Dragon 2 (DragonRider / Crew Dragon) - pilotovaná loď SpaceX

Primary tabs

Zakládám toto vlákno, abychom oddělili debatu o nově vyvíjené lodi SpaceX pro přepravu posádky - DragonRider od diskuse o původní nákladní verzi tohoto kosmického plavidla - lodi Dragon.
Postupně sem přesunu všechny relevantní příspěvky z vlákna Projekt Dragon / Falcon 9. http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=XForum&file=viewthread&t...

No jo. Dragon navrhovaný Elonem Muskem. Sedmimístná plechovka bez záchodu, ve které během (minimálně jednodenní) synchronizace oběžné dráhy s ISS budou kosmonauti nejspíš muset používat urinály nebo plínky, nebo tak něco. Plus žádný mechanismus typu automatický navigační a dokovací systém Kurs, který používají Rusové a evoprské ATV. Dragon se nějak \"dokutálí\" do blízkosti ISS - ale tam ovšem bude muset potupně vyčkat, až ho zachytí a zadokuje robotická manipulační \"ruka\" stanice.

Je to ovšem skutečně minimální koncepce - skutečně \"konzerva na lidi\". Je to návrat někam k Gemini. A počítá se s tím samozřejmě i pro kosmickou turistiku - pokud se nepoletí k ISS, tak pro několik málo hodin na oběžné dráze by to mohlo být i docela pohodlné - pokud vám teda nebude vadit tlačenice jako v druhé tříde indického příměstského vlaku, díky které si stav beztíže budete moci vyzkoušet nejspíš asi jenom tak, že když si před sebe plivnete, tak vám to nespadne zpátky na nos. Destinací Dragonu při letech s turisty by ovšem měly být ty (již otestované) nafukovací habitaty ... a to už nezní tak špatně.

[quote] Sedmimístná plechovka bez záchodu [/quote]
Vcelku trefny popis. I s tema plinkama.

[quote][quote] Sedmimístná plechovka bez záchodu [/quote]
Vcelku trefny popis. I s tema plinkama. [/quote]

No, piloti stíhaček s trochu větším doletem (stíhací bombardéry, apod.) asi musí být zvyklí na ledacos. Ale 24h je 24h... a zhruba tak dlouho dnešní lety k ISS trvají...

Ale není to žádná katastrofa. Já osobně bych do toho asi šel, kdybych na to měl :-) A třeba se to ještě nějak vyevolvuje. Vždy není problém, aby se na přídi použilo něco jako orbitální modul Sojuzu - akorát v nafukovací podobě, a tím pádem ještě větší a pohodlnější. Levné, lehké, jednorázové, odhoditelné po příletu k ISS...

Při jednodenním letu k ISS by se to určitě dalo v tý kapsli přežít, když v Gemini 7 přežili podobné prostředí 14 dní. A nápad s lodí zachycenou po domanévrování k ISS mechanickou rukou, to taky vůbec neni špatný nápad, stejně to plánují i Japončici s nákladní lodí. Jen mám pochybnosti, že tu loď pro posádku dokáže Space x vyvinout. Ale ta idea není špatná. Spíše bych ale vsadil na Dragon jako loď nákladní.

[quote]Při jednodenním letu k ISS by se to určitě dalo v tý kapsli přežít, když v Gemini 7 přežili podobné prostředí 14 dní. A nápad s lodí zachycenou po domanévrování k ISS mechanickou rukou, to taky vůbec neni špatný nápad, stejně to plánují i Japončici s nákladní lodí. Jen mám pochybnosti, že tu loď pro posádku dokáže Space x vyvinout. Ale ta idea není špatná. Spíše bych ale vsadil na Dragon jako loď nákladní. [/quote]
Jenže to byli vojáci, ne turisti. A neplatili si to.
Kromě toho - i taková plechovka by měla mít aspoò minimální zásoby na přežití, když se ne tak docela trefíte k té ISS. Zkuste si představit, jestli byste se v něčem takovém nechali shodit do Antarktidy ... a to je Antarktida pořád ještě o něco přátelštější ne vesmír.

Moje poznámka se týkala letu osob k ISS nebo o tom se právě výše mluvilo. Pokud by byl Dragon realizován a využíván ke kosmické turistice, lety se 6 turisty určitě nepovedou k ISS, spíš to bude autonomní let, nebo nějaká soukromá stanice. Jestli tedy měco takového bude.
Space X dotáhl k jednomu výbuchu - každý začátek je těžký, těch výbuchů s největší pravděpodobností ještě pár bude. Doprava nákladu k ISS ještě v tomto desetiletí je hodně odvážný, až přehnaně optimistický plán.

[quote] ... A nápad s lodí zachycenou po domanévrování k ISS mechanickou rukou, to taky vůbec neni špatný nápad, stejně to plánují i Japončici s nákladní lodí. ... [/quote]
Dovolím si pochybovat o efektivitě a úsporách pasivního tělesa (bez systému KUrs, a pod).
Tak jako tak musíte domanévrovat velmi přesně do daného místa a nepobořit tam všechno. Pak už mi přijde jedno jestli tím cílovým místem je stykovací uzel, nebo poloha \"5,00m od základu mechanické ruky\".
V obou případach musíte být schopni autonomně srovnat oběžné dráhy s vysokou přesností a jemně manévrovat.

zdravím
Honza

[quote][quote] ... A nápad s lodí zachycenou po domanévrování k ISS mechanickou rukou, to taky vůbec neni špatný nápad, stejně to plánují i Japončici s nákladní lodí. ... [/quote]
Dovolím si pochybovat o efektivitě a úsporách pasivního tělesa (bez systému KUrs, a pod).
Tak jako tak musíte domanévrovat velmi přesně do daného místa a nepobořit tam všechno. Pak už mi přijde jedno jestli tím cílovým místem je stykovací uzel, nebo poloha \"5,00m od základu mechanické ruky\".
V obou případach musíte být schopni autonomně srovnat oběžné dráhy s vysokou přesností a jemně manévrovat.[/quote]

Ano, manévrovat se musí v obou případech docela jemně a přesně, ale možná bude nějaký rozdíl mezi přesností +-5m (což stačí pro zachycení manipulátorem) a přesností +-5cm (což je třeba pro bezpečné připojení ke stykovacímu uzlu). Proto věřím, že nějakých úspor se při (stonásobně) nižší potřebné přesnosti přece jen dosáhnout dá (a proto mi řešení Dragonu připadá rozumné).

//Jenže to byli vojáci, ne turisti. A neplatili si to.
Kromě toho - i taková plechovka by měla mít aspoò minimální zásoby na přežití, když se ne tak docela trefíte k té ISS. Zkuste si představit, jestli byste se v něčem takovém nechali shodit do Antarktidy ... a to je Antarktida pořád ještě o něco přátelštější ne vesmír. //

Zákaznící snad budou svéprávní lidé ,kteří vědí do čeho jdou. Navíc každý turista bude muset projít alespoò nějakým výcvikem, který by mohl vyfiltrovat slabší povahy. Možná také vychazíme z předpokladu, že bohatý člověk vyžaduje komfort. To je možné, pokud existuje alternativa. Tady zatím existuje jediná alternativa v podobě 2 míst pro turisty za rok(Soyuz).

[quote]
Proto věřím, že nějakých úspor se při (stonásobně) nižší potřebné přesnosti přece jen dosáhnout dá [/quote]
Neni taky rozdil ze pri dokovani je potreba vyvinout trosku vetsi silu? To znamena i silnejsi motory. Mozna pri spojovani pomoci CBM nebudou zapotrebi tak silne motory a naopak manevrovaci motorky nemusi manevrovat tak jemne.
Napriklad ATV je zrejme softwarova nocni mura. Proto jsem puvodne myslel ze Dragon bude od zacatku letat s pilotem, ktery ten naklad na stanici doveze. Je ale zrejme pravda, ze dnes uz se da teleprezencne udelat kde co.

[quote]Neni taky rozdil ze pri dokovani je potreba vyvinout trosku vetsi silu? To znamena i silnejsi motory.[/quote] Rozhodně ne, setrvačnost pracuje za nás...i při sotva pár centimetrech za sekundu dává těch několik tun lodě dokovacímu mechanismu slušný štulec.

Dokazal bych si predstavit i to, ze lod prileti k ISS (ci nafukovacimu hotelu) na vzdalenost +- par km. Pak z ISS/hotelu vystartuje modul, ktery umi presne manevrovat (a obsahuje drahy HW/SW), zachyti lod a dotahne ji k ISS. Tak by se usetrilo asi docela dost mista na te lodi s posadkou.

[quote]Rozhodně ne, setrvačnost pracuje za nás...i při sotva pár centimetrech za sekundu dává těch několik tun lodě dokovacímu mechanismu slušný štulec. [/quote]

To asi nebude problem v pripade Sojuzu, ale u orbiteru by to mohl byt problem, nebot dokovaci mechanismus zrejme neni v tezisti. Pak by tedy vznikly nejake kroutici momenty. Vim ze PMA je dost mohutny, ale presto jsem myslel ze tu silu vyviji motoricky.
V pripade Sojuzu asi prece jen delaji berany duc.

[quote][quote][quote] ... A nápad s lodí zachycenou po domanévrování k ISS mechanickou rukou, to taky vůbec neni špatný nápad, stejně to plánují i Japončici s nákladní lodí. ... [/quote]
Dovolím si pochybovat o efektivitě a úsporách pasivního tělesa (bez systému KUrs, a pod).
Tak jako tak musíte domanévrovat velmi přesně do daného místa a nepobořit tam všechno. Pak už mi přijde jedno jestli tím cílovým místem je stykovací uzel, nebo poloha \"5,00m od základu mechanické ruky\".
V obou případach musíte být schopni autonomně srovnat oběžné dráhy s vysokou přesností a jemně manévrovat.[/quote]

Ano, manévrovat se musí v obou případech docela jemně a přesně, ale možná bude nějaký rozdíl mezi přesností +-5m (což stačí pro zachycení manipulátorem) a přesností +-5cm (což je třeba pro bezpečné připojení ke stykovacímu uzlu). Proto věřím, že nějakých úspor se při (stonásobně) nižší potřebné přesnosti přece jen dosáhnout dá (a proto mi řešení Dragonu připadá rozumné). [/quote]

Polohová přesnost není až tak kritická (Proto mají stykovací uzly různá vodítka a zámky).
Podle Vašeho námětu by jste totiž musel na daném místě zastavit (což nejde jako na Zemi - tady musíte synchronizovat orbitu). A tohle \"zastavení\" musíte udělat velice přesně, aby měla posádka čas si robotickou rukou pro Vás sáhnout (a \"neurvat\" ji).
Tedy myslím, že vyměníte nižší požadavek na polohovou přesnost (ale jen o málo nižší, protože se budete pohybovat v bezprostřední blízkosti stanice) za výrazně vyšší požadavky na synchronizaci oběžné dráhy.
Přibude Vám ještě jeden problém: zplodiny z manévrovacích motorů by neměli zasáhnout stanici (nebo toto alespoò minimalizovat). Což vede k požadavku omezení manévrování v blízkosti stanice. I proto jsou po dobu připojování vypnuté solární panely a postavené do \"praporu\" (tedy hranou k možnému zdroji zplodin). Bohužel radiátory a celý zbytek stanice vždy dostanou \"svoji dávku\". Rovněž po dobu manévrování v blíkosti stanice je vypnutá většina spotřebičů (protože se jede na baterky a ty jsou omezené) a proto je snahou minimalizovat tento výpadek.

Do budoucna bych si tipnul, že bude stykové zařízení na nějaké výsuvné konstrukci (podobně jako jsou solární panely). Tam přiletí návštěvnická loď, připojí se a následně se zasunutím téhle konstrukce provede konečné spojení.

zdravím
Honza

[quote]Zákaznící snad budou svéprávní lidé ,kteří vědí do čeho jdou. Navíc každý turista bude muset projít alespoò nějakým výcvikem, který by mohl vyfiltrovat slabší povahy. Možná také vychazíme z předpokladu, že bohatý člověk vyžaduje komfort. To je možné, pokud existuje alternativa. Tady zatím existuje jediná alternativa v podobě 2 míst pro turisty za rok(Soyuz).[/quote]

Bohatí lidé ale kupodivu dělají překvapivě hodně věcí, které jsou velmi málo komfortní (oblety Země balóny nebo speciálními letadly bez mezipřistání, horolezecké a polární výpravy...). Rozdíl je jen v tom, že narozdíl např. od profesionálních vojenských pilotů to nedělají na rozkaz a tudíž za to nejsou placeni (ty peníze jsou skutečně jenom o tom, kdo má komu právo říct \"udělej tohle a tohle do tehdy a tehdy\")...

Řekl bych, že v případě těch 20 miliónů dolarů bude ještě hodně dlouho rozhodovat cena. Popravdě vymyslet méně komfortní variatnu než Sojuz dá hodně práce, ale pokud cena letenky bude třeba 10 miliónů, tak pravděpodobně Sojuz bude muset zlevnit, aby se udržel na trhu. Alespoò do první havárie Dragonu (nebo vice versa) - kritérium bezpečnosti asi bude ještě dlouho převažovat nad komfortem.

[quote]
Bylo by dost trapné mít k dispozici levnou evakuační loď, která se ale kvůli nějaké poruše energetických, řídících nebo mechanických systémů na ISS nemůže k ISS připojit vlastními silami a např. zachránit posádku, která tam uvízla...
[/quote]

To bude zalezet jaky mechanismus bude mit Dragon nainstalovan. Pokud to bude CBM tak se obavam, ze to bez roboticke ruky nepujde. Ledaze by kosmonauti sli ven a trochu se proleteli.

Ako vidíte reálne časovo možné nasadenie Dragonu s posádkou v prípade, že Falcon 9 bude "bezproblémový"?
2014 ?

[quote]Ako vidíte reálne časovo možné nasadenie Dragonu s posádkou v prípade, že Falcon 9 bude "bezproblémový"?
2014 ?
[/quote]Podívejte se na tvrzení SpaceX na straně 17:

http://astronautical.org/files/vonbraun/2008/Von_Braun_Symposium_2008-10...

Jsou hodně optimističtí (určitě díky úspěchu Falconu 1), Q2 (druhý kvartál) 2009 Demo C1 - Falcon 9 a COTS (Dragon), reálně řekneme Q3. C2 Demo místo Q4/09 reálně na Q1/2010 - průlet kolem ISS. Spojení při C3 v Q1/2010 - reálně tak ve druhé polovině 2010. Kdyby jedna z nich nevyšla, posunou se termíny ostatních tak o půl roku, i tak je to dost dobré pro náklad na ISS, ale hlavně jako test kabiny a návratu pro pilotovanou verzi. Pokud Obama podpoří SpaceX, plánují 2011 Demo D1 a D2 (druhý možná pilotovaný), D3 v roce 2012 pilotovaný let k ISS. Reálně se budou termíny posouvat, ale vzhledem ke zkušenostem to vidím optimisticky, první pilotovaný 2012, pokud dojde k jednomu kompletnímu selhání při vývoji (téměř jisté), tak 2013. Určitě lepší nápad než prodlužovat STS o víc než dva starty.

Demo C1 v Q2 2009? No to je dost odvazne, zatial som z dragonu nevidel okrem makety a peknych animacii vobec nic. Kedy ho chcu postavit a otestovat?

[quote]Reálně se budou termíny posouvat, ale vzhledem ke zkušenostem to vidím optimisticky, první pilotovaný 2012, pokud dojde k jednomu kompletnímu selhání při vývoji (téměř jisté), tak 2013.
[/quote]

Jsi optimisticky na zaklade zkusenosti?
Ja myslim ze pilotovany Dragon k ISS nebude driv nez Orion. To neznamena ze tam nemuzou posadit nejakyho sebevraha jen tak na zkousku, ale nejdriv jsou potreba zkusenosti s automatickym Dragonem. Pchybuju ze i Falcon 9 pujde uplne hladce. Pokud odstartuje v puli pristiho roku, tak je to uspeh. Pokud budou muset delat upravy, tak ubehne rok jako nic. Presto maji urcite dobre sance a rodina raket Falcon je ma oblibena. O Dragonu toho moc nevime, ale krouzit na orbite a zakladni manevry by nemelo byt tezke v dnesni dobe zvladnout.
To ale nestaci.

[quote]
Určitě lepší nápad než prodlužovat STS o víc než dva starty. [/quote]

Souhlasim, par startu STS navic je dobry napad a Ares/Orion to memuze zase az tolik oddalit. Myslim ze tady NASA blafuje.
Delsi prodluzovani STS je ale uplne k nicemu. STS je plne spojen s vystavbou ISS a po dostavbe ztraci smysl.

zaujímaví článok o dragone, je v òom aj mierny náznak zákulisných ahaníc
http://www.orlandosentinel.com/news/space/orl-commercial-rocket-hopes-10...
"Asked what bugs them most about NASA outsourcing the job of flying crew to the International Space Station, some astronauts roll their eyes and say: "Dragon."

Přesnější odkaz na plný text článku je

[url]http://articles.orlandosentinel.com/2009-10-14/news/0910140024_1_spacex-... [/url]

Musk se pěkně opřel do ASAP (Aerospace Safety Advisory Panel - Poradní výbor pro kosmickou bezpečnost), který ve výroční zprávě, zveřejněné minulý pátek, napsal, že nepovažuje za moudré zrušit projekt Ares I a spolehnout se na komerční dopravce. Podle ASAP není zaručeno, že soukromé nosiče a pilotované lodi budou dosahovat potřebné úrovně bezpečnostních standardů, jaké NASA požaduje pro dopravu astronautů.

[url]http://www.spaceflightnow.com/news/n1001/19safety/ [/url]

Celkem Muska chápu, když ho tento poradní orgán takto nepřímo očeròuje a poškozuje, aniž by zjišovali fakta o vývoji ve SpaceX a přesto že Dragon i Falcon 9 jsou od začátku projektovány jako man rated podle dostupných NASA specifikací.
Elon taky nezapomněl připomenout, že z větší části už jsou komponenty D+F9 na Cape Canaveral, kdežto Ares I je víceméně zatím na papíře.
[url]http://www.spacex.com/updates.php [/url]

... začíná přituhovat.
Jak pravil inspektor Trachta: obyčejný, špinavý, konkurenční boj

by na Muskovom mieste, tak nasa ignorujem ešte viac ako oni jeho.. zvolil by som ažšiu a dlhšiu cestu, a o zákazky od nasa (vlády usa) by som sa vôbec nedral
možno je to "naivné", ale uspokejenie by som cítil až po tom čo by nasa začalo doslova žobra aby som im predal aspoò jednu letenku

môj názor je ten že ares nakoniec na papieri aj zostane, pretože už o nedlho sa začne ďalšie "kolo" krízy, a Obama samozrejme začne šetri, samozrejme tam kde nemá, a tam kde tak spôsobí extra škody
Obama je "to čo je", tlčhuba Chruščovovského tipu, jeho "zmena" sa skladá predovšetkým z dôkladného kecania o zmenách, a na činy akosi nezostane čas

[quote]Musk se pěkně opřel do ASAP ... Podle ASAP není zaručeno, že soukromé nosiče a pilotované lodi budou dosahovat potřebné úrovně bezpečnostních standardů, jaké NASA požaduje pro dopravu astronautů ... (Muska) tento poradní orgán takto nepřímo očeròuje a poškozuje, aniž by zjišovali fakta o vývoji ve SpaceX a přesto že Dragon i Falcon 9 jsou od začátku projektovány jako man rated podle dostupných NASA specifikací.[/quote]

Jenže NASA už dlouho před vydáním této zorávy (vyšla 2010-01-10) podepsal se SpaceX kontrakt na 12 letů D+F9, ale jen V NÁKLADNÍ VERZI. Z toho vychází i zpráva ASAP:

In its last Annual Report (za rok 2008, pozn. A.V.), the Panel stated that proposed COTS vehicles being developed by SpaceX and Orbital Sciences Corporation thus far had not been required to meet HRR (=Human Rating Requirements) standards nor were they proven to be appropriate to transport NASA personnel. This is understandable since COTS vehicle contractors are currently tasked only with developing cargo delivery systems.

Kromě toho ve zprávě ASAP se píše, že

Standards, the requirement for any vehicle to meet those standards, and the mechanism by which compliance with the standards will be validated represent the “three legs” of the platform upon which the certification of human transport vehicles must be based. ... A principal concern identified at the first meeting (míněno ASAP, pozn. A.V.) in 2009 was that the current HRR procedures, when applied to the development of future human-related vehicles, were not specifically intended to establish requirements for vehicles produced by entities external to NASA, such as COTS firms or international programs.

a o kus dál

In the fourth quarter of 2009, NASA finally made a start at achieving progress to more clearly develop and communicate the standards necessary for any COTS manufacturer if astronauts are to be transported on non-NASA vehicles.

Takže Musk vytrhl řadu věcí z kontextu. Nemohl zohledni najěká pravidla NASA, která se začala dělat teprve koncem roku 2009! Tím neobhajuji NASA, ani Ares-I (který naopak považuji za spíše paskvil, i když podmíněný rozpočtem), ale spíš ASAP.

[quote]...Takže Musk vytrhl řadu věcí z kontextu. Nemohl zohledni najěká pravidla NASA, která se začala dělat teprve koncem roku 2009! ... [/quote]
Dúfam, že pre pilotované lety bude podmienkou prvy stupeò na TPL :D

bezpecnostne standardy NASA nie su pismo svate, splnali ich aj apollo 1, challenger a columbia...
Nakoniec sa moze stat, ze Muskov produkt bude v reali spolahlivejsi, aj keby standardy NASA nesplnal. Byrocracy forever :D

Nezapomínejume, že:
- SpaceX je firma, kterou založil a vede opravdu schopný muž v tom dobrém slova smyslu - a není zvyklý prohrávat. S technikou se může stát cokoliv, ale jeho vedení firmy a motivace jeho zaměstnanců musí být na opravdu vysoké úrovni
- SpaceX je soukromá firma, kde je případné riziko selhání bráno zcela určitě mnohem vážněji, než ve veřejném sektoru. O efektivitě vydávaných prostředků se ani nemusím zmiòovat. Budou se určitě moc snažit, aby byli nejen stejní, ale lepší. Mají výsledek - raketu Falcon 1 a Razaksat na oběžné dráze.
Elon Musk moc dobře ví, co dělá. Nemůže se nechat "politicky" izolovat od dění v kosmonautice, a už jsou jeho vztahy s NASA jakékoliv a musí být v centru dění. Určitě si věří a hodlá dokázat, že to umí. Další kontrakty pak na sebe nenechají dlouho čekat. Nic není věčné. Dnes smá NASA v plánu tohle, zítra může být jinak - historie to ukázala již mnohokrát.
Doufám, že se to SpaceX podaří. Tím se otevře nová brána do vesmíru pro efektivní soukromý sektor a relativně "normální" smrtelníky. Jiná cesta není.
[b]Spoléhání se na státní instituce znamená jen pozvolný a drahý postup vpřed. A náš život je bohužel každým dnem blíže svému konci, pánové. [/b]

[quote]...Takže Musk vytrhl řadu věcí z kontextu. Nemohl zohledni najěká pravidla NASA, která se začala dělat teprve koncem roku 2009! [/quote] Tomu se mi nechce věřit - určité požadavky NASA na bezpečnost systémů a konstrukce kosmických dopravních prostředků, jejich testování a provozování musely být veřejně známé a jasné už před koncem roku 2009. To by pak nikdo mimo přímých dodavatelů NASA nemohl nic stavět a vyrábět. Beru to, že minulý rok mohl NASA uvolnit nějaký update - zformulovat upřesnění, zpřísnění, doplnění těchto standardů, ale určitě to nebylo první úplné vydání.

According to Musk, the (ASAP) panel's findings are "bizarre." He says the Falcon 9 rocket and Dragon spacecraft "meet all of NASA's published human-rating requirements, apart from the escape systems."

Musk musí několikrát úspěšně odstartovat s Falconem 9 a Dragonem, čekal bych ale, že NASA mu bude aktivně pomáhat, aby zvýšila bezpečnost - je to přece důležité i pro nákladní lety. V NASA je silná skupina lidí, kteří se bojí zrušení Aresu 1 kvůli Dragonu, tady musí rozhodnout Obama. Do té doby budou zákulisní intriky a osočování zhoršovat pozici obou programů. NASA by měla požadavky na pilotované lety předávat Muskovi, a ne je vymýšlet tak, aby je nesplnil.

K Muskově kritice výroční zprávy ASAP za rok 2009 se přidala i Commercial Spaceflight Federation (Federace pro komerční kosmické lety) tímto prohlášením:

[url]http://www.spaceref.com/news/viewpr.html?pid=30060 [/url]

[quote]K Muskově kritice výroční zprávy ASAP za rok 2009 se přidala i Commercial Spaceflight Federation (Federace pro komerční kosmické lety) tímto prohlášením:

[url]http://www.spaceref.com/news/viewpr.html?pid=30060 [/url] [/quote]

Myslim, ze se slusi dodat, ze Musk je clenem predstavenstva organizace Commercial Spaceflight Federation.

Video report This week in space 24.1.2010 - díl 1
- rozhovor s Elonem Muskem o výroční zprávě ASAP

[url]http://www.youtube.com/watch?v=ifwFa5DtIps [/url]

tu je test motorov Draco pre Dragona.
http://spacex.com/multimedia/videos.php?id=50
Mne melodia pripomina melodiu Haky!!!

Recesia?

[quote]Musk začal sám o sobě. Nepotřeboval k tomu nikoho.
A COTS přišel ze strany Bushovy administrativy. Takže jestli je to něčí zásluhou, tak zásluhou Muska a Bushovy administrativy. Obama k tomu přišel jako slepý k houslím. :) [/quote]

Ano, COTS začal z iniciativy předchozí Bushovy administrativy. Ovšem Dragon podle tehdejší koncepce se měl vyvíjet jen jako bezpilotní náklaďák. Musk o své vlastní iniciativě začal pracovat i na pilotované verzi pro 7 osob, především pro komerční plnohodnotnou kosmickou turistiku (a se na mne nikdo nezlobí, ale SS2 nepovažuji za kosmickou loď). Tím samozřejmě má určitý náskok před ostatními, kterým teď NASA - poslušna Obamových plánů - dala prachy na přípravu návrhů prostředku pro dopravu Američanů do vesmíru, jak to chce Obama. Proč NASA nechce Crewed Dragon do Muska?

[quote]Proč NASA nechce Crewed Dragon do Muska? [/quote]

NASA se cuká - ale určitě už chápe, že je to rozumější řešení, než platit za ruské Sojuzy. Momentálně se liší termíny, kdy je ochotna NASA začít v Dragonu létat: Musk navrhuje rok 2013, NASA jako první termín uvažuje až 2015. Hraje se o peníze a o to, kdo zaplatí dostatek testovacích letů, než si do toho někdo troufne nastoupit (ve SpaceX si umějí spočítat, že případní turisti až tak moc solventní nejsou... podle mě 10 úspěšných bezpilotních letů před prvním pilotovaným bude naprosté minimum...)

Jinak to období, co NASA nebude vůbec pilotovaně lítat do kosmu, nebude vůbec první v jejich historii: viz 1975-1980, kdy se čekalo na dokončení Space Shuttle. Pauza 2010-2015 by byla srovnatelně dlouhá.

"Jinak to období, co NASA nebude vůbec pilotovaně lítat do kosmu, nebude vůbec první v jejich historii: viz 1975-1980, kdy se čekalo na dokončení Space Shuttle. Pauza 2010-2015 by byla srovnatelně dlouhá."

toto je iné.. a bude to bolie omnoho viac..
oni lieta totiž to budú, ale nie "na vlastnom"
a v ten moment ako raketoplán odštartuje naposledy, si to začnú všíma médiá ove¾a viac ako teraz, pretože až vtedy s toho bude "akútna" vec schopná zauja úplne každého

"NASA se cuká - ale určitě už chápe, že je to rozumější řešení, než platit za ruské Sojuzy."

myslím že predaj leteniek je síce schopný prinies potenciálne zaujímaví zisk, ale napriek vývoju dragonu tento obor musk pokladá len za čosi ako čerešničku na torte, drvivú väčšinu počtu štartov pod¾a mòa bude tvori vynášanie satelitov, a v tomto sektore už má svoj podiel pod¾a mòa istý (s cenou ktorú ponúka), a tento príjem by mal muskovi stači na samostanú existenciu a ďalší vývoj aj keby sa nasa hádzala o zem

[quote]"NASA se cuká - ale určitě už chápe, že je to rozumější řešení, než platit za ruské Sojuzy."

myslím že predaj leteniek je síce schopný prinies potenciálne zaujímaví zisk, ale napriek vývoju dragonu tento obor musk pokladá len za čosi ako čerešničku na torte, drvivú väčšinu počtu štartov pod¾a mòa bude tvori vynášanie satelitov, a v tomto sektore už má svoj podiel pod¾a mòa istý (s cenou ktorú ponúka), a tento príjem by mal muskovi stači na samostanú existenciu a ďalší vývoj aj keby sa nasa hádzala o zem [/quote]

a aku cenu ponuka?

[quote] V pripade ak by bolo LAS skutocne integrovane do kabiny, v pripade poruchy padakov sa moze LAS pouzit ako zaloha na zbrzdenie kabiny... teda aspon ja by som to tak urobil :) [/quote]Myslím, že pokud bude LAS integrovyný, tak do čelního kónického překrytu dokovací příruby - v určité fázi vzestupného letu po startu bude odhozen = nepoužitelný jako záložní brzdicí prostředek pro měkké přistání.

[quote][quote] V pripade ak by bolo LAS skutocne integrovane do kabiny, v pripade poruchy padakov sa moze LAS pouzit ako zaloha na zbrzdenie kabiny... teda aspon ja by som to tak urobil :) [/quote]Myslím, že pokud bude LAS integrovyný, tak do čelního kónického překrytu dokovací příruby - v určité fázi vzestupného letu po startu bude odhozen = nepoužitelný jako záložní brzdicí prostředek pro měkké přistání. [/quote]

ee, musk v rozhovore pre cnbc jednoznacne hovoril o integrovanom LAS, ktory bude sucastou kabiny, nebude sa odhadzovat a bude znovupouzitelny tak ako cela kabina. Rozmenene na drobne to znamena silne hydrazinove motory napojene na palivovu sustavu kabiny (nic ine nedava zmysel...). V pripade pouzitia by sice tieto motory "vycucli" nadrze Dragonu za par sekund, ale dosiahli by potrebne zrychlenie.
V pripade ze by toto malo sluzit ako zaloha padakov, muselo by sa pri navrate vzdy nechat v nadrziach mnozstvo paliva postacujuce na zbrzdenie Dragonu z rychlosti volneho padu az na nulu.

hm tak to jsem nevěděl, děkuji za novou informaci.... možná proto je LAS integrovaný, protože asi bude v budoucím uvažovaném přistání na zem potřeba změkčit dosednutí, jelikož při tom testu jak dosedla kabina Dragona do vody tak byla to pěkná šleha…. [Upraveno 25.8.2010 Conquistador]

v nejakom rozhovore (link asi uz nenajdem) ktosi od spacex hovoril ze neskor planuju na dragon dorobit podvozok a pristavat na zem. Mne to vychadza tak ze sa pouzije integrovany LAS ako pristavaci motor.

[quote]v nejakom rozhovore (link asi uz nenajdem) ktosi od spacex hovoril ze neskor planuju na dragon dorobit podvozok a pristavat na zem. Mne to vychadza tak ze sa pouzije integrovany LAS ako pristavaci motor. [/quote]

V mojom predoslom prispevku je to napisane

" intend to add deployable landing gear " dokonca vysuvaci ...

hm to je zajimavá zprava.... ale je tam dostatek prostoru??? Pro vysouvaci mechanizmus, dale je otazka jak to zakomponuji do ochraneho štítu a nebo se bude jednat až o další vyvojovou generaci Dragonu....

[quote]Mne to vychadza tak ze sa pouzije integrovany LAS ako pristavaci motor.
...
" intend to add deployable landing gear " dokonca vysuvaci... [/quote]
Vysuvací podvozok tu už najmenej raz bol - v podobe dvoch lyží a "predného" dvojkolesa a spolu s nafukovacím padákovým krídlom s predpokladalo jeho použitie v rámci vojenského projektu "Blue Gemini"

Použitie LAS (Launch abort/escape system) ako pristávacieho motoru - ako motor pre mäkké dosadnutie má systém LAS až príliš ve¾ký prebytok výkonu. LAS musí pri prerušení štartu udeli kabíne rýchlos najmenej 100m/s, motory mäkkého dosadnutia len asi 3-5m/s - v podstate zníži rýchlos klesania na padákoch takmer na nulu. To ale skôr zodpovedá len výkonu orientačných a stabilizačných motorov systému LAS.

[quote]Použitie LAS (Launch abort/escape system) ako pristávacieho motoru - ako motor pre mäkké dosadnutie má systém LAS až príliš ve¾ký prebytok výkonu. ...[/quote]
prvorada otazka je, co sa oplati vliect hore a hlavne dole.

takze co usetrim dopravou tych x kg?

IMHO - nič.
LAS by sa ale možno dal použi ako deorbitačný motor, delta V 150-200m/s by na to mohlo stači. A deorbitačný motor sa musí hore vyliec tak či tak...
To ale stráca zmysel ako integrálna súčas kabíny. Lenže ani integrovaný LAS príliš zmysel nemá...

yamato píše o použití LAS ako prostriedku pre pristátie na Mesiaci. Na pristátie na Mesiaci má LAS naopak výkon príliš nizky, potrebné delta V pre pristátie na Mesiaci sa blíži k 3000m/s.

[quote][quote]v nejakom rozhovore (link asi uz nenajdem) ktosi od spacex hovoril ze neskor planuju na dragon dorobit podvozok a pristavat na zem. Mne to vychadza tak ze sa pouzije integrovany LAS ako pristavaci motor. [/quote]

V mojom predoslom prispevku je to napisane

" intend to add deployable landing gear " dokonca vysuvaci ... [/quote]

reagoval som na conquistadorov prispevok, predbehli ste ma :)

[quote]yamato píše o použití LAS ako prostriedku pre pristátie na Mesiaci. Na pristátie na Mesiaci má LAS naopak výkon príliš nizky, potrebné delta V pre pristátie na Mesiaci sa blíži k 3000m/s.[/quote]

fakt? ja som pisal o pristati na zemi :) netvrdim ze chcu skutocne pouzil LAS, mozno budu stacit draco motory (spacex je pomerne skupa na informacie). Kazdopadne bolo by logicke LAS nejako vyuzit, ked uz to tahaju hore aj dole.

ehm... prepáč, nejak som pod¾ahol informačnému šumu

Pages