Tištěná základna na Měsíci

Primary tabs

NASA prý přemýšlí o způsobu jak si vytisknout 3D součástky a díly z měsíčního prachu. Znáte někdo další podrobnosti?

[i]\"NASA and researchers at Washington State University are working on 3D printing using moon dust. We could eventually be looking at on-site fabrication of a moon-base, using all-local materials. Meanwhile astronauts could use the tech to repair or replace broken equipment. Houston, we have a solution!\" [/i]

[url]http://conversations.nokia.com/2013/01/22/10-fascinating-facts-about-3d-...

[quote]NASA prý přemýšlí o způsobu jak si vytisknout 3D součástky a díly z měsíčního prachu. Znáte někdo další podrobnosti? [/quote]Existuje studie měsíční základny SinterHab architektů Tomáše Rouska, Ondřeje Douleho a Katariny Eriksson z roku 2010.

[img]http://img.ihned.cz/attachment.php/850/33372850/aotu3458BDFIJMjWcefgqrxy...

K výrobě krycího štítu na povrchu nafukovací konstrukce základny navrhli použít metodu mikrovlnného spékání vrstev regolitu - 3D printing. Stavba by probíhala bez přítomnosti posádky, pomocí podvozku Athlete a dalších robotických stavebních strojů.

[url]http://www.behance.net/gallery/SinterHab-3D-printed-lunar-module/5880969 [/url]

Zdá se logické, aby tato ISRU metoda byla při stavbě případné základny použita, ale zda se jí někdy v budoucnu dočkáme, je jako již tradičně \"stále ve hvězdách\".

http://lunarnetworks.blogspot.sk/2013/01/esa-building-lunar-base-with-3d...
tu je projekt esa
kupola v ktorej bude umiestnená \"nafukovačka\"
[img]http://spaceinimages.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/image...
portálová tlačiereò
[img]http://spaceinimages.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/image... [/img]

stále som presvedčený o tom že použi \"svorku\" malých robotov, ktorí by fungovali ako \"termiti\" stavajúci termitisko, by bolo účelnejšie

S \"termitmi\" je jeden problém - potrebuješ ich ve¾mi dôkladne koordinova, ak chceš vybudova niečo iné ako \"termitisko\".
A či sa ti páči alebo nie, termitisko je \"ad hoc\" štruktúra, do ktorej nedostaneš prakticky žiadne \"typizované diely\", ktoré sú naopak typické pre náš, ¾udský, masový spôsob výroby a organizácie priestorov.

A druhá vec - termiti budujú svoje objekty z materiálu, ktorého pomer pevnosti a hmotnosti je vo vzahu k rozmerom a hmotnosti termitov nieko¾ko tisíc krát lepší ako pomer pevnosti a hmotnosti našich konštrukčných materiálov k našim rozmerom a hmotnosti. Takže pre termitov nie je žiadny problém vytvori stabilné dutiny s rozmermi nieko¾ko desiatok až sto krát prevyšujúce ich telesné rozmery, zaažené hmotou mnoho stotisíc tisíc krát prevyšujúcou ich telesnú hmotnos. ¼udské bytosti majú vážny technický problém vytvori stabilné dutiny už desa krát prevyšujúce ich telesné rozmery a zaažené hmotou tisíc krát prevyšujúcou ich vlastnú hmotnos.

na schopnosti robotov kooperova, sa dnes pracuje viac ako na SLS ;)
takže v dobe keď sa na mesiaci alebo marse bude budova vesmírna základòa, takýto roboti už dávno budú \"šmejdi\" na pozemských stavbách
http://www.youtube.com/watch?v=hyGJBV1xnJI
http://www.technewsdaily.com/8365-flying-and-rolling-robots-work-togethe...
http://www.youtube.com/watch?v=i3ernrkZ91E

3D-Printed Habitat Challenge
Nejedná sa o iba o Mesiac, ale obecne vo vesmíre.

https://www.nasa.gov/press-release/nasa-awards-400000-to-top-teams-at-se...

https://www.flickr.com/photos/nasahqphoto/with/36638112852/

Foster + Partners | Odbor technológia tím z Chattanooga, Tennessee, s ich štruktúrou 3D tlačou dome, potom bola silou testovaná 26 augusta 2017, Caterpillar Inc Edwards demonštračné a vzdelávacie centrum v Peórii, štát Illinois. Tím vyhral prvé miesto a 250.000 dolárov v fáze 2: úrovne 3 NASA 3D tlačou biotopu Challenge.

https://flic.kr/p/XPzSPE

Prvé a druhé miesto po skúškach:
https://flic.kr/p/Y76fNi [Editoval 02.9.2017 lamid]