InSight - lander pro studium nitra Marsu

Primary tabs

20.8. 2012 byl oznámen výsledek výběru další mise z programu Discovery - povrchová sonda Marsu [b]InSight [/b] (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport).

Plánovaný start 8.3. - 27.3. 2016.
Plánované přistání : 20.9. 2016
Délka mise : 700 solů (720 dnů)
Ukončení mise : 18.9. 2018

Tisková zpráva NASA : [url]http://www.nasa.gov/home/hqnews/2012/aug/HQ_12-288-New_Discovery_Mars_Mi... [/url]
InSight homepage : [url]http://insight.jpl.nasa.gov/ [/url]

Primárním cílem mise InSIght bude zkoumání interiéru Marsu, pochopení struktury jeho jádra, dát odpověď proč Mars nemá deskovou tektoniku jako Země a v konečném důsledku napomoci odkrýt tajemství proč se planety naší soustavy formovaly různým způsobem.
Sekundárním cílem bude podrobné studium tektoniky a dopadů meteoritů na Mars.

Lander InSight bude konstrukčně vycházet z osvědčené koncepce Phoenix Mars Landeru a ponese 4 přístroje:
RISE - geodetický nástroj pro přesné stanovení pohybu rotační osy planety (JPL)
SEIS - povrchový seismometr (CNES)
HP3 - podpovrchová teplotní sonda (DLR)
Cameras - robotické rameno se dvěma kamerami pro kontrolu činnosti povrchových přístrojů (JPL)

[img]http://www.jpl.nasa.gov/images/insight/20120820/pia16079-640.jpg [/img]

Lander InSight bude konstrukčně vycházet z osvědčené koncepce Phoenix Mars Landeru a ponese 4 přístroje:
RISE - geodetický nástroj pro přesné stanovení pohybu rotační osy planety (JPL)
SEIS - povrchový seismometr (CNES)
HP3 - podpovrchová teplotní sonda (DLR)
Cameras - robotické rameno se dvěma kamerami pro kontrolu činnosti povrchových přístrojů (JPL)
[/quote]A vrtná súprava do 10m hlbky tam nie je?

Moderátor: smazán obrázek z citace. Pokud to není nezbytně nutné pro pochopení reakce na citovaný text, tak z něho, prosím, vždy mažte obrázky, aby byla diskuse přehlednější. Díky

Pokud jsem to správně pochopil, tak vrtná souprava je právě již zmíněná HP3, která se zavrtá pod povrch (tuším 5 metrů) a bude měřit podpovrchovou teplotu.

[quote]Pokud jsem to správně pochopil, tak vrtná souprava je právě již zmíněná HP3, která se zavrtá pod povrch (tuším 5 metrů) a bude měřit podpovrchovou teplotu. [/quote]Je to tak, viz citace z homepage:
\"HP3, will hammer five meters into the Martian subsurface, deeper than all previous arms, scoops, drills and probes, to learn how much heat is coming from Mars\' interior and reveal the planet\'s thermal history\"

Ještě doplním, že se nejedná o vrtnou soupravu, ale o něco, co nazývají \"elektromechanický krtek\" :)
Měřicí sonda se pod povrch nebude provrtávat, ale probije se pomocí kladivového mechanismu.
Uvnitř aparatury budou 3 přístroje:
TEM - Thermal Measurement Suite
PP - Permittivity Probe
ACTIL - Accelerometer and Tiltmeter

[url]http://www.lpi.usra.edu/meetings/lpsc2009/pdf/1107.pdf [/url]

[img]http://www.dlr.de/irs/en/Portaldata/46/Resources/images/ES/HP3_200.jpg [/img]

[quote]zkoumání interiéru Marsu, pochopení struktury jeho jádra, dát odpověď proč Mars nemá deskovou tektoniku jako Země a v konečném důsledku napomoci odkrýt tajemství proč se planety naší soustavy formovaly různým způsobem. [/quote]

A to mají zvládnout jenom tyto 3 přístroje? :o
Je tu nějaký geolog, který by mi to vysvětlil?

ESA plánuje obdobnou misi INSPIRE (ex MNS) na rok 2022/2024(možná až 2026) se třemi přistávacími moduly, z nichž každý bude mít na palubě přibližně 15 kg vědeckých přístrojů (seismometr, kamera, vrtací souprava, soubor meteorologických přístrojů).

Ještě doplním, že se nejedná o vrtnou soupravu, ale o něco, co nazývají \"elektromechanický krtek\" :)
Měřicí sonda se pod povrch nebude provrtávat, ale probije se pomocí kladivového mechanismu.

Ale na čo si také treba nejakú tú energiu. Ako to bude so zdrojom energie pre toho krtka?

Když už tady Michal Václavík zmínil INSPIRE, tak tato mise by měla také nést německý přístroj (\"krtek\") HP3 či jeho modernizovanou variantu.

[quote]Ale na čo si také treba nejakú tú energiu. Ako to bude so zdrojom energie pre toho krtka? [/quote]Jak už napovídá obrázek v úvodu, zdrojem energie budou sluneční paprsky dopadající na dva FV panely po stranách landeru.
Krtek je se sondou spojen \"plochým kabelem\", který bude obsahovat jak datové, tak silové vodiče.

[quote][quote]Ale na čo si také treba nejakú tú energiu. Ako to bude so zdrojom energie pre toho krtka? [/quote]Jak už napovídá obrázek v úvodu, zdrojem energie budou sluneční paprsky dopadající na dva FV panely po stranách landeru.
Krtek je se sondou spojen \"plochým kabelem\", který bude obsahovat jak datové, tak silové vodiče. [/quote]

To je síce pekné ale aký výkon majú solárne panely a aký výkon treba pre krtka? Okrem krtka treba predsa ešte napája aj iné spotrebiče. V podstate ma zaujíma, aký elektrický výkon potrebuje krtko a aký celkový výkon majú slnečné panely.

Mars mozna deskovou tektoniku ma, viz clanek na Oslu:
http://osel.cz/index.php?clanek=6420

Několik nových informací (zdroj UMSF - zatím oficiálně nepotvrzeno, ale velmi pravděpodobné))

- místo přistání v Elysium Planitia - mírně severně od rovníku
- oblast nabízí několik desítek přistávacích elips, je dostatečně nízko pro EDL, ale taky poměrně blízko od Gale -> možné komplikace při retranslaci dat přes družice
- z důvodu úspor budou s největší pravděpodobností použité čb kamery z mise MER - náhradní NavCam a Hazcam, takže na barevné snímky zřejmě nedojde
- kamery budou mít za úkol pouze zdokumentovat rozmístění pozemních přístrojů a pořídit 1 panorama okolí sondy. Po 60 solech budou z důvodu úspor vypnuty, aby se provozní tým mohl zúžit na minimum
- vše bude podřízeno snaze o minimalizaci nákladů

[quote]Několik nových informací (zdroj UMSF - zatím oficiálně nepotvrzeno, ale velmi pravděpodobné)) ...[/quote]
To všechno zní dost hrozně. Vím, že z vědeckého hlediska jsou barevné obrázky málo podstatné, ale pro laiky a nadšence je to něco jiného. Kolik se, probůh, může takovým krokem ušetřit???

Odhadem tak 1-5 mil. dolarů za předpokladu nového vývoje. Je však pravděpodobné, že je k dispozici několik vhodných kamer, které byly vyrobeny jako záložní pro jiné mise (třeba z Beaglu 2). Pak by záleželo na dohodě s majitely těchto kamer (což jsou často různé vědecké týmy), jestli by se zapojili do týmu a byli by schopni nalézt prostředky.
Nezapomínejme, že už tak je InSight spíše americkým nosičem pro evropské přístroje (seismometr je francouzský, krtek je německý).

[quote]nedojde
- kamery budou mít za úkol pouze zdokumentovat rozmístění pozemních přístrojů a pořídit 1 panorama okolí sondy. Po 60 solech budou z důvodu úspor vypnuty, aby se provozní tým mohl zúžit na minimum
- vše bude podřízeno snaze o minimalizaci nákladů [/quote]

Velmi dobrá \"low cost\" idea, jen aby se program opět 2x až 3x při vývoji a stavbě neprodražil, jak to bohužel v posledních letech v NASA bývá zvykem. Konečně NASA uvažuje jak má, využít stávajíci platformu na více odlišných misí, doufejme že po InSight se bude v programu zalozeném na platformě Phoenixu pokračovat. ;)

[quote]Odhadem tak 1-5 mil. dolarů za předpokladu nového vývoje. [/quote]
Ale on žádný nový vývoj není třeba. Šlo by využít stejnou kameru jako byla třeba na Phoenixu. Dobře, něco by stála výroba nového kusu + testování navíc. Takže úspora řádově v desítkách tisíc... [Upraveno 22.8.2012 Arccos]

Alex - sonda InSight je založená na rovnakej platforme ako Phoenix. Solárne panely Phoenix produkovali maximálne okolo 400W a 3,5kWh za sol počas maranského polárneho dòa, po 100 dòoch misie Phoenix polárny deò skončil a produkcia klesla pod 2,5kWh za sol. Misia InSight má pristᝠbližšie k rovníku, kde sa normálne strieda deò a noc, ale zasa panely budú voči slnku natočené výhodnejšie, takže aspoò počiatočná produkcia energie solárnymi panelmi by mohla by podobná - 3-4kWh za sol a špičkovo okolo 500W.

Vàtacie zariadenie sondy InSight má dosiahnu håbku 3 metre za 12 hodín čistého pracovného času. Na rozmiestnenie prístrojov (predpokladám, že tým je myslené aj dosiahnutie maximálnej håbky vrtu) je plánovaný čas 40 sol (+ 20sol rezerva) - predpokladaná priemerná rýchlos postupu je teda 4,2mm za minútu a 75mm za sol. Tomu zodpovedá čistá doba činnosti vàtacieho zariadenia 18 minút za sol.
\"Krtko\" bude zrejme obsahova elektromagnetické kladivo - také zariadenie má odber s výrazne impulzným charakterom, takže sa dá využi napájanie pracovného elektromagnetu s kondenzátormi a v prestávke medzi pracovnými impulzami dobíja kondenzátory značne menšími prúdmi.
Keďže \"krtko\" nesie hlavné experimenty, na jeho činnos bude vyčlenená významná čas energie, ktorú sonda získa zo solárnych panelov - môže to by aj viac ako 1kWh za sol. Za predpokladu, že vàtanie bude prebieha skutočne 18 minút každý sol, odber napájania vàtacieho zariadenia môže by počas činnosti až 3kW.

[Upraveno 22.8.2012 Alchymista]

[quote]Vím, že z vědeckého hlediska jsou barevné obrázky málo podstatné, ale pro laiky a nadšence je to něco jiného. Kolik se, probůh, může takovým krokem ušetřit??? [/quote]

Myslím že na prezentaci pro veřejnost není problém ČB snímky celkem věrně obarvit. Nevím kolik kamery váží, ale karusel s filtry, motorkem atd. by byl určitě znát, navíc když mají být na rameni, zkrátka by to podle mě byla zbytečná komplikace.

Taky to vypadá že asi tím ramenem budou pokládat na povrch seismometr a základnu s krtkem ?

Zde je podrobný popis kamerového systému pro Beagle 2 - [url]http://eprints.ucl.ac.uk/2905/1/2905.pdf[/url].
Stereo kamery s 2×12-ti filtry vážily 360 gramů (obě dohromady). To je asi 100 gramů na Marsu. Spotřeba je ~1,8 W.

Pro srovnání ČB kamera NavCam pro MERy váží 220 g, HazCam 245 g, barevná (8 filtrů) PanCam 275 g.
Více zde: [url]http://www-robotics.jpl.nasa.gov/publications/Reg_Willson/2003JE002077.p...

Tak ruku opravdu použijí i na vyložení seismometru a základny s krtkem na povrch, viz. zajímavé video:

http://news.techworld.com/personal-tech/3377078/nasa-unveils-insight-nex...

Dobré video - je tam zachytený aj princíp pohonu krtka - takže žiadny elektromagnet, ale elektromotor, šikmá drážka s prerušením a silná pružina.

[quote]Pro srovnání ČB kamera NavCam pro MERy váží 220 g, HazCam 245 g, barevná (8 filtrů) PanCam 275 g.
Více zde: [url]http://www-robotics.jpl.nasa.gov/publications/Reg_Willson/2003JE002077.p... [/quote]

V tom článku (jen jsem ho prolítl, bohužel zatím nemám čas na podrobnější studování) se, pokud dobře čtu, zmiòují o \"descent camera\" na MERech. Oni tam také byly, jako na MSL a Phoenixu? :)

\"zmiòují se o \"descent camera\" na MERech. Oni tam také byly, jako na MSL a Phoenixu?\"

Ano a pořídily i pár fotek. Nicméně nic srovnatelného s MARDI a to ani v kvalitě ani v kvantitě.
Zde je jeden na ukázku - [url]http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA04984[/url]
Náhled: [img]http://photojournal.jpl.nasa.gov/browse/PIA04984.jpg[/img]

[quote]\"zmiòují se o \"descent camera\" na MERech. Oni tam také byly, jako na MSL a Phoenixu?\"
Ano a pořídily i pár fotek. Nicméně nic srovnatelného s MARDI a to ani v kvalitě ani v kvantitě.[/quote]Byly to konkrétně 3 snímky, které sloužily ke stanovení horizontální rychlosti klesající sestavy padák-backschell-rover s přistávací platformou obalený airbagy, několik málo sekund před přistáním.
Palubní počítač na snímcích povrchu našel vysoce kontrastní útvary (krátery) a podle jejich vzájemného posunu okamžitě určil vodorovnou rychlost = snos větru. Na základě toho pak byly odpáleny všechny 3 , nebo jen určité 2 retrorakety v backschell tak, aby snos větru pokud možno anulovaly a MER obalený airbagy na povrch dopadl co nejvíc svisle. Tím se mělo eliminovat riziko protržení airbagů při dopadu a zvýšit šanci na úspěšné přistání.

Tak to jsou pro mě naprosto nové skutečnosti. Díky za info Vám oběma!

[quote]Tak to jsou pro mě naprosto nové skutečnosti. Díky za info Vám oběma! [/quote] [url]http://youtu.be/tZRXwRybb1I [/url] od času 3:20

... ale to se dostáváme OT. Další případnou diskusi o MER descent imager už prosím v MER vlákně.

Seismometr SEIS, bude používat stejný HW (VBB - Very Broad Band seismometr), jako japonská lunární mise SELENE2.
Více tady : http://www.kit.edu/visit/pi_2012_11447.php

Pár menších obrázků VBB je i na blogu francouzského vývojového týmu (záznam z 01 Juin 2012 00:00)
http://ganymede.ipgp.jussieu.fr/gsp-blog/

Abstrakt o seismometru SEIS ze 43. Lunar and Planetary Science Conference (2012).

[url]http://www.lpi.usra.edu/meetings/lpsc2012/pdf/1983.pdf [/url]

Součástí plánované mise bude i to, že když SEIS zaznamená nový impakt, družice se na základě seismometrických měření pokusí lokalizovat přesné místo dopadu pomocí snímkování \"podezřelé\" oblasti.

To aby tech seismometru na povrchu bylo alespon 4ks minimalne 150km od sebe... v pripade Marsu.

Prezentace k misi ze zasedání MEPAG v říjnu 2012:

[url]http://mepag.jpl.nasa.gov/meeting/oct-12/presentations/10_2012-1004_MEPA... [/url]

- vybráno několik přistávacích oblastí v západní Elysium Planitia
- sonda (kromě vědeckého vybavení) a všechny letové systémy téměř přesnou kopiií PML
- do startu zbývají 3 roky a 4 měsíce

Tři roky do startu. V Elysium Planitia je vytipováno 16 kandidátských míst přistání. Všechny splòují technické požadavky na úspěšné EDL :
- nízká nadmořská výška pro úspěšné použití padáku pro brždění
- rovný povrch bez větších kamenů, kráterů a trhlin
- přiměřeně měkkou půdu do hloubky 5 m, umožòující průnik hloubkové teplotní sondy

Koncem tohoto roku dojde k redukci ze 16 na 6 lokalit; na konci 2014 budou vybráni dva finalisté a konečná volba místa přistání proběhne na konci roku 2015.

[url]http://spaceflightnow.com/news/n1303/30insight/#.UVl7RcsaySM [/url]

Současný stav rozpracovanosti makety landeru. Levý solární panel ještě není skutečný - jedná se jen o tapetu ve vysokém rozlišení.

[img=600x400]https://pbs.twimg.com/media/BNu1Ti_CIAABhbx.jpg:large [/img]

Tak se nám InSight trochu rozrostl, což je dobře.
Kromě seismometru SEIS, krtka HP3 a rádiodálkoměru RISE přibyla ještě aparatura APSS, ke které patří magnetometr, barometr, teploměr a přístroj pro měření rychlosti větru.
Ještě doplním k dříve zmíněným kamerám, že jedna (širokoúhlá ICC) je umístěna na landeru a míří k místu vysazení přístrojů ramenem IDA, které nese druhou kameru (IDC). ICC vychází z kamer HazCam (MER) a IDC z kamer NavCam (MER). Obě jsou černobílé, ale IDC aspoò z principu umožòuje pořízení celkem podrobného panorámatu.

Proces výběru místa přistání v srpnu 2013 dospěl ke čtyřem semifinalistům v Elysium Planitia. Všechny leží blízko sebe a tak jsou v globální topo mapě vyznačeny jako jedno místo.

[img]http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpegMod/PIA17357_modest.jpg [/img]

http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA17357

Krátké video z CNES (francouzsky) o stavbě seismometru SEIS. http://youtu.be/k3IOKszmnyo

PS: až teď jsem si všimnul, že každou volnou plochu na horní palubě hodlají využít na umístěni solárních článků.

Ako nosic landeru InSight bol vybrany Atlas V.
Startovat bude z Vandenbergu (Calif.) [to je dost prekvapujuca informacia].
Cena startu je udavana na 160 mil.$ .
http://www.spaceflightnow.com/news/n1312/19insight/#.UsahPbR0nc- [Upraveno 03.1.2014 Eudoxus] [Upraveno 03.1.2014 Eudoxus]

Doplním, že to bude Atlas V 401, tedy stejná verze, jako vynesla Maven.
Startovat se bude z rampy SLC E3.
http://www.ulalaunch.com/site/pages/News.shtml#/164/

Nejake nove info k vyprave 2016:
US, France sign deal for 2016 Mars lander
http://phys.org/news/2014-02-france-mars-lander.html

Project status report ze 14.5.2014 http://mepag.jpl.nasa.gov/meeting/2014-05/17_Golombek%20MEPAG%20InSight.pdf

Tým se snaží připravit na robotické rameno barevnou kameru místo čb, ale bude použita jen v případě, že původní testovací program poběží bez problémů podle plánu.

Po úspěšném dokončení CDR (16.5.2014) dostali NASA a její mezinárodní partneři zelenou k zahájení stavby letového exempláře sondy InSight. Do startu v březnu 2016 zbývá 22 měsíců.
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2014-156

[img=tbn]http://photojournal.jpl.nasa.gov/figures/PIA17358_fig1.jpg [/img]

  • Grapple – Mechanism at the end of the IDA that grips the instruments during deployment
  • Heat Flow Probe – Hammering mechanism that pulls the temperature sensors down into the regolith
  • HP3 – Heat Flow and Physical Properties Package, the heat flow experiment
  • IDC – Instrument Deployment Camera, pointable medium-resolution camera
  • IDA – Instrument Deployment Arm
  • ICC – Instrument Context Camera, fixed wide-angle camera
  • Pressure Inlet – Wind-shielded opening for pressure sensor
  • RISE Antenna – X-band radio antenna for the Rotation and Interior Structure Experiment
  • SEIS – Seismic Experiment for Interior Structure, the seismometer
  • Tethers – Cables carrying electrical power, commands and data between the lander and instruments
  • TWINS – Temperature and Winds for InSight, environmental sensors
  • UHF Antenna – Antenna used for communication with orbital relay spacecraft
  • WTS – Wind and Thermal Shield protecting the seismometer from the environment

NASA zahájila přípravu nové sondy k Marsu.

NASA a její mezinárodní partneři schválili zahájení nové mise k Marsu, jejímž cílem bude přistání na rudé planetě. Kosmická sonda s názvem InSight (Interior Exploration Using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) bude mít za úkol proniknout pod povrch Marsu za účelem studia jeho nitra.

http://www.astro.cz/clanek/6306?utm_source=news&utm_medium=mail&utm_camp...

Update ze 4.3.2015 - rok před startem. http://www.nasa.gov/jpl/insight/single-site-on-mars-advanced-for-2016-na...
Projekt prošel v únoru System Integration Review.
Přistávací elipsa bude mít 27 x 130 km. Stále probíhá hodnocení 4 kandidátů na místo přistání, všechna jsou na rovině v Elysium Planitia. Konečný výběr proběhne v tomto roce.

[img]http://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/673xvariable_height/publi... [/img]

Stavba letového exempláře landeru byla dokončena, záčíná fáze testování konstrukčních celků na hotové sondě.
Start už za 10 měsíců v březnu 2016.
Článek s více fotkami tady http://insight.jpl.nasa.gov/newsdisplay.cfm?Subsite_News_ID=37975

[img=tbn]http://solarsystem.nasa.gov/docs/pia19664-MAIN_InSight%20Solar%20Arrays%... [/img]

[img=tbn]http://solarsystem.nasa.gov/docs/pia19666_20150429_InSight_Backshell_Ins... [/img]

Video o dvou doprovodných cubesatech MarCO http://youtu.be/dS_Q7BFGuu0

Změna dráhy MRO kvůli plánovanému přistání modulu InSight

http://aviationweek.com/blog/nasas-mars-reconnaissance-orbiter-maneuvers...

NASA tradičně nabízí dopravu vašeho jména na palubě planetární sondy k jejímu cíli a InSight není výjimkou. Tentokrát má certifikát rovnou formát palubní vstupenky.
http://mars.nasa.gov/participate/send-your-name/insight/

Odklad startu

Peter B. de Selding @pbdes
Euro official: We tried until last minute but Mars InSight will not launch in March 2016. Decision made today.

Vysvětlení bude na tiskovce

TODAY: Media Teleconference: NASA Suspends 2016 Launch of InSight Mission to Mars, 3:30 p.m. EST

NASA will to provide details on the agency’s decision. Briefing participants are:

John Grunsfeld, associate administrator of the Science Mission Directorate at NASA Headquarters in Washington
Jim Green, director of the Planetary Science Division at NASA Headquarters
Marc Pircher, CNES director
Philippe Laudet, CNES project manager for SEIS
Bruce Banerdt, InSight principal investigator, JPL

Problém je s netěsností francouzského seismometru SEIS.
Nemám čas překládat, přikládám jen průběžný záznam z twitteru.

NASA being elegant saying why French SEIS instrument leaks mean no launch for 2016. During cold-cycle test, leaks still there. No choice.
CNES's Marc Pircher: We tried to solve problem. 4th leak now. 1st, then 2nd behind it, and then 10 to minus 11-- very small. We apologize.
Now Marc Pircher, CNES director speaks. We tried to solve it, and unfortunately, we apologize for that, we have a disappointment.
Pircher: This is the right decision, to be sure that we will launch something that will work on Mars.
Green did not address the question everybody will have for him, which is: What does an InSIGHT delay mean for the rest of Discovery program?
Banerdt: As late as yesterday we thought we were still on track. Don't know costs to delay mission. Haven't had time to work through that
Q from @Free_Space: Can NASA get money back on rocket? Green: We have paid for rocket. Don't know options yet. Grunsfeld: Q for @ulalaunch.
Q from @erichand: Will you launch in 26 mos, or will you have to cancel? Grunsfeld: as a cost-capped mission, cancellation is on the table.
Grunsfeld: This doesn't affect sequence of other planned science missions or collaborations with @ESA_Exomars or future human exploration.
Grunsfeld: The decision was made by the leak. At this leak rate, the science would not work at all.
Banerdt: Sensors, electronics have all performed flawlessly. Problem has been in vacuum enclosure. Not that exotic a technology.
Banerdt: to redesign instrument would take many years. It would be impractical for us to spend less than 4 or 5 years to build a new inst.
Banerdt: We don't believe there's a fundamental problem with design. Will find out as we go into detailed analysis in coming weeks, months.
Green: Total cost of mission through phases A-E, with launch, is $675M. Spent $525M so far. Spacecraft will return to @LockheedMartin now.
Grunsfeld: spacecraft will return to Lockheed Martin. Designed for 6 months to Mars, so will be OK for 26 months in storage here.
Grunsfeld: I feel badly for our French partners. We thought we'd make it. At least we're not en route to Mars with a leak.

Problém způsobují průsaky vzduchu dovnitř kulovitého kanystru VBB sphere skrze elektrické konektory pro sběr dat z přístroje uvnitř, který musí pracovat v hlubokém vakuu.
K netěsnostem dochází při nízkých teplotách (-45°C)

[img=tbn]http://seis.ipgp.fr/images/LVLsystem.jpg [/img]

[img=tbn]https://i.ytimg.com/vi/VBxZDKNTHR4/maxresdefault.jpg [/img]

No ale vážně: Tohle je nemilá zpráva. Kdyby šlo jenom o odklad... ale když začnou uvažovat o zrušení celé mise (po spotřebování půl miliardy dolarů), tak to ani raději nedomýšlet. :( [Edited on 22.12.2015 Arccos]

Pages