Ukončenie programu ISS

Primary tabs

http://www.foxnews.com/scitech/2011/07/27/russia-plans-to-sink-internati...
\"ve¾ké zviera\" v roskosmos vitalij davidov, vyhlásil že dohoda o deorbitácii ISS má dátum 2020

myslím že takéto správy budú čoraz častejšie :(

stejně na: http://www.space-travel.com/reports/ISS_to_be_sunk_after_2020_Russian_sp...

Když uvážíme, že většina projektů soukromých firem je zaměřena na ISS a i státní projekty s ní do značné míry počítají, bude to velký problém.

ved ju len teraz dokoncili :(
co takto predat ju za zostatkovu cenu nejakemu sukromnikovi? Trebars Bigelow by v tej dobe mohol mat skusenosti s prevadzkou vesmirnych stanic na komercnej baze. Mohol by prenajimat ISS na vedecke ucely. Deorbitovat taku cennu vedeckotechnologicku platformu po 9 rokoch uzivania povazujem za takmer trestny cin :(

Ruské rozhodnutí je docela překvapivé, zvl᚝ když ještě chystají vyslat modul Nauka. Jestli opravdu odstartuje v roce 2013, pak bude sloužit pouhých sedm let. Na druhou stranu taková Zarja už bude mít v té době \"odkrouceno\" 22 let a to už je docela dost.
Tak mě napadlo. Když už by Rusové mermomocí trvali na deorbitaci, nešlo by oddělit americký a ruský segment? Aby Rusové mohli ten svůj deorbitovat a přitom by americko/evropsko/japonská část fungovala dál? Je jasné, že by Amerika asi musela vyslat nějaký nový modul, který by na sebe vzal úkoly, které v současné době plní ruská část.

\"Ruské rozhodnutí je docela překvapivé\"

\"Obava\" síce pris¾úbil (akože aj ve¾a iného toho nas¾uboval) predåženie do roku 2028, ale nevypadá to že by sa aj konali nejaké rokovania so zahraničnými partnermi, a dodávate¾mi o reálnych krokoch čo by si to žiadalo
pod¾a mòa je to \"ruské rozhodnutie\" iba pripomenutím reálneho stavu vecí s ktorím nikto nič nerobí

Zjistěte si něco o ruské budoucí stanici OPSEK, ta přímo vychází z ISS a odpojení některých ruských modulu, především budoucího modulu Nauka, a také plánovaných modulu NODE (start 2013), a Dvou vědeckých energetických platforem (start 2014,2015).

Takže on by měl být deorbitován jen americký segment, ze stávajících ruských modulů by se měl zachránit jen Rassvet a zbylá Zaija a Zvezda + Poik/Pirs by měl shořet spolu s americkou části, je to logické už jen z důvodu že Nauka má být záložní řídící centrum na ISS a nikoli jen výzkumný modul.

Jinak já jsem četl o tom deorbitingu i jiné datum, dle toho harmonogramu se uvažuje až rok 2025.

Jinak zde PDF o budoucích ruských modulech na ISS (OPSEK), také je tam popsáno kolik vědeckých aparatur je namontováno na ruské časti ISS a kolik výzkumu zároveò probíhá.

[url]ftp://130.206.92.88/Espacio/Mesa%20Redonda%205%20-%20R4%20-%20ENERGIA%20...

[quote]
pod¾a mòa je to \"ruské rozhodnutie\" iba pripomenutím reálneho stavu vecí s ktorím nikto nič nerobí [/quote]

Možno by som to nazval aj výzva.

[quote]... PDF o budoucích ruských modulech na ISS (OPSEK), také je tam popsáno kolik vědeckých aparatur je namontováno na ruské časti ISS a kolik výzkumu zároveò probíhá ... [/quote]Doslova som čumel, ko¾to toho sa do takého \"mròousa\" akým je Rassvet zmestí a konečne som pochopil, k čomu slúži či skôr bude slúži oná nádoba na Rassvete. MLM je vlastne záložný exemplár Zarje, tak je logické, že všetko z toho nevyhádžu a po týchto čerstvých informáciách sa môže zda, že majú vypustenie MLM dobre načasované. Ale samozrejme môže ís aj o prachobyčajnú náhodu resp. využitie sledu udalostí.

O OPSEKu píše i Anatoly Zak:

http://www.russianspaceweb.com/opsek.html

Jinak Nauka bude asi poslední modul \"saljutovké\" konstrukce, nová generace modulů, již nebude mít její klasické vizuální prvky ale bude se jednat o novou architektůru.

Jaro.. nevím proč ale první dva odkazy na španěly nefungují... [Upraveno 28.7.2011 Conquistador]

Takže zpráva o tom, že náměstek generálního ředitele Roskosmosu Vitalij Davydov (tak zní správný přepis jeho jména) prohlásil 2011-07-26, že v roce 2020 se ISS rozebere a po částech utopí, bylo dnes oficiálně dementováno. Prohlášení tiskové mluvčí Roskosmosu zveřejnila např. agentura RIA, viz

[url]http://www.ria.ru/science/20110728/408475970.html [/url]

Protože se podle mého názoru jedná o dost zásadní prohlášení, uvádím zde pokud možno doslovný překlad:

Doba využívání Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) po roce 2020 bude stanovena vládami [států], které se účastní programu ISS, sdělila tisková mluvčí hlavy Roskosmosu Anna Vediščeva.

\"26. července státní sekretář, náměstek ředitele Roskosmosu Vitalij Davydov vystoupil v programu \'Jitro Ruska\'\", připomenula.

Podle jejích slov v souvislosti s tím se v řadě sdělovacích prostředků objevily komentáře, které překroutily smysl výroků představitele Roskosmosu o termínech a postupech využívání ISS.

\"V současné době existuje dohoda mezi partnery [programu] ISS o využívání stanice do roku 2020\", připomenula. Termín dalšího využívání stanice a postup ukončení práce se stanicí musí odsouhlasit všechny vlády, učastnící se programu ISS.\"

\"Přitom jediným akceptovatelným způsobem ukončení využívání ISS se jeví její utopení s cílem, aby se zabránilo vzniku velkého množství tak zvaného kosmického odpadu v prostoru kolem Země,\" podtrhla [mluvčí].

Originál prohlášení (téměř doslova převzatý agenturou RIA) je také na webu ruské kosmické agentury viz

[url]http://www.federalspace.ru/main.php?id=2&nid=17630 [/url] (rusky, anglické překlady až do srpna nevycházejí, asi překladatelka má dovolenou ...)

nemám ten dojem že by \"hovorkyòa\", povedala niečo iné ako \"námestník\"
dohoda je do roku 2020.. nikto nič nové a záväzné nedohodol

Obava to síce s¾úbil, ale akosi čaká že sa jeho s¾uby splnia sami od seba, bez toho aby pre to niečo urobil, však on už v roku 2020 nebude prezidentom, takže prečo by sa staral?

No pokud by šla ISS do šrotu tak jsou amici jak se říká namydlení a Evropané s Japoncama taky, nějaká náhrada za ISS není ani na papíře (ISS papírově projektovali snad 15 let dopředu)... Rusové to mají celkem v pohodě, odpojí svůj segment z nejnovějšími moduly a trádá, těm to muže být jedno. (až na to že by jim semjorka nevydělávala ty prachy co teď)

Na druhé straně jsem slyšel že „mírový nobelový bezletový bombardér“ Obama chystá rozšíření amerického segmentu nejméně o dva-tři moduly, tak uvidíme jestli se nezasadí o to aby tam ISS ještě nějaký rok navíc plachtila na hvězdné obloze.

Spíš by mne zajímalo jaký tragéd \"Nobela Obamu\" nahradí, a jestli to muže být s národní americkou kosmonautikou ještě víc v háji než to je teď...

Na Obamovi to ale vůbec nezáleží. Ta dohoda je taková, že se všichni účastníci zavázali na to, že se ISS bude provozovat NEJMÉNÌ do roku 2020 s mmožností prodloužení do roku 2027. Akorát ESA se škubala a to ohledně svého podílu na financování provozu (je to dáno tím zatraceně byrokratickým postupem ve shvalovacích postupech při financování jednotlivých projektů; není to jen výsadou ESA, ale celé \"sjednocené Evropy\").

Další osud ISS závisí na doporučení rady MCB, která v roce 2018 buď řekne, ISS je zralá do šrotu, nebo naopak, stojí za to ji ještě provozovat dál. A pak už to bude jednání na vládní úrovni. A to už bude Obama kdesi ...

Podstata toho překroucení významu (že se v roce 2020 sundá), je zřejmá. Myslím, že řekl nebo chtěl říci: \"POKUD skončí v roce 2020, TAK SE UTOPÍ\". Pokusím se najít video s Davydovem, ale zatím jsem na to neměl tolik času.

Nemusi se utopit, staci ty starsi moduly poslat na povrch Mesice pomoci kotevnich landeru-motoru pro pristani a manevrovani.
Na povrchu Mesice by jiz byla pripravena dira, kde se modul/-/ly zasypou pod povrch, aby z nich vznikla zakladna nebo rozsirila se stavajici zakladna.
Pripadne by se po otevreni modulu (vakuum) v orbitalni \"kleci\"...lodenici upravil pro dalsi delsi zivotnost a bud pouzit na LEO nebo na LLO.

Faktem je, ze po zasypani pod povrch Mesice by se neslo dostat k urcitym castem.
Samotnej kov je chraneny, vydrzi 70-100let, problem budou asi testnici casti provlaku-pruchodu.
Ale i na tomto by jsme se meli ucit.
Proc zahazovat tolik tun draze vyneseneho materialu, kdyz i na Zemi jsme se naucili recyklovat.
Zkratka vymenit kriticke casti ve vakuu pri zvlastnich EVA nebo vytvorit tlakovanou lodenici ze skladacich modulu, ktery se jako celek nakonec nafoukne a natlakuje a v nem v lehkem skafandru by pri poloEVA mohli moduly repasovat.

http://www.kosmonaut.cz/
Středa 30. ledna 2013
-Ředitel ESA Jean-Jacques Dordain informoval jak administrátora NASA Charlese Boldena, tak ředitele Roskosmosu Vladimira Popovkina o tom, že nevidí žádný smysl v pokračování práce na Mezinárodní kosmické stanici po roce 2020. Právě tento rok je zatím braný jako „pracovní datum“ pro ukončení provozu ISS, ale všeobecně se počítá s prodloužením činnosti komplexu do roku 2028. Pokud by ovšem jeden z nejvýznamnějších partnerů (ESA) neměl na pokračování zájem, je jeho budoucnost s opravdu velkým otazníkem. Jen pro úplnost, Dordain uvedl, že by nerad viděl prodloužení životnosti ISS i v případě, že nebude na stole lepší program. – Jistě, ISS není věčná a neměnná konstanta, ale opravdu nevím, kam Dordain míří. Takováto unikátní kosmická základna s ohromnými možnostmi tu ještě nikdy v historii nebyla a troufám si tvrdit, že hned tak nebude. (Ano, ISS je opravdu drahá hračka. Každou jednotlivou činnost by šlo realizovat levněji a jednodušeji. Jenže ISS je komplexní celek – a právě z toho plyne její ohromná výhoda. A roky čekání na realizaci mnoha vědeckých experimentů v beztíži svědčí o tom, že potenciál stanice není zdaleka vyčerpaný. Pokud ho nedokážeme využít, je to chyba naše – ne ISS.)-

raketoplán tiež poskytoval určité výhody, a bol to unikátny komplexný dopravný prostriedok.. ale cena za tie výhody, bola skutočne vysoká..
ak \"šuplíky\" pre experimenty, na ISS prázdne a \" Každou jednotlivou činnost by šlo realizovat levněji a jednodušeji.\"
musí zákonite skonči rovnako ako raketoplán..

Keby som bol hodne zlomyselný, tak by som sa Dordaina opýtal, či predpokladá existenciu ESA po roku 2020...
ESA je projekte minoriný partner a jeho odsúpenie by znamenalo síce problémy, ale nič, čo by bol dôvodom na ukončenie projektu. Skôr by som povedal, že je to manéver pred ďalším vyjednávaním o podmienkach...

[quote] \" Každou jednotlivou činnost by šlo realizovat levněji a jednodušeji.\"
[/quote]

toto si neviem dost dobre predstavit. Zoberme si napr. ten refueling satelitov, co teraz skusali. Chcu mi povedat, ze je lacnejsie postavit druzicu s platformou a ramenom, alebo rovno dve druzice, a tie poslat do kozmu na vyskusanie technologie, nez poslat na ISS jeden box, spolu s tisickou dalsich veci nakladnou lodou, tam to namontovat na univerzalnu platformu a vyskusat za dohladu zivej posadky?

Mimochodom - je ESA vôbec potrebná na chod ISS aj po roku 2020 ak by sa NASA, Rusi a Japonci dohodli na fungovaní ISS aj po roku 2020 bez účasti ESA?
Je ESA nutná na udržanie činnosti ISS aj po roku 2020? Pod¾a mòa ani nie.

mám dojem že Dordain, nespochybnil ISS ako takú..
keďže ISS je jediný pilotovaný program esa, a esa ani náhradou žiadny iný po prípadnom ukončení iss neplánuje (o astronautoch esa v súvislosti s SLS doteraz nepadlo ani slovo)
nepovedal vlastne dordain, že nevidí žiadny zmysel v pilotovaných letoch ako takých?

[quote](o astronautoch esa v súvislosti s SLS doteraz nepadlo ani slovo)[/quote]

to nie je pravda... v suvislosti s tym, ze esa bude stavat sm pre orion em-1, sa objavili informacie (rozhovory medzi esa/nasa) o tom, ze na prvom pilotovanom lete orionu (tj. em-2 okolo mesiaca) by letel aj astronaut esa... bolo to dokonca aj na tej spolocnej tlacovke esa/nasa ku sm orionu

a bude to francúz, alebo nemec?

[quote]a bude to francúz, alebo nemec? [/quote]

vyber si:
http://en.wikipedia.org/wiki/European_Astronaut_Corps#Members

radšej som sa pozrel sem
http://spaceinimages.esa.int/Images/2013/01/ESA_budget_2013
a tipujem nemca..
nakoniec aj tak rozhodne spôsob akým sa letenka zaplatí.. [Upraveno 01.2.2013 alamo]

[quote]radšej som sa pozrel sem
http://spaceinimages.esa.int/Images/2013/01/ESA_budget_2013
a tipujem nemca..
nakoniec aj tak rozhodne spôsob akým sa letenka zaplatí.. [Upraveno 01.2.2013 alamo] [/quote]

jo, len peniaze z rozpoctu nejdu rovnomerne na projekty, ale krajiny poskytuju peniaze priamo na projekty, ktore ich zaujimaju... tj. napr. britania doteraz neprispievala na iss vobec... a pod. :)