'Prototyp' vesmírnej kolónie

Primary tabs

tak pred polhodinou sa skončil \"prví apríl\"..
čakal som do teraz, aby bolo jasné že to myslím vážne

keď sa pozriem na projekt Mars 500, bolo by možné považova \"čosi väčšie\", pokus o vytvorenie, nejakej fungujúcej spoločnosti, s fungujúcou ekonomikou, pomerne nezávislou na okolí, na plávajúcom ostrove zakotvenom v medzinárodných vodách, mimo doh¾ad pevniny, za \"vesmírny experiment\", za \"prototyp vesmírnej kolónie\", o ktorom sa ešte dá debatova na tomto fóre?

s technológie by sa tam skúšala, hlavne energetická a potravinová sebestačnos, hlavne by šlo o \"sociálny experiment\", ako to zariadi, aby sa ¾udia navzájom na dos obmedzenom priestore \"nezožrali\"..

Vse je dane podnebim - urodnosti krajiny vcetne prirodnich podmninek - reka ci potok na hydrolelektrarnu.

A podle toho maximalne moznym poctem lidi na km2 - proste pri 100 000 lidech v CR misto dnesich zhruba 10 000 000 budu plne sobestacny alepson eneregticky, nebot proste tam kde jsou dnes mesta a i pole budou lesy na drivi.
Toho budu mit prebytek a tak bude zakladem vseho - vyroba elektriny + bioplynu jako nahrada zemniho plynu.
Vytapeni prave z tech kotelen na drevo - auta na elektrinu + na bioplyn (po jeho vycisteni to jde - je to dosti jako dnes auto na Zemni plyn - CNG pohon).

Muzu se snazit o maximalni recyklaci kovu - pri jejich nedostaku a tudiz vysokym cenam oproti nizkym cenam energii muze byt recyklace zajimava. Jinak i k vyrobe zeleza se bez uhli obejdu - a zakldem taveni budou elektrcicke oblokove kovy - na zabaveni kysliku se da pouzit drevene uhli - toto zelezo pak zracovat v obloukove peci.

Jinak toto tema viz tzv. Permakultora ke brano dle mne dost ideove - oni to jsou schopni pri urcitem uskromneni vytvorit - ale problem je to ze si neuvdeomuji - ze to neni mozne docilit pri hustote lidi v CR a situtace s moznostmi dalsiho vyuziti vodno sily - ne kazdy muze bydlet jeste navic u potka ci ricky se spadem pokud mozna a vyuzivat tak vodni sily.
Proste budou vyzuzit vice vodni energie a rozlohy pozemku nez pripada dnes na 1 obyvatele CR a tam je tan problem.

Proste - pri dostatku plochy se mi to povede - mam proste dost dreva a dalsich prirodnich materialu a mozna i vodni sily.

A jseste doplnim za pomoci:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Fisher-Tropschova_synt%C3%A9za
Podrobneji:
http://en.wikipedia.org/wiki/Fischer%E2%80%93Tropsch_process

si vyrobim za pomoci zplynovani biomasy na CO+H2 a tohoto procesu i uhlovodiky - synteticka ropa a dalsi potrebne suroviny pak z ni (krome paliv pro prime pouziti v spalovacim motoru - energeticky nejspis nevyhodne) - nektere plasty i primo s vyuzitim uhliku ziskaneho z biomasy.

\"fungujúcej spoločnosti, s fungujúcou ekonomikou, pomerne nezávislou na okolí, na plávajúcom ostrove zakotvenom v medzinárodných vodách\"

Ten ostrov je dost problematicky - zrovna dnes (tedy jiz vcera) bezel dokument o preziti jednoho kmenu na ostruvku - prezivali diky mori - vestina potravy v podobe ryb - z mensi casti rotlina produkce.
Sobestacni upne nebyli - saty mali evidentne nejak koupene zrejme za tech cast ryb.
Jinak bydeli v chysich z rostlineho materialu - hlavne z duvodu tepleho tropickeho pocasi potrebovali topit jen na vareni a peceni - ruzne casti rostlin (neslo o drevo spise ruzne listy palili).
Zdroj vody byl zrejme prirozeny pramen - dost vegetace tam bylo videt.

Dnes na tom ostrove jen za pomoci solarnich panelu - ktere si tam vcetne akumulatoru na akumulaci na noc nevyrobite proste.

Potravu zalezi jak ji pojmete - jestli opet jen hlavne rybolov + pestovani kokosovych palem na orechy a dalsich plodin.

Pokud byste to chteli nejak jinak prirozene - zajisti vyrobu proudu.
Vetrena mi nepripada vubec spolehliva navic vetsinu soucatek tam rovenz nevyrobite.
S vyuzitim jen biomasy - tedy rostlin - viz me prispevky vyse - vyzadovalo by to praci odborniku - kolik plochy potrebuje k preziti urcita skupina lidi - aby si byla schopna z biomasy plne zabezpecit sve energeticke potreby - rozhodne vim ze to jde - na tezbu dreba proste tolik energie nevydate, aby to neslo a misto traktoru je v hustem lese vyhodne pouzivat casto radeji kone - laso by spise o urcite pruseky lesa od starych stromu - aby se proste prirozene piokud mozno bez lidskych zasahu (krome prave te tezby) obnovoval sam jak tomu bylo v minulosti.
A pro kone zas tolik potravy nepotrebujete.

Myslím ze toto už tu bylo - v 19 stoleti byla roz¨loha lesu u nas ani ne na 50% dnešního stavu prakticky cela krajina byla nejak využivana k ziskaní \"biomasy\" a velikost populace a jeji zivotni uroven snad ani netreba zduraznovat,nekteri lide si i dneska pamatuju jak jejich babicky sbiraly po lesich klesti a sisky na topeni - dnesni lesy jsou narostle behem tech 100let co drevo \"nebylo potreba\" - staci 20-30 let bez fosilnich zdroju/jadra a jsme na planine bez stromu a vegetace

Ono se taky dost veci zmenilo - lespi vyziti vodni sily - nove prehrady.
A pak exsituji rychle rostouci dreviny - maji to byt topoly a ty se pro tyto ucely mohou \"plantazove\" pestovat - ma to dle vseho byt energiticky vyhodne.
Proste mame prece jen o neco lespi moznosti - ale rozhodne ne takto pro zajisteni energeticke sobestacnosti pro 10 milionu populace lidi.

x.. \"A pro kone zas tolik potravy nepotrebujete.\"

ehm.. ja neviem prečo a napadlo, že to bude založené na \"agrokultúre\"
kone by sa asi na malom plávajúcom ostrove cítili trochu \"nervózne\"
a vypadá to že si pod tým predstavuješ nejakú striktnú izoláciu
ja si pod pojmom \"funkčná ekonomika\", predstavujem to že by dochádzalo aj k výmene s ostatným svetom, s toho čo by obyvatelia produkovali, by museli by schopný vyprodukova aj čosi naviac, aby si dokázali to čo nedokážu vyrobi sami, obstara z \"vonku\"

čo sa týka pestovania potravín, tak dá sa čaka že obyvatelia ostrova, alebo aspoò čas z nich, začne by po dlhšom pobyte, pestovaním čohoko¾vek zeleného a \"rýpaním sa v hline\" priam posadnutá, a začnú to bra ako koníček, popri hlavnej činnosti, ako relax

keďže to nebude \"izolácia\" pravdepodobne budú na \"ostrov\" chodi turisti, a služby pre nich by vyprodukovali tiež nejaký príjem, samozrejme nesmie na òom vzniknú závislos

v pozemských podmienkach by šlo skôr o pokus vytvori niečo čomu sa vraví \"micronation\" http://en.wikipedia.org/wiki/Micronation

\"ja si pod pojmom \"funkčná ekonomika\", predstavujem to že by dochádzalo aj k výmene s ostatným svetom, s toho čo by obyvatelia produkovali, by museli by schopný vyprodukova aj čosi naviac, aby si dokázali to čo nedokážu vyrobi sami, obstara z \"vonku\" \"

To je pak ekonomika jako kazdeho statu - jen proste o tom dnes nikdo nerohoduje - ani nemuze - pravidla EU to nedovoluji v ramci EU alespon - je to na kazdym jedinci ci firme odkud nakupuje a kam prodava sve zbozi. Nikdo vam nic nediktuje - s vyjimkou cel - ale to je ale vec statu kam to chcete dodavat a ne CR.

Sobestacnost pokud to ma mit souvislot s kosmonautikou - by mela byt pokud mozno co nejvetsi - a tedy dovoz jen naprosteho minima z duvodu prepravnich nakladu.

Jinymi slov - bude tam fungovat komise pro dovoz a vyvoz.

Pokud vas soused kovar je schopen vyrobit treba ryce - musite je od nej koupit bez ohledu na to - ze dovozem z ocelarny na pevnine vas vyjdou tak na 1/10 ceny vcetne nakladu na dovoz - muzete postupovat i vymenym zpusobem - takze dejme tomu - vyjde to na 1/10 orechu vasi farmy.

Panize jsou skutecne pouze druh vymeneho obchodu - kdy misto jako zde drive pytle mouky ci obili (jeste neumleteho) jsme se dohodli jako spolecnsot na univerzalnejsim vymnem prosteredku - a to na penzezich.

A rozhodne vam bez prace (sluzby na poli naprikald) ci bez vymeny za neco jineho nikdo pytel mouky nedal - proste ze jste jako neodpoevedny jedinec meli doma 10 hladovejich deti - i kdyz i on jich mel dostatek nejen pro sebe.

Proste vytvori to mistni monopoly.
O cemz, ale zde mnozi sni - zadna Cina - zdrazovat tak muze dle libosti a efektivita vyroby - snizeni prezamestanosti me zajimat nebude.

V kosmonautice by vam rekli - vypusteni druzice si musite zajistit v USA - a to i presto - pokud si obejdnate vypusteni druzice v Rusku - vydje vas treba jen na 2/3 ceny USA firem.

Myslime ze o necem podobnem - monopolu domacich firem na komonautiku (jako v USA) se dikutuje v souvislosti s dusledky toho.

\"vyjde to na 1/10 orechu vasi farmy\"
Doplnim - nez byste musel dat tomu kovari na tom ostrove - proste 1/10 toho co by stal ten kovar dovozem odjinud.
Kovar chce proste 500 orechu - ryce z pevniny oodjinud vas vyjdou jen na 50 orechu vcetne nakladu na dovoz.

Mistni malo automatizovana vyroba a energeticky narocnejsi - nebot je to v male proste casto snadno prohrava oproti velkoseriove plne automatizovane vyrobe.

\"Sobestacnost pokud to ma mit souvislot s kosmonautikou - by mela byt pokud mozno co nejvetsi - a tedy dovoz jen naprosteho minima z duvodu prepravnich nakladu.\"
\"Jinymi slov - bude tam fungovat komise pro dovoz a vyvoz. Proste vytvori to mistni monopoly.\"

tak predovšetkým \"plávajúci ostrov\"..
ja si proste nedokážem predstavi, že by na niečo také bolo možné vymámi od nejakej štátnej agentúry, čo i len groš
tak isto si nedokážem predstavi, že by sa nejaký štát, dobrovo¾ne vzdal, alebo dokonca, čo i len prenajal, hoci aj pustú skalu čo \"rodí\" akurát tak škorpiónov, pre komunitu, ktorá ma jediný cie¾, sta sa samostatným \"štátom\"
potom postavi to niekde na \"pilotách\", by bolo finančne nákladné, takže ako finančne najprijate¾nejšie riešenie, vypadá celá \"zbierka\" pontónov, vyradených lodí, a plávajúcich konštrukcií \"skurtovaná\" dohromady.. architektonická \"nočná mora\"
nič takéto pekné a mimo finančné možnosti
[img]http://75.125.201.25/wp-content/plugins/hot-linked-image-cacher/upload//... [/img] nepripadá ani v najmenšom, do úvahy
takže tý čo sa na to dajú, budú to musie plati zo \"svojho vrecka\"
bude to dos dlho \"tvrdý život\", v dos nevypočítate¾nom krutom a stresujúcom prostredí, ktoré netoleruje nijakú chybu
čo \"to\" asi tak pripomína? ja si myslím, že to je \"to\" hlavné, čo takýto podnik spája s vesmírnou kolóniou
a keby ich tam osadníkov otravovali nejaké \"komisie\" a obmedzenia nedá sa na to nikto
navyše si ani nebudú môc dovoli plati nejakých \"štátnych úradníkov\", takže všetky verejné funkcie budú viac menej čestné
takisto sa nedá čaka, že sa na niečo také dajú ¾udia čakajúci že niekto bude rieši problémy za nich..
takže s žiadnym \"vyjde to na 1/10 orechu vasi farmy\" sa nedá počíta

preto som sa aj na začiatku pýtal, či je toto fórum vhodné na debatu o takomto zámere.. [Upraveno 02.4.2011 alamo] [Upraveno 02.4.2011 alamo]

\" i len prenajal, hoci aj pustú skalu \"

Otm sem presvedecen ze ANO - oni se dokonce ostrovy prodavaji primo - je ve vasem vlastnictvi - bohaci si takto sve ostrovy kupuji - jedna se primo o skutecny maly ostrov prirozeneho puvodu - a ne o nasypanou horu pisku nekde u pobrezi.

A mysim - ze se takto muzete dohodnout primo na odprodeji jeho uzemi.
Pokud je ten ostrov v mezinarodnich vodach a neni zajimavy treba nerostnym bohatsvim ci nejak strategicky (jako namorni vojenska zakladna ci letecka zakladna).

I tam jak na te lodi stejne nebudete moct delat co budete chtit - nadmerny rybolov (ten snad ale vam nehrozi vzhledem k poctu lidi tam) ci dokonce se zivit piratenim okolo plujicich lodi.
Ci nejak jinak ohorozovat mezinardni namorni dopravu.

\"bude to dos dlho \"tvrdý život\", v dos nevypočítate¾nom krutom a stresujúcom prostredí, ktoré netoleruje nijakú chybu
čo \"to\" asi tak pripomína? ja si myslím, že to je \"to\" hlavné, čo takýto podnik spája s vesmírnou kolóniou
a keby ich tam osadníkov otravovali nejaké \"komisie\" a obmedzenia nedá sa na to nikto
navyše si ani nebudú môc dovoli plati nejakých \"štátnych úradníkov\", takže všetky verejné funkcie budú viac menej čestné
takisto sa nedá čaka, že sa na niečo také dajú ¾udia čakajúci že niekto bude rieši problémy za nich\"

Zalezi velmi na povaze tech lidi - nekdy muze jen male skupinka - ktere by tam kvuli tomu prijela jako ze tam s nim chteji zit a tajne si tam privezla zbrane - s tim ze s ostatni udela vezne a otroky - s tim ze az oni nebudou jiz moc pracovat tak je zlikviduji jako nepohodlne svedky a s bohatsvim pak odstehuji se jinam.

Ci to skonci jistem zpusom jako v Izrali - Kibuc

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kibuc

Ne opravdu - to neni zert - tak to nejspis v te komunite by v docela dobrem pripade vypadalo - jednolo se o nadseni lidi a v malem vse - a proto tam \"komunismus\" - a to tim idelalistickym nenaslinym zpusobem fungoval.
Ikdyz jiz se tam objevuji rozpory - jidlem se plytva - nez kdyz by si je kazdy kupoval za sve.
Neni mozne si vydelat na cestu do Evropy - chteji poznat svet - kolektivbni rada se rozhodla ze to proste mladym lidem neumozni si prividelat ani jim to nezaplati. Vysledkem byl odchod.
Toto jswem videl v dokumentu tak pred 10 lety - dnes je to nadseni dle toho clanku na Wikipendii - zrejme jeste o dost mensi.

\"takisto sa nedá čaka, že sa na niečo také dajú ¾udia čakajúci že niekto bude rieši problémy za nich.. \"

Stejne dobre nebudou moct pocitat - az si vyhlidnou nejaci v podastete \"pirati\" - velmi dobre vybaveni vcetne malych del je prepadnou - vse vydrancuji - je zcela zlikviduji - nakonec to potopi treba za pomoci vybusnin - aby tak zahladili stopy po masakru.

Fantazie si myslite - ale kdepak - jiz ve Stredoveku se tako mesta prpadavala - proto mela hradby a kazdy se musel podilet na obrane.

Chtel jsem rict v predchozim prispevku - ze nemuzou pocitat - ze by jim namornictvo nejakeho statu prijde na pomoc - ci alespon letectvo - to by mozna stacilo tam doletet vcas.

Leda ze by meli podepsnou smlouvu o ochrane a zrejme za ni pravidelne paltili - holt neplati jim dane a tak musi platit pokud chteji od nas ochranu - udrzovani armady holt neco proste stoji.

x \"piráti\"

hm..
vieš o tom, že Somálsky piráti, a piráti akosi \"globálne\", neprepadávajú lode, čo sa plavia pod Ruskou vlajkou?
pritom Rusi žiadnu ažkú výzbroj nenosia.. zaujímavé, no nie?
čo myslíš, ako asi tak tento \"fenomén\" vznikol? ;)

každý národ, potrebuje \"národný šport\", čo tak \"hon\" na pirátov? :D

inak o vesmírnych pirátoch sa vedú celkom vážne debaty..
http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=23390.0
Dealing with future space pirates [Upraveno 02.4.2011 alamo] [Upraveno 02.4.2011 alamo]

A co takhle využít systému tzv.eko energie.Hlavním systémem
této technologie je použití vrtů,uložení termotyčí,napojení
termočerpadel nutných na ohřev páry,která po natlakování bude
pohánět parní turbínu a tak dále.Výsledkem je výroba elektrycké
energie.Zde se využívá technologie systému -země-vzduch.Dal by se
využít i systém voda-vzduch.Při použítí velmi solidních slunečních
kolektorů je třeba také umět elektřinu uskladnit a použít ji v době
nouze či technického problému.Dnes se už vyrábějí vysokokapacitní
baterie.
Lidé také musí jíti na wc.Tak že vzniká i plyn.I ten můžeme
odvést,uskladnit,pomocí čerpadel dodat do kotle či turbínám a opět
jsme u výroby ekologické a ekonomické energie.
Byl tu už i experiment:\"BIOSFÉRA II. Ta byla jak víme díky
problémum s odpady a problémum s kyslíkem předčasně ukončena.
Chceme-li kolonizovat hluboký vesmír,měli bychom se nejdříve
naučit používat tyto nové HI-TECH technologie zde na Zemi.
Mám na mysli mírovou,vědeckou,technickou kolonizaci,na mezinárodní
úrovni,mořského dna.Tady by se všechny technologie odzkoušely.
Postavit zde kompletní města se svou vlastní infrastruktůrou,
politickým,vědeckým,technickým i náboženským vedením.

lumpikfox \"A co takhle využít systému tzv.eko energie.\"

vyskúša bude treba všetko..
asi prvé čo sa tam presadí budú \"veterníky\", vietor na mori \"funguje\" takmer permanentne
\"bioplyn\" tan sa ujme všade
solárna energetika..

hlavným problémom bude nájs spôsob, ako získanú energiu skladova
skladba \"zdrojov\" asi bude závisie od konkrétneho umiestnenia, a vlastností prostredia, v ktorom kolónia bude

\"Hlavním systémem této technologie je použití vrtů,uložení termotyčí,napojení termočerpadel nutných na ohřev páry,která po natlakování bude pohánět parní turbínu a tak dále.\"

nebude to dos drahé, čo sa prvotných nákladov týka?
a potom, kolónia si musí s určitých dôvodov zachova nejakú mobilitu
s pirátov strach nemám, problém bude skôr s predstavite¾mi \"zákona\", ako ukazujú skúsenosti
najvážnejšie mienený projekt o vytvorenie \"micronation\" republiku Minerva, ve¾mi rýchlo ukončila armáda štátu Tonga http://en.wikipedia.org/wiki/Republic_of_Minerva

\"Mám na mysli mírovou,vědeckou,technickou kolonizaci,na mezinárodní
úrovni,mořského dna.\"

mesto v \"ponorke\"? príliš nákladné
iba ak by sa k tomu dospelo metodikou postupných krokov,
prví z nich je \"plávajúci ostrov\"

\"Postavit zde kompletní města se svou vlastní infrastruktůrou,
politickým,vědeckým,technickým i náboženským vedením.\"

takto vypadal Tennochtitlan
[img]http://www.latinamericanstudies.org/aztecs/aztecs21.gif [/img]
mesto krvopotne vybudované utečencami, na umelých ostrovoch
možno aj preto jeho obyvatelia, mali dos \"svojrázne\" náboženstvo,
militantný islam, by v porovnaní s ním, vypadal akosi \"mierumilovne\" [Upraveno 03.4.2011 alamo]

najzložitejšou otázkou je \"KDE?\" plávajúci ostrov postavi.. vlastne zakotvi..
všetko ostatné záleží na tej jedinej otázke
\"dočasný\" právny štatút plávajúceho ostrova, by bol riešite¾ný ako pri normálnom plavidle, plavil by sa \"pod vlajkou\" nejakého cudzieho štátu
keďže by asi šlo o celú \"zbierku\", najrôznejších plávajúcich konštrukcií, na každý \"kúsok\" by bolo možné vyvesi vlajku iného štátu, čo by vytvorilo \"progresívny\" chaos, do ktorého by sa nikto z vonku nevyznal, a obyvatelia by si mohli vytvori vlastné \"právo\"

hm.. naozajstné \"medzinárodné vody\", sú už len na naozaj hlbokom oceáne
trópy sa vyznačujú extrémami, klimatickými aj politickými

čo sa týka, relatívne stabilného prostredia bez príliš ve¾kých extrémov, tak najzaujímavejší by asi bo \"starý dobrý\" jadran..
http://cs.wikipedia.org/wiki/Jadersk%C3%A9_mo%C5%99e
håbka okolo 100 200 metrov, \"zakotvi to\" žiadny problém
široký je dos na to, aby sa niekde v strede dalo nájs, vhodné miesto ktoré by bolo mimo výsostné 12 mí¾, aj pri¾ahlé vody 24 mí¾, a jeho stredom vedie hranica medzi \"záujmovými ekonomickými zónami\", takže ak sa bude \"kotvi\" presne na nej, prípadný spor medzi \"jugošmi\" a \"talianmi\" o to kto to tam má vlastne \"pod palcom\", by mal da dos času aby sa vytvoril \"status quo\"

\"každý národ, potrebuje \"národný šport\", čo tak \"hon\" na pirátov?\"

Je to jiz mimo tema - ale nepredpokladam, tedy ze se domnivate ze utoky Somalskych a i jinych piratu neexistuji. A placeni vykupneho za lod je jen takova kratochvile jejich majitelu za poskytnute \"uskladneni lodi a i jejich posadky\".
Mozna Rusy maji vetsi povest tvrdych bojovniku, ktery proste strili po piratech bez rozpaku.

A co se tyce vlajky statu - pokud budete nejakemu malemu statu za to pravidelne platit - jiste se snadno dohodnete a pokud nebudete tim ohrozovat namorni dopravu a nebo mistni morsky ekosystem tak mu to bude zcela jedno co se tam bude dit (jako se nestara o sve domorodce v pralese co tam delaji - i to jsou obyvateli jeho uzemi) - a tedy i pokud to nebude mit vyhlasenou povest mista kde vladne pravo silnejsiho - pak by mel kvuli vam potize zrejme minimalne v OSN - dle meho nazoru.

\"ale nepredpokladam, tedy ze se domnivate ze utoky Somalskych a i jinych piratu neexistuji.\"

až taký naivný zase nie som..

najväčší problém asi bude, že to bude neodolate¾ne láka určitý \"typ\" ¾udí, ktorých povedie jeden jediný predpoklad \"je tu miesto, kde žiadne právo neexistuje\", a kde nikto nemôže nič zakáza..
čo robi, ak si niekto bude chcie \"vyvesi\" nejakú takúto vlajku?:
[img]http://i1.ytimg.com/vi/8bIQ2V4qfVQ/0.jpg [/img]
celá tá vec by sa mohla zvrhnú, najrôznejšími nepríjemnými spôsobmi

teda ¾udia..
moc nadšenia sa tu neobjavilo, pri tomto návrhu, vyskúša si aké by to bolo budova \"vesmírnu kolóniu\", teda niečo čo sa na òu sakramentsky podobá, a tu práve na toto fórum, chodia ¾udia ktorých táto možnos asi dos zaujíma
a pri tom by to bolo v \"relatívne\" známom, a \"bezpečnom\" prostredí, navyše z omnoho väčšími a okamžitými možnosami ako tam nájs prostriedky na existenciu, a s oh¾adom na finančné náklady v celkom realizovate¾nom meradle
vo vesmíre by to, pod¾a mòa bolo ešte ažšie

a teraz zistím, že sa o tom dohromady nechce skoro nikomu hovori, a možno ani len uvažova na niečím takým
má teda vôbec zmysel debatova a rozobera čoko¾vek o \"vesmírnej kolonizácii\"? [Upraveno 04.4.2011 alamo]
je predsa očividné, že sa niečím takým, odmietajú zaobera, aj ¾udia ktorých vesmír zaujíma [Upraveno 04.4.2011 alamo] [Upraveno 04.4.2011 alamo]

[quote]teda ¾udia... moc nadšenia sa tu neobjavilo, pri tomto návrhu, vyskúša si aké by to bolo budova \"vesmírnu kolóniu\", teda niečo čo sa na òu sakramentsky podobá, a tu práve na toto fórum, chodia ¾udia ktorých táto možnos asi dos zaujíma... [/quote]

Myslim si, ze snahy budovat obdobne trebas testovaci kolonie tu jsou. Tusim NASA ma NEEMO, pak tu byly projekty BIOSFERA a dalsi. Pro pripadnou kolonizaci vesmiru jsou zivotne dulezite. Na druhou stranu, zakladni podminkou musi zustat maximalni sobestacnost. Pro tu jsou potreba suroviny a energie, dale zpracovani surovin a jejich logistika.
Pokud to vezmu od konce, logistika je nejmensi problem, at se jedna o suroviny nebo finalni vyrobky.
Zpracovani surovin je narocnejsi, tezko na ostrove vykovat v kovarne procesor. Je tu otazka, jaka musi byt minimalni velikost kolonie a jeji moznosti, aby bylo mozne delat vcelku sofistikovane procesy, pocinaje jednoduchym pecenim chleba a konce pocitaci.
Energie je dnes docela prozkoumanou oblasti, ale je tu stale potreba veci vylepsovat, ucinnost soucasnych zdroju je nizka. At se jedna o vyuziti slunecni energie, tepla, rozpadu nebo fuze prvku.
Nakonec je tu otazka surovin. At se jedna o potraviny nebo chemicke prvky pro vyrobu atd., je tu spousta problemu k reseni.
Pro tezbu surovin stale pouzivame metodu - nakopat a vycistit. Presouvame desitky ci stovky tun zemin, presto bakterie to dokazi delat ucinneji. Na mistech bez moznosti gravitacniho, geologickeho, biochemickeho a ja nevim jakeho dalsiho zpusobu koncentrace prvku v urcitych lokalitach je to problem. Proto se vyplati tezit tak maximalne vodu na Ceresu.
Jeste horsi situace je s jidlem a ekologickou rovnovahou. Projekty BIOSFERA jasne ukazali, jak malo rozumime ekologii a jak naivni jsou nase predstavy hrat si s ni. Zatim nejsme schopni postavit samostatnou a sobestacnou kolonii, natoz teraformovat planetu (jsem fanda techto aktivit, ktere zavaneji SCI-FI ...). Dokonce i samostatna kolonie ve stavu beztize by mohla mit dost rozsahle problemy, zpusobene odlisnymi reakcemi nekterych zivych organismu na stav beztize, zvysenou radiaci a nerovnomernou distribuci mistnich zdroju.
Projekty, stavejici kolonii na ostrove vyuzivaji existujici biosferu Zeme. Pri zajisteni dodavky nekterych produktu a energie je mozne si predstavit vetsinu dnesnich ostrovu jako samostatne kolonie. Idealni je jejich geograficke oddeleni, prikladem mohou byt Azorske ostrovy. Tedy, defacto umime udelat neco podobneho. Jsme schopni zajistit do urcite miry i energetickou sobestacnost. Ale dokud nebudeme schopni vytvorit alespon zakladni, trochu sobestacnou biosferu v nejake izolovane oblasti, veskere nase pokusy jsou bohuzel odsouzeny k nezdaru.
Ostrovy mohou pomoci pouze u urcite oblasti. Metody rizeni, politika, ekonomika, zdroje energie. Ale nikoliv pro tu nejdulezitejsi oblast, schopnost dane kolonie unest zatez danou organismy ktere tu ziji.

[quote] zakladni podminkou musi zustat maximalni sobestacnost.[/quote]

lenže absolútna sebestačnos je nezmysel
vždy sa nájde niečo, čo bude treba do kolónie dováža zvonku

hlavným problémom, budú \"¾udia\", teda v ich hlavách, ako zariadi aby sa tam navzájom \"nezožrali\"
a potom \"problém tretej generácie\", či budú deti kolonistov, ochotné v kolónii, nech by bola akoko¾vek sebestačná ďalej ži a existova

na \"zemskom povrchu\" sú dva úspešné príklady, o vybudovanie nejakej \"komunity\" na základe ideológie, a sebestačnosti
jedným sú kibuce v Izraeli
druhým spoločenstvo amishov v USA

kibuce momentálne prežívajú, ažkú krízu, komunity sa tam rozpadajú, a menia sa na normálne fungujúce \"kapitalistické\" podniky
amishovia existujú ďalej, a zdá sa že tu budú ďalších tisíc rokov

amishovia totiž \"rozlúskli\" problém tretej generácie, okrem \"ideológie\", si vytvorili čosi navyše \"kultúru\"

a to je pre prežitie nejakých ¾udí aj vo vesmíre, dôležitejšie ako hospodárska sebestačnos [Upraveno 04.4.2011 alamo]