Chandrayaan-II

Primary tabs

podle [url]http://www.moondaily.com/reports/India_Aims_For_Chandrayaan_II_Lunar_Mis... [/url] je konstrukce indického lunárního roveru + družice Chandrayaan-II dokončena a výroba má brzy započít.
Na projektu se podílí značnou měrou rusové.

Start je plánován na 1. čtvrtletí 2013.

více na [url]http://en.wikipedia.org/wiki/Chandrayaan-2 [/url]

Náměstek generálního ředitele Rosskosmosu Anatolij Šilov řekl dne 2010-08-27 v Bengalúru, že na základě jednání mezi FKA a ISRO byly změněny plány na další spolupráci mezi těmito organizacemi ohledně společního výzkumu Měsíce. Původně se počítalo s tím, že v rámci programu Chandrqayaan budoou na měsíční povrch dopraveny dvě vozítka - větší ruské a menší indické. Nyní z finančních důvodů byde škrtnut ruský lunochod. Ruská strana dodá pro program Chnrayaan-2 přistávací modul, odvozený od modulu pro sondu Fobos-Grunt (???), který vyrobí NPO im. Lavočkina.
O termnech se nehovořilo.

[url]http://www.federalspace.ru/main.php?id=2&nid=12266 [/url]

Dne 30.8.2010 byl zveřejněn konečný výběr vědeckých přístrojů pro orbiter (5) i rover (2).
Na rozdíl od předchozí sondy Chandrayaan-I budou tentokrát všechny vyrobeny v Indii.

[url]http://www.isro.org/pressrelease/scripts/pressreleasein.aspx?Aug30_2010 [/url]
[url]http://www.space-travel.com/reports/ISRO_Finalises_Chandrayaan_2_Payload... [/url]

Ke dni 10.11.2010 byla uvolněna zpráva o předběžném zúžení výběru přistávacích míst pro misi Chandrayaan-II / Luna-Resurs ze čtrnácti lokalit na dvě.
Obě přistávací elipsy leží téměř na pólu - kolem 88° jižní šířky, tak aby splòovaly několik výběrových kritérií:

Komunikace - přímá radiová viditelnost ze Země
Přistávací oblast - elipsa 15 x 30 km s delší osou ve směru místního poledníků
Terén - v přistávací elipse relativně hladký, sklon nepřesahující 10-15°
Osvětlení - denní světlo v době přistání
Vědecké cíle - blízkost permanentně zastíněných oblastí

[img]http://www.russianspaceweb.com/images/spacecraft/planetary/moon/luna_res... [/img]

Pokud se ale do startu sondy na konci 2012 podaří přistávací elipsu zmenšit, dostanou se zpět do hry i lokality dnes už vyřazené.

K výběru přispěly také nedávno zveřejněné výsledky ze sond Kaguya (JAXA) a LRO (NASA). Věděcké cíle mise jsou zaměřeny zejména na hledání a průzkum ložisek podpovrchového vodního ledu.

[url]http://www.russianspaceweb.com/luna_resurs_landing.html [/url]

Informácie o prístrojovom vybavení pristávacích sond misií Luna-Resurs a Luna-Glob sú okrem Anatolyho stránok i v prezentácií z Moskovského sympózia:

http://ms2010.cosmos.ru/pres.htm

Na novosti-kosmonavtiki našli takýto dokument, kde sa píše mnoho o ISRO, ale sú tu i niektoré informácie a vizualizácia Chandrayaan-2:

http://www.isro.org/pdf/AnnuaReport2012.pdf

Pěkné, aniž by to bylo moc známo, ISRO je zřejmě druhým největším operátorem družic elektrooptického průzkumu a po vypuštění družice Cartosat 3 se dostane zřejmě i na druhé místo z hlediska rozlišení (za americké družice programu KH).
Má totiž plánované rozlišení 0,25 m/pix, což překonává zřejmě jak ruské systémy (uvádí se 0,3 m/pix), tak i čínské a evropské.

Takhle amateri monitorovali jednicku, podobne jako pred lety Apollo. Coz je mimochodem jeden z duvodu, pravdivosti pristani na Mesici. Radioamateru je tolik, ze by je CIA nedokazala ohlidat vsechny.
Navic na tech screencopy je videt \"dukaz\", nefalsovany Mesicni LLO Doppler. Na 8.4GHz vetsi (az cca 70kHz) a na 2.4GHz (tam kde Apollo komunikovalo se Zemi) mensi. Kdyz by byl \"vodopad\" v case dlouhej jako 3/4 oblet Mesice, tak by bylo krasne videt uhejble \"hokejky\" na zacatku a na konci. Takto uhejble \"hokejky\" se spravnou charakteristikou nebylo mozno tehdejsi technologii (a tim myslim vojenskou) nasimulovat.

[url]http://www.uhf-satcom.com/amateurdsn/chandrayaan-1/[/url]

Nosny majak na 8484MHz ma tenhle zvuk z prijimace:
[url]http://www.uhf-satcom.com/amateurdsn/chandrayaan-1/c1x.wav[/url]

Takze doporucuji, sehnat jete sito-parabolu 3m na C pasmo (u stryce www.sat-tech.cz si ho Vietnamci zapomeli pres lety, mozna ho jeste ma, tusim ho nechava za 1500Kc). Oka jsou sice velka, ale stacilo by na predek nalepit/priletovat alobal a umi to i X pasmo...pravda s mensim ziskem nez kdyz by parabola byla plna.
Dualni ozarovac S/X se da vyrobit (sledujte Dubus a podobne casopisy, nebo at vam poradi kolegove z [url]www.ok2kkw.com[/url]).
Predzesilovac s LNB se da koupit hotovej a slozenej od Michaela [url]http://www.db6nt.de[/url] ([url]http://www.kuhne-electronic.de/index.php?id=2&L=1[/url]).
Dokonce umi dualni LNB S/X pasmo pro vase skenery. Pokud neumite letovat, vse vam sletuje/smontuje/odladi/prezkousi.

Bylo by fajn monitorovat rover u ledoveho krateru. Desifrovat data nebude problem, nejsou kodovana a je to otevreny Proximity-1.
Bylo by fajn, aby to bylo obracene, aby CTK/CT/EU-WW tisk agentury hledali web kosmo.cz a z neho tipali fotky povrchu Mesice z kamer landeru :) .

Navyše v patričnom vlákne misie

http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/phpBB2/viewtopic.php?t=13224

je nieko¾ko článkov s nadpisom ako India\'s next moon mission depends on Russia: ISRO chief. To je zaujímavá situácia, keďže Rusi po nehode s F-G mali na pláne nejaké zmeny. Tie však pod¾a vyjadrení na ILA-2012 ešte nie sú schválené

http://ria.ru/science/20120912/748291192.html

Chandrayaan 2 by měl nakonec letět v prvním čtvrtletí roku 2018.

http://www.business-standard.com/article/current-affairs/aiming-for-the-...

Zatím odloženo cca někdy na léto.

http://www.sciencemag.org/news/2018/01/india-plans-tricky-and-unpreceden...

Zajímavé soutěžení s Čínou - Čína první přistání na odvrácené straně (technologicky náročnější) vs. Indie první přistání poblíž jižního pólu (pravděpodobně vědecky zajímavější)

Start se předpokládá v dubnu. Pokud se start nestihne, bude další pokus v říjnu.

https://www.deccanchronicle.com/science/science/120318/isro-plans-chandr...