Zlevòuje se létání do vesmíru?

Primary tabs

Zdravím všechny. Zajímalo by mě, zda se vynesení 1kg užitečného zatížení do vesmíru zlevòuje. A zda se zlevòuje vynesení kosmonautů do vesmíru. Předpokládám, že v cenách bude velký rozdíl. Díky za odpověď. Waren

[quote]Zdravím všechny. Zajímalo by mě, zda se vynesení 1kg užitečného zatížení do vesmíru zlevòuje. A zda se zlevòuje vynesení kosmonautů do vesmíru. Předpokládám, že v cenách bude velký rozdíl. Díky za odpověď. Waren [/quote]

Reálná jednotková cena letu do vesmíru je dnes jistě nižší než 20 či 30 lety. Snížení cen ovšem bylo dosaženo především technologickými inovacemi při výrobě jinak moc neměněných konstrukcí a poklesem odpisů, z infrastruktur, které byly vybudovány už hodně dávno, a proto je část z nich už účetně odepsaná. V poslední době tedy k poklesu reálné ceny asi moc nedochází. Inovací v oboru je minimum. Vzájemná konkurence nepatrná. Motivace výrobců, že by mohli investicemi do inovací utrhnout nové zajímavé kontrakty nepatrná.

Vývoj raketových kosmických nosičů vypadá jako určitý vyčerpaný program, kde lze sice vyvinout jinak parametrizovanou konstrukci, ale i za vynaložení značných nákladů těžko dosáhnout výrazných zlepšení účinnosti či poklesů nákladů. Celý obor má charakter útlumového oboru. Kosmonautika sice vytváří čím dál více ekonomických výnosů v telekomunikacích, dálkovém průzkumu země atp., ale tyto výnosy vytváří čím dál méně kilogramů kosmických nákladů, protože kilogram nákladu vytváří čím dál více užitečné práce po čím dál delší dobu životnosti. - Malá družice dnes více práce než dříve několik mnohatunových družic a dělá to po delší dobu. - Tohle zvyšování efektivity kosmických nákladů vytváří čím dál menší poptávku po jejich vynášení.

Nenajdou-li se jiné výnosné programy pro kosmonautiku kromě orbitálního programu, nedojde k rozšíření poptávky po kosmické dopravě k motivaci do vývoje inovací. Kromě toho existuje i nápad na rozšíření kosmického orbitálního programu o kosmickou turistiku. Představují určitou motivaci, ale zázraky bych od nich nečekal.

zlevnění by určitě přineslo částečné používání TPH, k jejich většímu rozšíření ale ze strategických důvodů zatím nedošlo.
Musíme počkat až dojde zásoba starých raket na KPH (typicky SS-4 až SS-20) a armády uvolní rakety (tj. odtajní jejich skutečné možnosti) např. SS-27 či Minuteman III.