Kosmodrom Alcantara

Primary tabs

[url]http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/content/news.shtml [/url] zpráva z 26.05.2009 / 00:05

Podle nejmenovaného "informovaného zdroje" z oblasti ukrajinského raketového průmyslu, zahájí ještě do konce letošního roku 2009 ukrajinské podniky, zejména Konstrukční kancelář dopravního strojírenství (ФГУП Конструкторское Бюро транспортного машиностроения (КБТМ )), Splav-M (Сплав-М ), Konstrukční kancelář Armatura (КБ-Арматура ) na kosmodromu Alcantara v Brazílii výstavbu startovního komplexu pro vypouštění nosných raket Ciklon-4. Brazilská strana již započala s výstavbou nezbytné pozemní infrastruktury, za kterou je odpovědná.

Dohoda mazi Brazílií a Ukrajinou o používání ukrajinských raket byla podepsána již v roce 2003. V roce 2006 byl za tím účelem zřízen společný ukrajinsko-brazilský podnik Alcantara Cyclone Space (Алкантара-Циклон-Спейс ), se základním kapitálem 105 mil. USD s podíly obou zemí v poměru 50:50. Akcionáři jsou za Ukrajinu Státní konstrukční kancelář "Južnoje" (ГКБ Южное ) a firma Južmaš (ПО Южмаш ), obě z Dněpropetrovsku. Za Brazílii je to Ministerstvo pro vědu a techniku (Ministério da Ciência e Tecnologia) a brazilská kosmická agentura AEB (Agência Espacial Brasileira).

První start Ciklonu 4 z kosmodromu Alcantara se očekává v roce 2011.

Dne 2009-05-29 byla z kosmodromu Alcantara úspěšně vypuštěna německá sondážní raketa Orion 1 v rámci mise Maracati 1 do výšky 93 km.

Raketa o délce 5,7 m dopadla do oceánu asi 80 km od místa startu. Hlavním účelem bylo testování pozemních sysstémů, především pro sledování letu a trénink obsluhy.

Letos (2009) se plánují z kosmodromu Alcantara tři starty sondážních raket a to v červenci, září a v listopadu. Start vlastní nosné rakety VLS se plánuje v roce 2010.

Na Valném zasedání OSN v New Yorku se sešli ukrajinský prezident Viktor Juščenko a brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva a mj. jednali o postupu prací při přípravě vypuštění ukrajinského nosiče Ciklon-4 z kosmodromu Alcantara. Juščenko prohlásil, že první start by byl možný již v roce 2010, pokud ukrajinská kosmická agentura NKAU získá od brazilské banky BNDES (Národní banka pro ekonomický a sociální rozvoj = Banco Nacional de Desenvolvimento Econômico Social) úvěr ve výši 260 mil. USD, aby se mohl financovat základní kapitál společného podniku a financovat některé vývojové práce na nosiči.

Společný ukrajinsko-brazilský podnik Alcantara Cyclone Space Binational Company (ACS) byl oficiálně ustaven dne 2006-08-31, zveřejněním příslušného brazilského zákona v jejich Sbírce zákonů (Diário Oficial da União - DOU). Úkolem ACS je vybudování a provozování pozemní infrastruktury pro vypuštění rakety Ciklon.

Jinak jeho založení je výsledkem mezinárodní smlouvy mezi Brazílií a Ukrajinou. Jednání byla zahájena již 1999-11-18 podepsáním rámcové dohody o vzájemné brazilsko-ukrajinské spolupráci při mírovém využití vesmíru. Ukončena byla 2003-10-21, kdy brazilský ministr pro vědu a techniku Roberto Amaral a ukrajinský ministr zahraničí Kontantyn Gryščenko za přítomnosti prezidentů obou zemí (tehdy Luiz Inácio Lula da Silva a Leonid Kučma)podepsali Smlouvu o dlouhodobé spolupráci při využívání nosné rakety Ciklon-4 na kosmodromu Alcantara.

Dne 2010-09-09 byl na kosmodromu Alcantara položen základní kámen k výstavbě startovního komplexu ukrajinských nosičů Ciklon-4 (podrobnosti viz odkaz dole). Poslední jednání představenstva ACS se konalo v Kijevě 2010-11-24. Byl upřesněn plán prací na rok 2011. V současnosti končí mýcení prostoru pro startovní komplex o rozloze téměř 500 hektarů a přípravné zemní práce.

[url]http://www.alcantaracyclonespace.com/index.php?option=com_content&task=v... [/url]

Brazílie by ráda udělala z Alcantary významný mezinárodní kosmodrom. V prosinci loòského roku byli na místě zástupci firem Boeing, Lockheed Martin a Vector. Obvzl᚝ zajímavé by to bylo pak pro providery malých nosičů, jako například Vector, který chce vypouštět stovky raket.

https://uk.reuters.com/article/us-brazil-space/u-s-space-companies-aim-t...

Už jsem to dával do vlákna Vector, ale tady je i něco z historie, tak to hodím sem.

https://www.cnbc.com/2018/03/19/brazils-alcantara-why-are-boeing-lockhee...