GPS - Global Positioning System

Primary tabs

Dnes v 8:34 UT byla vypustena dalsi druzice systemu GPS, konkretne GPS-IIR-20. Na letosek je naplanovano vypusteni jeste jedne druzice teto serie v srpnu a v rijnu prvni z dvanacti zdokonalenych typu IIF.

nosič delta iv m+ (4,2) úspešne vypustil ďalšiu družicu systému: GPS IIF-3

objavovali sa problémy v činnosti motora horného stupòa, ale nakoniec bolo potvrdené úspešné oddelenie družice na správnu dráhu
[Edited on 04.10.2012 Agamemnon]

nejak nam tie motory hapruju v poslednej dobe :(

nosic atlas 5-401 uspesne vyniesol na orbitu GPS IIF-4

Odtajněné GPS - od chytrých bomb k chytrým telefonům.
Recenze knihy o historii navigačních metod od středověkých mořeplavců až do současnosti GPS.

http://www.thespacereview.com/article/2393/1

delta iv uspesne vyniesla na orbitu satelit GPS IIF-5

[quote]Taktéž zakázala GPS na území Ruska (to si moc dobře neumím představit jak to hodlají realizovat). [/quote]
Takto:
Pokud se Moskva nedomluví s Washingtonem na rozmístění pozemních stanic ruského navigačního systému Glonass, pak podle Rogozina od 1. září bude „definitivně ukončena” práce 11 amerických stanic systému GPS v Rusku.

Viz http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/336126-zapas-o-ukrajinu-se-preso...

Btw. začíná docházet na Muskova slova: "US astronaut's access to space currently rely on Putin's mercy..."

[quote][quote]Taktéž zakázala GPS na území Ruska (to si moc dobře neumím představit jak to hodlají realizovat). [/quote]
Takto:
Pokud se Moskva nedomluví s Washingtonem na rozmístění pozemních stanic ruského navigačního systému Glonass, pak podle Rogozina od 1. září bude „definitivně ukončena” práce 11 amerických stanic systému GPS v Rusku.

[/quote]

To od Rusů férový požadavek na stejná práva a stejné podmínky.

V praxi se prý uzavření těch stanic nedotkne civilních uživatelů, akorát americké rakety nebudou létat tak přesně.. Což Rusům evidentně nevadí.

Jo, je to absolutne logicka poziadavka. Este technicka otazka - na co sluzia tie pozemne stanice? Maju rovnaku funkciu ako satelity?

poloha pozemnych stanic je nemmenna, v praxi zvysuju presnost GPS.

blizsie info moze byt pouzite z http://vat.pravda.sk/technologie/clanok/315906-japonsko-bude-mat-do-styr... ten hovori o japonskom systeme.

Japonsko sa neuspokojí s navigovaním s presnosou na nieko¾ko metrov a plánuje použi vlastné rozšírenie pre GPS s názvom Quazi-Zenith Satellite System. Rozšírenie, ktoré bude využíva štyri satelity spoločnosti Mitsubishi Electric a až 1200 pozemných staníc na korekciu a vyhodnocovanie signálu z družíc, by malo by v prevádzke do roku 2018.

GPS nemá žiadnu pozemnú stanicu na území Ruska. Sú tam len výskumné meracie stanice slúžiace vedcom na meranie pohybu a deformácii litosférických dosiek. Ich zrušením prídu akurát vedci o data, ale na prevádzku GPS to nebude ma absolútne žiadny vplyv.

Fakt si niekto myslí, že USA v dobe studenej vojny navrhla systém ktorý potrebuje základové stanice na území nepriate¾a?

Mapa staníc:
[img]http://www.gps.gov/systems/gps/control/map.png[/img]

hugis:

myslím, že se bude jednat o DGPS stanice. Ty jsou rozesety po celém světě a výrazně GPS zpřesòují. USA na svém území ruské stanice nechtějí proto, že mají solidní bakšiš z každého GPS přijímače a nemají zájem, aby Glonass přijímače, které jsou (zatím) ve volné licenci ty "americké" z trhu vytlačily. Tedy jde opět o byznys a jeho chápaní v americkém stylu (tedy my vás budeme vykořisovat a vy se na oplátku necháte vykořisovat).

ako su na tom europsky a cinsky system? Tiez su vo volnej licencii, alebo "vykoristuju svet inovaciami"?

európsky je otvorený, pokia¾ viem...
a až tak, že američania si vynútili zmenu frekvencie, aby ho mohli ¾ahko zablokova (alebo tak nejak to bolo)...
európa tiež má na svojom území pozemné stanice, ktoré spresòujú príjem (aj gps)
http://en.wikipedia.org/wiki/Galileo_(satellite_navigation)#Services

čínsky neviem...

snáď si to dobre pamätám...
[Edited on 14.5.2014 Agamemnon]

Evropský je ve volné licenci pro příjem, pro obousměrnou komunikaci už je to placené (NAVSTAR a GLONASS toto pro civilní sféru nezpřístupòují, pokud vím, vůbec). Beidou nevím, ale tipuji, že jako budovaná sí bude ve volné licenci.

Yamato, je zajímavý, že zrovna ty, takový zastánce férového volného trhu, se ohradíš když pojmenuji americký monopolizmus a jeho snahu si jej v této oblasti udržet. Už by jsi si měl ujasnit ideologický rámec, protože jinak jsi jen šašek.

[quote]Evropský je ve volné licenci pro příjem, pro obousměrnou komunikaci už je to placené (NAVSTAR a GLONASS toto pro civilní sféru nezpřístupòují, pokud vím, vůbec). Beidou nevím, ale tipuji, že jako budovaná sí bude ve volné licenci.

Yamato, je zajímavý, že zrovna ty, takový zastánce férového volného trhu, se ohradíš když pojmenuji americký monopolizmus a jeho snahu si jej v této oblasti udržet. Už by jsi si měl ujasnit ideologický rámec, protože jinak jsi jen šašek. [/quote]

asi takto: US so systemom GPS prisli ako prvi, vlozili do vyvoja tohto systemu svoje financie a ono sa ukazalo, ze je to komercne velmi ziadany produkt. V normalnom svete je logicke, ze pokial do niecoho vlozis financie, snazis sa na tom zarobit. Inak by sa neinvestovalo do nicoho a skoncili by sme pri "vyspelej ekonomike" odkazanej na export surovin do "vykoristujucich" krajin ;)

Ono ked uz existuje overeny komercny model a overena technologia, ktoru staci napodobnit a trochu vysperkovat, tak sa lahko ponuka zadarmo.

Ked uz si obtieras hubu, mohol by si brat do uvahy ze keby to kedysi ktosi nerozbehol, dnes by sme stale bludili po vidieku s nosom v mapach a celosvetovy fenomen menom GPS by neexistoval. Ale to je neprekvapive zistenie - su ludia ktori nieco vymyslia, a potom su ludia co frflu ze to nie je zadarmo.

P.S. Slovo sasek pouzivas tak casto, az mam podozrenie ze je to prva vec co ta napadne rano pri pohlade do zrkadla ;) [Edited on 14.5.2014 yamato]

GPS, GLONASS aj Beidou sú v prvom rade vojenské systémy, prevádzkovaný armádou danej krajiny. V prípade vojny alebo konfliktu nemajú problém civilnú čas vypnú. GPS to dokonca dokáže aj selektívne len na istom území. U ostatných neviem.

Naproti tomu Galileo je primárne civilný. Zámer je civilnú čas vypnú len vo ve¾mi extrémnom prípade.

GPS vysiela na dvoch frekvenciách L1 a L2. Vysiela tiež dva kódy. C/A kód je civilný a šírený len cez L1. P kód je šifrovaný, vojenský a ide cez L1 aj L2.

Na určenie polohy sa používa čas, za ktorý letí signál z aspoò troch družíc do prijímača. Tento čas je rôzne skreslený, čo znižuje presnos určenia polohy. Pred rokom 2000 bola do C/A kódu pridávaná ešte umelá tzv. SA chyba vďaka ktorej bola presnos civilných GPS rádovo na 40-100 m. Keďže SA chyba bola rovnaká pre všetky prijímače v danej oblasti, začalo sa používa DGPS. Jeden prijímač sedí na presne určenom mieste a meria svoju polohu. Rozdiel medzi nameraným a skutočným vysiela druhému prijímaču a ten pomocou neho koriguje svoju polohu. Stabilná čas nemusí by žiadna ve¾ká pozemná stanica. Stačí obyčajný prijímač. Napr. geodeti sú schopný tak mera s centimetrovou presnosou. Prídu na pozemok. Pichnú jeden prijímač do zeme a nechajú ho chví¾u mera. Ten sa priemerovaním množstva meraní ve¾mi presne zameria a potom už len vysiela druhému korekcie.

V roku 2000 bola SA chyba vypnutá a presnos civilnej časti tak stúpla 10x na 4-10 m. DGPS sa však používa naďalej, pretože opravuje aj ďalšie skreslenie a to spoma¾ovanie šírenia signálu v ionosfére.

Existujú DGPS ktoré vysielajú tieto korekcie cez satelity. Neexistuje žiadny ktorý by pokrýval celý svet. WAAS je pre Severnú Ameriku. V Európe máme EGNOS. Japonci majú svoj. Indovia tiež. V Rusku nie je žiadny:

[img=800]http://www.elisanet.fi/master.navigator/img/SBAS_Coverage.jpg[/img]

Vojenské GPS nie sú na DGPS vôbec odkázané. Vďaka tomu, že P kód ide cez dve frekvencie, si vie prijímač vypočíta korekciu ionosféry aj sám. Pri DGPS, čím som ďalej od meracej stanice, tým sú tie korekcie pre mòa horšie. Pre P kód mám korekciu priamo na mieste kde meriam a teda P kód má lepšiu presnos ako C/A kód s DGPS. Takže žiadne také, že americké rakety budú menej presné, ak im Rusi vypnú nejaké stanice (ktoré, opakujem ešte raz, tam ani nie sú) ako to písal niekto predomnou.

Podobné rozdelenie má aj GLONASS aj Beidou. Jediný Galileo bude poskytova všetky frekvencie a teda rovnakú presnos aj civilistom aj vojakom.

hugis, tváříš se, že tomu rozumíš, ale krmíš nás podivnostmi.

když se píše o pozemních stanicích DGPS, tak se asi nemyslí satelitní si takových stanic (což je třebas ten EGNOS v Evropě). Ale myslí se toto:
http://czepos.cuzk.cz/

A ty budou i v Rusku, protože jak říkám, jsou rozesety po celém světě a slouží hlavně civilům (A-GPS v mobilech využívá data získaná právě z těchto stanic), z kterýchžto přijímačů má DOD USA bakšiš z každého vyrobeného čipu.

Vetsina tanic DGPS jsou predevsim dlouhovlnne datove vysilace korekcnich dat.
U nas 20 let vysilal take jeden, CVUT vyvinula 3 prijimace GPS s korekcnim dlouhovlnym prijimacem. Dosah byl az do Chorvatska.
Pak to vypnuli, v soucasnosti vysila tusim na nekde okolo 120kHz 30kW DGPS dlouhovlnny vysilac v obci Obristvi na Labi v arealu zdymadla. Dosah je po cele republice a bylo to na zakazku pro plavbu Labsko Oderskou. Na pridi a zadi lode jsou tyto specialni prijimace GPS s presnosti do 20cm, aby lod nenajela na ricni melciny nebo pohyblive pisky. Oni pravidelne plujou s echolokatorem mereni hloubky, aby stacili menit plavebni drahu kdyz reka zmeni dno. To aktualizuji v datovych mapach a jako zpresnujici pomucka je prave ten dlouhovlnej vysilac. Zpresnujici data vypocitava podle GPS merneho pozemniho bodu, ktery je na Skalce vedle Ondrejova. Je tam betonova kruhova plosina o prumeru asi 4m a ta je presne zamerena, takze korekce se berou z tohoto zpresnujiciho mista.

Zitra je den otevrenych dveri v Ondrejovske hvezdarne, my radioamateri tam mame radu sysopu. Takze bych udelal nejakou fotku tohoto mista a pak to dal sem.

[quote]kterýchžto přijímačů má DOD USA bakšiš z každého vyrobeného čipu. [/quote]

Udržování systému GPS není zrovna zadarmo a tudíž poplatek z každého vyrobeného čipu je tudíž navíc i logický způsob jak financovat něco co jinak poskytuje své služby zadarmo - jinak by se to musel plně financovat z daní.
GPS přijímač prostě vyžaduje ke svému fungování něco co to není od přírody zadarmo.
To že někdo zatím něco poskytuje zadarmo může být jen strategií jak prostě ovládnout trh.

btw -
povodne na vcera planovany start d iv s gps iif satelitom bol odlozeny, kvoli pocasiu

[quote]btw -
povodne na vcera planovany start d iv s gps iif satelitom bol odlozeny, kvoli pocasiu [/quote]
štart bol úspešný

atlas 5-401 odštartoval s gps-iif-7... štart úspešný [Edited on 02.8.2014 Agamemnon]

Na Měsíc s GPS: Švýcaři vyrábějí první vesmírnou navigaci

http://www.svobodnymonitor.cz/zpravy/na-mesic-s-gps-svycari-vyrabeji-prv...

Boeing a USAF rozšiřují vzájemné partnerství s cílem dalšího rozvoje systému GPS

http://boeing.mediaroom.com/2017-02-02-Boeing-U-S-Air-Force-Extend-Partn...

GPS III má konečně moderní pozemní segment(block 0), takže brzy bude možné vyžívat všechny jeho vymoženosti oproti starším verzím.

https://www.gps.gov/systems/gps/control/OCX/
http://www.spaceflightinsider.com/missions/defense/u-s-air-force-accepts...

Myslím, že ten článek je špatně přeložený. Ne celá flotila, ale těch 22 kusů má stát až 10G$.

http://gpsworld.com/u-s-air-force-seeks-builder-for-22-more-gps-iii-sate...
http://spacenews.com/air-force-to-acquire-new-jam-resistant-gps-satellites/

[i]A 22-vehicle deal could be worth as much as $10 billion. [/i]