Program ExoMars

Primary tabs

ExoMars - Pasteur Rover

První mise programu Aurora Exploration Programme agentury ESA.
Cíle: hledání důkazů minulého či současného života na Marsu, sledování horních vrstev atmosféry, analýza fyzikálních charakteristik povrchu a interiéru planety Mars.
Vybaven 11 vědeckými přístroji a nástroji
Plánovaný start: listopad 2013
Plánované přistání: září 2014
Nominální životnost vozítka: 180 solů

V současné době probíhá vývoj a testování vědeckého vybavení.

Model roveru (koncept fáze B1) představený na air show ILA 2008 v Berlíně:
[img]http://www.esa.int/export/images/Exomarsmidres18_12_2007_large,0.jpg[/img]

Home page:
[url]http://www.esa.int/esaMI/ExoMars/[/url]

[quote][b]Jaro:[/b] Európsky rover/projekt ExoMars je stále zložitejší.

http://www.esa.int/SPECIALS/ExoMars/SEM10VLPQ5F_0.html

Teraz už má váži 5 ton a to bez komunikačnej družice. Má ma preletový modul, ktorý ho najprv navedie na dráhu Marsu a až po povolení ho spomalí k pristátiu. Navyše bolo pridané ďalšie vedecké vybavenie a to do jeho pristávacieho modulu. Šart 2013 pomocou Ariane-5 a v zálohe ostáva Proton. Zvládnu takýto projekt Európania? [/quote] Zvládnou, pokud to budou mít finančně zajištěné. Spojení s NASA je logické, Ariane 5 vynese víc než potřebují, takže je rozumné využít plnou nosnost. Hmotnostní rezervy díky nosnosti Ariane 5 výrazně pomůžou ve finální fázi vývoje, kdy buď roste hmotnost, nebo cena. Pro navedení na orbit by mohli využít aerocapture, ale motorický systém je jednodušší a spolehlivější (vzhledem k proměnlivosti atmosféry Marsu).

No, nevadia mi spoločné projekty, ale toto sa mi zdá trochu priživovanie. Je to obrovský a dlhoročný projekt a ESA mohla k tomu ma zodpovednejší prístup, teda vlastnú komunikačnú družicu, vyslanú napríklad v 2011, prípadne i s nejakými vedeckými úlohami, veď nič také nemajú v pláne. Oni namiesto toho napchali ďalšie prachy do rovera. Čo ak sa Mars Express a Mars Odyssey odmlčia po vzore MGS a MRO a Mars Science and Com. Orbiter budú vyažené od MSL, keď sa ho teda podarí posla? Aj keď i teraz sú obsluhované dva rovery...

...
Vybaven 11 vědeckými přístroji a nástroji
...
Plánované přistání: září 2014
...

[b]Opravuji: [/b]
celkem 23 přístrojů
Rover - Pasteur payload = 12 instrumentů (16,5 kg)
Lander - Humboldt payload = 11 instrumentů (8,5 kg)

Plánovaný vstup na orbit Marsu: říjen 2014
Plánované přistání na severní polokouli: září 2015

Na misi zatím participuje 535 vědců z 21 zemí.
Z čr zatím nikdo - to je výzva.
Jako člen esa bude čr "vlastnit" 1/18 roveru a landeru! ;) [Upraveno 14.8.2008 poslal pospa]

Hodně zajímavých detailů o misi je v prezentacích ne této stránce:
[url]http://www.esa.int/esaMI/ExoMars/SEMJ3OUG3HF_0.html [/url]
(vpravo nahoře)

Vřele doporučiji ! :)

Po neúspěchu Beaglu je to dost velké sousto, potvrdilo by to DRUHÉ místo Evropy hned za USA / ve výzkumu Marsu /.

Beagle 2 byl ale čistě britský podnik, nikoli evropským(ve smyslu ESA). Ale jinak je fakt, že úspěšný ExoMars by byl pro Evropu vyznamenáním.

ehm... ehm...
financie?
budú? nebudú? (´tuk, uk na drevo)

[quote]ehm... ehm...
financie?
budú? nebudú? (´tuk, uk na drevo) [/quote]
Na projektovou fázi B2 (02/2008 - 12/2008) vyčlenila rada programu Aurora částku 80 mil EUR.
Během této fáze probíhají finální jednání s průmyslovými subdodavateli, tvorba konečných dizajnů vědeckého vybavení, tvorba podkladů pro schválení stavby sondy.

V září tohoto roku mají průmysloví partneři dodat ESA konečné cenové nabídky na subdodávky a toto má projednat Rada ministrů členských států ESA v listopadu 2008 a odsouhlasit konečný rozpočet.

V roce 2005, kdy byl projekt schválen byl výhled nákladů 500 - 800 mil EUR. V květnu 2008 se celkové náklady na projekt odhadovaly na cca 1 mld EUR.

[Upraveno 13.8.2008 poslal pospa]

[quote]
PS: teda pokud jsem si správně přeložil 1 billion ueros :-)
- v US angličtině to znamená 1 miliarda, tj. 10^9
- v GB angličtině to znamená 1 bilion, tj. 10^12 [Upraveno 13.8.2008 poslal pospa] [/quote]

Bilion nám tvrdily české učebnice Angličtiny, že je v GB Angličtině 10^12 jako u nás, a že používají výraz miliarda. Ve skutečnosti tyto významy zanikaly tak zhruba ve 20. letech 20. století. Používají už dávné stejné číslovky jako v US.

Tisíc miliard je € je suma vpravdě astronomická. Poněkud mimo na realistické rozpočty kosmických programů.

[quote]
PS: teda pokud jsem si správně přeložil 1 billion ueros :-)
- v US angličtině to znamená 1 miliarda, tj. 10^9
- v GB angličtině to znamená 1 bilion, tj. 10^12

Bilion nám tvrdily české učebnice Angličtiny, že je v GB Angličtině 10^12 jako u nás, a že používají výraz miliarda. Ve skutečnosti tyto významy zanikaly tak zhruba ve 20. letech 20. století. Používají už dávné stejné číslovky jako v US.
Tisíc miliard je € je suma vpravdě astronomická. Poněkud mimo na realistické rozpočty kosmických programů. [/quote]
Už jsem si to taky opravil :)

jinak pár definic je ještě tady:
[url]http://cs.wikipedia.org/wiki/Miliarda [/url]
[url]http://cs.wikipedia.org/wiki/Bilion [/url]
[url]http://en.wikipedia.org/wiki/Long_and_short_scales [/url]
[url]http://en.wikipedia.org/wiki/Names_of_large_numbers [/url] rozdíly short scale a long scale jsou dost brutální, zvl᚝ v anglii by mohli mít celkem solidní zmatek :) :) [Upraveno 13.8.2008 poslal pospa]

V UK Astrium probíhají testy dvou prototypů podvozků pro rover ExoMars. Dostaly přezdívky Bruno a Bradley.

[img]http://news.bbc.co.uk/media/images/44927000/jpg/_44927067_robots_mix416.jpg [/img] [img]http://img.ihned.cz/attachment.php/16085470/aistu3CEGHJLMNOjklQWbhpqry0S... [/img]

Všech 6 kol zatáčecích a "šlapacích"

Videoukázka:
[url]http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/7554905.stm [/url]

Nový řiditel Italské Kosmické Agentury (ASI) Enrico Saggese oznímil minulý týden na Mezinárodním Kosmickém Kongresu změnu v kosmických prioritách Itálie. Na popud premiera Brlusconiho má být zmenšen podíl financí, tekoucích do mezinárodních projektů, na úkor navýšení investic do národních kosmických aktivit Itálie.
Itálie je hlavním podílníkem na projektu ExoMars. Existuje reálná hrozba jeho ukončení, jelikož další strany zřejmě nedokáží snížení italského rozpočtu kompenzovat.
:mad: :mad: :mad:

zdroj:
[url]http://www.aviationweek.com/aw/generic/story_generic.jsp?channel=awst&id... [/url]

No, tak toto je obrovská slabina organizácie ESA. Ako možno dokáže jedna krajina zmeni osud takej misie ako je vlajková expedícia ESA k Marsu...

[quote]No, tak toto je obrovská slabina organizácie ESA. Ako možno dokáže jedna krajina zmeni osud takej misie ako je vlajková expedícia ESA k Marsu... [/quote]
Kdyby jedna krajina, on je to jeden chlap....

Ale když si člověk vzpomene jak (ne)probíhal projekt Galileo, tak se ani moc nediví. Převážně impotentní způsob rozhodování evropských institucí ani jinou možnost nedává... :(

A sme doma....

http://www.space.com/scienceastronomy/081017-sn-esa-marsrover.html

Naprojektovali supermisiu, ktorá je teraz z finančného h¾adiska ve¾mi ažká, aby sa dostala do vesmíru. Kde žijú ti projektanti a vedci?

Myslím, že článok

http://www.space.com/scienceastronomy/081017-sn-esa-marsrover.html

potvrdzuje moje obavy o tejto supermisii.

[quote]...Naprojektovali supermisiu, ktorá je teraz z finančného h¾adiska ve¾mi ažká, aby sa dostala do vesmíru. Kde žijú ti projektanti a vedci?[/quote] Projektanty a vědce bych nevinil, spíš evropskou socanskou politiku, která bude radši strkat miliardy do zemědělských subvencí a živení tisíců úředníků v Bruselu, než do vědy a výzkumu .... :mad:
Eh, darmo mluvit !

[quote]...Naprojektovali supermisiu, ktorá je teraz z finančného h¾adiska ve¾mi ažká, aby sa dostala do vesmíru. Kde žijú ti projektanti a vedci?[/quote]

Těžko to posoudit v tomto jednotlivém případě, ale zdá se mi, že z hlediska rentability vynaložených nákladů by mělo být co nejvýhodnější posílat mise co nejdražší. Doprava mise k cíli je velice drahá. Výnosy z mise ale tvoří teprve ta sonda. Měli bychom tedy do těch hrozných prachů, které stojí doprava na Mars, nacpat co nejvíce peněz jen uveze do sondy. Pokud dokážeme naplnit sondu hodně miliony výnosných investičních prachů, bude rentabilnější - tedy jedno € či $ do ní investovaný výnosnější, když bude poměr cen sonda/nosič co nejvyšší. Kdybychom chtěli uspořit na cestách na Mars, mělo by to být spíš v množství misí než v jednotkové ceně sondy.
Áda

[quote]Kdyby jedna krajina, on je to jeden chlap....

Ale když si člověk vzpomene jak (ne)probíhal projekt Galileo, tak se ani moc nediví. Převážně impotentní způsob rozhodování evropských institucí ani jinou možnost nedává... :( [/quote]

Zajímavé tady je, že ten jeden chlap, který ale přeci jen v ofektivním nakládání s penězi něco ví, na rozdíl od většiny politiků, ty prachy nestahuje z kosmonautiky jako takové. Celkem to tedy zní jako: "Jsem ochoten na tohle prachy dávat, ale ne do takto neefektivního podniku." Na druhou stranu, jaké jsou vlastně italské kosmické aktivity?

Áda

Takže malé shrnutí:
Projekt ExoMars byl minimálně od Listopadu 2001 součástí programu Aurora
Po úvodních studiích byli vybráni hlavní kontraktoři v r. 2006
Původní rok staru 2011 byl posunut na 2013
Letos se start znovu odsouvá na 2016 s tím, že má ESA zajistit větší finanční podíl Ruska a USA aby to Evropu stálo míò než 1,2 mld EUR.

Věří ještě někdo z Vás, že s takovýmto přístupem na Mars něco evropského vůbec odletí?
Já o tom začínám vážně pochybovat...

No, uvidíme. Podle mně nechtějí konkurovat MSL (když pořád hrozí odklad), spíše využít jeho zkušeností a získat peníze i od ostatních, při zapojení NASA nebudou moctjednotlivý politici tak kličkovat. ExoMars by pak byl nástupcem MSL v době, kdy logicky většina peněz NASA půjde na let na Měsíc.

Ja začínam ma vážne pochybnosti - nie že by nemalo poletie nič, ale tak skoro to nebude - veď stačí už iba jedno posunutie a misia sa prakticky zrealizuje až v dvadsiatych rokoch (pokia¾ sa nemýlim, tak trajektória letu, ktorú uvažovali na 2013 spolu s čakaním na orbite mala za následok pristátie až v 2015). Už keď na òu schválili peniaze v 2005, tak som si hovoril, že to majú kopu času do 2011 pripravi všetko v pohode a presun na 2013 bol pre mòa absolútne nepochopite¾ný a obrovský šok. Pochopil som ho až keď predstavili tu finálnu koncepciu, oni namiesto aby sa posnažili vypusti to v 2011 do nej len pchali a pchali až sa minuli všetky peniaze a ešte skoro nič nemali (no niečo ano - nejake vyvinuté podvozky a tie airbagy...). Toto najnovšie posunutie som ešte stále nestrávil. A to nehovoriac o tom, že vyhodili Solar orbiter a zistili, že ani Bepi Colombo sa nezmestí na Soyuz...

Představitelé francouzské CNES 28.1.09 oznámili, že projekt ExoMars by měl být podstatně zmenšen a to co nejdříve...

...ani se mi sem nechce psát další podrobnosti :mad:

[url]http://www.space.com/news/090130-sn-france-exomars-concerns.html [/url]

[quote]Představitelé francouzské CNES 28.1.09 oznámili, že projekt ExoMars by měl být podstatně zmenšen a to co nejdříve...
...ani se mi sem nechce psát další podrobnosti :mad:
[url]http://www.space.com/news/090130-sn-france-exomars-concerns.html [/url] [/quote]... i když...
raději projekt okleštit a dovést k realizaci než ho pořád posouvat do budoucnosti a nikdy na Mars nic evropského neposlat...

Ale i tak, myslíte si někdo, že se za současné krize v Evropě vzchopíme aspoò na 50% variantu původního plánu (23 přístrojů) ?

Copak Proton má větší nosnost k Marsu než Ariane 5? Taky je jasné že Francouzi nechtějí přijít o peníze za start, jsem spíš pro mírnou redukci než pro překopání celého programu.

Quote: Copak Proton má větší nosnost k Marsu než Ariane 5?
-----------------------------------------------------------------
To asi nemá, ale nosnost ovlivòuje jiné hledisko: Oběžná rovina Marsu kolem Slunce je přibližně stejné, jako rovina oběhu Země – ekliptika a sonda tedy musí letět v této rovině. Jelikož osa Země a tedy rovina rovníku má sklon k ekliptice, nemůže dle mého názoru Ariane 5 vypouštět sondu v rovině rovníku, ale se sklonem odpovídajícím sklonu zemské osy, tedy se eliminuje její značná výhoda oproti Protonu ve vypouštění satelitů na GO. Mám pravdu ?

Kdyby Nasa tvrdohlavě nesypala peníze již deset let do " černé díry", bylo by na všechny projekty víc než dost.

[quote]Kdyby Nasa tvrdohlavě nesypala peníze již deset let do " černé díry", bylo by na všechny projekty víc než dost. [/quote]ExoMars je evropský program.

David myslí ISS. Pokud by se zrušila, peníze by nešly do nepilotované kosmonautiky, ale malá část do vědy všeobecně a většinu by spotřebovali politici na populární věci.
Pokud jde o Proton, ten startuje z Tjuratamu, takže při snížení sklonu dráhy z 51 na 23° (sklon osy k ekliptice) jsou ztráty mnohem větší než při nárůstu z 5° (Kourou) na 23°, nemluvě o výkonnějším kyslíkovodíkovém stupni Ariane 5. Pravdou ale je, že lety k planetám využívají prostorově odlišné dráhy, takže si tím nejsem jistý.

[quote]David myslí ISS.[/quote]To vím, a proto jsem odpověl ve smyslu, že evropský ExoMars netrpí v důsledku US financování ISS (nijak to nesouvisí). Zdá se, že David schválně spamuje různá témata svým odporem k ISS.

[quote]Představitelé francouzské CNES 28.1.09 oznámili, že projekt ExoMars by měl být podstatně zmenšen a to co nejdříve...

...ani se mi sem nechce psát další podrobnosti :mad:

[url]http://www.space.com/news/090130-sn-france-exomars-concerns.html [/url] [/quote]

Záver je teda taký, že v období 2006-2008 boli obrovské peniaze minuté na ExoMars minuté zlým spôsobom a keby neboli projekt nafukovali mohlo by za ne hotovo ove¾a viac (v zmysle menšieho a menej ambicióznejšieho projektu). Alebo nie?

Report o aktuálním stavu příprav prezentovaný 3.3.2009 na 20. setkání MEPAG (Mars Exploration Program Analysis Group)

[url]http://mepag.jpl.nasa.gov/meeting/mar-09/09_ExoMars_Status_MEPAG_09_Fina... [/url]

NASA Planetary Division se v těchto dnech rozhodla o účasti na projektu ExoMars (zatím) za 6,6 mil USD.
Data z přístroje LaRa (Lander Radio-Science) budou na Zemi zachycována a přenášena pomocí sítě radiových antén NASA DSN (Deep Space Network).

[quote]NASA Planetary Division se v těchto dnech rozhodla o účasti na projektu ExoMars (zatím) za 6,6 mil USD.
Data z přístroje LaRa (Lander Radio-Science) budou na Zemi zachycována a přenášena pomocí sítě radiových antén NASA DSN (Deep Space Network). [/quote]

No to bude muset NASA trosku pritlacit casem a doufam ze pritlaci nebo se zapoji Roscosmos nebo CSA, jinak to asi ESA nedokaze postavit. Aspon co vim, tak posledni odhady na misi ExoMarsu jsou kolem 1,5 mld. euro.

Ředitel ESA Jean-Jacques Dordain oznámil na Paris Airshow 2009, že z finančních důvodů je ESA nucena z výbavy mise ExoMars 2016 vyškrtnout statický soubor vědeckého vybavení - Humboldt payload, umístěný v přistávací plošině roveru. Toto vybavení mělo dlouhodobě sledovat počasí v místě přistání a studovat seismické aktivity planety.

30.6.2009 má být v Plymouthu (UK) podepsána dvoustranná předběžná dohoda (LOI) o trvalé spolupráci NASA a ESA při výzkumu Marsu.

Podíla NASA na ExoMarsu by měl být ve formě nosiče (raketa Atlas) a pravděpodobně i meziplanetárního přeletového stupně a orbiteru, zajišujícího přenos dat po dobu činnosti roveru Pasteur na Marsu.

Recipročně se potom počítá s evropskými investicemi do budoucích Mars projektů NASA.

... konečně rozumný přístup!

[url]http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/8102086.stm [/url]

http://www.space.com/businesstechnology/090623-esa-mars-rover.html

Doteraz pridávali a pridávali, teraz budú ubera a ubera...To naozaj nikto nie je zodpovedný za to, že dovolil cenu vytlači najprv na 1,2 miliardy a teraz ju musia stlači dole, lebo im na to nedajú európske štáty peniaze. Niekto vo vedení projektu to pod¾a mòa zle odhadol a mal by by za to postihnutý. Veď hromada peòazí daná na projekt vyšla nazmar...Ešte sa budeme smia, keď nakoniec poletí rover triedy MER :D

Jestli je to pravda, bude to celkový odklad 9 let od původního cíle 2009 ! :(

Tento týden bude od 29.7. schůzka MEPAG za účasti NASA i ESA, tak snad budou další podrobnosti.

Citace z posledního čísla Aviation Week & Space Technology (27.7.):

...Jean-Jacques Dordain, the ESA director general, acknowledged at the Harwell inauguration that he is still in no position to say what ExoMars will look like or when it will be launched. Moreover, he hinted that if rapid agreement cannot be reached, the mission could be scrapped altogether. "A (final) proposal will be on the table by September, and I need to have a final decision by the end of the year," said Dordain, adding that the agency "can't continue spending money (on ExoMars) forever."

Generální ředitel ESA Jean-Jacques Dordain oznámil při Harwellově inauguraci, že stále není v situaci, aby mohl říct jak ExoMars bude vypadat nebo kdy odstartuje. Navíc poznamenal, že jestli nedojde rychle k dohodě, mohla by být celá mise zrušena. " Konečný návrh bude na stole v září a finální rozhodnutí potřebuji do konce roku," řekl Dordian, dodávajíce, že "agentura nemůže utrácet peníze (na ExoMars) donekonečna".

Co se na tohle dá napsat?! :mad:
Moje důvěra v evropské projekty opět hluboce poklesla. Bohužel se opakuje stejná situace jako v jiných evropských záležitostech, protože Evropa Neevropa, tento kontinent prostě není jednotný a kvůli různým politicko národním zájmům se není schopný na ničem domluvit. Tuto misi odepisuji.

Je to tragédie. Evropa se snaží hrát si na velmoc a nedovede vypustit svého člověka svým vlastním prostředkem.
A teď už i sondy, které zatím uměla velmi dobře, krachují... :(
Měli by to dělat samostatně, bez partnerů. Vidím v tom "termojaderný syndrom". :(

Oprava: my si hrajeme na velmoc a my bysme měli dělat ExoMars samostatně. Když už jsme v EU i ESA...

Je to škoda. Pokia¾ sa nemýlim, tak celkovo sa na ExoMarse pracuje aspoò od 1999, takže už desa rokov. V tejto situácii som za aspoò nejaký rover radšej než žiadny, teda tú najlacnejšiu variantu akú vedia naprojektova (štart Soyuz ST), aby to dalo nejakú vedu. Je mi ale jasné, že takáto varianta by z vedeckých dôvodov nebola pretlačite¾ná.....

[quote]Jestli je to pravda, bude to celkový odklad 9 let od původního cíle 2009 ! :(
Tento týden bude od 29.7. schůzka MEPAG za účasti NASA i ESA, tak snad budou další podrobnosti. [/quote] Prezentace ze zasedání MEPAG jsou k dispozici zde: [url]http://mepag.jpl.nasa.gov/meeting/jul-09/index.html [/url]

Mnoho zajímavých věcí, ještě jsem to všechno ani nestihl otevřít, ale už jsem to sem musel dát. Takže vzhůru do čtení ...

Eéé?

Som z toho vo¾aaký zmetěný...

ExoMars bude společnou misí ESA a Roskosmosu?
Nedohodli se nedávno na spolupráci ESA s NASA v Plymouth?

Podle této zprávy [url]http://news.yahoo.com/s/afp/20090819/sc_afp/spacerussiaeuropemars [/url] podepsali dnes 19.8.2009 Jean-Jacques Dordain a Anatolyj Perminov na airshow MAKS 2009 dohodu, podle které má Rusko pro ExoMars poskytnout raketu Proton a některé díly pro systém dodávky energie roveru.

Dost dobře nechápu proč nepoužijeme vlastní nosnou raketu, kapacitu na to jistě má.Na druhé straně plně chápu snahu Ruska dosáhnout konečně nějakého úspěchu u Marsu, by díky " mezinárodní spolupráci", asi nevěří vlastním sondám, jsem opravdu zvědav na výkon F-G.

Zřejmě snaha "ušetřit za každou cenu". :mad:
Taky nechápu, proč se Evropa nesnaží snížit jednotkovou cenu Ar5 co největším používáním...

[quote]Dost dobře nechápu proč nepoužijeme vlastní nosnou raketu, kapacitu na to jistě má... [/quote]Stačí si přečíst toto vlákno pár stránek dozadu. ;)
Náklady na projekt se během několika let postupných odkladů a přidávání vybavení vyšplhaly tak vysoko, že se pro ESA stala nerealizovatelnou. Proto hledali partnery na spolufinancování.
Škrtli vědecké vybavení na landeru - Humboldt payload.
Dohodli se s NASA, že ta poskytne nosič a přeletový stupeò sondy.
Následně to NASA musela pozastavit, došlo jim, že pro start v 2016 na to nebude mít v rozpočtech dost peněz, ale že s ESA na ExoMarsu a na dalším průzkumu Marsu bude odteď úzce spolupracovat (podepsána dohoda MEJI).
A nakonec se ESA dohodla na nosiči s Ruskem.

Vypadá to tedy mírně optimističtěji, "nějaký" partner se našel, cosi bylo podepsáno, ale jestli něco v roce 2018 přeci jen odstartuje zůstává i nadále ve hvězdách.

Stejně se mi nezdá, že by Proton " vyšel" levněji, než start vlastní raketou. Jedině je možné,že snad Rusové v rámci " splupráce " dopraví sondu na dráhu k Marsu zadara, to bych se ale musel vskutku velmi podivit.

Pages