Úmrtí - nekrology

Primary tabs

Včera 2007-10-24 zemřel známý publicista Ivo Budil. Byl dlouholetým šéfredaktorem časopisu Vesmír, v devadesátých létech připravoval v ČRo pořad Meteor, v poslední době pracoval v ČRo - Rádio Leonardo. Mj. připravoval hodně příspěvků z kosmonautiky.

Ve věku 84 let dnes zemřel americký spisovatel a dvojnásobný držitel Pulitzerovy ceny [b]Norman Mailer[/b]. jeho nejslavnějším románem bylo válečné drama z roku 1948 Nazí a mrtví.
Ve svých více než 40 románech a dlouhé řadě esejí Mailer často čtenáře provokoval ostrým pohledem na politický život ve Spojených státech a války ve Vietnamu a v Iráku.
Nazí a mrtví byli jeho prvotinou a zároveò jeho nejlepší a nejúspěšnější knihou. Osud vojáků na tichomořském ostrově se zde stal podobenstvím společenských vztahů.
Za Katovu píseò z roku 1979 obdržel o rok později Pulitzerovu cenu. Prvního Pulitzera obdržel za dílo Armády noci o protiválečném pochodu kvůli válce ve Vietnamu, během něhož byl zatčen.
[b]Velmi známá je i jeho reportáž Oheò na Měsíci z roku 1970 o prvním přistání člověka na Měsíci.[/b]
Mailer se v říjnu podrobil operaci plic.
(Novinky.cz, 10.11.2007)

http://cs.wikipedia.org/wiki/Norman_Mailer

Včera večer(5.12.2007) zemřel po krátké a těžké nemoci ředitel Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně [b]Doc. RNDr. Zdeněk Pokorný, CSc.[/b]
Byl známým popularizátorem astronomie a pedagogem Masarykovy univerzity v Brně. Napsal několik knížek o astronomii, ale ani tématika např. kosmických sond mu nebyla úplně cizí - Vesmírné objevy, Zlaté století astronomie, Kalendárium astronomie a další.

Čest jeho památce.
Milan H.

Fotografie: http://nd.blog.cz/h/halmil.blog.cz/obrazky/19964422.jpg

Jako bývalý demonstrátor na brněnské hvědárně i jako student v předmětu Základy astronomie jsem Zdeòka Pokorného poznal jako velice příjemného člověka s nadšením pro věc, které dokázal předávat dál. Z kosmonautiky stojí za to připomenout i jeho knížku Příběh nesmrtelných poutníků věnovanou sondám Voyager. Je po něm pojmenována planetka (10205) Pokorný ( http://planetky.astro.cz/detail.phtml?number=10205 ).
Škoda, že už se s ním nesetkáme.

Sakra, co se mu stalo!!!!!!!!! Si ho pamatuji jako vitálního člověka, napsal i hezké scifi o přistání lidí na Marsu a problémech s kterými se setkají.
Je to neuvěřitelná ztráta, byl v mnoha ohledech úspěšný popularizátor a mohl určitě ještě hodně přinést. Nepatřil k těm co dožívají z vědeckých titulů. Sakra, velká škoda.

[quote]Včera večer(5.12.2007) zemřel po krátké a těžké nemoci ředitel Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně [b]Doc. RNDr. Zdeněk Pokorný, CSc.[/b]
Byl známým popularizátorem astronomie a pedagogem Masarykovy univerzity v Brně. Napsal několik knížek o astronomii, ale ani tématika např. kosmických sond mu nebyla úplně cizí - Vesmírné objevy, Zlaté století astronomie, Kalendárium astronomie a další.

Čest jeho památce.
Milan H.

Fotografie: http://nd.blog.cz/h/halmil.blog.cz/obrazky/19964422.jpg

[/quote]

Pamatuju si velice dobře na poučné a přitom zábavné domácí úkoly z Fyziky sluneční soustavy (Základy astronomie měl Zdeněk Mikulášek, mea culpa) - například zkusit si identifikovat výřez neznámé fotografie Měsíce s měsíční mapou nebo řešení orbitální mechaniky Jupiterových měsíců Janus a Epimetheus.

[quote]... orbitální mechaniky Jupiterových měsíců Janus a Epimetheus ... [/quote]

Saturnových :D

[quote]Saturnových :D [/quote] Ojoj, myslím, že by se nad mými dnešními perlami Zdeněk Pokorný pousmál :)

USA: Astronautovi, ktorý je na ISS, zahynula matka pri autonehode
Washington 20. januára (TASR)

http://www.sme.sk/c/3646709/USA-Astronautovi-ktory-je-na-ISS-zahynula-ma...

Matka amerického astronauta pôsobiaceho na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) zahynula pri autonehode neďaleko Chicaga. Informovali o tom dnes miestne médiá.

[b]Rose Taniová[/b] (90), matka 46-ročného astronauta [b]Daniela Taniho[/b], prišla o život, keď do jej vozidla vrazil nákladný vlak na železničnom priecestí v Lombard Illinois, uviedli noviny Chicago Tribune.

Tanimu, ktorý je momentálne na ISS, oznámil smutnú správu Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Astronaut priletel na ISS v októbri a na Zem sa mal pôvodne vráti tento mesiac na palube raketoplánu Atlantis, let však pre technické problémy odložili a uskutoční sa najskôr 10. januára.

Tani je prvým americkým astronautom, ktorý stratil príbuznú osobu v čase pobytu na ISS.

20. 12. 2007 21:54:00 | Copyright © TASR 2007

Agentury před chvílí oznámily, že ve věku 90 let zemřel Arthur C. CLARKE.
Myslím, že na tomto fóru není potřeba objasòovat jeho vztah ke kosmonautice...

Devět miliard jmen Arthura C. Clarka
http://www.teckacz.cz/index.php?clanekid=562

Dne 2008-06-28 zemřel v Beverly Farms, MA na infarkt myokardu Robert C. Seamans Jr., který v době programu Apollo byl náměstkem administrátora NASA.

Viz např.

[url]http://web.mit.edu/newsoffice/2008/obit-seamans-0630.html [/url]
[url]http://www.nasa.gov/home/hqnews/2008/jun/HQ_08163_Seamans_statement.html [/url]
[url]http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2008/06/30/AR200806... [/url]
[url]http://salemnews.com/punews/local_story_181234443.html [/url]

Stručný životopis:

Robert Seamans—Dr. Robert C. Seamans, Jr. (1918- ), was born on October 30, 1918, in Salem, Massachusetts. He attended Lenox School, Lenox, Massachusetts. He earned a bachelor of science degree in engineering at Harvard University in 1939; a master of science degree in aeronautics at Massachusetts Institute of Technology (MIT) in 1942; and a doctor of science degree in instrumentation from MIT in 1951. Dr. Seamans also received the following honorary degrees: doctor of science from Rollins College (1962) and from New York University (1967) and doctor of engineering from Norwich Academy (1971), from Notre Dame (1974), and from Rensselaer Polytechnic Institute (RPI) in 1974.

Dne 2008-07-24 zemřel v San Antonio, TX, bývalý člen tým astronautů připravujících se v rámci projektu vojenské družicové stanice MOL, Robert T. Herres.

Viz:

[url]http://www.bizjournals.com/sanantonio/stories/2008/07/21/daily37.html [/url]

Dne 2008-08-11 zemřel bývalý neletěvší člen týmu astronautů NASA (1966-1968) John Sumter Bull.

Biografie a nekrolog viz např.

[url]http://www.collectspace.com/news/news-081408a.html [/url]

V sobotu 7. března 2009 zemřel ve věku 89 let v Samaře jeden z významných sovětských konstruktérů raketové a kosmické techniky a dlouholetý spolupracovník Sergeje Pavloviče Koroljova, člen korespondent Ruské akademie věd, Dmitrij Iljič Kozlov.

Narodil se 1. října 1919 v Tichorecku v Krasnojarském kraji. Po ukončení střední školy v Tichorecku v roce 1937 odešel studovat na Leningradský vojenský strojnický institut. Jeho studium však přerušila Druhá světová válka. Již v červenci 1941 se přihlásil jako dobrovolník do oddílů leningradské domobrany. Bojoval z počátku při obraně obleženého Leningradu, později na volchovské frontě. Poté, co utrpěl třetí zranění, byl v září 1944 demobilizován. Vrátil se do Leningradu zpátky na vysokou školu, kterou úspěšně ukončil v prosinci 1945.

Tehdy se účastnil práce při studiu ukořistěné německé raketové techniky. V roce 1946 si ho přivedl Koroljov do své konstrukční kanceláře, ze které v roce 1951 vzniklo dnes již legendární pracoviště OKB-1 (Osoboje konstruktorskoje bjuro - Zvláštní konstrukční kancelář), která měla za úkol vyvinout pro SSSR balistické rakety. V době od roku 1951 do 1958 zde Kozlov pod Koroljovovým vedením řídil práce na vývoji první sovětské mezikontinentální rakety R-7, známé jako "semjorka". Ta vynesla do vesmíru první umělou družici Země - Sputnik 1, později první sondy k Měsíci i prvního kosmonauta Jurije Alexejeviče Gagarina. Dodnes je v modernizované formě základem řady ruských kosmických nosičů.

Když byl vývoj vojenskké mezikontinentální balistické rakety R-7 dokončen, pověřil ho Koroljov rozběhnutím sériové výroby těchto střel. Výroba byla z konstrukční kanceláře OKB-1 předána do Letecké továrny č. 1, dnes známé pod názvem "Progress", v městě Samara. V roce 1967 se Kozlov stal prvním náměstkem hlavního kontruktéra Ústřední konstrukční kanceláře expermentálního strojírenství (CKBEM) a vedoucím její třetí filiálky pro samarském výrobním závodě. Když se filiálka v roce 1974 osamostatnila a přeměnila se na Ústřední specialní konstrukční kancelář (CSKB), postoupil na pozici jejího náčelníka a hlavního konstruktéra .

V dubnu 1996, když se kontrukční kancelář sloučila s výrobním závodem a vzniklo raketo-kosmické středisko CSKB-Progress, stal se Kozlov jeho generálním ředielem a současně generálním konstruktérem. Tady pracoval až do svého odchodu na odpočinek v roce 2003, kdy mu však zůstal titul Čestného hlavního konstruktéra.

Během jeho činnosti v Samaře bylo zde postaveno přes 1700 různých verzí nosných raket odvozených od R-7 a přibližně tisícovka nejrůznějších umělých družic. Za zmínku stojí zejména velkosérie špionážních družic různých verzí typů Zenit a Jantar, jejichž civilní verze pod názvem Resurs se používají mj. k dálkovému průzkumu Země pro potřeby zemědělství, lesnictví, územního plánování a hledání nerostných surovin.

Dne 2009-04-12 zemřel akademik RAN Alexej Fjodorovič Bogomolov.

Byl jedním ze zakladatelů a v létech 1954 až 1988 vedoucím konstrukční kanceláře OKB MEI (Osoboje konstruktjorskoje bjuro Moskovskogo energetičeskogo instituta - Zvláštní konstrukční kancelář Moskevského energetického institutu). Tato konstrukční kancelář konstruovala pozemní anténní systémy pro spojení s kosmickými objekty (včetně parabolických antén o průměrech od 32 do 64 metrů), od pilotovaných kosmických lodí po meziplanetární sondy, i pro spojení s telekomunikačními družicemi na eliptických drahách (Molnija), tak na stacionárních drahách. Zajišovala i kompletaci pozemních středisek (včetně vybavování výpočetní technikou, přenosem dat po pozemních trasách atp.). Podílela se také na vývoji palubních radiotechnických aparatur.

Narodil se 20. 5. (2. 6.) 1913 ve vesnici Sickoje, Smolenská gubernie v Rusku. Vystudoval MEI (absolvoval 1937). Účastnil se 2. světové války, v závěru jako inženýr při obsluze radiolokačních aparatur protivzdušné obrany Leningradského frontu. Po demobilizaci v roce 1645 se vrátil jako přednášející na MEI na katedře radiotechnických přístrojů, kterou v létech 1955-1975 vedl. Přednášel také na MVTU (Moskovskoje vysšeje techničeskoje učiliště - Moskevská vysoká škola technická). Od r. 1966 člen-korespondent AN SSSR, od r. 1984 člen AN SSSR.

V roce 1953 na MEI vznikl Sektor speciální praci (od roku 1958 OKB MEI), jehož úkolem bylo radiotechnické zabezpečení zkoušek nově vyvíjeních mezikontinentálních balistických raket. Po odchodu akad. Vladimira Alexandroviče Kotelnikova (1954) převzal Bogomolov vedení OKB MEI.

V noci na 2009-02-19 zahynul při automobilové havírii, kterou zavinil 29letý opilý řidič při riskantním předjíždění neletěvší americký specialista pro užitečné zatížení (PS) Robert Jackson Wood.

Narodil se 1957-06-26, Fitchburg, Massachussetts. BS a MS ve fyzice.
Inženýr u McDonnell Douglas Co., po jejím převzetí u Boeing Co. až do své smrti. Vybrán jako náhradník jiného PS, kterým byl Charles Walker, pro lety na raketoplánech, kde měli provádět pokusy s elektroforézou ve stavu beztíže.

Byl jmenován do hlavních posádek letů STS-61M (plánovaný start červenec 1986) a STS-71D (únor 1987), ale lety neprofesionálních astronautů byly v NASA zrušeny po havárii Challengeru, takže se již do vesmíru nedostal.

Zanechal po sobě ženu a pět dětí ve stáří od 12 do 27 let a tříměsíční vnučku.

Zemřel další z plejády kosmických konstruktérů

Ve středu 29. dubna 2009 zemřel v Charkově na Ukrajině další z dříve utajovaných konstruktérů, podílejících se na úspěších sovětské kosmonautiky, akademik Ukrajinské národní akademie věd Vladimir Grigorjevič Sergejev. Byl jedním z konstruktérů, kteří pracovali na vývoji řídicích systémů vojenských balistických raket i kosmických nosičů.

Nrodil se 5. března 1914 v Moskvě. Těsně před vypuknutím 2. světové války ukončil v roce 1940 studium na Moskevském institutu spojové techniky. Rok poté narukoval do armády, se kterou prodělal celou válku od roku 1941 do vítězného konce v roce 1945, kdy byl demobilizován v hodnosti kapitána spojových vojsk.

Od roku 1947 pracoval jako elektrotechnický inženýr ve vojenském Vědeckovýzkumném ústavu č. 885 (NII-885) jako vedoucí laboratoře spojové techniky. Po havárii strategické balistické rakety typu R-16 v říjnu 1960 na Bajkonuru, při níž zahynul hlavní konstruktér řídicích systémů B. M. Konoplev, zaujal jeho místo ve vedení Zvláštní konstrukční kanceláře č. 692 (OKB-692) v Charkově. Zde vedl vývoj řídicích systémů pro balistické rakety které vznikaly v konstrukčních kancelářích M. K. Jangela a V. N. Čeloměje. Jmenujme typy R-16, R-36, R-36P, R-36M R-36 UTTCh, R-36M2 UR.100N a UR-100NU. Kromě toho se v jeho kanceláři, později přeměněné na NPO Elektropribor (dnes akciová společnost „Chartron“), pracovalo na řídicích systémech jak nosných raket Kosmos, Interkosmos, Coklon-2 a Ciklon-3, tak navigačních systémů pro kosmické lodě Sojuz a Progress, zasobujících kosmické stanice včetně Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Pracovníci kanceláře se také podíleli na vývoji zařízení pro ruský raketoplán Buran.

V roce 1986 akademik Sergejev odešel do důchodu, ale v kontaktu se svojí konstrukční kanceláří zůstal i v následujících letech.

Od Pavla Toufara jsem se dozvěděl smutnou zprávu :
Jeden z kandidátů výběru prvního československého kosmonauta Michal Vondroušek zemřel ve čtvrtek 8. října 2009.
....M. V. je už v leteckém nebi, jeho osud z celé té čtveřice byl asi nakonec nejtrpčí a nesl si to s sebou po celý zbytek života. Osud je někdy nelítostný....

Pár informací o M.V.:
http://search.seznam.cz/?q=vondrou%C5%A1ek+michal&count=10&pId=IXxb_oCzw...
http://aeroweb.cz/clanek.asp?ID=1365&kategorie=3 (u článku je foto čtveřice kandidátů a méně známé foto kosmonautů-adeptů při výcviku v trenažéru Saljutu 6)
http://cs.wikipedia.org/wiki/Old%C5%99ich_Pel%C4%8D%C3%A1k
http://vojenstvi.cz/vasedotazy_95.htm :
Širší výběr pro kandidáty na kosmonauty byl v ČSSR prováděn ze 179 pilotů vojenského letectva splòujících obecnou podmínku létání na nadzvukových letounech a věk 25-35 let. V rámci tohoto výběru bylo vybráno 24 adeptů, kteří se podrobili prohlídce v Ústavu leteckého zdravotnictví Praha. Z nich bylo vybráno osm nejlepších kandidátů v následujícím pořadí: mjr. František Pavlík (absolvent VLA Monino), por. Ing. Ladislav Klíma (velitel roje 28. sbolp, pozdější velitel Vzdušných sil AČR), por. Štefan Gombík (starší pilot 11. slp, pozdější velitel Letectva a PVO ASR), npor. Vladimír Remek (absolvent VLA Monino), npor. Ing. Pavol Bialoò (inspektor vzdušné střelby 9. slp), por. Ing. Ján Hašan (pilot 8. slp), mjr. Oldřich Pelčák (absolvent VLA Monino) a kpt. Michael Vondroušek (absolvent VLA Monino). Se všemi jmenovanými provedli sovětští specialisté vedení letcem-kosmonautem V. G. Lazarevem ve dnech 21.-25.10.1976 pohovor v pražském ÚLZ. Do užšího výběru byli následně vybráni čtyři kandidáti v následujícím pořadí: por. Klíma, mjr. Pelčák, kpt. Remek a kpt. Vondroušek, kteří se ve dnech 10.-24.11.1976 podrobili lékařské prohlídce v Moskvě. Na jejím základě byli ke kosmickému letu v rámci programu INTERKOSMOS vybráni mjr. Pelčák a kpt. Remek.

Kpt. Ing. Michael Vondroušek po ukončení VLA J. A. Gagarina v Moninu sloužil jako starší letovod 1. sld a v letech 1979 až 1981 velel 5. slp v Plzni-Líních.
V posledních letech byl instruktorem (v záloze) letecké školy v Olomouci...

...a také sloužil na věži v Olomouci...

V sobotu 2009-10-31 ráno čínského času zemřel ve věku 98 let "otec čínské kosmonautiky" Qian Xuesen /=Čchien Süe-sen, angl. přepis Tsien Hsue-shen/. Narodil se 1911-12-11, 1935 emigroval do USA, studoval na MIT, pracoval ve 40. létech 20. stol. v JPL v USA, pak se 1955 vrátil do ČLR (byl držen v USA v létech 1950-55, dokud jeho znalosti o americkém raketovém programu nezastaraly). Zde se zasloužil o vývoj čínských mezikontinentálních a kosmických raket.

[url]http://news.xinhuanet.com/english/2009-10/31/content_12365319.htm [/url]

[b]NASA Pioneer Aaron Cohen Dies[/b]
WASHINGTON -- Spaceflight pioneer Aaron Cohen, a former director of NASA's Johnson Space Center in Houston, died Thursday, Feb. 25, after a lengthy illness. He was 79.

Cohen had a 33-year career with NASA. He was a steady hand at the helm of Johnson as NASA recovered from the shuttle Challenger tragedy and returned the space shuttle to flight. Cohen left the agency in 1993 to accept an appointment as a professor at his alma mater, Texas A&M University. At the time, he was serving as acting deputy administrator at NASA Headquarters in Washington.

http://www.nasa.gov/home/hqnews/2010/feb/HQ_10-053_Cohen_dies.html

Dne 2010-03-01 zemřel ve věku 83 let po dlouhé nemoci Vladimir Iljušin, o kterém šla fáma, že se těžce zranil při havárii kosmické lodi.

[url]http://rus.ruvr.ru/2010/03/03/4988092.html [/url]

Životopis:

[url]http://ru.wikipedia.org/wiki/Владимир Ильюшин [/url]

Dne 2010-03-17 v městě Orlando, FL zemřel ve věku 85 let (narozen 1924-07-06) brigádní generál Robert M. White, známý pilot raketoplánu X-15. Jako první na světě překroči rychlost 6 Mach (1961) a v 1962-07-17 vytvoříl na X-15 tehdy výškový rekord 95,9 km pro okřídlená letadla.

Dne 2010-04-05 zemřel po dlouhé těžké nemoci bývalý sovětský kosmonaut Vitalij Ivanovič Sevastjanov. Narodil se 1935-07-08, Krasnouralsk, RSFSR (nyní Rusko) SSSR. V týmu kosmonautů CKBEM od 1967-01-31 do 1993-12-30.

Zúčastnil se dvou kosmických letů:

1970-041A Sojuz 9 BI od 1970-06-01 do 1970-06-19 trvání (h:min:s)424.59:00 17.71 dní
1975-044A Sojuz 18/Saljut 4/Sojuz 18 BI od 1975-05-24 do 1975-07-26 1511.20:08 62.97

V poslední době se věnoval jako člen Komunistiské strany }KPRF] politice a byl po čtyři volební období poslancem ruské Dumy. Byl také až do své smrti členem Ústředního výboru KPRF.

[url]http://kprf.ru/party_live/77760.html [/url]

Při leteckém neštěstí na Aljašce patrně zahynul Sean O'Keefe, ředitel NASA v letech 2001-2005.

UPDATE: Sean O'Keefe je prý společně se svým synem mezi přeživšími, ale je zraněný.

[quote]UPDATE: Sean O'Keefe je prý společně se svým synem mezi přeživšími, ale je zraněný. [/quote]

Bylo tam 9 osob na palubě, nejméně 3 osoby přežily, ty jsou již v nemocnici. Na místo pádu letadla se záchranáři dostali asi 12 hodin po pádu letadla, k němuž došlo v pondělí 2010-08-09 večer.

První podrobnosti o havárii viz

[url]http://www.nytimes.com/2010/08/11/us/11crash.html?_r=1&hp [/url]

Zpráva od Pavla Toufara: \"Valerij Rožděstvenskij, kosmonaut, zemřel 31. 8. 2011 ve věku 72 roků. Byl členem posádky Sojuzu 23 (1976). Spolu s velitelem Vjačeslavem Zudovem měl měsíc pobývat na stanici Saljut 5. Nepodařilo se jim spojení, Sojuz 23 se předčasně vrátil zpátky na Zemi. Přistání bylo dramatické do promrzlého stepního jezera Tengiz. Šlo o první přistání sovětských kosmonautů na vodní hladinu, navíc v noci a v mrazu. Rožděstvenskij se potom již nikdy do kosmu nevypravil.\"

Nejenom Rožděstvenskij, ale i s ním letící Zudov už znovu neletěl. Nepodařilo se jim se spojit se Saljutem, takže na ně padla část viny.

[quote]Nejenom Rožděstvenskij, ale i s ním letící Zudov už znovu neletěl. Nepodařilo se jim se spojit se Saljutem, takže na ně padla část viny. [/quote]
No - oni to boli vojaci a mali by poslednou expedíciou na Almaz ( Sa¾ut 5) než súdruhovia program zrušili. Pre civilné Sa¾uty s nimi zrejme nikto nepočítal, takže aj keby chceli, viac by už neleteli - proste nemali kam.

Téměř všichni sovětští kosmonauti byli vojáci. Po ukončení Saljutu 5 by se prostě přeškolili na Saljut 6 (spousta vojenských experimentů) a mohli letět znovu. Důležitý byl ale i další faktor - po selhání spojení Sojuzu 25 (Kovaljonok, Rjumin) musel být v každé posádce Sojuzu zkušený kosmonaut. Vzhledem k tomu, že druhé sedadlo ve většině Sojuzů místo zabírali internacionálové, byla mnohem menší šance dostat se do posádky. Z+R už let měli za sebou, ale kvůli škraloupu jim nechtěli dát velení - takže už neletěli.

[quote][quote]Nejenom Rožděstvenskij, ale i s ním letící Zudov už znovu neletěl. Nepodařilo se jim se spojit se Saljutem, takže na ně padla část viny. [/quote]
No - oni to boli vojaci a mali by poslednou expedíciou na Almaz ( Sa¾ut 5) než súdruhovia program zrušili. Pre civilné Sa¾uty s nimi zrejme nikto nepočítal, takže aj keby chceli, viac by už neleteli - proste nemali kam. [/quote]

Oba kosmonauti z mise Sojuz-23 se dostali po letu do dalších posádek. (I když už ne do vesmíru.)

Zudov - záložní velitel Sojuzu-35/1980 a Sojuzu T-4/1981.

Rožděstvenskij - palubní inženýr čtvrté posádky lodi TKS-VA (v pilotovaném režimu nikdy nepoužitá loď Čeloměje) pro novou generaci stanic Almaz (nakonec nerealizovány). Pro úplnost: nominován 1979, program zrušen 1981.

[quote]Téměř všichni sovětští kosmonauti byli vojáci. ...[/quote]
Ano, to súhlasí, dokonca sedí aj to, že posledná osádka Almazu, Gubarev a Grečko na Sa¾ut 6 leteli, i keď každý na inej lodi. Tak či tak, obaja po lete ( R + Z ) pôsobili v CPK v iných funkciách. Ale napr. ani Volynov + Žolobov z Sa¾ut 5-ky či Popovič - Aruchin zo Sa¾ut 3-ky čož boli úspešné posádky z Almazov po lete viac do kozmu nešli

[quote]Ano, to súhlasí, dokonca sedí aj to, že posledná osádka Almazu, Gubarev a Grečko na Sa¾ut 6 leteli, i keď každý na inej lodi.[/quote]

Bohužel nesedí.

Gubarev a Grečko neletěli na Almaz (Saljut-2, -3 a -5), ale na civilní stanici DOS - Saljut. Zúčastnili se mise Sojuz-17, cílem byl Saljut-4.

Krom toho Grečko nebyl voják, nýbrž civilní inženýr: jeden z původních kandidátů za OKB-1 pro misi Voschod(-1), jinak formálně člen výběru 1966.

[quote]Gubarev a Grečko neletěli na Almaz (Saljut-2, -3 a -5[/quote] Včil som si to uvedomil ... človek kuká do papierov, kuká a vidí zle ... s mojim zrakom by ma za kozmonauta celkom určite nezobrali. G+G boli prvou posádkou Sa¾ut 4, takže \"civilisti\" :D
Posledná posádka Almazu bola Gorbatko - Glazkov, takže tiež G+G, pritom Gorbatko ešte letel, kým Galzkov už nie.
V súvislosti s mojim omylom mi napadá: je niekde kompletný zoznam posádok Sojuzov z obdobia ZSSR aj so záložnými posádkami? Na ISS vo viem vyh¾ada, ale pre Sa¾uty nie. [Upraveno 06.9.2011 fritz.lochmann]

Seznamy posádek Sojuzů jsou ve slovenské Encyklopedii kosmonautiky.

[quote]Seznamy posádek Sojuzů jsou ve slovenské Encyklopedii kosmonautiky. [/quote]
Až myslíte toto: http://kozmos.matak.sk/ tak tam sú len letové posádky, bez záložných a podporných, proste je tam len to, čo je aj v Space 40 či MEK. Ak máte na mysli niečo iné, prosím link. Ď.

[quote][quote]Seznamy posádek Sojuzů jsou ve slovenské Encyklopedii kosmonautiky. [/quote]
Až myslíte toto: http://kozmos.matak.sk/ tak tam sú len letové posádky, bez záložných a podporných, proste je tam len to, čo je aj v Space 40 či MEK. Ak máte na mysli niečo iné, prosím link. Ď. [/quote]
Já čerpám od tud. http://epizodsspace.no-ip.org/ekip/ekussr.html

[quote Patek Luboš] Já čerpám od tud. http://epizodsspace.no-ip.org/ekip/ekussr.html [/quote]Díky moc, bombastické, teda až na to lúštenie azbuky. No co, zopakujeme si, čo sme sa roky rokúce v škole učili :D

Dne 26.10.2011 v dopoledních hodinách zemřel [b]RNDr. Ladislav Sehnal[/b]. Poslední rozloučení se koná dne 2.11.2011 ve Velké síni krematoria ve Strašnicích v 11.00 hod. (podle informace Karla Pacnera).

Více o dr. Sehnalovi např. na http://mek.kosmo.cz/cz/macek/macek.htm

ad:Grečko: jeden z původních kandidátů za OKB-1 pro misi Voschod(-1), jinak formálně člen výběru 1966.
Grečko byl ve skupině 14 inženýrů z OKB-1, kteří byli předvoláni k lékařským prohlídkám, nic víc, takže nelze mluvit o \"kandidátovi\" pro let Voschod (1).

V podělí 31. října zemřel Ing. Antonín Tlamicha, CSc. - dlouholetý pracovník na AÚ Ondřejov. Obor především solární radioastronomie. Možná ho tu někdo také znal. Např. tady je stručný životopis: http://www.asu.cas.cz/person/tlamicha.html

[quote]V podělí 31. října zemřel Ing. Antonín Tlamicha, CSc. -
Upřímnou soustrast a díky za připomenutí - překotná doba , v níž žijeme, ale také stále více se rozmáhající sobectví a bezohlednost, často neprávem opomíjejí ty, které bychom si měli připomenout s poděkováním za jejich práci. pt

Včera zemřel ve věku 100 let známý sovětský raketový konstruktér Boris Jevsejevič Čertok.

[quote]Včera zemřel ve věku 100 let známý sovětský raketový konstruktér Boris Jevsejevič Čertok.

[/quote]

jeho kniha o historii sovietskych kozmickych letov, v anglictine:
http://history.nasa.gov/SP-4110/vol1.pdf
http://history.nasa.gov/SP-4110/vol2.pdf

Trochu bych poopravil pana Vítka.....Čertok zemřel v 99ti letech a tedy nedožitých 100 let. K tomuto více jak kulatému výročí se měl dožít až v příštím roce a přesněji 1.března.
tři odkazy:
http://magazin.ceskenoviny.cz/spolecnost/zpravy/zemrel-legendarni-rusky-...
celosvětově uznávaný raketový pionýr a blízský spolupracovník S.Koroljova se narodil ve skutečnosti v Polském městě Lodž -1. března 1912.
Daniel

http://spacedaniel.blog.cz/0804/neco-extra
http://spacedaniel.blog.cz/1103/narozeniny-99-let
zde se můžete podívat i jak se akademik čertok podepisoval po své práce
Daniel

Jen pro další upřesnění. Podle oficiálního nekrologu Roskosmosu

[url]http://www.federalspace.ru/main.php?id=2&nid=18437 [/url]

Čertok zemřel dne 2011-12-14.

Při havárii ruského dopravního letounu Suchoj Superjet-100 v Indonézii zahynul Alexander Nikolajevič Jabloncev (nar. 3.4.1955), který byl v roce 1987 vybrán do skupiny možných kandidátů na kosmonauty pro program Buran, dne 25.1.1989 byl oficiálně jmenován kandidátem skupiny GKNII VVS, od května 1989 do dubna 1991 absolvoval základní přípravu kosmonauta v CPK J.A.Gagarina a 5.4.1991 získal kvalifikací kosmonauta-výzkumníka, přičemž od 8.4.1992 byl členem skupiny kosmonautů GKNII VVS. Po rozpuštění této skupiny ukon čil v září 1996 kariéru kosmonauta. Působil pak jako zkušenbní pilot v Akubinsku, v roce 1997 odešel z armády, v letech 1998-1999 působil jako dopravní pilot u společnosti Transaero Airlines, pracoval jako šéfpilot pilot u firmy Suchoj a 19.5.2008 uskutečnil první let s novým letounem Superjet-100 spolu se zkušebním pilotem Leonidem Chikunovem(Podle informace Col.Space z 9.5.2012 (Bert Vis) a ruských životopisných pramenů).

Pages