RKK Energia - všeobecně

Primary tabs

Podle jediného ruského zdroje (cit. Železnjakovem v Novosti kosmonavtiki) připletl se včera (2007-03-02 kolem 18:30 moskevského času) do automobilové havárie generální ředitel a hlavní konstruktér RKK Energija Nikolaj Sevastlanov. Jeho služební vůz Mercedes řízený firemním řidičem se čelně srazil s jiným osobním automobilem Opel. Sevastjanov byl s otřesem mozku a mnohočetnými zlomeninami hospitalizován.

Z nezávislých pramenů zpráva nebyla zatím potvrzena.

Viz:

[url]http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/content/news.shtml [/url]

Rada ředitelů RKK Energija rozhodla o okamžitém odvolání a zbavení všech zmocnění generálního ředitele (prezidenta) této korporace, Nikolaje Sevastjanova na svém zasedání dne 2007-06-22. Jeho funkci bude zatím vykonávat jeho náměstek (viceprezident) Alexandr Strekalov.

Odvolání proběhlo navzdory tomu, že řada vedoucích činitelů RKK Energija se vyslovila v otevřeném dopise protí této změně.

Ovšem již dlouho řada akcionářů firmy žádala odvolání Sevastjanova (zřejmě kvůli jeho neochotě vzdát se vývoje nových kosmických projektů, pro které nezíska podporu ve státním rozpočtu).

Nový prezident korporace bude zvolen v průběhu července tr., pravděpodobně na mimořádné valné hromadě akcionářů, plánované na 2007-07-31 (řádná valná hromada, na které se bude schvalovat finanční uzávěrka firmy za loòský rok a výplata dividend, je plánována na 2007-07-14).

Rada ředitelů navrhla jako kandidáta na místo prezidenta korporace dosavadního ředitele Ústředního vědecko-výzkumného ústavu robototechniky a technické kybernetiky v Sankt Peterburgu.

Vyjádření agentury FKA o situaci ve vedení RKK Energija (tisková zpráva ze dne 2007-06-25, poněkud zkrácený překlad):

OAO RKK Energija im. S. P. Koroljova je vedoucí firmou raketokosmického průmyslu. Je v současnosti vedoucím pracovištěm, na které připadá přes 40 % rozpočtových prostředků připadajících na Federální kosmický program Ruska. Vyrábí pilotované a nákladní kosmické lodi, dále telekomunikační družice, vyšší stupně nosných raket a celou řadu dalších spotřebních výrobků. Významné úkoly plní její kolektiv při řešení úkolů Státního obranného programu.

Toto vše podtrhuje význam RKK Energija pro celé odvětví. Situace v tomto odvětví a jeho autorita tak významně závisí na situaci uvnitř této korporace. Proto situace, která nastala v RKK Energija a která brání její efektivní práci, vyvolala v Roskosmosu vážné znepokojení. Největší nebezpečí přitom je spatřováno v rozhodnutích N. N. Sevastjanova, která nebyla schválena ani FKA, ani radou ředitelů korporace, zejména v oblasti realizace pilotovaných projektů a mezinárodní spolupráce. Toto jednání se negativně projevilo na plnění státních zakázek a vedlo k tomu, že činnost korporace při zabezpečování realizace Federálních cílových programů v oblasti kosmonautiky nebyla akceptována ani Roskosmosem, ani radou ředitelů korporace.

V souvislosti s tím bylo kolegium FKA nuceno přijmout rozhodnutí o přijetí takových opatření, která by zajistila normalizaci práce korporace a bezpodmíněčné plnění zadaných úkolů. Proto bylo rozhodnuto o okamžitém odebrání plných mocí stávajícímu prezidentu RKK Energija.

Dne 22. června bylo většinou hlasů na zasedání rady ředitelů korporace odhlasováno svolání mimořádné valné hromady akcionářů RKK Energija s programem, zahrnujícím rozhodnutí o předčasném odebrání plných mocí N. N. Sevastjanovu. Současně rada ředitelů okamžitě pozastavila výkon plných mocí prezidentu korporace a to až do doby zasedání mimořádné valné hrmoady akcionářů. Dočasně byl výkonem plných mocí vyplývajících z funkce prezidenta pověřen Strekalov Aleksandr Fjodorovič.

Současně rozhodnutím FKA byl N. N. Sevastjanov uvolněn z funkce generálního konstruktéra pilotovaných kosmických komplexů a technického vedoucího letových zkoušek.

Originál (v ruštině) viz:

[url]http://www.federalspace.ru/NewsDoSele.asp?NEWSID=2295 [/url]

Podle toho jak jsem hovořil s konstrukterem z Chruniščevových závodů, tak asi před 14ti dny zemřel konstrukter Čertok.

[quote]Podle toho jak jsem hovořil s konstrukterem z Chruniščevových závodů, tak asi před 14ti dny zemřel konstrukter Čertok.
[/quote]

Dane, hledal jsem o tom nějakou zmínku na webu, ale nic jsem nenašel. Ještě kolem 2007-04-20 se účastnil slavnostního zasedání k 60. výročí zkušebního střediak Závodu experimentálního strojírenství (součást RKK Energija), kde dělal konzultanta.

Zdravím pane Vítek.,
tuto informaci mi dal člověk z RKK Energia na Borgetu.Sám jsem Čertokovi chtěl napsat o podpis,ale již jsem to vzdal,podobně jsem žádal Lozino Lozinského s dopadlo to ,že umřel jak můj dopis přišel-bohužél.Sám jsem hledal info abych si informaci potvril,ale také jsem nenašel. Přesto moc děkuji za odezvu
Daniel

Že se tak blbě ptám...co vlastně Sevastjanov provedl, že ho chcou odvolat?

[quote]Že se tak blbě ptám...co vlastně Sevastjanov provedl, že ho chcou odvolat? [/quote]

V podstatě je důvod zašifrován v tiskovém prohlášení Federální kosmické agentury Ruska.

Jde o to, že předisponovával přidělené rozpočtové prostředky bez souhlasu FKA na vývojové práce, které nebyly ve schváleném programu státní kosmonautiky jako byly např. projekty Kliper a Parom. Proto se stal jako \"neposlušný\" poddaný nepohodlný a musel být vykopnut.

Dne 2007-07-14 se uskutečnila řádná výroční valná hromada akcionářů RKK Energia. Na zasedání přednesl (bývalý) generální ředitel a hlavní konstruktér Sevastjanov referát o činnosti podniku za rok 2006. Dále byla akcionářům předložena účetní uzávěrka za minulý rok. Ani jeden z obou dokumentů nebyl akcionáři schoválen. Byla jmenována nová rada ředitelů (představenstvo) a revizní komise a byla jmenována externí firma k uskutečnění auditu.

Další mimořádná valná hromada s programem jednání:

1. okamžité odvolání gen. řed. Sevastjanova
2. volba nového generálního ředitele

byla svolána na 2007-07-31.

viz

[url]http://www.energia.ru/rus/news/news-2007/photo_07-14.html [/url] (rusky)

(anglická verze tiskové zprávy dosud na stránkách firmy není)

[quote][Jde o to, že předisponovával přidělené rozpočtové prostředky bez souhlasu FKA na vývojové práce, které nebyly ve schváleném programu státní kosmonautiky jako byly např. projekty Kliper a Parom. Proto se stal jako \"neposlušný\" poddaný nepohodlný a musel být vykopnut.
[/quote]

No jo - kteří akcionáři by trpěli kterému managorstvu, že vydává prostředky na svoje hobby? Že je to taky naše hobby, ho neomlouvá.
A kteří akcionáři vidí dál, než k nejbližší výplatě dividend?

[quote]
No jo - kteří akcionáři by trpěli kterému managorstvu, že vydává prostředky na svoje hobby? Že je to taky naše hobby, ho neomlouvá.
A kteří akcionáři vidí dál, než k nejbližší výplatě dividend? [/quote]

Velcí institucionální investoři s velkými portfolii aktiv a pasiv s různými dobami splatnosti, v nicž musí usilovat o imunizaci, jako jsou třeba typicky penzijní fondy.

Dnes, 2007-07-31 byl na mimořádné valné hromadě akcionářů RKK Energija zvolen generálním ředitelem místo Sevasjanova Vitalij Aleksandrovič Lopota.

Podrobnosti viz (rusky):

[url]http://www.energia.ru/rus/news/news-2007/news_07-31.html [/url]

Lopota se narodil 1950-09-28, Groznyj.

Životopis (rusky, v záhlaví stránky je chybně uveden měsíc narození):

[url]http://www.peoples.ru/technics/designer/vitaliy_lopota/index.html [/url]

Osobní stránka (rusky):

[url]http://c-society.ru/wind.php?ID=8865 [/url]
[Upraveno 31.7.2007 poslal avitek]

Firmě RKK Energija hrozí konkurs, viz

[url]http://edition.cnn.com/2007/TECH/space/07/31/russia.space.bankruptcy.reu... [/url]

[quote]Firmě RKK Energija hrozí konkurs, viz

[url]http://edition.cnn.com/2007/TECH/space/07/31/russia.space.bankruptcy.reu... [/url] [/quote]

Nepresny preklad.

Lopota doslova rekl: \"Financni idealismus minuleho vedeni korporace nas vedl nikoliv k letum k Mesici, ale k bankrotu.\" Reuters/CNN z toho udelaly nasledujici: \"...protoze financni idealismus, ktery zde existoval, nas dovedl nikoliv k letum k Mesici, ale k bankrotu.\"

Rozdil je v v tom \"vedl\" a \"dovedl\"...

Taxem se dival na fotky v clanku Morgenrothe-Rautenkranz: kosmické muzeum a zaujal me napis na modelu BURANU - nemelo tam byt jeste N?
martalien.

http://www.rian.ru/technology/20070731/70009908.html

Do konce roku 2007 plánuje RKK Energija předložit v Roskosmosu dopracovaný projekt nové vícenásobně použitelné pilotované lodi Kliper, řekl novinářům nový prezident korporace RKK Energija Vitalij Lopota, zvolený v úterý na mimořádné valné hromadě akcionářů.

\"Nyní opřesníme profil perspektivní pilotované lodi Kliper a představíme jej. Bude to ještě letos\", řekl.

Upřesnil také, že na letecko-kosmickém salónu MAKS-2007, který bude otevřen koncem srpna ve městě Žukovskij, maketa Kliperu představena nebude.

\"Kliper na MAKSu vystavovat nebudeme. V brzké době zanalyzujeme tuto myšlenku, vyslovenou ještě před Nikolajem Sevasjanovem předchozím prezidentem RKK Energija Jurijem Semjonovem\", řekl Lopota.

Jak podotkl sám Jurij Semjonov, je velmi spokojen s výsledky mimořádné valné hromady akcionářů RKK Energija, na které byl Lopota zvolen novým prezidentem korporace.

\"Jsem velmi rád za tento den, jsem velmi spokojen s tímto rozhodnutím, a vděčný akcionářům za to, že byl vybrán takový kompetentní profesionální vedoucí, se kterým jsme pracovali po dlouhou dobu. Jsem přesvědčen, že všechny úkoly, uložené korporaci, splníme\", řekl Semjonov.

http://www.rian.ru/technology/cosmos/20070731/70007449.html

\"Lety ruských kosmonautů na Měsíc do roku 2012 nejsou plánovány\", řekl v úterý novinářům zástupce ředitele Roskosmosu Vitalij Davydov.

\"Dosud není ve Federálním kosmickém programu Ruska do roku 2012 let na Měsíc plánován\", řekl.

\"Lunární program Ruska bude korigován\", řekl nový prezident korporace RKK Energija Vitalij Lopota, zvolený v úterý na mimořádné valné hromadě akcionářů.

\"Technicky jsme k takovému projektu připraveni, a morálně – pouze s finanční podporou\", řekl Lopota.

V rámci mezinárodního leteckokosmického salonu MAKS 2007 prohlásil velitel ruských kosmických sil gen.plk. Vladimir Popovkin, že pilotované kosmické lodi by mohly být v budoucnosti využity pro \"obranné účely\". Doslova řekl: \"Setkal jsem se s novým generálním ředitelem podniku Energija Vitalijem Lopotou na tomto salonu. Uvažujeme o tom, co by mohly pilotované lodi pro obranné účely dělat.\"

Rusko tedy pokračuje v opět v harašení zbraněmi (můj komentář).

Zprávu uvedl včera server Agentstvo vojennych novostej. Bohužel, tyto zprávy jsou přístupné jen v aktuální den, jinak vyžadují pro přístup heslo.

Firma by ráda postavila na základě modulu NEM modul NEM 2 jakožto luxusní hotel. 40M$ za letenku.

http://www.popularmechanics.com/space/satellites/a14471796/luxury-hotel-...