Severní Korea - nosič Taepodong, raketa Nodong a Hwasong

Primary tabs

Na serveru společnosti Global Security jsou následující stránky, věnované severokorejskému raketovému a kosmickému programu:

http://www.globalsecurity.org/wmd/world/dprk/td-2-flighttest.htm

http://www.globalsecurity.org/wmd/world/dprk/nd-1.htm

http://www.globalsecurity.org/wmd/world/dprk/nd-1-hist.htm

Podle dnešního (2009-02-24) ranního vysílání BBC (zprostředkovaná zpráva) údajně Severní Korea (KLDR) oznámila, že hodlá v "nejbližší době" vypustit "telekomunikační družici".

Neboli další pokus o start družice, Íránci je naštvali, když to s korejskou technologií dokázali dřív. Pokud dopředu neoznámí pokus o start, mohli by jim ho USA nebo Japonci sestřelit jako potencionální útok.

Oficiální potvrzení vydala dnes pobočka severokorejské státní tiskové agentury v Tokyu:

[url]http://www.kcna.co.jp/item/2009/200902/news24/20090224-06ee.html [/url]

Cituji:

The preparations for launching experimental communications satellite Kwangmyongsong-2 by means of delivery rocket Unha-2 are now making brisk headway at Tonghae Satellite Launching Ground in Hwadae County, North Hamgyong Province.

Mimochodem, stále tvrdí, že první pokus o vypuštění družice byl úspěšný!

Jsou někde podrobnější údaje o Tapeodongu? Wade má pořád ještě nesmysly o Tapeodongu 1 se 4 motory na KPL v 1. stupni (přitom je tam jeden) a o 60 t prvním stupni Tapeodongu 2. Na ostatních stránkách, co jsem našel, jsou ještě starší a nesmyslnější informace o TPH apod.
Zajímají mně hlavně hmotnosti jednotlivých stupòů (lepší odhady?), tahy motorů a doby chodu.

aj jaj jaj...
[url] http://abcnews.go.com/International/story?id=6965611&page=1[/url]
prejaví sa Obama, ako "muž činu"?
doteraz len na všetky strany, rozhadzoval samé pozitívne vyhlásenia
teraz má šancu, "prejavi sa" ako "ochranca slobody a demokracie"
čo tak, menšiu lotériu?
zostrelí im tú "prskalku", alebo ich nechá na pokoji?
no ja neviem..
ale je to fakt lákavá príležitos, ako poukáza na to, že "amerika je stále silná" aj v tejto kríze..

[quote]aj jaj jaj...
[url] http://abcnews.go.com/International/story?id=6965611&page=1[/url]
prejaví sa Obama, ako "muž činu"?
doteraz len na všetky strany, rozhadzoval samé pozitívne vyhlásenia
teraz má šancu, "prejavi sa" ako "ochranca slobody a demokracie"
čo tak, menšiu lotériu?
zostrelí im tú "prskalku", alebo ich nechá na pokoji?
no ja neviem..
ale je to fakt lákavá príležitos, ako poukáza na to, že "amerika je stále silná" aj v tejto kríze..
[/quote]
To hej, ale ten pruser, ak netrafia ;P

[quote]Jsou někde podrobnější údaje o Tapeodongu? Wade má pořád ještě nesmysly o Tapeodongu 1 se 4 motory na KPL v 1. stupni (přitom je tam jeden) a o 60 t prvním stupni Tapeodongu 2. Na ostatních stránkách, co jsem našel, jsou ještě starší a nesmyslnější informace o TPH apod.
Zajímají mně hlavně hmotnosti jednotlivých stupòů (lepší odhady?), tahy motorů a doby chodu. [/quote]

Ervé: Podle mě nemáš moc šancí. Okolo korejských raket, je tolik výmyslů, že podle mě nikdo už neví co je pravda. Díky naprostému nedostatku informací opisuje každej od každýho a stačil jeden výmysl od naprostého laika a za půl roku je to na FAS :(

Díky Iráncům se dá dobře rekonstruovat Taepodong 1, protože ten má shodný 1. stupeò se Safirem, otázka je, jestli 2. stupeò Safiru je čistě Iránský nebo obdobný je u Taepodongu 2, je mnohem kratší a tlustší (díky tomu se jim nerozlomil) než u Taepodongu 1 v KLDR. Chtělo by to fotky z Keyholu 12, nemáte někdo známého v armádě?

Severní Korea dnes (2009-03-12) oficiálně oznámila organizacím ICAO a IMO, že start dru6ice Kwangmyongsong 2 plánuje na období od 2009-04-04 do 2009-%4-08 a nahlásila pádové oblasti 1. a 2. stupně. Viz

[url]http://www.globalsecurity.org/space/library/news/2009/space-090312-imo01... [/url]

Severní Korea dnes (2009-03-12) oficiálně oznámila organizacím ICAO a IMO, že start dru6ice Kwangmyongsong 2 plánuje na období od 2009-04-04 do 2009-%4-08 a nahlásila pádové oblasti 1. a 2. stupně. Viz

[url]http://www.globalsecurity.org/space/library/news/2009/space-090312-imo01... [/url]

Teď víme, kdy budou startovat a USA ani Japonsko raketu nemůžou sestřelit, protože to ohlásili, mají dost času připravit si sledovací systémy.

Do vesmíru může vstupovat kdokoli by při vypouštění družic může elegantně prověřovat vojenské rakety a cvičit jejich obsluhy, ostatně již Sputnik-1 se dostal do vesmíru proto, že nebyla pro zkoušku IBCM hlavice imitující vodíkovou pumu.

Pro orientaci tady je mapka dpadových oblastí podle ICAO:

[img]http://joongangdaily.joins.com/_data/photo/2009/03/14020824.jpg[/img]

prpblem je, že to letí přez uzemí japonska, to mě napadá, od jaké výšky je prostor mezinárodní, kde si může létat každý jak chce? splní to severní korea? pokud ne, tak by to měla něják řešit třeba jako israel.

první stupně se zpravidla odpojují ve výškách kolem 50 km, mezinárodní dohodou je kosmický prostor asi od 86 km, to pod tím by mělo být pod svrchovaností toho kterého státu a ten by měl k průletu tímto prostorem dát svolení, resp. podmínky.

[quote]... mezinárodní dohodou je kosmický prostor asi od 86 km ...[/quote]

Žádná mezinárodní smlouva, právně delimitující kosmický prostor od vzdušného, neexistuje.

Vycházel jsem z informace, ale nemohu si vzpomenout odkud jsem čerpal, že mezinárodně uznávaná hranice kosmického prostoru je 8O.467,2 m nad mořem - asi ve spojitosti s udělováním titulu astronaut pilotům X-15, ale nejsem si zcela jist.
Obecně je divné, když existují mezinárodní smlouvy týkající se kosmu, že by nebyl v některé definován co do výšky nad mořem, ale je to možné, mezinárodním právem se nezabývám.

[quote]Vycházel jsem z informace, ale nemohu si vzpomenout odkud jsem čerpal, že mezinárodně uznávaná hranice kosmického prostoru je 8O.467,2 m nad mořem - asi ve spojitosti s udělováním titulu astronaut pilotům X-15, ale nejsem si zcela jist.
Obecně je divné, když existují mezinárodní smlouvy týkající se kosmu, že by nebyl v některé definován co do výšky nad mořem, ale je to možné, mezinárodním právem se nezabývám. [/quote]

Ne, skutečně žádná mezuinárodní smlou o delimitaci kosmického prostoru neexistuje a neexistuje o tom ani zmínka v některé z uzavřených smluv o výzkumu a mírovém využívání kosmu, přestože se o tom jednalo na Výboru pro mírové využívání kosmu při OSN (COPUOS = Committee on the Peaceful Uses of Outer Space) prakticky nepřetržitě od roku 1959, kdy byl tentoo výbor ustaven. Prostě žádná z velmocí se nechtěla něčím takovým vázat.

Hranice 50 mil byla arbitrárně přijata pouze USAF, aby bylo možno pilotům X-15 dávat odznáčky "astronaut". Ale nic oficiálního to není a nikdo mimo americké vpjenské letectvo to neuznává.

Podobné je to s hranicí 100 km, kterou přijala FAI (Mezinárodní letecká federace) při zavedení kategorie "rekordy kosmických letadel" (třída rekordů K) v roce tuším 1959. Je odvozena od tzv. Kármánovy hranice. Opět však není akceptována jako hranice vzdušného a kosmického prostoru z hlediska suverenity států.

BTW, podobná situace je v mezinárodním právu i co se týče šířky pásma výsoostných vod pobřežních států ... Ani tady nedošlo k žádné platné dohodě.

A kdy by tedy mělo Japonsko právo sestřelit korejskou raketu? To co řikáte by znamenalo, že je jedno jestli proletí ve výšce 1 km nebo 100 km! Ale je každému jasné, že v prvním případě je to narušení vzdušného prostoru.

[quote]A kdy by tedy mělo Japonsko právo sestřelit korejskou raketu? To co řikáte by znamenalo, že je jedno jestli proletí ve výšce 1 km nebo 100 km! Ale je každému jasné, že v prvním případě je to narušení vzdušného prostoru. [/quote]

Podle oficiálního japonského prohlášení se sestřel provede "v případě, že bude zřejmé, že raketa, nebo její nějaká část bude zjevně hrozit dopadem na území Japonska". V oblasti jsou dva americké raketové torpedoborce vyzbrojené systémem Aegis.

Melé / výměrou/ zemi nezbývá při kosmickém startu než se dotknout něčí suverenity, pokud má rozumné sousedy není to zásadní problém. V daném případě se Japonsko nechová hystericky, jak by se určitě chovali arabští sousedé Izraele, proto je zbytečné pokušet se vyhnout japonskému území naváděním na retrográdní dráhu jako Izrael, krom jiného to obnáší potřebu dalších cca 500m/s a ty určitě Korea nemá.

V podstatě za studené války platilo, že pokud jsi schopen nepovolený let nad svým územím zastavit (sestřelit), narušuje tvůj vzdušný prostor. Rakety startovaly právě kvůli možným protestům mimo území cizího státu. Teď je možné sestřelit cokoliv do výšky 1000 km, takže pokud Japonsko vydá oficiální zákaz přeletu vlastního území kvůli ohrožení a narušení suverenity, má na to právo a může raketu sestřelit, jednoznačně totiž jde o narušení vzdušného prostoru - hranice kosmického prostoru není definována a všeobecně jsou tolerovány pouze přelety družic, a to na základě precedentu Sputniku. KLDR by se musela obrátit na Haag nebo OSN, aby to posoudily a rozhodly. Jednání by se táhlo roky, Japonci ale nechtějí zhoršovat situaci, takže to neudělaly a neudělají, dokud jim nějaká porouchaná raketa nebo odhozený stupeò nedopadne na jejich území. Kdyby to byl jakýkoliv jiný stát než KLDR a Japonsko, takový zákaz by vydaly, dokud by nebyly podepsány dohody o úhradách škod a dokud by na kosmodromu nebyla trvalá inspekce z ohroženého státu, která by kontrolovala přípravy ke startu a měla by právo veta kvůli ohrožení bezpečnosti. Malé země se dohodnou se sousedy, vypustí rakety směrem neohrožujícím jiné státy nebo nechají družici vynést komerčně z normálního kosmodromu. V Íránu patrně existuje dohoda nebo alespoò tolerance se sousedy, taky nehrozí, že by Írán nezaplatil způsobené škody.

Již sovětům se nelíbily přelety špionážních družic made in USA,tehdy však nebyla technika na sestřel a pak se změnilo mezinárodní klima a tak vlastně vznikl ten precedens.Jinak oškodách způsobených kosmickými tělesy a o jejich vracení státu, který je vypustil snad existuje nějaká mezinárodní dohoda, ale nejsem si jist.

Ta dohoda fakticky počítá jen s následky pádu zbytku družic, které nevyvolají velké škody ani ztráty na životech, zatímco pád vadné rakety s 20 t paliva na město v Japonsku je něco úplně jiného.

Každá nosná raketa je po dobu vzletu neustále sledována a bývá zpravidla vybavena destrukčním systémem ,právě pro případ, že by se vymkla kontrole a zamířila do obydleného území, jestli toto zařízení mají i severokorejské rakety nevím, čínské asi nikoli, viděl jsem video, kdy čínská raketa zamířila do města a zahubila desítky obyvatel.Pokud se týče odpovědnosti, tak je úplně jedno jaké škody jsou způsobeny, civilizovaný stát by se k nim měl přihlásit a zaplatit.Kdyby Japonsku hrozilo bezprostřední nebězpečí určitě by nebylo pasivní, či tolerantní jako dosud.

Známy katastrofický pád čínskej rakety do neďalekej dediny nemusel byt spôsobený neprítomnosou audeštrukčného zariadenia - zničenie rakety vo vzduchu a následný rozptyl toxického paliva a okysličovadla a výbuch v ve¾mi malej výške nad zemou mohol zasiahnu väčšie územie a teda ma horšie následky ako dopad celej zostavy na jedno miesto.

[quote]takže pokud Japonsko vydá oficiální zákaz přeletu vlastního území kvůli ohrožení a narušení suverenity, má na to právo a může raketu sestřelit, jednoznačně totiž jde o narušení vzdušného prostoru [/quote] To by bol ve¾mi nebezpečný precedens, ktorý by sa mohol v konečnom dôsledku obráti proti Japonsku a celej kozmonautike ako takej - na základe tohoto precedensu by totiž zákaz preletov pre niektoré alebo všetky družice a rakety mohol vyda aj štát, ktorý reálne disponuje kapacitami na ich ničenie.

Ve¾mi dôrazne by som rozlišoval, po akej dráhe sa bude severokorejská raketa pohybova - pokia¾ let pokračuje "normálne" a raketa stúpa na orbitu, evidentne neexistuje legitímny dôvod na zásah. A naopak, pokia¾ dôjde k poruche a raketa začne klesa smerom k japonskému územiu, legitímny dôvod na zásah už existuje, ale trosky musia by zasiahnuté až nad japonským územím alebo teritoriálnymi vodami, nie mimo nich. V dnešnej dobe nie je príliš problém pre obe strany dokáza, či predpokladané miesto dopadu ležalo alebo neležalo na japonskom území či vo výsostných vodách.

Prípad Izraelu a zákazu preletu jeho rakiet nad územím arabských štátov je problematický - s oh¾adom na ve¾kos jeho územia musí prevažná čas vzostupnej dráhy rakety smerujúcej na východ (výhodným smerom) prebieha nad územím cudzích štátov a tie sú vzh¾adom na politickú situáciu oprávnené považova aj kozmickú raketu za útočiacu balistickú raketu (raketa opúša výsostné územie s takými parametrami dráhy, ktoré neumožòujú ich rozlíšenie).
[Upraveno 18.3.2009 poslal Alchymista]

:To by bol ve¾mi nebezpečný precedens, ktorý by sa mohol v konečnom dôsledku obráti proti Japonsku a celej kozmonautike ako takej - na základe tohoto precedensu by totiž zákaz preletov pre niektoré alebo všetky družice a rakety mohol vyda aj štát, ktorý reálne disponuje kapacitami na ich ničenie.:
Nesouhlasím, jednoznačně totiž mluvíme o nebezpečné zflikované startující raketě, a ne o obvykle neškodné družici na orbitě. Pokud stát nemůže garantovat vyvedení na orbitu bez ohrožení okolních zemí, mají tyto právo odmítnout povolení startu, při porušení pak mají právo narušitele sestřelit. KLDR by měla buď diplomacií získat souhlas, nebo startovat bez ohrožení (jako Izrael), případně dohodnout start rakety nebo vypuštění družice s jiným státem (třeba Čínou, tam asi nehrozí obvinění ze špionáže).

Je velmi těžké u režimů, kde má rozhodující slovo armáda a totalitní vedení ,chápat kosmické pokusy jako vědeckou činnost a nemít oprávněné podezření, že se jedná o maskované ověřování použitelnosti IBCM.

[quote]:To by bol ve¾mi nebezpečný precedens, ktorý by sa mohol v konečnom dôsledku obráti proti Japonsku a celej kozmonautike ako takej - na základe tohoto precedensu by totiž zákaz preletov pre niektoré alebo všetky družice a rakety mohol vyda aj štát, ktorý reálne disponuje kapacitami na ich ničenie.:
Nesouhlasím, jednoznačně totiž mluvíme o nebezpečné zflikované startující raketě, a ne o obvykle neškodné družici na orbitě. Pokud stát nemůže garantovat vyvedení na orbitu bez ohrožení okolních zemí, mají tyto právo odmítnout povolení startu, při porušení pak mají právo narušitele sestřelit. KLDR by měla buď diplomacií získat souhlas, nebo startovat bez ohrožení (jako Izrael), případně dohodnout start rakety nebo vypuštění družice s jiným státem (třeba Čínou, tam asi nehrozí obvinění ze špionáže). [/quote]

Uveďte jediný stát, který toto garantuje! A ještě by mne zájímalo co je to zflikovaná startující raketa.

[quote] A ještě by mne zájímalo co je to zflikovaná startující raketa. [/quote]

No přece raketa postavená státem s jehož politikou autor výroku nesouhlasí.

Zflikovaná je podle mně taková raketa, která se při prvním pokusu o start rozpadne, přitom plná paliva letí nad územím cizího, stěží přátelského státu. Druhý pokus pak má stejnou dráhu. Rakety Bumper, Vanguard, Juno nebyli nic jiného, podstatný rozdíl byl v tom, že prošly mnoha testy při letech nad územím, kde žádné ohrožení životů nehrozilo, a to dokonce ani vlastních.
A jen se zeptám, vy souhlasíte s politikou KLDR? Myslím hlavně politiku "přestali jste nám zdarma posílat humanitární pomoc, takže se brutálně vměšujete do vnitřních záležitostí KLDR." nebo politiku: "Jižní Korea provádí pravidelné manévry, zase o trochu větší, takže uneseme z čínského území dvě novinářky a obviníme je ze špionáže"

[quote]Zflikovaná je podle mně taková raketa, která se při prvním pokusu o start rozpadne, přitom plná paliva letí nad územím cizího, stěží přátelského státu. Druhý pokus pak má stejnou dráhu. Rakety Bumper, Vanguard, Juno nebyli nic jiného, podstatný rozdíl byl v tom, že prošly mnoha testy při letech nad územím, kde žádné ohrožení životů nehrozilo, a to dokonce ani vlastních.
A jen se zeptám, vy souhlasíte s politikou KLDR? Myslím hlavně politiku "přestali jste nám zdarma posílat humanitární pomoc, takže se brutálně vměšujete do vnitřních záležitostí KLDR." nebo politiku: "Jižní Korea provádí pravidelné manévry, zase o trochu větší, takže uneseme z čínského území dvě novinářky a obviníme je ze špionáže" [/quote]

Motáte dohromady několik různých věcí. Technická úroveò konstrukce rakety nemá nic společného se směrem vypuštění rakety. Podle Vaší definice byla zflikovaná skoro každá raketa, protože se rozpadla při prvním pokusu o start, těch, které byly úspěšné hned na poprvé moc neni. Další věcí je můj politický názor, který jsem tu nikde neprezentoval, nikomu ho nepodsouvám a nikde jsem ani náznakem nenapsal zda souhlasím či ne s politikou KLDR a Vám je do toho kulový!

[quote]...Prípad Izraelu a zákazu preletu jeho rakiet nad územím arabských štátov je problematický - s oh¾adom na ve¾kos jeho územia musí prevažná čas vzostupnej dráhy rakety smerujúcej na východ (výhodným smerom) prebieha nad územím cudzích štátov a tie sú vzh¾adom na politickú situáciu oprávnené považova aj kozmickú raketu za útočiacu balistickú raketu (raketa opúša výsostné územie s takými parametrami dráhy, ktoré neumožòujú ich rozlíšenie).
[/quote]

Proto také všechny izraelské družice Offeq, které byly vypuštěny z jeho kosmodromu Palmachim, se pohybují na retrográdní dráze, nebo nosné rakety jsou vypouštěny západním směrem nad Středozemní moře.

[quote]... V Íránu patrně existuje dohoda nebo alespoò tolerance se sousedy, taky nehrozí, že by Írán nezaplatil způsobené škody. [/quote]

Írán může vypouštět družice z kosmodromu Semnan na dráhy se sklonem přibližně v rozpětí 50 až 60 stupòů, aniž přelétá území žádného státu. Z google maps jsem udělal mapku, kde jsem vyznačil červenými čárami rozpětí úhlů azimutů střeleckého sektoru. A do něho patří i vypuštění družice Omid.

[img]http://www.lib.cas.cz/space.40/ZKR/KOSMOD/SE-map.JPG [/img]

Nosič Taepodong-2 již stojí na odpalovaní rampě , jak dokládá družicové snímkování. Ke startu dojde zhruba během 10 dní. Účelem startu má být skutečně vynesení družice. Japonsko již uvedlo do plné bojové pohotovosti všechny své systémy protiraketové obrany, které by měly zabránit dopadu rakety na japonské území. I když je v Koreji režim k pohledání - tím míním "svrab a neštovice", tak si přeji, aby jejich družice dosáhla 7,9 km/sec. a usadila se tak na orbitě. Nicméně můj osobní tip zní : 70 % neúspěch a jen 30 % na úspěch. Pokud budou Japonci střílet po družici mířící na oběžnou dráhu, tak bych to považoval za zločin, každá země světa má právo vypouštět družice.

[quote]Nosič Taepodong-2 již stojí na odpalovaní rampě , jak dokládá družicové snímkování. Ke startu dojde zhruba během 10 dní. Účelem startu má být skutečně vynesení družice. Japonsko již uvedlo do plné bojové pohotovosti všechny své systémy protiraketové obrany, které by měly zabránit dopadu rakety na japonské území. I když je v Koreji režim k pohledání - tím míním "svrab a neštovice", tak si přeji, aby jejich družice dosáhla 7,9 km/sec. a usadila se tak na orbitě. Nicméně můj osobní tip zní : 70 % neúspěch a jen 30 % na úspěch. Pokud budou Japonci střílet po družici mířící na oběžnou dráhu, tak bych to považoval za zločin, každá země světa má právo vypouštět družice. [/quote]

Problém je, že oni z pochopitelných důvodů nedůvěřují S.Koreji a tak nemohou vědět jestli to je na 70 procent družice nebo na 30 bomba (špinavá jaderna, biologická,...). Ten režim je nepředvídatelnej. Jednání Jap. je pochipitelné z důvodu hustoty zalidnění atp. Jak deklarovali, jak uvidí že by teoreticky něco mohlo dopadnout na Jap. tak to sestřelí, to by udělal každý.

Jedna z poučiek hovorí, že diktátor k¾udne pošle na smr milion ¾udí, ale sám sa nikdy neobetuje a chce preži čo najdlhšie.
Vládca severokorejského režimu je na tom rovnako a sám vojnu začne proti silnejším protivníkom len ažko, útok jednou či jedinou raketou na Japonsko alebo USA je teda ve¾mi nepravdepodobný - odveta by bola ve¾mi rýchla a drtivá. Ovšem po zostrelení štartujúcej rakety, ktorá Japonsko neohrozuje, je to už iné, akt agresie urobila druhá strana a reakcia severokorejského režimu nepredvídate¾ná.

Na druhej strane - Japonsko je oprávnené zniči/zostreli raketu, ktorá ohrozuje jeho územie.

Čiže - ak let bude prebieha normálne, nie je legitímny dôvod na raketu strie¾a, ak sa raketa vymkne kontrole a zároveò svojím pádom ohrozuje Japonsko, je legitímny dôvod ju zniči.

Mimochodom, USA a Severná Kórea sú oficiálne stále vo vojnovom stave, pretože nebola uzatvorená mierová dohoda, ale len dohoda o prímerí.

Nejsem žádným přítelem totalitních režimů, ale jestliže ohlásili pokus o vypuštění družice,tak zdá se mi japonská příprava na nějaké sestřelování poněkud schizofrenní,přiměřené by bylo diplomatickou nótou upozornit Koreu na její odpovědnost za případné škody způsobené havarií, nebo vyhořelými stupni, případně se dohodnout o opatřeních k minimalizaci případných škod.
Podezírat Koreu, že ponese nějakou " ostrou" bojovou nálož je čirý nesmysl.Korea je sice totalitní, ale nikoli teroristický režim, jako příkladně Irák.

Až se bude řítit neovladatelná raketa s 10 tunami toxického paliva na japonské město, tak už bude pozdě aktivovat jednotky. Japonci se připraví dopředu, obzvl᚝ když KLDR asi nebude mít on-line sledování mise pro zahraniční zájemce. Toho útoku bych se taky nebál, Japonsko ale jasně dává najevo, že se mu ukrutně nelíbí Korejská metoda "my to odpálíme přes vaše hlavy a vy se modlete a nám raketa funguje".

Obvykle mívají nosné rakety autodestrukční nálože, pro případ, že by se vymkly kontrole a zamířily do obydlených oblastí, měly je i sovětské rakety, je pravděpodobné, že je má i korejská raketa, tak v čem je problém. Obdobně nebezpečné ja každé dopravní letadlo s desítkami tun vysoce hořlavého a výbušného paliva na palubě a přesto se vesele létá nad nejhustěji obydlenými oblastmi.
Japonci by měli postupovat diplomatickou cestou a žádat záruky na případné škody, nic víc a nic míò.

[quote]Obvykle mívají nosné rakety autodestrukční nálože, pro případ, že by se vymkly kontrole a zamířily do obydlených oblastí, měly je i sovětské rakety, je pravděpodobné, že je má i korejská raketa, tak v čem je problém. Obdobně nebezpečné ja každé dopravní letadlo s desítkami tun vysoce hořlavého a výbušného paliva na palubě a přesto se vesele létá nad nejhustěji obydlenými oblastmi.
Japonci by měli postupovat diplomatickou cestou a žádat záruky na případné škody, nic víc a nic míò. [/quote]Váhal jsem, ale nedá mi to a musím reagovat. Davide, letecká přeprava je celosvětově statisticky daleko nejbezpečnějším druhem přepravy! To platí jak pro počet nehod v poměru k počtu přepravených osobo-km, tak tuno-km nákladu. Současná civilní dopravní letadla jsou díky velmi přísným normám pro konstrukci, stavbu i provoz nejbezpečnějším dopravním prostředkem na světě.
[url]http://www.perspektivyjakosti.cz/k-hlavnimu-tematu/nejbezpecnejsi-druh-d... [/url]

U prototypu vojenské rakety z totalitního režimu na pokraji zhroucení hladomorem se o takovémto zodpovědném přístuputom dá vcelku úspěšně pochybovat. Minimálně proto, že bylo o tomto nosiči, stejně jako o celém programu, zveřejněno minimum věrohodných informací limitně se blížícím k nule.

Být politikem nebo generálem v současném Japonsku, neváhal bych ani vteřinu při rozhodování o připravenosti na jakoukoli nepříjemnou eventualitu z tohoto směru, i kdyby mně Kim Čong-il ubezpečoval nevímjak že mám být v klidu. Jako že on nic takového ani neříká...

Plný souhlas s panem Pospíšilem, David zapomíná na to, že autodestrukční systém se může klidně porouchat jako první. Japonci a všechny ostatní státy si přísně sami rozhodují o tom, co jim bude létat nad hlavou, proto tak důkladné zkoušky všech letadel (od ultralightů po stíhačky, proto zákaz průletů některých leteckých společností nad prostorem EU). KLDR tohle porušuje, chce Japoncům nad hlavy poslat něco, o čem nikdo kromě KLDR neví, jaké motory to používá, jaké zkoušky podle jakých norem to splòuje. Japonsko by mělo vydat jasné požadavky, co požaduje pro to, aby KLDR tu raketu mohlo vypustit - osobně bych trval na inspekci rakety na rampě, předání nesestříhaných záběrů z testovacích zážehů motorů, zkoušek v aerodynamickém tunelu, oddělování stupòů a zážehů 2. stupně ve vakuu a přesný harmonogram startu s on-line sledováním. Teprve potom bych jen aktivoval protiraketovou obranu a čekal, jestli všechno klapne. Pokud by to KLDR odmítla, raketu bych sestřelil hned poté, co opustí vzdušný prostor KLDR a zamíří nad Japonsko. Ve svém vzdušném prostoru si každý stát může dělat co chce, nad mezinárodními vodami víceméně taky, na prostor nad územím cízího státu ale žádné nároky vznášet nesmí. Japonsko je ale kvůli 65 let starým vzpomínkám velmi opatrné, aby si neznepřátelilo okolí, proto tak ostré nebude. Alespoò minimální informace, např. on-line sledování mise, aby mohlo vyzvat občany k vyhledání krytu v případě problémů, by ale vyžadovat mělo.

no musim taktez souhlasit s poslednima 2 prispevkama

zvlastni jak tady nekteri vykrikuji co si to pomalu japonci mysli atd, ze nemaji pravo na tohle a na tamto - jestli ale tyhle nazory nejsou zpusobeny tim ze se to odehrava na "druhem konci" sveta
by me zajimalo jake by byly nazory kdyby KLDR byla "za rohem"
proste to nechapu... rezim, ktery v podstate jen neustale vyhrozuje pomalu cimkoli (nedate nam jidlo/naftu/topny olej – okamzite zkousime atomovku atd.), ktery je na pokraji zhrouceni hladomorem bych vazne nenechal zkouset co se mu zachce - zvlast kdyz bych byl soused

takze.... i ja bych strilel okamzite po opusteni vzudsneho prostoru KLDR; pokud bych mel nejaky pristup k rakete a kontrolu, tak bych se jen pripravil
pochopte, ze KLDR neni mozne verit ani dobry den

[quote]no musim taktez souhlasit s poslednima 2 prispevkama

zvlastni jak tady nekteri vykrikuji co si to pomalu japonci mysli atd, ze nemaji pravo na tohle a na tamto - jestli ale tyhle nazory nejsou zpusobeny tim ze se to odehrava na "druhem konci" sveta
by me zajimalo jake by byly nazory kdyby KLDR byla "za rohem"
proste to nechapu... rezim, ktery v podstate jen neustale vyhrozuje pomalu cimkoli (nedate nam jidlo/naftu/topny olej – okamzite zkousime atomovku atd.), ktery je na pokraji zhrouceni hladomorem bych vazne nenechal zkouset co se mu zachce - zvlast kdyz bych byl soused

takze.... i ja bych strilel okamzite po opusteni vzudsneho prostoru KLDR; pokud bych mel nejaky pristup k rakete a kontrolu, tak bych se jen pripravil
pochopte, ze KLDR neni mozne verit ani dobry den [/quote]

Vy máte s KLDR nějaké vlastní zkušenosti?

[quote]Vy máte s KLDR nějaké vlastní zkušenosti? [/quote]

Nie, dokonca ani s Hitlerom nemám, ale súhlasím s Adamom.

Opakuji, co jsem už tady citoval ohledně posloje Japonska:

Podle oficiálního japonského prohlášení se sestřel provede "v případě, že bude zřejmé, že raketa, nebo její nějaká část bude zjevně hrozit dopadem na území Japonska". V oblasti jsou dva americké raketové torpedoborce vyzbrojené systémem Aegis.

[quote]Vy máte s KLDR nějaké vlastní zkušenosti? [/quote]
tak na hloupou otazku, hloupa odpoved.... A vy ano? :(

Boze, to je jak debata v 1. tride zakl. skoly. Vy asi chodite a nedivate se nalevo ani napravo, a ctete jenom kosmo.cz. Zadny jiny tisk, zadne zahranicni zdroje, v usich asi mate ucpavky.

Jo ja zapomel... meli by tam jezdit ofiko statni navstevy, Kim by naopak mohl jezdit na navstevy po celem svete. Ale tak nejak si kladu otazku... proc nejezdi, hmm? Ze by byli vsichni na svete zly? Ani se mi tomu nechce verit.

Maestro Vitku, dekujem za info.
Tim jsem tohle samozrejme nechtel nijak popirat - jen jsem vyjadril v zaveru svuj nazor.

Korea řádně ohlásila pokus o vypuštění družice, jsou známy i dopadové plochy vyhořelých částí, proto se divím proč ta hysterie a plánování sestřelování. Pochopil bych to kdyby se jednalo o zkoušku bojové rakety s maketou bojové hlavice, ale jasně vědecký pokus?
Nadruhou stranu nelze zastírat že při vylouštění družic se dají pohodlně testovat bojové rakety, ostatně i prababička R-7 má v rodném listě napsáno " nosič vodíkových pum ".Snad jedinými vysloveně civilními raketami byl Vanguard a Saturn-5 a Ariana jinak všechny nosiče byly původně bojovými raketami, když místo pumy jim nasadili další stupně a družici.Jestli toto dělá celý svět, pak je pokrytecké odsuzovat Koreu, i když její politický systém je zavrženíhodný.

Kim nikam nejezdí protože má totální fobii z létání. A tak cestuje pouze vlakem(speciálem). Obvykle pouze po Číně, výjimečně do Ruska. Navíc má velké zdravotní problémy.

[quote]Snad jedinými vysloveně civilními raketami byl Vanguard, Saturn-5 a Ariana jinak všechny nosiče byly původně bojovými raketami [/quote]A to sa Vanguar vyslovene nevydaril, s úspečnosou 3 z 12 sa motá na konci zoznamu v spo¾ahlivosti.

Pages