Sea Launch - Zenit3SL

Primary tabs

http://www.sea-launch.com/current_index_webcast.html
Zde by měl ve 23,05 GMT začít přenos ze startu Zenitu3SL.
Start ve 23.22 GMT tj. 00.22SEČ už26.01.2007.

Start odložen na 27.01.2007 23.22 GMT

Raketa SeaLaunch explodovala na startovaci plosine Odyssey. Video zde: http://www.youtube.com/watch?v=eMG2SBwIcrM

http://www.spaceflightnow.com/sealaunch/nss8/

Vypadalo to hodne osklive, jeste ze je plosina pri startu bez lidi. Jsem zvedav jak to prezila plosina samotna.

Kdy naposled vlastne bouchla nejaka raketa jeste na rampe? Naposled si vybavuju tu tragedii Brazilcu...

Podle informací na http://astro.zeto.czest.pl/n070116.htm#06 se plošina po výbuchu rakety nepotopila, ale je samozřejmě poškozená a bude potřebovat opravy v suchém doku.

[quote]Kdy naposled vlastne bouchla nejaka raketa jeste na rampe? Naposled si vybavuju tu tragedii Brazilcu... [/quote]

To ale nebylo při startu.

Jinan za havárii samozřejmě můžu já. Protože kdykoliv si začnu připravovat stránku do SPACE-40 před startem, tak je s tím nějaký průůůůů... švih!

[quote]To ale nebylo při startu. [/quote] Vsak taky proto tam bylo tolik mrtvych.

[quote][quote]Kdy naposled vlastne bouchla nejaka raketa jeste na rampe? Naposled si vybavuju tu tragedii Brazilcu... [/quote]

To ale nebylo při startu. [/quote]

Vybuch jeste na rampe je opravdu vzacnosti... Tesne po vzletu bych si na nekolik vzpomnel (napr. Delta-2 v lednu 1997, CZ-3B v unoru 1996 nebo Zenit-2 v rijnu 1990), ale na rampe PRI STARTU (i kdyz dotaz se startu netykal) snad naposledy v cervnu 1987 tehdy jeste sovetska raketa Sojuz... Coz je temer dvacet let.

Tak to je docela tragedie. Hodne to zamicha trhem s geostacionarnimi druzicemi. Tenhle neuspeh nesu opravdu tezce, protoze sluzby Sea Launch vypadaly opravdu hodne dobre. Snad bude mozne plosinu opravit, ale urcite to znamena minimalne rocni preruseni startu, mozna i dele.
Naparovani Ariane Space ted nezni tak povysene. Rusky Proton opravdu zrejme neslape tak jak by mohl a Atlas V je stale ponekud drazsi. Presto bych si tipnul ze tezit z teto havarie bude ULA a Atlas V.

Jsem zvědav, co bude určeno jako příčina selhání. Podle videa to vypadalo tak, že raketa neměla dostatečný tah. Je opravdu smutné vidět raketu se zažehnutými motory, která po uvolnění z rampy nestoupá, ale rovnou klesá (očekával bych, že rampa raketu uvolní až po dosažení dostatečného tahu). K výbuchu pak zřejmě došlo až po nárazu rakety na hladinu nebo na konstrukci plošiny. To se ale asi vyjasní až při vyšetřování.

Nemate prosim nekdo planovany \"letovy rad\" SeaLaunch na letosni rok (ev. i roky dalsi) plus seznam vsech planovanych nakladu, pro ktere byl podepsany kontakt na vypusteni touto raketou?

[quote]Podle informací na http://astro.zeto.czest.pl/n070116.htm#06 se plošina po výbuchu rakety nepotopila, ale je samozřejmě poškozená a bude potřebovat opravy v suchém doku. [/quote]

Jedna se o velmi velkou plosinu typu Semisubmersible, ktera ma pod vodou dva obri pontony. Pred startem je hloboce ponorena pro vetsi stabilitu. Samotna plosina je obvykle cca 40m nad dnem pontonu. Pontony samotne obvykle obsahuji i strojovnu s pozarnimi cerpadly a protoze byly v okamziku startu mnoho metru pod vodou, tak to mohly prezit a pozar uhasit samy.
Jsem opravdu zvedav v jakem stavu to ta plosina prezila. Paliva tam zase az tolik nebylo a vetsina asi zhorela pri tom vybuchu. Jestli pro tankovani rakety pouzivaji nadrze v pontonech, ktere jsou dobre kryty, tak ani nasledny pozar nebyl tak velky.
Zrejme se to neda srovnavat napriklad s pozarem Piper Alpha, kdy z nesmyslnych duvodu pokracovali v cerpani ropy na plosinu jeste mnoho hodin po vypuknuti pozaru.

Když jsem se koukal na video startu, tak mě tam zaujalo toto: Když probíhalo odpočítávání a bylo T-2s, tak raketa začala volným pádem padat dolů ( motory se zažehly v T-3s a za jednu vteřinu by těžko mohly vyvinout dostatečný tah-- zřejmě). Nemohla být příčina havárie selhání zařízení, které mělo raketu v T=0s pustit z rampy?

Osobně bych tipnul na selhání motoru RD-171 při rozběhu v T-3 s - roztržení a poškození spodní části rakety a následný propad rakety startovacím stolem.

Také jsem zvědav jak to plošina přežila. Pro srovnání pravá startovací rampa na Bajkonuru to po nehodě 4.10.1990 už nerozchodila. Doufejme, že raketa v případě SL alespoò trochu \"protekla\" startovacím stolem a měla méně destruktivní účinky.

http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/content/photogallery/gallery_010/page...
http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/content/photogallery/gallery_010/page...

Mně se zase zdá, že raketa spíše spadla na bok (směrem k nebo od kamery) ... jako by se na jedné straně neodpoutala od rampy a to ji pak převrátilo ...

[quote]Osobně bych tipnul na selhání motoru RD-171 při rozběhu v T-3 s - roztržení a poškození spodní části rakety ...

Možná, že je to dobrý tip: došlo-li k anomálii při rozběhu motoru, který je vysokotlaký, řídící počítač jej prostě někdy nestačí vypnout...

Ahojte,

Je to mozne, ze raketa sa \'rozlomila\' ? V anglickom clanku sa pise, ze raketa je drzena na mieste pomocou klapiek, ktore sa odpojuju len vtedy, ak pocitac dava na to signal - ak ma raketa dostatocnu silu na vzlet. Podla toho co som videl na videu, raketa sa \'rozlomila\', nie je mozne ze prvy stupen ostal zafixovany na plosine a druhy stupen sa odpojil ?

Vdaka

[quote]Nemate prosim nekdo planovany \"letovy rad\" SeaLaunch na letosni rok (ev. i roky dalsi) plus seznam vsech planovanych nakladu, pro ktere byl podepsany kontakt na vypusteni touto raketou? [/quote]

Pro letošní rok podle tiskových zpráv SL měly být provedeny tyto další starty:
Sea Launch: 1.Q Thuraya 3
2.Q Spaceway 3
2.Q DirecTV 11
3.Q Galaxy 18
3.Q EchoStar 11
4.Q Intelsat Americas 9

Land Launch: 3.Q Horizons 2
4.Q AMOS 3

Jinak měla být vypuštěna ještě jedna US telekomunikační družice přes Land Launch možná před Horizons 2.

Na pozdější dobu je zatím oficiálně avizován pouze jeden start:

Sea Launch: 2.Q 2009 Eutelsat W7

S pozdravem,

Jirka Dlouhý

Nedá mi to nepřemýšlet o Zenitu 2, let 15: \"first stage engine exploded after 3 seconds\".

Víme, že tyto skvělé motory dosahují svých extrémních výkonů také za pomoci extrémních tlaků ve spalovací komoře.

Samozřejmě, že tento tlak je třeba vyvinout a v tomto případě také relativně složitě distribuovat.

Moc rád bych viděl [b]analýzu telemetrie motoru[/b].

Moc mě ta věc mrzí.

[url=http://www.russianspaceweb.com/]Zde[/url] píší nějaké podrobnosti. Doufám, že to inženýři prověří a Zenit čeká naprosto pohodová budoucnost.

\"A preliminary assessment of the Odyssey Launch Platform indicates that, while it has sustained limited damage, the integrity and functionality of essential marine, communications and crew support systems remains intact,\" Sea Launch said in a press release on Thursday. \"The vessel is operating on its own power and is currently manned by the full marine crew. This team is performing a comprehensive assessment of all aspects of the vessel, including its structural integrity and sea- worthiness, in anticipation of identifying and planning the next steps. The team on the Sea Launch Commander is in excellent condition and is supporting these activities. The Commander incurred no damage during yesterday’s launch attempt, as it was positioned four miles from the launch platform at the time of lift-off.\" http://www.launchspace.com

Pisi ze Odyssey plosina by mela byt v poradku. Dnes jsem se dokonce bavil s kolegou z Glasgow, ktery se podilel na stavbe Commanderu. Je to ale jen potrubar, ktery puvodne pracoval v lodenicich. O raketach nic nevi.

Dost to vypadá, že Sea Launch úmyslně bagatelizuje škody, které vznikly na startovní plošině. Podle posledních informací má být odtažena do loděnic v Singapuru (!!!) a počítá se, že poškození na konstrukci trupu se tam bude odstraòovat asi 2 až 4 měsíce. Pak poputuje do Long Beach v Kalifornii, kde se vymění kabeláže, hydraulické systémy atd. Podle toho to vypadá, že letos SL nejspíš už nic nevypustí a tak není vyloučeno, že mu uteče hodně zákazníků.

Když budeme počítat, že opray v Kalifornii potravají tyka 4 měsíce, pak nám to vychází 1 (cesta do Asie) + 4 (Singapur) + 1 + 4 (Kalifornie) = 10 měsíců, pak příprava na start 2 měsíce a máte leden 2008 jen to fikne. Spíš je tento odhad časově ještě podhodnocen.

Kosmičeskije vojska RF se nechyly slyšet, že pozdrží (možná vůbec zruší) objednávky Zenitů pro vypouštění ruských vojenských družice. Zatím se uvažuje jen o tom, že se využíjí ty, které mají na skladě, ale pro méně důležité objekty.

Jinak se Ukrajina a Rusko vzájemně obviòují. Rusové tvrdí \"Zenit je ukrajinská raketa\", Ukrajinci prohlašují \"Bouchnul motor, a ten vyrábí ruský Energomaš\". Oba mají pravdu. Jen RKK (dodáva poslední stupně DM-SL) z toho vyšel bez zřejmé újmy na cti.

[quote]Dost to vypadá, že Sea Launch úmyslně bagatelizuje škody, které vznikly na startovní plošině.[/quote]

Absolutne souhlasim. Nic se nestalo, ale fotky dosud neukazali.

[quote]Podle posledních informací má být odtažena do loděnic v Singapuru (!!!) a počítá se, že poškození na konstrukci trupu se tam bude odstraòovat asi 2 až 4 měsíce. Pak poputuje do Long Beach v Kalifornii, kde se vymění kabeláže, hydraulické systémy atd. Podle toho to vypadá, že letos SL nejspíš už nic nevypustí a tak není vyloučeno, že mu uteče hodně zákazníků.[/quote]

Taky souhlasim. Objevuje se mnoho nazoru, ze firma kvuli teto nehode skonci:
1) Pro zajisteni ziskovosti ten projekt potrebuje realizovat nejmene ctyri starty za rok. V tom pripade je na nule. To se povedlo jen v roce 2005 a 06 (v tom druhem dokonce pet startu, coz znamena jednou zhruba vyrovnane hospodareni a jednou mirny zisk za osm let aktivniho provozu - vyvoj v to nepocitaje). O nutnosti vydaju spojenych s opravou a neprovozovanim systemu dalsi nejmene rok ani nemluve.
2) Zakazniku ma uz tak malo (cca osm - srovnejte s Arianespace), nekteri z nich budou nuceni prejit na jine rakety. Nevypustit druzici rovna se nevydelavat.
3) Raketa Sea Launch se neukazuje jako nejspolehlivejsi (chran Buh do statistiky zapocitat i Zenit!).
4) Nad projektem dosud drzely ochrannou ruku Světová banka a Evropská banka pro obnovu a rozvoj - jejich zaruky za nekolik malo let vyprsi. Takze padne i tato \"kotva\".

[quote]Jinak se Ukrajina a Rusko vzájemně obviòují. Rusové tvrdí \"Zenit je ukrajinská raketa\", Ukrajinci prohlašují \"Bouchnul motor, a ten vyrábí ruský Energomaš\". Oba mají pravdu. Jen RKK (dodáva poslední stupně DM-SL) z toho vyšel bez zřejmé újmy na cti.[/quote]

Dosud Rusove oznacovali raketu Sea Launch za rusko-ukrajinskou. Od stredy 31. ledna 2007 je uz jen \"ukrajinska\"... Viz muj blog www.kosmonaut.cz/blog

Jinak tady je nekolik zajimavych postrehu z jedne internetove diskuse, co jsem si vcera zkopiroval (tusim, ze to bylo na nasaspaceflight, ale nejsem si jisty). Je to od cloveka, ktery ma na projekt Sea Launch uzke vazby (omlouvam se za anglictinu, snad to aspon nekomu k necemu bude):

1) This is a joint venture that has a complex set of licensing protocols. These are implemented by the partner\'s nations to control transfer of sensitive technology. It goes both ways, there are technical details that the American partner is prohibited from transferring certain information to the Ukrainians and Russians (by DTSA), the Ukrainians and Russians are prohibited by their own respective nations from transferring certain details to the Americans.
see: http://www.dod.mil/policy/sections/policy_offices/dtsa/index.html

2) There is very tight segregation of technical information between the partners. Basically, the Americans are responsible for sales, PR, mission integration and payload. The Ukrainians and Russians are responsible for propulsion. This segregation is also physical, on the ACS (command ship) there is an American section of the mission center, and there is an Ukrainians/Russian section of the mission center. These are adjacent, but separate physically. In one of the \"mission album\" photos on the Sea Launch website, you can see a pix of people sitting at one of the console arrays. This shot is from the American \"side\" looking toward the Russian \"side\" which is perpendicular to the American consoles. You can see the back of the Russian data monitors hanging from the ceiling in the left center of the pix. The glassed in rooms on the wall in back of the American consoles are for observers and non-launch critical personnel, the customer, etc.

3) How and what the partners can share and say to each other is controlled by export compliance protocols and agreements negotiated between the partners and their governments. In general, Americans are privy to ballistics and loads information and specifications of the LV necessary to calculate and predict performance and orbital characteristics, payload environmentals, etc. They get a \"black box\" information set as far as the LV goes. They do NOT get specific detailed technical propulsion design and fabrication information. The Ukrainians and Russians have \"under the hood\" info on their LV which they do not share with anyone. Some of the avionics and all the payload \"under the hood\" information is not shared with the Ukrainians and Russians by the Americans.

4) So...there is a bit of the left hand not knowing (by design) what the right hand is doing going on here. All aspects of the investigation will be controlled by special licenses that will be drafted (as I write this I imagine). Fact gathering will also be segregated, the Americans capturing the facts and evidence for what they are responsible for...the Ukrainians/Russian will gather the facts and evidence, both data and physical forensics, for the part of the mission they are responsible for. The least amount of information will be shared, only that which will insure that this failure, whatever it is, is understood and can be accounted for in future flights.

Hence: This is not like a NASA, Delta, Atlas, etc. failure. The investigation will be keep under tight wraps because of international information transfer issues. This is not to say it will take any longer than any investigation of this sort, in fact the past two investigations have been very quick and efficient. So be patient... the basic cause of the failure will be reported. But unlike the Colombia investigation for instance, no real details will be allowed out by either side until the investigation is complete.

You cannot get any precision timing information from what you hear on the launch broadcast. What you are hearing are the Sea Launch interpreters doing a dual language countdown plus another interpreter translating (for the American controllers) what the interpreter is hearing from the Uk/Ru controllers as those controllers say it in real time (example \"go inertial\").

The exact launch sequencing is programmed, and varied per mission requirements and payload environmental requirements. It is unalterable except by a full abort followed by a \"reset\" (which takes a few hours to days depending what triggered the abort). It cannot be changed \"on the fly\". This sequence may be posted on the Sea Launch site... the major mission sequence timings are for sure. The launch sequence is known to all the partners, and many controllers (ballistics, range safety etc) have a sequence list that ticks off as the countdown proceeds. Some do not. Also, only about half the \"action\" is at sea. In Long Beach, Seattle and at various telemetry stations a lot is going on, and mission data is being assessed, orbit critical and communications data is being monitored (like condition of TDRS). So the vocal countdown and acknowledgements is to give the customer, the people in both Long Beach and Seattle that are on the launch network and those controllers that do not have responsibilities that are launch critical an approximate (relative to micro seconds or seconds) idea of what is happening, an aid to situational awareness for everyone on the team.

[quote]Dost to vypadá, že Sea Launch úmyslně bagatelizuje škody, které vznikly na startovní plošině. Podle posledních informací má být odtažena do loděnic v Singapuru (!!!) a počítá se, že poškození na konstrukci trupu se tam bude odstraòovat asi 2 až 4 měsíce. [/quote]

Docela bych veril tomu ze plosina opravdu moc poskozena neni. Nejakych sto tun horiciho benzinu nemuze na ocelove konstrukci napachat zase az takove skody. Obzvlaste kdyz se vetsina vylila do more.
Vetsi skody by teoreticky mohly vzniknout na zarizeni umistene na samotne plosine. Presto ale bude oprava trvat dlouho. Doky pro tak velke polosiny jsou vytzene praci pro ropny prumysl.
Ta plosina by sla urcite slusne zpenezit.

Co se týká konkurence, která by mohla přetáhnout klienty Sea Launch, domnívám se, že tak rychle momentálně asi nikdo není schopen zareagovat.

1) Arianespace: má poměrně nabitý program na příští dva roky a svých pět až šest komerčních startů ročně má už vyprodáno. Nevím jak pružná je schopnost zvýšit výrobu NR i počet startů. Potíž je v tom, že k hlavním tel. satelitům, které vypouští Sea Launch potřebuje pro doplnění i lehčí družice. Ty by bylo možné převést z Land Launch, ale je jich oproti SL málo.

2) ILS: po odchodu LM z tohoto joint venture je patrný ústup. Je otázka zda by byly Protony -M schopny vynést všechny satelity SL na GTO a zda bude Chruničev schopen dodat odpovídající množství NR, protože pro tento rok se počítá s podstatným zvýšením počtu startů pro ruské státní a soukromé subjekty (vč. armády)

3) Starsem: Sojuzy nemají nosnou kapacitu na GTO ani jako náhrada za Land Launch.

4) Lockheed-Martin: oproti loòskému roku, kdy byl počet startů Atlasů 5 minimální, má od letoška podstatně nabitější letový program. Jednotlivé varianty by byly schopny pokrýt svou kapacitou jak SL, tak LL.

5) Boeing: v současnosti Delta 4H není cenově vhodná pro komerční programy a zatím měla jeden ne přílíš úspěšný testovací let. Ostatní varianty nejsou schopny nosnou kapacitou na GTO pokrýt požadavky SL. Bylo by možné zastoupit LL.

4)+5) ULA: Toto spojení je vhodné k většímu využití továrny v Decaturu. Je otázkou, jestli v současnosti jsou zde volné kapacity pro výrobu většího množství NR, když kapacitu nevyužitou Boeingem (také díky korupční kauze v EELV a převedení mnoha startů z Delt na Atlasy) začíná využívat LM, na který byly tyto zakázky převedeny.

6) NASDA: výroba raket H-2A je spíš kusová a je obsazena japonskými státními zakázkami. Přitom pouze H-2A ve verzi 204 je schopna kapacitně nahradit SL.

7) Great Wall Industry: Zatím je počet vypuštěných Zhang Zheng CZ-3B poměrně malý a pouze tato raketa by byla schopna alepoò z větší části pokrýt požadavky na nosnou kapacitu na GTO SL. Požadavky LL by částečně byla schopna pokrýt i verze 3A. Otazníkem je spolehlivost těchto nosičů jako taková, když jde o kusové starty a vliv zvýšení produkce na kvalitu a testování většího počtu NR. Také nevím, jestli stále USA neuplatòují embargo na vypouštění v USA vyrobených družic v Číně.

Čili celkově může nastat přetlak poptávky po nosné kapacitě na GTO a nárůst cen, čemuž se ovšem úspěšnější subjekty v komerčním vypouštění stacionárních družic určitě nebudou bránit.

Předpokládám, že konstruktéři plošiny věděli, že se z ní nebudou vypouštět papíroví draci, ale rakety Zenit s mnoha sty tunami paliva. Proto zcela jistě v zadání museli počítat s možností výbuchu rakety při startu a plošinu konstruovat tak, aby takový výbuch přežila bez poškození životně důležitých částí a systémů a vlastní nosné konstrukce. Při rozměrech a hmotách plošiny to zas není neřešitelný problém. Přesto při takovém výbuchu musela být poškozena řada věcí přímo související s upevněním rakety před startem, jejím uvolněním po zážehu, připojováním a odpojováním elektrických přívodů, přívodů paliva apod. Takové opravy a prověrky systémů nebudou krátké a při započítání přepravních časů je odhad odkladu dalšího startu 1 rok (který uvádí pan Vítek) velmi střízlivý.

[quote]Co se týká konkurence, která by mohla přetáhnout klienty Sea Launch, domnívám se, že tak rychle momentálně asi nikdo není schopen zareagovat. ...
[/quote]

Nejde tak ani o okamžité nahrazení kapacity, ale o poškození image firmy, která může ztratit zájemce dlouhodobě. Nikdy samozřejmě nebude očekávat, že družici, která např. měla startovat letos v červnu, vypustí jiný operátor ještě letos. I kdyby byla volná výrobní kapacita, tak je to otázka nejméně 24 měsíců, než je raketa sflikována pro konkrétní účel.

[quote]
7) ... Zhang Zheng CZ-3B ...
[/quote]

Jen na okraj: Přepis názvu rakety je nesmyslný. V přepisu pinyin (oficiální čínský) je to \"Chang Zheng\" (odtud zkratky CZ), resp. v oficiální tónové pinyin transkripci \"Cháng zhēng\", anglický přepis je \"Chang Cheng\" (případně v exaktní Wade-Gilesově transkripci \"Ch\'ang Cheng\"), v české transkripci \"Čchang-čeng\", ale nikdy ne tak, jak píšete.

:
[quote]Předpokládám, že konstruktéři plošiny věděli, že se z ní nebudou vypouštět papíroví draci, ale rakety Zenit s mnoha sty tunami paliva. Proto zcela jistě v zadání museli počítat s možností výbuchu rakety při startu a plošinu konstruovat tak, aby takový výbuch přežila bez poškození životně důležitých částí a systémů a vlastní nosné konstrukce.[/quote]

Myslite si, ze tvurci rampy rakety Zenit, predchudce SL, nevedeli, ze se nebudou vypoustet papirovi draci? Co udela vybuch rakety se zelezobetonovou rampou viz prispevek Vl. Rihy 31.1.2007 - 11:40...

Podstatný úryvek z posledního oficiálního prohlášení firmy Sea Launch:

LONG BEACH, Calif., Feb. 1 -- Following the unsuccessful launch of the NSS-8 spacecraft on January 30, and subsequent safing of all systems, Sea Launch is now in the process of securing the Odyssey Launch Platform and taking initial measures to determine the root cause and implement necessary corrective actions. Applications for all necessary permits and licenses required to proceed with these activities are also in process.

A preliminary assessment of the Odyssey Launch Platform indicates that, while it has sustained limited damage, the integrity and functionality of essential marine, communications and crew support systems remains intact. The vessel is operating on its own power and is currently manned by the full marine crew. This team is performing a comprehensive assessment of all aspects of the vessel, including its structural integrity and sea-worthiness, in anticipation of identifying and planning the next steps. The team on the Sea Launch Commander is in excellent condition and is supporting these activities. The Commander incurred no damage during yesterday\'s launch attempt, as it was positioned four miles from the Launch Platform at the time of lift-off.

Na stránkách CUP-M v Koroljovu:

Специалисты компании Sea Launch продолжают изучать последствия взрыва ракеты-носителя \"Зенит-3SL\" на стартовой платформе Odyssey. По предварительной информации, мореходные качества платформы не нарушены. Повреждения получил стартовый стол и ряд палубных надстроек, которые нуждаются в заводском ремонте. Не исключено, что для ремонта платформа будет отбуксирована в Сингапур и лишь затем возвратится в порт приписки Лонг-Бич.

Предварительный анализ телеметрической информации с большой долей вероятности указывает на двигатель РД-171, как на возможную причину аварии. Однако, это еще предстоит уточнить.

Výrobce Zenitu, GKB Južnoje v Dněpropetrovsku více méně mlčí, zatím dal 2007-02-01 pouze tuto informaci:

Ракета-носитель «Зенит-3 SL» компании Морской Старт, выводившая спутник NSS-8, претерпела 31 января аварию во время пусковых операций. Весь персонал находится в безопасности, никто не пострадал. Для определения первопричины данной аварии компания Морской Старт учреждает аварийную комиссию. Более подробную информацию, когда она станет доступной, можно получить по телефону экстренной связи компании Морской Старт 800.995.4123.

což je doslovný překlad první zprávy, vydané Sea Launch:

The Sea Launch Zenit-3SL vehicle, carrying the NSS-8 satellite, experienced an anomaly January 30 during launch operations. All personnel are safe and accounted for. Sea Launch will establish a Failure Review Oversight Board to determine the root cause of this anomaly. Please call the Sea Launch hotline at 800.995.4123 for further information, as it becomes available.

Podobné informace dávala ruská kosmická gentura FKA, ukrajinská NKAU a RKK Eněrgija.

[quote][quote]Předpokládám, že konstruktéři plošiny věděli, že se z ní nebudou vypouštět papíroví draci, ale rakety Zenit s mnoha sty tunami paliva. Proto zcela jistě v zadání museli počítat s možností výbuchu rakety při startu a plošinu konstruovat tak, aby takový výbuch přežila bez poškození životně důležitých částí a systémů a vlastní nosné konstrukce.[/quote]

Myslite si, ze tvurci rampy rakety Zenit, predchudce SL, nevedeli, ze se nebudou vypoustet papirovi draci? Co udela vybuch rakety se zelezobetonovou rampou viz prispevek Vl. Rihy 31.1.2007 - 11:40... [/quote]
Je rozdil ve vybuchu v budove/nad budovou na zemi, kde energie exploze nema kudy utect a vybuchem nad vodni hladinou.
1. Zjednodusene. Trup pod vodni hladinou je chraneny, hlavni poskozeni muze prijit razem z vrchnich, \"nechranenych\" pater. Cela problematika je podstatne slozitejsi, nastesti se ovsem vybuch neodehral pod vodni hladinou. V tom pripade by se uz existence plosiny nemusela resit.
2. Cast trupu nad vodni hladinou podle meho takove stesti nemela. Zalezi hodne na geometrii konstrukce, ktera muze umoznit smerovani/odvedeni tlaku a tim omezeni destruktivnich ucinku na konstrukci. Kazdopadne je zde obrovska vyhoda plovouci plosiny, velka cast energie se nepouzila na \"reorganizaci konstrukce\", ale proste predala plosine pohybovy impuls. Dalsi vyhoda vody. Budova na pevne zemi takove stesti mit nebude. Poskozeni bude patrne hlavne na vsech castech konstrukce, ktere stali v ceste tlaku. Pokud start probiha v trupu, je mozne ze energie poskodila bocni steny.
Vse zalezi na konstrukci, umisteni explodujiciho paliva vuci plovouci plosine a dobe exploze. Celkova energie se vzdy musi projevit, kazdopadne vzduch ustupuje nejsnaze.

Myslím, že hlavním důvodem, proč nebyla „rozchozena“ pravá rampa pro Zenit na Bajkonuru bylo, že po r. 1990 (kdy byla výbuchem Zenitu-2 poškozena) nastal vzhledem k rozpadu SSSR všeobecný útlum ruské kosmonautiky, včetně vojenské pro kterou byl Zenit především stavěn. Začalo jednání o projektu Sea Launch s využitím Zenitů-3 (které nikdy nebyly vypouštěny z Bajkonuru). Proto pro vypouštění Zenitů-2 z Bajkonuru plně postačovala jedna rampa a teprve s projektem Land Lunch vypouštěním Zenitů 3 z Bajkonuru se uvažuje o opravě pravé rampy. Jak SL tak LL má plně automatizované předstartovní operace, čímž se zkracuje několikanásobně doba přípravy ke startu ve srovnání s kterýmkoliv jiným nosičem. To samozřejmě vyžaduje mnohem složitější rampu a ta je tedy více náchylné k poškození. Nechci proto nijak bagatelizovat možný rozsah poškození vlastní rampy na plošině SL.

:
[quote]Myslím, že hlavním důvodem, proč nebyla „rozchozena“ pravá rampa pro Zenit na Bajkonuru bylo, že po r. 1990 (kdy byla výbuchem Zenitu-2 poškozena) nastal vzhledem k rozpadu SSSR všeobecný útlum ruské kosmonautiky, včetně vojenské pro kterou byl Zenit především stavěn.[/quote]

To je bez diskuse pravda. Ale je to uplne jina otazka - otazka toho, proc se rampa neobnovila. A ne toho, co vsechno (ne)vydrzela.

Na Russian Space Web.com byl uveřejněn tento článek:

On February 3, 2007, first images from the top deck of the Odyssey platform and its underside surfaced on the Internet. They revealed a missing flame deflector below the launch platform, sliding doors of the hangar blown off their tracks and limited traces of fire around the pad. However the rest of the structures looked intact, including fragile lights and radar antenna on the deck. A critical umbilical mast, which enables the interfaces between the rocket and launch equipment was found in retracted position and visibly intact, even though with burn marks.
In the meantime, the word came that the Odyssey platform and the support vessel were on the way back to their home port of Long Beach, California. Within 24 hours, Sea Launch finally released a first \"official\" post-accident photo showing slightly blackened platform steaming back to home port with the Sea Launch Commander command and control ship cruising along.
According to the latest unconfirmed reports from Russia, a preliminary analysis of the failure showed that the rocket lifted around 10-15 centimeters above the launch pad, after which pressurization of the oxidizer tank was lost, apparently leading to the main engine shutdown.
Hlavní postřehy:
- Odysea se vrací do Long Brach, nikoliv přes Singapur
- Má poškozeny nebo ztraceny některé části, konstrukce však vypadá netknutá, včetně radaru, osvětlení a stožáru nesoucího propojení rakety s vypouštěcími a plnícími zařízeními.
- Předběžná analýza ukazuje, že nevybuchl motor, ale byl vypnut krátce po zážehu (raketa s zvedla cca 10-15 cm), nebo došlo k ztrátě tlaku v nádrži O2 (zde není jasno o co šlo, zřejmě tlakování nádrže v průběhu odčerpávání O2 čerpadly motoru)

[quote]Co se týká konkurence, která by mohla přetáhnout klienty Sea Launch, domnívám se, že tak rychle momentálně asi nikdo není schopen zareagovat.

4) Lockheed-Martin: oproti loòskému roku, kdy byl počet startů Atlasů 5 minimální, má od letoška podstatně nabitější letový program. Jednotlivé varianty by byly schopny pokrýt svou kapacitou jak SL, tak LL.

5) Boeing: v současnosti Delta 4H není cenově vhodná pro komerční programy a zatím měla jeden ne přílíš úspěšný testovací let. Ostatní varianty nejsou schopny nosnou kapacitou na GTO pokrýt požadavky SL. Bylo by možné zastoupit LL.

4)+5) ULA: Toto spojení je vhodné k většímu využití továrny v Decaturu. Je otázkou, jestli v současnosti jsou zde volné kapacity pro výrobu většího množství NR, když kapacitu nevyužitou Boeingem (také díky korupční kauze v EELV a převedení mnoha startů z Delt na Atlasy) začíná využívat LM, na který byly tyto zakázky převedeny.

[/quote]

4) to je muj typ, ovsem nevyjasnena zustava otazka motoru podobnych motorum v 1stp Zenitu

5) Boeing byl v minulosti spokojen se svou ulohou v SL a Deltou II. Pokud by SL i Delta II mely skoncit mozna prehodnoti cenovou politiku Delty IV a svou dalsi strategii, viz ULA.

4+5) Boeing zrejme bude dal dostavat starty pro DeltaIVH od DoD a to na preziti asi staci. Sam jsem zvedav jak se jim podari stlacit ceny spojenim s LM, ale myslim ze to byl rozumny tah.

LM a Atlas V bude urcite profitovat z problemu SL.

[quote][quote]Předpokládám, že konstruktéři plošiny věděli, že se z ní nebudou vypouštět papíroví draci, ale rakety Zenit s mnoha sty tunami paliva. Proto zcela jistě v zadání museli počítat s možností výbuchu rakety při startu a plošinu konstruovat tak, aby takový výbuch přežila bez poškození životně důležitých částí a systémů a vlastní nosné konstrukce.[/quote]

Myslite si, ze tvurci rampy rakety Zenit, predchudce SL, nevedeli, ze se nebudou vypoustet papirovi draci? Co udela vybuch rakety se zelezobetonovou rampou viz prispevek Vl. Rihy 31.1.2007 - 11:40... [/quote]

Plosina je prestavena klasicka ropna plosina. Vzhledem k cene pochybuju, ze tam byly nejake zvlastni upravy co se tyce zakladni konstrukce. Dokonce i samotne palivove nadrze LOX/LHX jsou zrejme umisteny na horni palube a je otazkou v jakem jsou stavu.
Je zrejme, ze nektere konstrukce blizko odvadece plamenu byly oblozeny protipozarnimi panely, nebo tak neco a tam mohla zrejme vzniknout nejvetsi skoda.

[quote]Předběžná analýza ukazuje, že nevybuchl motor, ale byl vypnut krátce po zážehu (raketa s zvedla cca 10-15 cm), nebo došlo k ztrátě tlaku v nádrži O2 (zde není jasno o co šlo, zřejmě tlakování nádrže v průběhu odčerpávání O2 čerpadly motoru)
[/quote]

Dobra zprava pro Atlas V

Dle různých diskuzí to vypadá, že se raketa opravdu zvedla ze startovacího stolu. Pak došlo k výpadku motoru z důvodu ztráty tlaku O2. Není ale zatím jaské o kolik se zvedla (různé údaje). Pro zasunutí podpěr stačí asi 90 mm, pro úspěšné odpojení \"kabel-mačty\" je potřeba asi 300 mm. Podle videa bych řekl, že kabel-mačta se odpojila (a podle fotky přežila). Jediné co mi tedy nějak nesedí je odpočítávání, ale to už je maličkost (komentované odpočítávání zřejmě nesedělo se skutečným odpočítáváním).

Dle fotek to vypadá, že to plošina přežila v neočekávaně dobrém stavu.
http://www.sea-launch.com/mission_nss-8/nss-8-in-transit.html
http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/phpBB2/viewtopic.php?t=5037&postdays=...

[quote]
Dle fotek to vypadá, že to plošina přežila v neočekávaně dobrém stavu.
http://www.sea-launch.com/mission_nss-8/nss-8-in-transit.html
http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/phpBB2/viewtopic.php?t=5037&postdays=... [/quote]

No, neocekaval jsem az tak dobry stav. Ta zarizeni nad vyrazene dvere od hangaru dali az po vybuchu ? Podle detailu vypada, ze jeste stale maji sklo, coz bych necekal.

Vypada to ze kerosin pekne zreagoval s kyslikem a vznikla energie se premenila na teplo a expandovala do volneho prostoru. Protoze tam neni co horet, tak skody vypadaji na betonu a oceli celkem male.
Me osobne uz driv prekvapilo ze se obvykle zarizeni v rafineriich dimenzuje na tlakovou vlnu v radech desetin baru. Pokud bezny vybuch uhlovodiku generuje skutecne tak nizky pretlak, tak ho muze vydrzet i jen trosku vic odolne zaskleni pristroju.
To bude asi pripad i zminenych pristroju nad hangarem, ktere jsou dimenzovany na poradny hurikan. Vydrzely tak i neprimy tlakovy raz od vybuchu.
Musime si taky uvedomit ze rychlost horeni kerosinu neni asi nijak zavratna v porovnani s beznymi vybusninami.

[quote]Vypada to ze kerosin pekne zreagoval s kyslikem a vznikla energie se premenila na teplo a expandovala do volneho prostoru. Protoze tam neni co horet, tak skody vypadaji na betonu a oceli celkem male.
Me osobne uz driv prekvapilo ze se obvykle zarizeni v rafineriich dimenzuje na tlakovou vlnu v radech desetin baru. Pokud bezny vybuch uhlovodiku generuje skutecne tak nizky pretlak, tak ho muze vydrzet i jen trosku vic odolne zaskleni pristroju.
To bude asi pripad i zminenych pristroju nad hangarem, ktere jsou dimenzovany na poradny hurikan. Vydrzely tak i neprimy tlakovy raz od vybuchu.
Musime si taky uvedomit ze rychlost horeni kerosinu neni asi nijak zavratna v porovnani s beznymi vybusninami. [/quote]

Vybusniny maji vetsinou kyslik obsazeny v dusicnanech nebo chlorecnanech. Naproti tomu cisty (kapalny) kyslik, pokud by se promichal s kerosenem, tak udela neco podobneho. Svym zpusobem tri-nitrat toluenu umoznuje uhlovodiku (toluenu) rychlejsi horeni diky pritomnosti kysliku. A co se tyka volneho horeni toluenu a kerosenu, zde zas tak velke rozdily nejsou.
Zarizeni v rafineriich nikdy nebude obsahovat smes uhlovodiku a kysliku, v takovem okamziku by se nejednalo jenom o desetiny baru. Vypada to, ze to horeni na rampe probihalo znacne pomalu, radove v sekundach a ne v desetinach sekund. Nema nekdo informace o konstrukci rakety ? Stacilo by priblizne. Zajimalo by mne, jestli je kyslikova nadrz nahore nebo vespod.

Zenit 2 - http://www.roscosmos.ru/Roket1Show.asp?RoketID=5
žlutě jsou nádrže paliva, azurově okysličovadla
Zenit 3SL bude podobný, obrázek chybí, parametry:
http://www.roscosmos.ru/Roket1Show.asp?RoketID=40

Plovoucí rampa Odyssey je už v domovském přístavu Long Beach, CA

http://www.boeing.com/special/sea-launch/mission_nss-8/nss-8-in-port.html

a teď se rozhoduje o jejích opravách. Vlastní \"plovací\" část poškozena není, největší poškození je v totálně utržený a ztracený deflektor plamene ve spodní šschtě, kam spadla havarující raketa. Podle vyjádření

http://www.nasaspaceflight.com/content/?cid=5025

v Long Beach, CA nejsou na tuto opravu vhodné kapacity (doky). Původně se počítalo s přepravou do Singapuru, teď se uvažuje o přemístění blíž, pouze do Vancouveru, WA na severu USA.

Vyšetřování příčin havárie ještě není u konce, sice je podezření, že šlo o závadu na tlakování kyslíkové nádrže, která způsobila vypojení motoru a následný pád rakety. Ale ULA čeká s vypuštěním Atlasu 5, který používá podobný motor v prvním stupni, až bude vše jasné.

Jinak nákres nosiče SL je na stránce

http://www.boeing.com/special/sea-launch/sllaunch_vehicle.htm

Zajimave je ze Ocean Odyssey uz jeden pozar kdysi zazila. Jak pise wikipedie:

On 22 September 1988 it suffered a blowout while under hire to ARCO, drilling the 22/30b-3 well on a prospect in the North Sea. The ultimate direct cause of the incident was a failure of the subsea wellhead equipment after a prolonged period of kick control. During the resulting fire the radio operator, Timothy Williams, was killed. He had been ordered from the lifeboats and back to the radio room by the rig\'s manager — who failed to countermand the order when the rig was evacuated.

The Odyssey spent the next several years as a rusting hulk looming over Dundee\'s docks. Its availability prompted Boeing to establish the Sea Launch consortium, for which it was bought by Kværner Rosenberg of Stavanger, Norway, and rebuilt in 1995-1997.

Zrovna dnes jsem byl na seminari, kde jsme mluvili o pozarech ropnych plosin a docela me prekvapilo, ze jsem tam slysel o starem znamem.

Dnes Arianespace přetáhla vypuštění Spaceway 3 od Sea Launch. Start se má uskutečnit letos v srpnu, takže Arianespace musí udělat úpravu v objednaných startech.

Už předtím přetáhla od Land Launch AMC-21 s tou má letět v 2. kvartálu 2008.

Postupně se začíná zakázková náplò SL (LL) rozebírat.

Dne 2007-04-03 vydala společnost Sea Launch průběžnou zprávu o postupu vyšetřování havárie rakety Zenit a o odstraòování závad na plovoucí rampě:

[url]http://www.boeing.com/special/sea-launch/news_releases/nr_070403.html [/url]

Stručně shrnuto:

1. Minulý týden zasedala komise vyšetřující příčiny havárie (FROB) u výrobce Zanitu, firmě Južnoje, v Dněpropetrovsku na Ukrajině. Práce FROB by měla být ukončena v červnu tr. Příčina je v blíže nespecifikované závadě motoru 1. stupně.

2. Rozsah škod na rampě je již stanoven a nyní začaly opravy. Náhradní deflektor plamenů za původní, který byl explozí utržen, spadl do oceánu a potopil se, se vyrábí v Sankt Petěrburgu. Poté bude přepraven do USA, kde bude namontován v některém doku na západním pobřeží. Opravy a následná nová certifikace plovoucí rampy mají být ukončeny v září tr.

3. Společnost Sea Launch předpokládá obnovení startů v říjnu 2007.

Dobrý den,

nesehnal jsem lepší zdroj, tak nabízím alespoò prozatímní info o příčině chyby při startu NSS-8: [url=http://sea-launch.com/past_launches.htm]zde[/url] .

Škoda, snad se nebudeme muset vracet směrem k RD-107/RD-108 .

Co myslíte, objeví se opět něco podobně spolehlivého?

Jirka

[quote]Dobrý den,

nesehnal jsem lepší zdroj, tak nabízím alespoò prozatímní info o příčině chyby při startu NSS-8: [url=http://sea-launch.com/past_launches.htm]zde[/url] .

Škoda, snad se nebudeme muset vracet směrem k RD-107/RD-108 .

Co myslíte, objeví se opět něco podobně spolehlivého?

Jirka [/quote]

NA SEA-LAUNCH.com jsou už novější informace delší dobu: [url=http://www.sea-launch.com/mission_recovery/index.html]zde[/url].

- příčina nehody: mimo jiné na základě prohlídky již vyrobených motorů byla určena příčina havárie vniknutí kovové částice do čerpadla LOX, její zaseknutí mezi pohyblivé a nepohyblivé části čerpadla a její zapálení teplem vzniklým třením. Tedy když čerpadlo RD-107/RD-108 nasaje kovový úlomek dopadne to stejně(viz: 15.10.2002 start FOTOM M-1). Je třeba vylepšit výrobní postupy, není třeba objevovat něco spolehlivějšího.

- Sea Launch očekává v září dodání družice Thuraya 3, a v říjnu očekává obnovení letů.

Firma Energia sa asi pokusa zachranit projekt Sea Launch:
http://rpc.blogrolling.com/redirect.php?r=62772fc078e53c63c78f4fac73e3e6...

Alebo ho získa "pre seba" - teda podnika ďalej, ale bez Boeingu.

Pages