Projekt Luna-Glob (Luna 25)

Primary tabs

Rusové oznámili, že plánují na rok 2012 obnovení průzkumu Měsíce bezpilotními prostředky. Má být vypuštěna družice Měsíce Luna-Glob (Луна – Глоб ) na polární dráhu kolem Měsíce. Během letu má vypustit 12 penetrátorů na různá místa a vysadit v oblasti jižního měsíčního pólu (v kráteru Aitken) přistávací modul, vybavený mj. hmotnostním spektrometrem a neutronovým spektrometrem k hledání stop vody. Kromě toho bude také sledovat dlohodobou úroveò kosmického a slunečního korpuskulárního i elektromagnetického záření. Část přístrojů pro Luna-Glob má být vyzkoušena na palubě amerického Lunar Reconnaisance Orbiter (plánovaný start 2008).

(V angličtině je projekt nazýván Lunar-Glob)

Viz

[url]http://www.federalspace.ru/science0615.asp [/url]
[url]http://www.moondaily.com/reports/Russia_Plans_Lunar_Mission_In_2012_Eyes... [/url]

[Upraveno 09.12.2006 poslal avitek]

Pozitivní zprávy: nové projekty ruských sond podpořené aspoñ nějakými penězi. Mezinárodní spolupráce - efektivní využití přístrojů a zkušeností. Doufejme že nepřijdou odklady z důvodu nedostatku peněz.

Trochu by som aktualizoval výzor sondy Luna-Glob pekným dokumentom o ruských bezpilotných plánoch na Mesiaci.

http://sci.esa.int/science-e/www/object/doc.cfm?fobjectid=41978

Alebo ve¾mi zaujímavá je prezentácia od Lavočkina vôbec k téme ruského vedeckého bezpilotného programu

http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/phpBB2/viewtopic.php?t=8434

Podporovat ruské sondy je plýtvání prostředky, jsou poruchové, těžkopádné a málo výkonné, projevuje se na nich stigma " tunového " hospodářství.

[quote]Podporovat ruské sondy je plýtvání prostředky, jsou poruchové, těžkopádné a málo výkonné, projevuje se na nich stigma " tunového " hospodářství. [/quote]
Počuj, David , ak si si náhodou nevšimol , tak studená vojna sa už pred nejakým časom skončila ,a ak máš stále nejakú fobiu z Rusov alebo čo , tak to je tvoj problém. Nič proti tebe, ale nemám rád , ked akýsi dogmaticky zaslepení obmedzenci otravujú odborné diskusie.

Jen porovnávám třeba sondu Galileo s Fobosem

V rozpise činností za rok 2010 IKI RAN uvádza i prácu v rámci tohto projektu vrátane výberu vedeckého vybavenia. Nachádza sa v òom zoznam vedeckých prístrojov i na orbiter i na pristávaciu sondu:

http://www.iki.rssi.ru/annual/2010/R32_OKR_NIR-10.pdf

Súčasou vybavenia orbiteru má by i prístroj z Česka.

Informácie o ruských misiách k Mesiacu:

http://ms2010.cosmos.ru/pres/3/zelenyi_luna.ppt

Dne 2011-01-13 v interview, poskytnutém agentuře Interfax-AVN, řekl vedoucí jednoho oddělení Vernadského ústavu geochemie Ruské akademie věd, akademik Michail Marov, že realizace projektu měsíční sondy Luna-Glob s výsadkovým modulem pro přistání na Měsíci byla odložena z roku 2012 na 2014. Současně z programu sondy bylo odstraněno studium vnitřní struktury Měsíce. Toto neustálé odkládání a změny projektu považuje za nešastné.

(Originální zpráva je jen v rámci předplatného)

Objavili sa prezentácie z konferencie k pristávacemu miestu Luna-Glob:

http://www.iki.rssi.ru/conf/2011-lg/presentations/

A ďalšie prezentácie z ďalšieho stretnutia:

http://www.iki.rssi.ru/conf/2011-lg/2/presentations_pdf/index.htm

(Spomína sa tam i Česko i Slovensko.)

Lev Zeleny v http://ria.ru/science/20120320/600951319.html hovorí, že o prenose štartu lunnych misií Luna-Glob a Luna-Resurs nie je rozhodnuté. Prebieha rozhodovanie o budúcnosti riadiacich systémov sond v súvislosti s F-G: jedna skupina je za to, aby sa na riadiace systémy F-G zabudlo a vyvinuli sa úplne nové a ažšie. Druhá skupina tvrdí, že riadiace systémy F-G treba dovyvíja.

http://www.russianspaceweb.com/moon_2012.html

Anatoly Zak píše aktuálne zvažovanú predstavu o budúcnosti Ruských nepilotovaných letov k Mesiacu.

10.04.2012 / 14:52 Запуск российско-индийского зонда \"Луна-Ресурс\" отодвигается на 2017 год

Lev Zeleny hovorí, že ako výsledok neúspechu F-G bude Ruským hlavným cie¾om medziplanetárnych misií v tomto desaročí Mesiac. Až po nazbieraní dostatočných skúseností sa majú pusti do F-G2. Ako výsledok F-G bol časový harmonogram misií navrhnutý takto:

2015 Luna-Glob lander
2016 Luna-Glob orbiter
2017 Luna-Resurs

O ďalších misiách sa tu nepíše, boli spomínané predtým na dvadsiate roky.

Přehození misí bylo logické, nejdřív musí vyzkoušet navedení na orbitu Měsíce, už to pěkně dlouho nedělaly, a až jestli všechno klapne, můžou přistát. Teď ještě klíčová otázka č.1 dostanou na mise dost peněz? A 2. otázka, nerozkutálejí se jim penízky na mise někam jinam a nakonec zase na nic nebudou ani peníze, ani čas?

Na internete sa objavila táto fotka pristávaieho lunárneho modulu, údajne ide o modul na misiu Luna-Resurs.

[img]http://i008.radikal.ru/1207/d5/60d2565084fd.jpg[/img]

Pod¾a

http://users.livejournal.com/___lin___/218896.html

a (sekundárny zdroj ?)

http://www.danielmarin.blogspot.sk/2012/07/novedades-con-las-sondas-luna...

to o prehadzovaní misií nie je pravda. Poletie by mala ako prvá testovacia pristávacia sonda, tá z projektu Luna-Resurs (na fotke vyššie), pretože je viac pripravená. Pod¾a druhého zdroja sa spolupráca Ruska a Indie zrušila. Táto sonda by sa mala nazýva Luna-Glob 1 a nemala by nies ve¾a vedy. Systém automatického pristávania by mal by od ESA.

Druhá sonda by mala by orbitálna, Luna-Glob 2.

Tretia sonda by mala by ažšia než Luna-Glob 1 a mala by by vedecky riedne vybavená. Mala by ma i vàtacie zariadenie ESA pre ExoMars.

Potom sa uvažuje o obyčajnom odbere vzoriek, neskôr roveri, ktorí nazbiera vzorky a odbernej misii, ktorá ich preberie a donesie na Zem.

K čemu by ty vzorky byly, na Zemi je už 30 let několik metráků vzorků všech možných druhů regolitu i nerostů, stačí jen požádat NASA a můžou \" zkoumat\" a nemusí stavět drahé sondy.

Ako boli tieto vzorky tých 30 rokov uložené? Nako¾ko sú kontaminované pozemskou atmosférou? Prípad s mikroorganizmami v kamere je dos známy...

Davide, dovezené vzorky z Měsíce, a už z programu Apollo či Luna, poskytují neocenitelné informace o jisté části historie Měsíce. Problém je, že hodně otázek zůstalo otevřených a tyto otázky by mohla rozřešit vhodná mise pro odběr vzorků, cílená do vhodné oblasti, která by dovezla vzorky z jiného časového období, než máme k dispozici. Také je někdy problém přiřadit dovezené vzorky k některé události (často vznik impaktních pánví). I v tom by mohla vhodná mise pomoci.
Jedna z největších záhad Měsíce je třeba stáří imp. pánve [i]Aitken[/i].

Ono se stačí podívat na mapu Měsíce s vyznačením dopadu či přistání sond. Odvrácená strana Měsíce je v pravdě země panensky nedotknutá.

[quote]Ono se stačí podívat na mapu Měsíce s vyznačením dopadu či přistání sond. Odvrácená strana Měsíce je v pravdě země panensky nedotknutá. [/quote]

Souhlas dále poly jsou defakto uplne netknuté, což jsou hlavní cile ruských expedic, i z duvodu zijištovaní vody v regolitu atd.

[quote]Ono se stačí podívat na mapu Měsíce s vyznačením dopadu či přistání sond. Odvrácená strana Měsíce je v pravdě země panensky nedotknutá. [/quote]

Bohuzel, pro landery pro odvracenou stranu Mesice by bylo treba nejdrive vybudovat soustavu retlanslacnich telco druzic na obezne draze Mesice. Stacilo by 5 druzic ve vejsce 1000-3000km.
Je treba zajistit nonstop live oboustranny prenos. A to i v pripade, ze pristani bude uplne automaticke.

No, ono by stačili 3 malé satelity, protože nonstop oboustranné spojení není nutné. Stačí aby satelit data přijal, odvysílat je může z přivrácené strany. Na Marsu to taky funguje.

[quote]2015 Luna-Glob lander[/quote]
anik dnes uvedl na nsf jako místo startu Vostočnyj.

2015
TBD – Luna-Glob descent module – Soyuz-2-1B/Fregat – Vostochniy

Changes on July 23rd
« Last Edit: Today at 03:58 PM by anik »

http://www.ria.ru/space/20121015/902688449.html

Pod¾a tohto článku NPO Lavočkina nechce vylepšova systémy riadenia použité na misii F-G, ale pre svoje lunárne sondy chce prejs na systémy riadenia používané firmou ISS Rešetneva.

http://www.laspace.ru/rus/news.php#403

NPO Lavočkina informuje i o prácach na lunárnych sondách.

To: Jaro Te: http://www.laspace.ru/rus/news.php#403

Notevře se mi to v Ruštině, ale v latince - naprosto nesrozumitelně s mnoha přídavnými znaky. Nevíte, jak to napravit?

Zdeaví JP

je tam zle nastavene kodovanie tej stranky... treba nastavit v browseri pre ten web spravne...
to ako na to, zavisi od browsera... :)

FireFox: zobrazi->kodovanie->Ostatné->Východná Eurrópa->[b]Azbuka Windows-1251[/b] [Upraveno 26.10.2012 Alchymista]

To: Alchymista: Dík, tak podobně jsem to opravil.

Re: Jaro: http://www.laspace.ru/rus/news.php#403 , stručný obsah o Lunární tématice:

Pracovníci Lavočkina pokračují na obou projektech – Luna Globe – orbitální aparát a Luna Resurs –přistávací aparát. Jako základní modul pro Luna Globe bude použita platforma z Fobos Grunt s potřebnými změnami pro práci na Lunární orbitě. V současné době se zpracovává konstrukční dokumentace, zakončují se práce na konstrukční maketě k prověrce hydrauliky pohonného systému.

Luna Resurs je originální konstrukce, i když jsou využity zkušenosti ze sond 70-tých let. V současné době je rozpracována dokumentace na základní agregáty a systémy. Je zhotovena konstrukční maketa, na níž testuje komise funkci a podle výsledků budou provedeny úprav dokumentace. Zpracovávají se pohonné jednotky, jejich nádoby a ostré testy. Zakončuje se konstrukce palubního řídícího systému. Zhotovují se pokusné vzorky a makety pomocných systémů i výzkumných zařízení k provedení autonomních výzkumů

Krabicku od mydla co zere elektriku jako mala svitilna by to unest mohlo.
Mam tim na mysli, ze by to mohlo nest alespon HAM radiomajak v HAM pasmu. Idealne v 70cm bandu nebo 1.3/2.3/10.5GHz.

V nouzi by to mohli pouzit jako dw telemetricky majak.

http://ms2012.cosmos.ru/sites/ms2012.cosmos.ru/files/presentations/3ms3-...

Ruský lunárny program - spústa informácií a obrázkov.

http://novosti-kosmonavtiki.ru/news/4351/

http://novosti-kosmonavtiki.ru/news/4310/

Vyzerá to tak, že rozhodnutia ako ďalej po havárii F-G už boli urobené a projektu začali tiec financie na nové kontrakty, ktoré berú do úvahy zmeny. Hovorí sa, že by to mal by prvý štart z Vostočnoho.

Re: Jaro: http://novosti-kosmonavtiki.ru/news/4351/
Roskosmos podepsal s Lavočkinem kontrakt na přistávací sondu Luna-Glob 1 s financováním „ několika mld. Rbl“ . Lavočkin bude dále sám podpisovat kontrakty na kooperace. Sonda má startovat v r. 2015. Má to být jeden z prvých startů z Vostočného, ale mohli by letět i z Baikonuru nebo Plesecku (kdyby Vostočnyj nebyl připraven).

http://ria.ru/science/20130305/925908152.html

Znova potvrdenie, že na misiách sa majú použi riadiace počítače, ktoré používa i firma ISS Rešetnev. Má ís o firmu NTC Modul, ktorá dodáva počítače i do Glonassov.

http://www.module.ru/

luna glob lander posunuty na 2016
orbiter-impater 2018
luna resource lander 2019

http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=30863.msg1109021#msg110...

Nějak mi uniká smysl ruského návratu k průzkumu Měsíce automaty. Již to provedli před padesáti lety, proč se nezaměří na dnešní aktuální cíle základního výzkumu jako jsou měsíce vnějších planet. U Číòanů nebo Indů to chápu je to posun kupředu, ale u Rusů je to přešlapování na místě, nebo spíše \" po šnekovsku zvolna zpět \". Jistě někdo namítne, že automaty posílá i NASA, ale to jsou speciální cíle, které jsou vlastně resty po programu Apollo.

[quote]Nějak mi uniká smysl ruského návratu k průzkumu Měsíce automaty. Již to provedli před padesáti lety, proč se nezaměří na dnešní aktuální cíle základního výzkumu jako jsou měsíce vnějších planet. U Číòanů nebo Indů to chápu je to posun kupředu, ale u Rusů je to přešlapování na místě, nebo spíše \" po šnekovsku zvolna zpět \". Jistě někdo namítne, že automaty posílá i NASA, ale to jsou speciální cíle, které jsou vlastně resty po programu Apollo. [/quote]

To nechápu. Američani smějí mít resty a Rusové ne? Zvl᚝ když u toho Měsíce je těch ruských restů neporovnatelně víc? Už jsem to tu jednou psal: Na Měsíc se v posledních desetiletích jakoby úplně zapomnělo, takže bude dobré jeho existenci připomenout širší veřejnosti jako \"malý krok pro člověka vracejícího se na Měsíc\". [Upraveno 15.10.2013 NovýJiřík]

[quote]Nějak mi uniká smysl ruského návratu k průzkumu Měsíce automaty. Již to provedli před padesáti lety, proč se nezaměří na dnešní aktuální cíle základního výzkumu jako jsou měsíce vnějších planet. U Číòanů nebo Indů to chápu je to posun kupředu, ale u Rusů je to přešlapování na místě, nebo spíše \" po šnekovsku zvolna zpět \". Jistě někdo namítne, že automaty posílá i NASA, ale to jsou speciální cíle, které jsou vlastně resty po programu Apollo. [/quote]

zisti si co uz o mesiaci vieme a hlavne co este nevieme, a potom ti nebude unikat zmysel prieskumu mesiaca automatmi ;)

Prioritní otázkou je stále možnost existence mimozemského života a ten na Měsíci zcela jistě není, ale právě měsíce velkých planet spolu s Marsem jsou vlastně poslední možností ve Sluneční soustavě proto jsem toho názoru, že tam by měl být směrován základní výzkum a zkoumat Měsíc stejně jako před padesáti lety mi opravdu připadá zbytečné, zejména u Rusů, kteří tehdy jako Sověti tento základní výzkum již provedli. Tím chci říci, že by si mělo Rusko dát vyšší cíle, než \" závodit\" s Číòany či Indy ve vysazování vozítek na Měsíci, či dovážení vzorků v dekagramech.

[quote]Prioritní otázkou je stále možnost existence mimozemského života a ten na Měsíci zcela jistě není, ale právě měsíce velkých planet spolu s Marsem jsou vlastně poslední možností ve Sluneční soustavě proto jsem toho názoru, že tam by měl být směrován základní výzkum a zkoumat Měsíc stejně jako před padesáti lety mi opravdu připadá zbytečné, zejména u Rusů, kteří tehdy jako Sověti tento základní výzkum již provedli. Tím chci říci, že by si mělo Rusko dát vyšší cíle, než \" závodit\" s Číòany či Indy ve vysazování vozítek na Měsíci, či dovážení vzorků v dekagramech. [/quote]

jo aha. Doviezli sme sutre tak uz vieme vsetko. A potom nahodou niekto posvieti radarom na mesacne poly a cely prekvapeny ze tam je voda.

Davide Davide, vyskum to nie su len vlajky a ufoni, to je dlhodoba lopotina bez viditelneho konca, z ktorej raz za cas vypadne nieco uzitocne a raz za dekadu nejaky poriadny objav.

Ked chces vidiet ufonov zapni si Akty X ;)

[quote]zkoumat Měsíc stejně jako před padesáti lety mi opravdu připadá zbytečné, zejména u Rusů, kteří tehdy jako Sověti tento základní výzkum již provedli.[/quote]Sondy Luna-25 (Luna-Glob) a Luna-27 (Luna-Resurs Lander) mají přistát u obou dosud neprozkoumaných pólů Měsíce.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/34/Moon_landing_si...

[Upraveno 15.10.2013 JiříHošek]

No tak nic, jen mi připadal cíl Měsíc pro kosmickou velmoc, jakou jistě Rusko je a navíc kosmickou velmoc, která si kdysi nárokovala první místo ve výzkumu Kosmu, jako poněkud \" obyčejný\" a že by se Rusko mělo konečně rozhoupat třeba směrem k Europě. Nepochybně zkoumat póly Měsíce je jistě zajímavé, ale Měsíc je za humny a s nějakou misí k hranicím Sluneční soustavy, třeba k té Europě se nedá mise k Měsíci vůbec přirovnat. Já bych \" nechal\" Měsíc začátečníků, jako je Čína či Indie.

[quote]No tak nic, jen mi připadal cíl Měsíc pro kosmickou velmoc, jakou jistě Rusko je a navíc kosmickou velmoc, která si kdysi nárokovala první místo ve výzkumu Kosmu, jako poněkud \" obyčejný\" a že by se Rusko mělo konečně rozhoupat třeba směrem k Europě. Nepochybně zkoumat póly Měsíce je jistě zajímavé, ale Měsíc je za humny a s nějakou misí k hranicím Sluneční soustavy, třeba k té Europě se nedá mise k Měsíci vůbec přirovnat. Já bych \" nechal\" Měsíc začátečníků, jako je Čína či Indie. [/quote]

rusi sa nevedia spolahlivo dostat ani k marsu, oni su velmoc v nosicoch, ale nie v sondach. Takze pekne krok po kroku, najprv na mesiac, a potom mozu poskulovat po europe (tam moze byt pristatie paradoxne lahsie nez na marse, ked uz tam raz sonda doleti, je to v zasade rovnake ako pristatie na mesiaci. Dostat tam dost tazku sondu je uloha na nosic, a v tom su dobri)

Pages