Blue Origin

Primary tabs

podle zpravy agentury AP http://seattlepi.nwsource.com/local/6420AP_TX_Bezos_Spacesport.html probehl v pondeli start a let nove soukrome rakety spolecnosti Blue Origin (financovana zakladatelem Amazonu Jeffe Bezosem). krome tohoto sdeleni se toho prilis nevi, vsechno se zda byt dost tajne - podle nekterych zprav by ale raketa New Shepard mela byt podobna zrusenemu projektu DC-X ( http://www.newscientist.com/blog/space/2006/11/information-underload.html ) tj. startovat a pristavat by mela vertikalne a mela by byt opakovane pouzitelna. komercni lety by mely zacit kolem roku 2010 a mela by byt schopna dosahnout hranic vesmiru (vysky 100 km).

FAA v přehledu stavu komerční kosmonautiky na rok 2006, viz 3 MByte pdf soubor:

http://ast.faa.gov/files/pdf/newtech2006.pdf

píše pouze následující:

New Shepard - Blue Origin

Vehicle: New Shepard
Developer: Blue Origin
First Launch: 4th quarter 2006
Number of Stages: TBD
Payload: TBD
Possible Launch Site: Culberson County, Texas
Targeted Market: Suborbital space tourism

Blue Origin is progressing with their vehicle
developments and technology. Blue Origin intends
to pursue these developments to facilitate human
presence in space. Their initial research efforts are
focused on reusable liquid propulsion systems, low
cost operations, life support, abort systems, and
human factors. They are currently working to
develop a crewed, suborbital launch system that
emphasizes safety while minimizing the cost of
operations.

Blue Origin proposes to develop a launch
facility to operate its RLV, which is expected to
carry paying passengers on suborbital ballistic trajectories
to altitudes in excess of 100 kilometers
(62 miles). Blue Origin’s preliminary plan includes
a propulsion module, crew capsule, and the use of
hydrogen peroxide and kerosene as propellants. In
addition to the RLV launching and landing vertically,
it would be fully reusable and would operate
autonomously under the control of on-board
computers, with no ground control during nominal
flight conditions.

On June 14, 2005, Blue Origin held a meeting
to outline some future plans in order to request
from FAA/AST a license to operate.

Jedná se tedy o další projekt pro \"skoky\" na tzv. \"hranici vesmíru\".

Podrobnější (ale též nicm moc neříkající článek z místního plánky

http://www.vanhornadvocate.com/front1.shtml

By Larry D. Simpson - Blue Origin, the space launch company founded by Amazon.com founder and CEO Jeff Bezos, conducted a first test flight of a prototype rocket vehicle on Monday morning November 13th, 2006, at its West Texas Launch Site.
The vertical take-off, vertical landing vehicle lifted off at 7:30 a.m. Central time and, after flying its brief test mission, landed successfully. “We’re excited to see this successful first flight as we experiment with engine and vehicle designs,” said Rob Meyerson, Blue Origin Program Manager.
Approximately 250 Blue Origin staff members and their families came to Van Horn and were on hand Monday morning to view this first flight. “Van Horn was very friendly and welcoming to our staff and their families. The town made us feel very much at home — it made the trip highly enjoyable for everyone,” continued Rob Meyerson.
Since making his space plans official back in January of 2005, Jeff Bezos’ Blue Origin staff has been hard at work at their West Texas Launch Site, situated within the over 290,000 acres north of Van Horn which Bezos purchased. While extensive construction of the West Texas Launch Site was ongoing, they received their final Environmental Assessment (EA) in mid-August.
Armed with the final EA, the Federal Aviation Administration was then able to issue Blue Origin the permits necessary to begin test launches which will ultimately lead to manned space flights by 2010.
The EA calls for Blue Origin to initially test launch beginning late this year and Monday’s first test launch is evidence that Blue Origin is on schedule. The EA calls for more test launches through 2009 and for the first manned flights in 2010 when they propose to launch once a week.
“Van Horn is proud to be the host community for Blue Origin’s efforts and we look forward to working with Blue Origin in the future to insure their success and our growth\" noted Jeff McCoy, executive director of Van Horn’s Economic Development Corporation.

[Upraveno 16.11.2006 poslal avitek]

Podmíněný souhlas FAA s uskutečòováním zkušebních startů pro firmu Blue Origin na základě vyhodnocení ekologických dopadů na prostředí v plném znění ze srpna 2006 viz

http://ast.faa.gov/pdf/lrra/20060829_Blue_Origin_EA_FONSI_signed.pdf

http://public.blueorigin.com/index.html

vse o prvnim pokusnem startu rakety Goddard(?) firmy Blue Origin vcetne fotek a videi(!). :P vypada to velmi povedene, drzim palce, at se jim dari dal, v porovnani s klasickymi raketami je to paradni kousek.

[quote]vse o prvnim pokusnem startu rakety Goddard(?)... [/quote]

Stránka odkazovaná v předchozím příspěvku teď běží na této adrese:
http://www.blueorigin.com/letter.htm

Zdá se, že Blue Origin jsou dost velcí tajnůstkáři. Na internetu nelze zjistit mnoho o tom v jaké fázi vývoje New Shepard je a jaké konkrétní technologie by měl využívat. Samotné webové stránky nejsou zrovna aktuální (poslední aktualizace je 4 roky stará). Kdyby nepřijímali dotace od NASA a nemuseli zvěřejnit alespoò základní informace o projektu, zřejmě bychom nevěděli vůbec nic :)

[b]Pět vesmírných lodí nadcházející éry lidských letů na oběžnou dráhu[/b]
[url]http://www.livingfuture.cz/clanek.php?articleID=10168[/url]

no přijde mi, že na to jak málo předvedli teda dostali peněz docela dost.

[quote][quote]vse o prvnim pokusnem startu rakety Goddard(?)... [/quote]

Stránka odkazovaná v předchozím příspěvku teď běží na této adrese:
http://www.blueorigin.com/letter.htm

Zdá se, že Blue Origin jsou dost velcí tajnůstkáři. Na internetu nelze zjistit mnoho o tom v jaké fázi vývoje New Shepard je a jaké konkrétní technologie by měl využívat. Samotné webové stránky nejsou zrovna aktuální (poslední aktualizace je 4 roky stará). Kdyby nepřijímali dotace od NASA a nemuseli zvěřejnit alespoò základní informace o projektu, zřejmě bychom nevěděli vůbec nic :)

[b]Pět vesmírných lodí nadcházející éry lidských letů na oběžnou dráhu[/b]
[url]http://www.livingfuture.cz/clanek.php?articleID=10168[/url]

[/quote]

Na webu livingfuture opet lzou a vymejsli si.
Pisou: \" Tímto prvkem předčí dosavadní raketoplány a další současné vesmírné lodě, které nouzovým systémem v průběhu celé mise nedisponují. \"

Toto je vylozene lez, protoze jak Sojuz, tak Schenzhou maji zachranou raketovou vezicku pro odpaleni kabiny od nosice.

Jedinou pravdou je, ze raketoplany nouzove zachrane zarizeni nemaji.
A mimo raketoplanu jsou pouze Sojuzy a Schenzhouny jako \"ty dalsi\" vesmirne lode. A jelikoz pisou \"soucasne\", tak berme jen soucasne. Cili Dragon D jeste neni (pilotovana verze nakladniho Dragonu C) i kdyz ma zachranu ve forme vlastnich motoru.
CST100 bude mit zachranu v podobe stejne jako Orion.
DreamChaster se me osobne moc libi, jen skoda, ze tam nedali alespon 3 sedacky navic (i STS umi i 10 lidi). Nouzove rakety nema, ale bude se moci okamzite odpoutat od nosice, zapalenim svych vlastnich motoru na 130% (vlastni motory budou behat do 40% vykonu). Ale i tak, to potrva 2s nez se odpouta od Atlasu.
NewShepard je taky zajimava vec, teoreticky se tam vejde 12 lidi, mozna jako \"hromadnou\" prepravu to tak pouziji. Zachranu maji ve vlastnich motorech jako u Dragonu D-1.

Orion ma pomocnou vezicku.

Muj nazor je ten, ze aby se pokud mozno uzivili vsichni, tak se budou muset domluvit, aby slo jejich lode dopravit pomoci stavajicich nosicu (Atlas, Falcon, Taurus2, Zenit2-BO). Cili aby si kazdy vyrobce nosicu vyvinul pripojovaci univerzalni prstenec na kterej lze jako posledni stupen nasadit Dragon D-x, NewShepard, CST-100, Orion.
Co se tyce Dream Chaser, tak je to tak zvlastni, ze si asi udelaj jen ten Atlas...i kdyz podle meho by slo pouzit i Falcon9.

Zkratka, aby \"vydelali\", tak i vyrobci nosicu se budou muset pridat, aby na vhodnem prstenci mohli pripojit mechanicky i elektricky vesmirnou lod.

O NewShepard si myslim, ze by v jedne z verzi mohli udelat dvoupatrovou lod (v jedne z PDF verzi to tak maji) pro 16-21 cestujicich pro nosic FH.
To ze se na onom webu livingfuture nekdo rozepsal, ze to nepotrebuje pomocne rakety je samozrejme blbost. Minimalne jednostupnovej nosic ze Zeme to potrebovat bude.
Mozna by mu stacil i jen prvni stupen F9 pro vyneseni do 70km a urychleni k 4km/s a zbytek az po LEO si to vystaci samo.

Uvidime. Ale nejvice se mi zatim libi projekt DreamChaser. Urcite bude zajimave juknout na vysunovaci klapky nad nabehem pro tryskovej motor pro let v atmosfere pri pristavani.

CCdev 2 briefing Blue Origin

http://youtu.be/PwYutmipd28

Pokud jde o bezpečnost kosmických lodí, livingfuture si nevymýšlí - Sojuz ani Shenzhou NEMAJÍ záchrannou věžičku po CELOU dobu STARTU, natož po celou dobu letu - Sojuz ji odhazuje hned po odhození bočních bloků, příliš brzy na to, aby to bylo bezpečné - pokud by došlo k selhání motoru centrálního stupně, musí se modul oddělit jen pyropatronami, takže se od rakety (hořící, vybuchující?) nijak rychle nevzdaluje - případný výbuch rakety by tak kabinu přinejmenším poškodil. Totéž pak nastává při oddělení centrálního stupně a zážehu třetího stupně Sojuzu - velice riskantní okamžik a záchrana? Věž je už dávno pryč, takže oddělit se a doufat, že stupeò nevybuchne, s návratem do atmosféry při 16-20 g - trénovaní Lazarev a Makarov v Sojuzu 18-1 to zvládli, jestli by to ale ve zdraví přežil turista nebo starší astronaut NASA či ESA je otázkou. Shenzhou? Tam profil oddělení věžičky neznám, takže kdo-ví, jestli čekají s oddělením na T+170 s, když už běží poslední stupeò.

[quote]Pokud jde o bezpečnost kosmických lodí, livingfuture si nevymýšlí - Sojuz ani Shenzhou NEMAJÍ záchrannou věžičku po CELOU dobu STARTU, natož po celou dobu letu - Sojuz ji odhazuje hned po odhození bočních bloků, příliš brzy na to, aby to bylo bezpečné - pokud by došlo k selhání motoru centrálního stupně, musí se modul oddělit jen pyropatronami, takže se od rakety (hořící, vybuchující?) nijak rychle nevzdaluje - případný výbuch rakety by tak kabinu přinejmenším poškodil. Totéž pak nastává při oddělení centrálního stupně a zážehu třetího stupně Sojuzu - velice riskantní okamžik a záchrana? Věž je už dávno pryč, takže oddělit se a doufat, že stupeò nevybuchne, s návratem do atmosféry při 16-20 g - trénovaní Lazarev a Makarov v Sojuzu 18-1 to zvládli, jestli by to ale ve zdraví přežil turista nebo starší astronaut NASA či ESA je otázkou. Shenzhou? Tam profil oddělení věžičky neznám, takže kdo-ví, jestli čekají s oddělením na T+170 s, když už běží poslední stupeò. [/quote]

pochybujem ze s odhodenim cakaju az na posledny stupen. Vezicka je pomerne tazke zariadenie, kazdy kto ju pouziva ju odhadzuje co najskor. Nevraviac o tom ze profil startu bude asi podobny ako u rusov (cinskej inspiracie :)

A Apollo kedy odhazovalo vežičku?

Apollo odhazovalo věžičku LES (Launch Escape System) cca 3 minuty po startu (vždy krátce po zapálení druhého stupně S-II). Ještě dalších více než 8 minut pak Apollo pomocí rakety Saturn (stupně S-II a S-IVB) zrychlovalo než byla dosažena základní oběžná dráha kolem Země.
http://heroicrelics.org/info/csm/les.html
http://history.nasa.gov/SP-4029/Apollo_18-20_Ascent_Data.htm

Rýchlos Sojuzu v čase oddelenia záchrannej veže (t+160sec) značne prevyšuje 1500m/s - túto rýchlos má raketa v čase t+120sec, dve sekundy po oddelené bočných blokov.
Podobne aj Saturn mal v čase oddelenia záchrannej veže rýchlos značne prevyšujúcu 1500m/s.

Domnievam sa, že konštruktéri vychádzali z takýchto nejakých úvah:
1) výška a rýchlos zostavy v čase oddelenia záchrannej veže s rezervou postačuje na normálnu funkciu pristávacieho (padákového) systému
2) z rýchlosti, s akou sa zostava nosnej rakety pohybuje a rýchlosti, s akou sa bude šíri \"výbuch\" rakety a prípadné splodiny výbuchu
Výbuch nosnej rakety prebieha tak, že najprv sa musia zložky paliva \"zmieša\", aby vôbec vznikla výbušná zmes. Pri rýchlosti mach 5 je ale rozptýlené palivo a okysličovadlo ve¾mi intenzívne zbrzdené aerodynamickým odporom a zostáva dostatočne ďaleko za rozpadajúcou sa raketou. Kabína teda nie je priamo ohrozená účinkami výbuchu.
3) výkon raketových motorov záchrannej veže už zrejme nepostačuje v dostatočnej miere na prekonanie aerodynamického odporu pri rýchlosti nad Mach 5 - odpor je tak vysoký, že výkon záchrannej veže nestačí na dostatočne ve¾ké a rýchle oddialenie kabíny od zvyšku havarovanej rakety.
4) v prípade prudkého vybočenia nosnej rakety zo smeru (napríklad v dôsledku vysadenia ahu jedného alebo nieko¾kých motorov) začína od určitej rýchlosti pôsobi vpred vysunutá záchranná veža ako účinný destabilizátor, ktorý ďalej výrazne zvyšuje priečne a rotačné zrýchlenia a rýchlosti prednej časti rakety s kozmickou loďou - je teda vhodné sa takéhoto zariadenia včas zbavi.

Proste záchranná veža sojuzu a apolla je funkčná len do istej rýchlosti a výšky - pri vyššej rýchlosti sa stáva neúčinnou a teda zbytočnou alebo dokonca za istých okolností i nebezpečnou.

Záchranný systém projektovaných lodí je často umiestòovaný pod/za kabínu posádky. Takéto umiestnenie ale rieši predovšetkým štvrtý problém, ostatné ani nie, a pokia¾ nemá ďalšie použitie, predstavuje \"màtvu\" záaž.

Čiastočnú odpoveď na problém účinnosti záchrannej veže by mohli da nejaké zábery havárií kozmických rakiet v čase, kedy kozmická raketa odhadzuje záchrannú vežu - teda v čase t+120sec - t+180sec.
Nemusia to by pilotované rakety - ide skôr o mechanizmus rozpadu a výbuchu rakety

o mrtvu zataz sa jedna vtedy, ak je zachranny system jednoucelovy. Ak naopak mozno pouzit integrovane motory aj v inych fazach letu (manevre na orbite alebo pristatie), ide naopak o velmi efektivne vyuzitie paliva.

Apollo zahazovalo věžičku v době, kdy motory druhého stupně úspěšně běžely. V případě pozdějších problémů by se situace řešila buď vypojením problematického motoru (a prodloužením činnosti ostatních), nebo nouzovým oddělením kabiny a nouzovým přistáním. Nevýhodou Sojuzu je, že se v nouzi ještě MUSÍ zbavit orbitálního úseku, jinak posádka zahyne (padáky se neotevřou).

to alchymista bod 2 a 3 neplatí - aerodynamický odpor rakety je největší kolem Mach 1 (u STS kolem M 0,8) - pak už s výškou klesá hustota atmosféry rychleji, než narůstá rychlost. Otázkou je, jestli nízký tlak naopak neusnadní rozptýlení a promíchání paliva a okysličovadla do objemově explozívní směsi. Hlavním důvodem pro nejrychlejší odhození věžičky je pokles nosnosti - věž váží u Sojuzu cca 5 t, pokud ji odhodí později, výrazne klesá nosnost rakety (hrubým odhadem o metrák za 10 s letu). Motory vyšších stupòů bouchají méně často (alespoò američanům) - jsou snáz, častěji a déle testované a tedy mnohem spolehlivější.
Zkrátka se počítá s tím, že vyšší stupně moc bouchat nebudou a tak bude čas kabinu oddělit. Je to stejná logika, kterou všichni kritizovali u Columbie - teoreticky malá šance.

Co se týká výpočtu dynamického tlaku Q na startující raketu v závislosti na rychlosti a výšce letu, nabízí NASA jedno šikovné \"udělátko\" [url]http://exploration.grc.nasa.gov/education/rocket/atmosi.html [/url]

Max Q bývá, jak správně píše Ervé, v transsonické oblasti letu (Mach~1).
Většinou ve výškách 10 - 15 km (STS - 11 km, Apollo - 14 km).

Například Saturn V / A11 dosáhl tyto dvě hodnoty letu 17 sekund po sobě:
Mach 1 achieved: 000:01:06.3
Maximum dynamic pressure: 000:01:23.0

Věděl by někdo, kde se dají dohledat záznamy letových hodnot: t, v, h, M, Q pro některé typické nosiče?

Nějaké údaje o SAS Sojuzu jsou http://www.russianspaceweb.com/soyuz_sas.html
Nejzajímavější je toto, v roce 1962 provedly Koroljovovi inženýři analýzu a rozhodli že: *Developers concluded that the escape with the help of a rocket would be necessary only during the flight in the lower denser layers of the Earth atmosphere, when the loss of control over the rocket would likely lead to its disintegration and explosion. At the same time, available statistics showed that beyond Earth atmosphere, the likelihood of rocket explosion was minimal, therefore a nominal separation of the reentry capsule with a following landing was adopted as a primary escape method.*
V roce 1962 na základě analýzy cca 20 úspěšných letů R-7 / Vostoku (do konce roku 1961 celkem 15 úspěšných letů, v roce 1962 dalších 12)rozhodli, že zachraòovat stačí v malých výškách, protože výbuch ve velké moc nehrozí.

Před třemi týdny proběhly další testy pohonného systému společnosti blue origin, zdá se ale, že ještě mají co vychytávat.

Společnost Blue Origin při testu ztratila kontrolu nad prototypem své vesmírné lodi
http://www.livingfuture.cz/clanek.php?articleID=10400

Havarovala nejtajemnější raketa současnosti. Uprostřed Texasu.

8. září 2011
Společnost Blue Origin vyzkoušela prototyp nového typu nosiče na hranice vesmíru. Let skončil neúspěchem, nechal nám ovšem trochu nahlédnout pod roušku tajemství, která projekt internetového miliardáře Jeffa Bezose zatím obklopovala.

http://technet.idnes.cz/havarovala-nejtajemnejsi-raketa-soucasnosti-upro...

Asi blbá otázka ale nezdá se vám ta kapsulka nějaká malá :D

[quote]Asi blbá otázka ale nezdá se vám ta kapsulka nějaká malá :D [/quote]

Ani ne. Podle zábradlí je vysoká asi 3m ... jako Dragon

[quote]Asi blbá otázka ale nezdá se vám ta kapsulka nějaká malá :D [/quote]

Zdá nezdá. Z takovéhle fotky nemůžeš odhadovat velikost, už perspektiva - postavy vpředu - zkreslují. Záleží mj. objektivu, které občas dokáží neuvěřitelně zkreslovat. Raději si najdi informace a dej je sem. Já to nevím a teď se mi to nechce hledat :).

Ok skusím něco vyštourat... protože zkreslení fotky jak říka Zbycho muže být velké, uvidim-me ;)

http://www.blueorigin.com/updates/updates-2012-10-22-Great-Day-in-West-T...

To video je super. Jen jestli by z případných pasažérů nebyly placičky..

ve¾mi pekné :)

však ide o las/les... :) tam treba počíta s trochu väčším preažením :)

blue origin otestovali hydroloxovy motor s tahom 4x rl-10
v teste urobili zazih v trvani 2,5 min., potom vypli motor na 4 min. a potom urobili dalsi zazih (tj. ako keby profil - start - coast faza - zazih pre navedenie na finalnu trajektoriu)

http://www.space.com/23818-blue-origin-rocket-engine-test-video.html

http://www.blueorigin.com/media/press_release/united-launch-alliance-and...

ULA sa stáva partnerom Blue pri vývoji motora BE-4.

http://www.blueorigin.com/media/press_release/blue-origin-completes-acce...

http://spaceflightnow.com/2015/04/08/blue-origins-sub-orbital-new-shepar...

http://spaceref.biz/company/blue-origin-completes-acceptance-testing-of-...

Akceptačné testy motora BE-3 pre New Shepard. Očakávaný začiatok testov tohto prostriedku v tomto roku. Testovanie má trva nieko¾ko rokov. Až potom si do toho dovolia posadi človeka.

Dávam tu aspoò obrázok z včerajšieho dôležitého letu pre túto spoločnos.

[img=400]https://d3p0rr00ppgdfa.cloudfront.net/themes/site_theme/images/updates/u... [Upraveno 01.5.2015 Jaro]

Zdá se, že " klasika" zvítězí v kosmické turistice. Zajímavé je, že motor je vodík, což je stále špičková technologie, pomineme-li metan.
Vypadá to že směr kombinace subtilního letounového nosiče se subtilní formou raketoplánu v kosmické turistice vede do slepé uličky.

Ilustrační video, jak si BO představuje typický turistický let kabiny na hranici vesmíru. http://youtu.be/-YJhymiZjqc

BO také pracují na větším nástupci New Sheparda, pod názvem Very Big Brother, který má být určen pro orbitální lety. Více tady: http://spaceksc.blogspot.cz/2015/04/into-blue.html

Na technetu píšou - nejtajemnější firma:
http://technet.idnes.cz/jeff-bezos-rakety-blue-origin-spacex-boeing-fk6-...
Jestli mají jen raketu na skoky, tak není o čem mluvit.

Pridávam nieko¾ko ďalších materiálov k oznámeniu z 15.9.2015. Bezos oznámil plán štartova orbitálne rakety z LC-36. Na tomto mieste chce ma i testovacie zariadenie na akceptačné testy BE-4 a neďaleko výrobný závod rakiet. Ďalší štart New Shepard je plánovaný pred koncom roka.

https://www.blueorigin.com/news/blog/coming-to-the-space-coast

http://spacenews.com/blue-origin-announces-florida-factory-and-launch-si...

http://www.nasaspaceflight.com/2015/09/blue-origin-lc-36-cape-canaveral/

https://www.youtube.com/watch?v=HTh8tHpN-po

Co se týká nových motorů, rýsuje se zajímavá konkurence s podobnými typy motorů na LOX + LNG: ( všechny tahy jsou uvedeny pro Sea level)

BLUE ORIGIN + ULA vyvíjí a budou vyrábět motor BE-4 o tahu 550.000lbf ( cca 250 tun).Tento motor již prodělal více než 60 testů a plánují jeho certifikaci pro lety v 2017 a použití hlavně pro nový nosič ULA – Vulkan se dvěma těmito motory od r. 2019

SPACE-X vyvíjí podobný motor RAPTOR. Začali s cílem tahu 4400 KN, pak zvýšili na 6900 KN (705 tun), v lednu 2015 Musk uvedl cíl 2300 KN (230 tun).

Otázka je, kdo bude rychlejší a hlavně, kdo tento motor uplatní dříve v použitelném nosiči.
Podle mého názoru budou rychlejší BLUE ORIGIN + ULA s Vulkanem. Navíc ULA uplatní své zkušenosti s přídavnými TPH boostery a pro lety na GTO a mimo Zemi s druhým stupněm na LOX/LH2
SPACE-X by mohl dobře konkurovat, kdyby se mu povedl návrat stupně a vyrobil i druhý stupeò na Methan
Také bude důležité, jestli se některý z těchto motorů nebo jejich následující verse uplatní jako budoucí motory boosterů na KPH nosiče SLS.

The reusable space rocket is nearly here with Blue Origin’s first successful landing
http://www.theverge.com/2015/11/24/9790510/blue-origin-reusable-rockets-...

Blue Origin to dokázal - kabina i suborbitální nosič úspěšně přistály po včerejším testovacím letu.
https://www.blueorigin.com/news/news/blue-origin-makes-historic-rocket-l...

Launched at 11:21 a.m. Central Time, November 23, 2015
Apogee of 329,839 feet (100.5 kilometers) for the crew capsule
Mach 3.72
Re-ignition of rocket booster at 4,896 feet above ground level
Controlled vertical landing of the booster at 4.4 mph
Deployment of crew capsule drogue parachutes at 20,045 feet above ground level
Landing of the crew capsule under parachutes at 11:32 a.m. Central Time

... a už jim stihnul pogratulovat i konkurent :)
Elon Musk @elonmusk
Congrats to Jeff Bezos and the BO team for achieving VTOL on their booster

[img=800]http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?action=dlattach;topic=38873.0... [/img]

[img=tbn]http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?action=dlattach;topic=38873.0... [/img]

[img=800]http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?action=dlattach;topic=38873.0... [/img]

ten jejich 1. stupeò po přistání vypadá s těmi červánky tak kýčovitě, že to působí spíš jako nějaký render, než jako reálná fotka :) jako jo, vzali prvenství návratu 1.stupně z nominální letové dráhy SpaceX... ale je to trochu nezasloužené prvenství (trajektorie 1.stupně Falconu 9, který míří na LEO, je nesrovnatelně komplikovanější...)

[quote]jako jo, vzali prvenství návratu 1.stupně z nominální letové dráhy SpaceX... ale je to trochu nezasloužené prvenství (trajektorie 1.stupně Falconu 9, který míří na LEO, je nesrovnatelně komplikovanější [/quote]
Přesně tak. Toto je spíš něco ve stylu výškového testu Grasshopperu, nebo F9R, než návrat 1.st z orbitálního letu.

Motorické přistání stupně z výšky 100 km rozhodně není žádná legrace a i na videu je vidět, jak bylo těžké to dobře načasovat a uřídit. Také to vektorování tahu motoru mi připadalo úžasné. Všechna čest a gratulace konstruktérům a stavitelům toho vehiklu.

https://youtu.be/9pillaOxGCo

Tak po fyzikalnej stranke to zas az taky rozdiel nie je, SpX zvlada zbrzdenie stupna, nezvlada zaverecne presne dosadnutie. A to je v podstate rovnaky manever ako u blue origin. Rozdiel je vo velkostiach oboch strojov, su uplne ine momenty, vplyv vetra atd.

P.s. napada ma bondovska hlaska: Reusable. Completely reusable :) [Edited on 24.11.2015 yamato]

[quote]T nezvlada zaverecne presne dosadnutie.[/quote]

tady si musím rejpnout: nezvládá přesné dosednutí na loď, což je pohyblivý cíl. vsadím se, že přistání na pevninu zvládnou napoprvé - akorát na Floridě prostě nějak nesměj až na břeh...

Pages