Osobnosti české kosmonautiky

Primary tabs

Po profesoru Rudolfu Peškovi byla na sklonku loòského roku pojmenována planetka 74864 objevená v roce 1999 na Ondřejově P. Kušnirákem a P. Pravcem. Návrh na pojmenování podal Pavel Toufar s podporou Jiřího Grygara.

Zdůvodnění udělení názvu Rudolfpesek je následující:

[i]Rudolf Pesek (1905-1989) founded the Czech school of aerodynamic engineering. An enthusiastic supporter and popularizer of spaceflight, he became an active member of the International Astronautical Federation and the International Academy of Astronautics. He invented the famous abbreviation CETI, now SETI.[/i]

[i]Rudolf Pešek (1905-1989) založil českou školu aerodynamického inženýrství. Byl nadšený stoupenec a popularizátor kosmických letů, stal se aktivním členem Mezinárodní astronautické federace a Mezinárodní akademie astronautiky. Vymyslel slavnou zkratku CETI, nyní SETI.[/i]

Další informace včetně elementů dráhy jsou na webu http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=74764;orb=1

Česká astronomická společnost ocenila cenou Littera Astronomica za rok 2009 za celoživotní dílo, především pak za významný přínos v popularizaci kosmonautiky a publikační činnost pracovníka Akademie věd a popularizátora kosmonautiky Mgr. Antonína Vítka, CSc. Slavnostní předání ceny proběhne v pátek 9. října 2009 od 16:00 na 19. Podzimním knižním veletrhu v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodu. Laureát zde od 17:30 přednese přednášku na téma Raketoplány – co dokázaly a v čem zklamaly.

Cena je v dobrých rukách, Toníku moc Ti blahopřeji. Karel B.

[quote]Česká astronomická společnost ocenila cenou Littera Astronomica za rok 2009 za celoživotní dílo, především pak za významný přínos v popularizaci kosmonautiky a publikační činnost pracovníka Akademie věd a popularizátora kosmonautiky Mgr. Antonína Vítka, CSc. ... [/quote]

Tak to je pro mne žhavá novinka. GRATULUJI!!! Jen tak dále dále, vydržet, vydržet a i odpočívat :).

Málokdy se nějaká komis tak strefí !

Gratuluju :)

Připojuji se ke gratulantům!

Velká gratulace s poděkováním za vše co jsi pro nás všechny napsal a odpřednášel letí webem také z Pardubic !

Zdraví Mirek Pospíšil

Pripajam sa aj ja.
Gratulujem a dakujem.

Také se připojuji! :)

I tohle myslím stojí za pozornost :
Během slavnostního zakončení kongresu ASE Prague 2009 održel [b] Slávek Hrzal[/b], předseda Dětské tiskové agentury a Admirál Expedice Mars, bronzovou medaili Alexeje Leonova za popularizaci kosmonautiky mezi mládeží.
V České republice jsou držiteli této medaile, kterou Alexej Leonov navrhoval a osobně odlévá, pouze Slávek Hrzal a Vladimír Remek.
Více informací na http://wp.wpublisher.cz/malenoviny/index.php?ID=4429
Gratuluji!

Právě jsem se vrátil (nikoli z Hradu, ale) z Havlíčkova Brodu a kouknul jsem se na Kosmo.cz. Moc mě potěšily a musím říci i dojaly všechny gratulace. Budu se snažit i v budoucnosti dělat co dokážu, ale přivítal bych i nějakou pomoc - mám na mysli SPACE-40. Těm, kteří už se mnou na tomto vpravdě Sysoifovském projketu spolupracují, patří taky dík a padá na ně i část ocenění, které jsem v pátek dostal.

[b]Žalovat nechci, ale hlásit se to musí! Tonda Vítek slaví v pondělí 25.ledna 2010 SEDMDESÁTINY![/b]

Gratuluji a přeji vše dobré, lásku, štěstí, pohodu a zdraví. A se Ti, Tondo, daří ve všem tak, jako doposud! A užívej si v kruhu svých blízkých a milých.
V hluboké úctě
Milan

Životopis a další informace o našem oslavenci na http://halmil.blog.cz

Díky za blahopřání. A já bych prosil osud o to, any od mne pokud možno zaháněl co nejdál toho zatr... německého doktora, co se jmenuje nělak od A.... - kdo mi napoví?

Tonda

Zdravím Tě Toníku,
přidávám se k houfu gratulantů. Přeji Ti dobré zdraví a radost z kosmonautiky. Tomu doktorovi A. utečeme, máme báječného koníčka - létání do vesmíru a na to je dr. A.. krátký.
Jsem moc rád, že tě znám a děkuji Ti moc za to co pro kosmonautiku a nás ostatní děláš. Díky, Karel

Prajem pevne zdravie a vela radosti.

Hodne šastia a pevné zdravie do ďalších rokov.

Přidávám se a přeji mnoho dalších plodných kosmonautických let! :)

K tomu štěstí a zdraví bych si dovolil Ti, Tondo, popřál i nadále neutuchající nadšení pro kosmonautiku, dostatek sil nám o ní ještě dlouho všemožně referovat a více nových přispěvatelů do SPACE 40. :)

S úctou
Mirek

Mě nezbývá než se připojit a přát hlavně hodně zdravíčka. ;)

[quote]Tonda Vítek slaví v pondělí 25.ledna 2010 SEDMDESÁTINY![/quote]
Připojuji se k ostatním gratulantům a přeju hlavně hodně zdraví do dalších kosmonautických let....
Nesmím zapomenout na spoustu Vašich perfektních článků o Gemini, Apollech, Skylabu, STS a dalších v Letectví a kosmonautice od 60.let až do současnosti. Taky vzpomínám jak jsem od 70.let sháněl v ČTK každý rok Přehledy kosmonautiky (které jste připravoval s Petrem Lálou)a byly předchůdcem dnešní www encyklopedie Space 40. Tehdy až do poloviny 90.let byla ,,aktualizace,, jednou ročně a dnes díky www i denně....

Přeju všechno nej! :cool:

Přeji Vám pane Vítku vše nej..., hlavně a především pevné zdraví.

Připojuji se ke gratulantům, hodně sil do další dekády!

Pane Vítek, hodně zdraví, síly a chuti v té kosmonautice pokračovat. Vše nejlepší a připíjím na vás vavřinečkem.

Pane Vítku ! Přeji přiměřené zdraví (člověk nemůže mít všechno nej) a štěstí. A co je to štěstí ? Muška jenom zlatá . A tá ? Tá,a na vás, dále kaká. Vlado

Pane Vítku, přeji Vám zdraví, štěstí a pohodu do dalších let.
Děkuji Vám za fenomenální práci, kterou jste pro nás, laické fanoušky výzkumu vesmíru, odvedl, a zcela sobecky si přeji, a v ní i nadále stejně úspěšně pokračujete. :-)

M. Zima, Krkonoše

[quote][quote]Tonda Vítek slaví v pondělí 25.ledna 2010 SEDMDESÁTINY![/quote]

Trochu opožděně, ale přeci. Jen tak dále a úspěšně v životní pouti, s pohledem vzhůru překážky překonávejte. Vše dobré a krásné přeje Zbyšek

http://www.novinky.cz/domaci/211167-kandidati-do-senatu-zahradni-archite...

Mezi kandidáty v senátních volbách je sice řada senátorů, poslanců, starostů či lékařů, ale najde se i výzkumník NASA....
....Mezi netradičními zápisy je i výzkumník NASA. Vilém Mikula, který kandiduje v Táboře za ČSNS a pracuje jako badatel nanotechnologií pro americký vesmírný úřad, se do povědomí veřejnosti dostal již v roce 2008, kdy vybízel senátory, aby ho navrhli na Hrad....
--------------------
Jako zajímavost zde uvádím, že V.Mikula (pokud bude zvolen)chce prosadit vznik leteckého učiliště v Táboře a ve spolupráci s NASA zajistí i výcvikové středisko pro astronauty....to prý přinese nejméně 50 nových pracovních příležitostí....
....v poslední době pracuje u NASA na vývoji součástek pro teleskop JWST ...a jeho jméno najdete na stránkách této agentury (např.NASA Technical Reports Server, GSFC....).

[quote]ve spolupráci s NASA zajistí i výcvikové středisko pro astronauty[/quote]To mě rozesmálo před dvěma týdny, když jsem jeho inzerát podbarvený logem NASA četl ve zdejších novinách Partner. Nevím, na jakou cílovou skupinu mířil, ale já ho volit nebudu.

Výzkumník NASA Vilém Mikula dostal 1,98% hlasů.
http://volby.idnes.cz/senat-2010.asp?obvod=13

Zdravím, dostal se mi dnes do rukou komentář jednoho českého popularizátora kosmonautiky, který napsal někde na Facebooku v reakci na jakýsi článek v médiích (viz příloha). Původně jsem si řekl, že napíšu v reakci na to článek, ale hodit komentář sem bude asi užitečnější. [b]Neberte to prosím jako kritiku či napadání někoho konkrétního, spíše jako podnět…[/b]

Problémem je, že neustále slyšíme, jak se médiích kosmonautika špatně propaguje, jaké jsou tam nesmysly a jak o ní píšou a mluví lidé, kteří ji nerozumí. Tito lidé jsou pak pranýřování, ostře až osobně kritizování. Ruku v ruce s tím si neustále někdo stěžuje, že nejsou lidé, že nejsou peníze atd. Otázka zní, kdo za to může? Ti autoři nebo naopak ti, kteří na to poukazují, ale sami toho vlastně moc nedělají? Myslím, že je to velký problém současné popularizace nejen kosmonautiky, že se hodně mluví, hodně kritizuje, hodně schůzuje, ale málo dělá.

Lze uvést příklady. Stačí se podívat na KK, kolik lidí sedí v jeho vedení, stačí se podívat, kolik lidí jezdí na ty různé „lázeòské akce“ a to vše porovnejte s konkrétními činy:

Nový web kosmo.cz se, pokud vím, plánuje snad 3,5 roku?! Přitom kvalitní a jednoduchý web lze udělat za 3-4 dny (vím z vlastní zkušenosti).

Vydávají se u nás nějaké brožury o kosmonautice? Elektronický časopis?

Kolik lidí spolupracuje se sdělovacími prostředky?

Samozřejmě zde jsou ty různé kosmoschůzky, semináře apod. Jenomže tím jen těžko oslovíte nejširší veřejnost…

Proto mi některé invektivy připadají jako takové sebemrskačství. Jak se říká, každý stát má takovou vládu, jakou si zaslouží. Já bych to možná parafrázoval na „každá obor má takovou popularizaci, jakou si sám udělá“. Hloupým a mnohdy zcela neproduktivním tlacháním ještě prokazatatelně nic nevzniklo.

Prosím probuďte se!

PS: jedná se o pouhý podnět, vzhledem k tomu, že nejsem členem KK, ani nemám cokoliv společného s tímto webem, tak se případné diskuse zde nehodlám účastnit. Děkuji za pochopení.

[b] Příloha – zmíněný komentář:[/b]

Tak to je hodně ubohá zpráva, kdy pisatel vůbec netusí o čem píše, resp. interpretuje zprávy podle sebe. Odklad startu je znám už více než tři měsíce a s tím souvisí samozřejmě, vzhledem ke složitosti mise, i finanční náklady navíc, které NASA už předběžně v roce 2008 odhadla na 1 mild. USD, takže takovýto článek je off topic a ve své podstatě zněvažuje práci expertů, kteří na misi JWST pracují.

Kdybych měl být hnusný, tak takové články vůbec nepodporuju nějakým zveřejòováním na FB, resp. když už, tak s velmi negativním komentářem, případně napíšu rovnou autorovi jaký je hòup. Bohužel takto na to každý klikne a pánům se zobrazí vel...mi krásná čtenost, což je utvrdí v tom, že jsou experti, přitom o problematice vědí hovno, což je bohužel problém velké části \"odborné\" české komunity, kdy se každý pasuje na znalce, ale přitom ví prd. I když to tak nevypadá, tak pak se to promítne už ve školství a z dětí rostou \"hlupáci\" masírováni všeználky, kteří nemají páru o tom co tvrdí a prezentují veřejnosti.Zobrazit více

Petr.0 = Petr Kubala?

[quote]Nový web kosmo.cz se, pokud vím, plánuje snad 3,5 roku?! Přitom kvalitní a jednoduchý web lze udělat za 3-4 dny (vím z vlastní zkušenosti).
[/quote]

Samozřejmě, že to jde. Já ho připravím za půl dne(bez extra grafiky). To problém není. Problém je, že bude prázdný. Abych se tedy vyjádřil k věci, která se mě nejvíc týká.

Ad článek) Řekl bych, že i na špatné zdroje je vhodné upozoròovat. Já standardně dělám to, že primárně píšu autorovi článku. Až pak možná i komentář. Nejednou jsem dosáhl opravy...

Ne....

Když tak to smažte, kdyby to někomu jako že vadilo ;)

[i]Pro zajímavost:[/i]

Nadání, Josefa, Marie a Zdeòky Hlávkových ocenilo profesory studenty i organizace (18.11.2010)
 
Šest význačných vysokoškolských osobností a 42 nejlepších studentů pražských vysokých škol a brněnské techniky ocenila v předvečer 17. listopadu v Lužanech na jižním Plzeòsku nejstarší česká nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeòky Hlávkových. Medaile Josefa Hlávky osobnostem a ceny studentům byly předány u příležitosti Dne studentstva a Dne boje za svobodu a demokracii. Medaili převzal filosof profesor Milan Sobotka, [b]kosmičtí fyzici manželé Třískovi[/b], bohemista a odborník na rétoriku profesor Jiří Kraus, historik profesor Josef Petráò, biochemička profesorka Blanka Králová a také významný vědecký pracovník v oboru pevnosti a pružnosti - profesor Cyril Höschl.
Nadání, Josefa, Marie a Zdeòky Hlávkových, nejstarší česká nadace, byla Dr. Josefem Hlávkou založena 25. ledna 1904.

Manželé Ludmila a Pavel Třískovi na stánku Czech Space Office v průběhu kongresu IAC2010 - http://www.flickr.com/photos/czechspace/5082569327/in/set-72157625167535...

Ředitel České kosmické kanceláře Doc. Ing. Jan Kolář, CSc. byl dnes vyznamenán, Podvýborem pro vědu, výzkum, letectví a kosmonautiku Poslanecké sněmovny PČR, za celoživotní přínos pro českou kosmonautiku

V úterý 29. března 2011 se dožívá 75 let známý český publicista a autor knih o kosmonautice pan [b]Karel Pacner[/b]!
Přeji vše dobré v dalším životě!
Milan Halousek

Pan Karel Pacner je autorem téměř třiceti knih věnovaných především kosmonautice a špionážním tématům, stovek novinových článků a několika televizních scénářů. V létě roku 1969 se osobně zúčastnil startu Apolla 11 a reportoval celou historickou misi prvních pozemšanů na Měsíc.
Další informace najdete na jeho osobních webových stránkách http://www.karelpacner.cz

Nevím, kam to dát jinam:
[b] Tonda Vítek leží od středy (čtvrtka?) v nemocnici v umělém spánku ve vážném zdravotním stavu. Podle zpráv které mám nejde prý o infarkt, ale o nějaký jiný závažný kolaps organizmu.
Džme palce!!!
[/b]

Držím a modlím se za jeho brzké uzdravení.

Upřímně mu z celého srdce přeju rychlé uzdravení. Hodně síly a odhodlání. Držím palce.

Pěkný dárek k narozeninám dostal :-(

Ani jsem si neuvědomil, že panu Vítkovi je už 72 let. To to letí, když jsem jej viděl před pár lety naživo, více jak šedesát bych mu netipoval.

Zrovna několik měsíců chodím navštěvovat po nemocnicích - teď už na rehabilitacích - kamaráda, co si po mozkové příhodě a operaci mozku poležel více než měsíc v umělém spánku. Teď už je plný síly, docela už osvalený a hbitě běhá. Ten umělý spánek s člověkem udělá něco podobného jako dlouhý pobyt v kosmu. :(

Tak doufám, že se z toho dostane stejně úspěšně jako můj kamarád.

Tondo, prosím, drž se!
Držím palce, a vše dobře dopadne a vrátíš se s novými silami zpět.

MP

Tiez zelam skore uzdravenie a drzim palce.
Martin

Velmi držím palce a rychlé uzdravení přeji.

držím prsty a želám skoré uzdravenie

mp.

Toníku nedej se! Myslíme na Tebe. karel

Také přeji brzké uzdravení a návrat k příjemnějším věcem, než je pobyt v nemocnici! :)

Dan Macháček

Přidávám se ke přání! Hlavně to zdraví... Pevné a stabilní :).

Taky přeji rychlé uzdravení a držím palce.

Pages