Elektromobilita a Tesla/Musk/kosmonautika

Primary tabs

Zakládám toto téma pro přesun relevantních příspěvků ze souvislostí kosmonautiky. Protože se příspěvky o elektromobilitě většinou jen málo týkají kosmonautiky, je toto téma potlačeno, případně později bude i uzavřeno.

ked si porovnas akcie solarcity s nejakym vseobecnym indexom, napr. NASDAQ, tak zistis ze celkovy pohyb trhu ma na solarcity daleko vacsi vplyv ako nejaky Chanos. Takze tie trable maju vsetci, nie len Elon ;)

"všetci"
ako sa to vezme..
[quote]http://www.etrend.sk/ekonomika/z-vladnych-subvencii-na-zelenu-energiu-pr...
Vládne subvencie na podporu energetických úspor a využívania „zelenej energie“ sú sociálne nespravodlivé a neefektívne, pretože väčšinu z finančnej podpory čerpajú bohatí, vyplýva to zo štúdie Kalifornskej univerzity.
Štúdia zistila, že dolných 60 percent domácností z h¾adiska príjmov dostalo len asi 10 percent z objemu subvencií. Horných 20 percent domácností s ročnými príjmami nad 75-tisíc dolárov (66-tisíc eur) získalo 60 percent z celkovej sumy.

„Najextrémnejším prípadom je program zameraný na elektrické vozidlá, kde horná príjmová pätina získala asi 90 percent všetkých daòových kreditov,“ uviedli autori štúdie Severin Borenstein a Lucas Davis. „Pre tento prístup síce môžu existova niektoré politické či iné dôvody, bolo by ale zrejme ažké háji ich z h¾adiska prerozde¾ovania,“ dodali.
[/quote]
"socializmus pre bohatých" = "asocializmus" (od slova asociál)

http://www.etrend.sk/ekonomika/z-vladnych-subvencii-na-zelenu-energiu-pr...
Vládne subvencie na podporu energetických úspor a využívania „zelenej energie“ sú sociálne nespravodlivé a neefektívne, pretože väčšinu z finančnej podpory čerpajú bohatí, vyplýva to zo štúdie Kalifornskej univerzity.
Štúdia zistila, že dolných 60 percent domácností z h¾adiska príjmov dostalo len asi 10 percent z objemu subvencií. Horných 20 percent domácností s ročnými príjmami nad 75-tisíc dolárov (66-tisíc eur) získalo 60 percent z celkovej sumy.

„Najextrémnejším prípadom je program zameraný na elektrické vozidlá, kde horná príjmová pätina získala asi 90 percent všetkých daòových kreditov,“ uviedli autori štúdie Severin Borenstein a Lucas Davis. „Pre tento prístup síce môžu existova niektoré politické či iné dôvody, bolo by ale zrejme ažké háji ich z h¾adiska prerozde¾ovania,“ dodali. [/quote]
Tohle máš ale u všeho, Alamo, a naše oblíbená kosmonautika je toho jedinečným důkazem. Kolik už jen aktivisté všeho druhu vyplodili blábolů na téma "o vesmíru můžeme uvažovat, až si vyřešíme problémy na Zemi", s poukazem na to, že peníze utracené za lety do vesmíru by mohly zaplatit očkování, odstranit hlad atd. po celé zeměkouli. No, a podpořil bys za tímto účelem zrušení výzkumu vesmíru, o nějakých plánech na Měsíc a Mars (hrůza!) nemluvě?
Ne že bych s podobným názorem nesouhlasil v případě, že by se opřel do výdajů na zbrojení a války, ale to je jiná otázka. A ne že bych s tebou nesouhlasil v tom, že kdejaké tzv. "zelené" programy jsou škodlivé, nebál bych se přímo říct, že se často jedná o zločin proti lidstvu i této planetě.
[Upraveno 30.8.2015 NovýJiřík]

hm, to ze si pomerne drahe elektromobily budu kupovat hlavne bohati ludia, je pre mna viacmenej logicka vec. Robit z toho nejaky asocializmus je blud. Kto si podla vas kupoval prve automobily, alebo prve lietadla? Sedliaci, stredna vrstva?

Houby... zacvakali to prachaci, v ramci svojich "drahych konickov". Kam sa tieto priemyselne odvetvia odvtedy posunuli a kolko ludi zamestnali, viete posudit aj sami.

tesla model x v predaji

http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/tesla-spustila-predaj-dlhooc...

dojazd 380km, maximalka 250, z 0 na 100 za 3,8s, cena od 75 tisic. Not bad :)

[quote]tesla model x v predaji

dojazd 380km, maximalka 250, z 0 na 100 za 3,8s, cena od 75 tisic. Not bad :) [/quote]

Vzhledem k tomu, ze za mesic ujedu 500km tak bych "tankoval" dvakrat za 1,5 mesice.... [Upraveno 03.9.2015 martalien]

Napíšu to raději sem - prostě to přímo nepatří do tématu o SpaceX.
Mě osobně nejvíc vadí na firmě Tesla Motoros právě ten název Tesla.
Je to jednoznačně marketingový tah - tedy alespoò dle mne, který chce využít konspiračních teorií kolem Tesly a tak celkově zvýšit image značky. Dost lidí totiž neví, že je to zcela nová firma, která si jen do svého názvu dala slovo Tesla.

A zatím jsou to všechno drahá auta, který si průměrný člověk nikdy nekoupí - prostě za tyto peníze se to dalo postavit i dříve - motory tak i baterie tu byli i před tím - stejně jako řízení asynchronního motoru - třeba tramvaje i metro používají též 3 fázový motor napájený z frekvenčního měniče (připomínám jen, že jak metro tak i tramvaje jezdí na stejnosměrný proud).
A jinak hmotnost - tak i nižší spotřeba elektřiny samozřejmě - byla snížena právě použitím hliníku - to samozřejmě dobře vědí i ostatní automobilky, jen je to jaksi mnohem dražší a tudíž nedostupné v dnešní době pro levné automobily.

A jinak 380 km je stále málo, když uvážíme že v ČR se jezdí prostě poměrně dost lidí autem k moři.

tycko-účelem názvu přece bývá především marketingový dopad na zákazníky a zapamatovatelnost apod-to bych rozhodně nebral jako něco nepatřičnýho, naopak. A v tomto případě to funguje naprosto dokonale. [Upraveno 03.9.2015 Pavel007]

[quote]tycko-účelem názvu přece bývá především marketingový dopad na zákazníky a zapamatovatelnost apod-to bych rozhodně nebral jako něco nepatřičnýho, naopak. A v tomto případě to funguje naprosto dokonale. [Upraveno 03.9.2015 Pavel007] [/quote]

Vyvolává to dojem čehosi magického a tajemného (přitom zas na těch technologií nic zas tak tajemného ani převratného není) - stejně jako mnoho lidí magicky a zcela nekriticky zbožòují vše od Apple a to bez ohledu na to kolik to stojí a to především ve srovnání s konkurencí.
Já třeba sám dávám vždy ihned pryč od všech výrobků mající takto lákající název. Typu staročeská ..., babičina... , kvalitní prádelna apod.
Dokud nevyrobí elektromobil pro masy, tady za cenu srovnatelnou s dnešními auty střední třídy + akceptuji částečné navýšení ceny za levnější provoz - tak prostě se jedná jen o to co šlo vyrobit i dříve. Ford prostě díky pásové výrobě (okoukané z místních jatek) a i zvýšení mezd vyrobil auto pro masy - tedy i pro dělníky jeho továrny a to právě u většiny zaměstnanců té automobilky se jistě říct nedá.

I zde je však třeba připomenout - v ceně benzinu i nafty je speciální spotřební daò přes 10 kč/litr. Je to speciální přirážka k DPH - cena z rafinérie + spotřební daò = velkoobchodní cena benzínu bez DPH a marže pumpařů. Financuje to stavbu a údržbu všech silnic - tedy i té silničky do vaší vesničky (je to sice příjem státního rozpočtu, ale z něho jdou zase peníze na úpravy a stavby silnic a i z rozpočtů vesnic a měst). Díky tomu, že ji elektromobily dnes neplatí - tak se to dá považovat ze jejich skrytou nemalou dotaci.
Chcete-li vysvětlení - pokud by jedna restaurace na náměstí musela platit velké peníze za zábor veřejného prostranství - letní zahrádky - a ta druhé na vedlejší straně by byl odpuštěn - tak by mohlo proto mít i nižší ceny nebo má i nižší náklady a úředníci z radnice by se díky tomu najedli za nižší ceny. Prostě tím by byla ve skutečnosti dotována, že od nějaké firmy nevyberu to co vyberu od jiné tak nejde o nic jiného než o dotaci pro tu firmu a nebo ten druh dopravy.

Otázka, kolik lidí to bere takhle do "hloubky" jako ty a kolik lidí to má prostě akorát za cool jméno, co se dobře pamatuje. Ano, je tam ten étos čehosi vyjímečného-to je však opět snem každého výrobce a prodejce čehokoliv. Jsme na začátku, tak je brzo chtít levný věci, ale zrovna Tesla může být tím střípkem mozaiky, kdo to pohne. Nedávno jsem koukal na nějaký videa ohledně těch jejich nových baterek a je to super, ne že ne.

No, zase tu niekto demonizuje uplne prostu vec. U nas za sociku vyrabal elektroniku podniks nazvom Tesla, tak som hodil do obchodneho registra vyhladanie firiem obsahujucich v nazve slovo tesla - len na slovensku vyhodilo 16 firiem. Celosvetovo to budu tisicky.
Robit z tohto problem... a inak jest vam chuti? Obliekate sa teplo? ;)

ČSSR Tesla na to ovšem šla fikaně, byla to zkratka TEchnika SLAboproudá, žádná magie. :)

[quote]ČSSR Tesla na to ovšem šla fikaně, byla to zkratka TEchnika SLAboproudá, žádná magie. :) [/quote]

no, a Musk to ma mozno: Travel Electricaly and Silently with Lot of Amperes ;)

vybavene, ziadna magia...

Na twitru Tesly se nějaký zákazník chlubí dojezdem 536km na jedno nabití, otázka samozřejmě je, jak jel, ale tohle by mi už v podstatě stačilo :)

Teslu jako fabriku díky monopolu znal prakticky každý obyvatel Československa - navíc se tehdy nešířili žádné konspirační teorie na téma Tesla. Podle mne naprostá většina národa kromě fanoušků elektroniky o Teslovy v té době vůbec neslyšela.
Tesla byl prostě název fabriky jako každý jiný. Prostě třeba jako Spolana nebo třeba Prior například.

[quote]Teslu jako fabriku díky monopolu znal prakticky každý obyvatel Československa - navíc se tehdy nešířili žádné konspirační teorie na téma Tesla. Podle mne naprostá většina národa kromě fanoušků elektroniky o Teslovy v té době vůbec neslyšela.
Tesla byl prostě název fabriky jako každý jiný. Prostě třeba jako Spolana nebo třeba Prior například.
[/quote]

cize vacsi prehlad a sirenie konspiracnych teorii je dovod, preco sa dnes uz ziadna firma nesmie volat Tesla?

[quote]Na twitru Tesly se nějaký zákazník chlubí dojezdem 536km na jedno nabití, otázka samozřejmě je, jak jel, ale tohle by mi už v podstatě stačilo :) [/quote]
Aktuální rekord s Tesla Model S P85D v délce dojezdu na jedno nabití je 728,7 km , při průměrné rychlosti 39 km/h. Rekordní jizdu podnikl Nor Bjorn Nyland se svým přítelem v rovinatém Dánsku a trvala jim 18 hod a 40 min.
To musela být super zábava. :D
http://www.autoblog.com/2015/08/25/theres-a-new-tesla-model-s-long-dista...

[quote]

A jinak 380 km je stále málo, když uvážíme že v ČR se jezdí prostě poměrně dost lidí autem k moři.
[/quote]

v krajinach ako USA sa vsetky vylety rataju na stovky km. Tisickam majitelov Tesly to vobec nevadi.

Asi to bude tym, ze jazdenie elektromobilom je po vacsinu roka ako pouzivanie mobilu - cez den pouzivate, ked dojdete domov date na kabel. Rano odpojite a idete do prace. Az vtedy clovek pochopi, aka otrava je chodit na cerpacku ;)
Tu jednu cestu rocne, ktora ma viac ako 380km a preto vyzaduje hodinovu zastavku, uz nejako ten uzivatel pretrpi :)

[quote][quote]
A jinak 380 km je stále málo, když uvážíme že v ČR se jezdí prostě poměrně dost lidí autem k moři. [/quote]
v krajinach ako USA sa vsetky vylety rataju na stovky km. Tisickam majitelov Tesly to vobec nevadi....Tu jednu cestu rocne, ktora ma viac ako 380km a preto vyzaduje hodinovu zastavku, uz nejako ten uzivatel pretrpi :) [/quote] Trpět se ani moc nemusí - budovaná sí superchargerů je dost hustá na to, aby mohla na hlavních tazích Tesla nabíjet zhruba po každých 3 hodinách jízdy = cca kažkých 300 km. :)
Mapy zobrazují plánovaný stav ke konci 2016.

[img]http://cdn.ecomento.com/wp-content/uploads/2015/01/Tesla-Supercharger-st... [/img]

[img]http://brilliantmaps.com/wp-content/uploads/Tesla-EU.png [/img]

[quote] Az vtedy clovek pochopi, aka otrava je chodit na cerpacku[/quote]

Tady je spíše si třeba uvědomit, že v ČR pokud vím více lidí žije v bytech než rodinných domech. V těch domech má jen někdo garáž a jen v minimu garáží je již elektrická přípojka vhodná i pro nabíjení. Minimálně to bude muset schválit společenství vlastníku a počítat s tím, že budete mít další elektroměr, kde budete muset platit navíc vedle bytu pevnou sazbu za silný - tuším, že 32 Ampérový jistič a nově též příspěvek na OZE podle síly jističe a možná i natažení kabelu až z hlavního rozvaděče domu. A navíc není vyloučená ani možná závist sousedů a tím i úmyslné poškození tohoto přívodu.
Zbytek parkuje někde na ulici, kde si opravdu kabel nepřipojí.

Takže spíše toto (jako s tím mobilem) jde chápat jen pro tu menšinu, které navíc povolí 32A jistič - né všude ho musí povolit - prostě vyčerpaná kapacita rozvodů a trafostanice.

A dojezd 320 km na cestě k moři bude znamenat několikanásobné dobíjení - takže naopak velmi nepříjemná věc (podstatně prodlouží cestu k moři) - už jsem se o to tady bavili.
[Upraveno 03.9.2015 tycka]

Pozri sa na to z druhej strany - ko¾ko ¾udí v ČR, žijúcich v paneláku, si môže dovoli Teslu kúpi?

[quote]Pozri sa na to z druhej strany - ko¾ko ¾udí v ČR, žijúcich v paneláku, si môže dovoli Teslu kúpi? [/quote]

Samozřejmě, že pokud uvažujete o dnešních cenách tak v tomto bodě máte pravdu.
Pak zbude jen ta nutnost - bohatí lidé bydlí i centru měst v bytech, aby výstavbu přípojky schválilo společenství vlastníků - další elektroměr a platby s ním spojené je asi trápit opravdu nebudou - vlastní garáž mít budou téměř určitě, jen opět zatím spíše bez možnosti v ní cokoliv nabíjet.

Jenže část těchto lidí vám řekne - mě vozí mnou placený řidič - prostě já pracuji i v autě a ten vždy během jednání na tu čerpačku může zajct - naopak delší dobíjení by mi už většinou narušovalo můj nabitý denní program.

Tyčko, Tesla S je automobil za 75 - 120 kUSD (2-3 MKč) podle výbavy, tedy žádná lidovka. I přesto se už našlo ve světě minimálne 50 000 zákazníků, kteři si ho pořídili a používaji. I v ČR jsou tací - do konce 2014 bylo v registru 42 vozidel značky Tesla.
Tito zákazníci/uživatelé nejsou lidé, kteří by bydleli v paneláku na sídlišti, opravdu ne. To jsou lidé, kteři by si místo Tesly mohli koupit Audi Q7, nebo Porsche Cayenne.

Ani třetí generace - Tesla III (do prodeje někdy kolem 2018) nemá být úplně za hubičku, i když se uvádí, že bude stát cca polovinu, tj 35 - 50 kUSD (1-1,5 MKč). Ani pak to ještě stále nebude auto nižší-střední třídy, tedy něco jako Škoda Octavia, nebo Hyundai i30. Bude to auto spíš pro lidi s nadprůměrnými příjmy (v měřítkách čr) s rodinným domem a garáží. Takových se ale ve světě už najdou stovky tisíc ročně v porovnání s desítkami tisíc letos.

Pokud toužíš po EV lidovce, musíš zvolit Nissan Leaf, nebo jemu podobné přibližovadlo.

Tyčka - taký podnikate¾/manager, ako uvádzaš má zasa možnos presadi svoje požiadavky - a vo "svojej" firemnej garáži jednoducho vydá príkaz a "z jeho poh¾adu" je to vybavené. Druhá vec - "slušné" väčšie kancelárske budovy majú zasa svoje podzemné parkoviská, takže možno stačí nieko¾ko málo "vplyvných požiadaviek" a celkom rýchlo môže by presadené vytvorenie nieko¾kých parkovacích/nabíjacích miest "Tesla only". A služobný šofér sa postará o nabíjanie a následné preparkovanie. (V tejto kategórii sa nevychovanosti typu zbytočného zaberania či obsadzovania nabíjacieho miesta už asi nenosia.) [Upraveno 03.9.2015 Alchymista]

Podíval jsem se - tady je zas reálné řešení od PRE.
https://www.pre.cz/cs/profil-spolecnosti/dalsi-aktivity-pre/premobilita/...

Má vyřešeno i placení za odebraný proud.
Jinak nikdo prostě nikoho nemuže nutit dát na parkoviště svoji elektrickou zásuvku, když nemá zatím vyřešen systém placení - elektřina stejně jako benzín prostě zadarmo není. To jen narážím na jeden z těch odkazů.

[quote]... elektřina stejně jako benzín prostě zadarmo není. To jen narážím na jeden z těch odkazů. [/quote]
Světe div se - majitelé Tesly S dobíjejí elektřinu na stanicích Supercharger zadarmo a to do konce životnosti auta - forever for free. :D

A to má ještě Musk v plánu na větší čast Superchargerů doinstalovat střechu se FV panely a mít dobíjecí stanice energy-positive, tedy do sítě víc energie prodávat, než z ní odebírat. Kam ten člověk na ty jednoduché nápady chodí? :cool:

... proč s tím nepřišel už dávno Ford, GM, Toyota, VW, ...?

[img]http://learnbonds.com/wp-content/uploads/Tesla-SuperCharger-Station.jpg [/img]

[quote] elektřina stejně jako benzín prostě zadarmo není. To jen narážím na jeden z těch odkazů. [/quote]

na tesla superchargeroch momentalne ta elektrina zadarmo je ;)

ak dojde k masovemu rozsireniu elektromobilov, zrejme uz tesla nebude platit elektrinu kazdemu zakaznikovi, avsak oznamujem vam ze zijeme v 21. storoci ;) Dnes vieme skenovat SPZtky auta iduceho po dialnici a automaticky skontrolovat ci ma zaplatene. Som si isty, ze nejaky sposob ako nafakturovat konkretnemu motoristovi natankovane watthodiny, a rovno mu to aj stiahnut z uctu, sa urcite najde. Mimochodom vybavit parkovacie miesta stojanmi s kablom, alebo rovno bezkontaktnou technologiou, tiez nie je sci-fi. Zopar takych uz je.

[quote]
A to má ještě Musk v plánu na větší čast Superchargerů doinstalovat střechu se FV panely a mít je energy-positive, tedy do sítě víc energie prodávat, než z ní odebírat. Kam ten člověk na ty jednoduché nápady chodí?
[/quote]
Jako propagace vhodné - pro těch pár co se tam dobíjí a jejich ceně je to finnančně únosné.
Co se týče, že je to teď energeticky pozitivní, až se tam bude dobíjet prakticky na každém stojanu vždy jedno auto - tak již tomu tak určitě nebude. Prostě zde přece víme cosi o maximálním slunečním svitu na m2 navíc ten je jen kolem poledne a účinnosti solárních panelů. Spíše to bude alespoò v podmínkách ČR jen malá část výkonu co ty panely dodají.
Nevyrábějí ostatní tak luxusní tedy drahé elektromobily, aby se nabíjení zdarma vyplatilo.

Rozhodně nemůžu nikdo nutit restauraci či hypermarket k tomu, aby poskytoval zdarma elektřinu pro nabíjení formou své zásuvky na parkovišti. Jedině pokud to chce ten provozovatel sám - tedy ta restaurace třeba jako službu pokud si dá zákazník jídlo v určité mimimální hodnotě.
[Upraveno 03.9.2015 tycka]

Pripadá mi to, že h¾adáš, ako to nepôjde...

Cena za elektrinu na Slovensku je 0,0732€ za kWh, dvojpásmové sadzby VT 0,0876/NT 0,0516€ za kWh (Nízka Tarifa minimálne 8 hodín), alebo VT 0,1201 /NT 0,0678€ za kWh (Nízka Tarifa minimálne 20 hodín)
Čiže hodinové nabíjanie 22kW nabíjačkou stojí ~1,61€ alebo 1,93/1,14€ alebo 2,65/1,49€.

Vieš ko¾ko z teba dokážu vylúpa pri hodinovom čakaní v bufete/reštaurácii na benzínke? Ale k¾udne môžeš tú hodinu či dve-tri sedie v aute...
A k¾udne ti spravím aj tvrdšiu fintu - 16A zásuvku ti poskytnem zadarmo, trojfázovú 32A alebo silnejšiu zásuvku za peniaze (na mince/žetóny/kartu/spínaná obsluhou). Ak urobíš v reštaurácii slušný obrat - napríklad si dáš obed, tak ti obsluha dá na zásuvke hodinu či dve zadarmo. Alebo "elektrické menu - nakrmime vás i vaše auto"...
A ešte jedna vec - ak hodím bezplatné nabíjacie stojany napríklad pred shopping centrum, prídu mi tam ¾udia s nadpriemerne plnými peòaženkymi... A to sa prejaví na obrate obchodov rovnako, ako sa pred 15-20 rokmi začalo prejavova vybudovanie parkovísk na obrate shopping centier s poriadnymi parkoviskami - dnes to je už vnímané absolutna nevyhnutnos.

k veci:
http://www.hybrid.cz/nabijeci-stanice-pro-elektromobily-druhy-pouziti-ja...

[Upraveno 04.9.2015 Alchymista]

Robit z platenia za elektrinu "problem", to uz je fakt len a len hladanie dovodu, preco to nejde. Dnes mame bezkontaktne platobne karty, prednabite platobne prostriedky, platba mobilom atd. Za nabijanie vas moze skasirovat priamo ten kabel, co ste strcili do auta. Auto moze byt elektronicky napojene priamo na vas ucet, alebo si ho mozete "predplatit". Napada ma tisic moznosti ako to riesit dnes dostupnymi platobnymi technologiami.

[quote] ak hodím bezplatné nabíjacie stojany napríklad pred shopping centrum, prídu mi tam ¾udia s nadpriemerne plnými peòaženkym[/quote]

To je otázka kolik tam i nakoupí a kolik jen dobije, pokud to nebude jako parkovaní zdarma do 3 hodin zadarmo při nákupu nad určitou hodnotu. Taky dříve to část lidí používala jen jako parkoviště v dostupnosti MHD, když si potřebovali něco zařídit ve městě.

Hlavním důvodem mého rozpačitého postoje elektromobilů v dnešní době,je především to, že radím kamarádům ohledně jak se dá dostat proud do chatky a karavanů - tedy znám problém s mobilním zdrojem proudu, který je třeba k jiným účelům než k jízdě.
Napojit na baterii toho auta měnič z stejnosměrného na 230V výstupního tak hned je dost proudu pro chatku bez elektřiny. Dnes místo toho používají často benzínový generátor - já jim třeba radím se solárními panely. Tedy dnes prostě levněji vychází benzínový generátor s velmi problematickou hlučností než elektromobil coby zdroj proudu.

Prostě on takový karavan, též potřebuje proud - pokud ho chcete provozovat nezávisle mimo kemp - tedy třeba u rybníka s možností koupání a rybaření - se zachováním určitého komfortu - proto ten elektrický proud. Benzínový generátor kvůli hlučnosti je zde problematický ještě víc - oprávněně pak vás mohou kvůli vašemu hluku vykázat pryč. Opět elektromobil by šel jako zdroj proud.
Či ještě lépe v obytném autě - ještě víc proudu a navíc je pro nezávislost mimo kemp přímo určeno, by klidně tankovalo i elektřinu(tedy dalo by se připojit na stejné nabíječe) a přitom jezdilo dál na naftu (tedy pro pohon by bralo naftu). To že není takové obytné auto na trhu - buď to zatím nikoho nenapadlo a nebo je to velmi problematické právě s ohledem právě na životnost baterie. Přitom na fórech se píše jak vedle každého obytného auta - především v zimě hučí generátor.

Pro mě je prostě v současné době elektřina mimo zásuvku tedy rozvodné sítě - většinou problematicky a tudíž i draze(a nebo solárními panely - tedy ne zcela předvídatelně a proto je mít i generátor většinou nutností) zajišovaná věc a přest většinou je dost zapotřebí.
Tím vám jen chci říct - tankování zdarma vám může v budoucnu způsobit,že k vám budou jezdit chataři či karavanisté z celého okolí pro proud a to nikoliv k jízdě, ale k jiným účelům.
Nehledě na to, že není žádná věda si udělat elektrické topení z odporového drátu a tak ho spočítat, aby se dalo napojit přímo na ten akumulátor elektromobilu. A používat ho v lepším případě pro karavan v horším případě i pro tu chatu či rovnou snaha tím vytápět dům a tak šetřit v zimě za elektrický proud (při vytápění elektřinou).

[Upraveno 04.9.2015 tycka]

Poněkolikáté žádám administrátory, aby pro diskuzi o elektromobilech založili samostatné vlákno.

Připomínám, že toto vlákno se nazývá Souvislosti kosmonautiky a desítky stran diskuze o bateriích, placení za elektřinu, dovolené v Chorvatsku apod. s kosmonautikou už dávno nijak nesouvisí.

Pokud jde o zařizování zásuvek v podzemních garážích z popudu movitého a vlivného člověka a možnou závist, podobné problémy s Teslou už řešili na ústecké radnici... ;)
[url]http://usti.idnes.cz/elektromobil-namestka-primatora-usti-hausenblase-fs... [/url]

Něco z historie elektromobilů v USA. Vynález MPPT řídící jednotky, firma AC Propulsion, první přelet USA solárním letadlem, apod.

http://www.wired.com/2009/06/tesla-founder/
http://evworld.com/article.cfm?storyid=1772&first=2285&end=2284
http://spectrum.ieee.org/transportation/marine/the-other-crossus-solar-p...

[quote]tesla model x v predaji

dojazd 380km, maximalka 250, z 0 na 100 za 3,8s, cena od 75 tisic. Not bad :) [/quote]

Toto ale znamená, že při dodržení obvyklé rezervy 70-80km máte radius jen 150km. Tedy nedojedete ani do Brna a zpátky ... ;-(

Takže to naše firma těžko koupí jako služební auta ... ;-(

Městská policie v LA začíná používat EV. Hodlají pořídit 160 čistě elektrických a 128 hybridních vozidel. Kromě Tesla S P85D to budou i BMW i3.
http://www.theverge.com/2015/9/11/9313227/los-angeles-police-department-...

[img]https://pbs.twimg.com/media/COtMtMWUwAEXZ74.jpg [/img]

Elonu Muskovi přes vše, co dokázal, ale asi občas kape na karbid. Chce termonukleárně bombardovat Mars, aby tam vyvolal globální oteplování a mohl tam nastěhovat lidi.

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/6595-elon-musk-odhaluje-plan-na-svrze...

Ani moc ne, viz debata ve vlákně Mars Express:

[quote][quote][quote]Úplně tam vidím vybuchovat Muskovy atomovky. :D [/quote]
Myslím, že to co předevčírem říkal v Colbert's Late Show o využití atomových bomb pro terraformaci Marsu, bylo trochu plácání bez hlubší přípravy a možná chtěl spíš udržet humoristickou úroveò show, než že by to měl do důsledků promyšlené. [/quote]
Vidím to stejně. Navíc to není ani jeho původní nápad(co dělat s ledem)... :)
Ale pobavilo... [/quote]
Elon to už pomalu začíná brát zpátky :D
@elonmusk: Btw, not saying we *should* nuke Mars -- just layin' out a few options …

PS: ten strojový překlad článku na ac24 je hodně mizerný... divím se, že se pod něj někdo vůbec troufl podepsat :(

Chci jen tímto odkazem jen uvést, že část lidí co jistě bude mít i na Teslu - alespoò té další III generace jak uvádíte - bydlí prostě i v bytových domech - prostě proto, že to tak sami chtějí a nikoliv proto, že jinou možnost nemají.
Cena bytů zde v tomto projektu bude totiž začínat na 100 000 kč za m2 bytové plochy.
Přes veškerý deklarováný luxus přece jen pochybuji, že garáž či parkovací stání bude vybaveno od developera pro nabíjení elektromobilu - tedy problém pro jeho potencionálního vlastníka.

https://cs.wikipedia.org/wiki/City_Epoque [Upraveno 13.9.2015 tycka]

http://auto.idnes.cz/elektromobil-porsche-mission-e-d3c-/ak_aktual.aspx?...

Tak komu vadi ze taz rocne pri ceste k moru by musel hodinu dobijat niekde na polceste, pre toho ma porsche odpoved. 15 minut hadam uz vydrzite, fajnovky :D

[quote].
Přes veškerý deklarováný luxus přece jen pochybuji, že garáž či parkovací stání bude vybaveno od developera pro nabíjení elektromobilu - tedy problém pro jeho potencionálního vlastníka.
[/quote]

Nevím, ale třeba v Kanadě jsou všechna místa na všech veřejných parkovištích i parkovací stání vybavena přípojkou, aby udržovala v autech topení v chodu. Kdyby tomu tak nebylo, nešlo by vypnout po zaparkování v zimě motor - to by už to auto neodjelo.

Nevím, ale třeba v Kanadě jsou všechna místa na všech veřejných parkovištích i parkovací stání vybavena přípojkou, aby udržovala v autech topení v chodu. Kdyby tomu tak nebylo, nešlo by vypnout po zaparkování v zimě motor - to by už to auto neodjelo. [/quote]
Pche, kdyby Kanaďani místo těch svých popelnic kupovali poctivé Moskviče, neměli by se startováním v zimě problémy. :D

[quote]Nevím, ale třeba v Kanadě jsou všechna místa na všech veřejných parkovištích i parkovací stání vybavena přípojkou, aby udržovala v autech topení v chodu. Kdyby tomu tak nebylo, nešlo by vypnout po zaparkování v zimě motor - to by už to auto neodjelo. [/quote]
Pche, kdyby Kanaďani místo těch svých popelnic kupovali poctivé Moskviče, neměli by se startováním v zimě problémy. :D [/quote]

no, na dalekom ruskom vychode sa motor v zasade nevypina. Ked sa raz vypne, osvedceny postup je pre fajnovky zo zapadu ponekud drasticky - zapalit pod motorom ohen ;)

p.s. A tak pozeram, ze to nie je len ruska specialitka :)
https://www.youtube.com/watch?v=Y3tXAuFxGQk [Edited on 27.9.2015 yamato]

V sobotu jsem jel poprvé elekotromobilem, dokonce jsem asi 10 km z 250 řídil.... byla to sranda, Nissan Leaf na takovýhle trasy není dělanej, tak jsme cestou museli dobíjet celkem 3x. Na dobíjecí stanici v Herálci jsme dokonce potkali někoho s Tesla Modelem-S, který zklamaně odjel, protože jsm mu dobíječku okupovali.

Jinak Musk je pořád dost vtipnej:

Nová Tesla X má tlačítko, které ochrání řidiče při útoku biologickou zbraní
http://byznys.lidovky.cz/nova-tesla-x-ma-tlacitko-ktere-ochrani-ridice-p... [Upraveno 05.10.2015 xChaos]

[quote]Nová Tesla X má tlačítko, které ochrání řidiče při útoku biologickou zbraní [/quote]
Ano, takové tlačítko tam skutečně v nabídce mají, ovšem popis v článku na lidovky.cz není přesný. Filtrace přes dvoustupòový velkoplošný filtr probíhá i při běžných režimech ventilace a cirkulace vzduchu.
Režim "biohazard weapon" způsobí v kabině přetlak, takže většina venkovního vzduchu není nasávána ale vypuzována z kabiny ven.

[img]http://www.extremetech.com/wp-content/uploads/2015/10/Tesla-x-biohazard-... [/img]

Jinak originální informace k Modelu X, včetně videa z představení sériové verze a předání prvních vozů koncovým zákazníkům je tady: http://www.teslamotors.com/modelx

Ono pri prejazde okolo cisticky odpadovych vod alebo okolo cerstvo pohnojeneho pola sa to celkom aj vyuzije :)

"dieselgate" aký asi bude ma dopad na Muskovo podnikanie?
povrchný odhad by bol, že pozitívny
lenže ono to tak nejak ukázalo, že "ekopravidlá" sú dos "divné" nastavené, a treba ich prehodnoti
a to by mohlo vypáli všelijak

napríklad takto by to mohlo dopadnú
http://ekonomika.idnes.cz/rozhovor-s-investorem-janem-pravdou-o-podvodec...
VW uvolní místo elektroautům, míní obchodník s emisními povolenkami

Pages