MRO - Mars Reconnaissance Orbiter

Primary tabs

Už dnes večer dorazí k Marsu další sonda - americká MRO. Vzhledem k jejímu vědeckému vybavení, plánované podpoře dalších misí a v neposlední řadě i k ceně mise (720 milionů) by případný neúspěch měl zřejmě pro NASA velmi nepříjemné následky. Držme proto všechny palce, a brzdící manévr proběhne podle plánu :)

Domovská stránka mise : http://marsprogram.jpl.nasa.gov/mro/

Časový harmonogram :
http://marsprogram.jpl.nasa.gov/mro/mission/tl_moi-soe.html
http://www.spaceflightnow.com/mars/mro/060308moitimeline.html

16:24 SEČ - korekční manévr TCM-5B (v případě potřeby)
22:24 - zahájení motorického manévru
22:46 - předpokládaná ztráta signálu ze sondy
22:51 - ukončení motorického manévru
23:16 - předpokládané zachycení signálu ze sondy

Textový online : http://www.spaceflightnow.com/mars/mro/status.html
NASA TV : http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html

http://www.spaceflightnow.com/mars/mro/
http://space.com/missionlaunches/060308_mro_update.html

http://spaceprobes.kosmo.cz/index.php?cid=48
http://lidovky.zpravy.cz/ln_veda.asp?r=ln_veda&c=A060309_180319_ln_veda_hlm
http://www.astro.cz/clanek/2343

Uz aby se to povedlo. To zas bude nervak :).

Chytří kosmoznalci! Statistika zdařilých zaparkování na orbětě Marsu je dost nehezká. Co ji činí tak rizikovou, že je to nebezpečnější než měkké přistání na Zemi? Bude pak zaparkování na dráze a vůbec pozici k provádění výzkumu významně obtížnější, delší a rizikovější, než je tomu u sond na zemské orbitě? :o

Myslim, ze tu hraje roli hlavne cas - cas od startu k parkovani a cas letu signalu Mars-Zeme a zpet.

Na zemskou orbitu leti komponenty vyrazne cerstvejsi nez jsou po pulrocnim preletu k Marsu. Pul roku sice neni buhvijaka doba, ale nektere systemy uz to meni dost zasadne. Navic parkovani na zemske orbite casto zajisti primo posledni stupen nosne rakety, coz je dalsi zjednoduseni.

Dalsi problem je to nekolikaminutove zpozdeni signalu mezi Zemi a Marsem. Pokud se behem kriticke faze priletoveho manevru neco nepodari, nez se o tom dozvi ridici stredisko a nez se muzou pokusit se sondou neco udelat, je obvykle pozde.

Kdyz nad tim tak premyslim, sondy dal nez k Marsu na tom jsou statisticky lip, co se uspesnosti navedeni tyka (at na orbitu nebo prulet) - ale tam je to mozna dano trochu i tim, ze takove mise jsou vicemene unikatni a jen jednou za cas. Proto se jim venuje mozna vyrazne vetsi pece ve vyvoji, nez u sond k Marsu, kde je to v pripade nezdaru otazka par let, nez prileti nejaka jina vhodna sonda. Ale to uz asi moc spekuluju.

Statistika je skutecne tristni. Pokud se nepletu, pak je to 2/3 neuspesnych pokusu.
Musime si ale uvedomit, ze naprosta vetsina neuspechu pada na vrub sovetskym pokusum v 60. a 70. letech. A bylo jich mnoho - mely tedy na statistiku velky vliv.
Cimz nechci zastirat problemy americkych orbiteru. Nastesti se snad z nich NASA uz poucil.

\"Novodoby\" průzkum Marsu (tzn. od vypuštění Mars Observeru v roce 1992) má statistiku vyrovnanou (sondy pro navedení na oběžnou dráhu; nepočítám ruský Mars-96, ten se nedostal ani na oběžnou dráhu Země):

Havárie :
1993 - Mars Observer
1999 - Mars Climate Orbiter
2003 - Nozomi

Úspěchy :
1997 - Mars Global Surveyor
2001 - Mars Odyssey
2003 - Mars Express

U navedení na oběžnou dráhu je to tedy 3:3 (americké sondy 2:2) , u přistání na povrch však úspěch vede 3:1 :)

Za predpokladu, ze se inzenyri NASA uz naucili prevadet mile na kilometry, budou vyhlidky jeste lepsi :D.

Myslím, že obtížnost navedení na oběžnou dráhu kolem Marsu je dána především vzdáleností od Země v kombinaci s potřebnou přesností (u Země lze všechno změřit mnohem přesněji a snáze [ze Země] než u Marsu).

Ovšem nevím přesně, o jaké \"tristní\" statistice mluvíte. Problémy byly většinou při pokusech o přistání (a to je něco jiného než navedení na oběžnou dráhu), nebo se sonda k pokusu o navedení na oběžnou dráhu ani nedostala (havárie už při startu ze Země, nebo během přeletu k Marsu). Např. podle http://spaceprobes.kosmo.cz/index.php?sekce=prehled&kind=target&target=ma mi tak reálně vychází (pokud jsem se nepřehlédl) jen dva neúspěšné pokusy o MOI (Mars Orbit Insertion) a to u ruské sondy Mars 4 v roce 1973 a u amerického Mars Climate Orbiteru v roce 1999 (známý problém s navigační chybou). [je fakt, že asi i sondy Fobos 1 a Mars Observer byly už blízko k MOI, ale nedostaly se k němu]. Celkem 10 dalších sond bylo úspěšně navedeno na oběžnou dráhu kolem Marsu.

Tato statistika mi tedy nepřipadá až tak \"nehezká\" ovšem samozřejmě to nijak nesnižuje obtížnost a rizikovost dnešního manévru MRO. Já rozhodně držím palce aby to té sondě (a NASA) vyšlo dobře.
[Upraveno 10.3.2006 poslal ales]

3:1 ? amerických možná...

Úspěchy:
1996 - Mars Pathfinder
2004 - Spirit
2004 - Opportunity

Neúspěchy:
1998 - Mars Polar Lander
2003 - Beagle 2

Omlouvám se, na Beagla jsem úplně zapomněl :(

Ještě jedna možnost online sledování letu sondy - http://mars.jpl.nasa.gov/mro/realtime/mro-doppler_lg.html

Nebyl Beagle Britská sonda???

[quote]Nebyl Beagle Britská sonda??? [/quote]

Bylo to pouzdro (britské) od sondy ESA Mars Express.

[quote]Ještě jedna možnost online sledování letu sondy - http://mars.jpl.nasa.gov/mro/realtime/mro-doppler_lg.html [/quote]

nevim, jestli uz to tu nekde nebylo, ale tady je pro zmenu pohled na mars z MRO [url]http://mars1.jpl.nasa.gov/mgs/realtime/mro3.jpg[/url]

jinak ta cena $720 mil. je jen za MRO? nebo je to vcetne Mars Climate Orbiter? protoze v podstate je to ta sama mise, i kdyz pozmenena...

[quote]Za predpokladu, ze se inzenyri NASA uz naucili prevadet mile na kilometry, budou vyhlidky jeste lepsi :D. [/quote]

Jen bych upresnil ze to nemohl byt opravdovy inzenyr. Uz inzenyrovi v embryonalnim stadiu vstepuji do hlavy ze cislo bez jednotky nema smysl.
To musel byt programator nebo vedec. Nebo nekdo kdo se za inzenyra jen vydava.

[quote]jinak ta cena $720 mil. je jen za MRO? nebo je to vcetne Mars Climate Orbiter? protoze v podstate je to ta sama mise, i kdyz pozmenena... [/quote]

V informacich o MRO se nic nepíše o nějaké ceně v souvislosti s MCO. Je tam jen rozepsána celková částka - na sondu (450 mil.), start (90 mil.) a na 5,5 roku činnosti (180 mil.).

[[/quote]

Jen bych upresnil ze to nemohl byt opravdovy inzenyr. Uz inzenyrovi v embryonalnim stadiu vstepuji do hlavy ze cislo bez jednotky nema smysl.
To musel byt programator nebo vedec. Nebo nekdo kdo se za inzenyra jen vydava. [/quote]

Počkej, programátoři nejsou až tak velký volové jak si každej myslí. I když sem tam nějaký ty nedostatky jsou ;)

[quote]To musel byt programator nebo vedec. Nebo nekdo kdo se za inzenyra jen vydava. [/quote] Tak to abych branil cest vedecke obce ;) Je pravda, ze experimentatori prevadi vsemozne jednotky mezi sebou bezne. Teoretici jsou zas zvykli pouzivat i soustavu jednotek kde rychlost svetla a Planckova konstanta jsou bezrozmerne a pak se cas i delky meri v reciprokych joulech a podobne ;)

Pokud vim, tak oni si to tehdy \"jen\" mezi sebou tymy v ridicim stredisku a vyvojari navigacniho systemu sondy nejak zapomneli poradne navzajem pripomenout.

Ten, kdo má simulátor Orbiter si může vyzkoušet \"realtime\" přílet MRO k Marsu, včetně vlastního manévru MOI. Návod, jak to udělat, je na http://www.orbitersim.com/Forum/default.aspx?g=posts&t=5285 . Zkusil jsem si to a fakt to funguje a fakt jsou to bezva pohledy (třeba když MRO letí při MOI skoro přesně nad jižním pólem Marsu s polární čepičkou ...).

Zatim fsecko OK..
Telemetry data zatim OK... MRO se otaci a chysta se na brzdici burn za cca 12 minut...
Drzme pesti..

MRO provádí poslední operace před zážehem brzdícího motoru. Na
[url]http://mars.jpl.nasa.gov/mro/realtime/mro-doppler_sm.html[/url]
je zajímavý průběh dopplerovského měření rychlosti v reálném čase.
A. Havlíček

Zatim fsecko OK..
Telemetry data zatim OK... MRO se otaci a chysta se na brzdici burn za cca 12 minut...
Drzme pesti..

Burn Start OK... brzdici motor zazehnut - 27 minut do konce brzdiciho manevru... poslednich 6 minut bude za Marsem

Takže manévr MOI už asi skončil. Podle Dopplerovského měření to vypadalo dobře, ovšem signál má být zachycen zase až ve 23:16 SEČ, takže teprve pak uvidíme. A pak snad půl roku opatrného aerobrakingu ...

DSN zachytil signal od MRO... jeste ale potrebujeme 10 minut na ujisteni, ze brzdici signal probehl OK.

MRO JE NA ORBITU!!!! HURAAAA.. Doppler signal je OK..

tak uz jenom pul roku aero brzdeni!!

:D :D :D

Tak a MRO je na orbitě kolem Marsu :-)

gratulujem ...uz sa tesim na data ... dufam ze medzi prvimi budu snimky pristavacich oblasti landerov .... :)

Taky se snad dockame i fotek \"zbytků\" Beaglu a MPL :D

Mimochodem, myslíte, že bude mít MRO dostatečné rozlišení, aby dokázal alespoò lokalizovat polohu neúspěšný sovětských přistávacích modulů ?

1 pixel = 30 cm, to už niečo ukáže.

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter po půlroční cestě úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu planety. NASA od ní čeká 10krát víc dat než dodali předchůdci.

Vyborne!!!!

Martin: Rozliseni na to ma urcite. Problem je ale takovy:
1) Priority. Tok dat z MRO bude obrovsky, stejne tak jeho vytizenost. Najit volne misto na hledani 30 let ztracenych landeru bude obtizne. Z vedeckeho hlediska jde totiz pouze o PR. Coz do jiste miry plati i o Beagle nebo MPL.
2) Poloha. Zrejme nikdo nevi s potrebnou presnosti, kde ty landery jsou. Pri plnem rozliseni urcite nebude snimkovani zabirat prilis velkou plochu, to si pochopitelne vyzada snimkovani dane oblasti vicekrat - v pasech. Na to se opet najde cas aji jen tezko.

Za sebe ale musim rict, ze by se mi takove zabery moc libily :).

[quote]1 pixel = 30 cm, to už niečo ukáže. [/quote]

Jestli je to tak, pak doufám, že by to mohlo poskytnout i informace po výskytu, četnosti a velikostech těch prachových ďáblů, aby se začalo něco ujasòovat i o atmosférických procesech zde. Jsem hodně zvědav, jak okolo těchto zjištění budou sdílní. :o

Já se těším na fotky Roverů a Vikingů, ty budou snímat určitě - letos je to 30 let od přistání. Doufám že kamery budou testovat i během aerobrakingu (když sonda nebude v atsmosféře).

[quote]Já se těším na fotky Roverů a Vikingů, [/quote]

V jaké krajině stojí Vikingy? Aby nakonec nebyly ukryté někde pod písečnou dunou.

[quote]V jaké krajině stojí Vikingy? Aby nakonec nebyly ukryté někde pod písečnou dunou. [/quote]

To nehrozi, na to jsou tam vzhledem k tenke martanske atmosfere kratkou dobu.

[quote] Doufám že kamery budou testovat i během aerobrakingu (když sonda nebude v atsmosféře). [/quote]

Nebudou. Někdy příští týden sonda během dvou oběhů pořídí pár zkušebních fotek a další pak až po skončení aerobrakingu někdy v listopadu.

[quote] V jaké krajině stojí Vikingy? Aby nakonec nebyly ukryté někde pod písečnou dunou.[/quote]

Pokud si vzpomínám, tak Vikingy dokázala vyfotit sonda MGS loni nebo předloni, takže zřejmě zasypány nejsou :-)

Google opět boduje - mapy Marsu - http://www.google.com/mars/ :)

Jsem netrpělivý, ale myslím si, že budeme muset čakat delší dobu než pro nás zajímavá místa vyfotí. Ale i tak, pokud to na podzim začne , bude to super. Ten Mars je čím dál zajímavější. :o :)

na prelomu zari a rijna by se snad mely objevit prvni fotky z HiRISE na palube MRO v opravdu super rozliseni ... http://www.marsdaily.com/reports/HiRISE_Camera_Will_Take_First_Close_Up_...

[quote]Google opět boduje - mapy Marsu - http://www.google.com/mars/ :) [/quote]

Moc krásné! Myslím, že až to spatří záhadologové, tak tam objeví několik \"plošin Nazca\" a začnou v tom vidět pictogramy. :D

a uz je to tu - prvni obrazek z Marsu s rozlisenim 30cm/px (to neni preklep :))
http://www.nasa.gov/mission_pages/MRO/multimedia/mro-20060929a.html

Ano, rozhodně to není překlep, jak uvádí popis k snímku je to 29,7cm. Hezké je i upozornění na případné osoby vyskytující se v oblasti snímku - stěží budou (on nebo ona) vidět! Ale, budou, hledejme Marany!
:D

[quote]Ano, rozhodně to není překlep, jak uvádí popis k snímku je to 29,7cm. Hezké je i upozornění na případné osoby vyskytující se v oblasti snímku - stěží budou (on nebo ona) vidět! Ale, budou, hledejme Marany!
:D [/quote]

Nepochybuji, že záhadolovové je tam uvidí. Dokonce jsem přesvědčen, že najdou dost objektů, vyhodnotitelných jako možný Maran a já se na ně moc těším. Při tomhle rozšiření přeci budou rozpoznatelní prachoví ďábli - aspoò ti větší. I různé jiné dočasné útvary, za nimiž je možno tušit třeba vodu, zmrzlý CO2 aj. Takže \"Marani\" budou!

Nějak jsem už dlouho neslyšel - nečetl nic o \"Tváři na Marsu\". Ještě se milovníci záhad o ni zajímají, nevite někdo o nějako jejich novince z této oblasti? Dík.

[quote]Ano, rozhodně to není překlep, jak uvádí popis k snímku je to 29,7cm. Hezké je i upozornění na případné osoby vyskytující se v oblasti snímku - stěží budou (on nebo ona) vidět! Ale, budou, hledejme Marany!
:D [/quote]
No, mě se tam zatím nejvíce líbí ta pěticípá hvězda... :P

> Nějak jsem už dlouho neslyšel - nečetl nic o \"Tváři na Marsu\". Ještě se milovníci záhad o ni zajímají, nevite někdo o nějako jejich novince z této oblasti?

I v naší diskusi v tématu \"[url=http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=XForum&file=viewthread&t...ímavosti ze sluneční soustavy[/url]\" upozornil \"power\" 21.9.2006 na to, že :
HRSC na sonde Mars Express vyfotila perfektne tzv. tvar na Marsu v oblasti Cydonia - obrazky dostupne treba na strankach ESA http://www.esa.int/esaCP/SEM09F8LURE_index_0.html . Taková fotka samozřejmě nemůže milovníky záhad odradit, protože ten \"kopec\" vypadá opravdu docela zvláštně.

Na fotku \"tváře\" z MRO si asi ještě budeme muset počkat, ale už teď se můžeme dívat na pěkné obrázky z MRO v plném rozlišení např. na
http://hiroc.lpl.arizona.edu/images/TRA/ nebo http://marsoweb.nas.nasa.gov/HiRISE/hirise_images/

To já se nejvíc těším na fotky Vikingů, Mars Pathfinderu a Roverů, a fotku trosek Mars Polar Landeru, snad se je podaří najít. Fotit ráno nebo večer kvůli stínu, z toho se dá taky mnoho vyčíst.

[quote]Nějak jsem už dlouho neslyšel - nečetl nic o \"Tváři na Marsu\". Ještě se milovníci záhad o ni zajímají, nevite někdo o nějako jejich novince z této oblasti? Dík. [/quote]

Mám dojem, že se nechcete smířit se smutným faktem, že si budete muset kupovat Magazín 2000, abyste byl v obraze o pitomostech, kterým budete muset jako popularizátor kosmické tématiky čelit. ;)

[quote]> Nějak jsem už dlouho neslyšel - nečetl nic o \"Tváři na Marsu\". Ještě se milovníci záhad o ni zajímají, nevite někdo o nějako jejich novince z této oblasti?[/quote] Diskuse se rozpoutala na IAN:
http://www.ian.cz/detart_fr.php?id=1958

Děkuji za informace, diskuze probíhá a na ten Magazín se podívám časem, ani jsem nevědě, že je.

Pages