Rozvoj kosmického programu ČR

Primary tabs

Na stránkách webu České kosmické kanceláře (www.czechspace.cz) se 4.10.2005 objevila výzva k veřejné diskusi k národnímu i Evropskému kosmickému programu - viz. http://www.czechspace.cz/CKK/onas/dotaznik.htm .

Myslím, že je to docela dobrá příležitost, jak se osobněvyjádřit k plánům na rozvoj naší kosmonautiky (profesionální). Zkuste tu příležitost využít (já už jsem tam napsal).

[quote]Zkuste tu příležitost využít (já už jsem tam napsal). [/quote]

A smím se zeptat co jsi napsal? ;)

Osobně jsem nenapsal nic moc radikálního :) Jen pár názorů a poznámek o tom, že bych rád viděl naše plnoprávné členství v ESA, že bych se zaměřil na planetární průzkum, že priority financování bych pokud možno přispůsoboval okamžité situaci, a že administrativa (ČKK) by mohla svým poradenstvím a servisní činností pomáhat vědcům a firmám v začlenění do kosmických projektů (ještě více než teď).

Sice pilotovaná kosmonautika znamená za hodně peněz málo muziky, ale rád bych viděl ,aby Evropa měla vlastní pilotovaný systém. Je to otázka prestiže a možnost nezávislého postupu v dalších letech. Rusko a USA muže mít v budoucnu v oblasti pilotovaných letů jiné priority a cíle než Evropa.
Možná by také mohla uvažovat o druhém kosmodromu než je ten stávající v Kourou(i když je blízko rovníku), ale přeci jen je trochu z ruky. Navíc Rusko, USA ani Čína se na jeden kosmodrom nespoléhají. Čína navíc uvažuje o novém kosmodromu pro nové typy raket.
Z počátku by se mohlo jednat jen o odpalovací zařízení pro Vegu, což má být levná raketa a přeprava do vzdáleného Kourou celý systém prodraží.
A co se týče ČR, pokud chceme vidět nějaký výraznější rovoj kosmonautiky v naší zemi ,tak jediným správným krokem je plné členství v ESA.

[quote]Sice pilotovaná kosmonautika znamená za hodně peněz málo muziky, ale rád bych viděl ,aby Evropa měla vlastní pilotovaný systém. Je to otázka prestiže a možnost nezávislého postupu v dalších letech. Rusko a USA muže mít v budoucnu v oblasti pilotovaných letů jiné priority a cíle než Evropa.[/quote]Úvahy o startech Kliperu z kosmodromu Kourou tedy považujete za chybné? Jaké jiné priority oproti Rusku jste myslel?
[quote]Možná by také mohla uvažovat o druhém kosmodromu než je ten stávající v Kourou(i když je blízko rovníku), ale přeci jen je trochu z ruky.[/quote]Kde v Evropě si nový kosmodrom představujete při respektování podmínky vzletové dráhy nad neobydleným územím?

Na Ruzyni

//Kde v Evropě si nový kosmodrom představujete při respektování podmínky vzletové dráhy nad neobydleným územím?//
Např. Izrael má vlastní kosmodrom a vzletová dráha vede nad Středozemním mořem.
Dovedu si představit kosmodrom na jižním cípu Španělska a startovat ve směru otáčení zemské osy(nad Středozemní moře).
Co se týče neobydleného uzemí, tak pokud se nemýlím, jsou kosmodromy, které tento požadavek nerespektují.

[quote]Úvahy o startech Kliperu z kosmodromu Kourou tedy považujete za chybné? Jaké jiné priority oproti Rusku jste myslel? [/quote]
Považuju za chybné vázat se v oblasti pilotované kosmonautiky na jinou velmoc(USA,Rusko ev. Čínu). Rusko může chtít létat k Měsíci, Evropa bude chtít dále udržovat v provozu ISS či naopak, nebo může Rusko na pilotovanou kosmonautiku rezignovat, ale to je spíše fantazírování, stačí se podívat do historie a odpovědět si na otázku, zda historicky byly priority Evropy a Ruska v oblasti kosmonautiky shodné.
Další věcí je podle jakého klíče se budou dle Vás přidělovat výrobní kapacity na Klipper. Nebo Evropa bude mít vlastní závody a Rusko také?
Nehledě na sktutečnost ,že o Klipperu se zatím více mluví než dělá.

Myslim, ze logickym krokem po evropskem dopravnim modulu k iss by mel byt evropsky \"lidsky\"

[quote]Dovedu si představit kosmodrom na jižním cípu Španělska a startovat ve směru otáčení zemské osy(nad Středozemní moře).
Co se týče neobydleného uzemí, tak pokud se nemýlím, jsou kosmodromy, které tento požadavek nerespektují.[/quote]Mně připadá Kourou jako výhodnější:
1) V Kourou stačí pro Vegy upravit komplex ELA-1, ve Španělsku není nic
2) Z jižního cípu Španělska nemůže Vega splnit jeden ze svých hlavních úkolů - lety na polární dráhy
3) Pokud jde o přepravu raket, tak se v Itálii stejně budou muset nakládat na loď (leda že by Vegy startovaly z Itálie směrem přes Rakousko a ČR)

[quote]Myslim, ze logickym krokem po evropskem dopravnim modulu k iss by mel byt evropsky \"lidsky\"[/quote]Start ATV-1 byl opět odložen a neví se, zda nesklouzne až do roku 2006. Start ATV-2 je v nedohlednu. To není dobré.

K tem dalsim kosmodromum a vlastni lodi. No myslim, ze Hawk to nemyslel tka, ze Kourou by se nelitlao, ale aby krome Kourou bylo \"pro jistotu\" i neco primo v Evrope. Stejne tak aby jsme si lod staveli a provozovali sami (pro jistotu). Jenze problem je v tom, ze ta jistota by byla tak nakladna, ze by pak zas nebylo co, nebo za co, vypoustet:)

Ad ATV, jj to mi pripomina snad kazdy evropsky kosmicky projekt, stale odklady.

[quote]Start ATV-1 byl opět odložen a neví se, zda nesklouzne až do roku 2006.[/quote]Chtěl jsem napsat 2007.

PS. Předpokládal jsem, že Hawk chtěl Kourou zachovat.

Jestli to nema neco spolecneho s nejistotou kolem STS a dostavby ISS. Prece jen proc by tam mel ATV letet, kdyz zasobovani dvouclenne posadky zvlada i progres. Az na ISS bude i Evropan a evropske moduly, tak bude urcite vetsi motivace i vyuziti nakladu.

Skluzy významných projektů ESA(ATV,Vega) jsou celkém významné ,něco shnilého ve státě ESA.
Asi změním názor na členství ČR v ESA. ESA má relativně velký rozpočet(jestli se nepletu 4 mld.$ ročně) a moc práce za tím vidět není.
Pokud shrnu vše včetně plánovaných významějších projektů za období 2000-2010, tak toho moc není (ATV,Vega, Smart,Columbus, Mars a Venus express, Galileo). Za 40 mld. $ to nic moc není.
Do toho národnostní rozpory, nesabotovala náhodou Francie kvůli žárlivosti na Itálii financování Vegy?
Je vážně otázka ,zda je o co stát.

[quote]Evropa ... Možná by také mohla uvažovat o druhém kosmodromu než je ten stávající v Kourou(i když je blízko rovníku), ale přeci jen je trochu z ruky .... Z počátku by se mohlo jednat jen o odpalovací zařízení pro Vegu, což má být levná raketa a přeprava do vzdáleného Kourou celý systém prodraží ... Dovedu si představit kosmodrom na jižním cípu Španělska a startovat ve směru otáčení zemské osy(nad Středozemní moře).[/quote]K této myšlence Hawka doplòuji, že Itálie v minulosti vypouštěla sondážní rakety ze základny Salto di Quirra na Sardinii (a kosmické rakety Scout z plovoucího kosmodromu San Marco v mezinárodních vodách u pobřeží Keni).

nevim, kam to dat, tak treba sem :)
studenti leteckeho inzenyrstvi z Evropy se mohou zucastnit souteze ESA na tema \"namaluj letadylko pro Mars\" :D ne vazne, zda se ze do programu Aurora chce ESA vyrobit nejakou studii stroje, ktery by letal v marsovske atmosfere (necim podobnym se zabyvala driv i NASA) http://www.esa.int/esaCP/SEM6NN59CLE_index_0.html

osobne tenhle system podporuji, myslim, ze i studenti muzou prijit s radou zajimavych navrhu, ktere by se pozdeji daly zahrnout do neceho implementovatelneho. jeste kdyby se to tak realizovalo :P

Česko chce řídit vesmírný projekt unie
[url]http://lidovky.zpravy.cz/cesko-chce-ridit-vesmirny-projekt-unie-dyt-/ln_... [/url]

Do roka a do dne ?

http://www.letectvi.cz/letectvi/Article63837.html [url] [/url]

Ještě jeden článek o přípravách vstupu ČR do ESA:
http://technik.ihned.cz/c4-10002520-21380020-800000_detail-cesko-miri-do...

[quote]Do roka a do dne ?
http://www.letectvi.cz/letectvi/Article63837.html [url] [/url]
[/quote]

Určitě to nebude \"do roka a do dne\" - přístupová jednání tvrvají MINIMÁLNÌ jeden rok.
Tak snad \"do roka a pár měsíců...\".
Milan

Znamená to, že vláda s tím už jasně počítá i co se financování týká?

Doufám, že esa neudělá stejnou chybu jako eu nebo nato, tady se ty peníze jen rozkradou. Osobně jsem proti přijetí, jen je budem brzdit.
Omlouvám se za upřímnost

ESA, EU i NATO jsou velmi opatrní, pokud jde o peníze, takže většinou rozkradení nehrozí a není to tím, že by pro Česko platili přísnější limity. Pro ty co to neví, i v ostatních zemích žijí šikulové, takže všechny tyto organizace se poučili už mnoho let před tím, než vstupovala ČR. Nemáme se za co stydět. Spíše jde o to, aby ČR byla schopná zúčastnit se dostatku projektů a programů, aby se to vyplatilo nám.

[quote]ESA, EU i NATO jsou velmi opatrní, pokud jde o peníze, takže většinou rozkradení nehrozí a není to tím, že by pro Česko platili přísnější limity. Pro ty co to neví, i v ostatních zemích žijí šikulové, takže všechny tyto organizace se poučili už mnoho let před tím, než vstupovala ČR. Nemáme se za co stydět. Spíše jde o to, aby ČR byla schopná zúčastnit se dostatku projektů a programů, aby se to vyplatilo nám. [/quote]
Má největší obava je z toho, že se ty miliony sice do esa pošlou, ale vrátí se v projektech co nikam nevedou, peníze se zkrátka rozkradou na nicneříkajících analýzách a tlacháních a nic kostruktivního nebude. Opět firmy a skupiny co by byly schopný něco vytvořit, se k penězům (nebo aspoò k jejich větší částce) nedostanou protože si je přes známosti rozdělí postsbolševičtí profesoři a další technokrati co se dostali do funkcí přez známosti. Stejně jako to u nás dopadá s rozvojovými projekty z eu. Myslím, že do esa máme ještě tak 15 let čas, než se obmění genrace. Nikam bych nespěchal, jako manager musím říct, že je lepší pro esa, aby zustala tam kde je a ČR byla ještě pár let jen přidružená.

Nemyslím, že by Mars a Venus Express, Envisat a ESO byly projekty, které nikam nevedou. Efektivita se musí zlepšovat a organizační náklady zase snižovat, ale to se zvenku dá jen kritizovat, měnit se to dá jen zevnitř. Radikální zásahy zvenku vždycky víc uškodí.

[b] Česká republika vstupuje do Evropské kosmické agentury[/b]

[i]Praha, 25. června 2008 [/i] - Generální ředitel Evropské kosmické agentury (ESA) Jean-Jacques Dordain oficiálně informoval Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) o jednomyslném souhlasu Rady ESA se vstupem České republiky do této prestižní mezinárodní organizace.
Po podpisu přístupové dohody mezi vládou ČR a vedením ESA a následném schválení Parlamentem ČR se Česká republika stane plnoprávným členem Evropské kosmické agentury. "Je to završení několikaleté práce a já jsem rád, že mohu být u té poslední fáze naší cesty do ESA. Pro českou vědu bude mít plné členství v této organizaci obrovský význam," konstatoval ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška.

... [i]celý text Tiskové zprávy MŠMT[/i] - http://halmil.blog.cz

nevím jestli je to výhra, ted teprv se ukáže čeho sme opravdu schopní a jestli obstojíme v tvrdý konkurenci...

Je to úžasný úspěch a současně poklona naší vědě, jen tak někoho mezi sebe nevezmou a otevírá se naším vědc§m přístup ke špičkové technologii a zejména špičkovému přístrojovému vybavení vůči němuž je ondřejovský dvoumetr divadelním kukátkem. Tohle by bolševik nikdy nedokázal. V horizontu 5-10 let z toho bude " nobelovka" !

[quote]http://zpravy.idnes.cz/cesko-jako-prvni-z-vychodu-miri-do-evropske-vesmi...

http://www.novinky.cz/clanek/144461-topolanek-podepsal-smlouvu-o-vstupu-...

http://digiweb.ihned.cz/c1-25879160-topolanek-podepsal-smlouvu-o-vstupu-... [/quote]

Vstup ČR do ESA - dosud nejvýznamnější událost v historii české kosmonautiky.(snad kromě letu prvního čs.kosmonauta a prvního Magionu shodou okolností přesně před 30 lety).
Zajímavé je, že stránky Kosmo.cz tuto informaci, kromě příspěvku T.Přibyla, vůbec nezaznamenaly.
Nešlo by alespoò na úvodní stránku http://www.kosmo.cz/ dát odkazy na agenturní zprávy o této dnešní údálosti.
8.červenec 2008 se tak stal významným ,,podpisovým,, dnem pro ČR.....!

M.Filip

[quote]Zajímavé je, že stránky Kosmo.cz tuto informaci, kromě příspěvku T.Přibyla, vůbec nezaznamenaly.[/quote]

Naneštěstí to vůbec není zajímavé. Je to totiž stále stejný problém - akutní i chronický nedostatek redaktorů Kosmo Portalu. :(

Myslím, že bych to také trochu svedl na léto - přece jen spousta lidí je teď už dávno pryč. Ono to také v současnosti zase tolik neznamená, lidi si začnou skutečný dopad uvědomovat, až se začneme trochu viditelně účastnit kosmických programů. V tom je to trochu podobné jako s NATO.

To mi nedá se nezeptat, kdo v čr bude pracovat pro administrativu ESA, překlady, atp.?

[quote]To mi nedá se nezeptat, kdo v čr bude pracovat pro administrativu ESA, překlady, atp.? [/quote]

Doufám, že ne ti, co dělají tento web, to by byla ostuda :D

[quote][quote]To mi nedá se nezeptat, kdo v čr bude pracovat pro administrativu ESA, překlady, atp.? [/quote]

Doufám, že ne ti, co dělají tento web, to by byla ostuda :D [/quote]

Ti, kdo dělají tento web, tak se aspoò nestydí (nemají důvod stydět) za svá jména...

Jinak k původní otázce: pro ESA pracuje ten, koho si ESA vybere - v konkurzu či jinak. V tomto je to stejná firma nebo organizace jako kterákoliv jiná.

Administrativu ESA v Česku dělat nepotřebuje (nebude tady mít pobočku apod.). Na překlady si pak zpravidla najímá třeba agentury nebo studenty.

[quote][quote][quote]To mi nedá se nezeptat, kdo v čr bude pracovat pro administrativu ESA, překlady, atp.? [/quote]

Doufám, že ne ti, co dělají tento web, to by byla ostuda :D [/quote]

Ti, kdo dělají tento web, tak se aspoò nestydí (nemají důvod stydět) za svá jména...

Jinak k původní otázce: pro ESA pracuje ten, koho si ESA vybere - v konkurzu či jinak. V tomto je to stejná firma nebo organizace jako kterákoliv jiná.

Administrativu ESA v Česku dělat nepotřebuje (nebude tady mít pobočku apod.). Na překlady si pak zpravidla najímá třeba agentury nebo studenty. [/quote]

Děkuji za vysvětlení, mno asi je to tak finančně nejlepší. S pozdravem JenTak

[quote][quote]To mi nedá se nezeptat, kdo v čr bude pracovat pro administrativu ESA, překlady, atp.? [/quote]

Doufám, že ne ti, co dělají tento web, to by byla ostuda :D [/quote]

Pracuji v IT(občas od nevidím do nevidím), mám rodinu, dvě děti a spoustu zájmů, na které mi nezbývá čas, protože to málo času, který mi zbývá mimo povinosti, věnuji kosmonautice.

Mám se snad za to stydět? Nebo že bych celý portál raději smazal?

Potrefená husa

P.S. Kolik článků jste sem napsal? Co jste pro portál udělal?

[quote][quote][quote]To mi nedá se nezeptat, kdo v čr bude pracovat pro administrativu ESA, překlady, atp.? [/quote]

Doufám, že ne ti, co dělají tento web, to by byla ostuda :D [/quote]

Pracuji v IT(občas od nevidím do nevidím), mám rodinu, dvě děti a spoustu zájmů, na které mi nezbývá čas, protože to málo času, který mi zbývá mimo povinosti, věnuji kosmonautice.

Mám se snad za to stydět? Nebo že bych celý portál raději smazal?

Potrefená husa

P.S. Kolik článků jste sem napsal? Co jste pro portál udělal? [/quote]

No možná, že na to anonim narážel, málo děláte :D :D :D

Nenechte se otrávit. Takových pitomých plácalů je plný web, realizují se urážkami - a zřejmě jim dělá dobře, když mají dojem, že někoho skutečně trefili.

Každý halt dělá co ho baví a co zvládne. Někdo v rámci možností kosmonautiku, někdo vyjevuje svou sociopatii...

Senat Parlamentu Ceske republiky ve ctvrtek 18. zari 2008 schvalil zneni Smlouvy o pristupu Ceske republiky do Evropske kosmicke agentury ESA a doporucil ji k ratifikaci. Vice info na blogu [url=http://halmil.blog.cz/0809/dalsi-krok-ucinen]Milana Halouska[/url], prepis diskuze je na strankach [url=http://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/hlasovani?action=steno&O=6&IS=39... Parlamentu Ceske Republiky[/url].

Prezident Ceske republiky [b]ratifikoval[/b] pristupovou smlouvu CR do Evropske kosmicke agentury ESA. Poslednim krokem, ktery zbyva je prevezeni dokumentu na ceske velvyslanectvi ve Francii a nasledne oficialni predani do uschovy francouzskeho ministerstva zahranici.

[quote]Prezident Ceske republiky [b]ratifikoval[/b] pristupovou smlouvu CR do Evropske kosmicke agentury ESA. Poslednim krokem, ktery zbyva je prevezeni dokumentu na ceske velvyslanectvi ve Francii a nasledne oficialni predani do uschovy francouzskeho ministerstva zahranici. [/quote]

Tak mě napadá, zda by nebylo poctivější tento program místo evropský označovat za program Francie, která je otevřená mezinárodní spolupráci.

Není se čemu divit Francie MÁ kosmodrom i raketu, bez obého je kosmonautika jen snem.

[quote]Není se čemu divit Francie MÁ kosmodrom i raketu, bez obého je kosmonautika jen snem. [/quote]

Ovšem na druhou stranu to pak je národní program Francie, jejíž zdroje jsou přeci jen dost omezené. Není to program, který by disponoval zdroji Evropy. Je to podobné, jako když NASA nebo Rusové mají ve svých programech části, na kterých se podílí někdo třeba z Evropy.

[quote][quote]Není se čemu divit Francie MÁ kosmodrom i raketu, bez obého je kosmonautika jen snem. [/quote]

Ovšem na druhou stranu to pak je národní program Francie, jejíž zdroje jsou přeci jen dost omezené. Není to program, který by disponoval zdroji Evropy. Je to podobné, jako když NASA nebo Rusové mají ve svých programech části, na kterých se podílí někdo třeba z Evropy. [/quote]

Mam pocit, ze Francie si svuj narodni kosmicky program dela pod hlavickou CNES a ne ESA, ktera ma trosicku jine postaveni?

[quote]
Mam pocit, ze Francie si svuj narodni kosmicky program dela pod hlavickou CNES a ne ESA, ktera ma trosicku jine postaveni? [/quote]

Nepochybuji o tom, že de iure to tak je, ale mám silné podezření, že fakticky má i ESA víc charakter mezinárodního zapojování do národního francouzského programu než charakter Europrogramu. Což je ovšem možná dobře, protože tak je přeci jen o něco funkčnější.

Jak jste mozna jiz zaznamenali, vstoupila ve stredu 12. listopadu 2008 nase republika do Evropské kosmické agentury ESA. Ceska republika se tak stala 18. clenskym statem (viz mapka).

[img]http://www.czechspace.cz/cs/system/files/images/statyESA.jpg[/img]

[quote]Jak jste mozna jiz zaznamenali, vstoupila ve stredu 12. listopadu 2008 nase republika do Evropské kosmické agentury ESA. Ceska republika se tak stala 18. clenskym statem (viz mapka). [/quote]
Měl jsem za to, že se tak oficiálně stane až 1.1.2009 ?!?

[quote][quote]Jak jste mozna jiz zaznamenali, vstoupila ve stredu 12. listopadu 2008 nase republika do Evropské kosmické agentury ESA. Ceska republika se tak stala 18. clenskym statem (viz mapka). [/quote]
Měl jsem za to, že se tak oficiálně stane až 1.1.2009 ?!? [/quote]

To byl puvodni plan, ale prubeh ratifikace probihal velmi hladce a tak bylo pred asi 14 dny (uz si nepomatuju presne) interne oznameno ze vstoupime do ESA nekdy mezi 11.11. a 17.11.

WELL DONE !

Myslím, že je to opravdu důležitý a hlavně pozitivní krok pro českou vědu a průmysl.
Gratuluji panu Koláři a celému týmu CSO k úspěšnému snažení na tomto úkolu !!!

PS: neodpustím si ale jednu úsměvnou připomínku k tomu logu
[img]http://www.czechspace.cz/cs/system/files/images/logo+vstupu_modre_navrh.... [/img]
nemáte náhodou stejný pocit, že ta naše vlajka jako by od toho esa odlétala a to přinejmenším 2. kosmickou? :)
Neměla v tom logu spíš letět opačným směrem, tedy dovnitř této organizace? ... ;)

Sice 16-tá, ale PRVNÍ z postkomunistických zemí, což je dobrá zpráva znamenající další pokrok ve " vymaòování se " z východní sféry.
Vřelý dík a velká gratulace všem co se o to zasloužili!

Pages