Politika, valceni, proutkareni a dalsi offtopic prispevky (odpadkovy kos) - uzavreno

Primary tabs

Toto téma jsem založil jen jako odkladiště příspěvků, nesouvisejících s kosmonautikou.

Žádám všechny přispěvatele, aby o politice a jiných věcech mimo kosmonautiku, diskutovali na jiných serverech.

[quote]Tím pohrdáním jednotlivcem myslím hlavně to, že mám vybudovaný program pilotovaných letů s tisícem specialistů, a nevyužiju jejich potenciál, [/quote]

No, ačkoliv Čínu po politické stránce moc \"nemusím\", tak zatím v rámci jejich pilotovaného programu nikdo nezahynul. Aspoò ne ve vesmíru. Takže to navenek nevypadá moc jako \"pohrdání jednotlivcem\"... otázka ale je, co se děje \"mimo jeviště\", že ano.

Ono po třech kosmických letech nezahynul nikdo ani v SSSR a USA. Na takové soudy je hodně brzo. Doufejme, že se klukům šikmovokejm bude držet štěstí i nadále.
Co se týše politické stránky věci, je dost složitý aplikovat do podobných kultur politické zvyklosti, které nám přijdou v Evropské civilizaci jako nejlepší. Čína je nejdynamičtěji se rozvíjející země na světě, takže asi něco musej dělat dobře. S tím porušováním lidských práv v číně se to u nás a v Americe dost přehání. Asi tam situace z našehom pohledu není stoprocentně ideální, ale řekněme si kde je.

[quote] Čína je nejdynamičtěji se rozvíjející země na světě, takže asi něco musej dělat dobře. S tím porušováním lidských práv v číně se to u nás a v Americe dost přehání. Asi tam situace z našehom pohledu není stoprocentně ideální, ale řekněme si kde je. [/quote]
Dostal se ke me rozhovor Cinske delegace s nejakymi nasimi politiky kde nasi apelovali na svobodu v Cine. Cinsky zastupce odpovedel: \"Dobre mi uvolnime politiku ale Vam sem prijde 20milionu cinanu a sem zvedavej co s nima budete delat\".

[quote]S tím porušováním lidských práv v číně se to u nás a v Americe dost přehání. Asi tam situace z našehom pohledu není stoprocentně ideální, ale řekněme si kde je. [/quote]

Tak co? Mám to hned smazat, nebo napsat, že to je poměrně(jak bych to řekl slušně) naivní názor? :mad:
Lidské práva jsou v Číně velmi masívně porušována. Pokud to nevíte, nebo mi nevěříte, tak si o tom něco zjistěte...

Tak si pane Kostero zkuste dát na ulici v Pekingu, Šanghaji, Lhase pivo, a pak to zkuste někde mimo Vegas v Americe. Pokud Vás rychleji seberou v Číně, tak se Vám omluvím.

[quote]Tak si pane Kostero zkuste dát na ulici v Pekingu, Šanghaji, Lhase pivo, a pak to zkuste někde mimo Vegas v Americe. Pokud Vás rychleji seberou v Číně, tak se Vám omluvím. [/quote]

Tohle opravdu, ale opravdu myslíte vážně? :(
Pít pivo na veřejnosti jako základní lidská práva?
Tak to je mi Vás opravdu líto...

Nemusí Vám mi být líto. :D.
Moci dělat svobodně to, co chci a čím nijak neomezuji druhé považuji za základ jakékoliv svobody.

[quote]Moci dělat svobodně to, co chci a čím nijak neomezuji druhé považuji za základ jakékoliv svobody. [/quote]

Tak k takovému chování máte neskonale větší možnosti v USA, nebo i jinde v tzv. \"západním světě\", i když je zhusta zakázáno konzumovat alkohol na veřejnosti(to není specialita USA, jen se to tak profláklo díky Hollywoodu). Asi nemáte děti, ale až je budete mít, tak pochopíte, proč takové zákazy existují. Snad.

[quote]Nemusí Vám mi být líto. :D.
Moci dělat svobodně to, co chci a čím nijak neomezuji druhé považuji za základ jakékoliv svobody. [/quote]

Což o to- svoboda je svoboda, Ale psát o základních lidských právech v souvislosti s pitím piva, to je podle mě velmi divné nebo spíše až trapné ( já se omlouvám- ale nenapadl mě jiný výraz).

Připadá vám to normální?!

Děti ještě nemám a mám na to ještě nějakou dobu snad i čas ale nechápu, jakou to má souvislost. Kde eště s výjimkou některých arabských režimů je zákaz pití na veřejnosti to nevím. A o něm nevím z Holywoodu, ale z vlastní zkušenosti (ne nezavřeli mi, dával sem si pozor).

Tomáši, chápu, že jsi na pivo příliš mladý. Ale pojalm sem tu věc jako takový jednoduchý příklad, může to bejt 100 jinejch věcí.

Oldo, psal jsi, že jsi strávil nějaký čas v USA. A co osobní zkušenosti s Čínou (teď nemám na mysli \"Potěmkinovy vesnice\" ve velkých aglomeracích a ve zvláštních zónách)? Máš? A ty pilotované lety Číny byly zatím jen dva, ne tři :-)

Ježiši kriste, s těmi třemi lety, to je teda trapas..., proboha, kde sem ten třetí sebral :mad:
Bohužel sem v Číně nebyl, žádný program pro studenty do Číny asi bohužel neexistuje a jinak jsou cesty mimo Evropu pro prostého Čecha nad možnosti.
No ono by stálo vyslechnout místo těch \"intošů, co o Tibetu mudrujou, vůbec jim to nedá spát\" (citace skupina Kabát), spíš lidi, který tam žijí, třeba kvůli obchodu..Prakticky každý potvrdí, že se situace v Číně od dob Maových změnila v nepoznání a situace ohledně tzv. lidských práv se zlepšuje. Všechno nejde uvolnit hned. Jsem si jistý, že kdyby se v tak velký zemi vše změnilo ze dne na den, jako u nás v roce 89, tak by tam zavládla naprostá anarchie a byla by to katastrofa. I ten dalajláma nedávno neoficiálně přiznal, že spojení s Čínou Tibeanům nakonec v hodně věcech prospělo.

[quote]Tak si pane Kostero zkuste dát na ulici v Pekingu, Šanghaji, Lhase pivo, a pak to zkuste někde mimo Vegas v Americe. Pokud Vás rychleji seberou v Číně, tak se Vám omluvím. [/quote]

Nevím proč srovnávat Čínu zrovna s USA... ale budiž.

Nemám potřebu pít pivo na veřejnosti: bohatě mi stačí dát si ho v hospodě nebo doma. Jsem rád, že u nás v ČR nejsou \"papírové pytlíky\" povinné - na druhou stranu, některým případům posedávajícím před Hlavním nádražím v Praze by možná prospěly. Nepokládám to ale za podstatné. A ani v tom USA jistě opilcům nehrozí takové postihy, jaké hrozí v Číně... za ledacos.

Zato jsem docela rád, že nežiji v zemi, kde se konají veřejné popravy na fotbalových stadionech. Přičemž k trestu smrti můžete být odsouzeni klidně i za drobnou krádež.

A nebo je to jen propaganda ? Samozřejmě: znám to jen z médií. Ale podivuhodné je, že informace z 80. let, které přinášely reálně-socialistická média a dnešní zprávy z Číny se od sebe příliš neliší. Kolonizace Tibetu, perzekuce Falun Gong, snahy o cenzuru Internetu, masové popravy na stadionech, totální ekologická katastrofa na obrovském území, ekonomický liberalismus bez politické svobody. Jasně - proti Severní Koreji je Čína zřejmě ráj na zemi. A asijské země jsou obecně pro Evropana cizí a obtížně srozumitelné...

Přesto si myslím, že \"něco\" na tom porušování lidských práv v Číně asi bude. Neřekl bych, že žijeme v až takové virtuální realitě.

Ad 20 miliónů Číòanů u nás: to je nesmysl. V Číně existuje jiný typ perzekuce, než v Husákovském Československu: přelidněná Čína zřejmě nikdy nepovažovala emigraci za tak vážný zločin, jako východoevropský blok, vracejícím se emigrantům neházela klacky pod nohy, apod. - přinášeli přece domů peníze a tolik potřebné know how. Totální kontrola se týká spíše domácího politického života: a nejen politického (viz popravy jako trest i za poměrně málo závažné kriminální činy, apod.)

Pokud mají čínští mocipáni pocit, že k získání respektu Západu bude stačit vypustit pár kosmonautů a uspořádat olympiádu, tak jde o zásadní nepochopení celého problému z jejich strany. Na druhou stranu, do značné míry jsme už zpacifikováni: sedíme u PC vyrobených z čínských součástek a koukáme na čínské LCD monitory... bude zajímavé sledovat, jak se to bude celé vyvíjet dál. Evropa si zatím zachovává vlastní hi-tech strojírenství: auta, letadla... elektroniku ale skupují Číòané všude, kde se dá...

Tedy měl jsem možnost být jak v USA tak číně a myslím, že postupně bude mít první Evrope a následně pak USA velký problém. Je to jiná kultůra (čína), nejvíc mě šokovala klanová (rodiná) sounáležitost a pokud to za 50 let bude země jedné miliardy konfuciánských ke vzdělání vypiplaných jedináčků tak končíme, a to myslím smrtelně vážně! Ani bych se nedivil kdyby byli první na Marsu. Pokud jde o národní cítění tak si může čína a usa podat ruku, sou stejní. V číně vás nezauřou za alkohol ale myslí si všichni kolemjdoucí, že je člověk pras..., v usa si nemyslí, že je člověk pras... a proto tam mají na to zákony, ale stejně to jsou drby, většinou na vás v usa kašlou.

Byl jsem služebně i jako turista (na vlastní pěst) v USA i v Číně (několikrát), takže jsem si udělal obrázek nejen z měst, ale i z venkova. Od Maovy smrti uběhlo 20 let a nic se nedělo, až v posledním desetiletí to v říši středu začíná nabírat obrátky. Jen nevím, a kolega xChaos to popsal přesně, jestli správným směrem. Bylo by to na dlouhé povídání, mám obavu, že na jiné diskuzi a ne na této o SZ-7

MODERATOR!!! Poslednich X prispevku chce presunout do Politiky...

Obecně se soudí, že v Číně jsou už větší ekonomické svobody a svobodnější podnikatelské prostředí než na Západě. Pokud bude platit názor liberálních teoretiků že ekonomické svobody a občanské svobody spolu dlouhodobě korelují můžeme se dočkat stavu, když Čína bude svobodnější než Západ.
Západní společnost se skutečně míchá do života občanů více než je zdrávo. Moudrý stát diktuje jaké drogy můžeme brát a jaké ne, na to abychom směli užívat učité léky potřebujeme schválení úředníka v bílém, určuje kdy máme odcházet do důchodu a kolík na důchod musíme minimálně platit, kdy jsme povini nosit helmy a používat bezpečnostní pásy, v rámci boje proti terorismu dochazí k šikanám na letištích atd..
Souhrn předpisů a nařízení, podle kterých se mají občané a organizace na Západě řídit by možná vydal na malou knihovnu.

Pravda... už se polemizuje o nesmyslech, to je asi tím, že se v kosmonautice nic přelomovýho neděje :mad:
Už aby doletěl New Horizon k Plutu a už konečně odstartoval CEV ! :P

[quote]Pravda... už se polemizuje o nesmyslech, to je asi tím, že se v kosmonautice nic přelomovýho neděje :mad:
Už aby doletěl New Horizon k Plutu a už konečně odstartoval CEV ! :P [/quote]
To si ještě počkáme :(
Ale prosincový (doufejmeeeee!!!)let Discovery STS-116 taky nebude k zahození :P

To si ještě počkáme :(
Ale prosincový (doufejmeeeee!!!)let Discovery STS-116 taky nebude k zahození :P [/quote]

ŽÁDNÝ let raketoplánu není k zahození- jen podle toho z které stránky. Ten start by nebyl k zahození, ani kdyby raketoplán nedejbože vybuchl- jenomže to by zajímal hlavně média.

na kosmo.cz jsem se zase dočetl věci... Třeba, že svoboda dané země se dá měřit podle toho, jestli se může pít (alkohol) na ulicích. Dle tohoto kritéria byl Svaz sovětských socialistických republik nejsvobodnější zemí v historii lidstva...//

No SSSR určitě nebyl nejsvobodnější zemí v historii lidstva, ale ruští studenti, které jsem potkal v Americe mi do jednoho potvdili, že dnešní Rusko je daleko svobodnější než USA. Sám nemohu porovnat, v Rusku sem nebyl, snad to do 60 let stihnu (času dost), abych pak moh radit :P

A USA samozřejmě nejsou také tou nejnesvobodnější zemí, ale nesmyslných a svobodný život komplikujících zákonů a cenzury je tam až až a nejhorší je na tom to, že celý svět o svobodách poučují.

Alespoò, že teď v USA vyhráli demokrati, to je docela pozitivní zpráva. Spousta věcí se sice moc nezmění, ale alespoò snad něco.....

[quote]
ŽÁDNÝ let raketoplánu není k zahození- jen podle toho z které stránky. Ten start by nebyl k zahození, ani kdyby raketoplán nedejbože vybuchl- jenomže to by zajímal hlavně média. [/quote]

Je, ten co poletí k Hablu, kdyby raděj tu miliardu investovali do nově vyvíjenýho teleskopu v důsletku to má větší smysl. Dnes už je Habl postradatelný díky adaptivní optice.

[quote]A USA samozřejmě nejsou také tou nejnesvobodnější zemí, ale nesmyslných a svobodný život komplikujících zákonů a cenzury je tam až až a nejhorší je na tom to, že celý svět o svobodách poučují. [/quote]

Pokud v USA je \"komplikujících zákonů a cenzury\" až až, tak kolik toho pak je tady u nás? BTW, jakou cenzuru máte na mysli?

[quote]Alespoò, že teď v USA vyhráli demokrati, to je docela pozitivní zpráva. Spousta věcí se sice moc nezmění, ale alespoò snad něco..... [/quote]

To jste hodně naivní. Nezmění se prakticky nic. Možná se zvedne minimální mzda a asi se zase budou muset zvýšit daně(kvůliva některým nápadům Demokratů).

ani kdyby raketoplán nedejbože vybuchl- jenomže to by zajímal hlavně média.

Tohle je \"zákon\", kterému já říkám zákon Železného ( pro později nerozené podle legendárního ředitle jedné komerční televize, který nám pokaždé k sobotnímu obědu vysvětloval, jak je možné, že JR v Dallasu po celý den pije whisky a potom řídí auto :P -ten pořad fak měl jisté zvrácené kouzlo). Ten \"zákon\" zní ČÍM SE NÌCO STANE DÁL, TÍM VÍC TAM MUSÍ BEJT MRTVEJCH, ABY O TOM MÉDIA INFORMOVALA. Katastrof jsou vždy plné noviny. Úspěsný kosmický let skoro žádné sdělovací prostředky nepořitáhne. Smutné, ale bohužel je to tak.

[quote][quote]
ŽÁDNÝ let raketoplánu není k zahození- jen podle toho z které stránky. Ten start by nebyl k zahození, ani kdyby raketoplán nedejbože vybuchl- jenomže to by zajímal hlavně média. [/quote]

Je, ten co poletí k Hablu, kdyby raděj tu miliardu investovali do nově vyvíjenýho teleskopu v důsletku to má větší smysl. Dnes už je Habl postradatelný díky adaptivní optice. [/quote

COŽE?! HST je hodně užitečný teleskop a ještě určitě dlouho bude. Četl jsem něco o tom, že chtějí do vesmíru vypustit nový vesmírný teleskop--- jenomže ten už nebude \"vnímat\" v tolika světelných pásmech jako HST!

Pokud v USA je \"komplikujících zákonů a cenzury\" až až, tak kolik toho pak je tady u nás? BTW, jakou cenzuru máte na mysli? //

O honu na čarodějnice v podobě obyčeného piva a jiného alkoholu jsem už mluvil.
Pak třeba mají dnes v USA problémy některé metalové kapely, zejména ty, ktaré hrají protikřesansky orientovanou muziku. Třeba britští CRADLE OF FILTH měli problémy vystoupit v USA a pořadatel koncertu měl oplétačky ze soudem, že kapela v USA bude šířit \"dábelskou muziku
:D , mnoho takových kapel má problémy s vízy a prac. povolením. Zatím většinou ďábelská muzika vítězí, ale je to čím dál horší. Booklety CD jsou často zakázany a musí být nahrazeny \"méně závadnými, nebo musí být zakryté pod neutrálním obalem.
Práva zaměstnanců proti zaměstnavatelům jsou na velmi nízké úrovni (No pravda že kultura chování zaměstnavatelů je ve vetšině případů lepší než u nás, ale stejně). Už se těším na nový film Michaela Moora o americkém zdravotnictví.
Zákony o vnitřní pravidla firem ohledně sexuálního harašení - fakt nářez, schovávám si ho a každej, kdo to čet se tím baví nomy můžem, ale tam to neni vůbec sranda.
STAČÍ?

Cože, let k HST zbytečný, to snad NEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!

// Práva zaměstnanců proti zaměstnavatelům jsou na velmi nízké úrovni (No pravda že kultura chování zaměstnavatelů je ve vetšině případů lepší než u nás, ale stejně).

Jaká práva zaměstnanců vůči zaměstnavatelům máte na mysli? 8hod směnu, dovolenou, minimální mzdu adt.? Jakým právem má stát podnikateli nařizovat za jakých podmínek má ve SVÉM podniku zaměstnávat lidi?
Pracovní smlouva je vyjádřením svobodné vůle zaměstnance a zaměstnavatele, ani jedna strana přeci není nucena na ni přistoupit pokud s ní není spokojena. Nechápu proč by do ni měl stát ochranářsky zasahovat.

Spojené státy bezpochyby nejsou tou svobodnou zemí jakou bývaly třeba na přelomu 18/19 st. Počátky regulace začaly tažením proti monopolům, dále vznikem Ferderálního rezervního systému ,který reguloval bankovní sektor a vyvolal první světovou hospodářskou krizi, následované řadou dalších nesmyslných socialistických zákonů za Roosveltovi administrativy. Po druhé světové válce můžeme sledovat v USA i excesy ,které jsou typické spíše pro totalitní státy.Nejlépe to lze charakterizovat na období MCcarthismu([url]http://www.multiweb.cz/hawkmoon/toinet.htm [/url]) anebo současném tažení proti terorismu, kdy jsou lidé dlouhodobě vězněni bez rezhodnutí soudu. Inu cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.

[quote]Spojené státy bezpochyby nejsou tou svobodnou zemí jakou bývaly třeba na přelomu 18/19 st. [/quote]
Pardon 19/20 století. I když obecně je 2.pol. 19 století v případě \"Západního světa\" pokládana za nejvsobodnější období. Regulace trhu prakticky neexistovala , neexistovala víza ani cestovní pasy. Člověk se mohl usadit s minimálními státnimi obstrukcemi tam kde mu to vyhovovalo nejvíce.

Jaká práva zaměstnanců vůči zaměstnavatelům máte na mysli? 8hod směnu, dovolenou, minimální mzdu adt.? Jakým právem má stát podnikateli nařizovat za jakých podmínek má ve SVÉM podniku zaměstnávat lidi?
Pracovní smlouva je vyjádřením svobodné vůle zaměstnance a zaměstnavatele, ani jedna strana přeci není nucena na ni přistoupit pokud s ní není spokojena. Nechápu proč by do ni měl stát ochranářsky zasahovat. //

Tak na tohle mám absolutně opačný názor. Každý, kdo žije v této zemi a poctivě dělá, nebo hledá práci vidí, že mnoho zaměstnavatelů se chová vůči lidem jako prasata. A to ten nebohý dobytek ještě urážím. Pokud člověk potřebuje peníze a to potřebuje každý, musí zatnout zuby a pěsti a skousnout to. Většině podnikatelů by jako nejefektivnější způsob fungování firmy vyhovovalo otrokářství. A proto stát musí do toho zasahovat.

V tý době 18,19. st. byli indiáni vražděni po desetitisících.

/*Tak na tohle mám absolutně opačný názor. Každý, kdo žije v této zemi a poctivě dělá, nebo hledá práci vidí, že mnoho zaměstnavatelů se chová vůči lidem jako prasata. A to ten nebohý dobytek ještě urážím. Pokud člověk potřebuje peníze a to potřebuje každý, musí zatnout zuby a pěsti a skousnout to. Většině podnikatelů by jako nejefektivnější způsob fungování firmy vyhovovalo otrokářství. A proto stát musí do toho zasahovat.*/

Je zajímavé, že se tak děje za socialistické vlády. Je to názorný příklad toho jak regulace pracovního trhu selhává.
Jediné co ochrání zaměstnance je existence mnoha zaměstnavatelů mezi kterými si zaměstnanec bude moci vybírat. Zaměstnavatel, který se bude ke svým zaměstnancům chovat špatně je prostě nesežene a když je sežene, tak záhy od něj odejdou ke slušnějším firmám.

O say, can you see, by the dawn’s early light,
What so proudly we hailed at the twilight’s last gleaming,
Whose broad stripes and bright stars, through the perilous fight,
O’er the ramparts we watched, were so gallantly streaming?
And the rockets’ red glare, the bombs bursting in air,
Gave proof through the night that our flag was still there;
O say, does that star-spangled banner yet wave
O’er the land of the free and the home of the brave?

Tak tomuhle už chybí k dokonalosti jen ten afektovaný přednes, třeba jako od těch, co to zpívaj před začátkem zápasů NHL. Někdy je to fakt humorné.

Ta socialistická vláda se s tím aspoò snažila něco dělat, třeba nový zákoník práce. Za ministra otrokářství a asociálních věcí Nečase poctivý lidi nic dobrýho nečeká.

[quote]
Práva zaměstnanců proti zaměstnavatelům jsou na velmi nízké úrovni (No pravda že kultura chování zaměstnavatelů je ve vetšině případů lepší než u nás, ale stejně). Už se těším na nový film Michaela Moora o americkém zdravotnictví. [/quote]

Divne ze se tam vsichni tak hrnou. Mojich par kamaradu ma z navratu do Ceska hruzu.
Co se tyce zdravotnictvi tak plati porekadlo ze zadarmo ani kure nehrabe. Brzo to dorazi i k nam. Dlouhodobe je socialisticke zdravotnictvi na svetove urovni neudrzitelne a jde to videt.

[quote]Ta socialistická vláda se s tím aspoò snažila něco dělat, třeba nový zákoník práce. Za ministra otrokářství a asociálních věcí Nečase poctivý lidi nic dobrýho nečeká. [/quote]

Oldo, nejses to nahodou ty, co se boji proflaknout neco na sveho bosse, aby s nim nebylo zatoceno? A to si myslis ze zijes ve svobodne zemi?
Svoboda neznamena, ze si budes zit jako prase v zite. Chudoba cti netrati a kdo nema schpnosti se vypracovat, tak proste musi zit v chodobne ctnosti. Pravdou je ze svobodne zapadni zeme jako je Amerika ci Britanie lakaji prilezitostmi pro lidi co neco umi. Ti ostatni hold musi zit jak se da.
Jestli se ti to zda nespravedlive, tak bych doporucil zustat sedet doma, zit ze socialnich davek a nadavat na to jak ti politici jsou neschopni.

[quote]Zaměstnavatel, který se bude ke svým zaměstnancům chovat špatně je prostě nesežene a když je sežene, tak záhy od něj odejdou ke slušnějším firmám.
[/quote]

takhle nejak to funguje treba v Cine? Nebo v nejmenovane americke siti hypermarketu? Zamestnanci se sezenou vzdycky...Afrika a Asie je jich plna. Schanite schopneho levneho programatora? Zavolejte do Indie! No problema. Driv bylo modou do stavkujicich delniku strilet, dnes se proste vyroba presune do Asie. Kapitalista ma vetsinou moznost volby. Delnik ne. To souvisi i s kosmonautikou...proc je tak draha. Az to bude vysoce komercni zalezitost tak se to vsechno bude vyrabet v Asii. Otazka je zda neklesne spolehlivost. Stale pouzivaji Americane noutasy IBM? A nevadi jim ze ted je to uz vlastne Cina? A IBM se to uz taky davno nejmenuje...

Bude ISS ridit Lenovo? Nebo prejde NASA na MacBook Pro? Doufam!

Ano \"kapitalista\" má možnost volby. Zaměstnanec, a už dělník,zemědělec úředník, referent, či jiný nemanuálně pracující tu možnost nemá a když potřebuje uživit svoji rodinu, často je nucen se hodně ponížit. A to vyprycování se je často výsledkem ne schopností, ale protekce, podlejzání... Syn dělníka má úplně jiné možnosti než velkopodnikatele, i kdyby byl chytřejší. A asi to ukončíme sytý hladovému nevěří stejně jako ateista věřícího neobrátí, a my obrame na této diskusi pozornost od pozemských problémů zpět do vesmíru.

[quote]Ano \"kapitalista\" má možnost volby. Zaměstnanec, a už dělník,zemědělec úředník, referent, či jiný nemanuálně pracující tu možnost nemá a když potřebuje uživit svoji rodinu, často je nucen se hodně ponížit. [/quote]

Never na pecene holuby. Chce to jen ucit se ucit se ucit se. A pracovat, pracovat a pracovat. A nebyt debil nebyt debil nebyt debil.

[quote]takhle nejak to funguje treba v Cine? Nebo v nejmenovane americke siti hypermarketu? Zamestnanci se sezenou vzdycky...Afrika a Asie je jich plna. Schanite schopneho levneho programatora? Zavolejte do Indie! No problema. Driv bylo modou do stavkujicich delniku strilet, dnes se proste vyroba presune do Asie. Kapitalista ma vetsinou moznost volby. Delnik ne. To souvisi i s kosmonautikou...proc je tak draha. Az to bude vysoce komercni zalezitost tak se to vsechno bude vyrabet v Asii. Otazka je zda neklesne spolehlivost. Stale pouzivaji Americane noutasy IBM? A nevadi jim ze ted je to uz vlastne Cina? A IBM se to uz taky davno nejmenuje... [/quote]

A proč by se výroba nemohla přesunout do Asie či Afriky, když to tam dokážou vyrobit levněji? Kdo na tom vydělá bude nakonec zákazník, včetně toho \"Západního\" zákazníka.
Tím že se neefektivní výroba v USA či Evropě přesune do Asie či Afriky z důvodu tamních nižších mzdových nákladů není žádná tragédie. Na\"Západě\" se tím akorát uvolní pracovní kapitál, který se může podílet na výrobě či vývoji efektivnějších statků. Nebylo by to poprvé ani naposled.
Třeba v době nástupu mechanizace do zemědělství, kdy traktor,mlátička,kombajn atd. nahradily desítky zaměstnanců. To by jsi bránil modernizaci v zeměděství ve jménu zachování pracovních míst? To by Ti tehdy zákaznící kupující zemědělské výrobky moc nepoděkovali.

No, nevím, jaké máte podivné informace o US trhu práce. Ovšem ujišuji vás, že to, co tam dělá tamní obdoba naši úřadů práce, by tu asi leckoho překvapilo. Úřední ochrana práv zaměstnanců vůči zaměstnavatelům je tam nesrovnatelně promptnější a agresivnější, než si tady u nás dovedeme představit. Také částečně díky tomu je tam nižší úroveò odborové organizovanosti než v Evropě. Úřední ochrana práv pracujících je tam velice operativní a účinná. Nehledejte v tom nic, co by snad mělo proti svobodnému trhu. Právě to je zcela správně dnes součástí ochrany svobodného trhu.

Svobodný trh není ničím samovolně trvanlivým. Ponechán sám sobě skončí zneužitím asymetrických postavení různých subjektů vůči jiným a nastolením systému privilegií a nesvobod s vyloučením fér konkurence v nějaké formě semifeudalismu. Musí být pořád usilovně udržován státní ochranou trhu a potlačováním zneužití asymetrického postavení různých účastníků trhu k nekalé konkurenci. (Konkurenčním vztahem je při tom i vztah prodávajícího a kupujícího, jeden chce co nejvyšší cenu druhý co nejnižší.) Bez všemožných opatření proti insiders obchodování na kapitálovém trhu aj. není svobodného trhu, ale vše skončí útlakem určitých pozičních sociálních sítí.

Např. v našich českých podmínkách už v 1. polovině 19. století řada politiků – kteří byli zpravidla zároveò zaměstnavateli – usilovala o zavedení určitého pracovního práva. Prostě na trhu, kde je možné zdroje pracovní síly drancovat do té míry, že kvalitní jednotka lidské práce je spotřebována za několik málo sezón, se nepodniká dobře.

Mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem není klasický občansko právní vztah. Je tu obrovská asymetrie, kdy nelze hovořit o partnerství. „Partnerem“ zaměstnance je jeho NADŘÍZENÝ. Ochrana konkurence mezi prodávajícím a kupcem pracovní síly je tu tedy na místě. Ovšem důležitější je tu konkurence jiných možností obživy. U vysoce kvalitní pracovní síly to tak určitě i funguje. K programátorům si nikdo nebude dovolovat tolik co k prodavačkám, ač při tom skřípe zubama, co si to ta drzá verbež připomínající bezdomovce dovoluje. Ti mají vždy dost možností alternativního výdělku. V US během počátků kapitalismu si také žádný zaměstnavatel nedovolil tolik co v Evropě, protože tam, když se chudák naštval, tak šel zabrat kus země na Západ a uživil se tak. Proto také americký dělník vždy vydělal víc než evropský. Nyní má také dost příležitostí, jak se stát taxikářem, stánkařem aj. Kromě toho také sockou závislou na dávkách od státu – ovšem konkurence zaměstnavatelům to také je.

Stát se ovšem vměšuje do volnosti smluvního práva daleko více. Máme tu Občanský zákoník pro základní smluvní právo, Obchodní zákoník, abychom obsloužili specifika mezi komerčními subjekty, Zákoník práce k obsloužení specifik trhu práce. Když uzavíráme smlouvu, tak obvykle máme vlastně už větší kus smlouvy hotový potřebou vytvořit smlouvu respektující zákonný rámec. Je to útlak státu nebo výhoda?

Existuje k tomu ekonomická teorie, která nám říká, že instituce existují k tomu, aby snižovaly transakční náklady. Všechno to vyjednávání, zajišování, že povinnosti a závazky se opravdu splní, je nesmírně nákladné. Zákony nám musí zajistit, že smluvní vztahy zajišující skutečnou efektivnost tvořily šablony smluv. Organizace jsou v přiměřeném rozsahu hierarchické, kde se o vůli šéfa nevyjednává – např. firmy, a v přiměřeném rozsahu se vyjednávají smlouvy, jejichž zvrat však není možné zvrátit válkou, nýbrž je vynutí zákon. Kvalitní společnost a kvalitní stát zajistí nízké transakční náklady. Moc, která snižuje transakční náklady, je legitimní struktura, co je zvyšuje – třebas česká justice, je mafie.

Amerika je jistě všelijaká, ale je jedničkou na současném světě proto, že přes všechny nedokonalosti, US stát dlouhodobě zajišuje nejnižší transakční náklady na světě. Já jsem na většině diskusí ProAmi, kromě např. balkánské podpoře US-demkratů a eurokratů genocidě Evropanů muslimskými vetřelci. Je tomu tak, zejména protože bych chtěl dosáhnout v našem světě takto nízkých transakčních nákladů. Jsou v tom i různé geopolitické důvody.

V Americe také funguje velice zvláštní ilustrace důležité skutečnosti: existují dvě důležité charakteristické dimenze k měření společnosti. Dimenze demokrace – diktatura, dimenze liberalismus – totalita. Ač to v historii vysoce koreluje a je to i docela zákonité, koreluje vysoká míra demokracie s vysokou mírou liberalismu, a vysoká míra diktatury s vysokou totalitou, nemusí tomu tak být. Lze si představit liberálního diktátora, právě tak jako totoalitní demokracii. Nejde i o nic teoretického. Demokracie v nedávné historii zpravidla moc liberální nebyla. Reprezentovala tradiční bigotnost místních společenstev. V Kalvínské republice, která byla nepochybně demokratičtější než ta naše, bychom asi byli zoufalí z děsivého útlaku. To samé bylo v amerických demokratických puritánských obcích, kde jsi za papeženský křížek na krku skončil na popravišti. Americká megaspolečnost je ale společenstvím těchto puritánských obcí. Ti puritáni pořád demokraticky bojují proti ďáblovi. Ústřední moci tam ale nezbývá než pod praporem liberalismu omezovat moc místních magnátů, kteří by nejradši v kápi Ku-Kux-Klanu bičovali černochy postupujíc podle stejné logiky jako každý ústřední monarcha snažící se omezit moc místních magnátů. Tyhle souboje a rovnováhy mocí tam pořád fungují. Bohužel to tmářství je při tom demokratičtější, ten liberalismus, co nakonec zvítězí, je tam útlakem centrální moci.

Myslím, že rovnováha mezi místními a tradičními vlivy je tam méně patologická než v Evropě než v naší Evropské unii. Přestože místní puritáni využívají svých svobod bojují proti jevům, o které by se naši tradiční katoličtí utlačitelé kromě Karase a jiných extrémistů držených jejich vlastními strukturami na uzdě ani nepokouší.

No ale jinak je evropský i americký způsob hnusný, utlačitelský a diktátorský – ač je jinak o špetičku liberálnější a demokratičtější než ve zbytku světa. Proto máme v naší Atlantické civilizaci o kousíček nižší transakční náklady a naše civilizace je pořád ještě jednička.

//Mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem není klasický občansko právní vztah. Je tu obrovská asymetrie, kdy nelze hovořit o partnerství. „Partnerem“ zaměstnance je jeho NADŘÍZENÝ. Ochrana konkurence mezi prodávajícím a kupcem pracovní síly je tu tedy na místě.

Regulace(ochrana) je v tomto případě naprosto zbytečná. Oba subjekty nabízí na trhu jedno a to samé - kapitál. Zaměstnanec práci, podnikatel zboží či služby. Más snad podnikatel ze zákona nárok na 8h prac. dobu, dovolenou, či dálší výhody?
Partnerem zaměstnance je osoba poptávající jeho práci. A strana poptávky je samozřejmě ve výhodě, protože si diktuje jak má nabídka vypadat.A výsledkem souladu je kontrakt/smlouva.
Právě regulací vzniká útlak. Např. minimální mzdou vytlačíš z trhu práce subjekty jejichž produkt hodnoty minimální mzdy nedosahuje a poptávka po jejich práci je tedy rovna nule. Navíc minimální mzda deformuje ceny a poškozuje zákazníka.
Drancování pracovní síly nehrozí. Ve svobodné zemi nikdo přeci nemůže bránit zamesnancům, aby podali třeba hromadnou žalobu vůči zaměstnavateli třeba za poškození zdraví z přepracování. Ale mnohem pravděpodobnější je varianta ,že na neregulovaném trhu práce by nebyl problém pro zaměstnance se uplatnit u jiného zaměstnavatele.

[quote]Právě regulací vzniká útlak. Např. minimální mzdou vytlačíš z trhu práce subjekty jejichž produkt hodnoty minimální mzdy nedosahuje a poptávka po jejich práci je tedy rovna nule. Navíc minimální mzda deformuje ceny a poškozuje zákazníka.
Drancování pracovní síly nehrozí. [/quote]

Neblbni! Tohle je v naivitě trochu moc. Co dělá minimální mzda se v příslušném oboru učí každý, kdo přijde do školy. O tom není spor, jestli je ekonom levičák či pravičák. Ujišuji tě ale, že bys zkoušku z příslušného předmětu neudělal ani u levičáka ani u pravičáka.

Bohužel už mám moc piv, abych ti mohl oponovat. :D

[quote]Neblbni! Tohle je v naivitě trochu moc. Co dělá minimální mzda se v příslušném oboru učí každý, kdo přijde do školy. O tom není spor, jestli je ekonom levičák či pravičák. Ujišuji tě ale, že bys zkoušku z příslušného předmětu neudělal ani u levičáka ani u pravičáka.
Bohužel už mám moc piv, abych ti mohl oponovat. [/quote]

HaHaHa.Tak to by ji neudělal ani nositel Nobelovi ceny za ekonomii Milton Friedman.
Citace z jeho knihy Svoboda volby:
\"Dalším souborem vládních opatření ve prospěch mzdových sazeb jsou zákony o minimálních mzdách. Tyto zákony jsou obhajovány jako forma pomoci lidem s nízkými příjmy. Ve skutečnosti lidi s nízkými příjmy poškozují. Nátlak ve prospěch těchto zákonů vytvářejí lidé, kteří před Kongresem vystupují za vyšší minimální mzdy. Nejsou to představitelé chudých. Jsou to převážně představitelé organizovaných odborů, AFL-CIO a jiných odborových organizací. Žádný člen odborů nepracuje za mzdu, která se blíží zákonnému minimu. Přes všechna slova o pomoci chudým chtějí stále vyšší minimální mzdy kvůli tomu, aby chránili členy svých odborů před konkurencí. \"

[url]http://www.libinst.cz/stranka.php?id=167 [/url]

Půjdu si tedy s Miltonem udělat reparát. Snad nám vysvětlí v čem spočívá prospěšnost státem nadiktované minimální ceny za kapitál na tržní rovnováhu. Nic ve zlým, ale k ránu jsi mě pobavil. Díky.

To, že zavedení nebo zvýšení minimální mzdy zvedne nezaměstnanost, o tom ale spor přeci není! Vždy jsem to uvedl, tak proč mi to dokazuješ? To ale vůbec neznamená, že regulace trhu práce není na místě.

Kdysi jsem v zápočtovém testu na první mikroekonomii měl příklad k optimalizaci trhu práce tak, aby si odboráři co nejvíc nahrabali, spolu s propočty jak tohle nahrabání zvedne nezaměstnanost a tak.

Osobně přiznávám, že se tahle forma konkurence pracovní síly o prachy zaměstnavatelů docela líbí, protože při ní jde o to, aby více peněz dostaly kvalifikovanější síly za cenu větších problémů se zaměstnáním pro méně kvalifikované. Dokonce i ty jako nejspíš kvalifikovanější bereš o trochu více než bys bral bez tohoto odborářského nátlaku. Odobry jsou jak se lze např. v Samuelsonovi poučit mj. nástrojem privilegovaných vrstev zaměstnanců, aby se měli líp na úkor zaměstnaneckého póvlu.

Ale tohle není zrovna o minimální mzdě. Tohle je o tom, že prostě trh musí být regulovaný, aby zdravě fungoval - včetně trhu práce. Máme tu Občanský zákoník, Obchodní zákoník, Zákoník práce, zákony regulující trhy cenných papírů, regulující bankovnictví a pojišovnictví atp. Bez nich by nebylo ekonomické svobody na řádně fungujícím trhu.

Právě proto třeba v takové Číně ještě není moc vysoký index ekonomické svobody, že tam tohle právo moc nefunguje. V Číně se teď horko těžko pod nátlakem zahraničních firem prosazuje, že když tam máš nájemní smlouvu, takže nepřijde uprostřed dohodnuté periody pronajímatel, že mu někdo druhý nabízí za nájem víc, takže se spakuj.

Zákony upravující specifika určitých trhů jsou naprostou nezbytností. Např. banky naprosto nemají takovou volnost ve smluvních vztazích i v celkových svých podnikatelských aktivitách jako běžné podniky. Je to mj. právě kvůli velmi asymetrickému vztahu mezi nimi a jejich klienty. Bez toho by docházelo k hodně odporným jevům na trhu. Když si kupuješ boty, tak si je koupíš podle jiného zákona, než si je musí koupit podnik, když je nakoupí pro své zaměstnance, protože ty vztahy mezi podniky jsou symetričtější a vztah mezi spotřebitelem a podnikem je asymetričtější. Proto je zaměstnanecký smluvní vztah už o dost více zákonem prefabrikován, protože trh práce je vysoce asymetrický. Zrovna tak jako jsou silně regulovány zákony o kapitálovém trhu. Právě proto, že např. u nás není dostatečně v zákonech i v praxi jejich uplatòování ošetřena asymetrie mezi minoritními a majoritními akcionáři, není u nás taková ekonomická svoboda jako v USA. Dokonce teď na návrh \"pravicové\" strany uzákonili i povinnost odprodeje minoritních akcionářů.

K ochraně trhu naprosto neoddělitelně patří ošetření tržních asymetrií! Bez jejich řádného ošetření zavládne \"modrá svoboda\" jako u nás v 90. letech nebo v Kolumbii či Nigérii, či jinde pod vládou kleptokratických družin, ne pravicová ekonomická svoboda. Ta mj. spočívá na omezení možnosti využívat asymetrického postavení. To ale naivní vyznavači pseudopravicových ideologií nechápou. :(

[quote]A proč by se výroba nemohla přesunout do Asie či Afriky, když to tam dokážou vyrobit levněji?[/quote]

Protoze je tam na tu levnou praci pouzivana predevsim nekvalifikovana pracovni sila ktera je mnohdy vykoristovana (Cina, ...) - tim pak flustrovana, unavena, :-)) Mnel-li nekdo moznost srovnat kvalitu napr. stejneho typu mobilniho telefonu od Nokie z Ciny nebo zapadni evropy jste mi na zapravdu. Stejne je to treba s kvalitou profesionalnich pocitacu...a s kvalifikaci tamnich odborniku mam sve osobni skusenosti i ve svem oboru. Proste nektere veci uz nekolik mesicu nejsou schopni pochopit...a v evrope je to standard....

[quote]
To by Ti tehdy zákaznící kupující zemědělské výrobky moc nepoděkovali. [/quote]

Nizka cena zemedelskych vyrobku neni dana prilis mechanizaci (Senegalci pracujici ve spanelskych sklenicich by mohli vypravet) ale dotacemi. Diky tomu treba nemuze konkurovat evropskemu zemedelstvi napr. uz ani Brazilie, Afrika. A nebude uz ani asie (ryze) protoze se pestovani ryze take presouva do Evropy. Pestovani netradicnich plodin narocnych na vodu napriklad zpusobuje hrozici nedostatek vody v jiznich statech. A pritom se zaplaveni ryzovych poli pouziva predevsim na hubeni plevele pred zahajenim rustu ryze... Ne vzdy jsem zil ve meste. A tak vim ze treba mechnizace v zemedelstvi zpusobubovala masivni odliv lidi z vesnice do mesta. Pretezovani orne pudy tezkou mechanizaci, atd. Lidska sila je v nekterych oblastech ZEME porad levnejsi nez jakakoliv mechanizace.

Není to úplně kosmonautické, ale srdce každého technika i ekonoma nad tím zaplesá:

http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&akce=showall&clanek=2238&id_c=81802...

Možná budou falešně plesat i Zelení, kteří se mylně domnívají, že kvasný líh jako palivo je k životnímu prostředí přátelský energetický zdroj. Samozřejmě jako všechny energetické Zelené nesmysly, je i tohle jejich standardní úlet od reality. Tady je k zástřiku použití líh naštěstí chladivem posléze však spáleným a doufejme, že bude používán k přírodě přátelštější syntetický etanol.

Chlape ,vidím, že jsi ze Zelených “zralej“ na infarkt :).
Už jsem se Ti snažil vysvětlit, vidím bohužel marně ,že zelený postoj je veskrze užitečný. Třeba Tvůj názor, že kvóty na CO2 brzdí energetickou invenci je scestný.
Emisní povolenky na CO2 existují NÌCO PŘES ROK . A obviòovat je tedy z toho, že brzdí invenci je minimálně předčasné.
Když už chceš v tomto směru plakat ,doporučuji se obrátit na různé regulační cenové úřady, které neustále poškozují přirozené monopoly, tedy když zrovna stát neblouzní o demonopolizaci formou násilného rozdělení infrastruktury a vlastního provozu(např. el. vedení a vlastní elektrárny) v monopolních odvětvích, bohužel infrastruktura by i poté zůstala jaksi stále monopolní. Příkladem zhoubného vlivu cenových regulátorů na monopoly může být železniční doprava před nástupem silniční konkurence. Proti těmto direktivním zrůdnostem jsou kvóty CO2 slabý odvar.
Když už pohrobci ropných lobby nenávistně rejou do obnovitelných zdrojů, alternativních pohonů , měli by si uvědomit, že to je defacto nyní jediná možnost(by dražší, ale velice vstřícná k přírodě) jak se zbavit energetické závislosti ,event. vydírání ze strany nevyzpytatelných zemí typu Ruska, sdružení OPEC apod.. V uranu, ropě, zemním plynu bude Evropa čím dál více zavíslá na těchto státech. Takže blízka budoucnost je z ekologických a strategických důvodů kromě jádra(pravda s ruským uranem), také v čím dál větší míře zastoupení obnovitelných zdrojů.

Pages