Sojuz-5

Primary tabs

První letový vzorek v Rusku projektované zásadně nové nosné rakety Sojuz-5 se plánuje vyrobit do r. 2022, úvodní technický projekt má být ukončen na konci r. 2015 nebo na začátku r. 2016, oznámil v interview pro RIA Novosti generální ředitel samarského Raketového a kosmického centra Progress Alexandr Kirilin.

Maketa Progressem rozpracované perspektivní rakety bude ukázán koncem srpna na Mezinárodním aerokosmickém salonu MAKS 2015 v Moskevské oblasti.

„Nosná raketa Sojuz-5.1 je raketou střední třídy s počáteční hmotou asi 270 tun. V současné době končí úvodní projektování, a nabídneme tento perspektivní projekt našim hlavním objednavatelům — Roskosmosu a ministerstvu obrany", řekl Kirilin.

Nosné rakety Sojuz

© Sputnik/ Yulia Rubtsova

Evropa zakoupí u Ruska 21 nosných raket Sojuz
Podle slov generálního ředitele, bude expertiza projektu uskutečněna koncem r. 2015 nebo v r. 2016.

Nosná raketa Sojuz-5.1 bude moci dopravovat kosmické přístroje na oběžné dráhy různé výšky a sklonu. Na nízkou oběžnou dráhu (asi 200 kilometrů) bude Sojuz-5.1 vynášet náklad o hmotnosti 9 tun, což je více, než vynáší nynější Sojuz-2.1b.

Zdůraznil, že Sojuz-5.1 není modernizací některé z existujících raket, ale zcela novým projektem, který bude konkurenceschopný jak ekonomicky, tak i technicky.

„Zvláštností Sojuzu-5 je použití jako paliva zkapalněného zemního plynu. Raketový motor na zkapalněný zemní plyn je třeba konstruovat od nuly, a máme možnost předem určit při jeho projektování jisté technické a ekonomické charakteristiky, které v konečném důsledku umožní Sojuzu-5 konkurenci s nejlepšími světovými vzory raketové techniky", řekl Kirilin.

Podle jeho slov je předností nového Sojuzu-5.1 jeho technologická jednoduchost: bude v něm asi dvakrát méně součástí, než v Sojuzu-2.

Raketou Sojuz-5.1 se plánuje postupně nahradit existující nosné rakety Sojuz-2.1a a Sojuz-2.1b.

„Mluvit o ceně je zatím brzy, protože se teprve rozpracovává úvodní projekt. Přitom chápeme, že cena nosné rakety Sojuz-5.1 bude menší než cena Sojuzu-2", podotkl spolubesedník agentury.

Progress je jedním ze světových předáků v oblasti projektování a využití nosných raket a kosmických přístrojů.

Více: http://cz.sputniknews.com/svet/20150818/935563.html#ixzz3o5job6Pw