Solar Orbiter - - - a také Česká republika

Primary tabs

solar orbiter poleti na atlase 5-411, v juli 2017

edit:
+ z nsf
http://www.nasaspaceflight.com/2014/03/atlas-v-launch-next-generation-su...
[Edited on 19.3.2014 Agamemnon]

Start Solar Orbiteru je stále plánovaný na červenec 2017 se záložním datem v říjnu 2018. další záložní data jsou duben 2018 a duben 2019. Hodnota projektu je 584 milionů euro bez vědeckých přístrojů. V případě odložení startu se zvýší náklady o 60, resp 80 milionů euro. V současné době jsou velké problémy s dodávkou vědeckých přístrojů. V případě startu v červenci 2017 se poletí bez EUI, PHI, RPW, METIS, SWA a MAG, v případě startu v dubnu 2018 se poletí bez EUI, PHI, RPW a části SWA, v říjnu 2018 se vším, i když ne v dokonalém stavu.

Start Solar Orbiteru odložen na říjen 2018.

Nakonec vybrali nejrozumnější řešení, ale stejně mně překvapuje, že oddálení mise s výrazným navýšením ceny je lepší řešení, než urychlené dokončení přístrojů.

[quote]Nakonec vybrali nejrozumnější řešení, ale stejně mně překvapuje, že oddálení mise s výrazným navýšením ceny je lepší řešení, než urychlené dokončení přístrojů. [/quote]

No nejlepší řešení to je i za to navýšení ceny. Pokud by se letělo bez některých přístrojů, pak by se výrazně snížil vědecký význam mise. A to je u čistě vědecké sondy zásadní problém. Urychlit dokončení přístrojů bohužel není tak snadné, také s ohledem na nutné testování jich samotných a pak zaintegrovaných do vlastní sondy. Na půl cesty je řešení letět s nekvalifikovanými FM nebo PFM.

Včera proběhla tiskovka o české části sondy, která by měla odstartovat v roce 2019.
Víc takových českých účastí!

http://www.astro.cz/clanky/slunecni-soustava/solar-orbiter-mise-ke-slunc...

[img=tbn]http://www.astro.cz/images/obrazky/original/098462.jpg [/img]

Problémy s dodávkou mnoha subsystémů neumožní vypustit Solar Orbiter v plánovaném okně v únoru 2019.