Sojuz 28 - Vladimír Remek

Primary tabs

Luděk:
Je to možné? Je toto vůbec portál o kosmonautice z ČESKA ? !!!

Sojuz 28 ...
Odpoledne jsem se vrátil ze školy a pustil jsem si televizi. Měla se vysílat dětská Vlaštovka, nebo něco podobného. Jenže ouha .. na TV obrazovce hlasatelka vyzývala opakovaně pořád dokola něco ve smyslu " ... neodcházejte od televizních obrazovek, očekává se závažná zpráva …" A pak jsem se dozvěděl, že ve vesmíru je Sojuz 28 s naším Vladimírem Remekem. Pro kluka ze základní školy z malého městečka, přestože jsem se o kosmonautiku zajímal hodně, ale sám, bez zázemí hvězdárny nebo planetária, to byla bomba. Nic takového jsem netušil a neočekával. Pak už jsem rychle listoval svým archívem o kosmonautice, hledal co bude kdy po startu následovat a jak asi bude let probíhat. Sledova jsem televizi, rozhlas, vystřihoval články z novin.
Jó, byla to hodně jiná doba, co do sdělování, přidělování a filrování informací.
Něco tak "life", jako dnes internetové pokukování po všech kosmodromech od projektové fáze přes start, celý průběh do detailů, po kosmických objektech, vesmíru a celám světě, si nedokázali a netroufli pořádně představit ani sc-fi spisovatelé a fandové.

Tak co Vy, jak to bylo ? Už si neuvědomuju, zpráva byla zveřejněna až po startu ? Vy zasvěcenější, tušili jste víc o přípravě nebo dokonce o možném datumu startu , .. ?

[quote]Je to možné? Je toto vůbec portál o kosmonautice z ČESKA ? !!![/quote]

Ano, je. http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=kosmo&file=article&sid=1120

Plus přednáška na Kosmoschůzce v Planetáriu ve čtvrtek(a následná diskuse v hospodě :D ), výstava Dana a Jardy,...

Tisková zpráva k 30.výročí startu připravená KosmoKlubem (Michal Václavík) a Astronautickou sekcí České astronomické společnosti (Milan Halousek) byla zveřejněna na webu
ASTRO.cz - http://www.astro.cz/clanek/3084
ScienceWorld.cz - http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/292FB9DCB1A57E6AC12573FD005604E4
VladimirRemek.cz - http://vladimirremek.cz/index.php?page=showclanek&clanek=70

Milan

i tady je připomínka:
http://collectspace.com/ubb/Forum38/HTML/000792.html
:D :D :D ;)

Když tak ještě něco navrch:

http://forum.nasaspaceflight.com/forums/thread-view.asp?tid=11818&posts=...

Ukrajinci to nějak nemohli zkousnout, ale měli na to myslet po roce 1917.

Pánové, ty odkazy znám. Měl jsem na mysli jen to, že se tady probere kdejaký šroubek, a kosmický "drb" z celého světa. A domácí příležitost ... ticho po pěšině. Čekal jsem i nějaké osobní vzpomínky, kde koho ta zpráva zastihla, a tak ... Jede se dál. Se mějte hezky.
Luděk Fík

[quote]Pánové, ty odkazy znám. Měl jsem na mysli jen to, že se tady probere kdejaký šroubek, a kosmický "drb" z celého světa. A domácí příležitost ... ticho po pěšině. Čekal jsem i nějaké osobní vzpomínky, kde koho ta zpráva zastihla, a tak ... Jede se dál. Se mějte hezky.
Luděk Fík [/quote]

No já to prošvihl, protože jsem měl neplánované rande a tak jsem se to dozvěděl s denním zpožděním. Je na tom něco extra zajímavého. Akorát si již nemohu vzpomenout na jméno. Ta skleróza. Jo Romana to byla. A to je asi vše.

[quote]Je to možné? Je toto vůbec portál o kosmonautice z ČESKA ? !!!
Tak co Vy, jak to bylo ? Už si neuvědomuju, zpráva byla zveřejněna až po startu ? Vy zasvěcenější, tušili jste víc o přípravě nebo dokonce o možném datumu startu , .. ?
[/quote]
Ano o tom, že se v Moskvě připravují dva piloti se vědělo, dokonce byla občas slyšet jména, ta ale jen mezi vojenskými piloty a zájemci o kosmonautiku. Start se čekal v únoru 1978 (jen ze šuškandy). V pondělí 27.2. odpoledne u mě zazvonili dva novináři z Pochodně - východočeské krajské noviny s tím, že potřebují sepsat řadu článků o kosmonautice i o letu našeho kosmonauta. Start, že bude ve čtvrtek 2.3. odpoledne (start skutečně byl v 16h 28min SEČ. Domluvili jsme články a ptal jsem se kdo to bude, řekli, že syn jednoho generála a že bydleli v Hradci Králové, více říci nechtěli. A to stačilo, už jsem věděl, že je to Vladimír Remek.

Po startu Sojuzu 28 už jsem měl mnoho informací a psal jsem další články. Byly celostránkové - dost práce, chyby jsem opravoval bílým kopírákem!!! Redakce mi v tom dělala úpravy aniž by se ptala, vyhazovala info o americké kosmponautice a dávali mi tam doplòky na konce článků, typu:" Mírová politika socialistických zemí v čele se Sovětským Svazem, který výsledky svého kosmického výzkumu dává do služeb celeho lidstva, je v tomto úsilí pevným základem. Start československo-sovětské posádky....". "nadpis " Kosmičtí poslové míru" atp.
Vzal jsem si dva dny dovolenou abych mohl psát.

Sledoval jsem to vše v TV, ale špatně na mne působil (po startu byl opilý na obrazovce) dr Codr, tehdejší komentátor TV - no, nic moc.
Byl jsem, ale rád, že to, byl náš člověk, kdo je ve vesmíru. I dnes ten let a práci našeho Remka vidím jako velmi dobrou. :)

Byl jsem, ale rád, že to, byl náš člověk, kdo je ve vesmíru. I dnes ten let a práci našeho Remka vidím jako velmi dobrou. :) [/quote]
Až na to, že to všechno stále je klasicky "po našem" = smrádeček, ale klídek a teplíčko. Dodnes se šeptá o protekci, nikdo ale nic nahlas neřekne, jeden se odvolává na druhého, že ten mu prý řekl, že žádná protekce nebyla a že Remek byl zkrátka ze všech nejlepší, ale ten, který je citován, ten mlčí. Překrucují se skutečná fakta, mlží se, uvádějí se účelové polopravdy, přičemž jedna z takových odpudivých účelových lží udělá z Rukavišnikova a Pelčáka "ublížené závistivce nadávající na protekci" (důvody se však neuvádějí), ačkoli mnozí dobře vědí, že k onomu "zanadávání" na nespravedlnost a protekci, měli setsakramentský důvod, a že když nic, tak právě tento příběh poukazuje na zvýhodòování Vladimíra Remka doslova za každou cenu. I Sověti tehdy od všeho dali ruce pryč a řekli, že "rozhodla Praha". Co je však nejsmutnější, že sám hlavní protagonista se dodnes chová jako by o ničem nevěděl a autory oprávněných pochybností označí v novinách za hlupáky, takže z toho plyne, že veškerá zvýhodnění, která měl už před letem proti jiným a rád je využíval, jako by pro něj byla dodnes normální - o tom, že měl nějakého náhradníka se zmíní takřka na příslovečné půl huby a ještě pouze proto, aby ho ve vhodném okamžiku práskl ("já nic, ale on!"). Aby si ho však konečně chlapsky postavil vedle sebe a nahlas jako pravý chlap řekl "byl stejně dobrej jako já", to je mu zatěžko od roku 1978. Ke slušnosti nevychován, slušného chování nedojde. Vladimír Remek je typickým reprezentantem typického Čecha 70. let, jen nevím, zda na to máme být hrdi... A jeho práce na oběžné dráze, kterou jste oznámkoval "velmi dobrou"? Četl jste pozorně, jak sám dnes přiznal, že z objemu vědeckých experimentů, které vezli nahoru udělali vlastně jen velice málo - zastrčili trubičku do tavící pece (ještě že to), píchli si jehličku od oxymetru pod kůži, na hvězdy nekoukali, protože jim to zkazili Sověti, když nepřišli do práce, a o psychologickém experimentu SUPOS se raději nemluví, protože se na něj vykašlali?
Zato jsme se hojně dočetli, jak se hodný a poslušný Vláďa díval z vesmíru na Zemi a co si při tom myslel o všeobjímajícím míru, což je ale pouhé shrnutí myšlenek již dříve mnohokrát vyslovených jinými kosmonauty, takže ani v tom není originální a jen "opisuje". Sice opět zněly oslavnné fanfáry jako před třiceti roky, ale opět nebyla vyslovena žádná pravda o tom, jak to tehdy opravdu bylo a jak se všechno semlelo v tehdejší politické mlýnici. Nebyla by to nejspíš příjemná pravda. Proto je patrně lépe pokračovat v tradici - prominenta chválit na úkor ostatních. Zůstaneme v klídku a teploučku - a smrádeček, na ten jsme si přece už dávno zvykli, takže ani okna k nalezení pravdy nemusíme otvírat.
Tím také odpovídám na zcela úvodní otázku - ano, je to portál o kosmonautice z Česka. :) :D ;) :P

[quote]Až na to, že to všechno stále je klasicky "po našem" = smrádeček, ale klídek a teplíčko. Dodnes se šeptá o protekci, nikdo ale nic nahlas neřekne, jeden se odvolává na druhého, že ten mu prý řekl, že žádná protekce nebyla a že Remek byl zkrátka ze všech nejlepší, ale ten, který je citován, ten mlčí. Překrucují se skutečná fakta, mlží se, uvádějí se účelové polopravdy, přičemž jedna z takových odpudivých účelových lží udělá z Rukavišnikova a Pelčáka "ublížené závistivce nadávající na protekci" (důvody se však neuvádějí), ačkoli mnozí dobře vědí, že k onomu "zanadávání" na nespravedlnost a protekci, měli setsakramentský důvod, a že když nic, tak právě tento příběh poukazuje na zvýhodòování Vladimíra Remka doslova za každou cenu. I Sověti tehdy od všeho dali ruce pryč a řekli, že "rozhodla Praha".[/quote]

Pokud tak rekli (kdo?), tak to byla vymluva. Na slozeni posadky Sojuzu-28 Sovetum VELMI ZALEZELO. A to mnohem vice, nez se dosud predpokladalo. A obecne zazite tvrzeni "Sovetum bylo jedno, ktera posadka poleti", je zavadejici. VUBEC jim to nebylo jedno, protoze vyber jedne nebo druhe posadky mohl urcovat cely budouci vyvoj v nominacich dalsich posadek. Proc?

V pripade Sojuzu-28 doslo k jednomu velkemu stretu: vojenske a civilni "lobby". Vojaci meli do te doby garantovane minimalne jedno misto (velitelske) v kazde kosmicke lodi, civiliste (= inzenyri) dostali prilezitost jen obcas (a to jen na miste palubnich inzenyru). Najednou ale bylo nutne nominovat civilisty do velitelskych pozic u interkosmonautu, protoze nebyl dostatek zkusenych vojenskych pilotu.

(Vite, ze puvodne se mel s Pelcakem chystat k letu Jurij Isaulov? Ale nakonec bylo rozhodnuto, ze velitel mise musi mit letovou zkusenost, coz Isaulov nemel. Pro uplnost: Pelcak se tuto "predbeznou nominaci" ani nedozvedel a vyplyva az z nedavno zverejnych dokumentu o sovetskem kosmickem programu.)

Vojaci se citili ohrozeni ("co kdyby se civiliste osvedcili a pripravili nas o monopol na veleni kosmickych lodi?"), civiliste citili jedinecnou prilezitost tento monopol narusit. Dochazelo pak k mnoha absurdnim stretum: treba k obvinovani z toho, ze "nekdo" posadce Gubarev-Remek pri zkouskach na trenazeru napovidal, nebo ze Rukavisnikov byl dopredu seznameny s mimoradnymi situacemi, ktere bude jeho posadka na trenazeru resit.

Blizsi podrobnosti: Letectvi+kosmonautika 3/2008, článek "Jak to bylo s výběrem posádek?", str. 12 az 14 (vyjde 14. března 2008).

K reakci na můj článek od značky ELF.
Pane kolego/kolegyně, ve své reakci píšete dost věcí, které je nutno dokázat. Uveďte prosím, podklady ze kterých čerpáte informace o protekci,nehovoru pana Remka o panu Pelčákovi. A i to ostatní. Jinak to bude pořád smrádek.

Co se týče letu budu tvrdit,že byl úspěšný. Byl to první let, kdy rusové přibrali do posádky někoho cizího. Ukázal problémy o kterých se nevědělo, třeba problém s jazyky. Mnoho toho neudělali, ano stav beztíže a její působení na lidi je stresující, úspěchem už bylo to, že udělali aspoò něco a že to proběhlo bez nehod. Lety tam nahoru, nejsou ani dnes procházkou.
Přečtěte si knihu PANA astronauta E. Cernana: "Poslední člověk na Měsíci". Dočtete se tam o jeho letu v Gemini 9. Při jeho kosmické procházce se prakticky nic neopodařilo udělat. S velkými obtížemi se dostal zpět do kabiny. Byl neúspěšný ??? NAPROSTO NE!
Když v nepřátelském prostředí, a to stav beztíže je, se udělá aspoò něco, je to dobré. Totiž i špatný výsledek posouvá hranici poznání dál.
Nadále budu tvrdit, že let čechoslováka byl velmi úspěšný a že jsem byl a jsem rád, že jsem to mohl zažít. Byla to pořád doba prvních kroků kosmonautiky.

Přečtěte si třeba článek pana ing Pacnera na:
http://technet.idnes.cz/

[quote]K reakci na můj článek od značky ELF.
Pane kolego/kolegyně, ve své reakci píšete dost věcí, které je nutno dokázat. Uveďte prosím, podklady ze kterých čerpáte informace o protekci,
Prosím: Mimo jiné např.: Stanislav Kužel, Jan Kolář - Já Sojuz volám Prahu, Lidové nakladatelství/SČSP, Praha 1978, str.87. Osmi pilotům jede do ÚLZ oznámit generál Kalický, že jsou vybráni jako kandidáti na kosmický let, což jim do toho okamžiku nikdo neřekl. Dle textu však zastihne pouze sedm pilotů, protože Vladimír Remek je u generálporučíka Josefa Remka... Jde o velice mimořádnou výsadu a vybočení z přísných pravidel kázně v armádě. Ne?
Dále k vašemu doporučeni: "Přečtěte si třeba článek pana ing Pacnera na: http://technet.idnes.cz/" Půjčila jsem si v knihovně od Vámi doporučeného autora knihu Devět dnů kosmických (spoluatoři Michail rebrov, Otto Dufek, Mladá fronta a Mladá Garda, Praha 1978. Principiální myšlenky jsou v obou textech přes 30 let odstupu stejné. V doporučeném současném článku však proti textu knihy není zmínka o stále dodnes diskutovaném příbuzenském vztahu s generálem Remkem. V době investigativní žurnalistiky a již přístupných archivů např. bývalého ÚV KSČ bylo možné dát jasnou odpověď. Proto zůstávají např. dodnes opakovaně připomínané vzpomínky generála Vacka.
Výběr posádky na kosmodromu Bajkonur a poznámka, že "nadávali na protekci a na bordel" jsou popsány v knize Karla Pacnera Kolumbové vesmíru II., Paseka, Praha/Litomyš 2007 str. 204, aniž by byl vysvětlen důvod k takovému "nadávání". Logicky napadne, proč "u láhve vína" (viz citace v knize) tak naprosto konkrétně "nadávali". Měli k tomu konkrétní důvod. V popisu události proto chybí to, co se přitom dnes dá snadno zjistit a vysvětlit. Důvod proč se podle textu knihy mluvilo o "protekci a bordelu". To snad napadne každého i průměrně logicky uvažujícího čtenáře.
Nazval jste mne kolegyní. Já se neodvažuji použít stejné oslovení. Děkuji za odkaz na knihu E. Cernana, ale promiòte mi poznamenat, že totiž Vaše kritika mojí věcné poznámky mi přijde spíše emotivní a nevěcná. O "nehovoru pana Remka o panu Pelčákovi" jsem nic nenapsala. Když jste to už ale sám uvedl, musím říct, že jde o zajímavý podnět k podrobnějšímu studiu vzájemných postojů.
[/quote]

Děkuji za uvedení zdrojů, ale to co je v nich uvedeno mi připadá nedostatečné.

(O "nehovoru pana Remka o panu Pelčákovi" jsem nic nenapsala.)
Aby si ho však konečně chlapsky postavil vedle sebe a nahlas jako pravý chlap řekl "byl stejně dobrej jako já", to je mu zatěžko od roku 1978.
To je Vaše věta, kterou jsem neuměle vyjádřil, to je ten nehovor.

Pokud jsem se Vás dotkl označením kolego/kolegyně, omlouvám se. Ze zkratky ELF se ovšem o tom nedá nic zjistit a podpis pod Vaší reakcí chyběl.
A přeji hezké dny K.B.

[
Pokud jsem se Vás dotkl označením kolego/kolegyně, omlouvám se. Ze zkratky ELF se ovšem o tom nedá nic zjistit a podpis pod Vaší reakcí chyběl.
A přeji hezké dny K.B. [/quote]
Pardon - Eva Lýdie Fontánová.

Je pochopitelné, že od začátku svádí představa, že gen. Remek zatlačil u Sovětů, aby jeho syn letěl, nikoliv Pelčák. Taky Olda Pelčák si to zřejmě myslí. To, že se s Rukavišnikovem opili, když se dověděli, že jsou druzí, není nic nového - takhle se s tímto údělem vypořádávaly mnohé sovětské záložní posádky.
Mluvil jsem o tom s několika lidmi. Míša Rebrov, plukovník letectva, vedoucí oddělení kosmonautiky a vědy v redakci Krasnaja zvězda, mi jednou vysvětloval, že nějaký čs. generál, by velitel letectva, nemohl mít v Moskvě na to vliv, výběr spíš spočíval v interních sovětských záležitostech - možná i v soupeření mezi civilními a vojenskými kosmonauty.
(Míša byl kamarád, kterému jsem věřil. V září 1989 mi například říkal: "Kdyby se v Praze něco dělo, naši vojáci z Milovic vám přijdou na pomoc" - tím myslel na pomoc proti Jakešovi a spol.)
Podobně se vyjadřoval i další kamarád Sláva Golovanov. (Ten mě v září 1989 zavedl k zástupkyni šéfredaktora Koms. pravdy, která mi dala všechna svá telef. čísla pro případ, že by se u náš něco dělo. Taky jsem toho v listopadu využil.)
S plk. MUDr. Antonínem Dvořákem, předsedou lék. letecké komise ÚLZ, jsem o tom otevřeně mluvil v 90. letech, kdy už gen. Remek nebyl ve funkci. A ten mi řekl to, co vždycky cituju, že totiž Vláďa Remek byl psychicky a fyziologicky lepší než Olda Pelčák.
Existuje ještě záhada toho 8. kandidáta, který najednou zmizel. Původně se to vysvětlovalo, že měl německé jméno, tuším Müller. Ale po revoluci se zjistilo, že když byl v Moskvě na akademii, při rozlučce se v opilosti nepříznivě vyjádřil o Sovětech - a někdo to donesl KGB. Proto byl vyřazen. Podávám, jak jsem slyšel, nezkoumal jsem to.
Jinak si nemyslím, že by v nějakých archivech byly dokumenty o tom, že Praha protlačovala v Moskvě Remka na úkor Pelčáka. Takové věci se řešily osobními dohodami - to vím z příkladu prvního lékaře-kosmonauta Jegorova. Zákulisí mně vysvětloval Jura Senkevič, který byl tuším jeho nadřízeným v Ústavu lék.-biol. problémů.

Ovšem faktem zůstává, že kdyby nebyl Vladimír Remek synem generála letectva, vůbec by se nedostal mezi kandidáty kvůli otylosti.

Když jsem oba naše kandidáty na podzim před startem ve Hvězdném Městečku navštívil, nebyl Remek vůbec při těle jako dnes.

Protože po zařazení do výcviku musel zhubnout o 15 kg, každý jiný by měl problém s jeho nadváhou zůstat vojenským pilotem a vůbec by nemohl uvažovat o zařazení mezi kandidáty kosmických letů.

Milí kolegové, ikdyž tak často tady na fóru své názory nepředkládám, (abych moc nemluvil do řemesla znalcům), spíš jen příspěvky čtu, tak jsem neodolal na téma V.Remek taky něčim přispět. Vycházím z toho co si pamatuji z oněch památných dní a co jsem pak četl v knížkách psaných V, Remkem a O. Pelčákem a taky z jejich aktualnich vyprávění. Tekrát, když remek startoval, tak přímé TV přenosy u nás nebyly ještě samozřejmostí a události se normální smrtelník dozvěděl až ze správ v TV nebo rádiu. Pamatuji, se, že v Televizních novinách proběhl záznam startu. Příjezd posádky na kosmodrom, hlášení posádky před start. rampou, nástup do výtahu a pak večerní start Sojuzu 28. Byly tam i tv záběry z kabiny. Dál to znáte. Co se týče Remka, tak popsal celou svou rodinu, i svého otce a vůbec se netajil, že je to vysoký důstojník. Byl pro něho vzorem a snažil se jít v jeho stopách. To, že byl vybrán na výcvik pro kosmonauty taky držel nějakou dobu v tajnosti i před rodinou. Ale zřejmě kromě svých schopností voj. pilota měl i veliké štěstí ve své kariéře, jak popisoval, o co se snažil, to se mu většinou vydařilo. Takže to, že se mu podařilo letět, má sám velkou zásluhu. A to, jestli byl ovlivněn svým přesvědčením,to bylo dáno dobou a prostředím, ve kterém žil. Takových lidí bylo hodně. Ale, okolností, proč byl vybrán právě on, o tom se vedou spekulace dodnes. O. Pelčák rozhodnutí o tom, že byl vybrán Remek doslovně popsal tak, že ještě několik dní před startem nikdo netušil, kdo bude vybrán. Až pak si je k sobě (Pelčáka a Rukavišnikova) zavolal generál Šatalov (snad se nepletu) a sdělil jim, že k letu byli vybrání Remek a Gubarev a oni zustávají jako záložní posádka. Také jim sdělil, že o tom, kdo poletí nerozhodovali oni, ale že o tom rozhodovala tehdejší vláda Československa. Víc si to netroufám komentovat. Jen Pelčák se zmínil o tom, že si pak s Rukavišnikovem zanadávali u piva a to bylo vše. Ještě se zmíním o tehdejší cenzůře. Když přístáli Američané na Měsíci, tak naši občané měli možnost sledovat v přímém přenosu jen výstup Armstronga na Měsíc a další průběh událostí jen ve zprávách. Znám osobně člověka, který v té době pracoval v ČST jako spojař. Takže to, co obyčejní diváci u nás nemohli vidět jako jinde ve světě, tak oni na svém pracovišti sledovali kompletní přenos a do Televizních novin se mohly dát jen útržky ze záznamu. Ale to jen tak na okraj. Pak jen vím, že Remek byl dost naštvaný, když mu pak nedovolili dál létat, ale posadili ho do kanceláře. Prý, že si u prvního Československého kosmonauta nemůžeme dovolit jeho ztrátu, kdyby se mu při lítání něco stalo.... Takže na tom Olda Pelčák tak trochu vydělal, když mohl létat dále. Ale myslím, že ho to mrzí dodnes, že se do vesmíru nepodíval. Pokud někdo máte přesnější informace, tak mě prosím opravte. Marcel Vašíček. al. sirius

Vidím, že je třeba sdělit nepilotům také pravdu ohledně pilotních schopností Vladimíra Remka. On byl od počátku pilotem z protekce, kterého nenechali raději ani samostatně létat. Jeho pohádka o tom proč mu nedovolili létat po jeho kosmickém letu, je vojenským pilotům dodnes k smíchu, oni se o něho skutečně báli, ale protože byl naprosto neschopný pilot. Takže máme rovněž světovou raritu - kosmonauta který byl tak mizerným pilotem, že jedině díky protekci se mohl stát kosmonautem.

Děkuji za reakci, je pro mě dost překvapivá. Bylo by dobré uvést pravdivé zdroje, které takhle o neschopnosti Remka mluví a rozvést to konkrétněji. Ale abych byl upřimný, moc těmto informacím nevěřím. I když Sověti byli pod tlakem tamější garnitury, tak určitě nebyli blázni, aby riskovali kosmický let s tak neschpným člověkem. Sirius

Věřte nebo nevěřte, ale taková jsou fakta - zatímco v ostatních socialistických zemích vybrali ke kosmickému letu nejlepšího pilota z nejlepších, zůstává černou skvrnou našeho kosmického výzkumu, že náším kosmonautem byl protekční synek. Důkazem je Remkův pilotní zápisník, není divu že se s ním nechlubí, nemá totiž s čím.

[quote] Vidím, že je třeba sdělit nepilotům také pravdu ohledně pilotních schopností Vladimíra Remka.[/quote]K čemu by mu byli pilotní schopnosti v kosmu? Pokud vím, tak on tam neletěl letadlem .A to byl Havel nebo Pavel,prostě byl vybrán(možná si hodili korunou) .
Tady se ukazuje typická česká vlastnost – závist .

Prostuduj historii kosmonautiky a zjistíš, proč byli do řad kosmonautů jako členové posádek pilotující kosmické lodě vybíráni nejzkušenější piloti z nejzkušenějších. Není to závist, ale ostuda, když československým kosmonautem byl pilot kterého se báli jeho intruktoři pustit na sólo.

[quote] Není to závist, ale ostuda[/quote]Je to závist a ostuda. Československý kosmonaut mohl byt klidně traktorista který zvládne přípravu a výcvik ,ALE musel byt v KSČ a SSM.

[quote]Prostuduj historii kosmonautiky a zjistíš, proč byli do řad kosmonautů jako členové posádek pilotující kosmické lodě vybíráni nejzkušenější piloti z nejzkušenějších.[/quote]

Ehm... Obavam se, ze tato informace je mirne zavadejici. Staci se podivat na prvni oddily kosmonautu v SSSR nebo v USA - to opravdu nebyli nejlepsi z nejlepsich. NASA mela napr. eminentni zajem zaradit do oddilu astronautu Chucka Yeagera, Roberta Whitea, Neila Armstronga (ten nakonec prisel az s druhym vyberem), Ivana Kincheloa (novinari mu prezdivali "Mr. Space") ci Scotta Crossfielda. Tedy nejlepsi zkusebni piloty ze zakladny Edwards. Vsichni do jednoho odmitli.

Proto do oddilu astronautu sla spise druha trida pilotu, kteri videli sanci dostat se do prvni. Za vsechny to vystihl Charles Yeager: "Nesednu do lodi, kde bych nejdrive musel ze sedadla seskrabnout opici hovinko." Jinymi slovy: ono to o pilotovani moc (= vubec) nebylo, spise o odvaze a odolnosti.

(A proc se hledalo mezi piloty? Pokud si "prostudujete historii kosmonautiky" zjistite, ze NASA puvodne chtela udelat CELONARODNI konkurz na kosmonauty. Zatrhl to prezident Eisenhower, ktery mel strach, ze by ten konkurz byl neumerne obrovsky a ze by program neunosne zdrzel. Proto byly vytvoreny umele mantinely, aby se vybiralo z desitek kandidatu, nikoliv z desitek milionu.)

Trochu si astronauty a kosmonauty idealizujeme...

To jsou nesmysly. I kdyby byl Remek protlačován protekcí, nedostal by se z 8 vybraných do dvojice kandidátů, kdyby nesplnil všechno, co musel kosmonaut splnit. To si řídili sověti sami a nikdo jim do toho kecat nesměl. I do těch 8 by se nedostal, pokud by byl mizerný pilot nebo student, musel být nadprůměrný. Samotný počet nalétaných hodin není rozhodující, protože v ČSSR a SSSR to fungovalo trochu jinak - oba měli za sebou vysokou leteckou školu J.A.G. v Moskvě. Pokud jde o samotný výběr mezi Pelčákem a Remkem, tam už je protlačení možné, protože sovětské hodnocení obou kandidátů bylo stejné. Výhodou Pelčáka byla jeho rodina, která byla propagandisticky využitelná - takže pokud by Remek nebyl synem generála, letěl by Pelčák a zase by si stěžoval Remek, že neletěl jen kvůli tomu, že neměl vzornou ženu a děti. Pořád ale platí že Remek byl stejně dobrý kandidát, takže obviòovat z protekce jeho je podpásovka.

Dovolil bych si požádat, aby si někteří členové fóra dávali větší pozor na dodržování etických norem. Vím, že že Vás to za rudých bratří neučil a od Kožených a Krjčířů také nebylo co dobrého pochytit.

Napřed než něco napíšete zklidněte hormony a pak si to přečtěte v klidu a řekněte si kdyby někdo podobnou formou psal o Vás.
Já sám jsem si zde naběhl s pojmem ekoterorista. I když si za ním stále stojím vím, že nelze generalizovat a známkovat všechny ochránce přírody.

Pouze některé extremisty.

Jednou jsem přispěl na fórum a už je s toho polízanice :D No, připouštím, že protekce a idealizace opravdu hrají a hrály velkou roli mezi lidmi,- všude, nejen mezi kosmonauty, je to na úkor poctivých lidí, ale co s tím? Historii už nezměníme. Pochybuji, že by V. Remek přiznal svoji neschopnost (pokud by to byla pravda)a pokud to není doloženo konkrétně, jsou to pořád jen spekulace a názory. O čem bychom diskutovali, kdyby místo Remka letěl Pelčák? ;)

[quote]O čem bychom diskutovali, kdyby místo Remka letěl Pelčák? ;) [/quote]

A to se bavíme jen o dvou možnostech! :-)

Víte, jaké diskuse byly, jsou a budou třeba ohledně toho, kdo byl "nejvhodnější" kandidát na titul "první člověk na Měsíci"? Žhavých adeptů bylo asi tucet, méně žhavých možná třikrát tolik...

To nemění nic na faktu, že musel být komunista, to znamená bezcharakterní člověk, kterýho si nemá smysl vážit protože žil pro zločineckej režim zatím co min. stejně dobří talenti, letci, byli v uranovejch dolech a lagrech jen protože měli charakter. Měli je všechny v 1989 pozavírat a ne je pouštět do parlamenů. Nechápu proč ho vyzdvihuje Kosmoklub, T.Přibyl a další, nechápu jak na to můžou mít žaludek. Měli by všude zdůraznit, že to nebyl Korolev co to dělal z donucení, a tudíž má smysl si ho vážit. Remek byl loutka, která akceptovala systém a pracovala pro něj, stejně jako Gotvald, nebo soudci co posílali lidi na šibenici. Především na to by se nemělo zapomínat a ani Kosmoklub a publicisté!!! At se vám můj názor líbí nebo ne, je to většinovej názor kterej třeba nevidíte, ale na západ od nás je každýmu jasnej.

[quote]Nechápu proč ho vyzdvihuje Kosmoklub, T.Přibyl a další, nechápu jak na to můžou mít žaludek.[/quote]

Ze by ho Pribyl vyzdvihoval, jsem si nevsiml. ;-) Ale mozna je chyba na mem prijimaci (nebo vysilaci?).

Zatim se tady bavime pouze v rovine vhodnosti/nevhodnosti a kvalit/nekvalit obou ceskych kandidatu.

Jedine sve vyjadreni ciste strany Remka jsem dal vcera na svuj blog (www.kosmonaut.cz/blog) a myslim, ze do vyzvihovani ma daleko.

[quote]Vidím, že je třeba sdělit nepilotům také pravdu ohledně pilotních schopností Vladimíra Remka. On byl od počátku pilotem z protekce, kterého nenechali raději ani samostatně létat. Jeho pohádka o tom proč mu nedovolili létat po jeho kosmickém letu, je vojenským pilotům dodnes k smíchu, oni se o něho skutečně báli, ale protože byl naprosto neschopný pilot. Takže máme rovněž světovou raritu - kosmonauta který byl tak mizerným pilotem, že jedině díky protekci se mohl stát kosmonautem. [/quote]

KDE MOHU NAJÍT FAKTA o tomto vašem tvrzení? Vy jste pracoval v pilotním výcviku našich pilotů, že to víte? Jste byvalý pilot?
Nebo to je z mísy "jedna tetka povídala"?

Za bolševika jsem byl často usměròován a tom co mám říkat o americké kosmonautice. Opatrně jsem si stál na svém. Teď je to otočeno, lidé pracující za dob vlády komančů jsou jenom blbci a přisluhovači odsouzeníhodného režimu? Nedávno v rozhlase po mě reportér chtěl abych řekl jak ti rusové v tom vesmíru jsou špatní! Nejsou !

TENTO SVÌT NENÍ JEN ČERNA A BÍLÁ BARVA.

[quote]To nemění nic na faktu, že musel být komunista, to znamená bezcharakterní člověk, kterýho si nemá smysl vážit protože žil pro zločineckej režim zatím co min. stejně dobří talenti, letci, byli v uranovejch dolech a lagrech jen protože měli charakter. Měli je všechny v 1989 pozavírat a ne je pouštět do parlamenů. Nechápu proč ho vyzdvihuje Kosmoklub, T.Přibyl a další, nechápu jak na to můžou mít žaludek. Měli by všude zdůraznit, že to nebyl Korolev co to dělal z donucení, a tudíž má smysl si ho vážit. Remek byl loutka, která akceptovala systém a pracovala pro něj, stejně jako Gotvald, nebo soudci co posílali lidi na šibenici. Především na to by se nemělo zapomínat a ani Kosmoklub a publicisté!!! At se vám můj názor líbí nebo ne, je to většinovej názor kterej třeba nevidíte, ale na západ od nás je každýmu jasnej. [/quote]

Milej pane,
... obávám se, že jste úúúplně mimo!

Víte, že všichni v téhle zemi byli buď komunisti, nebo s nimi nějakým způsobem koexistovali (až na pár disidentů ve vězení)? Kolik Vám je let, že toto nevíte?

Každá doba má určitá měřítka. A jak každý ví (a vždy věděl), tak fyzikální realita nefunguje podle stranických knížek, nebo nějakých známostí. V rámci daných podmínek (na základě vzdělání, znalostí, pilotních zkušeností, fyzické kondice a odolnosti, mentálních schopností, sociálních a také stranických hledisek) byly vybráni dva nejlepší kandidáti a jeden z nich letěl. Třeba si ten ruskej generál, co měl poslední slovo, hodil kopějkou, nebo se zeptal doma mátěri, který jí přišel hezčí ...

V každém případě oba byli ti NEJLEPŠÍ!!! A oba věděli, že poletí jen JEDEN!!!

... a ještě poznámku:
Přijde mi hrozně nefér teď po třiceti letech dělat chytráka. A rozjímat nad tím, že teďka má Pelčák beďary a Remek po třiceti letech ztloustnul.
Pokud jste objevil nějaké jasné a průkazné materiály - pak prosím o zveřejnění (například není problém materiály deponovat někde u notáře a sem poslat odkazy na jejich naskenované podoby).
Pokud nic jednoznačného a průkazného nemáte, pak jste pomlouvač a lhář.

i když mě to bude stát vyloučení z diskuze budu sprostý ...
Víte o tom uplné HOVNO, s prominutím!!! "Nejlepší"?! nejlepší z omezené skupiny, bych upřesnil! stovky nejlepších letců po válce nebo po 1968 nemohli létat protože měli charakter. Kde je pak to vaše "nejlepší"?
a to jestli je Vám sympatická ruská kosmonautika prolezlá korupcí a protekcí, to je mi vás líto! stydte se za to, že nevidíte pravdu. Remek byl zasranej komanč a měli ho poslat k čertu, a vás taky.
Je mi třicet , otec nemohl studovat a děda seděl jen proto, že byl na západní frontě. Důvod proč komunisti neuspěli s totalitním režimem je právě ten, že likvidovali ty nejlepší kteří měli něco proti bezcharakterní vladě. Nebudu dál polemizovat. Stejně to nepatří ke kosmonautice. Jen bych chtěl, aby Kosmoklub a publicisté nedělali z Remka hrdinu a řekli pravdu!!! že to byl bezcharakterní člověk a komanč. A poslali ho k čertu. Jsem si naprosto jistý, nebýt komunistů a být demokracie, určitě není první "komanč" Remek, ale někdo z letců co nemohli po 1968 létat.
Doufám také, že lidé jako jste vy co nejdříve, vychcípou abu tu byla konečně demokracie a další kosmonaut čr byl skutečně ten nejlepší.

[quote][quote]To nemění nic na faktu, že musel být komunista, to znamená bezcharakterní člověk, kterýho si nemá smysl vážit protože žil pro zločineckej režim zatím co min. stejně dobří talenti, letci, byli v uranovejch dolech a lagrech jen protože měli charakter. Měli je všechny v 1989 pozavírat a ne je pouštět do parlamenů. Nechápu proč ho vyzdvihuje Kosmoklub, T.Přibyl a další, nechápu jak na to můžou mít žaludek. Měli by všude zdůraznit, že to nebyl Korolev co to dělal z donucení, a tudíž má smysl si ho vážit. Remek byl loutka, která akceptovala systém a pracovala pro něj, stejně jako Gotvald, nebo soudci co posílali lidi na šibenici. Především na to by se nemělo zapomínat a ani Kosmoklub a publicisté!!! At se vám můj názor líbí nebo ne, je to většinovej názor kterej třeba nevidíte, ale na západ od nás je každýmu jasnej. [/quote]

Milej pane,
... obávám se, že jste úúúplně mimo!

Víte, že všichni v téhle zemi byli buď komunisti, nebo s nimi nějakým způsobem koexistovali (až na pár disidentů ve vězení)? Kolik Vám je let, že toto nevíte?

Každá doba má určitá měřítka. A jak každý ví (a vždy věděl), tak fyzikální realita nefunguje podle stranických knížek, nebo nějakých známostí. V rámci daných podmínek (na základě vzdělání, znalostí, pilotních zkušeností, fyzické kondice a odolnosti, mentálních schopností, sociálních a také stranických hledisek) byly vybráni dva nejlepší kandidáti a jeden z nich letěl. Třeba si ten ruskej generál, co měl poslední slovo, hodil kopějkou, nebo se zeptal doma mátěri, který jí přišel hezčí ...

V každém případě oba byli ti NEJLEPŠÍ!!! A oba věděli, že poletí jen JEDEN!!!

... a ještě poznámku:
Přijde mi hrozně nefér teď po třiceti letech dělat chytráka. A rozjímat nad tím, že teďka má Pelčák beďary a Remek po třiceti letech ztloustnul.
Pokud jste objevil nějaké jasné a průkazné materiály - pak prosím o zveřejnění (například není problém materiály deponovat někde u notáře a sem poslat odkazy na jejich naskenované podoby).
Pokud nic jednoznačného a průkazného nemáte, pak jste pomlouvač a lhář.
[/quote]

[quote]Nechápu proč ho vyzdvihuje Kosmoklub, T.Přibyl a další, nechápu jak na to můžou mít žaludek.[/quote]

Nez budete vyloucen z diskuse (jak sam pisete), budu moc rad, kdyz uvedete, kde T. Pribyl Remka vyzdvihoval... Strasne rad by si priste dal pozor... ;-) Dekuji moc!

Doposud jsem se držel stranou a snažil se respektovat, že KOSMO server je jen o technice a kosmonautice, ale ...
ale vaše nezměrná hloupost mě vede k tomuto příspěvku. Je mi líto, že trpěl Váš děda a Váš otec, ale to neznamená, že vše, čeho jsme jako češi dosáhli v minulých letech je špatné. Budete stejně očeròovat i prof. Wichterleho za jeho kontaktní čočky? Budete očeròovat všechny naše egyptology, kteří významně posunuli naše vědění? Budete očeròovat i práci obyčejných lidí ve fabrikách,díky nimž jsme na čele postkom. zemí? Pokud ano, myslím, že se za Vás bude stydět i Váš dědeček a otec.
Prvně si zkuste sám ustát tlak zaměstnavatele a třeba si párkrát s hrdým čelem odejít... až to zvládnete, pak tu mluvte. A nebo a tu mluví váš dědeček a otec, ti na to mají morální právo.
Přesto ale očernit kohokoliv tím, že byl komunista je stejně hloupé a krátkozraké, jako je to naprosto stejný projev nedemokracie srovnatelný s komunismem. Máte plnou pusu demokracie a konáte jako pravý a nefalšovaný kádrovák ... zkuste se nad tím zamyslet a pak znova přijít diskutovat mezi lidi, kteří mají svého koníčka rádi a na rozdíl od politiků jsou schopni se bavit napříč politického spektra ..

Nashle,

Václav Maixner

[quote]i když mě to bude stát vyloučení z diskuze budu sprostý ...
Víte o tom uplné HOVNO, s prominutím!!! "Nejlepší"?! nejlepší z omezené skupiny, bych upřesnil! stovky nejlepších letců po válce nebo po 1968 nemohli létat protože měli charakter. Kde je pak to vaše "nejlepší"?
a to jestli je Vám sympatická ruská kosmonautika prolezlá korupcí a protekcí, to je mi vás líto! stydte se za to, že nevidíte pravdu. Remek byl zasranej komanč a měli ho poslat k čertu, a vás taky.
Je mi třicet , otec nemohl studovat a děda seděl jen proto, že byl na západní frontě. Důvod proč komunisti neuspěli s totalitním režimem je právě ten, že likvidovali ty nejlepší kteří měli něco proti bezcharakterní vladě. Nebudu dál polemizovat. Stejně to nepatří ke kosmonautice. Jen bych chtěl, aby Kosmoklub a publicisté nedělali z Remka hrdinu a řekli pravdu!!! že to byl bezcharakterní člověk a komanč. A poslali ho k čertu. Jsem si naprosto jistý, nebýt komunistů a být demokracie, určitě není první "komanč" Remek, ale někdo z letců co nemohli po 1968 létat.
Doufám také, že lidé jako jste vy co nejdříve, vychcípou abu tu byla konečně demokracie a další kosmonaut čr byl skutečně ten nejlepší.
[/quote]

[quote]Měli by všude zdůraznit, že to nebyl Korolev co to dělal z donucení, a tudíž má smysl si ho vážit. Remek byl loutka, která akceptovala systém a pracovala pro něj, stejně jako Gotvald, nebo soudci co posílali lidi na šibenici. Především na to by se nemělo zapomínat a ani Kosmoklub a publicisté!!! At se vám můj názor líbí nebo ne, je to většinovej názor kterej třeba nevidíte, ale na západ od nás je každýmu jasnej. [/quote]

Proto že je to tam všem úplně jasné, se jméno Remek objevuje i ve Star Treku. :D

V KSČ bylo v ČSSR asi 3 miliony lidí a patřila k nim většina kvalifikační spičky. Řada z nich byla přesvědčením i v reálu antikomunisty. Tyhle soudy jsou dost zkratovité. Von Braun byl nacista zrovna tak jako asi největší filosof 20. století Heideger, který ovšem měl např. židovskou milenku, Somerfield byl aktivní nacista, Heisenberg přinejmenším nebyl žádné nevině. Asi nejšpičkovějším podnikem, který hýbal vývojem chemie v 1. pol. 20. století byla IG Farben ale po válce byli prohlášeni téměř za zločineckou organizaci a podnik s nejlepšími chemiky světa musel být rozpuštěn. Gagarin stejně jako všichni ostatní ksomonauti a významní činovníci kosmického programu v SSSR nepochybně komouš taky byl. Stejně jsou to ale velikáni, kteří posunuli vývoj lidstva, čnící z nás - masy lidského planktonu, kteří jsme nikdy nebyli komunisty či fašisty. Většina lidí se přizpůsobí podmínkám a je tím, co mu umožní slušné živobytí a seberealizaci - jestli je to u Hitlera, Husáka či Huseina a řada velikánů posunuje vývoj lidstava sice ve službách despotů, ale přínosně.

Že Remek létal ve svém letadýlku, ale když se musel jednou za čas posadit do Miginy, bylo z toho celé lítání velice nervózní vím. Nicméně nelze se tomu divit. Neměl nalétané hodiny - létal jen nějaké udržovací minimum, aby měl nárok za knipl zas sednout. Jeho prvořadé povinnosti byly jinde a skutečná pilotáž byla jen jeho vedlejšák. Je tedy zcela zákonité, že když neměl nálet, tak na rozdíl od leteckých profíků létat neuměl.

[quote]Prostuduj historii kosmonautiky a zjistíš, proč byli do řad kosmonautů jako členové posádek pilotující kosmické lodě vybíráni nejzkušenější piloti z nejzkušenějších. Není to závist, ale ostuda, když československým kosmonautem byl pilot kterého se báli jeho intruktoři pustit na sólo. [/quote]

Sohlasim a cas jednou ukaze,jako po kolikate,jak to bylo,ale je poznat ze ruda moralka je porad na miste.Nekdo sahl na bolsevickeho hrdinu a je po ptakach.Pilotni denik by mohl ukazat,ale jako pravy rudy hrdina ho bud stratil nebo zapomnel a nikdy se o nem poradne nemluvilo.A pravda,kdo ji potrebuje vedet a proc......

Ach jo, samozřejmě že vybírali jen z těch pilotů, kteří po roce 1968 zůstali v letectvu nebo do něj teprve vstupovali, což vyřadilo spoustu výborných pilotů, kteří šli doslova k lopatě. Létali lidé, kteří buď souhlasili s režimem nebo rezignovali, z mnoha důvodů - létání kladli nade všechno ostatní (velmi častá vlastnost hlavně u stíhačů), nechtěli ohrozit vlastní rodiny (v těch lepších případech), nechtěli přijít o pozici ve společnosti (a peníze), nebyli dostatečně odvážní pro aktivní odpor. Každopádně ale v té době bylo létání riziková práce, kosmické lety v Sojuzech obzvl᚝ (časté havárie, nouzová přistání, neúspěšné setkání se stanicí). Všichni účastníci výběru prokázali velkou odvahu, a toho si cením.
Současně plně souhlasím s Topolánkovým vyznamenáním bratrů Mašínů a spol., takže těžko mě můžete obvinit, že jsem bolševik.

Jenom by mne zajimalo, kdy konecne pripustite to, ze jsme byli ve vesmiru jako 3 narod byl jen slaby odpustek za rok 1968 - proste odmena za uspesne provedenou normalizaci a demonstrace svetu, jak nas ma SSSR rado a mi jsme snim nerozlucne bratrsky spojeny.
A Remek to musel urcite dobre vedet a musel pocitat s tim, ze "toto svezeni jednoho naseho obcana na Ruskem kosmickem kolotoci, je jen slaby odbustek velmoci jejcih vazalovi" - jak se tehda neverejne rikalo - proste jen jako politicky akt - demonstrace bratske spoluprace se SSSR na vecne casy.

Kazdy se musel rozhodovat, zdali to misto prijme - on proste vedel jakou propagandistickou figurou se po navratu stane - kazdy se proste v zivote rozhodoval zdali tu nabizenou funkci prijme ci ne - vtoupit do strany kvuli tomu ci ne - pokud slo jen o bezny vyzkum tak s tim problem nebyl - takovych lidi bylo vic nez dost a vyzkum to byl skutecne kolikrat i kvalitni (v urcitych oborech) a prospesny - rozhodne se nejednalo vetsinou jen o propagandu rezimu.

2 x: deset let poté? Odpustek za srpen?? Ale jdete ... oni nam nemuseli nic odpoustet ... to mel letet prvni spis madar.

Odpustek, propagandistický význam aj. - asi bychom měli začít krutě trestat sportovce, kteří tehdejší bolševickou ČSSR reprezenovali na mezinárodních sportovních akcích. Začal bych s olympioniky. :D

[quote]
Současně plně souhlasím s Topolánkovým vyznamenáním bratrů Mašínů a spol., takže těžko mě můžete obvinit, že jsem bolševik. [/quote]

Nerad to tu rozmazávám, ale marně hledám jakýkoliv příznak odporu vůči politickému systém v sérii loupežných vražd příslušníků nepolitických profesí. Nebyl pak snad i takový sériový vrah té doby Mrázek hrdinou odboje proti rudé totalitě?

Jinak pokud by dnes nekdo nam nabidnul let do vesmiru - Tak je nutne zjistit kolik nas to bude stat a co tim ziskame. Pokud ta castka co nas to bude stat bude prilis velka, bude vice nez na miste, aby o tom alespon rozhodla vlada zdali castku na to uvolni - v pripade znacnych pochyb od novinaru ci opozice je vhodne, aby navrhla zakon k tomuto ucelu - nejspis jako novelu zakona (ci jeste lepe jeho soucast pri jeho prijimani) o statnim rozpoctu a jeho schvalenim se dostalo tomutu letu zakoneho posveceni.
V pripade dlouhe diskuze na politicke scene(rada odpurcu) je na miste i referendum.
Nebot jak se vam to libi nebo ne jsme jen 10 milionovi narod a ten by nemel podle mineni znacne casti verejnosti nemel posilat do vesmiru kosmonauty - rozhodne ne tehdy, kdyz by si meli plati vetsinu nakladu a primi prinos pro nas je diskutabilni. Proste prispevek k obecnemu vyzkumu by mel odpovidat nasemu poctu obyvatel - klidne muzeme byt dost aktivni - ale jen v ramci finnacnich moznosti 10 milionveho naroda.
Jinak se to tezko vysvetluje lidem s nizkymi prijmy - jejich odpovedi bude prave to ze budou priste volit opozici - pokud ne rovnou komunisty - nebot ti jim urcite ihned naslibuji, ze oni na podobene "nesmysli" (to je bohuzel spravny nazev techto veci alespon pro tyto lidi) davat penize rozhodne nebudou - a hned reknou seznam popularnich temat - zdravotnictvi, duchody adt. na ktere ty penize misto toho venuji.
A i kvuli tomu je prave odmitan i let Remka - prilis drahe na tak malej narod (pokud jsme si to platili jen sami) s velmi diskutabilnim prinosem (krome propagandy a zviditelneni) pro nas.

[quote]2 x: deset let poté? Odpustek za srpen?? Ale jdete ... oni nam nemuseli nic odpoustet ... to mel letet prvni spis madar. [/quote]

Ukazali svetu jak nas maji radi a jak jsme bratsky spojeni a ve skole jsme se to mohli ucit jako "nezpochybnitelny dukaz pratelstvi SSSR k nam".
V roce 1968 to totiz slo pokojnou cestou - delala to komunisticka starna, ktera prijimala reformy ,ale vse jen v ramci sve vedouci ulohy - rozhodne neslo o nejake svrzeni socialismu - Dubcek by to rozhodne nepripustil(to se jen pozdeji jako "kontralevoluce" zduvodnoval zasah spojeneckych vojsk) - jen slo dat rezimu vlidnejsi tvar - v podstate PERESTROJKA jak byla v 80.letech v SSSR a to prave Breznev zarazil a tim svetu ukazal skutecnou tvar SSSR.
A oni se potrebovali ukazat pred svetem v lepsim svetle a nam podekovat za normalizaci - za uspesne dokonceni toho co tankama zapocali.

Při tomto úhlu pohledu nechápu účast našich sportovců na olympiádě. Ta je taky drahá a výkonnost většiny z nich mizivá ... takže zase zbývá jen popularizace Čsr a ta byla díky Remkovi velká.
A jeste neco, let Remka byl vlastne vrcholem celeho velkeho ledovce výzkumu zvaný Interkosmos. Díky němu jsme měli špičkové vědce v různých oborech (optika, radio, geologie, slitiny atd.). Jeho význam je až do dnešní doby, nebo nám zlepšuje pozici při přístupu k ESA.
A včem je význam ESA?? Pokud naše země nebude hlavně vymýšlet a vyvíjet, zapadneme a budeme jen výrobnou a jako tací těžko budeme schopní konkurovat Číně a ostatním .. naše jediná možnost je právě ve vědě ... doufám, že si to naši politici brzo uvědomí a začnou do vědy a výzkumu cpát ušetřené peníze ... protože pokud ne, jsme za 10let stát někde na konci chvostu Evropy ...

[quote]
A i kvuli tomu je prave odmitan i let Remka - prilis drahe na tak malej narod (pokud jsme si to platili jen sami) s velmi diskutabilnim prinosem (krome propagandy a zviditelneni) pro nas. [/quote]

[quote]...TENTO SVÌT NENÍ JEN ČERNA A BÍLÁ BARVA. [/quote]

Trochu to tu miesate.
1/ Remek je kozmonaut
Prvy CeskoSLOVENSKY a teda i moj Slovensky kozmonaut, 1. Europsky,...
Ci bol najlepsi, z najlepsich? to neviem, ale nikto by si nedovolil ohrozit medzinarodnu misiu nekompetentnym clovekom, takze verim, ze na to mal.
Je sucastou pychy technickej a technologickej vyspelosti nasej vlasti.

2/ Remek je clovek, ale jeho ludsku stranku som nikdy neskumal, ani som ho nemal moznost spoznat.
Viem len, ze zil v dobach totality v historii porovnatelnej len s. Prenasledovania sme si v nasej rodine uzili dost, ale Remekovi ani nezavidim, ani ho nesudim a ani inych komunistov... Kto ma odvahu posudzovat moralku v totalitnom systeme? Jasne ze si vysoko vazim ludi, ktory zlemu systemu dokazali vzdorovat, ale je mozne sudit tych co nevzdorovali? Kto vie preco nevzdorovali?

P.S. Idealne by bolo, keby sudca nikdy nepodvadzal a to ani pri skuske na pisomke, keby policajt nikdy neprusil dopravne predpisy, keby... A napriek tomu ma aj takyto policajt legytimne pravo dohliadat na dopravne predpisy, zhumplovany knaz ma pravo kazat o moralke, lebo vie o com hovori(nie preto ze je vzorom), a Remek je prvym kozmonautom CSSR, bez ohladu na komunisticku propagandu.

"Při tomto úhlu pohledu nechápu účast našich sportovců na olympiádě."
Taky s tim nesouhlasim - tedy s mnozstvim penez co nas to stoji - ale rozhoduje jen a pouze VEREJNE MINENI a SPORT je pro VETSINU rohodne POPULARNEJSI nez KOSMICKY VYZKUM.

Neda se proti nic namitat - v demokracii je poradi hodnot dane tim co si preje vetsina a neni na tom nic spatneho. Ale rozumna vlada podporuje i jine aktivty nez jen ty vetsinove - ale mnozstvi finnancich prostredku tomu musi odpovidat.

Mame stesti, ze nestaci jen sebrat odpovidajici pocet podpisu (relativne mali) a pak vyhlasit referendum k cemukoliv - takhle by zcela jiste byl zablokovan (neodsouhlasen prave v tom referendu) vstup do EVROPSKE JIZNI OBZERVATORE, vstup do ESA - vse nas bude ucrite neco stat a prinos masam - pokud nedolozite primi okamzisty zisk v penezich - tezko vysvetlite - jeto vetsinou nezajima tak proc se do toho mame podle nich zbytecne motat.....

".. doufám, že si to naši politici brzo uvědomí a začnou do vědy a výzkumu cpát ušetřené peníze ... protože pokud ne, jsme za 10let stát někde na konci chvostu Evropy ... "

Takze to se jedna jen o zakladni vyzkum a zde mam kolikrat zasadni pochybnosti, zdali vysledky dokazeme prevest do praxe nase male firmy a nebo je spise vyuzije napr. Nemecky koncern, ktery ma moznost nalejt dost penez potrebnych pro dotazeni do konce - z teorie napr. na ucinny lek.
Pri rozdelovani penez je proto nutne vzit i zde prave v uvahu moznost dotazeni do konce - a ne jen kvuli propagaci vyzkumu - klidne i tam grand - ale at si nejdriv sezenou sponzora, ktery jim umozni to doatnout do konce - klidne i zahranicniho - formou podilu na patentu. A toto se u nas bezne napr. v biochemii deje.
Dotaci na vyvim spickovych zarizeni pro urychlovac castic povazuji za opravnenou - podpora zakladniho vyzkumu a zarovan i primo nasich firem.
Jinak ja pracu ji ve vyvoji a tim vlastne i ve vyzkumu - primo vyvijime vyrobky pro nase odberatele - hlavne ceske - a tim je okamzity vysledek pro nase odberatele znat. Tento vyzkum probiha ve velkem mnozstvi malich firem - jen se o tom vetsinou nikde nepise - kazdy kdo vyrabi neco vlastniho to musel on a nebo nekdo jiny vyvinout. Proste vyzkum u nas existuje a rozhodne nejsme jen monotvnou - kdybyste videli jen kolik SW se zde vyviji na zakazku pro zahranici firmy.

[quote]2 x: deset let poté? Odpustek za srpen?? Ale jdete ... oni nam nemuseli nic odpoustet ... to mel letet prvni spis madar. [/quote]

My jsme byli nejvetsi prdelvlezci z tech nejvetsich.

Pages