Jak jsou na tom Brazilci ?

Primary tabs

chutná mi sladké:
Zaráží mne jedna věc. Sedmimilionový Izrael spokojeně vypouští svůj nosič Shavit již od r. 1988 a ambiciozní 170 milionová Brazílie uskutečnila tři \"explozivní starty\" svého nosiče VLS /1997, 1999 a 2003/ a od té doby nemám přehled, jaké jsou její další plány - jestli to \"zabalila\" a orientuje se na mezinárodní spolupráci, jestli připravuje další nosič ,..... Dost mne to udivuje, protože od prvního pokusu již uplynulo 10 let a ani třeba Indům se zpočátku moc nevedlo a přesto pokračovali dál.

Po explozi třetího prototypu nosiče VLS v srpnu 2003 obnovili Brazilci částečný provoz na kaspodromu (sic!) Alcantara v říjnu 2004 úspěšným vypuštěním prototypu sondážní rtakety VSB-30, vyvinutého ve spolupráci d německou DLR. Mezitím se stále ještě pracuje na obnově obslužné věže pro nosiče VLS. Věž by měla být dokončena letos v druhé polovině roku. Start čtvrtého prototypu VLS (jen s 1. a 2. stupněm \"živým\") se má uslutečnit koncem letočního roku, v příštím roce (2008) by měl být pátý protoyp se všemi čtyřmi stupni a v roce 2009 (doufejme) by pátý exemplář měl vynést družici.

Z projektu ISS, kam se Brazílie připojila, už před lety (ještě před tím, než se ISS dostala do takového skluzu) z finančních důvodů vycouvala.

Běží ale dost významná spolupráce Brazilské kosmické agentury AEB s ČLR (viz družice typu CBERS). Brazilské komunikační satelity provozují nadnárodní korporace, s významným (převažujícím) americkým kapitálem.

Niekde som čítal resp. bola avizovaná spolupráca aj s Ukrajinou

[quote]Niekde som čítal resp. bola avizovaná spolupráca aj s Ukrajinou [/quote]

S Ukrajinou měla být vedena spolupráce na komplexu Cyklon 4, kde nosnou raketu vyvíjí Ukrajina a měla se na tom podílet i Brazílie, ale finance se zadrhly. Dále se v rámci tohoto komplexu měla postavit rampa na kosmodromu Alcantara. Tu měla hlavně financovat Brazílie, ale finance jsou opět problém.

[quote]... Sedmimilionový Izrael spokojeně vypouští svůj nosič Shavit již od r. 1988 a ambiciozní 170 milionová Brazílie uskutečnila tři \"explozivní starty\" svého nosiče VLS ... [/quote]

Musíme také přihlédnout k tomu, že Brazílie je chudá země: Podíváme-li se na žebříček zemí podle GNP/1 obyvatele, tak (data jsou za rok 2005)

Izrael je na 35. místě s 18624 USD/obyv.
Brazílie je na 112. místě s 3455 USD/obyv. (o jedno místo pod Bulharskem).

Pro srovnání: my (ČR) jsme na 35. místě s 10674 USD/obyv, tedy asi 3x lépe než Brazílie. Kdybych tvrdil \"jak to, že tedy nestavíme nosnou raketu\", tak by to byla sofistika, protože u takových nákladných projektů taky záleží na celkovém objemu GNP a protože Brazilců je skoro 20x víc než nás (188 mil. - odhad 2006), tak mají asi 7x větší sumární GNP.

[quote][quote]... Sedmimilionový Izrael spokojeně vypouští svůj nosič Shavit již od r. 1988 a ambiciozní 170 milionová Brazílie uskutečnila tři \"explozivní starty\" svého nosiče VLS ... [/quote]

Musíme také přihlédnout k tomu, že Brazílie je chudá země: Podíváme-li se na žebříček zemí podle GNP/1 obyvatele, tak (data jsou za rok 2005)

Izrael je na 35. místě s 18624 USD/obyv.
Brazílie je na 112. místě s 3455 USD/obyv. (o jedno místo pod Bulharskem).

Pro srovnání: my (ČR) jsme na 35. místě s 10674 USD/obyv, tedy asi 3x lépe než Brazílie. Kdybych tvrdil \"jak to, že tedy nestavíme nosnou raketu\", tak by to byla sofistika, protože u takových nákladných projektů taky záleží na celkovém objemu GNP a protože Brazilců je skoro 20x víc než nás (188 mil. - odhad 2006), tak mají asi 7x větší sumární GNP. [/quote]

Asi chyba ČR určitě není na stejným místě (35.) jako Israel

Omlouvám se, přklep, ČR je na 61. místě.

Přehled např. na:

http://www.studentsoftheworld.info/infopays/rank/PNBH2.html