Vojenský vesmír
Primary tabs
Submitted by Anonymous (not verified) on Wed, 10/18/2006 - 15:50
Forums:
Vítězslav Novák:
Možná, že by se to dalo zařadit do Politických souvislostí, ale to je už hóóódně dlouhé vlákno a válka je pře jen pokračování politiky JINÝMI (např. kosmickými) prostředky...
Pro začátek: http://ihned.cz/index.php?p=003000&m=d&article[id]=19553440
Pokud téma nikoho nezaujme, tak zajde na úbytě samo, že...
- Log in to post comments
- 38 reads
Ještě odkaz na původní článek: http://www.washingtonpost.com
Ještě odkaz na původní článek: http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/10/17/AR200610...
Pockame na Martina Kosteru. Ten nam objasni, jak je mili
Pockame na Martina Kosteru.
Ten nam objasni, jak je militarizace kosmu nutna, spravna a potrebna ;-)
[quote]Pockame na Martina Kosteru. Ten nam objasni, jak
[quote]Pockame na Martina Kosteru.
Ten nam objasni, jak je militarizace kosmu nutna, spravna a potrebna ;-) [/quote]
Proč bych to měl dělat?
Protože mám dojem, že většinou zastáváš pohled na svět shodn
Protože mám dojem, že většinou zastáváš pohled na svět shodný s americkým. A Spojené státy pravděpodobné zahájení nové vlny zbrojení za potřebné a žádoucí zřejmě považují.
No, nebudeme předbíhat. Uvidíme, jak se věci vyvinou. Ale že bych z toho měl nějaký extra dobrý pocit, tak to nemám.
[quote]Protože mám dojem, že většinou zastáváš pohled na svě
[quote]Protože mám dojem, že většinou zastáváš pohled na svět shodný s americkým. A Spojené státy pravděpodobné zahájení nové vlny zbrojení za potřebné a žádoucí zřejmě považují.
No, nebudeme předbíhat. Uvidíme, jak se věci vyvinou. Ale že bych z toho měl nějaký extra dobrý pocit, tak to nemám. [/quote]
Špatný dojem. Furt Ti to říkám a Ty to furt ignoruješ. :D
Jsem jenom realista - dříve či později k tomu stejně dojít muselo...
Mě může utěšovat jen to, že takovým hegemonem není nějaký komunistický, nebo islamistický stát...
StarTrek je taky o tom ze se mezi sebou porad mydli. Pokud t
StarTrek je taky o tom ze se mezi sebou porad mydli. Pokud teda chceme osidlit vesmir tak to beze zbrani asi nepujde.
Co az treba bude chtit kolonie na Marsu vyhlasit nezavislost?
Nebo jak budou honit zlocince? Prece nechcete, aby se mezi sebou kosmonauti mlatili klackama. Meli by se navzajem oddelat civilizovane nejakym paprskometem.
Problém je například v tom, že z principiálních fyzikálních
Problém je například v tom, že z principiálních fyzikálních důvodů nemůže například nějaká oběžná dráha patřit nějakému státu. Pokud vyšlu satelit dejme tomu na polární dráhu, dřív nebo později proletí nad kterýmkoliv místem na Zemi, a se mi to jako autorovi líbí nebo ne.
Takže hned \"právo na upření přístupu do vesmíru jakémukoli \"nepříteli amerických zájmů\" je naprostý nesmysl. Můžou někomu upírat právo umisovat tam zbraně hromadného ničení, to je ostatně součástí mezinárodních smluv. Ale nemůžou nikomu upírat přístup do vesmíru jako takový.
Spíše bude zajímavé jak si USA a ostatní státy začnou koliko
Spíše bude zajímavé jak si USA a ostatní státy začnou kolikovat Měsíc či Mars. Rozhodně se na obou tělesech najdou velmi důležitá místa o která bude velký zájem. Např. Led na Měsíci atd.
Pokud je informace, že by USA chtěli někomu zakazovat přístu
Pokud je informace, že by USA chtěli někomu zakazovat přístup do vesmíru, tak je to opravdu štatná zpráva a důlaz toho že se USA rozhodla stát vládcem světa. Obavy z podobného uvažování panovali vůči SSSR. Američané tehdy byli vlastně byli rádi, že první vypustil družici Sovětský Svaz, protože se báli, že on svůj vzdušný prostor bude promítat za hranice atmosféry a bránit tak rozvoji kosmonautiky jako takové. Když začal létat Sputnik, tak tyhle obavy padly.
[quote]Pokud je informace, že by USA chtěli někomu zakazovat
[quote]Pokud je informace, že by USA chtěli někomu zakazovat přístup do vesmíru, tak je to opravdu štatná zpráva a důlaz toho že se USA rozhodla stát vládcem světa. Obavy z podobného uvažování panovali vůči SSSR. Američané tehdy byli vlastně byli rádi, že první vypustil družici Sovětský Svaz, protože se báli, že on svůj vzdušný prostor bude promítat za hranice atmosféry a bránit tak rozvoji kosmonautiky jako takové. Když začal létat Sputnik, tak tyhle obavy padly. [/quote]
Moje řeč, pořád lepší americká demokracie než ruská, čínská nebo iránská :)
Jen si myslím, že je to zas bublina, která za pár dní splaskne stejně jako hvězdný války v 80. letech. Jen doufám, že to neovlivní vývoj CEVu pokud jde o finance.
Prostě to naznačuje začátek vesmírného zbrojení. Skalní paci
Prostě to naznačuje začátek vesmírného zbrojení. Skalní pacifisté tento postoj zřejmě nezkousnou, ale dříve či později k tomu dojít muselo. Pokud by s tím nezačalo USA, tak by s tím začal časem někdo jiný. Ale to se zavilým antiamíkům těžko vysvětluje :).
Jinak v této souvislosti SDI zřejmě klepe na dveře. Tahle forma, pokud bude spolehlivá, je z hlediska USA určitě efektivnější, než vojensky válcovat každý stát, který se pokouší vyvinout ZHN. Protože kromě „teroristy s kufříkem“ mohou stávající nepřátele Spojených států dopravit do USA ZHN jedině prostřednictvím balistických raket.
Prilis zjednoduseny a jednostranny pohled, Hawku. Myslim,
Prilis zjednoduseny a jednostranny pohled, Hawku.
Myslim, ze se zbrojenim v kosmu nikdo zacit NEMUSI, avsak reagovat na cizi zbrojeni MUSI kazdy. Tohle se vysvetluje snadno. Proste nas ceka dalsi kolo :-(
Moznosti, jak dopravit ZHN do USA, je samozrejme rada. Nejhorsi klasicky scenar je krizujici strela s plochou drahou letu, odpalena z anonymni obchodni lodi za hranici vysostnych vod.
Neklasicke scenare snad rozpitvavat nemusim.
Ja myslim ze je to fakt takova bublina. S odpiranim pristupu
Ja myslim ze je to fakt takova bublina. S odpiranim pristupu do vesmiru nikdo zacit nemusi, protoze to uz fakticky funguje. Minimalne nekolik statu ma schopnost znicit jinemu subjektu prostredky pro vypusteni raket a setelitu a vlastni i prostredky pro niceni satelitu. Mozna ze americane chteji ty prostredky jeste zefektivnit.
Cili s faktem ze muzou prijit o satelity vsechny mocnosti uz musi davno pocitat. Dulezitejsi aktivita je vypousteni nahrad za znicene satelity a jejich ochrana.
Taky k tomu jsou zapotrebi inspekcni satelity aby zjistily, jestli nekdo neznicil satelit tak, aby to vypadalo jen jako nehoda.
Pak by ovsem nasledovaly konvencni metody valky, proti kterym nemuzou nic namitat ani pacifiste.
[quote]Jen doufám, že to neovlivní vývoj CEVu pokud jde o fi
[quote]Jen doufám, že to neovlivní vývoj CEVu pokud jde o finance. [/quote]
Ja myslim ze je to na CEVu naprosto nezavisle. AirForce vyviji tyhle prostredky uz docela dlouho a naopak to velice prospiva firmam, ktere se zabyvaji i stavbou telekomunikacnich druzic a vesmirnych sond. Cili spionazni satelity a satelity pro niceni satelitu a vubec balisticke rakety vyznamnym zpusobem prispely k vyvoji kosmonautiky. Dalo by se dokonce rict, ze bez vynalezu atomove bomby a balisticke rakety by zadna kosmonautika vubec neexistovala.
V soucasne dobe hvezdne valky pomahaji napriklad Space X ke splneni snu o kosmonautech v soukrome kosmicke lodi.
Další kolo zbrojení tady máme dávno - odstartoval ho Bush vy
Další kolo zbrojení tady máme dávno - odstartoval ho Bush vypovězením ABMT. Rusové zareagovali Topoly a Bulavami se samostatně manévrujícími hlavicemi. Koncem ABMT taky končí omezení na počty hlavic atd atd...
Tady se jedná o militarizaci kosmu, ne prosté nové kolo zbrojení. A představa, že USA budou někomu bránit ve vstupu do kosmu, je děsivá. Už dnes létá íránská družice. Nechali si ji vypustit od Rusů. To budou Američani bránit Rusům ve vypouštění družic třetích států? Jakým právem? A jak? Sestřelením Sojuzu nebo rozbombardováním Plesecku?
Ale obé by byl válečný akt...
A co Rusové - ti si nesmějí stanovit, komu nesmí vypouštět družice NASA? Proč? Jakým právem jim to zakázat?
A co Čína?
Chtelo by to trochu sebeovladani a logickeho mysleni bez emo
Chtelo by to trochu sebeovladani a logickeho mysleni bez emoci. Pokud by Americane chteli zabranit Iranu ve vypousteni druzic, tak prece nemusi bombardovat Pleseck nebo strilet na Sojuz.
Izraelci uz davno mohli vybombardovat reaktory v Iranu a byl by klid. Proc to ti odpornaci jeste neudelali?
Treba se boji pacifistu, ze by vzali do rukou klacky a sli by si to s nima vyridit.
Ptám se, jak by Američané zabránili vstupu íránské družice d
Ptám se, jak by Američané zabránili vstupu íránské družice do vesmíru. Popovídejte mi o tom, logiku bez emocí.
Já vidím buď se dohodnout s Rusy, aby ji nevypuštěli (a ESA, a Čína...) nebo je k tomu donutí. Nebo se pokusí \"sestřelit\" tu družici na orbitě, což ale zase znamená, že klidně může někdo sestřelit, resp. změnit v hromadu šrotu jejich družice. Umím si představit podstatně větší škody v USA v důsledku výpadku pár družic, než v Íránu.
A hlavně tohle všecko prostě znamená prolomení dalších mezí, dalších hranic ve zbrojení. Zkušenost ukazuje, že jednou prolomená hranice se nezacelí. Jednou vymyšlená A-bomba prostě je a navzdory všem dohodám s ní musíme počítat. Zrovna tak budeme muset počítat se zbraněmi v kosmu. A s tím, že si je časem pořídí i další státy - kdo v 45. počítal s tím, že SSSR bude mít A-bombu za pár let? A že za pár desítek let Indie a Pákistán, což byla tenkrát taky Britská Indie?
Myslím, že USA nebo Izrael testoval rakety vypouštěné z leta
Myslím, že USA nebo Izrael testoval rakety vypouštěné z letadel určené k ničení družic na LEO. Irán ani KLDR podobné systémy zřejmě nevlastní.
Spíše si zkus odpovědět, jak by skončil stát, který by sejmul významnou americkou družici a způsobil USA významné ekonomické škody.
Udělej si exkurzi do historie (zničení WTC versus Taliban v Afgánistánu).
[quote]Ptám se, jak by Američané zabránili vstupu íránské dr
[quote]Ptám se, jak by Američané zabránili vstupu íránské družice do vesmíru. [/quote]
Mozna nejde jen o vstup druzice do vesmiru, ale i o jeji provoz. Pak se daji pouzit akce proti infrastrukture na vyrobu druzice, proti infrastrukture na vypousteni druzice ci pro komunikaci s druzici, akce proti samotne druzici.
Clovek nemusi znat vubec konkretni prostredky, aby si toto domyslel. Konkretni prostredky ve vsech zminenych kategoriich samozrejme existuji. A maji je nejen Americane.
Cili strach z toho ze je pouziji je ekvivalentni obave z toho, ze pouziji napriklad klacek, kulomet ci bombarder at uz proti nekomu kdo tyto prostredky ma nebo nema.
Me osobne to zadnou hruzou nenaplnuje. Mnohem vetsi strach mam jit o pulnoci do centra mesta ve kterem ziju.
Zřejmě to tak docela nevyplynulo, ale ani reakce Íránu, ani
Zřejmě to tak docela nevyplynulo, ale ani reakce Íránu, ani KLDR se nebojím. Írán nemá nic, KLDR má Taepodong, který zatím dvakrát vyzkoušela - a on dvakrát selhal. I když první pokus byl (na první pokus) celkem úspěšný. Tedy blízko k úspěchu...
Ale - bude Rusko jen tak nečinně přihlížet, jak mu USA ničí kšeft? Co Čína - bude taky nečinně přihlížet? \"Když si necháte od Rusů (Číòanů) vypustit družici, tak my vám ji sestřelíme, heč!\". Co když si Írán nechá tu družici vyslat jako ruskou, brání mu v tom něco? Peněz má dost, Rusko peníze potřebuje, ruská kosmonautika obzvláš. A nechá si Rusko zase jen tak líbit zničení de iure SVÉ družice, by ta slouží de facto Íránu?
IMHO na takovou věc prostě Rusko nemůže nezareagovat. Že by se USA vypořádaly s RF stejně jako s taliby v Afghánistánu? Těžko, že... Pokud to zkusí, bude to ta horší varianta. Setsakra špatná varianta. Skoro bych řekl, že ta vůbec nejhorší varianta...
(BTW - ani s těmi taliby se NATO nevypořádalo. Resp. vypořádalo tak, že velitelé po 5 letech od \"vítězství\" zoufale volají po posilách, 2500 jednotek kanónenfutru přijde-li teď, 10 tisíc, pokud za pár měsíců...)
Právě o eskalaci jde. O nové kolo zbrojení, ovšem postavené na úplně novou úroveò - zbrojení v kosmu. ZAČÍT se s tím nemusí, ale když někdo začne, ostatní hráči odpovědět MUSÍ. Někdo to tady už psal.
Každý klacek má dva konce a tenhle klacek nebudou držet jen USA. Stejně jako ruská odpověď na zrušení ABMT by byla nemožná za Jecina, ale za Putina je reálná - až nemile reálná.
Myslím, že zbytečně panikaříte. Já to pochopil tak, že pokud
Myslím, že zbytečně panikaříte. Já to pochopil tak, že pokud bude mezi USA a státem X velmi vážný konflikt, tak USA nebudou dlouho přemýšlet a potenciálně nebezpečnou družci laserem, nebo ASATem sejmou. Nebudou čekat, až protivník pochopí extrémní důležitost GPS pro vojáky a začne družice GPS likvidovat(třeba naváděnými mikrosatelity).
A i tak se mi to zdá jen jako hypotetická možnost.
Navíc je zcela jasné, že tohle vyjádření Rusové, evropané nebo Číòané můžou s klidem ignorovat...
Je to zatím jen další ukázka slovní pyrotechniky nebezpečnéh
Je to zatím jen další ukázka slovní pyrotechniky nebezpečného maniaka v Bílém domě. Pokud by k podobným věcem v budoucnosti došlo, stejně jako boj o kolonializaci Měsíce a planet, jak o tom někdo mluvil kdosi už dříve, byly by to prohra pro celou civilizaci. OSN by v tomto měla jednat. Nebeská tělesaby měla být vyhlášena neutrálním územím, jako je nepř Antarktida.
Ja si myslim, ze to neni jenom o zbranich na obezne draze (i
Ja si myslim, ze to neni jenom o zbranich na obezne draze (i kdyz tyto apokalypticke vize jsou nejatraktivnejsi). Ja si myslim, ze rec je napr.:
- O moznosti ruseni navigacniho signalu Galileo.
- O moznosti zasahu proti pozemnim cilum, ktery by ohrozovaly US kosmicke prostredky (lasery aj.).
- O moznosti zasahu proti \"mirovym\" technologiim (viz iranska nosna raketa Zelzal alias Shahab-4 udajne vyvijena jen pro civilni druzice).
Tezko Amerika \"vycisti\" prostor kolem nasi planety od druzic, kdyz nektera zeme \"Osy zla\" (lhostejno, kdo ji prave v dane chvili bude tvorit) zacne nakupovat treba druzicove snimky od Rusu, Francouzu, Izraelcu a dalsich zemi.
Faktem je, ze doktrina prinasi hodne otazek, ale malo odpovedi. A pokud se Americane kosmickych technologii v rukou druhych zemi boji, jen dobre - uvedomuji si jejich dulezitost a nebudou prehlizet vlastni programy (ostatne, zaznelo uz zde, ze doktrina podporuje programy soukromych firem?).
Dobrý večer. zajímavé třeba zde: http://aktualne.centr
Dobrý večer.
zajímavé třeba zde:
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=256458
relativně osamocený hlas na půdě
dnešní intelektuální Evropy...
ovšem konzistentní a možná relevantní
pro tuto debatu...
Zvláště zmínka o dlouholetém německém
kancléři je mi velmi blízká...
myslím si totéž..
m.k.
F15+ASAT [img]http://www.military.cz/usa/air/in_service/w
F15+ASAT
[img]http://www.military.cz/usa/air/in_service/weapons/others/asm-135/asat_2.jpg [/img]
[url]http://www.military.cz/usa/air/in_service/weapons/others/asm-135/asm-135... [/url]
Nevidím rozdíl v tom jestli mi družicové snímky umožni likvi
Nevidím rozdíl v tom jestli mi družicové snímky umožni likvidovat prostřednictvím letadel nějáké cíle nebo je budu likvidovat přímo z vesmíru, patří to k evoluci využití vesmíru. Rusové a USA nad tím reálně uvažovali už v 80. letech. Myslím, že oficiální prohlášení je jedna věc a realita druhá. Budou existovat ty samé bojové prostředky které by stejně existovali jen se z toho dělá humbuk. Myslím si totiž, že by se ani minulý týden, před tímto prohlášení, nikdo z mocností neptal jestli má zlikvidovat nějákou družici nebo teroristickou základnu v Antarktidě :D teda na neutrálním území, pokud by mu způsobila ztráty. A v tom případě jsem rád, že toto prohlásila veřejně USA a je to právě z těch všech mocností zrovna USA a její demokracie.
[quote]Ještě odkaz na původní článek: http://www.washingtonp
[quote]Ještě odkaz na původní článek: http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/10/17/AR200610... [/quote]
Tohle rozhodně není \"původní zdroj\". Text nové kosmické politiky v plném znění (samozřejmě bez utajovaných bodů, které se zabývají zřejmě možností vývoje protidružicových zbraní) je např. na
[url]http://www.ostp.gov/html/US%20National%20Space%20Policy.pdf [/url] (to je originál z Bílého domu v pdf formátu), nebo
[url]http://www.spaceref.comnews/viewsr.html?pid=22286 [/url] (ve formátu HTML)
Přečtete si zejména body 1, 2 a 5 z kapitoly \"Zásady\" (\"Principles\")
Pane Vítku, díky!
Pane Vítku, díky!
Vypadá to, že Čína úspěšně otestovala protisatelitní zbraò.
Vypadá to, že Čína úspěšně otestovala protisatelitní zbraò.
Stará čínská meteorologická družice Feng Yun 1C (FY-1C) letící ve výšce 850 km byla zřejmě zničena 11.1. v 11:28 p.m. SEČ. Americké špionážní družice (zatím neoficiálně) zaregistrovaly start z kosmodromu Xichang a následně byla místo satelitu FY-1C zaregistrována na jeho dráze spousta \"odpadků\".
http://www.aviationweek.com/avnow/news/channel_awst_story.jsp?id=news/CH...
Zda se, ze to kachna nebude.... Prekvapuje me, ze to nikoho
Zda se, ze to kachna nebude....
Prekvapuje me, ze to nikoho tady nezaujalo ;)
The New York Times
http://www.nytimes.com/2007/01/18/world/asia/18cnd-china.html?_r=1&hp&ex...
CNN
http://www.cnn.com/2007/TECH/space/01/18/china.missile/index.html
Podle NYT by mohlo to cele byt od Ciny i natlakova akce na prosazeni jasneho zakazu kosmickych zbrani, ktery se Cina s Ruskem udajne snazi prosadit a ktery USA zatim odmitaji. A mozna taky ukazka, ze formulace nove kosmicke politiky USA vyhlasene vloni na podzim je neprijatelna.
Zaujalo, čekal jsem na nějaké potvrzení. Nevím, jestli je t
Zaujalo, čekal jsem na nějaké potvrzení.
Nevím, jestli je to nátlak na USA ve smyslu \"Koukněte, moc si netahejte triko, pokud se chystáte setřelovat naše družice, my to umíme taky.\", ale rozhodně je to odpověď na příslušnou iniciativu USA. Tedy, čeho jsem se bál po jejím vyhlášení.
Těžko čekat, že se země vzdá technologie, kterou má - a Čína předvedla, že ji má. akže to další kolo zbrojení začalo dřív, než jsem čekal.
[quote]Těžko čekat, že se země vzdá technologie, kterou má -
[quote]Těžko čekat, že se země vzdá technologie, kterou má - a Čína předvedla, že ji má...[/quote]
Je zatim rozdil umet sestrelit satelit (pri sebevrazedne misi raketoplanu klidne i ISS) a mit na orbitu bojovou lod s 10 000 vojaky a 500 tanky na palube schopnou vysadku kdykoli a kdekoli na Zemi... strileni do kosmu tezko lze zabranit...zvlaste kdyz tam lidi letaji na modifikacich V2. Ale zbrane primo ve vesmiru lze alespon omezit. Alespon mit snahu. Zvlaste kdyz tam jeste zadne nejspis nejsou..
[url]http://aktualne.centrum.cz/zahranici/asie-a-pacifik/clanek.phtml?id=3352...
info v CZ
Nemyslím, že bychom se měli nějak děsit. Čína se prostě zařa
Nemyslím, že bychom se měli nějak děsit. Čína se prostě zařadila po bok USA a Ruska i v tomto způsobu \"ovládnutí\" kosmického prostoru. Dříve, nebo později k tomu muselo dojít. Rovněž očekávejme to samé od Indie, Japonska a dalších kosmických mocností.
Je spíš smutné, že Evropa zatím zůstává pozadu. Přijde mi to od Evropy až idealisticky naivní.
Druhou poznámku mám ke zvolenému cíli. Proč si sestřelovat vlastní fungující \"meteorologickou\" družici? Napadá mne otázka: Že by nebyla až tak moc meteorologická?
Ja myslim ze je to pro kosmonautiku dobra i spatna zprava. D
Ja myslim ze je to pro kosmonautiku dobra i spatna zprava. Dobra zprava je v tom, ze mocnosti budou muset zvysit svou kapacitu na vynaseni satelitu a investovat vice penez zvlaste do mensich nosicu s rychlou reakcni dobou k vynaseni taktickych satelitu a nahrad za pripadne znicene satelity. To ostatne Americani uz delaji.
Spatna zprava je ta, ze pokud pokusy budou pokracovat, muze to zaneradit obeznou drahu odpadky ve vetsim rozsahu.
Myslim ale ze ted, kdyz se Cina zaradila do klubu, moc dalsich pokusu uz neprovedou. Na radu ovsem prijde Pakistan, Indie a mozna i Iran.
Zatimco Cina nechava Americany celkem v klidu, Iran by asi nezkousli.
[quote]Vypadá to, že Čína úspěšně otestovala protisatelitní
[quote]Vypadá to, že Čína úspěšně otestovala protisatelitní zbraò.
Stará čínská meteorologická družice Feng Yun 1C (FY-1C) letící ve výšce 850 km byla zřejmě zničena 11.1. v 11:28 p.m. SEČ. Americké špionážní družice (zatím neoficiálně) zaregistrovaly start z kosmodromu Xichang a následně byla místo satelitu FY-1C zaregistrována na jeho dráze spousta \"odpadků\".
[/quote]
Ono to zas tak mnoho kusů \"kosmického smetí\" (to je používaný termín) není, do dnešního dne (2007-01-19 20:00 SEČ) zaregistrovalo americké kosmické velitelství pouze 32 objektů (1999-025E až AM). Dal jsem to na Space-40 (je to na stránce startu) - ale nešla mi elektrika a hlavně router na cestě byl taky bez šávy, tak jsem SPACE-40 aktualizoval až dneska večer.
Každípádně ale není o co stát, každý kus kosmického smetí je potencionálně nebezpečný...
Ad Baštecký: FY-1C už nefungovala. Podobně Američani zatočili (s laserovou zbraní) s jednou svoji vysloužilou družicí, teď mi ten Němec (ten doktor na A...) to jmeno ukradl z hlavy...
[quote] teď mi ten Němec (ten doktor na A...) to jmeno ukrad
[quote] teď mi ten Němec (ten doktor na A...) to jmeno ukradl z hlavy...
[/quote]
Alzheimer? ale to snad ne :D
[/quote] Podobně Američani zatočili (s laserovou zbraní)
[/quote]
Podobně Američani zatočili (s laserovou zbraní) s jednou svoji vysloužilou družicí, teď mi ten Němec (ten doktor na A...) to jmeno ukradl z hlavy...
[/quote]
Fíha, to je zaujimavé, o tom som ešte nepočul. Snažte sa prosím Vás ukecat pána Alzheimera, aby Vám to meno vrátil aj s nejakými podrobnostami...:-)
[quote] Ad Baštecký: FY-1C už nefungovala. Podobně Američ
[quote]
Ad Baštecký: FY-1C už nefungovala. Podobně Američani zatočili (s laserovou zbraní) s jednou svoji vysloužilou družicí, teď mi ten Němec (ten doktor na A...) to jmeno ukradl z hlavy...
[/quote]
Na SPACE.40 je to [url]http://www.lib.cas.cz/knav/space.40/1996/031A.HTM [/url] uvedeno jako MSTI-3 ale po netu to bejvá uvedený i jako MISTI-3
[quote] [/quote] Podobně Američani zatočili (s laserovou
[quote]
[/quote]
Podobně Američani zatočili (s laserovou zbraní) s jednou svoji vysloužilou družicí, teď mi ten Němec (ten doktor na A...) to jmeno ukradl z hlavy...
[/quote]
Fíha, to je zaujimavé, o tom som ešte nepočul. Snažte sa prosím Vás ukecat pána Alzheimera, aby Vám to meno vrátil aj s nejakými podrobnostami...:-) [/quote]
Ono to bylo nakonec trochu jinak, než jak jsem si to pamatoval. Stříleli laserem (a zasáhli) družici MSTI-3 (1996-031A), ale výkon laseru nebyl tak veliký, aby družici nebo její přístroje ohrozil. Šlo více méně o zkoušku, zda je možno na letící družici úspěšně laser zaměřit.
Viz [url]http://www.lib.cas.cz/www/space.40/1996/I031A.HTM [/url][Upraveno 19.1.2007 poslal avitek]
A ještě jedna věc: Trochu jsem to pomotal s družicí Solwind
A ještě jedna věc: Trochu jsem to pomotal s družicí Solwind alias P78-1 (1979-017A), kterou zasáhli ale ne laserem, ale kinetickou zbraní v říjnu 1985, kdy už družice nefungovala. - Tady je vidět, jak jsou svědci vypovídající před soudem nespolehliví (pokud nelžou záměrně, pak spolehliví samozřejmě jsou).
[quote]A ještě jedna věc: Trochu jsem to pomotal s družicí S
[quote]A ještě jedna věc: Trochu jsem to pomotal s družicí Solwind alias P78-1 (1979-017A), kterou zasáhli ale ne laserem, ale kinetickou zbraní v říjnu 1985, kdy už družice nefungovala. - Tady je vidět, jak jsou svědci vypovídající před soudem nespolehliví (pokud nelžou záměrně, pak spolehliví samozřejmě jsou).
[/quote]
Mate pravdu. Vasi informaci bych jeste doplnil. Vysoce-energeticke zbrane jsou zatim pouze ve stadiu testovani. Jednou z techto zbrani je koncept THEL (Tactical High Energy Laser), ktery zkousi bud jako Mobile platformu (MTHEL), nebo jako Airborne v modifikovanem Boeingu. Tento kocept je vyvijen spolupraci TRW (nyni jiz Lockheed nebo Northrop ?), DARPA, Ball Aerospace, US Space & Missile Defense Command, Rafael/Tadiran a dalsi firmy (neco USA, neco Izrael).
Pokud se nekdo chce dozvedet neco podrobnejsiho, odkazuji na strycka google, High Energy Weapons. Mezi spoustou balastu tam jsou i seriozni informace o probehlych zkouskach a principech fungovani nekterych zarizeni. Kazdopadne, uspesny sestrel druzice laserem jsem zatim nezaznamenal, ale vetsina statu ma k dispozici ruzne protidruzicove zbrane na jinych principech (chemicke, kineticke ...)
[quote][quote] [/quote] Podobně Američani zatočili (s las
[quote][quote]
[/quote]
Podobně Američani zatočili (s laserovou zbraní) s jednou svoji vysloužilou družicí, teď mi ten Němec (ten doktor na A...) to jmeno ukradl z hlavy...
[/quote]
Fíha, to je zaujimavé, o tom som ešte nepočul. Snažte sa prosím Vás ukecat pána Alzheimera, aby Vám to meno vrátil aj s nejakými podrobnostami...:-) [/quote]
Ono to bylo nakonec trochu jinak, než jak jsem si to pamatoval. Stříleli laserem (a zasáhli) družici MSTI-3 (1996-031A), ale výkon laseru nebyl tak veliký, aby družici nebo její přístroje ohrozil. Šlo více méně o zkoušku, zda je možno na letící družici úspěšně laser zaměřit.
Viz [url]http://www.lib.cas.cz/www/space.40/1996/I031A.HTM [/url][Upraveno 19.1.2007 poslal avitek] [/quote]
Jen doplním, že na podzim vyšel článek v L&K (které to bylo číslo mi taky ukradl ten páně Vítkův doktor od A...) o američany vyvíjeném letounovém laseru YAL1 vestavěném do Boeing 747-400. Tady by už výkon měl být dostatečný, aby během cca třívteřinového ozáření zlikvidoval cíl (raketu, hlavici, družici, ...).
Informace jsou i na adrese: http://en.wikipedia.org/wiki/YAL-1
[quote]A ještě jedna věc: Trochu jsem to pomotal s družicí S
[quote]A ještě jedna věc: Trochu jsem to pomotal s družicí Solwind alias P78-1 (1979-017A), kterou zasáhli ale ne laserem, ale kinetickou zbraní v říjnu 1985, kdy už družice nefungovala. - Tady je vidět, jak jsou svědci vypovídající před soudem nespolehliví (pokud nelžou záměrně, pak spolehliví samozřejmě jsou).
Jednalo se o úspěšný test protidružicové rakety ASAT odpalované z mírně modifikované F-15. A přestože použití těchto zbraní je na základě dohody zakázáno (a Američané ji ratifikovali), spekuluje se, že cca 10-20 kousků mají stále někde v poušti schováno pro strýčka Příhodu. Oficiálně byl program zastaven v roce 1988.
[url] [/url]http://www.patricksaviation.com/wiki/F-15_ASAT
Mimochodem, Rusové nebyli v obdobném programu (tuším, že zde měl být jako platforma použit Mig-31)zdaleko tak daleko, jako Američané.
Podle mých informací, buď z nějakého staršího L+K nebo z Rad
Podle mých informací, buď z nějakého staršího L+K nebo z Radaru, USA udělali test v rámci projektu Bold Orion (možná je to i název rakety, která byla vypouštěna z B-47) už na počátku 60. let a také měli zasáhnout satelit, myslím že Explorer 5.
[quote][quote]Vypadá to, že Čína úspěšně otestovala protisat
[quote][quote]Vypadá to, že Čína úspěšně otestovala protisatelitní zbraò.
Stará čínská meteorologická družice Feng Yun 1C (FY-1C) letící ve výšce 850 km byla zřejmě zničena 11.1. v 11:28 p.m. SEČ. Americké špionážní družice (zatím neoficiálně) zaregistrovaly start z kosmodromu Xichang a následně byla místo satelitu FY-1C zaregistrována na jeho dráze spousta \"odpadků\".
[/quote]
Ono to zas tak mnoho kusů \"kosmického smetí\" (to je používaný termín) není, do dnešního dne (2007-01-19 20:00 SEČ) zaregistrovalo americké kosmické velitelství pouze 32 objektů (1999-025E až AM). Dal jsem to na Space-40 (je to na stránce startu) - ale nešla mi elektrika a hlavně router na cestě byl taky bez šávy, tak jsem SPACE-40 aktualizoval až dneska večer.
Každípádně ale není o co stát, každý kus kosmického smetí je potencionálně nebezpečný...
[/quote]
Predpokladam ze 32 kusu smeti vetsich nez par centimetru. Kdo vi kolik tam je mensich kusu. Navic puvodni druzice letela na realativne vysoke draze a smeti se tam muze udrzet mozna i po stovky let.
Myslim ze prave kosmicke smeti muze byt do budoucna vetsim nepritelem satelitu nez nepratelske utoky.
Skúsme malú úvahu: Tipujem, že vzájomná rýchlos strely a
Skúsme malú úvahu:
Tipujem, že vzájomná rýchlos strely a družice bola rádovo stovky až tisíce m/s. Tým pádom by podobného rádu (stovky m/s) mala by aj rýchlos trosiek (rýchlos, akou sa vzďalovali od miesta zrážky, vo vzažnej sústave spojenej s pôvodnou družicou).
Tým pádom sú na eliptických dráhach a možno perigeá niektorých (alebo mnohých) z nich klesli na úroveò, pri ktorej už nastane účinný aerobraking, ktorý ich v doh¾adnej dobe prinúti zhorie v atmosfére (možno niektoré úlomky zhoreli už počas prvého obehu po zrážke).
Zostávajú otázky, napr., akého percenta z trosiek sa takýto osud týkal, či skôr väčších alebo menších, apod. Ostatné, tie, ktorých dráhy \'zeliptičteli\' len mierne, sa stanú práve tým dlhodobo nebezpečným smetím.
Je tak?
Myslím, že rozsahem zatím nejnebezpečnější „ kosmické smetí“
Myslím, že rozsahem zatím nejnebezpečnější „ kosmické smetí“ vytvořily USA v r. 1963, kdy v projektu WEST FORD bylo do vesmíru vypuštěno 480 milionů malých měděných jehliček, které se rozptýlily v pásu ve výši 3500 až 3800 km s inklinací 87-96 stupòů a např.v r. 1975 patrně zničily americkou balonovou družici Pageos. Projekt měl za cíl vytvořit radio-reflektivní pás kolem Země a tím umožnit globální radiové spojení hlavně pro US armádu. Rozvojem družicového spojení byl tento projekt překonán, ale svého času vyvolal bouři protestů vědců a astronomů. Některé shluky jehliček jsou stále na oběžné dráze, většina se jich vrátila k Zemi a shořela do r. 1970.
Dnes, 2007-01-23, mluvčí čínského ministerstva zahraničí ofi
Dnes, 2007-01-23, mluvčí čínského ministerstva zahraničí oficiálně přiznal zásah družice raketou.
[quote][quote]A ještě jedna věc: Trochu jsem to pomotal s dr
[quote][quote]A ještě jedna věc: Trochu jsem to pomotal s družicí Solwind alias P78-1 (1979-017A), kterou zasáhli ale ne laserem, ale kinetickou zbraní v říjnu 1985, kdy už družice nefungovala. - Tady je vidět, jak jsou svědci vypovídající před soudem nespolehliví (pokud nelžou záměrně, pak spolehliví samozřejmě jsou).
Jednalo se o úspěšný test protidružicové rakety ASAT odpalované z mírně modifikované F-15. A přestože použití těchto zbraní je na základě dohody zakázáno (a Američané ji ratifikovali), spekuluje se, že cca 10-20 kousků mají stále někde v poušti schováno pro strýčka Příhodu. Oficiálně byl program zastaven v roce 1988.
[url] [/url]http://www.patricksaviation.com/wiki/F-15_ASAT
Mimochodem, Rusové nebyli v obdobném programu (tuším, že zde měl být jako platforma použit Mig-31)zdaleko tak daleko, jako Američané. [/quote]
http://www.military.cz/usa/air/in_service/weapons/others/asm-135/asm-135...
[quote]Skúsme malú úvahu: Tipujem, že vzájomná rýchlos s
[quote]Skúsme malú úvahu:
Tipujem, že vzájomná rýchlos strely a družice bola rádovo stovky až tisíce m/s. Tým pádom by podobného rádu (stovky m/s) mala by aj rýchlos trosiek (rýchlos, akou sa vzďalovali od miesta zrážky, vo vzažnej sústave spojenej s pôvodnou družicou).
Tým pádom sú na eliptických dráhach a možno perigeá niektorých (alebo mnohých) z nich klesli na úroveò, pri ktorej už nastane účinný aerobraking, ktorý ich v doh¾adnej dobe prinúti zhorie v atmosfére (možno niektoré úlomky zhoreli už počas prvého obehu po zrážke).
Zostávajú otázky, napr., akého percenta z trosiek sa takýto osud týkal, či skôr väčších alebo menších, apod. Ostatné, tie, ktorých dráhy \'zeliptičteli\' len mierne, sa stanú práve tým dlhodobo nebezpečným smetím.
Je tak? [/quote]
Tady jsou nejčerstvější parametry drah dosud katalogizovaných úlomků.
Význam sloupců: 1 - označení COSPAR, 2 - datum určení parametrů (epocha), 3 - sklon dráhy ve stupních, 4 - oběžná doba v minutách, 5 -výška perigea v km (nad kulovou Zemí), 6 - výška apogea v km
1999-025E 2007-01-23.53 99.44 92.94 166 671
1999-025F 2007-01-23.48 100.39 94.79 236 781
1999-025G 2007-01-23.52 99.26 95.31 245 823
1999-025H 2007-01-23.46 99.02 95.97 268 863
1999-025J 2007-01-22.94 98.95 95.95 313 817
1999-025K 2007-01-23.49 99.00 96.29 307 854
1999-025L 2007-01-23.52 98.91 96.55 320 867
1999-025M 2007-01-23.41 98.97 96.82 348 865
1999-025N 2007-01-23.51 99.10 97.07 362 875
1999-025P 2007-01-22.92 97.98 97.19 348 900
1999-025Q 2007-01-23.14 99.20 97.36 379 886
1999-025R 2007-01-23.42 98.84 97.46 423 852
1999-025S 2007-01-22.75 99.18 97.55 423 860
1999-025T 2007-01-23.16 98.93 97.55 428 855
1999-025U 2007-01-23.16 98.89 97.57 430 854
1999-025V 2007-01-23.50 98.94 97.58 431 854
1999-025W 2007-01-23.50 98.90 97.60 428 860
1999-025X 2007-01-23.49 99.21 111.87 855 1771
1999-025Y 2007-01-23.50 99.14 112.81 856 1855
1999-025Z 2007-01-23.49 99.38 114.21 857 1982
1999-025AA 2007-01-22.48 99.44 114.45 858 2003
1999-025AB 2007-01-23.55 99.58 114.84 857 2039
1999-025AC 2007-01-23.49 99.47 115.77 856 2125
1999-025AD 2007-01-23.50 99.13 117.55 850 2292
1999-025AE 2007-01-23.35 99.01 120.27 858 2528
1999-025AF 2007-01-23.16 99.18 120.90 858 2584
1999-025AG 2007-01-23.50 99.69 126.47 856 3080
1999-025AH 2007-01-23.27 99.80 126.77 840 3123
1999-025AJ 2007-01-22.92 99.81 126.90 851 3123
1999-025AK 2007-01-22.88 98.80 127.41 859 3159
1999-025AL 2007-01-23.52 98.87 127.65 862 3178
1999-025AM 2007-01-23.56 100.16 131.13 839 3504
Je zajímavé, že se jeví dvě diametrálně odlišné skupiny drah - jedna (objekty E až W) mají většinou apogea ve výši původní přibližně kruhové dráhy družice FY-1C, zbývající (objekty X až AM) mají naopak perigea ve výši původní dráhy. Může to být výběrový efekt, že se zatím nepodařilo radiolokátory nalézt úlomky, které se \"rozletěly do stran\". Pokud to není tento výběrový efekt, tak to vypadá,m jakoby někdo rozsekl družici vertikálně jako úderem sekery; ty úlomky, které byly \"vepředu\" (ve smyslu pohybu původní družice po dráze), byly odhozendo \"dopředu\" (X až AM), ty zadní \"dozadu\" (E až W). V obou případech byl impuls přírůstku rychlosti prakticky horizontální.
První dva objekty (E a F) mají nízká perigea a vzhledem k pravděpodobně velkému aerodynamickému brzdění, se výšky apogea u obou těchto objektů již značně snížily. Objekt E zřejmě zanikne v průběhu jednoho-dvou týdnů, objekt F bych hádal nejpozději do dvou-tří měsíců. objekty jsou katalogizovány v pořadí vzrůstajících oběžných dob (tedy i poloos = průměrná výška dráhy), takže spolu s tím roste i životnost objektu na dráze.
V podstatě objekty G až P jsou potencionálně nebezpečné pro ISS! A to dlouhodobě.
Udělám ještě průzkum, jak se měnila dráha objektu E, abychom všichni měli nějakou představu o vývoji jeho dráhy.
[Upraveno 23.1.2007 poslal avitek]
Pages