Glonass

Primary tabs

Radek Šmarda:
Netušíte někdo jaký je výhled v Ruském navigačním systému Glonass?? Zatímco Navstar je kompletní funkční a běžně používaný, tak u Glonass mě připadá, že umřel. Na rovině 1 šest funkčních družic, rovina 2 prázdná, v rovině 3 šest družic. Čili z 24 plánovaných jen 12. Je vůbec možné aby to fungovalo s polovinou družic?? Je nějakej plán počítající s naplněním na plný počet??

Tušíme:-)
Teď je v systému 14 satelitů, z toho dva jsou vypojeny (jeden ve fázi zkoušek a dosud nezapojen (2. Glonass M) + jeden vypojen (snad jen dočasně) - modifikovaný starý Glonass.
V rovině 1 je tedy 6 funkčních + 2 nefunkční Glonassy. Rovina 2 je prázdná a v rovině 3 je 6 funkčních Glonassů.
Za současných finančních podmínek v nejbližších letech Glonass kompletní nebude. Od roku 2000 probíhá pravidelně 1 start ročně. Problém je životnost starých Glonassů, která je 3 roky (ve skutečnosti je průměrně asi 4,5 roku).
V prosinci bude startovat další trojice Glonassů (1 x starý (už konečně poslední) + 2x Glonass M). Půjdou do druhé roviny. Zároveò to bude jeden z posledních startů rakety Proton-K.
Předpokládám, že v \"dohledné\" době postupně skončí činnost trojice nejstarších satelitů ve třetí rovině. Takže počet funkčních satelitů se zatím příliš měnit nebude.

Co se týče dostupnosti signálu na Ruském území, tak je snad 24 hodin (alespoò jeden satelit). V oblasti rovníku je to výrazně horší. Současným cílem je dosažení 18 funkčních satelitů koncem roku 2008.

Díky, přesto že letos jeden start bude, což sem nevěděl, mi to připadá jako labutí píseò.

Před několika lety bylo v provozu pouze šest Glonassů. Teď už je to lepší a pomalu se to dále zlepšuje.
Problém je nízká životnost starých Glonassů. Efekt delší životnosti nových Glonassů se projeví až za pár let. Než dosáhnou plného počtu 24 satelitů, tak už nejspíš bude systém Galileo také v plném počtu.

Pro správnou funkci GPS musí být v dosahu 3 funkční družice. Nejsem si jistý, jestli je to u Glonassu stejné, ale je vidět že ruská armáda nemá ani minimum peněz, když není schopná zajistit provoz tak důležitého systému.

Taky si nejsem jistý, zda potřebují tři Glonassy k určení polohy. Z toho co jsem četl, tak hodně operují s viditelností alespoò jednoho satelitu, jako kdyby to bylo dostatečné pro základní orientaci. Nevím.
Glonass má vlastní rozpočet. Ten se skládá z příspěvků několika stran. Nejvíce přispívají vojáci, pak FKA a pak malými čáskami ještě někdo.
S plány je to jako s ISS. Vždycky se něco naplánuje, pak není tolik peněz, tak se to časově posune. Peněz je nakonec vždycky tak akorát na jeden start ročně a pomalý vývoj novějších typů (Glonass M, Glonass K). Frekvence startů by byla více než dostatečná, jenže to by musely mít Glonassy životnost jako GPS (Navstar). Dostatečnou životnost budou mít až Glonassy K (první start 2008).

Asi je to jen můj dohad, ale jedna viditelná družice je málo, pokud budou dvě, jde asi zjistit polohu v jedné rovině (zeměpisná šířka a délka), na to abych zjistil i výšku měli by být min. tři. Já si to představuji tak, že princip je na zjištění přesné vzdálenosti od družice a pokud znám polohu družic, vypočítá to polohu moji. Stejně tak NAVSTAR, s tím rozdílem, že družice NAVSTARu vysílaj na jedné frekvenci a identifikují se podle kodu a GLONASSy vysílají každá na jiné frekvenci (asi kvůli vojákům, aby to nešlo tak lehce zarušit). Ale možná plancu blbosti.

Principielně stačí i jedna, pokud znám její přesnou dráhu (kepl. elementy) a jsem schopen zjistit odkud vysíla (azimut, výška a čas).
Ale reálně i při GPS potřebuji alespoò 4 družice, aby to mělo trochu smysl a nejlépe rozložené v opačných koncích oblohy ...
Glonass funguje jakž takž. Když měříme, občas se tam jeden až dva objeví oproti tak 7 - 10 GPSkám ... Glonass je tedy z tohoto pohledu mrtvý, ačkoliv rusové stále prohlašují že jej oživí ... ale tomu vzhledem ke galileu moc nevěřím a nepřijde mi to ani jako rozumné ...

[quote]Pro správnou funkci GPS musí být v dosahu 3 funkční družice. Nejsem si jistý, jestli je to u Glonassu stejné, ale je vidět že ruská armáda nemá ani minimum peněz, když není schopná zajistit provoz tak důležitého systému. [/quote]

... jen upřesním: protože potřebujete synchronizovat i čas (a to velmi přesně, takže nelze použít samostatné hodiny) a protože musíte mít nejméně stejně družic jako neznámých do výpočtových rovnic, tak platí:
- pro zeměpisnou polohu potřebuji alespoò tři družice (neznámé jsou délka, šířka a čas)
- pro prostorovou polohu potřebuji alespoò čtyři družice (neznámé jsou délka, šířka, výška a čas)
- pokud máte k dispozici údaje z více družic, tak lze dopočítávat i korekce (např: pro šíření signálu atmosférou) a

Navíc je vhodné mít družice co nejvýš na hlavou (omezí se zkreslení průchodu signálu atmosférou) a zárověò úhlově daleko od sebe (zpřesní se výpočet polohy).

zdravím
Honza

[quote]Pro správnou funkci GPS musí být v dosahu 3 funkční družice. Nejsem si jistý, jestli je to u Glonassu stejné, ale je vidět že ruská armáda nemá ani minimum peněz, když není schopná zajistit provoz tak důležitého systému. [/quote]
Já si myslím, že Glonass má před sebou dobrou perspektivu. Nejméně funkčních satelitů bylo v roce 1991 - 6. Od té doby se jejich počet pomalu zvyšuje. Plány na rozvoj jsou a nějaké peníze také.
Při 11 satelitech začátkem roku 2005 byla dostupnost 4 a více satelitů v Rusku po dobu 60-70 % dne (Moskva 15h26min). To už je i částečně použitelné.
Jinak byly vydány nějaké zákony (v Rusku), dle kterých od 1.1.06 musí nová letadla, lodě a další osobní dopravní prostředky mít přijímač Glonass nebo Glonass/GPS. Od 1.1.08 pak všechny říční a námořní lodě a od 1.1.09 včechna letadla.

Chyba: 2001 bylo šest satelitů. V 1991 jich bylo o několik více.

Tak letošní várka je nahoře. Je zajímavé, že šli do třetí roviny, tím pádem druhá je pořád prázdná.
[url]http://www.glonass-center.ru/nagu.txt[/url]

Dva jsou GLONASSy-M, a třetí je poslední původní GLONASS bez přívlastku.

Ruský ministr obrany Ivanov oznámil presidentu Putinovi, že 19 z 24 satelitů GLOSNASS je na orbitu, ale ten požádal, aby celý systém byl dobudován dříve, než v r. 2008 a zároveò požádal vládu, aby co nejdříve zajistila komerční využití systému. Některé straší satelity bude nutno již v r. 2008 nahrazovat novými.

Bo kase daja na to Indie;-) Z powazaniem
Adam Przybyla

[quote]Bo kase daja na to Indie;-) Z powazaniem
Adam Przybyla [/quote]

Já si myslím, že přínos Indie bude jen symbolický, drtivá část bude růstávat na Rusku, a bude záležet jaký bude přístup Ruska.

Zajímavý článek o současných problémemch a výhledech ruského navigačního systému GLONASS:

[url]http://en.rian.ru/analysis/20070427/64555110.html [/url]

štart rakety Proton 26.10.2007 s tromi družicami Glonass
http://www.genezis.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=473

To startovali přes zákaz vlády Kazachstánu nebo získali vyjímku?
Dobrá zpráva pro Glonass a Rusko, ale pořád je to jen flikování. Snad další starty budou úspěšné a systém bude spolehlivě fungovat (a mít rezervy).

[quote]To startovali přes zákaz vlády Kazachstánu nebo získali vyjímku? ...[/quote]

Nikoliv. Ve dnech 2007-10-08 až 2007-10-09 se konalo v Astaně zasedání kazašsko-ruské komise ustavené k vyšetření příčin havárie rakety Proton-M (2007-09-06). Komise schválila výsledky vyšetřování příčin a potvrdila, že byla učiněna nezbytná opatření k zemezení podobných závad v budoucnosti. Proto byl zákaz startů rakety typu Proton všech verzí zrušen.

Viz

[url]http://www.rian.ru/technology/cosmos/20071026/85566420.html [/url]

Určitě stojí za zmínku dnešní rozšíření počtu družic systému Glonass. Tolik jich jěště nikdy nelétalo.

[quote]Určitě stojí za zmínku dnešní rozšíření počtu družic systému Glonass. Tolik jich jěště nikdy nelétalo.
[/quote]

To rozhodně. V rámci úsporných opatření by někoho v Bruselu mohlo napadnout, že když tu je Glonass, tak proč vyvíjet třetí systém za několik miliard €...

nová trojica družíc Glonass-M dostala označenie "Космос-2459", "Космос-2460" и "Космос-2461".
Orbitálnu skupinu Glonass tvorí teraz 20 družíc, z toho 19 operačných a jedna záložná. Tým sa stal systém plne operačne spôsobilý pre pokrytie Ruska. Na plné pokrytie Ruska je potrebných 18 družíc, na globálne pokrytie 24 družíc.

Mozno mam nespravnu predstavu o GPS, ale ako je mozne pokryt cast severnej pologule?
CHapem lepsie/horsie globalne pokrytie. ale ohranicit inak ako oblast polov, ci rovnika + prechodne pokrytie zvysku si neviem predstavit

Da sa to chapat tak, ze poly su pokryte nasobne, zatial co rovnik obcasne? a teda pre juh Ruska je signal ltt? [Editoval 02.3.2010 martinjediny]

Tak toto by zaujímalo aj mòa. Predpokladám, že sa to dá zabezpeči vhodným výberom a obsadením dráh.
http://en.wikipedia.org/wiki/GLONASS a k vysvetleniu nákresov pokrytia http://en.wikipedia.org/wiki/PDOP

Trochu som pátral a PDOP/DOP znamená v podstate hodnotenie dostupnosti a kvality údajov poskytovaných GPS/GLONASS. Obvykle sa počíta s maskou 5° nad horizontom, teda 170° "polosféra" v ktorej sa nachádzajú družice (signál družice nízko nad obzorom sa považuje za "nekvalitný" kvôli dlhej ceste signálu cez ionosféru a atmosféru a možnos rôznych odrazov od terénnych objektov - to spôsobuje časové chyby v určení doby príchodu signálu a následne chyby vo vypočítanej polohe).
Pri určovaní PDOP/DOP nejde len o počet družíc a silu ich signálu, ale i (a asi hlavne) o to, ako vhodne sú na polosfére rozložené - nie je dobré, keď sú príliš blízko seba, ani keď sú od seba príliš ďaleko, "ideálna" konfigurácia troch družíc a prijímaču je vo vrcholoch štvorstenu (trojbokého ihlanu).

Upozoròujem, že farebné kódovanie nasledujúcich obrázkov je doslova opačné - u GPS je žltá a biela najmenej kvalitný signál a tmavá až čierna najkvalitnejší, u Glonassu je naopak biela a žltá najlepší signál a tmavá najmenej kvalitný. Tiež metodika hodnotenia sa mierne líši. (Obrázky som oproti pôvodným zmenšil.)

1) Ako sa mení v čase PDOP/DOP "úplného" systému (americký GPS)
[IMG]http://img176.imageshack.us/img176/9809/xgpspdop25052009.png[/IMG] [IMG]http://img176.imageshack.us/img176/7497/xgpspdop09112009.png[/IMG]

2) Ako sa zmenil PDOP/DOP systému Glonass po aktuálnom doplnení družíc. Napriek zlepšeniu na väčšine územia Ruska i celosvetovo stále ešte existujú "temné" oblasti so zhoršenou dostupnosou a kvalitou údajov.
[IMG]http://img176.imageshack.us/img176/4572/xglonasspdop20090522a.png[/IMG] [IMG]http://img176.imageshack.us/img176/5996/xglonasspdop20100203.png[/IMG]

Trochu starší, ale laicky dos dobre prístupný článok o GPS/Glonass a niektorých veciach okolo nich
http://vucako.wordpress.com/2009/05/22/788726-bloudit-vas-necha-akorat-t...
[Upraveno 02.3.2010 Alchymista]

[quote]Trochu starší, ale laicky dos dobre prístupný článok o GPS/Glonass a niektorých veciach okolo nich
http://vucako.wordpress.com/2009/05/22/788726-bloudit-vas-necha-akorat-t... [/quote]
ok. dik. :D

Našiel som dva videá zo štartu Protonu-M z 02.03.2010
http://www.vesti.ru/videos?vid=261651
http://www.vesti.ru/videos?vid=261660

Během pracovní návštěvy ruského premiera Putina v Indii bylo 2010-03-12 podepsáno memorandum o spolupráci Ruska a Indie v oblasti využívání navigačního systému Glonass. Na základě memoranda má být jedna vytvořena společná rusko-indická společnost, zajišující nabídku služeb systému Glonass v indii a dále pak má být postaven v Indii závod na výrobu navigačních přijímačů pro indické uživatele.

[url]http://www.rian.ru/world/20100312/213841485.html [/url]

V médiách sa objavila správa že vlak prepravujúci raketu Sojuz na Bajkonur havaroval.O tom či bola poškodená aj raketa, správy nehovoria

[quote]V médiách sa objavila správa že vlak prepravujúci raketu Sojuz na Bajkonur havaroval.O tom či bola poškodená aj raketa, správy nehovoria [/quote]

Link by byl?

[url]http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/206509-v-rusku-havaroval-vlak-kt... [/url]
Správa je na novinky .CZ a už aktualizovaná. Raketa určená na vynesenie družíc systému Glonass bola len ¾ahko poškodená

[quote] [url]http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/206509-v-rusku-havaroval-vlak-kt... [/url]
Správa je na novinky .CZ a už aktualizovaná. Raketa určená na vynesenie družíc systému Glonass bola len ¾ahko poškodená [/quote]

Díky.

[url]http://www.lidovky.cz/v-rusku-havaroval-vlak-vezl-kosmickou-raketu-na-ba... [/url]

Samozřejmě to není raketa Sojuz, ale raketa Proton-M.

Mírně poškozen je 1. stupeò. Pokusím se najít podrobnosti.

Oficiální zpráva (rusky) je na stránkách výrobce, Chruničevových závodů:

[url]http://www.khrunichev.ru/main.php?id=1&nid=1740 [/url]

K havárii došlo v neděli 2010-07-18 poblíže města Uljanovsk během cesty na Bajkonur. Při prvotním ohledání nákladu nebyly na raketě zjištěny známky poškození, navíc je raketa pojištěna. V současné době (zpráva byla vydána dnes, tj. 2010-07-21) speciální vlak pokračuje v cestě na Bajkonur, kde jsou nezbytné prostředky pro její zkoumání. Bude podrobena důkladné prohlídce a bude na základě toho bude rozhodnuto, zda je možno ji použít k vypuštění trojice družic Glonass. Start je naplánován na září t.r. Pokud bude nutno, může se použít záložní nosič, přičemž by termín startu neměl být ohrožen.

Podla [url] http://www.letectvi.cz/letectvi/Article69738.html[/url]bola raketa Proton M pri nehode vážne poškodená. Bola odoslaná na opravu k výrobcovi.

Tak to ta raketa byla asi prokleta.

[quote]Tak to ta raketa byla asi prokleta. [/quote]

Vzhledem k datu jim ji vzal asi čert.

Tři satelity systému Glonass spadly při startu do oceánu

http://navigovat.mobilmania.cz/bleskovky/tri-satelity-systemu-glonass-sp...

[quote][quote]Tak to ta raketa byla asi prokleta. [/quote]

Vzhledem k datu jim ji vzal asi čert. [/quote]
bla bla bla
Pouzivani nabozenskych motivu ve spojitosti s lety do vesmiru, je asi stejne vhodne jako se zminovat o paroubkovi v souvislosti s pocasim.

Na Mikuláše bych to toleroval :D Autor obvykle píše ve zcela jiném duchu než \"náboženském\".

http://news.yahoo.com/s/afp/20101206/wl_asia_afp/russiaspacescience

\'Programming error\' caused Russian rocket failure

[quote]
http://news.yahoo.com/s/afp/20101206/wl_asia_afp/russiaspacescience

\'Programming error\' caused Russian rocket failure [/quote]

[quote] Once separated from the Proton launch rocket, the upper-stage booster rocket with the three satellites aboard should have put them in orbit about 20 kilometres (12 miles) above the earth.
[/quote]

to je nějak nízko....

[quote]...Once separated from the Proton launch rocket, the upper-stage booster rocket with the three satellites aboard should have put them in orbit about 20 kilometres (12 miles) above the earth.
[/quote]

to je nějak nízko.... [/quote]

Vypadlo vcelku nepodstatné slovíčko - thousand - za tou dvacítkou ! :D

http://www.spacedaily.com/reports/Russia_clears_Proton_launchers_after_g...

Russia clears Proton launchers after grounding

Státní komise neshledala žádnou závadu na prvých 3 stupních rakety Proton a uvolnila zákaz jejích startů. Příčinou posledního nezdaru bylo použití nového urychlovací stupně BLOCK DM (vyrábí NPO Energia) , který má větší nádrž. Obsluha to nevzala v úvahu a naplnila do něho o 1,5 – 2 tuny více paliva, než vyžadovaly satelity Glonass. Tím byla překročena hmota umožòující vynesení kompletu 3 Glonass a Blocku DM na základní LEO třetím stupněm Protonu.

Příští start Protonu byl stanoven na konec prosince s velkým telekomunikačním satelitem.

Technika Bo¾šaja, Ku¾tury net.Obsluha palivovej stanice nieje žiadny škudlil.Radšej o tonu viac ako by malo 10dekov chýba:)

[quote]Technika Bo¾šaja, Ku¾tury net.Obsluha palivovej stanice nieje žiadny škudlil.Radšej o tonu viac ako by malo 10dekov chýba:) [/quote] Já bych řek spíš lidský faktor. Stává se to na obou stranách oceánu. V USA: spadla družice - jedna směna povolila úchyty držící družici na otočném stole a zapomněla to zapsat do papírů a následující směna začala družici naklápět až spadla, druhý případ se stal u sondy k Marsu kdy si popletli kilometry s mílema a bylo po sondě. V SSSR: ztráta Fobosu pro chybějící písmenko v příkazech odvysílaných na sondu, v Rusku teď Glonass. Pokud nejde o život, tak jde o h...

http://www.gpsdaily.com/reports/President_Medvedev_Sacks_Space_Officials...

President Medvedev Sacks Space Officials Over Satellite Loss

Kupodivu, za chybu prý nemohla obsluha při plnění rakety, ale technici provádějící výpočty

Jinak všem přeji šastný a úspěšný rok 2011

Dnes jsem narazil na článek \"Rusko: za satelity Glonass ztracené při startu padaly hlavy\":

http://navigovat.mobilmania.cz/bleskovky/rusko-za-satelity-glonass-ztrac...

\"Dle vyšetřování expertů byla havárie způsobena špatným výpočtem množství paliva, které bylo potřeba k vynesení satelitů na oběžnou dráhu. Objem paliva byl překročen o 1 – 1,5 tuny. Za touto chybou stojí experti společnosti Energia, která dodávala rakety DM-3. Komise společnost obvinila z nedodržení bezpečnostních procedur před startem, které by velmi pravděpodobně chybu ve výpočtu odhalily. Jedna z padlých hlav náleží právě šéfovi Energie Vyacheslavovi Filinovi. Druhou zodpovědnou osobou je zástupce šéfa Ruské federální organizace pro kosmonautiku Viktor Remishevsky.\"

Na ruských stránkách bude snad víc, ale nehledal jsem to.

Je to na stránkách Roskosmosu

[url]http://www.federalspace.ru/main.php?id=2&nid=14516 [/url]

a prezidentské kanceláře

[url]http://www.kremlin.ru/news/9950 [/url]

Ve zprávě je značná nepřesnost. Vjačeslav Filin není resp. nebyl šéf Energije, ale pouze viceprezident koncernu RKK Energija a současně hlavní konstruktér prostředků vynášení nákladu na oběžnou dráhu (jak zněla jeho oficiální pozice ve firmě, tedy za vývoj a výrobu nosných raket a jejich stupòů). Viktor Remiševskij byl náměstkem generálního ředitele FKA (Roskosmosu), odpovědným za vypouštění družic. Sám generální ředitel Roskoskomu Anatolij Perminov dostal důtku.

Jinak mě může čert vzít, když naše sdělovací prostředky nejsou schopny přepsat správně ruská jména do češtiny a používají anglickou transkripci...

Rusko hodlá již do června nahradit tři ztracené satelity:

http://navigovat.mobilmania.cz/bleskovky/rusko-hodla-jiz-do-cervna-nahra...

Pages