Venus EXPRESS

Primary tabs

Sylkur:
Sestrička Mars Expressu - Venus Express - je naložená v kontajneri a pripravená na svoj pozemský let v An 124 na Bajkonur. Potrebovala na to iba 34 mesiacov od zahájenia programu! Iba 34!

Po tom čo minulý týždeò (10.8.) Venus EXPRESS bol zdárne transportovaný z Toulouse aj s podporným materiálom (55 ton) na Bajkonur, začali prebieha ďalšie testy presne pod¾a harmonogramu prác (čo je samo o sebe zázrak, že nevzniklo zatia¾ žiadne omeškanie).
Prvým testom bola tlaková skúška netesností kombinovaného pohonného systému. Test potvrdil, že systém je tesný a môže by v budúcnosti natankovaný 570 kg paliva.
Tím ASTRIUM UK v súčasnosti pripravuje ďalšie previerky systémov.

Dne 2005-10-22 bylo oznámeno, že start Venus Express se odkládá a to nejméně o 10 dní. Příčinou bylo zjištěné poškození izolace na stupni Fregat nosné rakety Sojuz-FG/Fregat, které je nutno opravit.
Startovní okno k Venuši trvá od 2005-10-26 do 2006-11-26, takže by to měli stihnout. Přesný nový ermín startu bude oznámen později.

[quote]Dne 2005-10-22 bylo oznámeno, že start Venus Express se odkládá a to nejméně o 10 dní. Příčinou bylo zjištěné poškození izolace na stupni Fregat nosné rakety Sojuz-FG/Fregat, které je nutno opravit.[/quote]
mam k dispozici interni zpravu ESA, kde (krome spousty zkratek) se rika, ze je mozne, ze kusy izolace (radove milimetry ctverecni, ale i par vetsich) byly pri chlazeni (? air cooling) odtrzeny a dostaly se pod kryt stupne Fregat, vcetne moznosti, ze se dostaly az na samotnou sondu VEX :( ted to odvezou do hangaru, zjisti co a jak a pokud byla opravdu \"zasazena\" sonda, pokusi se vymyslet, jak to z ni odstranit ...

:D zda se, ze zatim jde VOI (Venus Orbit Insertion) podle planu! jestli tomu dobre rozumim ( http://planetary.org/blog/ ) tak sonda proletla za Venusi a uz zase zachytili jeji signal. pro ty co nectou anglicky dodavam informaci, ze prvni snimky z VEXu by pry meli byt zverejneny ve ctvrtek 13. 4. kolem 16.00 :P

tak potvrzeno - Venus Express uspesne presel na obeznou drahu kolem planety Venuse!!! :D

Vyborne!
(kratka, ale vystizna reakce :))

Malem bych zapomnel ESA aspon virtualne blahoprat :) Potlesk!

a mame tu vyherce prvniho obrazku VEXu - a tim je ... JIZNI POL! :D http://www.esa.int/esaCP/SEM9FZNFGLE_index_0.html

Tak to byla rychlost!

Kez by to takhle pekne zvladala ESA s prezentaci vzdycky...

MF DNES si přihřívá polívčičku a K. Pacner píše: \"Sedm míst kde vznikl život\", hiodně se věnuje Venuši:

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=090&r=vedah&c=479459

na strankach esa byl zverejnen clanek k vyroci startu VEXu http://www.esa.int/esaCP/SEMCTD0CYTE_index_0.html

hodne zajimava je napriklad animace polarniho viru/vortexu
[img] http://www.esa.int/images/South_polar_vortex_close_up_1_top_down_b_anim_...

Venus Express je od 12. března opět plně v provozu, v článku ESA ([url] http://www.esa.int/SPECIALS/Operations/SEM402BYLZG_0.html[/url]) je i krátce, ale jasně vysvětleno, co se stalo.

Mise Venus Express skončí testem aerobrakingu.

Jediná oběžnice Venuše, evropská sonda Venus Express, brzy ukončí své zkoumání planety. Sonda už přesluhuje a dochází jí palivo ke korekcím dráhy, ale ještě než úplně skončí, vyzkouší se vlastnosti atmosféry pro brzdění budoucích kosmických sond a jejich případné navedení na kruhovější dráhu s menší spotřebou paliva. Využila by se k tomu atmosféra Venuše a právě toto je posledním velkým úkolem sondy pro nadcházející léto.

[img]http://www.astro.cz/_data/images/news/2014/05/22/venus_express_venus.jpg [/img]
[img]http://www.astro.cz/_data/images/news/2014/05/22/venus_express_aerobraki... [/img]
[img]http://www.astro.cz/_data/images/news/2014/05/22/venus_express_aerobraki... [/img]

http://www.astro.cz/clanek/6300?utm_source=news&utm_medium=mail&utm_camp...