VÝROČÍ

Primary tabs

Přátelé, vzpomněl si někdo, že dne 12.4. uběhlo již 43(!) let od letu J.A.Gagarina ?! Je to neskutečné. Když si uvědomím, v čem tehdy kosmonauti létali. Já si ten let pamatuji. Bylo mně 5 let a když jsme se dozvěděli, že je Gagarin ve vesmíru, tak jsem se neustále díval na nebe, jestli ho tam někde neuvidím....

J8 jsem si vzpoměl!!!! :-)))
Milan

Na tohle datum nezapomenu. Pro jistotu jsem se ve stejnej den (ne rok) oženil. :D :D :D

V Po večer na ruskej televízie išiel zaujúmavý tematický program a zaznelo ve¾a nových zaujímavostí o tomto lete vrátane rizík, ktoré ho sprevádzali.

Já jsem to dokonce řádně zapil vodkou(čím jiným, že jo...). :D

Ano, vzpoměl jsem si a tenkrát mi bylo 17 let. Byl jsem v ten den v Konstantinových lázních, bylo krásné počasí a vycházel jsem z ubytování, radio něco mlelo o nějakém letu majora Gagarina, zaslechl jsem jen kousek zprávy. Kolegové se mě venku ptali o čem je řeč v radiu. Řekl jsem : \"Ale, nějaký rus udělal asi rekord v letadle, víc nevím\". Hodinu po tom jsme byli v tělocvičně a vtrhl tam jeden kolega kříčíc:\" Představte si , rusové mají člověka ve vesmíru, prej obletěl zemi v nějaké kabině Vostok!\" A už jsem měl o čem povídat, o kosmonautiku jsem se zajímal už od roku 1955 a první Sputnik jen můj zájem umocnil. Věděl jsem, že rusové zkouší kosmickou loď, ale 12. duben byl překvapení. Do prkýnka, já jsem už pamětník, to to letí. ;)

Ano, čas plyne rychle a po dalších 20 letech tu byl raketoplán.

Tenkrát se zpívávalo:

Dobrý den majore Gagarine,
tak jsme se konečně dočkali,
celý svět připíjí rudým vínem
a svět je mladý kolem vás ...

Včerejší start geostacionární komunikační družice SES-5 (ASTRA-4 B) pomocí rakety Proton M/Briz-M (v pondělí 9.7.2012) vnesl do rodiny užitečných umělých družic nejen dalšího nového prospěšného člena, ale předznamenal i zajímavé výročí, a dokonce v širších souvislostech:
Před půlstoletím, tedy přesně před 50 roky, byla na z amerického kosmodromu Eastern Test Range vypuštěna raketa Delta DM 19, která do kosmu dopravila první soukromou aktivní telekomunikační družici Telstar 1. Družice sice vážila pouhých 77 kg, což i na tehdejší dobu už nebylo nic, co by mohlo veřejnopst překvapit, ale přesto byla mimořádná - stala se totiž mezníkem v rozvoji kosmických telekomunikací - její označení Telstar bylo zkratkou z anglických slov Television Star, byla vyrobena společností AT&T (American Telephone and Telegraph Company) a navedena byla na geostacionární dráhu, z níž o dva dny později (17.7.2012) zajistila transatlantický přenos televizního signálu mezi Severní Amerikou a Evropou.
Komunikační družice umožnily vstoupit lidstvu v plném slova smyslu do \"kosmického věku\" a především umožnily praktické využívání kosmické techniky pro běžné potřeby lidstva.
A jaké má toto významné technické výročí souvislost se startem nové komunikační družice? Jde o významný symbol posunu mezinárodní vztahů za uplynulé půlstoletí, západoevropskou družici totiž včera vynesla do kosmu ruská raketa Proton z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu, což bylo před půlstoletím v dobách studené války něco naprosto nemyslitelného, a dnes se jedná o již běžnou součást komerčního využívání kosmické techniky.
http://www.nasa.gov/topics/technology/features/telstar.html

Těm, kteří si pamatují, si dovolím připomenout ještě jednu záležitost inspirovanou kosmem a družicí Telstar. V 60. letech obsadila britská rocková kapela The Tornadoes svým hitem Telstar první místo US top 100. Skladba byla ve své době nesmírně populární také u nás. Tak si ji znovu poslechněte - anebo někteří poprvé :-))

http://www.youtube.com/watch?v=ryrEPzsx1gQ

A ještě jedna zajímavost: O geostacionárních družicích poprvé napsal Arthur C. Clarke již v roce 1945 a geniálně tak předpověděl jejich uplatnění.
Zdraví pt

[quote]... V 60. letech obsadila britská rocková kapela The Tornadoes svým hitem Telstar první místo US top 100. Skladba byla ve své době nesmírně populární také u nás. Tak si ji znovu poslechněte - anebo někteří poprvé :-))

http://www.youtube.com/watch?v=ryrEPzsx1gQ [/quote]

Heh ... a človek by bol presvedčený, že to hráli The Shadows ... ale čo tí vlastne ešte nehrali??? Aj zvučku Mikrofóra :D

[quote]
...a navedena byla na geostacionární dráhu, z níž o dva dny později (17.7.2012) zajistila transatlantický přenos televizního signálu mezi Severní Amerikou a Evropou.
[/quote]
K tomu len pre upresnenie... Telstar nebol navedený na geostacionárnu dráhu. Bol na podstatne nižšej, excentrickej dráhe o parametroch okolo 950 x 5600 km, čo ale samozrejme stačilo na zaistenie spomínaného prvého transatlantického prenosu. Prvou geostacionárnou telekomunikačnou družicou bol až Syncom 3 vypustený v auguste 1964.

[quote][quote]... The Tornadoes svým hitem Telstar [/quote]
že to hráli The Shadows... [/quote]
Telstar (1962) je skladbou The Tornados.
The Shadows ji nahráli v r.1981 jako cover verzi.

[/quote] Telstar... Bol na excentrickej dráhe o parametroch okolo 950 x 5600 km,.. Prvou geostacionárnou telekomunikačnou družicou bol až Syncom 3 vypustený v auguste 1964. [/quote]
Telstar 1 - předpokládaná životnost na ob.dráze - 10 000 let.
Syncom 1 a 2 (1963) - první synchronní družice - životnost na ob.dráze (34000-36000 km) přes milion let.
Syncom 3 (1964) - první družice na zcela stacionární dráze (35 790 km) (přenosy z OH Tokio 1964).

[quote] Syncom 3 (1964) - první družice na zcela stacionární dráze (35 790 km) (přenosy z OH Tokio 1964). [/quote]

Jen upřesním, že Syncom 3 byl zakotven nad Pacifikem a TV přenos šel do USA. Evropa se musela spokojit s asi dvacetiminutovými relacemi, které se přenášely z USA přes starší družici Relay 1 na nižší dráze.

[omluva a poděkování za opravu - dráha samozřejmě nebyla geostacionární (geocentrická - počáteční 952-5632 km), netuším proč jsem to napsal, a to jsem se přitom koukl mj. do Tondy Vítka - - - a neomlouvá mne, že jsem si při psaní nedočkavě pustil Telstar a při poslechu se zasnil a zavzpomínal na také neprávem již takřka zapomenuté Svobodovy sklady Start Gemini a Návrat Gemini

Vzpomínka na Carla Sagana v den nedožitých 78. narozenin.

http://www.universetoday.com/98390/remembering-carl-sagan-2/

160 let pardubické legendy.

[img]http://www.astro.cz/_data/images/news/2014/01/12/kraus.jpg [/img]

V sobotu 2. srpna od 10:00 hodin se uskuteční vzpomínkové setkání u hrobky barona Artura Krause. Bude tomu přesně na den 160 roků, co se v Pardubicích narodil jeden z nejzajímavějších rodáků tohoto města, zakladatel první lidové hvězdárny v Čechách a propagátor techniky a sportu - baron Artur Kraus. Na programu je návštěva hrobky Artura Krase, slavnostní vydání jeho bibliografie v Krajské knihovně nebo mimořádné pozorování oblohy z pardubické hvězdárny.

http://www.astro.cz/clanek/6378?utm_source=news&utm_medium=mail&utm_camp...

Dovolím si pripomenú Carl Sagan
dnes je 20 rokov od usmrtia
https://cs.wikipedia.org/wiki/Carl_Sagan#Miliony_milion.C5.AF