Galileo končí

Primary tabs

Jan Toman:
MEK příspěvek #3214s přenosem dat získaných při posledním průletu kolem Jupitera, při kterém prolétl v blízkosti malého vnitřního měsíce Amalthea. Informace byly zaznamenány na magnetopáskové záznamové zařízení, se kterým byly po průletu problémy, takže nebylo jisté, zda se data podaří přehrát na Zemi. Vše dopadlo dobře a sonda k 28. únoru přenos ukončí. Budou to také poslední informace předané na Zemi. Sonda je nyní na velmi protáhlé dráze, která ji vynese 14. dubna až 26 milionů kilometrů daleko od Jupitera. Potom se však začne k planetě znovu přibližovatz, aby 21. září 2003 zanikla v jejich hustých vrstvách atmosfery.Sonda k Jupiteru přilétla v prosinci 1995 a její mise byla třikrát prodloužena. Vzhledm k prakticky nulovým zásobám pohonné látky a zjištění, že minimálně jeden ze satelitů Jupitera má podpovrchový oceán vody, rozhodla se NASA neriskovat možnou kontaminaci jejich povrchů. Sonda během 34 obletů získala přibližně 4 000 snímků Jupitera a jeho měsíců, na své cestě se rovněž jako první sonda v historii setkala s ateroidem.Končí také sledování (by již jenom občasné) sondy Pioneer 10, vypuštěné do vesmíru v roce 1972, která o rok později prolétla kolem Jupitera (jako první výtvor člověka) a rovněž jako první překročila pomyslnou hranici Sluneční soustavy v červnu 1983. Sondě vzdálené více než 11 mld kilometrů slábne zdroj el. energie, sama však bude pokračovat na své cestě ke hvězdám...

MEK příspěvek #3217Tak jsem se vysmíval ČT, jak z planetky udělala planet a sám jsem z asteroidu udělal ateroid. Budíž mi odpuštěno...Zdraví Jan Toman.

MEK příspěvek #3221Bylo by dobré tyto informace přidat-doplnit na stránku MEK o této sondě.ZdravíM.Filip

MEK příspěvek #3222A doplnit údaje i na stránku MEK o Pioneeru 10.MF

MEK příspěvek #5144http://galileo.jpl.nasa.gov/news/thiswk/today030921.htmlscénář posledních hodin sondy Galileo před zánikem.

MEK příspěvek #5201Sonda Galileo (1989-084B) zanikla na(v nitru) Jupiteru 21.9.2003. Je to tedy zřejmě 4.planeta (po Zemi, Venuši, a Marsu) u níž zanikl už druhý (první bylo přistávací pouzdro Galilea (1989-084C) umělý kosmický objekt vyrobený na Zemi. Dále přistála sonda Near na asteroidu Eros(2001). Když tak mě doplòte (p.Havlíček nebo p.Toman či p.Vítek)jestli jsem na něco zapoměl (Phobos, kometa Haley?). Můžete sem doplnit tyto první objekty dopadlé(zaniklé) na(u) těchto planet s datumy. Máte li to někdo po ruce. Sputnik 1 byl první vypuštěnou umělou družicí i prvním umělým kosmickým objektem který u Země zanikl.(Po předtím zaniklém 2.stupni jeho nosné rakety). MF

The Search For Life On Europa Could Center On Celestial Party-Crashers.

The cool thing about space missions is long after they conclude, the data can yield the most interesting information. Here’s an example: Jupiter’s moon Europa may have a ripe spot for organic materials to take root.Scouring the data from NASA’s past Galileo mission — which ended a decade ago — scientists unveiled an area with “clay-like minerals” on it that came to be after an asteroid or comet smashed into the surface. The connection? These celestial party-crashers often carry organics with them.
[img]http://d1jqu7g1y74ds1.cloudfront.net/wp-content/uploads/2013/12/europa-5... [/img]
[img]http://d1jqu7g1y74ds1.cloudfront.net/wp-content/uploads/2013/04/europa_t... [/img]
http://www.universetoday.com/107125/the-search-for-life-on-europa-could-...

Scientists Find Evidence of ‘Diving’ Tectonic Plates on Jupiter’s Moon Europa.

[img=tbn]http://www.nasa.gov/sites/default/files/14-241_0.jpg [/img]
Scientists have found evidence of plate tectonics on Jupiter’s moon Europa. This conceptual illustration of the subduction process (where one plate is forced under another) shows how a cold, brittle, outer portion of Europa’s 20-30 kilometer (roughly 10-20 mile) thick ice shell moved into the warmer shell interior and was ultimately subsumed. A low-relief subsumption band was created at the surface in the overriding plate, alongside which cryolavas may have erupted.

http://www.nasa.gov/press/2014/september/scientists-find-evidence-of-div...

Ani nevíte, jakou jste mi tímhle obrázkem udělal radost, to je něco úžasného, díky.

Pro negeology, let se patrně na Uropě chová stejně, jako kamenné tektonické desky na zemi. Studený led na povrchu tvoří obdobu kůry, teplejší led pod ní se chová jako pl᚝, tedy plasticky v dlouhém čase, umožòuje konvekci a dává do pohybu povrchovou krustu desek. Pod tím je oceán vody, který je obdobou zemského tekutého vnějšího jádra.

Prostě nádhera.

Could Plate Tectonics Create Cracks And Odd Terrain In Cold Europa’s Crust?

[img=tbn]http://d1jqu7g1y74ds1.cloudfront.net/wp-content/uploads/2013/04/europa_t... [/img]
Reprocessed Galileo image of Europa’s frozen surface.

[img]http://d1jqu7g1y74ds1.cloudfront.net/wp-content/uploads/2013/12/heic1322... [/img]
Rendering showing the location and size of water vapor plumes coming from Europa’s south pole.

http://www.universetoday.com/114431/could-plate-tectonics-create-cracks-...

Sonda Galileo dávno skončila a tedy máme jen stará data, ovšem máme i nové triky.

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2018/old-data-new-tricks-fresh-resu...