Dokument o J.Gagarinovi

Primary tabs

Strzondala:
MEK příspěvek #1228Dobre rano damy a panove,vcera vecer jsme videli zdarily dokument o J. Gagarinovi (CT1, od 20:50). Ponekud me prekvapilo, ze nebyly uvedeny skutecnosti (pokud jsem nahodou neupadl v mikrospanek) ohledne pristani Gagarina, kdy vlastne i on se podilel - spise - byl nucen lhat o technice pristani a teprve koncem 80. let sovetska/ruska strana priznala, ze se snesl na padaku, jak uz o tom hovorily drive nektere zapadni zdroje.Dale by me zajimalo, zda nekdo nevite, jaky byl dalsi osud manzelky Jurije (provdala se podruhe?, zije jeste?) a co je s jeho dvema dcerami (ziji v Rusku? co delaji profesne? atd).Predem diky za pripadne odpovedi.Preji hezky, opet temer letni den!Strzondala

MEK příspěvek #1229Zdravím Vás všechny.Včera (30.1.) jsem se díval večer na dokument o Juriji Gagarinovi "Miliony lidských očí".Dle mého skromného názoru tam nebylo řečeno nic zvláštního a mimořádného - o tom, o čem to mělo být - tedy podle názvu celé této řady dokumentů "Předčasná úmrtí" někdy se uvádí i "Nevyjasněná úmrtí" - takže o jeho umrtí tam bylo řečeno pouze několik vět - bez jakéhokoliv bližšího vysvětlení nebo rozboru.V celém pořadu mě překvapili a zaujali pouze dvě věci:Za 1/ Jak celý film používali jména "K*A*raljov" a "K*A*marov. Ptal jsem své ženy ruštinářky zda-li to je správně - u Komarova prý určitě NE, u Koroljova, jelikož to jméno by mohlo vycházet ze slovního tvaru KRÁL - "Karol" - možná ANO. Ale já jsem to zatím nikde takto neslyšel. Co vy?Za 2/ Dost mě překvapila zmínka o tom, že v prostoru Gagarinova posledního letu probíhal i výcvik raketových zbraní. Na tuto informaci jsem doposud v literatuře nikde nenarazil. A přiznávám, že se mě zdá dost nepravděpodobná. Pustit do stejného prostoru kde cvičí několik letadel (a že jich tam bylo opravdu víc je již asi prokázané) řízenou (nebo neřízenou?) střelu - to by snad neudělali ani bordeláři Rusové!!! Také mě ještě zaujalo v Golovanově vyprávění že některé události vyprávěl trochu jinak než jsou např. v knížkách (např. Gagarinův úraz po výskoku z okna).A dost zmatečně tam bylo podána část týkající se Gagarinova rozhovoru s novinářem G…(a teď mám okno - Gubancev?) kde vzpomíná na to, že Gagarin si mu stěžoval že ho všichni pouze využívají - mělo to být v "předvečer jeho smrti" na "oslavě narozenin" v rozhovoru "který se protáhl dlouho přes půlnoc". Vím, že "… v předvečer smrti…" je pouze slovní obrat - ale navozuje to zdání, že Gagarin v noci před posledním svým letem byl dlouho přes půlnoc na oslavě narozenin - tudíž, jednoznačný závěr - v 10 hodin dopoledne ještě nemohl být fit a plně připraven k letu. Pokud je to oslava kterou vzpomíná i Belocerkevskij ve své knize (ale tam je uváděna v souvislosti se Serjoginem) tak ta se uskutečnila o den dříve.Ještě k výše uvedenému textu kolegy - přistání se tam nerozebíralo - ale i mnoho dalších věcí tam bylo řečeno až moc zjednodušeně...Rusové zatajovali přístání kosmonauta mimo kabinu hlavně proto, že chtěli získat absolutní výškový rekord a pravidla Mezinárodní letecké federace trvají striktně na tom, že rekord může být uznán pouze v případě, že pilot (tady kosmonaut) odstartuje i přistane ve svém stroji ...Manželka Gagarina stále žije a bydlí ve Hvězdném Městečku v malém domě - loni, spíše už předloni byla někde otištěna fotografie jejího domku. Již se znovu neprovdala.O dcerách nic nevím - ale byla by to zajímavá informace. O sourozencích jsem také neslyšel - pouze mám dojem že starší bratr již zemřel někdy v 70.letech.Milan H.

MEK příspěvek #1230O způsobu přistání Gagarina opravdu v dokumentu nebyla vůbec zmínka (tedy ne o tom, že přistál na padáku).Pouze o problému s oddělením kabiny od motorové sekce Vostoku (televize uvedla nesprávně od nosné rakety).Dále jsem v dokumentu viděl během komentáře o průběhu letu záběry jakoby to byl TV přenos z letu, ale údajně to vše jsou záběry z výcviku před letem. Přímo z letu Vostoku 1 prý žádné záznamy TV přenosu nejsou (jak jsem četl v literatuře). Zprávy o letu byly i v Rusku přenášeny (nebo spíše bylo oznámeno, že let probíhá a proběhl) rozhlasem.Jména Karaljov a Kamarov mi taky přišla podivně vyslovovaná.Dále mě zaujalo že komentátor četl, že během zkoušek raket Vostok před startem Gagarina, zahynulo při výbuchu rakety 180 lidí. Ale to přece vybuchla raketa R-16 ICBM (viz. např.: http://www.videocosmos.com/r16.shtm ), a ne R-7.Celkově byl dokument poměrně dobře udělaný (z hlediska dokumentárních záběrů - např.záznam ze zasedání státní komise,kde byl 1. kosmonautem vybrán Gagarin - myslel jsem, že z tohoto existuje jen foto), ale čekal jsem víc podrobností zejména o havárii Migu-15.M.Filip

MEK příspěvek #1232Malá zmínka o způsobu přistání tam přece jen byla, když Golovanov mluvil o překvapení ženy ke které se snášel na padáku muž v oranžové kombinéze.Na překladu a výslovnosti bylo vidět, že ho zřejmě nedělali lidé od kosmonautiky.

MEK příspěvek #1233Dcera Jelena byla v dubnu 2001 jmenována ředitelkou muzea v Kremlu, viz:http://english.pravda.ru/main/2001/04/13/3536.htmlDAUGHTER OF YURI GAGARIN, FIRST COSMONAUT OF THE USSR, APPOINTED GENERAL DIRECTOR OF MOSCOW KREMLIN MUSEUM

MEK příspěvek #1242http://www.czech-tv.cz/dokument/predcasna_umrti/gagarin/gagarin.htmNa této stránce najdete článek o dokumentu včetně obrázků a www odkazů. Překvapilo mě že to tam v ČT mají docela dobře udělané....M.Filip

MEK příspěvek #1249Dokument se mi docela líbil, ale mohli více využít nějakého odborníka. Pan Pacner se tam objevil bohužel až v závěru, ale přesnost informací hned výrazně stoupla. Nevím, jestli ten ruský novinář říkal přesně to, co filmaři přeložili, ale mluvit o tom, že výcvikem prošlo v první skupině "asi dvacet pilotů" se mi zdálo divné. Pokud vím, tak jich bylo přesně dvacet, nebo ne?

MEK příspěvek #1280Na hvězdárně v Hradci Králové máme ruský film 10 let kosm. éry. Je tam mnoho záběrů z letů Vostoků a z přípravy kosmonautů. Záběry použité v pořadu byly z toho filmu. Setkal jsem se s kosmonautem Ivančenkovem a Koroljova vyslovoval jako Karaljova u Komarova nevím. Mějte se hezky a díky Alešovi Holubovi za stránky!!!K.B.

MEK příspěvek #1353Dobry den.Zaujala mne ta diskuse o vyslovnosti jmen Koroljova a Komarova. Znovu jsem se podival na uvedeny dokument a schvalne jsem daval pozor, jak obe jmena vyslovuje J.Golovanov. A skutecne - Koroljova vyslovuje Golovanov jako KARALJOVA. U jmena Komarova se mi to nepodarilo rozeznat...

MEK příspěvek #1357Ano, možná, že Sláva Golovanov opravdu vyslovoval Karaljov, ale všude píše Koroljov, resp. Koroljev (záleží, jestli používáme vzoru Chruščov nebo Chruščev). Sám jsem byl některými pasážemi tohoto dokumentu zklamán, protože autor-režisér o tom moc nevěděl a by jsem ho žádal, aby mně poslal scénář k přečtení, neudělal to - nejspíš už neměl čas. Jak známo, v televizi se fšecko honí.

MEK příspěvek #1358Ano, možná, že Sláva Golovanov opravdu vyslovoval Karaljov, ale všude píše Koroljov, resp. Koroljev (záleží, jestli používáme vzoru Chruščov nebo Chruščev). Sám jsem byl některými pasážemi tohoto dokumentu zklamán, protože autor-režisér o tom moc nevěděl a by jsem ho žádal, aby mně poslal scénář k přečtení, neudělal to - nejspíš už neměl čas. Jak známo, v televizi se fšecko honí.

MEK příspěvek #1364Zkoušel už jsem dvakrát kontaktovat autora knížky - Přemysla Havlíka - ale zatím marně. nemám na něj žádné přímé spojení, takže jsem to zkoušel prostřednictvím vydavatelství - ale zatím bezúspěšně. Velmi rád bych se ho poptal na některé věci z knížky a z filmu - především na tu protiletadlouvou střelu atd. Milan H.

MEK příspěvek #1365Připadalo mi, že letoun, který několikrát ukázali v TV dokumentu nebyl typu Mig-15, ve kterém měl Gagarin a Serjogin havarovat...Jak píše Milan, bylo by zajímavé kontaktovat autora knihy. Kdo to vlastně je?M.Filip

MEK příspěvek #1377Re: Připadalo mi, že letoun, který několikrát ukázali v TV dokumentu nebyl typu Mig-15, ve kterém měl Gagarin a Serjogin havarovat... Máte pravdu, určitě to není Mig-15, spíš to vypadá jako Mig-21.

MEK příspěvek #1379Včera jsem se na ten dokument podíval ještě jednou - taky bych se přiklonil k tomu, že se jednalo o MIG-21. Asi jiný záběr autoři ani nehledali. Gagarin navíc havaroval nikoliv na "normální" verzi MIG-15, ale na speciální variantě upravené pro dva piloty a určené pro výcvik - MIG-15 UTI (Učebnyj, zbytek zkratky neznám). Ten záběr by se asi opravdu těžko hledal. A ještě s přídavnými nádržemi pod křídly (2x260litrů).Milan H.