Mars Express

Primary tabs

MEK příspěvek #5607Jsou známy nějaké poslední zprávy o průběhu letu této sondy ESA k Marsu?V červenci měla mít sonda údajně problémy s dodávkou el.energie.Přistání modulu Beagle 2 na povrchu planety Mars (oblast Isidis Planitia) dne 25.12.2003 se blíží !!M.Filip

MEK příspěvek #5613Mnoho zajimavého je na oficiálních stránkách porojektu v ESA http://www.esa.int/export/SPECIALS/Mars_Express/index.htmlS pozdravem Vaclavik Michal

MEK příspěvek #567911.11. sdělila ESA, že radiace částic z poslední sluneční erupce sice oslepila na 15 hodin obě hvězdná čidla sondy Mars Express, ale nezpůsobila nevratná poškození, takže navigační systém je opět v pořádku. Pouze plánované testy modulu Beagle 2 byly opožděny. Na odstranění problému s dodávkou elektrické energie z panelů se slunečními články se údajně pracuje. Porucha prý způsobuje snížení el. příkonu o 30%. I kdyby se poruchu nepodařilo odstranit, sonda je schopná splnit na 85% plánovaných úkolů, plánovaných na orbitu kolem Marsu (při průchodu orbitální části sondy stínem Marsu a tudíž při poklesu příkonu je možné přepnout sondu ze Země do bezpečnostního módu, kdy jsou vědecké přístroje vypnuty). Oddělení landeru Beagle 2 je plánováno na 19. 12., přitom orbiter bude toto oddělení snímat. LL.

MEK příspěvek #5729Mars expres je zatím funkční, ale japonská Nozomi má problémy s dosažením cíle. Nevíte někdo podrobnosti?PV

MEK příspěvek #5748Poslední informace o Nozomi viz adresu http://www.space.com/missionlaunches/nozomi_update_031115.htmlLL

MEK příspěvek #5789Další informace z 21. 11. o Nozomi říká, že pokud se do 2. 12. podaří překonat zkrat v elektrickém systému, pak začne zahřívání manévrovacího motoru sondy k provedení nejprve korekce 9. 12. a pak brzdícího manévru dne 14. 12. Pokud se toto nezdaří, sonda mine Mars ve výšce asi 894 km nad jeho povrchem. Viz též http://www.spacedaily.com/news/mars-life-03m.html

Ještě k Nozomi: podle informací na serveru JAXA (viz
http://www.jaxa.jp/missions/projects/sat/exploration/nozomi/index_e.html )
se slibují detailní informace kolem 10. 12.
Hezký víkend všem na síti přeje LL

:
Ještě NOZOMI: Podle informace z 9. 12. (viz http://www.spaceflightnow.com/mars/nozomi/031209abandon.html ) sonda MOZOMI prolétne kolem Marsu ve vzdálenosti asi 1000 km, jelikož se nepodařilo překonat poruchu napájecího systému, poškozeného při sluneční protuberanci v dubnu 2002.

Oddeleni pristavaciho pouzdra Beagle 2 od zbytku sondy se pravdepodobne zdarilo:

[BBC]
Ground controllers are waiting to hear if Beagle 2 has successfully separated from its \"mothership\" for the final leg of the journey to Mars.

Officials monitoring the mission say they are now \"95% confident\" that Beagle has separated from Mars Express.

Separation successful
19 December 2003 Beagle 2 has separated from the Mars Express orbiter

http://www.esa.int/SPECIALS/Mars_Express/index.html

Beagle 2 je oddělen - velké finále Marsománie 2003/2004 začíná :-)
Moc se těším a moc si přeju, aby se všechno podařilo.

Mars Express je na oběžné dráze Marsu ! :)

Z přistávacího modulu Beagle II nebyl při prvním průletu sondy Mars Odyssey nad plánovaným místem jeho přistání zachycen žádný signál, další pokus se uskuteční dnes kolem půlnoci středoevropského času. Signál z modulu se bude snažit zachytit pozemský radioteleskop Jodrell Bank (ve Velké Británii).

Beagle 2 se stále neozývá :-(
Je to škoda, že zatím nemáme nové informace z povrchu Marsu, ale naštěstí dostaneme v lednu ještě další dvě příležitosti s americkými MERy.
I u Beaglu 2 můžeme ještě pár dní doufat v zázrak. Já budu :-)

Jen aby to Beaglem nedopadlo jako s Columbií. Už aby ten strašný rok 2003 skončil.

Mars se již několik let úspěšně brání svému výzkumu. Nejprve Nozomi, včera Beagle.... Podle mě se asi rozbil. Je to smůla.

Třeba se převrátil vysílací anténou dolů, každopádně je zde ještě funkční satelit, takže je mise zčásti úspěšná.
Nesouhlasím, že tento rok byl pro kosmonautiku tak špatný,rozhodně byl úspěšný pro Čínu.

Šance na oživení Beaglu 2 jsou už zřejmě minimální. Nemohu si vlastně vzpomenout na žádný případ v kosmonautice, kdy by se nějaké zařízení napoprvé vůbec neozvalo a po několika dalších pokusech by se \"probralo\" (i Magion 5 se nejprve ozval a pak teprve na dlouho odmlčel).

Svět se ale kvůli tomu nezboří. Neúspěchy byly a budou. Na rozdíl od Columbie nepřišel nikdo o život, a Beagle 2 byla vlastně jen \"hromádka součástek\". I tato \"snesitelnost ztráty\" je jednou z výhod nepilotovaných způsobů průzkumu kosmu.

Mysleme dopředu a pozitivně. Orbiter Mars Expressu je úspěšně na oběžné dráze Marsu a jistě přinese řadu zajímavých i krásných fotografií a informací.

Příště na to přistání prostě musíme jít jinak a lépe :-)

Dnes jsem ještě zjistil zajímavé detaily o letu orbiteru Mars Express na stránkách SpaceflightNow.com ( [url]http://www.spaceflightnow.com/mars/marsexpress/status.html[/url] ).

Mars Express je nyní na (plánované) silně eliptické dráze s dobou oběhu 10 dnů, takže za sebou ještě nemá ani polovinu prvního oběhu kolem Marsu ! Je to proto, že teď je prakticky na rovníkové dráze, ale pro mapování je třeba sklon dráhy přes 80° a tak velkou změnu sklonu dráhy je vhodné dělat v co největší vzdálenosti od planety. Proto teprve 30.12.2003 sonda dosáhne apocentra dráhy a tam provede motorický manévr ke změně roviny (sklonu) dráhy. Do blízkosti Marsu (do pericentra dráhy) se poprvé vrátí až 04.01.2004. Teprve tehdy se mateřská sonda pokusí poprvé komunikovat s modulem Beagle 2.

Lidé z řídicího týmu Beagle 2 uvádějí, že komunikace přes Mars Odyssey 2001 a přes radioteleskop v Jodrell Bank jsou jen záložní možnosti a nikdy nebyly v praxi testovány. Naproti tomu komunikace mezi sondou Mars Express a Beagle 2 je dokonale navržena a prověřena. Proto tým modul Beagle 2 stále ještě neodepsal a věří, že teprve 4.ledna 2004 kolem 10 hodin UT nastane ta správná příležitost ke komunikaci s Beagle 2.

Do té doby se budou přes Mars Odyssey pokoušet naslepo posílat příkazy k resetování palubních hodin Beaglu 2 (kdyby se při dopadu nějak rozhodily a Beagle 2 vysílal v jiných časech, než bylo předem naprogramováno). Zvažují i možnost vyslat příkazy k restartu sekvence pro rozevření solárních článků (kdyby byly nějak zablokované a stínily vysílací anténu). Prý také řada velkých radioteleskopů po celém světě nabídla svou pomoc při snaze o zachycení signálů z Beagle 2.

Je opravdu obdivuhodné, jaký optimismus ještě mají lidé od Beaglu 2, a jak pěkně o sondě mluví. Říkají například že \"Mateřská loď je v pořádku. Věříme, že děátko je dole na povrchu a matka si dychtivě přeje být s ním zase v kontaktu.\".

K odepsání Beaglu 2 je tedy možná ještě přece jen moc brzo. Teprve v týdnu po 4.lednu 2004 se skutečně rozhodne o jeho osudu ...
[Upraveno 27.12.2003 poslal ales]

Zaujímalo by ma, prečo nebol Mars Express navedený na polárnu dráhu hneď. Mne sa taký manéver v Orbiteri podaril :D. Takto je to náročnejšie na palivo. Čo sa týka Beagle2, smúti začnem až vtedy, keď sa neozve ani cez Mars Express. Ale úprimne povedané, úspech by ma aj prekvapil, keďže je to prvý pokus ESA o prisátie, a celková úspešnos pristávania na Marse je tuším okolo 40 percent. :(

Mars Global Surveyor udělal snímek oblasti, kde se předpokládá přistání Beagle 2. Ve středu oblasti je hluboký kráter o průměru asi jeden kilometr. Pokud by Beagle přistál v něm, výrazně by to ztěžovalo komunikaci a vysvětlovalo by to, proč se dosud se sondou nepodařilo navázat spojení.

http://www.spaceflightnow.com/mars/marsexpress/031229crater.html

Výzkumný modul Beagle 2, který po vysazení z evropské sondy Mars Express měl 25. prosince přistát na povrchu Marsu, se patrně zřítil do dosud neznámého kráteru na rudé planetě. Oznámil to v pondělí v Londýně britský vědec z týmu řídícího modul Colin Pillinger.

Pokud jsem správně četl odkaz, který tu uvedl v předcházejícím příspěvku Honza Vacek, tak tam píšou, že je to pouze jedna z možností a to ještě velmi nepravděpodobná, protože cí,lový region byl určen elipsou 70x10km. A pravděpodobnost, že by se strefili do zrovna tohoto kráteru o průměru 1km je 1:700.
Ale spíš jde o konstatování na konci článku. 6e úplně jisto bude po 17. lednu. Zatím se snažili komunikovat mezi Beaglem a Zemí (dále není možné, neb teleskop přistávací oblast nevidí), mezi Beaglem a Mars Odyssey, kde poslední komunikace má být uskutečněna zítra (ale to není hlavní komunikační kanál). A hlavní komunikace s Mars Expressem jsou plánovány na 6, 12, 13 a 17. ledna. První komuniakce (6 a 12) však budou probýhat za nevýhodných podmínek, tj. při aerobreakingu a navigaci na oběhovou dráhu, takže hlavní pokusy o navázání spojení (resp. zaslechnutí Beagle pípání) budou 13 a 17. ledna.
Pravda je, že nalezení kráteru v cílové oblasti je horší vzhledem k tomu, že kolem něj je sposuta kamenů a smetí, které znesnadòují přistání (protržení airbagů, přetížení ...) a eventuelně při zapadnutí mezi kameny, nebo jen opření se o něj i vlastní otevření Beaglu ... V tom vidím nalezení kráteru jako větší problém ... A ještě je možné, že beagle sedí za velkým kamenem a prostě je jen v radiovém stínu ...
Možností je mnoho a já věřím, že se to povede :o)

Samozřejmě že když Beagle přistál v takhle členité oblasti, tak příčin, proč se spojení se sondou nedaří, bychom našli asi hodně. Spíš mě ale zaráží fakt, že se na ten kráter přišlo až teď.

V přistávací oblasti je sice ten kilometrový kráter, ale je tam celá řada i menších http://www.beagle2.com/download/down-crater3.jpg a ze snímku je vidět, že terén v přistávací elipse není zrovna rovný. Pravděpodobnost, že Beagle zapadl do některého z kráterů nebo mezi veliké kameny je tedy asi dost vysoká.

Nějak mi ale není jasné, proč si ESA nenachala od NASA podrobně zmapovat přistávací oblast, když ta možnost s pomocí MGS tady byla. Mám pocit, že rozlišení kamer MGS je 1-3 m, takže by se dala nalézt vhodnější oblast pro přistání.

Každopádně, pokud se podaří s Beaglem spojení navázat, můžeme se asi těšit na zajímavé obrázky. Pokud tedy Beagle opravdu nesedí v nějaké díře.

Myslím ,že najít oblast 70×10 kde nebude žádný problém nebude tak snadné a pokud se najde určitě nebude zajímavá pro experimenty sodny. Pak by mohla dopadnout jako sondy Viking, které kvůli způsobu přistávaní museli přistát v pouštích kde nebylo ale lautr nic

Pri pristavani pomocou airbagov sa vsak moznost zapadnutia do terennej priehlbiny znacne zvysuje. Poskakujuci obri tenisak narazajuci na povrchove nerovnosti je ohrozovany prave hlbokymi zrazmi kraterov, cez ktore uz nie je mozne vyskocit na povrch. Ak sa kotula i niekolko kilometrov, potom i jedina hlboka ryha v tejto trajektorii predstavuje pascu, z ktorej nemusi byt uniku. Naopak, vyskove nerovnosti (kopce) su najmenej pravdepodobnym miestom konecneho zastavenia. Z kopca ma gula airbagov tendenciu sa skotulat dolu.

Tak se komunikace mezi Beagle 2 a Mars Express bohužel nezdařila. Express měl ideální podmínky ke komunikaci a Beagle ho měl téměř v nadhlavníku.

Abych pravdu řekl, tak z celé mise začínám být trochu zklamaný. ESA je na informace poněkud skoupá. ME je na oběžné dráze již téměř dva měsíce a uveřejnila dosud pouze 11 snímků a o nějakých vědeckých výsledcích ani nemluvě. Nebo je to jenom můj subjektivní pocit?

ESA dala svolení k rozložení antény pro radar MARSIS. Akce by měla proběhnout v prvním týdnu měsíce května. Pak již začne hledání podpovrchových zásob vody a studium ionosféry Marsu ...

[quote]ESA dala svolení k rozložení antény pro radar MARSIS. Akce by měla proběhnout v prvním týdnu měsíce května. Pak již začne hledání podpovrchových zásob vody a studium ionosféry Marsu ... [/quote]

Otazka je, jestli diky tomu neprijdou o celou druzici, uvidime. Rozhodne bysme meli drzet palce...

J.

Tak už to mělo začít, nikde ale žádné novinky nevidím. Nejdřív se měla otevřít dvojice antén, po několika dnech pak i ta poslední. No, v případě neúspěchu se o tom dozvíme hned.

Takže první rameno už je roztaženo a zajištěno:
http://www.esa.int/SPECIALS/Mars_Express/SEMY3R5TI8E_0.html
s ostatními se čeká na celkové vyhodnocení prvního - řekl bych tak za 14 dní. Každopádně je to úspěch, doufejme že s ostatními bude ještě míò problémů.

Báječné fotky kaòonů na Marsu:
[url]http://www.esa.int/SPECIALS/Mars_Express/SEMIRE1DU8E_1.html [/url]

Tak už vysunuta i druhá anténa a dnes se má vysunout i třetí:
http://www.esa.int/SPECIALS/Mars_Express/SEMT1T1DU8E_0.html

[quote]Báječné fotky kaòonů na Marsu:
[url]http://www.esa.int/SPECIALS/Mars_Express/SEMIRE1DU8E_1.html [/url] [/quote]

Co mne fascinuje je, ze kdyz se na ty obrazky divate tak to vypada jako kopce. Kdyz je ale otocite vzhuru nohama vidite udoli.... ;)

Velký úspěch: http://www.esa.int/SPECIALS/Mars_Express/SEMEV82DU8E_0.html
Gratuluju ESA a těším se na výsledky.

Kdyz clovek kouka na to, jak je MARSIS proti materske sonde dlouhy a zaroven krehky, musi se nechat, odvedli v ESA dobrou praci :) Uz se nedivim, ze ty dodatecne simulace, ktere odlozily jeho rozlozeni dobre o rok, zabraly tolik casu. Rozhodne ma ted ESA o neco vic zkusenosti s rozkladanim velkych krehkych konstrukci v kosmu - to se treba bude hodit, az se i ESA odhodla ke slunecni plachetnici ;)

No mam takovz dojem, ze ramena MARSIS vyrobili amici, takze gratulace i jim.

Našli jste někde detajlnější info o konstrukci a technologii rozkládání atp? ja ne :(

[quote]Našli jste někde detajlnější info o konstrukci a technologii rozkládání atp? ja ne :( [/quote]

To jo, z čeho je Marsis vlastně vyroben a jakým způsobem probíhalo rozložení ?

Jedno čerstvě objevené pdf (cca 300 kB) :

http://www.st.northropgrumman.com/astro-aerospace/SiteFiles/docs/pdfs/ma...

Ty fotky z pozemních zkoušek rozevírání antén jsem měl v přednášce v Bohdanči, ale už nedokážu najít jejich původní zdroj na webu ...

Takže, už jen necelých 40 dní do startu MRO, kamera HiRISE je opravdu pěkné zařízení.
http://marsoweb.nas.nasa.gov/HiRISE/

Krásná fotka vodního ledu, vypadáto skoro jako tekutá voda

http://www.esa.int/SPECIALS/Mars_Express/SEMGKA808BE_0.html

Ta fotka je super, akorát je už někdy z února. ESA by mohla takové snímky publikovat častějc.

A taky bych už rád viděl nějaký výsledky z MARSIS. To že testování dopadlo OK a je připravenej k použití je hezký, ale co dál?
No možná budou před vánocema uveřejněny nějaké údaje z testování a za rok touto dobou bude k dispozici první výsledek pořízený minulý měsic.

MRO startuje dneska asi v 16:00 SELČ (jestli sem to špatně nespočítal), takže držme palečky.

Ne, melo to byt v 15:00, ale pokud jsem dobre pochopil z NASA TV, je to opet odlozeno o 24h kvuli nejakemu problemu s palivem.

No není důvod spěchat, jen a vše pořádně zkontrolují a je OK,když je to jak jsem slyšel poslední sonda k Marsu v tomto desetiletí :(.

Hawk> když je to jak jsem slyšel poslední sonda k Marsu v tomto desetiletí

Hawku, kam to chodíš poslouchat? A co Phoenix (2007), Mars Science Laboratory (2009), Mars Telecommunications Orbiter (2009) a možná i další sondy? Viz. např. http://spaceprobes.kosmo.cz/index.php?sekce=plan
[Upraveno 11.8.2005 poslal ales]

Myslím, že dnešní Radiožurnál. Možná to mělo znít přesně poslední vyslaná umělá družice Marsu v tomto desetiletí, viz:

Dvou tunová družice má být poslední, kterou NASA v tomto desetiletí pošle na oběžnou dráhu okolo Marsu. Utahování opasků přinutilo vesmírnou agenturu zrušit další 500 milionovou misi, se kterou se počítalo na rok 2009.

http://sweb.cz/hvezdarnauherskybrod/uvodni.htm

jen tak pro porovnání jak by vypadal zemský povrch bez vegetace
Stačí přebarvit dle odstínu povrchu Marsu

http://esamultimedia.esa.int/images/EarthObservation/images_of_the_week/...

Ani jeden z předchozích příspěvků od Aleše a od Hawka není tak docela přesný, ale každý z nich má částečně pravdu ...

V roce 2007 má letět sonda Phoenix. Na rok 2009 byly plánovány dvě mise Mars Telecom Orbiter (MTO) a Mars Science Laboratory (MSL).

Telekomunikační sonda MTO byla zrušena bez náhrady (Hawkem citovaná mise za 500 milionů). Rover MSL má nadále velkou prioritu, ale start v roce 2009 je už nyní málo pravděpodobný a uskuteční se spíše v roce 2011 nebo až 2013. Ještě na jaře se hovořilo o možnosti vyslat dva tyto rovery současně, to je ale podle mně nereálné (pokud však k tomu dojde, tak si myslím, že bude startovat vždy jen jeden v jednom startovním okně).

Příčinou zkušení a odkladu jsou jako vždy finance. Ale hned také podotýkám, že nejde o jejich přesun na pilotované lety (aby zase někdo nekřičel, že jsou robotické mise znevýhodòovány) - těch 500 milionů za MTO bude použito pro financování jiných robotických misí. Část bude použita pro MSL, prodloužení mise roverů MER taky něco spotřebuje. A např. téměř 100 milionů z \"The Solar System Exploration Theme\" na příští rok bude přesunuto do \"The Universe Theme\" (Hubble a spol.) a do \"The Earth-Sun System Theme\" (např. obnovení příprav mise Glory).

Pages