Space Shuttle

Primary tabs

MEK příspěvek #425Chtěl bych se zeptat,neměl by někdo z vás nějaké projekční dokumenty k americkému raketoplánu? Mám na mysli plánek, schema nebo něco podobného (pokud možno co nejpodrobnější), kde by byly vynešeny všechny rozměry jak orbiteru, tak i celé startovní sestavy. Mám v úmyslu si postavit zmenšený model. Nějaké podklady už mám, ale to jsou pouze základní rozměry a to je pro mne poměrně málo. Zkoušel jsem něco hledat na internetu, ale asi jsem zatím nenarazil na ty správné stránky. Na oficiálních stránkách NASA jsem nic podobného nenašel. Díky za příp. informace. Miki.

MEK příspěvek #426: Chtěl bych se zeptat,neměl by někdo z vás nějaké projekční dokumenty k americkému raketoplánu? Mám na mysli plánek, schema nebo něco podobného (pokud možno co nejpodrobnější), kde by byly vynešeny všechny rozměry jak orbiteru, tak i celé startovní sestavy. Mám v úmyslu si postavit zmenšený model. Nějaké podklady už mám, ale to jsou pouze základní rozměry a to je pro mne poměrně málo. Zkoušel jsem něco hledat na internetu, ale asi jsem zatím nenarazil na ty správné stránky. Na oficiálních stránkách NASA jsem nic podobného nenašel. Díky za příp. informace. Miki.Nejake nakresy ve formatu PDF ma NASA na: http://spaceflight.nasa.gov/shuttle/reference/sodb
A nebo na: http://www.marscenter.it/iss/paper_iss_model.html je papirovy model STS a vlastne cele ISS. O nicem jinem nevim.

[Upraveno 21.1.2004 poslal admin]

MEK příspěvek #428Hledal jsem hledal a nasel jsem velmi zajimavou stranku o raketoplanech. Doporucuji vsem, kteri chteli vedet vice o konstrukcnich prvcich.Zde je link - opravdu doporucuji, velmi, velmi podrobne:http://science.ksc.nasa.gov/shuttle/technology/sts-newsref/stsref-toc.html A jeste obrazek raketoplanu s castecnym popisem dimenzi:http://www.hq.nasa.gov/office/pao/History/diagrams/shuttle/e1-8.htm A posledni link je spis vzhledem k odkazum na historii jednotlivych misi.http://library.thinkquest.org/C006970F/lessons.htm Teste se,Vena

[Upraveno 21.1.2004 poslal admin]

Tak si říkám jestli vůbec tenhle rok Atlantis odstartuje:
http://www.space.com/missionlaunches/rtf_task_040120.html

[Upraveno 21.1.2004 poslal admin]

Nevim jak vam,ale me skoro ani jeden z tech linku nefunguje???Tomas

Mě z těch tří nefunguje ani jeden.

On je ten příspěvek s těmi třemi odkazy taky 3 roky starý. :)

Lety raketoplánů budou obnoveny možná až příští rok. Do ukončení jejich provozu se má uskutečnit 28-35 startů.
[url]http://www.tiscali.cz/mult/tis_aktualita.phtml?clanekid=32597&chan=mult [/url]
Nevíte jestli start evropského ATV na podzim pořád platí?

Doplnění nicku :)

[quote]Nevíte jestli start evropského ATV na podzim pořád platí? [/quote]

Fall Ariane 5 • ATV 1
Launch window: TBD
Launch site: ELA-3, Kourou, French Guiana

The Arianespace Ariane 5 rocket will launch the European Space Agency\'s first Automated Transfer Vehicle, named Jules Verne. The ATV is a cargo-carrying spacecraft to deliver supplies and equipment to the orbiting International Space Station. [Sept. 25]

[quote]Nevíte jestli start evropského ATV na podzim pořád platí? [/quote]
Dle toho, co jsem viděl na jednom neoficiálním manifestu, se start ATV 1 plánuje na 1.Q 2005. ATV 2 zůstává (?) na 7.2006

Díky,
Pokud se ta frekvence startů ATV (zhruba 1x do roka) stane realitou, tak ATV bude mít skutečný význam až po případném ukončení STS.

Podle posledních zpráv se start Ariane 5 s ATV Jules Verne předpokládá v dubnu 2005, ve 2.Q (viz teletext České TV, stránky o vědě a technice).

Mám dotaz k STS:
chtěl jsem se zeptat, jestli jste někdo někde na www NASA nenašel, kde se teď nacházejí jednotlivé zbývající 3 orbitery STS, a jestli někde nejsou obrázky z nějakých montáží či úprav, které doporučila komise CAIB loni v létě.
Nebo z dalších úprav na mysu (kamery atd.)na ET, tepelné izolaci křídel atd. atd.
Předpokládám, že podle klesajícího zájmu o STS na těchto diskusích a mála informací od NASA, není reálný start STS v tomto roce.
Mimochodem, takto malý počet pilotovaných letů a živořící nedostavěná ISS, jak je tomu a bude v posledních letech, je zřejmou pokračující krizí kosmonautiky. Nechápu jak může Bush (i když to je vlastně jen politické gesto)vyhlašovat nějaký program letů na Měsíc či Mars, když je problém dostavět a plně zprovoznit ISS a zabezpečit pilotované lety kolem Země.
Ještě by mě zajímalo, jakou asi mají motivaci (zůstat ve výcviku)kosmonauti kteří ještě zůstávají v aktivní službě (RKA, ESA i NASA), když téměř nemají šanci v nejbližších letech nikam letět? (hlevně s ničím)(hlavně ti nováčci)...
MF

Co se týká motivace, část počítá s lety na ISS, část čeká na obnovení letů raketoplánů a hlavně všem se sakra nechce dobrovolně odejít z NASA, když museli roky dřít, aby se tam dostali. Dost jich ale odejde taky kvůli rodině, zdraví atd. a tak ti, co vydrží, budou mít mnohem větší šanci.

S lety do kosmu se počítá i nadále.V Rusku nedávno byl oddíl kosmo-
nautů rozšířen o dva kazašské a devět ruských kosmonautů.

V roce 2005 může už konečně nastat boom pilotovaných letů. Do vesmíru by mohli létat Rusové, Číòané a Američané.

Upřesnění termínu dalšího letu STS by mělo padnout příští týden. Podzimní termín je však nepravděpodobný:

\"When asked if NASA\'s current plan for a September 2004 return to flight for the Shuttle O\'Keefe said \"Based on information I have seen in the last 10 days there are two items that make that prospect low.\" First, regarding the Shuttle\'s External Tank, an external panel and the Stafford-Covey Task force have recommended that we expand the coverage of the tank with regard to protection from debris. Second, the development of the imaging capacity of an inspection system is continuing to have issues.

\"I have my doubts and I do not believe that the September/October time frame and we will determine that next week.\" O\'Keefe said.\"

Více:
[url]http://www.spaceref.com/news/viewnews.html?id=929 [/url]

Termín příštího startu je březen 2005. Podle http://spaceflight.nasa.gov/shuttle/

Na SPACEDAILY je zajimavy clanek znameho komentatora Jeffrey F. Bella z 19.2.04 , ze daleko lepe nez utratit mezi 2005-2010 sumu 24 mild. USD na lety Space Shuttle by bylo zastavit uplne tyto lety a vsechny prostredky a usili ihned vynalozit na vyvoj CEV + Super EELV. Rika, ze by sazel 5:1, ze Shuttle jiz nikdy nepoleti a ze ISS bude stazena s orbitu do 5 roku.

Neoficiální kalendář STS:

114 Mar 05 Atl-27 ISS-17-LF1, MPLM 2(P)-03 (ISPRs), ESP-2 w/ORUs,
LMC (CMG)
121 12 May 05 Dis-31 ISS-18-ULF1.1, MPLM(P), ICC, LMC
115 28 Jul 05 Atl-28 ISS-19-12A, ITS P3/P4 (PV Module, 6 battery sets,
2 ULCAS), PDGF, RAMBO-P, MEPSI
116 21 Oct 05 Dis-32 ISS-20-12A.1, SPACEHAB-SM (4 RSRs, 4 RSPs, ISPR),
ITS P5 (PVRGF OSE), ICC (Pump Module, DDCU CP,
MBSU, FGB (2), PFCS Rtn)
----------------------------------------------------------------------
117 19 Jan 06 Atl-29 ISS-21-13A, ITS S3/S4 (PV Module, 6 battery sets,
4 PAS), PFCS Rtn, 3CS
118 30 Mar 06 End-20 ISS-22-13A.1, SPACEHAB-SM, ITS S5 (PVRGF OSE),
ICC (EAS Rtn, PCU, 3 WVS Stanchions),
119 13 Jul 06 Dis-33 ISS-23-15A, ITS S6 (PV Module, 6 battery sets),
PVR, PFCS
122 5 Oct 06 Atl-30 ISS-24-ULF2, MPLM(P), LMC (NTA-S)

Zdá se, že i v dalších letech by raketoplány měly létat k ISS čtyřikrát ročně. To by znamenalo ukončení jejich provozu v roce 2011 (celkem 28 startů), ale možná až v roce 2013 (35 startů). Nerozumím, proč se tedy stále uvádí rok 2010.

Řekl bych, že s rokem 2010 se (zatím) počítá jako s rokem začátku vyřazování raketoplánů z provozu a bude to několikaletý proces. Je to ale jen můj soukromý názor, bez důkazů.

Podle neoficiálního manifestu by kosmická stanice měla být dostavěna v dubnu 2010 při letu č. 23 (počítáno od nynějška). Uvidíme, jak v NASA hodlají využít těch uvažovaných dalších 5-12 letů raketoplánů k ISS (zda chtějí vynést maximum zásob v modulech MPLM nebo co nejvíc rozměrných náhradních dílů – gyroskopy, solární panely atd.).
http://www.sworld.com.au/steven/space/shuttle/manifest.txt
[Upraveno 26.2.2004 poslal mikes]

Cetl jsem transkript projevu presidenta Buse tykajici se nove vesmirne iniciativy. V nem se m.j.uvadi:

Since the beginning of our space program, America has lost 23 astronauts and one astronaut from an allied nation, men and women who believed in their mission and accepted dangers.

Ja vim jen o ztrate 2 posadek Shuttle – 14 lidi a jedne posadky Apollo – 3 lidi. To bylo tedy pri letu a zkouskach kabiny Apollo. Pri jakych nehodach zahynulo tech zbyvajicich 7 lidi?

Už to byli jen astronauti - čekatelé, vím o třech: Charles Basset a Eliot Seen, oba v letadle,měla to být posádka jedné z lodí Gemini 20.2.66. Potom to byl Freeman Theodore, srážka jeho letadla s kachnou, 31.10.64. :(

Objevil jsem další tři jména na stránkách: http://www.hq.nasa.gov/office/pao/History/nautfb.pdf
Thorne Stephen, 24.5.86-havarie letadla,Robertson Patricia 24.5.2001 havarie letadlaWilliams Clifton5.10.67 - hvarie T38 jet. V tomto letadle havarovali ti první tři jmenovaní,

Jak to teď vypadá s projekten OSP / CEV ? Kdy má dojít k výběru vítěze ? Zdá se jako by bylo ticho po pěšině.

Nové požadavky na automatickou verzi CEV by měly být známy až na počátku příštího roku :

\"We could have (CEV) prototypes flying as soon as 2009, possibly 2008,\" Steidle said. Under a development plan now under review at NASA headquarters in Washington, a request for industry proposals for the first automated test versions of the CEV may be released early next year.

http://www.upi.com/view.cfm?StoryID=20040331-125104-3165r

Celé dění okolo CEV mně spíše připomíná humbuk, který bude stát spousty peněz(podobně jako Venture star), aby se nakonce za:
a)odložil k ledu
b)zjistilo ,že ve finále bude tento projekt stejně nákladný jako STS

Myslím, že nesjprávnější cesta by bylo zaměřit se na vývoj projektu X43a, který nabízí cestu ke skutečnému kosmoplánu a ne projektovat neperspektivní poloznovupoužitelné hybridy ve kterých se zbytečné utápí finanční a duševní potenciál.
A že se dá modulová stanice postavit relativně levně a za použití \"jednoduchých\" prostředků dokázali Rusové v případě Miru.
Podlě mě se díky CEVu zpozdí řada projektů, nukleární pohon, sondy na výzkum sluneční soustavy a návrat na Měsíc, který je na jeho vývoj defacto vázán.
V podstatě dnešní americká kosmonatika vypadá ,tak jak vypadá, hlavně díky monstrakcím typu STS, Venture star atd., které NASA finančně vykradly na úkor jiných smysluplnějších projektů.

Myslím že CEV není humbuk, požažadavky, plánované výdaje i časová náročnost vypadají hodně realisticky. Navíc CEV bude nezbytný pro ukončení STS, provoz STS ve třech kusech může být jen provizorní a dočasný (i když to \"provizorium\" bude trvat 5 let). I kdyby (náhodou) vyhrál Kerry, tak může omezit NASA a let k Měsíci, ale nemůže zrušit pilotované lety, takže jediným řešením je zase CEV. Na jaře 2005 se má rozhodnout o dalších specifikacích, nebo už dojde k vyhlášení vítěze, který CEV zkonstruuje podle připraveného projektu ?

V případě CEVu není potřeba vyvíjet nějaké převratné nové technologie a je proto docela dost velká šance, že bude realizován. Hypersonický pohon bude podlě mě připraven k operačnímu nasazení nejdříve tak za 15-20 let, a to jen v nepilotované verzi. Raketoplány však mají končit v 2010, co pak ? Čekat 10-15 let na hypersonika ? Co když to dopadne jako v případě termonukleárních reaktorů (které jsou slibovány už několik desítek let a pořád jsme jen v počáteční vývojové fázi) ?

Na počátku příštího roku mají být zveřejněny specifikace na CEV. Je možné, že NASA bude v tomto případě postupovat podobně jako letectvo USAF - nechá si postavit několik různých prototypů a teprve podle \"letových\" zkoušek si vybere tu lepší variantu.

Podporu projektu CEV u účastníků této diskuse odhaduji na 75-80%.
Já jsem pro.

Systém STS vznikl právě proto, že za monstrakci bylo ve své době považováno Apollo. Všechny propočty ukazovaly, že raketoplán je smysluplným dopravním prostředkem, který se dokáže uplatnit na komerčním trhu a díky nízkým provozním nákladům zcela vytlačí jednorázově použitelné rakety. Teprve praxe ukázala opak.

I u Venture Staru se zdálo, že vyhoví požadavkům na levný dopravní prostředek, což se u Space Shuttle nepodařilo. Do doby zastavení vývoje Venture Staru byla proinvestována miliarda dolarů – tolik stála například neúspěšná sonda Mars Observer nebo jeden kus ze série vojenských družic Milstar, které běžný občan vůbec neregistruje.

Ohledně americké kosmické stanice – jedinou možnou alternativou, umožòující stavět ji stejně jako Rusové Mir, bylo vynášet její díly raketami Titan IV. Obávám se, že by to nešlo levněji než raketoplánem. Start Titanu IV stojí 400 miliónů dolarů a navíc by moduly musely být menší a doplněny o pohonný blok.

Jak už bylo řečeno výše, je fajn, že CEV je koncipován jako univerzální loď, takže i kdyby nakonec sešlo z letů na Měsíc (například kvůli odporu Kongresu s navýšením rozpočtu NASA), CEV najde své uplatnění na nízké oběžné dráze (podobně jako Sojuzy).
Větu \"Podle mě se díky CEVu zpozdí … návrat na Měsíc, který je na jeho vývoj defacto vázán\" jsem nepochopil.

Vzhledem ke zkušenostem s STS i Venture Starem dnes nikdo nemůže zaručit, že vývoj, stavba a provoz X43A by byl levnější než CEV. Opět by šlo o sázku s rizikem, že někdo začne mluvit o vykrádání NASA. To ale posledních čtyřicet let provází všechny pilotované programy NASA.

Ve výše uvedeném článku na SpaceflightNow.com mě zaujaly úvahy o možnostech (i když zatím spíš teoretických) evoluce raket Delta 4 a Atlas 5 až na \"Saturn 5 class\". Jsem opravdu zvědav, jakým směrem se bude vývoj skutečně ubírat. Zatím to vůbec nejsem schopen odhadnout :-)

Zajímavé v tom článku jsou i úvahy o nákladní verzi raketoplánu a \"supertěžké\" verzi s větší nádrží a více boostery.
S tím že uvedení do praxe by bylo otázkou cca 4 let a asi by nebylo potřeba stavět novou rampu narozdíl od zvětšených verzí Atlasu či Delty.
Pokud ovšem nebude potřeba nosiče takové třídy, půjde asi vše k ledu, škoda....

Problém v cargoverzi STS je hlavně v tom, že bude nutné zachovat veškerou mamutí infrastrukturu STS, to znamená VAB, přepravník, dvě rampy, dláždění cesty z VAB k rampě - jde o techniku z let 1960-65 pro Apollo přestavěné pro STS. To jsou tisíce pracovních míst. Náklady na personál a logistiku představují většinu nákladů na program. Pokud se vyvine superverze Atlasu 5, tak bude mít moderní systém logistiky, automatizované systémy přípravy a řízení startu. Navíc pro let k Měsíci by mohl stačit nosič o 50-60 t na LEO, pokud se využijí iontové motory a základna v L1.

V článku mě ještě zaujala zmínka o tom, že díly STS jsou tzv. \"human rated\" (tedy volně přeloženo \"certifikované pro lety s lidskou posádkou\"). Tuto \"lidskou certifikaci\" budou muset ostatní uvažované nosiče teprve získat (a zřejmě to nebude levná záležitost). Proto možná nosiče odvozené od STS stále ještě nejsou úplně bez šance, i když cenově (provozně) jsou na tom dost mizerně. Uvidíme :-)

S tím zachovám infrastruktury jak píše Ervé je to pravda.
A možná že to bude hlavní důvod proč nakonec NASA zůstane jen u Atlasu a Delty.
To se týká i toho, pokud by se navrhoval nový těžký nosič.
Zkrátka už by těch různých nosičů ke terým se udržuje infraktruktura a výroba dílů měli moc.

Dnes 4.5.2004 o 15:00 SELČ vydá komisia vytvorená prezidentom G.Bushom prvé verejné prehlásenie týkajúce sa plánu návratu na Mesiac a výpravy na Mars.

[quote]Anonym: Lety raketoplánů budou obnoveny možná až příští rok. Do ukončení jejich provozu se má uskutečnit 28-35 startů.
[url]http://www.tiscali.cz/mult/tis_aktualita.phtml?clanekid=32597&chan=mult [/url]
[/quote]
V poslední době jsem se ve třech různých článcích dočetl, že se má uskutečnit jen 24 startů raketoplánů - od března 2005 do července 2010 (pokud prý nebude nějaký let dodatečně přidán).

Napadla mě taková zajímavost:
Před katastrofou Challengeru se uskutečnilo 24 misí raketoplánů. Teď se plánuje posledních 24 misí.

[quote]Napadla mě taková zajímavost:
Před katastrofou Challengeru se uskutečnilo 24 misí raketoplánů. Teď se plánuje posledních 24 misí. [/quote]

Tak teda nevim jak jsi prisel na pocet 24 letu....to by mne fakt zajimalo:)

Doufám, že nezpochybòuješ těch prvních 24 letů od dubna 1981 do ledna 1986.
Na těch posledních 24 letů jsem samozřejmě nepřišel já. Toto číslo je uvedeno mj. v L+K (myslím č. 4/04) v článku \"Přeastronautováno\" od Tomáše Přibyla a na serveru Novosti-kosmonavtiki od V.Železnjakova. T.Přibyl píše o případném přidání dalších misí jako o mimořádné situaci.
Rozpis 24 letů je na http://www.sworld.com.au/steven/space/shuttle/manifest.txt

Asi je to L+K 5/04 (právě je v prodeji).
A.Železnjakovovi se omlouvám za uvedení chybného jména.

Špatná pěnová izolace na Columbii:
[url]http://www.astro.cz/cz/news/show.php?id=1550[/url]

Takže až se na STS vychytají všechny mouchy tak se zruší. Ne , že by to bylo vzhledem k ekonomice provozu špatné rozhodnutí, ale případný nový prostředek také nemusí být žádný zázrak. Papír snese všechno včetně požadavků na nový pilotovaný systém(ekonomika a flexibilita provozu). STS měl být papírově také levný a flexibilní, a realita je trochu jiná.
Nechám se překvapit co stihne NASA do roku 2010 vyvinout za nový pilotovaný prostředek, protože 6 let není zas tak dlouhá doba.

V současnosti se předpokládá, že nový pilotovaný kosmický prostředek NASA bude k dispozici nejdříve za 10 let.
Tu pauzu 2010-2014 chtějí překlenout používáním ruských Sojuzů.

Stejně se mi nechce věřit, že by USA byla bez pilotovaného systému. Navíc termíny dokončení projektů se velmi často posunují o několik let.
Takže NASA může být bez vlastních pilotovaných letů mnohem déle než 4 roky. A jakmile se rozpadne infrastruktura kolem STS tak už to nikdo nedá dohromady.
Takže se klidně může stát ,že pilotované lodě bude mít kromě Ruska a Číny i Evropa s Indii a USA nic.

Tady jsou ke stažení krátká videa z misí raketoplánů:
[url]http://spaceflight.nasa.gov/gallery/images/shuttle/index.html [/url]

Pages