Starty ruských Sojuzů z Kourou

Primary tabs

MEK příspěvek #4356Nemáte někdo bližší údaje o plánovaných startech ruských raket typu Sojuz z kosmodromu ESA v Kourou.Kdy má startovat první, s jakým nákladem, které verze Sojuzů a s jakou nosností připadají v úvahu? Existují snímky z příprav na Kourou? Zajímavé budou úpravy palebného postavení s ohledem na horizontální přepravu Sojuzů oproti vertikální u Ariane. Sojuzy budou přes oceán zřejmě přepraveny námořní dopravou. Je někde o této přepravě informace? Nebo letecky?Údajně se uvažuje o pilotovaných letech z Kourou právě pomocí Sojuzů. Údajně J.P.Haigneré vede projekt (přípravy) s ohledem na tyto lety. Šlo by o lety k ISS?M.Filip

MEK příspěvek #4357Jenom podotýká, že pro případné pilotované lety např. k Marsu je Kourou zdaleka nejvýhodněji položeným kosmodromem, vzhledem k tomu jak je blízko rovníku. Pro lety k ISS se nevyužije geografický potenciál blízkosti rovníku, ale pokud vím, ATV bude startovat taky s Kourou...V případě scénáře, který Rusové předopkládají už léta, a který se mi také velice líbí, totiž že planetolet nejprve vystoupá z LE O na dráhu poblíž Lagrangeova bodu pomocí motoru s nízkým tahem (iontový solárně-elektrický nebo nuklerárně-elektrický, sluneční plachta), a teprve třeba po roce odstartuje posádka v malé dopravní lodi typu Sojuz připojený k Protonu či Ariane 5 a zhruba za tři dny po startu v Lagrangeově bodě na planetolet nastoupí. delta-V mezi LEO a Langrangeovým bodem je totiž mylsím podstatně vyšší, než delta-V po zbytek cesty k Marsu. Start takového "přívozu" je samozřejmě skoro bezvýhradně potřeba z kosmodromu se zeměpisnou šířkou mezi obratníky Raka a Kozoroha (jestli dobře chápu mechaniku sluneční soustavy), a dále kvůlu rotaci země čím blíže rovníku, tím lépe.

MEK příspěvek #4791Co se týče raket Soyuz pro Kourou ale také pro Austrálii, je opravdu málo informací o současném stavu příprav a časovém harmonogramu. Pouze již dříve bylo uveřejněno, že Asia Pacific Space Centre (APSC) bude vypouštět modifikovaný Soyuz pod názvem AURORA z Christmas Island. Tento nosič má mít nosnost na LEO 12.000 kg s inklinací 11,3 stupně a na GTO nosnost 4.500 kg. Podstatný rozdíl oproti klasickým Soyuzum má být motor centrálního stupně (v těchto pramenech označovaný jako druhý, ačkoliv podle běžného značení by to měl být prvý stupeò). Má být použit motor NK 33 ze zlepšené varianty měsíční rakety N1. Těchto motorů zůstalo na skladě v Samaře téměř 100ks. V r. 1997 koupila US firma Aerojet 12 ks těchto motorů a objednala celkem 70 ks NK 33 a NK34 pro zkoušky nového nosič ATLAS 5 i pro jiné nosiče. Motory byly mírně modifikovány a označeny AJ26-58,59 a AJ26-60. V prvém stupni Atlas byly 3 tyto motory ale pro konečnou versi koupil Lockheed Martin v Rusku cca 2,5 x silnější motor RD180 i s výrobní licencí, což je dvoukomorová verse čtyřkomorového RD 171 ze Zenita.LOX/RP motor NK33 byl na svou dobu a je i na současnou dobu velmi dokonalý, má spec. impuls 331/297 sec. s vynikajícím poměrem tahu a váhy 125 a tahem 167 tun. Byl odzkoušen na tah 204 tun po dobu 1200 sec a měl nahradit původní NK15 u N1, který nebyl spolehlivý. Přesto NK 33 s tahem 167 tun byl malý pro obří N1 (musela mít mnoho těchto motorů) ale pro menší rakety jako Soyuz je velmi výhodný. Původní čtyřkomorový motor Soyuzu RD118 má tak 104 tuny a nižší Isp. Zvýšený tah NK 33 umožòuje prodloužit nádrž, nést více paliva a tím dosáhnout výše uvedené výkony Aurory. Zda Aurora bude vybavena tímto motorem není jasné, nebo se objevila verse Soyuz M, kde nejen centrální stupeò ale i 4 boostery mají mít motor RD120K z druhého stupně Zenit, prakticky se stejným Isp 336/298 ale tahem 89 tun. Toto provedení M by zřejmě mělo mírně menší nosnost. Bylo by rozhodně zajímavé, kdyby měl někdo přesnější informaci, jak to vlastně nakonec bude a jaký je osud obou projektů.

MEK příspěvek #4792Ještě k ceně Soyuzů vypouštěných z Kourou – informace z netu:“In specialists' estimations, boosting a satellite by a Soyuz rocket would cost $30 million compared with $80 million spent on the launch of a satellite by an Ariane-4 rocket (of the Soyuz class). “ Překlad: Podle názoru specialistů vypuštění satelitů raketou Soyuz by mělo stát 30 mil. USD ve srovnání s 80 mil. USD za vypuštění satelitů raketou Ariane-4 (třídy Soyuz)Poznámka: Zlepšené varianty Soyuz mají mít nosnost z Kourou na LEO/GEO až 12.000/4500 kg, což je více, než nejsilnější verse Ariane 44LP , která měla startovní hmotu o 35% větší než Soyuz a ještě navíc používala toxické palivo N2O4/UDMH.

MEK příspěvek #4796Drobná korektura k poznámce v #4792:Ariane 44LP nebyla nejsilnější verzí Ariane 4, tou byla Ariane 44L.Nosnosti na GTO (průměrné) byly pro 44LP: 4330 kg pro 44L: 4900 kg 44LP měla 2 KPL a 2 TPL boostery, 44L měla všechny 4 boostery na KPL (těchto posledních startovalo kolem 30 kusů).

MEK příspěvek #4802V této souvislosti se nabízí otázka ,zda to nepovede k postupnému vytlačení ARIANE z trhu(pravda ARIANE 5 má oproti Soyzu asi o 1/3 větší nosnost). Osobně bych nerad viděl, jak je Evropa závislá na cizích nosičích, stačí když je už zavíslá na cizích platformách v oblasti pilotovaných letů.

MEK příspěvek #4834#4357 Start přívozu do L1 by mělo jít uskutečnit i z kosmodromů s vyšší zeměpisnou výškou, například i z Bajkonuru.To roční urychlování meziplanetární lodi z LEO do L1 zní lákavě, ale chtělo by to mít zde po tuto dobu osádku (viz současné snahy o udržení ISS v pilotovaném režimu). Ta osádka by mohla být klidně zkušební, která by loď testovala a po příletu "marsovské" posádky by se vrátila zpět.na Zemi. Problémem pro zkušební osádku by ale mohl být dlouhodobý průlet radiačními pásy v průběhu spirálovitého zvyšování dráhy. Za dva roky chtějí Rusové dopracovat a zveřejnit svůj detailní plán mise s pracovním termínem startu v roce 2018, tak se nechme překvapit. Samozřejmě nemají projekt finančně kryt, smyslem je spíš vyvolání diskuse se zahraničními partnery.

MEK příspěvek #4855 - reakce na příspěvek #4834Trochu offtopic, ale je treba podotknout, ze smyslem opozdenem priletu posadky pomalu zrychlujiciho planetoletu az po vystoupani na dostatecne vyskokou drahu nebo do bodu L1 je prave dostat posadku co nejrychleji skrze radiacni pasy... tzn. zadna posadka na palube behem pomaleho stoupani. Navic nepritomna posadka nespotrebovava zadne zasoby a lod je lehci o zasoby i o posadku...

MEK příspěvek #4859 - reakce na příspěvek #4855S tím "mimo téma" jste začal Vy v #4357, já jen reagoval.Stále mám obavy, že ponechat jedinečnou kompletní loď v ceně desítek miliard dolarů tak dlouhou dobu bez posádky (a navíc mimo dosah servisních raketoplánů) by bylo zcela zbytečné riskantní.

MEK příspěvek #4836Ke zprávě 4791Přípravy kosmodromu na Chrismas I. v Indickém oceánu byly zcela zrušeny (už zhruba před více než rokem).Co se týče Kourou, tak nejnovější zprávy (datované 28.7.) hovoří o tom, že už se začal na kosmodromu mýtit prales pro získání prochy pro výstavnu komplexu. Termín prvního startu byl uveden rok 2006.Viz http://www.spacenews.ru/spacenews/live/full_news.asp?id=2665Snad se toho ještě dožiji.

MEK příspěvek #4837když dovolíte, mohl bych se zeptat, proč výstavbu kosmodromu na Chrismas zrušili ?

MEK příspěvek #4838Myslím, že se na tom hlavně podepsali ekologické aktivity.

MEK příspěvek #4839dekuji. Asi zvazovali moznost ekologicke havarie, kdyby raketa spadla v okoli kosmodromu do more. Co by se vlastne stalo? predpokladam, ze by se tenke nadrze pri padu rozstristilio morskou hladinu a pohonne hmoty by se rozlily po hladine. predpokladam ze kapalny kyslik, protoze je tezsi jak voda , by klesal ke dnu, ale soucasne by se odparoval a v plynnem skupenstvi stoupal nahorua kolem nej by se tvorila ledova trist. horsi by to asi bylos petrolejem, ten by se asi rozlil na hladine podobnejako pri havarii tankeru.

MEK příspěvek #4844Dalším problémem by byl peroxid vodíku používaný pro pohon turbočerpadel v 1. a 2. stupni Sojuzu a taky N2O4 a dimetylhydrazin používaný v družicích. Problém by taky způsobovala velká vzdálenost ostrovu od výrobních hal, a taky nutnost postavit velmi nákladný zbrusu nový kosmodrom. U Sojuzu z Kourou by mně zajímalo, proč se nepoužije rampa č.2 pro už nepoužívané Ariane 4, to by hodně ušetří náklady, v Kourou kromě toho existuje vše potřebné.

MEK příspěvek #4849Na ostrově Christmas Island je velké množství vzácných a endemických (tj. existujících jenom tam) rostlin, velká hnízdiště ptáků. Ostrov je sice obydlený (asi 1700 obyvatel), ale s výjimkou mělé oblasti, kde se těži fosfáty je téměř neporušený. Společnost APSC (Asia-Pacific Space Centre) sice zaručovala maximáulně dodržet všechny požadavky ekologu (a australská vláda jim na to kývla), ale přece jen to vzbudilo odpor (vzpomeòme jen na protesty ekologů proti obchvatu Plzně, kde raději nechají trpět desetitisíce obyvatel Plzně zátěží dopravy).Druhou záležitostí je i to, že původně proponovaná Angara stále není hotová a hned tak asi nebude.Ještě několik odkazů na web:http://www.spacetoday.net/Summary/1013http://redesign.dev.space.com/spacenews/europe/Christmas_0703.htmlWebovské stránky společnosti APSC sice stále existují, ale poslední aktualizace prob ěha v červnu 2002:http://www.apsc2orbit.com/Souhlasím s tím, že pro Rusy je výhodnější použít Kourou, protože tam je vybudovaná infrastruktura, především závody na výrobu kapalného kyslíku, jsou tam haly pro přípravu užitečných zatížení, řídicí středisko startu, které je možno rozšířit pro jejijich potřeby.Taky firma Starsem, která nabízí Sojuzy na Západě má vazby spíše na Evropu než na Austrálii.Co se týče využití rampy ELA-2, tak se nedomnívám, že by to bylo k něčenu dobré, a to zejména ze dvou příčin:1) Průměr 1 + 2 stupně Sojuzu je podstatně větší než Ariane 4 a v souvislosti s tím, by se musel startovní stůl (vzhledem k šachtě pro odvod spalin) stejně úplně prekopat.2) Montáž Ariane probíhala ve vertikální poloze a v této poloze se i transportovala na rampu, zatímco u Sojuzu se to vše dělá v horizontální poloze.S dopravou dílů Sojuzů se počítá loděmi typu "řeka-moře" a v Kourou je dobře vybudovaný přístav.

Jean-Yves Le Gall, prezident Arianespace, prohlásil, že první start nosiče Sojuz-ST z kosmodromu CSG u Kourou ve Francouzské Guyaně se uskuteční nejdříve v druhé polovině roku 2009. Původně se počítalo s jeho startem na jaře 2009. Vlastní stavba rampy začala letos v květnu. Dne 2008-07-08 odplula se Sankt Peterburgu nákladní loď se 160 kontejnery s vybavením pro startovní komplex Sojuzu. Předpokládalo se připlutí 2008-07-24 do Kourou (zatím nepotvrzeno).
Tento týden do Kourou přiletěla skupina ruských techniků, kteří mají zajistit instalaci technického vybavení.

Dnes, 2008-09-20, v rámci zasedání Rusko-francouzské komise o dvoustranné spolupráci v Soči pod spolupředsednictvím ruského a francouzského ministerského předsedy, byla podepsána dohoda o dodávce 10 (deseti) kusů nosných raket verze Sojuz-ST pro vypouštění z kosmodromu CSG ve Francouzské Guayaně. Tento kontrakt v hodnotě přibližně 500 mil. USD podepsali za Ruskou kosmickou agenturu její ředitel Anatolij Perminov a za Arianespace její generální ředitel Jean-Yves Le Gall.

V oblasti kosmonautiky byly dále projednány otázky týkající se spolupráce při vývoji novný nosných raket, při průzkumu objektů sluneční soustavy, při realizaci lékařských experimentů na ISS a při vývojí a výrobě v oblasti kosmických telekomunikací.

Tisková zpráva o kontraktu v agličtině viz

[url]http://www.arianespace.com/news-press-release-2008/09-20-08-Soyuz-Launch... [/url]

V těchto dnech (2008-12-19 až 2008-12-22) odpluje ze Sankt Petěrburgu lodí další náklad vybavení střediska a rampy pro vypouštění nosných raket Sojuz z CSG do Francouzské Guyany.

Včera, tj. 2008-12-21 byla dokončena nakládka zařízení určeného pro dokončení výstavby pozemního vybavení pro starty raket Sojuz-ST z Kourou. Dnes (2008-12-22) měla nákladní loď Flinterland vyplout z přístavu Sankt-Petěrburgu na volné moře. Mj. se jednalo o transportní systém pro převoz rakety z montážní haly na rampu a její ustavení na stole rampy.

Viz

[url]http://www.federalspace.ru/NewsDoSele.asp?NEWSID=5068 [/url]

Podle oznámení fírmy CSKB Progress v města Samara jsou první dvě nosné rakety typu Sojuz-ST prakticky dokončeny. Teď budou procházet komplexními zkouškami na závodě a do Francouzské Guyany budou odeslány v létě 2009. První start se očekává podle výrobce až koncem roku 2009.

Viz

[url]http://armstass.su/?page=article&aid=64461&cid=125 [/url]

Na kosmodromu CSG u Kourou ve Francouzské Guayaně pokračují stavební práce na rampě pro nosné rakety Sojuz-ST.

[url]http://www.arianespace.com/news-soyuz-vega/2009/2009_02_19_soyuz_launchs... [/url]

Generální ředitel ESA J.J. Dordain nedávno potvrdil, že první vzlet se stále očekává koncem letošního roku. Avšak nejmenovaný ruský vysoce postavený představitel jedné z firem, které zajišují přípravu pozemní infrastruktury na CSG prohlásil, že z důvodů, které nejsou na naší straně, dochází ke zdržením prací, takže podle jeho slov není první start v roce 2009 reálný. Očekává, že termín provního vypuštění Sojuzu-ST sklouzne zaručeně až na počátek roku 2010.

Doslovný citát (v ruštině):
Зная ситуацию изнутри, могу сказать: в целом в задекларированные на межгосударственном уровне сроки, предусматривающие первый запуск из Гвианского космического центра в конце 2009 года, российские специалисты могли бы уложиться, однако по ряду причин, от нас не зависящих, старт "Союза" скорее всего будет произведен только в начале 2010 года".

Perminov (gen. řed. Roskosmosu) sice sii přípravu vzal na startost, ale je otázka, jak může běh věcí ovlivnit. Stavba obslužné věže musí být dokončena v nejpozději v červenci 2009, jinak se start v roce 2009 nestihne.

Dne 2009-05-13 oznámil generální ředitel firmy NPO Avtomatiki z Jekatěrinburgu Leonid Šalimov, že na kosmodromu CSG u Kourou byla dokončena montáž řídicího systému pro vypouštění raket Sojuz-ST, a to jak v bunkru startovního střediska, tak na povrchu. Nyní budou následovat zkoušky tohoto vybavení.

Podle jeho slov se může první start uskutečnit v prosinci 2009.

[url]http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/content/news.shtml [/url]

Zpráva z 14.05.2009 / 10:10

A to je dobrá zpráva pro celou kosmonautiku.

Podle vyjádření generálního ředitele firmy CSKB Progress v Samaře budou první dvě rakety Sojuz-ST odeslány ze Samary do Kourou 2009-11-01.

viz http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/content/news.shtml

(zpráva datovaná 24.06.2009 / 00:05)

Nákladní loď MN Colibri v těchto dnech dorazila do přístavu Paricabo ve Francouzské Guayaně s nákladem dalších dílů pro startovní komplex nosných raket Sojuz-ST. Jedná se o tři (3) nádrže na kapalný kyslík, dvě (2) nádrže na kapalný dusík (to není chyba!) a plnicí agregát pro čerpání kerosinu do nádrží rakety na železničním podvozku. Vykládka potrvá týden, pak budou díly dopraveny na kosmodrom CSG a bydou instalovány podle časového harmonogramu.

Viz [url]http://www.federalspace.ru/NewsDoSele.asp?NEWSID=6586 [/url]

Takže další odklad startu Sojuzu z Kourou http://www.spacedaily.com/reports/Soyuz_launch_from_French_Guiana_delaye... nový termín - duben 2010 (místo ledna). Myslel jsem, že Rusové spolupráci s ESA brali vážně, bylo to i v jejich zájmu. Za těchto podmínek je dohoda o mezinárodním letu na Měsíc nebo Mars utopie.

Pro dokumentaci - originální ruské zprávy z 2009-08-25:

[url]http://www.rian.ru/science/20090825/182329384.html [/url]

[url]http://www.federalspace.ru/NewsDoSele.asp?NEWSID=7222 [/url]

Tři nosné rakety Sojuz-ST jsou vyrobeny, z nich dva exempláře mají odplout ze Sankt Peterburgu do Kourou dne 2009-11-01.

Start první z nich se očekává počátkem dubna 2010.

Příčina odkladu není v originále, citujícím Alexandra Kirillina, generálního ředitele výrobce nosičů firmy CSKB Progress, uvedena. Ten tvrdil, že zkoušky pozemního zařízení budou ukončeny v září tr., ale na veletrhu MAKS 2009 při rozhovorech mezi generálním ředitelem Roskosmosu Perminovem a pedsedou správní rady Arianespace Jean-Yves Le Gallem padl o ukončení výstavby komplexu pro Sojuzy termín říjen 2009.

kúpi európa sojuz?
http://www.sme.sk/c/4994598/europa-chce-pre-svojich-kozmonautov-kupit-od...

ten článok je dos zmetený.. nie je zrejmé či je zámerom kupova, aj nosič alebo len loď, a potom ju vynáša arianou
a čo štarty? nemá zmysel kupova to ak sa má štartova z ruska..
uvidíme či s toho niečo bude, ja by som dal rozhodne prednos vývoju vlastného dopravného prostriedku

rozhodol som sa to da sem,a nezaklada novú tému, ako si my vychádza že ak sa to uskutoční, štartova sa bude z kourou, nech už bude nosič akýko¾vek..

[quote]kúpi európa sojuz?... ten článok je dos zmetený... [/quote]

Asi dotyčný měl problém s překladem originálního interview, který Di Pippo poskytla BBC. Jednalo se o zvýšení produkce lodí Sojuz ze 4 za rok na 5 za rok, které by financovala ESA, aby měla víc "křesel" pro evropské astronauty a přiživili by se na tom i Kanaďani.

Originální anglický článek je na

[url]http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/8226309.stm [/url]

S Kourou s berzprostředně ani s raketami Sojuz to nemá ale nic společného! Jednání proběhlo v rámci velektrhu MAKS 2009 v Moskvě.

Jak vždycky tvrdím, platí latinské přísloví - nutno hledat "ad fontes", čili jít k pramenům.

tak to teda SME vypotili celkom slušnú novinársku kačicu
to je už skôr káčer :P

Túto a aj iné "hovädiny" v SME píše Michal Ač - to je ten, ktorý napr. pomiešal čínsku sondu na mesiac a uviedol, že to letia čínsky astronauti. V niektorých jeho článkoch sú nádherné nepochopenia originálnych článkov, nie je to chyba prekladu, ale absolútne nepochopenie. Asi 3 x som reagoval na ich redakčný mail, ale bez odozvy, potom som to vzdal.

Že a také veci na smetisku ešte vôbec prekvapujú...

jeden moj kamos preklada dokumenty pre rozne stanice a minule mi volal koli STS-99. To co prelozil mu nedavalo nejak zmysel tak sa obratil na mna ze nech mu s tym pomozem (boli to dve odstavce) ... musim povedat ze i ten text v originale bola riadna hatlanina (vraj sa to stava) ... po asi 1/2hod sme dali nejaky zrozumitelny a spravny text dokopy. tolko ku kaciciam zalezi na prekladatelovi na odbornom poradenstve ale i na originalnom texte.

Dne 2009-11-07 v 18:00 místního času odplula nákladní loď MS Kolibri z přístavu Sankt Petěrburg (Petrohrad) do Francouzské Guyany s 600 tunami nákladu, mj. 21 kontejnery s díly raket Sojuz a stupòů Fregat pro kosmodrom CSG, viz

[url]http://www.federalspace.ru/NewsDoSele.asp?NEWSID=8100 [/url]

Dráhu plavby lodi je možno sledovat průběžně na webovských stránkách

[url]http://marinetraffic.com/ais/shipdetails.aspx?MMSI=228057000 [/url]

(odklepnout odkaz Map pod hlavičkou Last Position Received) Je zobrazena cesta za běžný den, pokud chcete jít do minulosti, použijte odkaz Itineraries History o něco doleji.

Docela se mi to líbí (je to podobné, jako stránky "Flightware", kde se dá sledovat např. cesta astronautů před startem z Houstonu na Cape Canaveral, nebo přelety 747 s raketoplánem z Kalifornie na Floridu atp.)

[quote]Dne 2009-11-07 v 18:00 místního času odplula nákladní loď MS Kolibri z přístavu Sankt Petěrburg (Petrohrad) do Francouzské Guyany s 600 tunami nákladu, mj. 21 kontejnery s díly raket Sojuz a stupòů Fregat pro kosmodrom CSG, viz

[url]http://www.federalspace.ru/NewsDoSele.asp?NEWSID=8100 [/url]

Dráhu plavby lodi je možno sledovat průběžně na webovských stránkách

[url]http://marinetraffic.com/ais/shipdetails.aspx?MMSI=228057000 [/url]

(odklepnout odkaz Map pod hlavičkou Last Position Received) Je zobrazena cesta za běžný den, pokud chcete jít do minulosti, použijte odkaz Itineraries History o něco doleji.

Docela se mi to líbí (je to podobné, jako stránky "Flightware", kde se dá sledovat např. cesta astronautů před startem z Houstonu na Cape Canaveral, nebo přelety 747 s raketoplánem z Kalifornie na Floridu atp.) [/quote]

Mozna by bylo lepsi ji sledovat na radioamaterskem APRS systemu.
[url]http://aprs.fi/?call=MN-COLIBRI&mt=m&z=7&timerange=43200[/url]

Ostatne v nem jdou sledovat i kosmicke APRS objekty (i ISS).

Martin OK1MJO

PS: Trochu infa o APRS najdete v obrazkach na mem webu: [url]http://www.ok0bez.com/files/aprs/[/url] ci na oficialnich strankach APRS CZ: [url]http://www.aprs.cz[/url].
[Upraveno 12.11.2009 -=RYS=-]

Loď MN Colibri se dvěma nosnými raketami Sojuz-ST včetně urychlovacích stupòů Fregat dorazila dne 2009-11-23 do přístavu Pariacabo poblíž kosmodromu CSG ve Fancouzské Guayaně. Během tří dnů byl její náklad vyložen a převezen na kosmodrom.

Viz:

[url]http://www.arianespace.com/news-feature-story/2009/11-25-2009-soyuz-arri... [/url]

[url]http://www.roscosmos.ru/NewsDoSele.asp?NEWSID=8328 [/url]

videoexkurzia s kozmodromu a "palpostu" pre sojuz
http://www.flightglobal.com/blogs/hyperbola/2009/12/exclusive-video-soyu...

ESA plánuje vypuštění svoji astrometrické družice Gaia (hmotnost 2100) do libračního centra L2 nosnou raketou Soyuz-STB/Fregat v roce 2012. Kontrakt podepsali za ESA ředitel pro ědu a bezpilotní výzkum kosmu David Southwood a generální ředitel Arienaspace Jean-Yves LeGall.

[url]http://www.esa.int/esaCP/SEMOVL9K73G_index_0.html [/url]

[url]http://www.arianespace.com/news-press-release/2009/12-16-09-gaia-launch-... [/url]

[url]http://www.satnews.com/cgi-bin/story.cgi?number=830353997 [/url]

Dále byl podepsán kontrakt na vypuštění stacionární družice pro přímé vysílání HYLAS 2 také v roce 2012 alternativně buď Sojuzem, nebo raketou Ariane 5.

[url]http://www.arianespace.com/news-press-release/2009/12-21-09-hylas2-contr... [/url]

Podle agentury Reuters se první start nosné rakety Sojuz z Kourou odkládá na rok 2011. Příčinou jsou nedodělávky pozemního vybavení na kosmodromu, zejména pohyblivé obslužné věže, která potřebuje ještě hodně zkoušek.

[url]http://www.reuters.com/article/idUSTRE61B1TZ20100212 [/url]

Agentura cituje Interfax, sle originální zprívu jsem nenašel.

Prubezne informace lze ziskat i na:
[url]http://www.russianspaceweb.com/kourou_els.html [/url]
Prvni start se pry posouva az na rok 2011 kvuli testum obsluznych vezi.

[quote]Prubezne informace lze ziskat i na:
[url]http://www.russianspaceweb.com/kourou_els.html [/url]
Prvni start se pry posouva az na rok 2011 kvuli testum obsluznych vezi. [/quote]

Viz předchozí příspěvek v této niti ;)

V Kourou se rusům líbí, příjemné klima, výtečně vybavené město, pěkné pláže, komu by se chtělo domů :-)
ESA to asi moc nevadí, mají vůbec náklad pro víc než dva starty?

[quote]V Kourou se rusům líbí, příjemné klima, výtečně vybavené město, pěkné pláže, komu by se chtělo domů :-)
ESA to asi moc nevadí, mají vůbec náklad pro víc než dva starty? [/quote]

V lednu byl podepsán kontrakt na vypuštění 10 navigačních družic systému Galileo na 5 nosných raketách Sojuz z Kourou. Kromě toho jsou na seznamu ještě další družice např. Pléiades, HYLAS, Gaia, Sentinel-1, MetOp-C, Solar Orbiter a řada dalších, u kterých není ještě jasné, zda poletí jako součást nákladnu na Ariane nebo samostatně na Sojuzu.

Pléiades a HYLAS jsou už taky pevně nasmlouvané.

Nemůžu si pomoct. Evropa má svou raketu a místo co nejvěšího používání(mimo jiné i kvůli snížení jednotkové ceny Ariane 5) se použije raketa cizí... :(

Pokia¾ si porovnáte, ko¾ko a akých družíc z produkcie či za financie ESA bolo v poslednom desaročí vypustených z Kourou a z Bajkonuru, dôvod je dos jasný... Rusi so Sojuzom to dokážu v rámci jeho nosnosti lacnejšie a štartami Sojuzov z Kourou sa odstráni aj námietka proti "transferu technológií" či "špionáži" ktorá často bránila ešte väčšiemu využitiu Sojuzov (a Protonov) pri vynášaní západoeurópskych a amerických družíc.

No ale o to tu jde. Zrušme Ariane 5 a nechme se vozit rusáky! Co dál? Glonass je určitě levnější, než Galileo. Zrušme Galileo! Progress je za babku, vykašleme se na ATV! A tak by se dalo pokračovat... :(

Ariane i Galileo su strategicke prvky. Nejde ani tak o to, ci ich pouzivame, ako o to, ze ich mame.

Druha stranka je rozvoj.

Jenže mám obamu, že nás to ve výsledku bude stát mnohem víc, protože transfer peněz bude vně ESA/EU. Jaký máme zisk ze startu Sojuzu? 0. Jaký bysme měli zisk ze startu Ar5? Snížení jednotkové ceny AR5 a veškeré peníze by skončily zase v ESA/EU, Arianespace by měla zisk, ten by byl zdaněn, zaměstnanci by měli plat, atd. atp. Závislots na cizích raketách? 0.

Zruši Arianu ? :D a rusi behom piatich rokov zdvihnú cenu dopravy na úroveò Ariany. Práve v tom je ten ftip - kupova lacnejšiu dopravu ale ma v zálohe vlastný nosič, hoci 2-3 krát drahší - Ariane 4X vs Sojuz a Ariane 5 vs Proton.
detto Galileo - navyše načo Galileo, keď funguje GPS... Lenže družicová navigácia je dnes tak dôležitý prvok infraštruktúry, že je potrebné ma systém, ktorý mám pod plnou kontrolou.

Ostatne ATV - nezanedbate¾ná čas jeho prvkov je ruského pôvodu i výroby - objavova ameriku a vymýš¾a koleso je síce dobrá zábava, ale k efektivite má dos ďaleko.

Spolupráca je proste výhodnejšia. A peniaze sa nestratia, ono rus ve¾mi rád v Európe nakúpi kde-čo, aj keď to nie sú zrovna nosné rakety a plyn.
[Upraveno 22.2.2010 Alchymista]

Sojuz nekonkuruje Ariane 5. Len zap¾òa priestor medzi Vegou a Arianou.

Pages