Proč kolonizovat vesmír

Primary tabs

[quote]Ne to potřebovat určitě nebudeme - nebo to nebude zcela jistě pro všechny či alespoò tak 1/3 populace vyspělých zemí - i pouhá 1/10 populace je zcela nereálná.
Prostě bude platit - pokud mám zemřít já s mými dětmi, rodiči a dalšími příbuznými - tak klidně a nepřežije nikdo z lidí - alespoò konečně nebude zde žádný rozdíl mezi bohatým a chudým člověkem. [/quote]

Někdo holt myslí jen na sebe a někdo dokonce i na civilizaci. :)

P.S. Sem přesunu tyto přímo s ITS nesouvisející věci.

[quote] Tvrzení, že ani za 100 let nebudeme potřebovat kolonii např. jako úkryt pro lidstvo, je pak autoritativní lež, protože nikdo nemůže vědět, kdy sem co přiletí, kdy bouchne supersopka, nebo nedejFSM zase nějaké sibiřské trapy. [/quote]
Ne to potřebovat určitě nebudeme - nebo to nebude zcela jistě pro všechny či alespoò tak 1/3 populace vyspělých zemí - i pouhá 1/10 populace je zcela nereálná.
Prostě bude platit - pokud mám zemřít já s mými dětmi, rodiči a dalšími příbuznými - tak klidně a nepřežije nikdo z lidí - alespoò konečně nebude zde žádný rozdíl mezi bohatým a chudým člověkem.

[quote]
Prostě bude platit - pokud mám zemřít já s mými dětmi, rodiči a dalšími příbuznými - tak klidně a nepřežije nikdo z lidí - alespoò konečně nebude zde žádný rozdíl mezi bohatým a chudým člověkem.
[/quote]

to plati mozno u vas, ale pre velku cast populacie je civilizacia dolezita. A pre svetovych leadrov by to mala byt samozrejmost.

Zalohovanie civilizacie je prave o tom, vytvorit uplne sebestacnu koloniu. Lepsie povedane - usidlit sa vsade kde je to mozne.

Priroda poskytuje jednoznacne voditko - druhy, ktore su prisposobene na jedno miesto, jeden ostrov, jeden druh potravy, vacsinou vymru okamzite po sebemensej zmene podmienok. Aj zopar ludskych civilizacii skoncilo tymto sposobom.
Tvrdit ze ludstvo ma buducnost ako jednoplanetarny druh je popieranie znamych faktov. Mozeme expandovat, alebo cakat na koniec. To su dve moznosti.

[quote]...Mozeme expandovat, alebo cakat na koniec. To su dve moznosti. [/quote]tretia moznost je cakat na lod triedy Galaxy...

...ale potom sa mozeme pytat, naco liezt na Krivan, ked potom musim slapat dolu... naco malovat dalsi obraz, ked ich je uz tolko,...
...niektore veci nemusia byt len preto, aby sme sa najedli...

Ja hlasujem za osidlenie Marsu.

[quote]
P.S. Sem přesunu tyto přímo s ITS nesouvisející věci. [/quote]

pls. hod sem aj tie plky o kolonizacii noveho sveta z vlakna BFR. S ITS to nesuvisi, ale pri teme "preco kolonizovat" je to viac ako k veci :) dik

[quote][quote] ...Mozeme expandovat, alebo cakat na koniec. To su dve moznosti. [/quote] tretia moznost je cakat na lod triedy Galaxy... [/quote] to nie je "iná možnos", je to len "čakanie na koniec" pre naivných optimistov. Pretože ak by to robili všetci, tak lod triedy Galaxy nepriletí nikdy... Čiže:
Takže je to vlastne jednoduché - lode triedy Galaxy lietajú len tam, kde ich vedia aj postavi. A jediná planéta široko-ďaleko, kde existuje aspoò potenciálna možnos loď triedy Galaxy postavi je tá naša.

Ostatne, už naši predkovia dobre vedeli, že ak človek h¾adá pomocnú ruku, tak tú úplne najbližšiu má na konci vlastného ramena.

[quote][quote]
P.S. Sem přesunu tyto přímo s ITS nesouvisející věci. [/quote]

pls. hod sem aj tie plky o kolonizacii noveho sveta z vlakna BFR. S ITS to nesuvisi, ale pri teme "preco kolonizovat" je to viac ako k veci :) dik [/quote]

Ano, mám to v plánu.

Prečo kolonizova vesmír?
Dostatočnou odpoveďou môžu by aj dva citáty:

Ciolkovského: "Zem je kolískou ¾udsta, ale ži v kolíske sa nedá večne."

a neviem koho: "Prečo ste sa rozhodol vyliez na Mount Everest?" - "Pretože tu je."

[quote]... Ja hlasujem za osidlenie Marsu. [/quote]
Já hlasuji za možnost zaprasit celý vesmír, kam až se dostaneme. A kam se nedostaneme, tak tam také. Jinak se připojíme k dinosaurům, ptáku dodo, blbounovi nejapnému ....

Konec konců, i člověk je jenom systém, umožòující chromozómům tvořit ještě vice chromozómů ...

[quote]
a neviem koho: "Prečo ste sa rozhodol vyliez na Mount Everest?" - "Pretože tu je."
[/quote]

Hillary, prvy clovek na evereste (a jeho serpa, samozrejme)

Kdesi som čítal, že po 50 a 60 rokoch (zlatá éra sci-fi a kozmonautiky) sa ¾udia tohto všetkého akoby presýtili,,, Apollo im dalo takú dávku, že sa jednoducho nasýtili týmito vecami,,, a prišla doba, keď sa ¾udia začali viac obraca k "duchovnu",,, prišlo to s hipíkmi a vlastne trvá dos aj po dnes,,, vidíme to všade,,, samí ezoterici, čakry, karma a odháčkovávanie,,, raz sa však presýti ¾udstvo aj týchto somarín a možno zase bude preò lákavá matematická predvídate¾nos namiesto veštice a technický rozvoj namiesto otvárania čakier,,, a to bude priatelia nová zlatá éra kozmonautiky tak ako to bolo v 50, 60 a začiatku 70 rokov... dovtedy bude kozmonautika zaujíma len pár nadšencov ako napríklad na tomto fóre

[quote]raz sa však presýti ¾udstvo aj týchto somarín a možno zase bude preò lákavá matematická predvídate¾nos namiesto veštice a technický rozvoj namiesto otvárania čakier
[/quote]

tomu ale treba trošku pomôc. Hipíkov a ezoterikov inšpiroval Lennon a Dalajláma. Kto inšpiruje fyzikov a inžinierov? Kto má auru rockovej hviezdy, keď vystúpi na pódium a rozpráva o raketách? ;)

[quote][quote]
a neviem koho: "Prečo ste sa rozhodol vyliez na Mount Everest?" - "Pretože tu je."
[/quote]

Hillary, prvy clovek na evereste (a jeho serpa, samozrejme) [/quote]

Ale autor je Irvine, ten se ale nahoru o 20 let dřív nedostal

[quote][quote][quote]
a neviem koho: "Prečo ste sa rozhodol vyliez na Mount Everest?" - "Pretože tu je."
[/quote]

Hillary, prvy clovek na evereste (a jeho serpa, samozrejme) [/quote]

Ale autor je Irvine, ten se ale nahoru o 20 let dřív nedostal [/quote]

to som nevedel. Tento výrok sa bežne pripisuje Hillarymu.

Ale autor je Irvine, ten se ale nahoru o 20 let dřív nedostal [/quote]
To není jisté. Nahoru se možná s Mallorym dostali, ale zpátky už nedošli. Jistě to budeme vědět teprve až se najdou jejich těla.

[quote]Ale autor je Irvine, ten se ale nahoru o 20 let dřív nedostal [/quote]
To není jisté. Nahoru se možná s Mallorym dostali, ale zpátky už nedošli. Jistě to budeme vědět teprve až se najdou jejich těla. [/quote]

Malloryho našli už před 20 lety, ale foák u sebe neměl

Víceméně se všichni shodují na tom, že 2.
step nebyl tehdy v lidských silách, i dnes je to extrém a jsou pochybnosti i o úspěchu čínské expedice (z hlavy nevím rok, kolem 1960)

Každopádně Malory a Irvine byli neskutečný borci, s konopným lanem, okovanymi koženými botami, bez moderního oblečení s primitivním kyslikovym přístrojem vylezli výš, než je vrchol K2, kdyby mohli jít z jihu, tak se nahoru dostali

Sorry za OT, ale jako námět k zamyšlení nad prukopnickymi lety za LEO dobry

[quote]Prečo kolonizova vesmír?
Dostatočnou odpoveďou môžu by aj dva citáty:
Ciolkovského: "Zem je kolískou ¾udsta, ale ži v kolíske sa nedá večne."
a neviem koho: "Prečo ste sa rozhodol vyliez na Mount Everest?" - "Pretože tu je."
[/quote]

Motáte dohromady dvě naprosto rozdílné věci. Kolonizace ve smyslu "osídlení" je úplně něco odlišného než dobývání jižního pólu nebo vědecká základna tamtéž. Zatímco vědecká základna, dobývání nebo těžební plošiny jsou realitou, naproti tomu neexistuje nikdo, kdo by se tam natrvalo usadil. Jednoduše proto, že je to tam po pár měsících dost velkej opruz. Lidský organismus a psychika na to není stavěná, i když to nějaký čas dokáže vydržet.

pri vzniku dostatočne ve¾kého osídlenia (nie plošina v mori) dokáže naopak človek ži aj v extrémnych podmienkach. Viď eskimáci alebo touaregovia. Videl som dokonca nejaké kmene žijúce výlučne na vode, v takých loďko-domoch... V zásade je potrebné, aby populácia bola dostatočne ve¾ká, a aby sa mala čím živi.

Aj otázka "prečo by tam mali ži" je pod¾a mòa nadhodnotená. Keď sa spýtate eskimáka alebo touarega, prečo žije v pustatine, tak vám povie že tá pustatina je krásna, je to jeho domov, a inde by ži nechcel. Skrátka človek je doma tam, kde sa narodil.
Prví kolonisti na marse budú dobrodruhovia, pre ktorých by súčasou niečoho ve¾kého má väčšiu hodnotu než pohodlie. Ich deti, narodené na Marse, už budú považova Mars za svoj domov, a otázka či nechcú ís do väčšieho pohodlia bude pre nich rovnako absurdná, ako pre touarega.

Nemyslím, že prvý eskimáci či prvý tuaregovia sa rozhodli pre život v danom prostredí dobrovo¾ne. Skôr tam boli vyhnaný, vytlačený svojimi agresívnejšími susedmi.
To, že sa neskôr prostrediu prispôsobili - a je to ich domov - je už iná vec...

[quote]Nemyslím, že prvý eskimáci či prvý tuaregovia sa rozhodli pre život v danom prostredí dobrovo¾ne. Skôr tam boli vyhnaný, vytlačený svojimi agresívnejšími susedmi.
To, že sa neskôr prostrediu prispôsobili - a je to ich domov - je už iná vec... [/quote]

U tuaregu nevím, ale Inuity (Eskymák je dost hanlivý termín) jistě nikdo netlačíl, prostě jedná z kolonizacnich vln šla na sever, kde se postupně přizpůsobili změně klimatu (takhle zima tam nebylo vždy)

Vzhledem k tomu, že Sahara byla ještě před 5500 lety zelená, tak asi i Tuaregové mají podobnou historii

Vytlačeni do Kalahari byli jistě Sanové (Křováci), to byli původně zemědělci

Ved preto som uviedol, ze ti prvi budu dobrodruhovia. Domov to bude az pre ich deti.

Eskymák je dost hanlivý termín [/quote]
Ale no tak. Eskymák se říkalo vždycky, co je na tom hanlivého? To bych se měl stydět za to, že mám rád eskymo? S tou stupidní politickou korektností už by se mělo něco udělat (tj. poslat ji do ...). Vždycky se taky říkalo černoch. Jenže nějaký lidskoprávní idiot-aktivista v tom začal vidět něco urážlivého (nechápu proč, vždy jsou černí), takže v USA začali razit termín "afroameričan". Sranda, takže v Africe jsou afroafričani? Došlo to až tak daleko, že jsem před časem slyšel v jednom zpravodajském pořadu nablblého komentátora mluvit o afroameričanech v Londýně. Fakt paráda, afroameričan v Evropě, jen aby se nemuselo vyslovit černoch.
A jinak díky za tu informaci o nálezu těla Malloryho, to jsem opravdu nevěděl.

Přátelé, dovolil bych si silně OT vzpomínku na jednoho člověka.
Skoda, že se toho nedožil p. Vítek, myslím si že jeho komentáře k současné situaci, včetně možností kolonizace, by jsme si tu všichni vychutnávali.

[quote] Došlo to až tak daleko, že jsem před časem slyšel v jednom zpravodajském pořadu nablblého komentátora mluvit o afroameričanech v Londýně. Fakt paráda, afroameričan v Evropě, jen aby se nemuselo vyslovit černoch.
[/quote]

správne má by afroangličan, alebo ešte vhodnejšie afrobrit :D aby sme neušli úplne do OT, zaujímalo by ma ako sa budú hanlivo označova maranskí kolonisti :)
Rudochov už majú indiáni (a to ani nie sú červení, damn it!), zrejme sa budeme musie chyti vysokého vzrastu kolonistov a budeme ich vola špageáci :D

Prachožrouti?

[quote]Eskymák je dost hanlivý termín [/quote]
Ale no tak. Eskymák se říkalo vždycky, co je na tom hanlivého? To bych se měl stydět za to, že mám rád eskymo? S tou stupidní politickou korektností už by se mělo něco udělat (tj. poslat ji do ...). Vždycky se taky říkalo černoch. Jenže nějaký lidskoprávní idiot-aktivista v tom začal vidět něco urážlivého (nechápu proč, vždy jsou černí), takže v USA začali razit termín "afroameričan". Sranda, takže v Africe jsou afroafričani? Došlo to až tak daleko, že jsem před časem slyšel v jednom zpravodajském pořadu nablblého komentátora mluvit o afroameričanech v Londýně. Fakt paráda, afroameričan v Evropě, jen aby se nemuselo vyslovit černoch.
A jinak díky za tu informaci o nálezu těla Malloryho, to jsem opravdu nevěděl. [/quote]

Jasně, taky si o politické korektnosti myslím své
Tady je to trochu jinak, jestli si to z přednášek dobře pamatuju, tak je to indiánský výraz a opravdu dost hanlivý

Inuit je výraz z jejich jazyka a znamená to co u všech přírodních národů - člověk

Frankové kdysi taky taky nazývali slovany prasaty, coz se neujalo, a slovanů jim nerozuměli, tak máme němé jako sousedy, je jenom o míru

Ve státech je termín neger tak spojeny s otroctvím, že se používat prostě nedá

O Mallorym vyšla skvělá kniha o Reinholda Messnera Malloryho druhá smrt, doporučuji vsem, jako zamyšlení nad tím, proč jít do extrému a nejenom se použít při zemi je to hodně dobrý

[quote]... zaujímalo by ma ako sa budú hanlivo označova maranskí kolonisti :) [/quote]
Lze to označení složit podle stejného vzoru -> zemomarani

... nebo použít "marslings" pro maranské starousedlíky jako obdobu roztomilého označení "earthlings" ("pozemšánci") z kosmopořadů pro děti ... ;-)
(rozlišení earthlins/marslings pak bude zhruba podle délky pobytu a zkušeností - něco jako zelenáči/mazáci v armádě)

http://zpravy.e15.cz/zahranicni/udalosti/osn-otevre-vesmirny-vyzkum-i-ch...

ehm, tak este raz - preco nemoze kolonizacia marsu prebiehat "na zakazku" OSN?

[quote]http://zpravy.e15.cz/zahranicni/udalosti/osn-otevre-vesmirny-vyzkum-i-ch...

ehm, tak este raz - preco nemoze kolonizacia marsu prebiehat "na zakazku" OSN? [/quote]
Třeba proto, že v OSN je v současné době více jak 200 velmi chudých států, kde pro většinu lidí je hlavní myšlenka přežít a ne financovat něco, co pro ně nemá a ani v dohledné budoucnosti nebude mít žádný význam. Mají se těšit, že za 200 let se bude lidstvo procházet po Marsu ?

[quote][quote]http://zpravy.e15.cz/zahranicni/udalosti/osn-otevre-vesmirny-vyzkum-i-ch...

ehm, tak este raz - preco nemoze kolonizacia marsu prebiehat "na zakazku" OSN? [/quote]
Třeba proto, že v OSN je v současné době více jak 200 velmi chudých států, kde pro většinu lidí je hlavní myšlenka přežít a ne financovat něco, co pro ně nemá a ani v dohledné budoucnosti nebude mít žádný význam. Mají se těšit, že za 200 let se bude lidstvo procházet po Marsu ? [/quote]

opakujete argumenty, ktore su v rozpore s clankom. OSN si prenajima aerospace firmu, aby si aj tych 200 velmi chudobnych statov mohlo robit experimenty v mikrogravitacii. Okrem toho, vacsinu financovania nesu a vzdy budu niest najbohatsie staty. Tak preco by OSN nemohla poskytnut 15 miliard v priebehu povedzme 10 rokov? Resp. ich ani nemusi poskytnut, staci aby projekt zastitila ako otazku buducnosti ludstva a vyzvala staty sveta, aby sa podielali.

A nebo jednoduše proto, že OSN- resp.státy- nevidí hlavní úkol lidstva - tak jako ty - v kolonizaci Marsu

[quote][quote]http://zpravy.e15.cz/zahranicni/udalosti/osn-otevre-vesmirny-vyzkum-i-ch...

ehm, tak este raz - preco nemoze kolonizacia marsu prebiehat "na zakazku" OSN? [/quote]
Třeba proto, že v OSN je v současné době více jak 200 velmi chudých států, kde pro většinu lidí je hlavní myšlenka přežít a ne financovat něco, co pro ně nemá a ani v dohledné budoucnosti nebude mít žádný význam. Mají se těšit, že za 200 let se bude lidstvo procházet po Marsu ? [/quote]

Spíš by měli přemýšlet, zda jim ta kolonizace Marsu nemůže zpětně pomoct v odstranění problému na zemi, a tady si myslím že technologický přínos může být obří

Ono cpaní miliard do potravinové pomoci problém hladu nevyřeší a stejně je to s chudobou

[quote]A nebo jednoduše proto, že OSN- resp.státy- nevidí hlavní úkol lidstva - tak jako ty - v kolonizaci Marsu [/quote]

nikto nehovori ze to ma byt hlavny ukol. Vytvorenie ludskej civilizacie na viacerych planetach je vsak pre buducnost ludstva klucove.

Druha vec, ktora by mala OSN zaujimat, je fakt ze zapadny svet neodstranil extremnu chudobu tym, ze by mu niekto posielal potravinove balicky. Bol za tym vedeckotechnicky rozvoj. Tutiz kazdy stimul pre dalsi vedeckotechnicky rozvoj je extremne dolezity aj z hladiska boja s chudobou.

[quote]

Spíš by měli přemýšlet, zda jim ta kolonizace Marsu nemůže zpětně pomoct v odstranění problému na zemi, a tady si myslím že technologický přínos může být obří
[/quote]

akoze extremne efektivne vyrabanie potravin, vyrabanie pitnej vody z extremne znecistenych vykalov a ineho odpadu, efektivne vyuzivanie energie, lieky na potlacanie chorob z oziarenia... nie, nijaky suvis s problemami na zemi nevidim :D

Druha vec, ktora by mala OSN zaujimat, je fakt ze zapadny svet neodstranil extremnu chudobu tym, ze by mu niekto posielal potravinove balicky. Bol za tym vedeckotechnicky rozvoj. Tutiz kazdy stimul pre dalsi vedeckotechnicky rozvoj je extremne dolezity aj z hladiska boja s chudobou. [/quote]
Jenže křesanský Západ od Británie po Rusko je výjimečný právě tím, že nejprve od 17. do 19. století vytvořil vědecké a mechanické předpoklady pro to, aby se vědeckotechnický rozvoj mohl uskutečnit, a posléze ho realizoval. Zároveò se ho také snažil rozšířit po světě (to je ta zlopověstná kolonizace, která zabránila Aztékům provádět lidské oběti po statisících a černochům a Polynézanům lidožroutit; celé kontinenty, žijící v době kamenné, byly pozvednuty na úroveò moderní doby). Země, které tento model včetně náboženských, kulturních, politických atd. zásad přijaly, se staly integrální součástí Západní civilizace - USA, Kanada, Austrálie. V podstatně menší míře už státy Jižní Ameriky. Japonsko, Korea nebo Čína navzdory své ekonomické a technické vyspělosti součástí západní civilizace zatím nejsou. No a rozsáhlé oblasti světa, které v součtu představují většinu členských států OSN, si navykly na posílání potravinových balíčků, přičemž islámská anticivilizace se rozhodla přijít si pro ně (a pro dávky a otroky z našich řad) přímo do Evropy. Představa, že by se OSN mohla stát organizátorem nějakého smysluplného strategického záměru, zejména pak záměru v kosmickém měřítku (např. kolonizace Marsu), je za těchto okolností podle mého názoru úplně mimo realitu. [Upraveno 08.10.2016 NovýJiřík]

[quote]Druha vec, ktora by mala OSN zaujimat, je fakt ze zapadny svet neodstranil extremnu chudobu tym, ze by mu niekto posielal potravinove balicky. Bol za tym vedeckotechnicky rozvoj. Tutiz kazdy stimul pre dalsi vedeckotechnicky rozvoj je extremne dolezity aj z hladiska boja s chudobou. [/quote]
Jenže křesanský Západ od Británie po Rusko je výjimečný právě tím, že nejprve od 17. do 19. století vytvořil vědecké a mechanické předpoklady pro to, aby se vědeckotechnický rozvoj mohl uskutečnit, a posléze ho realizoval. Zároveò se ho také snažil rozšířit po světě (to je ta zlopověstná kolonizace, která zabránila Aztékům provádět lidské oběti po statisících a černochům a Polynézanům lidožroutit; celé kontinenty, žijící v době kamenné, byly pozvednuty na úroveò moderní doby). Země, které tento model včetně náboženských, kulturních, politických atd. zásad přijaly, se staly integrální součástí Západní civilizace - USA, Kanada, Austrálie. V podstatně menší míře už státy Jižní Ameriky. Japonsko, Korea nebo Čína navzdory své ekonomické a technické vyspělosti součástí západní civilizace zatím nejsou. No a rozsáhlé oblasti světa, které v součtu představují většinu členských států OSN, si navykly na posílání potravinových balíčků, přičemž islámská anticivilizace se rozhodla přijít si pro ně (a pro dávky a otroky z našich řad) přímo do Evropy. Představa, že by se OSN mohla stát organizátorem nějakého smysluplného strategického záměru, zejména pak záměru v kosmickém měřítku (např. kolonizace Marsu), je za těchto okolností podle mého názoru úplně mimo realitu. [Upraveno 08.10.2016 NovýJiřík] [/quote]

Základem pokroku je svoboda a kapitalismus. Tyto dvě věci dokáží z bídy vytáhnout jakýkoliv národ a kolonizace vesmíru bude přímo úměrná k těmto předpokladům. Více svobody a kapitalismu = rychlejší expanse do Vesmíru.

Základem pokroku je svoboda a kapitalismus. Tyto dvě věci dokáží z bídy vytáhnout jakýkoliv národ a kolonizace vesmíru bude přímo úměrná k těmto předpokladům. Více svobody a kapitalismu = rychlejší expanse do Vesmíru. [/quote]
Ach jo, už je to tu zase. Takže on byl v Evropě na přelomu 16. a 17. století, když docházelo ke změně paradigmatu ve vědě (Brahe, Galilei, Kepler, Jesenius, Descartes aj.) kapitalismus.

nie, ale kapitalizmus konca 19teho storocia umoznil vedeckotechnicky pokrok poriadne "nakopnut"

sloboda je potom druha vec - v europe bol vedecky pokrok spojeny s narusanim hegemonie cirkvi, za cim bola nie len "tuzba po poznani", ale hlavne politika. Skratka europa tazila z toho, ze v nej nikdy nevznikla hegemonia, neustale bol konflikt medzi narodmi, medzi cirkvami, medzi panovnickymi rodmi...
Ta ista vec - hegemonia - zabrzdila pokrok islamu a ciny

[quote]nie, ale kapitalizmus konca 19teho storocia umoznil vedeckotechnicky pokrok poriadne "nakopnut"
sloboda je potom druha vec - v europe bol vedecky pokrok spojeny s narusanim hegemonie cirkvi, za cim bola nie len "tuzba po poznani", ale hlavne politika. Skratka europa tazila z toho, ze v nej nikdy nevznikla hegemonia, neustale bol konflikt medzi narodmi, medzi cirkvami, medzi panovnickymi rodmi...
Ta ista vec - hegemonia - zabrzdila pokrok islamu a ciny [/quote]
Co se té svobody a konkurence a jejich významu pro rozvoj týče, s tím nemám nejmenší problémy. Problém mám s tím kapitalismem jakožto jejich synonymem. Každého, kdo v něm vidí ráj na Zemi, bych s chutí poslal do anglické textilky kolem roku 1850, aby si při 16 hodinové pracovní době za žebráckou mzdu tu svobodu jaksepatří užil.
Jinak není pravda, že by existoval antagonismus mezi církví a vědeckým poznáním. Univerzity zakládala církev a pod její správu také patřily. S vědou neměla církev problémy, naopak její rozvoj podporovala, to jediné, proto čemu se stavěla naprosto nekompromisně, bylo omezování jejího vlivu a postavení. Proto také odmítala reformaci, jež vedla k likvidaci hegemonie církve. Paradoxní ovšem je, že protestanti byli, alespoò zpočátku, ve vztahu k vědě daleko větší dogmatici, než katolíci. Např. Komenský ve svém slavném Labyrintu světa naprosto odsuzuje Koperníka. A jen tak mimochodem, Giordano Bruno, navzdory všeobecnému přesvědčení, nebyl upálený za své názory o jiných světech, ale za naprosto úděsné rouhání, které bylo obzvláště u něj jakožto osoby duchovního stavu absolutně neakceptovatelné.

[quote]
Co se té svobody a konkurence a jejich významu pro rozvoj týče, s tím nemám nejmenší problémy. Problém mám s tím kapitalismem jakožto jejich synonymem. Každého, kdo v něm vidí ráj na Zemi, bych s chutí poslal do anglické textilky kolem roku 1850, aby si při 16 hodinové pracovní době za žebráckou mzdu tu svobodu jaksepatří užil.
[/quote]

ano, ale... kapitalizmus na rozdiel od inych izmov dokazal svoje omyly rozpoznat a napravit do tej miery, aby nezkolaboval. Hrdlacenie v textilkach (a oceliarnach) za mzdu ktora vystacila akurat tak na prezitie bolo priznakom ranneho kapitalizmu, ale coskoro sa ukazalo ze on ten robotnik nie je len pracovna sila, ale aj spotrebitel. Vyssie mzdy su preto v zaujme samotneho kapitalistu. Preto v 21.storoci na svete stale mame ten zahnivajuci kapitalizmus, ktory mal podla Marxa znicit sam seba. A nielenze sa neznicil, ale dnesny robotnik sa ma luxusnejsie ako kedysi pan Engels, synacik tovarnika.

[quote]
Jinak není pravda, že by existoval antagonismus mezi církví a vědeckým poznáním. [/quote]

to som tym nechcel povedat. Existoval antagonizmus medzi cirkvami navzajom, ale aj medzi narodmi. To nahravalo jednak pluralite nazorov (co zahrna aj filozofiu, politicke nazory atd.) a taktiez vedeckej sutazi. Skratka v europe nebol od reformacie taky stav, ze existuje jedna pravda, jeden nazor, jedno usporiadanie, a kazdy iny nazor znamena smrt.
Iny pohlad na vec je jedna z veci, ktore by martanska kolonia urcite priniesla. Kedze martania budu mat uplne ine problemy nez pozemstania.

[quote]
Jinak není pravda, že by existoval antagonismus mezi církví a vědeckým poznáním. [/quote]

Jak kde, třeba geologie si v polovině 18. Století musela existenci velmi tvrdé uhájit, ono nabourání jediné správné historie země působilo na mnoho církevních myslitelů jako rudy hadr na býka (v zájmu objektivity je nutné podotknout, že šlo hlavně o evangelíky)

O sto let později to samé s Darwinem

Tak evangelíci v USA nevěří na geologii dodnes. ;)

Jak kde, třeba geologie si v polovině 18. Století musela existenci velmi tvrdé uhájit, ono nabourání jediné správné historie země působilo na mnoho církevních myslitelů jako rudy hadr na býka (v zájmu objektivity je nutné podotknout, že šlo hlavně o evangelíky)
[/quote]
Jakožto Čech jako poleno s velmi smíšenými pocity pohlížím na katolickou církev, ale nemůžu popřít, že Jezuiti, řád, který má kromě dominikánské inkvizice snad vůbec nejhorší pověst ze všech katolických institucí (a v Čechách možná úplně nejhorší), byli historicky na čele přírodovědného bádání. Jaký je jejich vztah ke geologii, o tom informace nemám, ale vzhledem k tomu, že jejich doménou je zejména astronomie, fyzika a příbuzné vědy, tak asi vývoj trvající miliardy let popírat nebudou.

[quote]

Jinak není pravda, že by existoval antagonismus mezi církví a vědeckým poznáním. [/quote]

hlavně není antagonismus mezi Bohem a vědeckým poznáním, ten zásadní rozpor spíš vidím mezi Bohem a církvemi (tím, co tvrdí o Bohu). Vědci o "té inspiraci" neradi hovoří,protože se předpokládá, že vědec=ateista, ale když čtete třeba příběh Richarda Feynmana a toho, zač dostal Nobelovu cenu, tak ten ani tu vyšší inspiraci neskrývá. Myslím, že Bůh byl nadšený, když lidi objevili vědu a přestali papouškovat nesmysly potentátů.

hlavně není antagonismus mezi Bohem a vědeckým poznáním, ten zásadní rozpor spíš vidím mezi Bohem a církvemi (tím, co tvrdí o Bohu). Vědci o "té inspiraci" neradi hovoří,protože se předpokládá, že vědec=ateista, ale když čtete třeba příběh Richarda Feynmana a toho, zač dostal Nobelovu cenu, tak ten ani tu vyšší inspiraci neskrývá. Myslím, že Bůh byl nadšený, když lidi objevili vědu a přestali papouškovat nesmysly potentátů. [/quote]
Kamile, kdybych měl klobouk, smeknul bych ho za ten názor před tebou. Promluvil jsi mi z duše.

Taktéž to tak vidim

cela ludska historia je o vyvracani nezmyslov potentatov...

[quote]Vědci o "té inspiraci" neradi hovoří,protože se předpokládá, že vědec=ateista,[/quote]
Tak to je asi statisticky celkem pochopitelný předpoklad, pokud v řadách National Academy of Sciences je 73% ateistů a 20% agnostiků.

http://relax.lidovky.cz/vedecky-pokrok-privede-lidstvo-do-zahuby-tvrdi-v...
Vědecký pokrok přivede lidstvo do záhuby, tvrdí vědec Stephen Hawking
..Lidstvo může podle Hawkinga dlouhodobě přežít za předpokladu, že se mu podaří založit kolonie na jiných planetách.

nie je v tom, príliš ve¾a protirečení?
ak sa dokážeme sebazniči, na planéte ktorá je plná ¾ahko prístupných zdrojov, vody, vzduch sa nám (ešte stále) vyrába sám od seba zadarmo..
ako môže ten istý sebecký človek, vybavený mozgom "lovca zberača" preži mimo zem, kde nič za darmo nebude, a čo mu zabráni aby sa zničil v kolóniách?

tvrdí že ¾udstvo zničí vedecký pokrok a technológie..
lenže kolonizova iné svety si žiada ešte viac vedeckého pokroku, a ešte viac nových technológií, teda toho čo nás má pod¾a neho zaručene zniči.

..Lidstvo může podle Hawkinga dlouhodobě přežít za předpokladu, že se mu podaří založit kolonie na jiných planetách.
nie je v tom, príliš ve¾a protirečení?
ak sa dokážeme sebazniči, na planéte ktorá je plná ¾ahko prístupných zdrojov, vody, vzduch sa nám (ešte stále) vyrába sám od seba zadarmo..
ako môže ten istý sebecký človek, vybavený mozgom "lovca zberača" preži mimo zem, kde nič za darmo nebude, a čo mu zabráni aby sa zničil v kolóniách? [/quote]
Tak se podívej, co se teď děje v Evropě. Evropské národy, žijící okolo roku 1000 n.l. v stavu beznadějné zaostalosti a bídy, byla jen ta voda a vzduch, ale všechno ostatní si ty národy musely během staletí vybudovat, vyvinout a stále zdokonalovat, až se domohly současné úrovně a v posledních staletích ji rozšířily i po značné části světa. To je ekvivalent těch lidí, kteří budou na Marsu po staletí provádět kolonizaci s cílem úplné terraformace. Kde je tam nějaká sebedestrukce?
Jenže pak se na Evropu odněkud přivalí nájezdníci, ničitelé a vetřelci, jejichž cílem je parazitovat a drancovat. Tudíž s Evropou je to teď silně nahnuté (Hawking má tudíž pravdu), protože si sem něco takového pustila. Kolonie na Marsu má naproti tomu šanci, poněvadž doprava ze Země na Mars je šíleně nákladná, takže nehrozí podobné šílenosti, jako když Italové vypravují lodě až k africkému pobřeží, aby se ti chudáčci uprchlíci na moři náhodou nenastydli, a vozí si to všechno domů do Itálie. Na Mars se naštěstí tyhle destruktivní pronárody hned tak nedostanou a místní kolonie budou tudíž moct vzkvétat.

Pages