Ukrajinská kosmonautika

Primary tabs

http://gazeta.dp.ua/5738/21-января-взбунтовался-дне...

http://www.politnavigator.net/blog/dnepropetrovsk-kollektiv-yuzhmasha-po...

21.1. demonstrovali zaměstnanci Južmaše. Nelíbí se jim neplacení výplat (ještě nedošla kompletní červencová, a o podzimních a zimních škoda mluvit). Na podzim měli třídenní pracovní týden, od 1. prosince sedí doma. Odstávka měla být pár týdnů, aktuálně je do 2. března. (Pochopitelně se týká jen provozů, nikoliv ředitelství, což pochopitelně dělníky s..e dvojnásob.)

Vedení vypráví pohádky - místo raket je budou živit traktory a do začátku dubna doplatí dlužné mzdy (79 mil hřiven).

http://112.ua/ekonomika/na-yuzhmashe-soobshchyly-o-pohashenyy-poluhodovo...

Južmaš vyplatil mzdy až po únor 2015.

Odstávka prodloužena do konce II. kvartálu.

http://novosti-kosmonavtiki.ru/forum/messages/forum10/topic14472/message...

V souvislosti s nehodou Progressu se probírá kde co, vč. ukrajinských součástek. V debatě na Novosti kosmonavtiki zmínili kouzelnou historii, že analogový řídící systém Sojuzu-U a -FG dělá charkovský Kommunar. Ukrajinci v rámci politiky deindustrializace zkusili zastavit i tyto dodávky. Nicméně Američani nechtějí problémy s lety na ISS, takže vše vyřešil jeden telefonát z Washingtonu do Kyjeva.... Tak fungují "nezávislé prozápadní státy".

[quote]http://novosti-kosmonavtiki.ru/forum/messages/forum10/topic14472/message...

V souvislosti s nehodou Progressu se probírá kde co, vč. ukrajinských součástek. V debatě na Novosti kosmonavtiki zmínili kouzelnou historii, že analogový řídící systém Sojuzu-U a -FG dělá charkovský Kommunar. Ukrajinci v rámci politiky deindustrializace zkusili zastavit i tyto dodávky. Nicméně Američani nechtějí problémy s lety na ISS, takže vše vyřešil jeden telefonát z Washingtonu do Kyjeva.... Tak fungují "nezávislé prozápadní státy". [/quote]

Když vás někdo, kdo je váš spojenec o něco slušně požádá a vysvětlí důvody tak vy mu jako nevyhovíte ?
Není to prostě žádný nátlak, ale pouze přátelské vyhovění spojenci, kterému by to mohlo způsobit potíže.
Nezávislí ještě neznamená, že svým přátelům na jejich osobní žádost nevyhovím - stejně jako vyhovím své rodině a komarádům - by mi to může částečně způsobit potíže.

http://www.segodnya.ua/economics/enews/ukraina-planiruet-perenesti-start...

Jelikož Brazilci zamrazili už roku 2013 výstavbu startu pro nosné rakety Cyklon-4 v Alcantaře, prohlásil šéf ukrajinské kosmické agentury, že nejreálnějším místem pro start Cyklonů jsou USA. Co udělá s místními ekology neříkal.

(ad výše: přátelství a vazalství jsou diametrálně odlišné vztahy)

O ukrajinskom kozmickom priemysle (rusky)
https://www.youtube.com/watch?v=TNI9Fmln5f8
Je v tom síce kus propagandy, ale základ je pravdivý - podniky zanikajú, ¾udia, ktorý niečo vedia - utekajú, do Ruska aj inam...

[quote]O ukrajinskom kozmickom priemysle (rusky)
https://www.youtube.com/watch?v=TNI9Fmln5f8
Je v tom síce kus propagandy, ale základ je pravdivý - podniky zanikajú, ¾udia, ktorý niečo vedia - utekajú, do Ruska aj inam... [/quote]
To se netýká jen kosmonautiky, z Ukrajiny utíkají všichni, nejčastěji vojáci.

Vojaci ani nie - ale povolanci/branci utekajú vo ve¾kom... údajne okolo 150-200 000 do Ruska, okolo 10000 do Bieloruska a to¾ko aj na "západ". A tí, čo už vonku sú, radšej návrat/návštevu ukrajiny neriskujú. Z poslednej vlny čiastočnej mobilizácie sa miesto predpokladaných 50 tisíc podarilo získa ani nie 15 tisíc vojakov.
-------------------------------------------------------------------

http://interfax.com.ua/news/political/275216.html
http://ria.ru/world/20150701/1107163180.html

ukrajina žiada od Brazílie vyjasnenie a oficiálne stanovisko k spoločnému projektu nosnej rakety Ciklon-4.
Brazílske médiá písali o úvahách ukonči 12 rokov trvajúci projekt pre jeho stratovos.
Projekt beží od roku 2003, prvý štart sa mal uskutočni už v roku 2006, projekt trpí neustálymi odkladmi - stavbu pozemného komplexu v Alcântara Launch Center začali Brazílčania v roku 2010 :cool: a prvý štart sa mal uskutočni v roku 2014
Stretnutie prvého zástupcu brazílskeho ministera pre vedy, technológie a inovácie a vedúceho ukrajinskej Štátnej kozmickej agentúry prebehlo včera? (asi 30.6.2015) v režime videokonferencie. Na videokonferencii sa zúčastnili aj zástupcovia ministerstiev zahraničia a fondu štátneho vlastníctva ukrajiny(?).

Bez komentára...

Brazílci sa v posledných dvoch-troch rokoch celkom dos intenzívne zaujímajú o možnosti spolupráce s Ruskom a prejavili záujem o derivát rakety Angara, spočiatku zrejme podobným spôsobom ako Južná Korea... [Upraveno 01.7.2015 Alchymista]

Pro Brazílii je rozhodně perspektivnější kyslíko-kerosenová Angara s možností velkého růstu nosností s většími verzemi než Cyklon 4 s toxickým UDMH/N2O4, bez budoucnosti. Ukrajina je kvůli Rusku na dně a bez peněz, s mizerným výhledem do budoucna.

Integrace Ukrajiny do Evropy pokračuje. Južmaš od 1.10. nejméně do konce roku přechází na jednodenní pracovní týden. Ohledně mezd, tak naposled vyplatil 23 % z květnové výplaty.
http://ubr.ua/market/industrial/ujmash-budet-rabotat-odin-raz-v-nedelu-3...

Takže výpredaj posledných zvyškov sovietskych technológií na ukrajine beží naplno... :D

[quote]Takže výpredaj posledných zvyškov sovietskych technológií na ukrajine beží naplno... :D [/quote]

To ne. Postavení startovací rampy v zahraničí bych za výprodej nepovažoval, takovou technologii nezdědili. (Ostatně Sojuz v Kourou taky není "výprodej", že.)

Samozřejmě je od Ukrajinské kosmické agentury hezké, že Južmaši dala souhlas k debatám s Kanaďany, ale je otázka jestli z toho bude něco víc, než pár výletů do Ottawy. Kdyby to Ukrové mysleli s se stavbou rampy vážně, už létají z Brazílie. Kdyby to bylo výhodné, nevybouchly by jim rozhovory s Američany.

Stav vývoje rakety taky optimismu nepřidá.

Sú to dve celkom rozdielne veci:
Z Kourou ELS lietajú rakety Sojuz-2 vo verzii Sojuz-ST a tie už nie sú sovietske, ale ruské, zavedené po roku 2004 (rok 2004 Sojuz-2-1a, rok 2006 Sojuz-2-1b, rok 2011 Sojuz-ST z Kourou)

Južnoe robilo v dobách ZSSR aj štartovacie šachty pre rakety R-36, takže rampa je iste "ve¾ký pokrok".
A samotný "Cyklon-4" nie je nič iné, ako civilná verzia sovietskej R-36 prestavaná na kozmický nosič (rovnako ako Dnepr)

OKB Južnoe malo ešte jeden sovietsky tronf - rakety Zenit. Lenže Zenit-3Sl skončil, ako skončil...

No a co z toho plyne? tak za Sojuzu stavěli startovací šachty. Uniká mi logika, podle které bude "výprodej sovětských technologií", když nyní v zahraničí postaví společně s těmi cizinci startovací rampu pro svou raketu.

čo z toho plynie? že za štvrstoročie nedokázali vytvori nič nové, len rozpredávajú sovietske dedičstvo.

A že postavia rampu s cudzincami? :D :D :D ak to cudzinci zaplatia kompletne aj so 100% ukrajinskou rozkrádačkou
Nedokázali splni ani kontrakt s brazilcami, ktorý platil od roku 2003 alebo 2004 - a to bol v tých rokoch OKB Južnoe a Južmaš v ove¾a lepšej kondícii aj finančne i personálne (politické výmeny vedenia, odchod/emigrácia špecialistov do Ruska) a ani ukrajina nebola ešte tak zruinovaná ako dnes.

Mimochodom - idú vám stránky Južmašu??

Ok. proti výprodeji v tomto konkrétním případě protestuji, s "nic nepostavili, žijí z podstaty" souhlasím.

Stránky Južmaše mi nejdou. Bude to dlouhodobý problém, na enwiki mají od poloviny července odkaz na web.archive místo přímého. Špatné znamení.

A další špatné zprávy - http://ukraina.ru/exclusive/20160801/1017127881.html - (Boeing vymáhá dluhy po Sea Launchu, po Južmaši chce 44 mil UDS, což samozřejmě Južmaš nedá.

tak to vymáhanie dlhov od Južmašu je svinstvo - väčšinu dlhov spoločnosti SeaLaunch vyrobil pod¾a všetkého práve management Boeing

A je to nejaké divné aj preto, že v roku 2010 chcel Boeing dosiahnu bankrot spoločnosti Sea Launch - z dlhov vtedy spoločnos vykúpila NPO Energia, ktorá sa tak stala 95% vlastníkom spoločnosti. [Upraveno 04.9.2016 Alchymista]

[quote]V odkazech se píše o tom, že Južmaš - navzdory nenávistné rusofobní rétorice ukrajnského režimu - snaží navázat spolupráci s Rusy, kterou sám přerušil, v tomto případě ohledně startu angolské družice Angosat na Zenitu.[/quote]Nikoli, iniciativa přichází z ruské strany. Už jsem nezávisle na této diskusi odeslal podklady pro článek na kosmonautix.cz, dám sem pak odkaz.
[Upraveno 13.11.2016 JiříHošek]

O kvalitě rakety (zejména jejího vrchního stupně) dost vypovídá poměr mezi nosností na LEO a GTO, ovšem při stejném zem. šířce kosmodromu k rovníku a steném dV ke GO. Tento poměr bývá u LOX/LH2 vrchních stupòů kolem 2, u vrchních stupòů na LOX/RP kolem 3. U Cyclone 4-M je více než 5 a to ještě pro dV ke GO 2250 m/s. Nicméně tato raketa má být používána pro nízké, nebo polární dráhy, kde její nosnost vzhledem k startovní hmotě je celkem dobrá, přes použití 4 ks starých motorů RD 120 v 1. stupni, každý o start. tahu cca 80 tun. [Upraveno 17.3.2017 PinkasJ]

[quote]Tak Kanaďani tomu zřejmě důvěřují

http://www.russianspaceweb.com/tsyklon4m.html [/quote]

Kanaďani?

In February 2017, [u]three US firms[/u] formed a joint venture called Maritime Launch Services, MLS, ... According to MLS, initial funding for the project was obtained in 2016 from United Paradyne Corporation, UPC, [u]in Santa Maria, CA.[/u]

Američani.

Přehledný článek Zaka o budoucím kosmodronu Canso.

http://russianspaceweb.com/canso.html

[img]http://russianspaceweb.com/images/centers/canso/canso_map_1.jpg [/img]

Yuzhnoye získalo posilu v podobě člověka z programu Antares a je optimistický ohledně schopnosti Cyclone-4M konkurovat na trhu nosičů.
Tak snad to uvidíme.

https://aerospaceamerica.aiaa.org/ukraine-vies-for-place-in-crowded-laun...

Tady ještě k motoru pro úplnost:
http://www.russianspaceweb.com/rd870.html

26.12. by měla odstartovat nosná raketa Zenit 2SB(3F) s druhým stupněm Fregat a první angolskou družicí(postavenou v Rusku) Angosat.

https://www.youtube.com/watch?v=PPx5Og55s9g

kedy bol ten zenit vyrobený?

Start by měl proběhnout dnes ve 20:00 SEČ (19:00 UTC).

http://russianspaceweb.com/zenit-angosat.html

Zde můžete sledovat online

http://online.roscosmos.ru/

[quote]Zde můžete sledovat online
http://online.roscosmos.ru/ [/quote]Tak Zenit vyletel, Fregat zatia¾ pracoval, ešte dva zážehy a družice bude na svojej orbite: http://www.russianspaceweb.com/zenit-angosat-launch.html

[Editoval 26.12.2017 fritz.lochmann]

Zenit je relativně stará raketa – první start v r. 1985. Přesto patří stále mezi nejlepší expandable rakety. Má v každém stupni vždy jen jeden, stále moderní motor, stupně jsou na jednotné palivo ( v případě použití třetího stupně DM-SL). Nyní použil Fregat 3. stupeò se skladovatelným palivem.
Je dobře, že RKK Energia nakonec prosadila konstrukci modernizovaného Zenitu – rakety Sojuz 5 jak pro Sea Lounch, tak pro další účely, pro starty kosmické lodě Federace na LEO i pro stavbu nové supertěžké rakety Energia. Snad bude sloužit i jako základ návratového 1. stupně RRM (Bajkal 2)

Zenit úspešne vyniesol Angosat na obežnú dráhu:
https://www.roscosmos.ru/24513/
"РКК «ЭНЕРГИЯ». КА «АНГОСАТ» ВЫВЕДЕН НА ОРБИТУ
27.12.2017 06:58"

Zenit-3F launches AngoSat 2:23 min
https://youtu.be/h0GNbck70k4

Je zajímavé, že Fregat zřejmě vyvedl Angosat přímo na GEO, nikoliv jen na GTO:
viz: http://www.russianspaceweb.com/zenit-angosat-launch.html

Cituji: The third maneuver also did most of the job of tilting the orbital plane of the mission to match the Equatorial plane. The Angosat-1 spacecraft separated two minutes after an almost nine-minute firing of the main engine, completing the mission nearly nine hours after the launch.

Během rozvinutí solárních panelu ztratilo řídící středisko kontakt s družicí Angosat.

[quote]Během rozvinutí solárních panelu ztratilo řídící středisko kontakt s družicí Angosat. [/quote]

http://www.russianspaceweb.com/zenit-angosat-launch.html#problem

Úspěšný start NR "Зенит-3SLБФ" dne 26.12.17. si připíše do statistiky kdo? Ukrajina, Rusko, Kazachstán nebo USA?

[quote]Úspěšný start NR "Зенит-3SLБФ" dne 26.12.17. si připíše do statistiky kdo? Ukrajina, Rusko, Kazachstán nebo USA? [/quote]

IMHO Ukrajina.

[quote][quote]Úspěšný start NR "Зенит-3SLБФ" dne 26.12.17. si připíše do statistiky kdo? Ukrajina, Rusko, Kazachstán nebo USA? [/quote]

IMHO Ukrajina. [/quote]
Ale jak podle: http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=26990.msg1760561#msg176... tak i podle: http://novosti-kosmonavtiki.ru/forum/messages/forum14/topic16307/message... je to vedeno jako ruský start.

Ruský či ukrajinský štart to je fuck, pretože Angosat-1 prerušil spojenie s kontrolným strediskom. Štart rakety úspešný, ale družica už menej. Kto ju vyrobil?
http://www.russianspaceweb.com/zenit-angosat-launch.html

[quote] Štart rakety úspešný, ale družica už menej. Kto ju vyrobil? [/quote]

Kdo ji vyrobil je ve vámi odkazovaném článku. RKK Energija.

Spojení s družicí obnoveno

[url]http://tass.com/science/983564[/url]

Tady to je Ukrajina i Rusko

https://en.wikipedia.org/wiki/2017_in_spaceflight#By_rocket

Tady jen Ukrajina

https://en.wikipedia.org/wiki/2017_in_spaceflight#By_country

Nějaký standard pro označování asi neexistuje...

ukrajinská raketa - do ktorej rusi dodávajú motory prveho stupòa aj riadiaci systém...

[quote]ukrajinská raketa - do ktorej rusi dodávajú motory prveho stupòa aj riadiaci systém... [/quote]

Je otázka, jestli jí nazvat "ukrajinská", když Rusové do ní dodávají hlavní motor 1. stupně o tahu 800 tun, hlavný motor druhého stupně RD 120, celý třetí stupeò (nyní to byl Fregat, dříve také Block DM), dále řídící systém. Podle dřívějších údajů, hodnota ruského podílu je min 75%.

nie som istý, mám ale zafixované, že RD-120 vyvinuli v Energomaš, ale robili v Južmaš

[quote]Je otázka, jestli jí nazvat "ukrajinská".... [/quote]

Za rozhodující bych považoval původ rakety = sídlo konstrukční kanceláře.

A Zenit vymysleli Ukrajinci. Teda občané Ukrajinské SSR - ruskojazyční inženýři vesměs ruské národnosti - z KB Južnoje v Dněpropetrovsku.

Tím chci říct, že např. Hyundai z Nošovic jsou korejská auta, i když smontovaná v Česku z dílů vyrobených bůhvíkde.

https://spaceflightnow.com/2017/12/29/communications-restored-with-newly...
S Angosatem 1 bylo obnoveno spojení, všechny systémy pracují normálně a bude postupně driftovat do své operační polohy 13° E nad rovníkem.

U rakety Zenit, dříve jsem někde četl, že ruský podíl je nejméně 75%, v čemž hlavní podíl je v Motoru RD 171, třetím stupni (Block DM nebo Fregat) a řídícím systému.
Co se týká motoru RD 120, viz https://en.wikipedia.org/wiki/RD-120 – History.
Čekla ho obvyklý osud u většiny ruských motorů : vývoj a konstrukce prototypů a prvních kusů prováděl Energomash v Moskvě a u menších motorů sériová výroba byla předána jinam – zde Južnoje na Ukrajině. Myslím že to bylo už při stavbě Zenit 3SL pro Sea Launch.
Podobně je to i u raket, např. Angara: První kusy musel vyrobit Chruničev, motory Energomash a sériová výroba motorů RD 191 se se má rozběhnout v podniku Proton PM v Permu, sériová výroba raket Angara bude v moderním podniku v Omsku od r. 2020: http://www.russianspaceweb.com/angara-production.html

[quote]Je zajímavé, že Fregat zřejmě vyvedl Angosat přímo na GEO, nikoliv jen na GTO:
viz: http://www.russianspaceweb.com/zenit-angosat-launch.html

Cituji: The third maneuver also did most of the job of tilting the orbital plane of the mission to match the Equatorial plane. The Angosat-1 spacecraft separated two minutes after an almost nine-minute firing of the main engine, completing the mission nearly nine hours after the launch. [/quote]
Podle Roskosmosu byl Angosat vyveden na GTO a na GEO se dostal pomocí vlastního motoru. Viz: https: //www.roscosmos.ru/24513/ P.S.: lze to přepnout i do angličtiny.

Pages