SpaceX satelity (Starlink)
Primary tabs
Na privátním vystoupení v pátek 16.1.2015 Elon Musk zveřejnil detaily o záměru vybudovat novou pobočku SpaceX v Seattlu, která se bude zabývat masovou výrobou satelitů.
Hlavním výrobním programem mají být několik set kg těžké vysoce pokročilé telekomunikační družice s hallovým pohonem pro celosvětově dostupný internet za nízkou cenu.
Muskovy plány zahrnují také satelitní komunikační sí na oběžné dráze Marsu a stavbu vědeckých satelitů.
Soustava terestriální sítě družic má kroužit ve výšce kolem 750 mi nebo 1100 km a má obsahovat přes 4000 satelitů. První vypuštění družic z dílen SpX můžeme očekávat NET 2020.
Plánovaná investice v řádu 10 mld $ má být rozprostřena do následujících 12-15 let a Musk neplánuje, že by ji celou financoval ze svých zdrojů.
Muskův plán na rychlý \"kosmický internet\" je přímou konkurencí záměru fy OneWeb (Branson/Wyler) , který byl oznámen jen o den dříve.
http://www.businessweek.com/articles/2015-01-17/elon-musk-and-spacex-pla...
http://www.businessweek.com/articles/2015-01-17/elon-musk-and-spacex-pla...
[img]http://cdn.geekwire.com/wp-content/uploads/2015/01/IMG_4691-620x413.jpg [/img]
- Log in to post comments
- 10 reads
niekto tu nieco brbtal o tom ako neexistuje dopyt pre desiat
niekto tu nieco brbtal o tom ako neexistuje dopyt pre desiatky startov rocne. Tu ho mate. Zase bol o krok pred vami chlapci ;) :D
Podle tohoto [url=http://www.geekwire.com/2015/spacexs-new-s
Podle tohoto [url=http://www.geekwire.com/2015/spacexs-new-seattle-area-office-redmond-elo... [/url] má být nové sídlo pobočky v Seattlu umístěno v blízkosti HQ Microsoftu v Redmondu, ve dvoupodlažní budově o rozloze 2800 m^2.
Firma je momentálně ve fázi získávání povolení pro rozsáhlou renovaci této budovy. Do tří až čtyř let by zde mělo na satelitech pracovat kolem 1000 zaměstnanců.
[img]http://cdn.geekwire.com/wp-content/uploads/2015/01/IMG_8441-620x383.jpg [/img]
[quote]niekto tu nieco brbtal o tom ako neexistuje dopyt pre
[quote]niekto tu nieco brbtal o tom ako neexistuje dopyt pre desiatky startov rocne. Tu ho mate. Zase bol o krok pred vami chlapci ;) :D [/quote]
Očividně Muska považuješ za zázračného průkopníka, něco jako Edison, Ford a podobně (já taky). Pokud by to byla pravda, pak by se snad vesmír mohl v relativně dohledné době stát celkem běžným prostředím pro podnikání s masovými investicemi. Jo, kéž by to tak bylo!
Mně tedy nápad poslat 4000 satelitů na nízkou dráhu za účel
Mně tedy nápad poslat 4000 satelitů na nízkou dráhu za účelem satel. internetu přijde zrovna tak šílený, jako kdybych chtěl dopravovat zboží z Číny na malých bárkách v počtu několika set tisíc kusů .
[quote]Mně tedy nápad poslat 4000 satelitů na nízkou dráhu
[quote]Mně tedy nápad poslat 4000 satelitů na nízkou dráhu za účelem satel. internetu přijde zrovna tak šílený, jako kdybych chtěl dopravovat zboží z Číny na malých bárkách v počtu několika set tisíc kusů . [/quote]
Zle sa na to pozeráte. Mnoho satelitov = mnoho kozmického odpadu. Ten bude treba odstráni. V blízkej budúcnosti niekto nájde spôsob ako ho likvidova. NASA a ekologické organizácie budú musie nájs prostriedky na likvidáciu kozmického odpadu, niekto si zas naplní vrecká ;)
[quote]Mně tedy nápad poslat 4000 satelitů na nízkou dráhu
[quote]Mně tedy nápad poslat 4000 satelitů na nízkou dráhu za účelem satel. internetu přijde zrovna tak šílený, jako kdybych chtěl dopravovat zboží z Číny na malých bárkách v počtu několika set tisíc kusů . [/quote]
Mně se právě vláčky jeví jako jediná možnost na LEO. Šířka pásma, velikost antény - nebo obecněji komplexnost datového terminálu, a počet satelitů jsou tři protichůdné parametry. A pokud Musk chce velký počet rozumně levných širokopásmových terminálů, tak se prostě ten třetí parametr musí podvolit. (A o čím větším počtu koncových stanic se bavíme, tím je důležitější, aby byly levnější.)
Ty bárky jsou zcela scestný příklad, protože tady jde o prostorové a frekvenční multiplexování masivního elektromagnetického provozu. [Upraveno 17.1.2015 Geal]
[quote][quote]Mně tedy nápad poslat 4000 satelitů na nízkou
[quote][quote]Mně tedy nápad poslat 4000 satelitů na nízkou dráhu za účelem satel. internetu přijde zrovna tak šílený, jako kdybych chtěl dopravovat zboží z Číny na malých bárkách v počtu několika set tisíc kusů . [/quote]
Zle sa na to pozeráte. Mnoho satelitov = mnoho kozmického odpadu. Ten bude treba odstráni. V blízkej budúcnosti niekto nájde spôsob ako ho likvidova. NASA a ekologické organizácie budú musie nájs prostriedky na likvidáciu kozmického odpadu, niekto si zas naplní vrecká ;) [/quote]
:D tak toto je pekne uletena konspiracia. Vysvetlite mi preco niekto netaha tie peniaze od vlady uz teraz? Odpadu mame viac nez dost. Pockat,viem - vsetci komercni operatori chcu povzniest ludstvo, len ten parchant Musk stale vymysla jak vladu vycicat...:D
Mimochodem, levné a velkosériově vyráběné komunikační sateli
Mimochodem, levné a velkosériově vyráběné komunikační satelity by mohly být zajímavý náklad pro testovací lety FH-R a v budoucnu MCT. Když se to nezdaří, náklad aspoò není jedinečný. Když se to podaří, testy nosičů na sebe vydělají samy.
[quote] Mně se právě vláčky jeví jako jediná možnost na LEO
[quote]
Mně se právě vláčky jeví jako jediná možnost na LEO. A pokud Musk chce velký počet rozumně levných širokopásmových terminálů, tak se prostě ten třetí parametr musí podvolit. (A o čím větším počtu koncových stanic se bavíme, tím je důležitější, aby byly levnější.)
[/quote]
Vidím, že hlavní parametr, o který jde, je co největší zisk. Je potřeba celou sféru zaneřádit jak mechanicky, tak vizuálně tak i elektromagneticky. A mít to hezky pod svoji kontrolou.
Jako astronomovi se mi samozřejmě nelíbí, že na minimálně každých 10°^2 budu mít těleso, které je vidět neozbrojeným okem. Pokud budu radioastronom, týká se mě i to elmag. spektrum.
:D:D pani vy dnes perlite. Jasne Muskovi ide o zisk, dokazuj
:D:D pani vy dnes perlite. Jasne Muskovi ide o zisk, dokazuje to kazdy den.
Jedine kvoli zisku opustil zivoriaci sektor IT a vrhol sa do lukrativneho biznisu revolucnych raketovych technologii a elektromobilov. Tam ma zisky iste, riziko ziadne, s konkurenciou zatoci za par dni... to uz sa oplati vrazit do toho aj svoju poslednu miliardu :D
vy ste teda srandisti...
[quote][quote]Zle sa na to pozeráte. Mnoho satelitov = mnoho
[quote][quote]Zle sa na to pozeráte. Mnoho satelitov = mnoho kozmického odpadu ...[/quote]
:D tak toto je pekne uletena konspiracia. Vysvetlite mi preco niekto netaha tie peniaze od vlady uz teraz? Odpadu mame viac nez dost. Pockat,viem - vsetci komercni operatori chcu povzniest ludstvo, len ten parchant Musk stale vymysla jak vladu vycicat...:D [/quote]
Drahý môj princ Yamato. Bolo to myslené ako vtip. Netušil som že práve Ty sa na to chytíš :D :)
[Editoval 17.1.2015 fritz.lochmann]
no ja neviem, obcas tu citam vtipy ktorych autori sa tvaria
no ja neviem, obcas tu citam vtipy ktorych autori sa tvaria ze to myslia vazne ;)
p.s. inak nemozem byt radsej sejk? v dnesnej dobe byt princom je na dve veci... ;):D [Edited on 17.1.2015 yamato]
[quote]no ja neviem, obcas tu citam vtipy ktorych autori sa
[quote]no ja neviem, obcas tu citam vtipy ktorych autori sa tvaria ze to myslia vazne ;)
p.s. inak nemozem byt radsej sejk? v dnesnej dobe byt princom je na dve veci... ;):D [Edited on 17.1.2015 yamato] [/quote]Princ znelo lepšie než provincia či bojová loď ;) Inak šejkov syn je tiež princ. Ale to máš jedno. No vidím že sme nejako odleteli od témy ;)
Skôr si myslím, že týmto sme bližšie ku vzbure strojov, než k lacnému Internetu nad Afrikou.
[quote] Skôr si myslím, že týmto sme bližšie ku vzbure stro
[quote]
Skôr si myslím, že týmto sme bližšie ku vzbure strojov, než k lacnému Internetu nad Afrikou. [/quote]
musk ohlasil aj financovanie vyskumu hrozby AI. Neboj, vsecko je podchytene ;):D
Amatérské video z akce v Seattle Center 16.1. http://youtu.b
Amatérské video z akce v Seattle Center 16.1. http://youtu.be/AHeZHyOnsm4
Doslovný přepis Muskova projevu a odpovědí na otázky z publi
Doslovný přepis Muskova projevu a odpovědí na otázky z publika http://shitelonsays.com/transcript/spacex-seattle-2015-2015-01-15
... jedna Elonova poznámka na okraj: Ironically, the server room at SpaceX jokingly was called SkyNet.
A pak se nedivme, že začal financovat výzkum bezpečnosti AI :D
Edit:
na webu se najde všechno .... i serverovna SpX v Hawthorne. :)
[img=tbn]https://farm8.staticflickr.com/7423/9848225175_2b66555bd3_c.jpg [/img]
[img=800]https://pbs.twimg.com/media/Bo20AwoIcAAQSKs.jpg:large [/img]
A je to tady - Google se chystá investovat své prostředky do
A je to tady - Google se chystá investovat své prostředky do SpX, aby tak podpořil projekt globálního komunikačního systému - satelitního internetu. Podle informovaného zdroje by mohlo jít až o 1 mld USD. Zřejmě je to stále méně, než kolik by je stál projekt Google Fiber.
Myslím, že s tímto investorem za zády má SpX jednoznačnou výhodu před konkurencí, i když ta má v rukávu licenci na vysílací pásmo (do 2019).
http://www.geekwire.com/2015/report-google-talks-invest-spacex-boosting-...
https://www.theinformation.com/Google-Nears-Major-Investment-in-SpaceX-t...
Elon Musk chce přivést internet na Mars. http://www.unive
Elon Musk chce přivést internet na Mars.
http://www.universetoday.com/118347/elon-musk-wants-to-bring-the-interne...
Google investoval 1 mld USD do SpX na podporu rozvoje sateli
Google investoval 1 mld USD do SpX na podporu rozvoje satelitní sítě pro rychlý internet.
http://www.nytimes.com/2015/01/21/technology/google-makes-1-billion-inve...
Těch 4000 Muskových satelitů je imho fakt hovadina, navíc na
Těch 4000 Muskových satelitů je imho fakt hovadina, navíc na dráze 1100 km vysoko? Tam už je životnost smetí/vyřazených družic v řádu století, takže v žádném případě. Je sice fakt, že nejvíc zadělané jsou orbity do 800 km, ale proč ničit další. Mobilní sítě pokrývají nebo do tří let pokryjí internetem 90% populace schopné se připojit (alfabetů), těch zbylých 10% jim to nezaplatí, protože jsou chudí. Je to nesmysl.
Dalsi nezmysel po elektrickych autach, 9motorovych skakajuci
Dalsi nezmysel po elektrickych autach, 9motorovych skakajucich raketach a sukromnych vesmirnych lodiach ;) Chjo, ten chlap sa nikdy nepouci :D:D
Tak tak yamato. I v tom Gooooglu jsou úplní dementi co ničem
Tak tak yamato. I v tom Gooooglu jsou úplní dementi co ničemu nerozumí a dají mu na jeho hračky miliardu dolarů.... :cool:
[quote]Dalsi nezmysel po elektrickych autach, 9motorovych sk
[quote]Dalsi nezmysel po elektrickych autach, 9motorovych skakajucich raketach a sukromnych vesmirnych lodiach ;) Chjo, ten chlap sa nikdy nepouci :D:D [/quote]
Elektrické auta uspěly, protože lidé nejsou ohledně ekologie rozumní, USA jsou dost bohaté a velké, aby si to mohli dovolit. 9motorová skákající raketa uspěla díky tomu, že NASA potřebovala dopravit náklad na ISS a měla na to prachy, ale ne techniku, když dostala nařízeno vyřazení raketoplánů bez náhrady. Soukromé vesmírné lodě pak z toho dál vycházejí.
Neexistuje a nebude existovat trh, který tohle zaplatí - leda že by ekoteroristé zakázali pozemní mobilní vysílače kvůli ohrožení zdraví anikoho nenapadlo obnovit pozemní optické sítě.
4000 satelitů při 20leté životnosti znamená vypouštět 200 ročně.
[quote]Tak tak yamato. I v tom Gooooglu jsou úplní dementi c
[quote]Tak tak yamato. I v tom Gooooglu jsou úplní dementi co ničemu nerozumí a dají mu na jeho hračky miliardu dolarů.... :cool: [/quote]
Musk jenom rozšířil řadu jiných, kteří se domnívají, že velký úspěch v nějakém odvětví je opravòuje k tomu, aby se považovali za odborníky na cokoliv a to to i na obory, v nichž jsou úplnými laiky.
Co by asi tak google mohol vediet o internete...
Co by asi tak google mohol vediet o internete...
[quote][quote]Tak tak yamato. I v tom Gooooglu jsou úplní de
[quote][quote]Tak tak yamato. I v tom Gooooglu jsou úplní dementi co ničemu nerozumí a dají mu na jeho hračky miliardu dolarů.... :cool: [/quote]Musk jenom rozšířil řadu jiných, kteří se domnívají, že velký úspěch v nějakém odvětví je opravòuje k tomu, aby se považovali za odborníky na cokoliv a to to i na obory, v nichž jsou úplnými laiky. [/quote] Zajímavé, jak ten "laik", co má vystudovaný "jen" obchod a aplikovanou fyziku, vytřel zrak všem zavedeným finančním institucím, když zrealizoval funkční platební online systém PayPal. :D
Fakt si myslíš Ervé, že na celý nápad s výrobou vlastních družic, satelitním internetem, výškou jejich oběžné dráhy a velikostí konstelace, přišel Musk sám? To je týmový job. On to jako CEO prezentoval navenek.
[quote] Musk jenom rozšířil řadu jiných, kteří se domníva
[quote]
Musk jenom rozšířil řadu jiných, kteří se domnívají, že velký úspěch v nějakém odvětví je opravòuje k tomu, aby se považovali za odborníky na cokoliv a to to i na obory, v nichž jsou úplnými laiky. [/quote]
Tak tak, to ze zarabal peniaze na pocitacovych hrach vo veku ked sme my bojovali s pupakmi, ani to ze svoje prve miliardy zarobil na systeme internetovych platieb, ho neopravnuje mysliet si, ze v obore IT je nejaky odbornik.
Ono ja mam niekedy pocit dejavu. Ani tak nejde o to ci internet, elektromobily alebo rakety. Uz to poznam naspamat - 1.nemoze to vyjst, nic o tom nevie 2. nevyjde to, ale drzim palce 3. vyslo to len preto, ze mu pomohol ten alebo onen, pretoze nieco potreboval alebo podporoval (zaujimave je ze vzdy vsetko chcu asi iba od firiem Elona Muska - USA ma zrejme v rozpocte polozku "neferove zvyhodnovanie Elona Muska")
[quote]Těch 4000 Muskových satelitů je imho fakt hovadina, n
[quote]Těch 4000 Muskových satelitů je imho fakt hovadina, navíc na dráze 1100 km vysoko? Tam už je životnost smetí/vyřazených družic v řádu století, takže v žádném případě. Je sice fakt, že nejvíc zadělané jsou orbity do 800 km, ale proč ničit další. [/quote]
No já nevím, že by zrovna tohle byl důvod, proč je stahování vyřazených satelitů z orbity nedílnou součástí Muskova plánu? ;)
[quote]Mobilní sítě pokrývají nebo do tří let pokryjí internetem 90% populace schopné se připojit (alfabetů), těch zbylých 10% jim to nezaplatí, protože jsou chudí. Je to nesmysl. [/quote]
Jasně, a budou chudí navždy. A stejně tak natahat moderní optiku po americkém venkově a všech těch farmičkách je hotovka, že? Apropos, další důvod pro mnoho Američanů: [url]http://goo.gl/mwhXex[/url]
Nemluvě o tom, že na mnoha místech v Africe apod. už připojení k dispozici je, ale s takovými parametry, že i tohle by byl obrovský skok v kvalitě. A pokud je tu navíc potenciál přivést ze zbytku světa do USA třebas i malý zisk na přípojku, ale zato z obrovského počtu přípojek, neumím si představit, jak by po tomhle mohla velká firma neskočit (už kvůli úsporám z rozsahu).
[quote]Elektrické auta uspěly, protože lidé nejsou ohledně ekologie rozumní, USA jsou dost bohaté a velké, aby si to mohli dovolit.[/quote]
Nebo možná proto, že ve skutečnosti jsou rozumní, vezmeme-li v úvahu, že už teď žije 60% Američanů v místech se zdravotně výrazně nevyhovující kvalitou vzduchu? [url] http://www.sciencedaily.com/releases/2009/04/090429131158.htm[/url]
A je otázka, jestli si Američané spíše můžou dovolit zpočátku o něco dražší elektromobily, nebo pro ně už tak příšerně drahou zdravotní péči. Spousta Američanů má automobil proto, že ho prostě mít musejí (jinak jsou nezaměstnatelní), ale s pojištěním už jsou na tom mnohem hůře.
[quote]Těch 4000 Muskových satelitů je imho fakt hovadina, n
[quote]Těch 4000 Muskových satelitů je imho fakt hovadina, navíc na dráze 1100 km vysoko? Tam už je životnost smetí/vyřazených družic v řádu století, takže v žádném případě.[/quote]
Musk samozřejmě počítá s motorickou deorbitací vysloužilých družic před koncem jejich životnosti. Případný výpadek motoru, nebo neovladatelnost z jiného důvodu se dá vyřešit deorbitem pomocí zcela nezávislého mechanismu s tetherem, který družici stáhne například po pevně stanovené době z orbity dolů. Levné, lehké a spolehlivé řešení.
K plodnej debate o tom, ako svet vlastne nepotrebuje interne
K plodnej debate o tom, ako svet vlastne nepotrebuje internet (ak ho ma poskytovat Musk) pridam este ten postreh, ze cina v poslednej dobe skupila celu afriku. Zrejme to bude oznacene za blbost, ale myslim si ze cinske fabriky v afrike budu fungovat lepsie, ked budu mat pripojenie na web :D
Tisice dedin a mesteciek v ruskej stepi teraz vynechajme, a s nepredvidatelnou kvalitou pripojenia v roznych castiach sveta sa nejako vyrovname, ze ano...
Hlavne si predstavte necenzurovany internet. Protoze na uzem
Hlavne si predstavte necenzurovany internet. Protoze na uzemi toho ktereho statu nebudou zadne BTS nebo infrastruktura, ktere by mel ten ktery diktator pod palcem.
[quote]Hlavne si predstavte necenzurovany internet. Protoze
[quote]Hlavne si predstavte necenzurovany internet. Protoze na uzemi toho ktereho statu nebudou zadne BTS nebo infrastruktura, ktere by mel ten ktery diktator pod palcem. [/quote] No, na toto téma se 16.1. taky mluvilo - EM počítá s tím, že některé státy budou proti internetu z kosmu a budou se tomu nějakým způsobem bránit. Elon jen doufá, že mu nebudou chtít ty družice rovnou sestřelovat. Prostě když si to třeba Severní Korea, nebo Irák nějak na mezinárodním fóru vydupou, tak nebudou satelity přelétající nad jejich územím vysílat dolů. Sice to bude náročné, ale zřejmě technicky proveditelné - jen SW řešení.
Ad-že je to blbost: Jasně, Musk má okolo sebe tým z první li
Ad-že je to blbost: Jasně, Musk má okolo sebe tým z první ligy, ale ne, běžný český internetový diskutér to ví samozřejmě líp, proč to nejde a proč to je špatně. To je takový smutně český, nic nedělat a do všeho [color=red]...[/color] Obávám se, že všechny tyto laické námitky Musk se svými lidmi prodiskutovali asi tak tisíckrát. A pokud do toho jde Google a dá miliardu, tak se jim to asi musí sakra pozdávat. Kromě toho to ani není podstatný. Je super, že tady je další člověk, co má koule a zároveò nemá v hlavě [color=red]...[/color] , má zároveò prachy, není to žádný blouznivec, ale je určitým způsobem dítě-je to pohyb vpřed a něco z toho určitě vypadne. [Upraveno 21.1.2015 Pavel007]
[color=red]Mod: Z příspěvku byly odstraněny vulgární výrazy. Neporušujte pravidla diskuse 1.3 a 1.4. Při dalším opakování bude smazán celý příspěvek.[/color]
[quote]Hlavne si predstavte necenzurovany internet. Protoze
[quote]Hlavne si predstavte necenzurovany internet. Protoze na uzemi toho ktereho statu nebudou zadne BTS nebo infrastruktura, ktere by mel ten ktery diktator pod palcem. [/quote]
Signál z družic je slabý. Pokud to tedy nevypnou sami, tak se bude signál z jeho družic prostě rušit.
Případně lze směrem k nim vysílat rušící signál co ruší spojení od těch terminálu (taky nebudou mít jistě nijak silný výkon) výhodou této metody pro ně, že by mohly rušit takto signál částečně i mimo své území a tak je přímo donutit přijmout kompromis a spojení z jejich území neumožnit.
A i možnost následné lokalizace těch přijímačů a následně těm uživatelům bude napařena vysoká pokuta pokud to bude jen zakázané (nikoliv třeba protistátní - pak by bylo třeba i automatické obvinění z toho že jste chtěl vyzradit nepříteli tajné informace).
[quote]aické námitky Musk se svými lidmi prodiskutovali asi tak tisíckrát. [/quote]
Záleží dost kolik bude třeba výhledu na oblohu - ono pokud je vidět jen malá část oblohy z důvodu okolních kopců či zástavby tak prostě tam nemusí být vždy vidět na družici - prostě zorný úhel je příliš malý - a tak spojení nebude trvalé.
Stačí se podívat na Iridium - prostě to dopadlo trošku jinak než se počítalo.
Citace:
Ačkoli byla cena sítě odhadována na 6 miliard dolarů, noví vlastníci ji získali za pouhých 25 milionů.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Iridium_Satellite_LLC
Pak asi kdo měl v té době pravdu - ti co v to nevěřili prostě právě kvůli příliš velkým nákladům a malému reálnému počtu zákazníků a nebo ten kdo s tím přišel.
Třeba si v té rozvojové zemi zaplatí raději za trošku pomalejší + delší odezvy - satelitní internet přes geo-družice, který zřejmě bude stále o dost levnější. Totéž i v těch fabrikách v Africe - na přenos dat dostatečný a surfování tam nemusí být příliš zapotřebí - obchodní oddělení tam jistě sídlit nebude a technici údržby pro vyhledání dokumentace se jistě spokojí s tím co mají.
Případně lze vybudovat za dle mne celkem přijatelných nákladů sí Mikrovlnných spojů pro tyto továrny - pro případné rejpaly - jejich napájení už je už dlouho v odlehlých končinách řešeno ze solárních panelů + akumulátorů.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mikrovlnn%C3%BD_spoj
Prostě jim stačí když mají hluboko do kapsy alespoò nějaký internet - tedy ten přes geo-družice - pro uspokojení jejich potřeb. Víc vysedávat u webu se jim stejně nemusí chtít - není to jejich koníček.
A u těch Amerických farem je právě nejlepší volbou ten bezdrátový internet - samozřejmě s vybavením od výrobce k tomu určeným - vyhrazené frekvence jen pro toho konkrétního poskytovatele a i dostatečný výkon - nikoliv tedy nějaké amatérské pokusy jako u nás s WiFi.
To že se něco u nás příliš nepoužívá - nebo jsme malá země a celkem dost zalidněná. Tak to ještě neznamená, že v málo zalidněném území to není dobrá alternativa právě místo toho tahání optických kabelů - její kapacita je právě jen pro těch pár klidně jen desítek uživatelů prostě dostatečná.
[Upraveno 22.1.2015 tycka]
No jo, to je samý třeba a dle mne-právě si myslím, že zrovna
No jo, to je samý třeba a dle mne-právě si myslím, že zrovna přesně takovýhle "třeba" a "dle mne" mají vyřešený a prodiskutovaný a na Iridium tam zcela určitě taky došlo :). Když to tady napadne laiky v Čechách, tak nevěřím, že tohle všecko nevědí i oni a vidí tam ten ekonomický smysl a cílovou skupinu, když už do toho s tím googlem jdou... Nechme se překvapit, určitě hned nevysypou ty největší trumfy...
[quote]Signál z družic je slabý. Pokud to tedy nevypnou sami
[quote]Signál z družic je slabý. Pokud to tedy nevypnou sami, tak se bude signál z jeho družic prostě rušit. Případně lze směrem k nim vysílat rušící signál co ruší spojení od těch terminálu (taky nebudou mít jistě nijak silný výkon) výhodou této metody pro ně, že by mohly rušit takto signál částečně i mimo své území a tak je přímo donutit přijmout kompromis a spojení z jejich území neumožnit.[/quote]
To by pro rádobyrušitele mohl být problém, pokud družice jsou v LEO a ty antény budou phased arrays. Ba co víc, já očekávám, že kvůli dosažení maximální šířky pásma mezi zemí a družicí bude použito masivní prostorové multiplexování, tj. jak antény na zemi, tak antény na družicích budou pracovat s úzkými laloky (tedy ve výsledku něco jako "dynamické" virtuální point-to-point spoje). Vysílání ze země k družici sice asi bude v porovnání s vysíláním z družice na zemi o něco "rušitelnější" kvůli tzv. thinned array curse, ale i tak by předpokládalo široké nasazení všesměrových a širokospektrálních rušiček, protože každá jednotlivá rušička bude neúčinná vůči všem kanálům, v jejichž anténním svazku se nebude nacházet. Takže vysoká úroveò výkonové spektrální hustoty (jde o rušičky) krát velká šířka pásma (kvůli požadované vysoké rychlosti, navíc umožòující efektivní pseudonáhodný frequency hopping) krát velký počet rušiček (aby se v každém laloku celého systému vždy nacházela aspoò jedna) rovná se veliké technické nároky na zarušení celého systému (taktéž spotřeba energie). Navíc ani není jisté, že ten systém nebude schopný přepnout do pomalejšího režimu (snížení poměru signál/šum sice nutně omezí rychlost, ale nemusí zcela znemožnít správně řešený digitální provoz).
EDIT: Tak mě napadlo, že mikrovlnné vysílače s takto vysokým CW výkonem dost možná ani neexistují... Možná tak masivní magnetrony, ale ty zase pokud vím nejsou širokospektrální.
[quote]Záleží dost kolik bude třeba výhledu na oblohu - ono pokud je vidět jen malá část oblohy z důvodu okolních kopců či zástavby tak prostě tam nemusí být vždy vidět na družici - prostě zorný úhel je příliš malý - a tak spojení nebude trvalé.[/quote]
Jestli jsem ten systém pochopil správně, půl hemisféry by mělo bohatě stačit. [Upraveno 22.1.2015 Geal]
[quote] Jestli jsem ten systém pochopil správně, půl hemisf
[quote] Jestli jsem ten systém pochopil správně, půl hemisféry by mělo bohatě stačit. [/quote]
Tak to bude v těch městech problém - často je vidět jen malá část oblohy a z okna, kde by právě by mohla být anténa s WiFi routerem - pro toho uživatele bytu je často vidět jen sousední barák a jen malý kus oblohy.
Takže provoz terminálu ve městech proto nebude spíše možný a nebo za cenu hledání místa kde to bude fungovat.
Proto ve městech tedy opravdu spíše mobilní sítě s technologií LTE .
A rozhodně se nedá očekávat, že to budou ty provozovatelé mobilních sítí nějak podporovat - tedy že by snad nabídly výhodnou kombinaci LTE a tohoto satelitního internetu pro venkov - spíše to bude pro ně konkurent číslo 1 - vezme jim totiž část zákazníků třeba v rodinných domcích (myslím tím zástavbu rodinných domků kolem velkých měst), kde je velmi dobrý výhled na oblohu zato optické nebo sítě kabelové TV s internetem tam neexistují a dnes to právě často řeší mobilním 3G připojením.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Long_Term_Evolution
Bylo by dobré, kdyby se tu vyjádřili odborníci. Vyjádření o
Bylo by dobré, kdyby se tu vyjádřili odborníci. Vyjádření obdivovatelů Muska nic neříká k vlastní problematice. Nevím s jakým zařízením se bude moc komunikovat se satelitem. Přeci jen je podstatný rozdíl mezi Wi-Fi ve městě na vzdálenost 2-3 km, a k satelitu na 1000 km. Zrovna tak cena pozemního zařízení nebude asi podobná. Netuším, proč bych měl jásat nad možností jít přes satelit- tady bych rád, opravdu slyšel neideologické vysvětlení.
[quote]Bylo by dobré, kdyby se tu vyjádřili odborníci.[/quo
[quote]Bylo by dobré, kdyby se tu vyjádřili odborníci.[/quote]
A čo si vy predstavujete pod takým slovom 'odborník'?
[quote]Přeci jen je podstatný rozdíl mezi Wi-Fi ve městě na
[quote]Přeci jen je podstatný rozdíl mezi Wi-Fi ve městě na vzdálenost 2-3 km, a k satelitu na 1000 km. Zrovna tak cena pozemního zařízení nebude asi podobná. [/quote]
Cena pozemního terminálu je momentálně odhadována na 100 - 300 USD
[quote]Netuším, proč bych měl jásat nad možností jít přes satelit- tady bych rád, opravdu slyšel neideologické vysvětlení. [/quote]Nikdo vás tu nenutí k jásotu, ani k přechodu na satelitní internet, který tu nebude dřív než za 5-10 let. ;)
Přejde na něj jen ten, pro koho to bude v té době výhodnější, než jiné řešení.
jasat budu asi v prvom rade obyvatelia lazov, polarni vyskum
jasat budu asi v prvom rade obyvatelia lazov, polarni vyskumnici a podobne :) v druhom rade obyvatelia miest so zlym pripojenim.
Neviem preco my cesi a slovaci okamzite uvazujeme "co ja z toho budu mit?" Zabudame ze zijeme v jednej z najrozvinutejsich casti sveta.
[quote]jasat budu asi v prvom rade obyvatelia lazov, polarni
[quote]jasat budu asi v prvom rade obyvatelia lazov, polarni vyskumnici a podobne :) [/quote]
No tak to, jestli se na polární výzkumníky vůbec dostane, bude asi záležet na konkrétních oběžných drahách. Jestli dráhy s nižším sklonem zjednoduší lepší pokrytí více obydlených oblastí, není důvod předpokládat, že je nepoužijí jen kvůli pár tuctům vědců.
[quote] [quote] Jestli jsem ten systém pochopil správně, půl
[quote] [quote] Jestli jsem ten systém pochopil správně, půl hemisféry by mělo bohatě stačit. [/quote]Tak to bude v těch městech problém - často je vidět jen malá část oblohy a z okna, kde by právě by mohla být anténa s WiFi routerem - pro toho uživatele bytu je často vidět jen sousední barák a jen malý kus oblohy.
Takže provoz terminálu ve městech proto nebude spíše možný a nebo za cenu hledání místa kde to bude fungovat. [/quote] Elon nastínil budoucí cílovou skupinu uživatelů takto:
The goal will be to have the majority of long distance Internet traffic go over this network and about 10% of local consumer and business traffic. So that's - probably 90% of people's local access will still come from fiber but we'll do about 10% business to consumer direct and more than half of the long distance traffic.
A dává jeden příklad:
As you guys may know, the speed of light in vacuum is somewhere 40% to 50% faster than in fiber. So you can actually do long distance communication faster if you route it through vacuum than if you route it through fiber. It can also go through far fewer hops. Let's say you want to communicate from Seattle to South Africa. If you look at the actual path it takes, that's extremely convoluted. It'll follow the outline of the continents. It'll go through 200 routers and repeaters and the latency is extremely bad. Whereas, if you did it with a satellite network, you could actually do it in two or three hops. Well, maybe four hops. It depends on the altitude of the satellites and what the capacity and things are. But basically, let's say, at least an order of magnitude fewer repeaters or routers and then going through space at 50% faster speed of light. So it seems from a physics standpoint inherently better to do the long distance Internet traffic through space and then space is also really good for sparse connectivity.
No ale jestli Musk chce obsloužit lokálně třebas i jen deset
No ale jestli Musk chce obsloužit lokálně třebas i jen deset procent Američanů, bude to pro těch zbývajících devadesát procent mít nepřímý důsledek alespoò v tom, že vohnouti typu Comcastu a jemu podobných budou pro změnu zase mít konkurenci, a nebudou moci se svými zákazníky neustále vyj****at, protože ti jim konečně budou moci někam utéct, bez ohledu na no, v jaké komunikačně-oligopolní oblasti se zrovna nacházejí. Takže pokud se ten projekt povede, bude to mít pozitivní důsledky pro všechny.
No a pak jsou tu ještě všechny ty "municipal fiber" projekty, které by díky tomuhle mohly získat pořádnou národní a mezinárodní interkonektivitu, opět bez toho, aby s nimi někdo vytřel podlahu.
[quote]jasat budu asi v prvom rade obyvatelia lazov, polarni
[quote]jasat budu asi v prvom rade obyvatelia lazov, polarni vyskumnici a podobne :) v druhom rade obyvatelia miest so zlym pripojenim.
Neviem preco my cesi a slovaci okamzite uvazujeme "co ja z toho budu mit?" Zabudame ze zijeme v jednej z najrozvinutejsich casti sveta. [/quote]
Jenže ty již dnes mohou využít internet přes GEO-DRUŽICE - tedy kromě těch polárníků - u těch již může být komunikace problémem - viditelnost družice nad rovníkem z pólů.
A právě pro tyto družice to bude zřejmě největší možné ohrožení.
Zařízení pro tento satelitní internet zřejmě by bylo menší a lepší doba odezvy a možná i větší kapacita připojení než u připojení přes GEO družice.
Takže zde vidím budoucí jasnou cenovou válku - tedy zřejmě přes ty GEO družice bude stále proto levnější.
Oni by totiž ohrozili i GEO družicové služby pro přenos hovorů - VOIP telefon to by to jistě umožnilo - krór když to má mít lepší odezvy než stejný přenos IP protokolu pozemní cestou.
Tedy dále i jasné ohrožení společnosti Iridium Satellite - opět terminály, který by jistě přímo uměly i VOIP - takže by fungovali i jako běžný satelitní telefon.
A pak i dokonce pronájmy přenosové kapacity pro TV reportéry - když by nešlo o živý přenos, ale jen o přenos reportáže do TV studia před vlastním vysíláním - prostě to ten reportér odešle v terénu přímo ze svého notebooku.
Jinak dobré mobilní internetové připojení bude dobudováno dle všeho postupně všude ve městech, kde již teď mají alespoò nějakého mobilního operátora. Východní Evropa má totiž spíše zpoždění než aby byla na vrcholu. A na běžné serfování vám stačí bohatě i 1 Megabit/s - opravu ne každý touží stahovat a přehrávat na internetu filmy - počítače prostě pro něj nejsou koníček a bere práci na nich spíše jen jako nutné zlo - získaní informaci pro svoji práci a jiné zcela nepočítačové koníčky. Například pro chov koní.
[Upraveno 22.1.2015 tycka]
Nechápu ale počet satelitů. Jestli družice budou obíhat v 11
Nechápu ale počet satelitů. Jestli družice budou obíhat v 1100 km, tak pro dosah signálu 1860 km stačí pro celou Zemi 9 rovin po 16 družicích, s 18 rezervními celkem 162 družic (průměr oblasti na Zemi 3000 km, úhel satelitu vůči přijímači min. 36° od horizontu, rozestup družic v rovině 2580 km, vzdálenost rovin na rovníku 2230 km). K čemu 4000 družic? Pokud je výška dráhy a dosah signálu menší, počet družic narůstá, ale nad 1000 ks se reálně nedá dostat. Pokud jde o deorbit, většiny družic se zbavíte, ale co smetí, které se uvolní při startu a provozu? Jde o kusy výbušných šroubů, utržené izolace, adaptéry, a k tomu ještě sondy, které selžou (čím víc družic, tím víc jich selže). Takže pokud počet satelitů zreguluje na 162-300 nebudu mít zdaleka tolik námitek. Při 20leté životnosti satelitů musíte vypouštět 200 ročně! Hlavní problém byl, že nedokážete odhadnout reakci ostatních hráčů - můžou zlevnit tak, že zkrachujete (Eurotunel, Iridium) - oni už infrastrukturu mají vybudovanou. Musk je na tom ale asi jinak - riziko snížil tím, že zapojil Google - ten nejspíš může garantovat určité kvantum dat. [Edited on 23.1.2015 Ervé]
Je to krok zpět, efektivnější je sestava na daleko vyšších d
Je to krok zpět, efektivnější je sestava na daleko vyšších drahách v počtech o dva řády nižších, nebo několik družic na geo.
Jen dodávám, že pokud by družic celkově bylo cca 4000, tak j
Jen dodávám, že pokud by družic celkově bylo cca 4000, tak jedno z možných uspořádání je 64 družic na 64 rovinách drah (=> 4096 družic). Pak vychází rozestup rovin i družic max. na cca 750 km (při výšce dráhy 1100 km). Na pokrytém území by vždy byla alespoò jedna družice více než 70° nad horizontem (skoro v nadhlavníku) a nebyla by dále, než 1200 km. Výhodnost (finanční) takového řešení si netroufám hodnotit, ale technicky a fyzikálně by to asi mohlo fungovat docela dobře.
P.S.: Jen jsem si vždycky myslel, že radiové spoje nemohou mít nikdy tak vysoké přenosové rychlosti, jako spoje optické. Takže mi není jasné, jak chtějí "mezidružicově" přenášet více než polovinu celosvětového mezikontinentálního datového provozu. To musí být stovky Gbit/s (a možná i víc).
[quote]Nechápu ale počet satelitů. Jestli družice budou obíh
[quote]Nechápu ale počet satelitů. Jestli družice budou obíhat v 1100 km, tak pro dosah signálu 1860 km stačí pro celou Zemi 9 rovin po 16 družicích, s 18 rezervními celkem 162 družic (průměr oblasti na Zemi 3000 km, úhel satelitu vůči přijímači min. 36° od horizontu, rozestup družic v rovině 2580 km, vzdálenost rovin na rovníku 2230 km). K čemu 4000 družic? Pokud je výška dráhy a dosah signálu menší, počet družic narůstá, ale nad 1000 ks se reálně nedá dostat. Pokud jde o deorbit, většiny družic se zbavíte, ale co smetí, které se uvolní při startu a provozu? Jde o kusy výbušných šroubů, utržené izolace, adaptéry, a k tomu ještě sondy, které selžou (čím víc družic, tím víc jich selže). Takže pokud počet satelitů zreguluje na 162-300 nebudu mít zdaleka tolik námitek. Při 20leté životnosti satelitů musíte vypouštět 200 ročně! Hlavní problém byl, že nedokážete odhadnout reakci ostatních hráčů - můžou zlevnit tak, že zkrachujete (Eurotunel, Iridium) - oni už infrastrukturu mají vybudovanou. Musk je na tom ale asi jinak - riziko snížil tím, že zapojil Google - ten nejspíš může garantovat určité kvantum dat. [Edited on 23.1.2015 Ervé] [/quote]
Na NSF se už nějakou dobu zabývají tématem rozmístění tak velkého počtu družic na orbitech kolem 1100 km. Vychází z předpokladu, že rovin oběžných drah by mělo být co nejméně, protože družice na každé dráze budou muset obíhat v jiné výšce, aby se při míjení nesrazily.
Dospěli k odhadu 25 rovin × 161 družic, nebo 23 × 175, což dává 4025. Finální konstelace může samozřejmě vypadat ještě jinak.
Add smetí. SpX žádné explozivní šrouby a výbušniny vůbec ze zásady nepoužívá. Počítá se samozřejmě s vynášením mnoha družic najednou, třeba 50 - 100 ks a to na reusable nosiči (FH, BFR). Smetí, se kterým se dá počítat, bude hlavně aerodynamický kryt, který je ale odhozen nízko a brzy spadne a dál dispenzer družic, u kterého si ale taky dokážu představit nějaký deorbit mechanizmus, takže na dráze nezůstane, ani nemůže - sejmul by brzo to co vynesl. Totéž platí pro horní stupeò nosiče.
Pokud konkurenti zlevní, bude to pro koncové zákazníky samozřejmě dobře, ovšem muskův plán je nabídnout něco jiného, než co zavedení poskytovatelé nabízí.
to Aleš: proč rádiové spojení? Na tyto vzdálenosti je nejlep
to Aleš: proč rádiové spojení? Na tyto vzdálenosti je nejlepší laser. Nechápu ale, proč družice ve výšce 1100 km (a tedy nejmíò 1200 km od zákazníka) by měla mít druhou družici blíž než těch 1200 km. Já právě počítal s tím, že díky absenci atmosféry můžou být družice mnohem dál od sebe než je vzdálenost k pozemnímu zdroji. Taky pořád platí jednoduchá vlastnost - čím větší družice, tím efektivnější (lepší poměr hmotnost užitečného vybavení/hmotnost družice.
Pages