Falcon 1 a Falcon 9

Primary tabs

Nemůžu najít téma, které se zabývalo raketami Falcon firmy Space X, takže začínám nové:

http://science.slashdot.org/science/08/11/24/1359242.shtml
SpaceX Successfully Tests Nine-Engine Cluster

Tentokrát motory pracovaly po celou dobu, po kterou poběží první stupeò Falconu 9.

Firma Space-X oznámila 2008-12-18, že již dodala na Cape Canaveral první letuschopnou nádrž 1. stupně rakety Falcon 9. Současně pokračují úpravy rampy SLC-40, která má sloužit k vypuštění Falconu 9 příští rok. Do konce letošního roku mají být všechny části rakety dodány na kosmodrom.

[url]http://www.spacex.com/press.php?page=20081218 [/url]

Příjezd nádrže Falcon-9 na Cape Canaveral byl ve večerních hodinách místního času dne 2008-12-16.

Fotky smontovaného Falconu 9
http://spacefellowship.com/News/?p=7825

Sestavování prvního letového exempláře rakety Falcon 9 na Cape Canaveral bylo dokončeno 2009-12-30, o den dříve proti časovému harmonogramu.

http://spacefellowship.com/News/?p=7832
http://science.slashdot.org/article.pl?sid=09/01/02/0418216
Falcon 9 Is Now Fully Integrated At Cape Canaveral

[i]Reusability isn't mentioned on their Falcon 9 page anymore. I originally got excited about SpaceX because I thought reusability would be the breakthrough in space launch we need. But unfortunately Musk said they haven't come up with a way to protect the boosters from reentry yet. They're looking at aerodynamic methods to keep the heat shielded top of the booster coming down first. Some engineers say they're crazy to think they can make them reusable. [/i]

Volně přeloženo: vícenásobná použitelnost první stupně bude docela problém...

Stále nemohu pochopit, jak může Falkon 9 s 9 motory v prvém stupni konkurovat podobnému Atlas V 401 nebo Atlas V 501 s pouhým jedním motorem v prvém stupni. Není mi jasné, jak v konkurenčním prostředí mohou být náklady na výrobu Falkonu 9 podstatně nižší, snad kromě druhého stupně.

možno to funguje, ako pri výrobe "párkov"
proste čím viac tým lacnejšie..
:P

Je to tak... je vidět, že čím specializovanější inženýr či vědec, tim menší povědomí má o obecné ekonomické teorii. Velké firmy mají hodně peněz - a tak zaměstnávají specialisty, které peníze nechtějí a nemusí řešit (kromě svého platu :-)

Menší motor může mít v některých ohledech výrazně menší nároky například na použité materiály - takže se ušetří třeba na tom.

Vyhledávač Google na začátku nízkorozpočtově prorazil, protože postavili spoustu levných serverů ubastelných na bázi běžného PC hardware, místo aby kupovali drahé značkové servery.

Kromě toho, Falcon 9 bude mít slušnou redundanci v první stupni pro případ selhání motorů. A bude taky za letu motory postupně vypínat, s tím jak bude klesat hmotnost prvního stupně, aby tah zůstaval zhruba konstantní... a mimochodem, při posledních dvou zkušebních letech Falconu 1 to nikdy nebyl motor Merlin, který by selhal, a testovali už i zážeho celého prvního stupně po celou dobu trvání letu, a povedlo se jim to.

Mě je osobně firma Space X strašně sympatická, a hrozně rád bych pro podobnou firmu jednou pracoval (jestli bych jim ale se svojí lenností a programátorskými schopnostmi vůbec byl co platný... ale dělal bych tam klidně i nějakého "podržtašku"... :-) Jen doufám, že si vystačí se zakázkami od NASA a soukromého sektoru, a nestanou se závislým na rozpočtu vojensko-průmyslového sektoru, jako tolik jiných aerospace firem v USA... (tuto obavu přejímám právě z diskuze na Slashdotu...)

Počítám, že když někdo dělá úplně nově raketu, která sama o sobě nemusí vůbec znamenat zvláštní konstrukční inovaci, bude v tom aktuálnější pohled na technologii. Tradiční výrobce, pokud k tomu není nucen konkurencí, má víc zájem využít by i archaické kapacity, které už má. Nový výrobce, který zkouší prorazit a nemá dosud na zvláštní konstrukční inovace, bude mít ale docela možnost být docela vepředu technologicky bez nutnosti ohlížet se na staré kapacity. Nakonec jsou zpravidla daleko důležitější technologické inovace než konstrukční. Bohužel ty konstrukční jsou nám zjevnější a ta technologie je cosi pod pokličkou.

Dovedu si ale představit, že vznik nějaké konkurenční vlny do kosmonautiky přinese technologickou revoluci, jež sice nepřinese nic moc v konstrukcích, ale srazí ceny třebas i násobně. Třebas je tohle první vlaštovka z tého vlny. :P

Pokud se jedná o prvý stupeò Atlas V 401, jeho motor RD 180 je vyráběn v Rusku a myslím, že nebude dražší, než výroba 9 motorů Merlin v USA. Tento motor má značně lepší Isp než Merlin, výrobce Atlasů má 50-ti leté zkušenosti s výrobou nádrží, tedy v prvém stupni asi těžko hledat rozdíl cen. Ten je zřejmě v druhém stupni Atlasu – Centaur V1. Jde o LOX/LH2 stupeò s jedním nebo dvěma motory a jeho použití umožòuje velmi efektivní vyvedení nákladu až na GTO pouze 2-stupòovou raketou. Při nosnosti 12.500 kg na LEO dokáže vynést 5000 kg na GTO! Tento stupeò je zcela jistě několikrát dražší, než druhý stupeò Falkonu 9, ale dovede zajistit to, pro co se Atlas V nejvíce používá – velmi efektivní vyvedení nákladu na GTO. Kromě toho k rozdílu cen pro zákazníky asi značně přispívá, pověst výrobce – Atlas V má zatím 100% úspěšnost a tak mu každý snáze svěří drahé telekomunikační satelity i za vyšší cenu, rovněž pojištění bude nižší. Nováček v tomto oboru musí jít s cenou na dno.

Nicméně Falkon 9 skutečně používá špičkové technologie – svařování hliníko-lithiové nádrže rotačním třením, kompozitové přechodové části a hlavní je, že technologie druhého stupně je prakticky stejná, jako prvého, motor je také stejný, jen tryska upravena pro funkci ve vakuu, což značně zlevòuje druhý stupeò. Ovšem není jasno, zda nosnost na GTO, kterou výrobce uvádí až 4.500 kg je uskutečněna jen ve 2-stupòovém uspořádání s LOX/RP motory Merlin. Pokud se bude používat další stupeò, je to komplikace navíc. Zdá se, že Falkon 9 bude hlavně používán pro LEO, kde může dobře konkurovat všem známým raketám.

Nosiče Atlas V a Delta IV byly vyvíjeny na zakázku armády, cena asi nebyla hlavní kritériem (případně někde tady na fóru byl příspěvek, že v zadání bylo, aby tyto nosiče byly levnější než extrémě drahé rakety Titan IV). Dále je třeba zjistit jestli tady armáda neměla speciální požadavky (spolehlivost, rychlost přípravy ke startu, odolnost proti rušení, domácí dodavatel...), které cenu navýšily. Dále byla soutěž ovlivněna korupcí. Tyto nosiče v současné době nejsou nabízeny na civilním trhu a jejich výrobci vytvořili společnou alianci - ULA pro zajištění svého monopolního postavení armádního dodavatele.

Uz je urceny datum startu Falconu 9 ?

[quote]Uz je urceny datum startu Falconu 9 ? [/quote]

Zrejme v lete, ale nebyl bych prekvapen, kdyby doslo k odkladum. Jen doufejme ze to nebudou dlouhe odklady a hned prvni start bude tentokrat uspesny.

2009-01-10 byl Falcon-9 umístěn na rampu SLC-40 na Cape Canaveral.

[quote]2009-01-10 byl Falcon-9 umístěn na rampu SLC-40 na Cape Canaveral. [/quote]
Tisková zpráva + foto
[url]http://www.spaceref.com/news/viewpr.html?pid=27338 [/url]

To je velmi dulezite datum. Falcon 9 je kompletni (?) na rampe. Je to nosic o nosnosti 10t na LEO, vyrobeny takrka kompletne ve firme stredni velikosti (600 lidi).
Doufejme jen ze tentokrat to pujde lepe a rychleji nez s Falconem 1. Ten byl prevezen na rampu ve Vandenbergu v Rijnu 2004 s tim ze se musi cekat na start Titanu z vedlejsi rampy. Ovsem prvni zazeh na rampe byl proveden v kvetnu 2005 a byl provazen problemy na infrastrukture. Kvuli odkladum Titanu byl start nakonec presunut do Pacifiku. Tam vsak ovsem dochazi k dalsim problemum, napriklad prilis velkemu odparu LOX, zasekle ventily, problemy s elektronikou na motoru, unik paliva z druheho stupne atd. Ke startu doslo v Dubnu 2006. Start skoncil havarii kvuli korozi soucastky na palivovem potrubi. O rok pozdeji (2007) se sice start povedl, ale druhy stupen nepracoval tak jak mel. O dalsi rok pozdeji (2008) byl opet start uspesny, ale druhy stupen se neoddelil spravne. Teprve az ctvrty start na podzim 2008 byl uspesny. Cili to mame 4 roky od kompletni rakety na rampe k prvni uspesne misi.

U Falconu 9 by to snad melo byt jednodusii. Jednak by start nemel byt ohrozen problemy s vyberem rampy a dale musime doufat ze stavba infrastruktury tentokrat nebyla podcenena a motory Falconu jsou uz dostatecne vyzkousene. Zazemi na KSC je taky urcite mnohem lepsi nez na pidiostrove Omelek.

Tipoval bych tudiz ze nebude trvat ani rok a Falcon 9 skutecne odstartuje. Bylo by vynikajici, kdyby prvni stupen pracoval uspokojive a doslo i k oddeleni a zazehu druheho stupne. Nejake problemy ale urcite budou.

Další snímky na domovské stránce SpaceX: [url]http://www.spacex.com/updates.php [/url]

[quote]Další snímky na domovské stránce SpaceX: [url]http://www.spacex.com/updates.php [/url] [/quote]

Neví někdo náhodou, k čemu jsou ty čtyři konstrukce a pavučina drátů okolo?

[quote][quote]Další snímky na domovské stránce SpaceX: [url]http://www.spacex.com/updates.php [/url] [/quote]

Neví někdo náhodou, k čemu jsou ty čtyři konstrukce a pavučina drátů okolo? [/quote]

To myslis ty bleskosvody? Vcelku typicka soucast kazde rampy.

[quote][quote][quote]Další snímky na domovské stránce SpaceX: [url]http://www.spacex.com/updates.php [/url] [/quote]

Neví někdo náhodou, k čemu jsou ty čtyři konstrukce a pavučina drátů okolo? [/quote]

To myslis ty bleskosvody? Vcelku typicka soucast kazde rampy. [/quote]

nene, určitě je to nadzemní část kosmického praku.

musejí něco takového mit, když uměji tak levně létat do vesmíru

Ked zvazime ze Falcon 1 a Falcon 9 su zalozene na tej istej technologii, predsa len by Falcon 9 mohol ist hladsie nez Falcon 1. Ten si vychytal vsetky tie porodne bolesti spojene s kazdym novym strojom. Niektore udaje sa zistovali az za letu, infrastruktura bola tiez pouzivana po prvy krat... vlastne by bol zazrak keby sa to podarilo na prvy pokus. Pri Falcone 9 uz predsa len su namerane urcite data, s ktorymi sa da pracovat, a uz su aj skusenosti.

David: jasne ze je to prak. SpaceX sa dostala k tejto technologii odkupenim od CIA, ktora ju ukradla od palestinskych vesmirnych ozbrojenych sil ;-)

Docela zajímavý článek, vycházející z přednášky a diskuse na AIAA Aerospace Sciences Meeting před několika dny je na

[url]http://www.nasaspaceflight.com/2009/01/musk-ambition-spacex-aim-for-full... [/url]

Ani tam naupčesnil termín startu prvního exempláře F0. Prohlásil, že to nezáleží na přípravě nosiče, ale užittečného zatížení.

Dne 2009-01-12 byl F9 opět odstraněn z rampy. Během dvoudenního pobytu na rampě se testovalo přizpůsobení pozemního vybavení a rakety.

[url]http://www.spaceflightnow.com/falcon/090112f9vertical/ [/url]

[quote]Docela zajímavý článek, vycházející z přednášky a diskuse na AIAA Aerospace Sciences Meeting před několika dny je na

[url]http://www.nasaspaceflight.com/2009/01/musk-ambition-spacex-aim-for-full... [/url]

Ani tam naupčesnil termín startu prvního exempláře F0. Prohlásil, že to nezáleží na přípravě nosiče, ale užittečného zatížení.

[/quote]

Pani, napada vas nejaky sposob ako zaistit znovupouzitelnost prveho a druheho stupna? Teda okrem pokrytia oboch stupnov ablativnou vrstvou...

U prvního stupně jsou dva způsoby: 1. padáky pro přistání do moře - mořská voda by ale sežrala motory. 2. výsuvné křídlo a proudový motor pro let zpátky na místo startu a přistání, s podvozkem a řídícím systémem, reálné, vývojové náklady by byly dost vysoké, ale mohlo by se to zaplatit, nosnost rakety neklesne o tolik. U 2. stupně jedině tepelná izolace a opět buď padáky nebo křídlo - nereálné, bylo by to příliš drahé a výrazně by klesla nosnost.

Proc by vodea mela sezrat motory? par hodin ve vode nemuze uskodit. Spise jde o to, aby ihned po vyloveni se jim dostalo radne pece. Myslim ze motory jsou z medi a hliniku. Turbocerpadlo bude kdo vi z ceho.

[quote]U prvního stupně jsou dva způsoby: 1. padáky pro přistání do moře - mořská voda by ale sežrala motory. 2. výsuvné křídlo a proudový motor pro let zpátky na místo startu a přistání, s podvozkem a řídícím systémem, reálné, vývojové náklady by byly dost vysoké, ale mohlo by se to zaplatit, nosnost rakety neklesne o tolik. U 2. stupně jedině tepelná izolace a opět buď padáky nebo křídlo - nereálné, bylo by to příliš drahé a výrazně by klesla nosnost. [/quote]

Ake je tepelne namahanie 1. stupna pri navrate? Treba ho nejako specialne chranit? Ten motor by sa dal riesit, ak by sa tazisko prazdneho stupna posunulo smerom nahor (precerpanim zbytkoveho paliva?) a stupen by na padaku zostupoval nosom dolu. Po pristati do vody by ostal v polohe motorom nahor, cize ten by do kontaktu s vodou vobec neprisiel. Ale zavisi to od posobiska vztlaku a taziska...

Ten druhy stupen - jasne ze normalna tepelna ochrana by bola nepouzitelna. Napadlo ma vyuzit konstrukciu motora, ktory je stavany na extremne teploty, plus opat zbytkove palivo. Proste tepelny tok nejakym sposobom previest na motor, ten chladit zbytkovym palivom, ktore by sa navyse v plynnej faze dalo pouzit ako kvapalny ablator. Konkretne riesenie ma vsak momentalne nenapada

[quote]
Ake je tepelne namahanie 1. stupna pri navrate? Treba ho nejako specialne chranit?

Prvni stupen u Falconu 1 flight 4 byl pry ponekud vice sezehnuty. Nevim jestli se jim ho vubec podarilo dopravit na pevninu, ale asi ho museli najit, kdyz se o tom Musk zminil. Mozna jen zapomeli vypustit kyslik, nebo cely stupen letel k zemi jako strela, misto aby hezky rotoval.

[quote]
Ten motor by sa dal riesit, ak by sa tazisko prazdneho stupna posunulo smerom nahor (precerpanim zbytkoveho paliva?) a stupen by na padaku zostupoval nosom dolu.
[/quote]

K tomu staci umisti padaky na spodek rakety k motoru.

[quote]
Po pristati do vody by ostal v polohe motorom nahor, cize ten by do kontaktu s vodou vobec neprisiel. Ale zavisi to od posobiska vztlaku a taziska...
[/quote]

Staci vodni trist. Myslim ze kombinace kyslik + slana vodni trist je horsi nez jen slana voda. Navic prvni stupen bude urcite lezet na boku. To neni jako SRB, coz je otevrena roura. Prvni stp falconu je uzavrena nadrz.

[quote]
Ten druhy stupen - jasne ze normalna tepelna ochrana by bola nepouzitelna. Napadlo ma vyuzit konstrukciu motora, ktory je stavany na extremne teploty, plus opat zbytkove palivo. Proste tepelny tok nejakym sposobom previest na motor, ten chladit zbytkovym palivom, ktore by sa navyse v plynnej faze dalo pouzit ako kvapalny ablator. Konkretne riesenie ma vsak momentalne nenapada [/quote]

2stp je planovano spoustet tryskou napred, ale stejne se zbytek rakety bude dost zahrivat a neni vubec jiste jestli stupen bude pri sestupu dostatecne stabilni. Zbytek LOX nema sanci uchladit cely stupen jen sam o sobe, ikdyz jista pomoc to muze byt. Na opacnou stranu zahraty kyslik ma neprijemne oxydacni schopnosti. Tudiz mozna bude lepsi ho jeste pred sestupem radsi vypustit.

[quote]

K tomu staci umisti padaky na spodek rakety k motoru.

[/quote]

To mi je jasne

[quote]

Staci vodni trist. Myslim ze kombinace kyslik + slana vodni trist je horsi nez jen slana voda. Navic prvni stupen bude urcite lezet na boku. To neni jako SRB, coz je otevrena roura. Prvni stp falconu je uzavrena nadrz.

[/quote]

To ci bude lezat na boku zavisi prave od polohy taziska.

[quote]

2stp je planovano spoustet tryskou napred, ale stejne se zbytek rakety bude dost zahrivat a neni vubec jiste jestli stupen bude pri sestupu dostatecne stabilni. Zbytek LOX nema sanci uchladit cely stupen jen sam o sobe, ikdyz jista pomoc to muze byt. Na opacnou stranu zahraty kyslik ma neprijemne oxydacni schopnosti. Tudiz mozna bude lepsi ho jeste pred sestupem radsi vypustit. [/quote]

Mal som na mysli skor kerozin. Vo vyskach kde prebieha zostup nie je dost kyslika na jeho horenie, resp. nehori "naplno", preto by sa dal pouzit ako ablator.
Mimochodom rad by som videl zmenu prudenia a tepelnych pomerov v okoli stupna, ak by sa ten motor pocas zostupu na drzovku spustil :)

Kapalinové motory nejsou postaveny, aby přežili žblunknutí do mořské vody. Vývoj a samotný motor by byl tak 2x dražší než konkurence, jenom kvůli vývoji a zkouškám (převod a úpravy technologií z motorů námořních letadel). Vyjde levněji vyvinout systém návratu (křídlo, motor, podvozek, řízení), nebo vývoj padáků, řízení, moři odolného stupně a RM, vyhledání, vylovení, očištění? I kdyby na přídi stupně byly rychle zaplavitelné nádrže, které by stupeò udržovaly motory vzhůru, stejně motor musí být odolný proti mořské vodě - při dopadu a srovnávání stupně se namočí.

[quote]Kapalinové motory nejsou postaveny, aby přežili žblunknutí do mořské vody. Vývoj a samotný motor by byl tak 2x dražší než konkurence, jenom kvůli vývoji a zkouškám (převod a úpravy technologií z motorů námořních letadel). Vyjde levněji vyvinout systém návratu (křídlo, motor, podvozek, řízení), nebo vývoj padáků, řízení, moři odolného stupně a RM, vyhledání, vylovení, očištění? I kdyby na přídi stupně byly rychle zaplavitelné nádrže, které by stupeò udržovaly motory vzhůru, stejně motor musí být odolný proti mořské vodě - při dopadu a srovnávání stupně se namočí. [/quote]

Myslim ze system kridlo sme uz rozoberali inde, vyrazne by sa zvysila hmotnost stupna a teda klesla nosnost rakety. Ak je problem len ta morska voda, skusil by som to riesit nejakym ochrannym obalom na motorovu sekciu, ktory by ju chranil pred vodnou triestou (nieco ako prsiplast :)) Predstavujem si to ako taky rukav z textilu, ktory by bol pocas startu zrolovany po spodku obvodu nadrze, a po dokonceni funkcie motora by sa pomocou zrolovanych pruzin alebo nejakych vymetnych pyropatron vystrelil a zahalil celu motorovu sekciu :) Nie je to technicky pekne riesenie, ale mohlo by fungovat

[quote]Kapalinové motory nejsou postaveny, aby přežili žblunknutí do mořské vody.
[/quote]

Spise se zde jedna o turbocerpadlo nez o cokoliv jineho.
Kapalinove motory bez turbocerpadla uz startovaly z mozske hladiny i opakovane.

[quote]
Vývoj a samotný motor by byl tak 2x dražší než konkurence, jenom kvůli vývoji a zkouškám (převod a úpravy technologií z motorů námořních letadel).
[/quote]

Space X chce puzit postup ze motory vylovi a uvidi co z nich lze pouzit. Nektere casti mozna pujde znovupouzit, nektere ne. Ikdyby znovupouzili jen nadrze a motory vyrabeli hromadne nove, tak je to pokrok.

Jako dalsi krok se nabizi zlepsit ochranu tech soucastek, ktere se ukazaly byt nejvic nachylne na pusobeni morske vody.

http://spaceflightnow.com/falcon/090112f9vertical/

Po všech stránkách je to typicky "ruská/ukrajinská" raketa - využitím kerosenu i tím jak ji lze rychle připravit ke startu připomíná nejvíce asi Zenit - akorát je americká a vyráběná americkou soukromou firmou...

A co ten motor ani nenechat dopadnout? Do oblasti dopadu poslat dvě Mi26 spojený lanem zavěšeným pod jejich trupy co ma v nejnižším bodě "hřeben" kterým se "začeše" do lan padáku motoru a motor dopraví na souš ;)

Zachytávanie dvojicou vrtu¾níkov je z h¾adiska pilotáže vyslovene o hubu. Vrtu¾níky majú bočný ah záaže ve¾mi nerady - ochranná automatika bežne seká lano, pokia¾ odchýlka smeru ahu bremena a smeru ahu nosného rotoru presiahne 10-15°, záleží samozrejme aj na nosnosti vrtu¾níku a hmotnosti bremena, mali by na to exitova tabu¾ky v letovej príručke.

Pri prázdnej hmotnosti prvého stupòa 1300-1400kg by na zachytenie bohate stačila aj nosnos jedinej Mi-26 (20 ton nákladu), problémom je skôr operačný dolet Mi-26 - 590 km. (Úpravou a prídavnými nádržami by sa to ale dalo zlepši).
Z h¾adiska doletu by bol možno výhodnejší CH-53 Sea Stalion (alebo iná verzia Sikorky H-53) s doletom okolo 1000km a nosnosou 5900kg na podvese. Navyše je americký, teda v USA dostupnejší a je tiež spôsobilý pre operácie z lodí a vybavený pre tankovanie za letu, čo sú ďalšie nezanedbate¾né výhody. [Upraveno 24.1.2009 poslal Alchymista]

[quote]Pri prázdnej hmotnosti prvého stupòa 1300-1400kg by na zachytenie bohate stačila aj nosnos jedinej Mi-26 (20 ton nákladu), problémom je skôr operačný dolet Mi-26 - 590 km. (Úpravou a prídavnými nádržami by sa to ale dalo zlepši).
Z h¾adiska doletu by bol možno výhodnejší CH-53 Sea Stalion (alebo iná verzia Sikorky H-53) s doletom okolo 1000km a nosnosou 5900kg na podvese. Navyše je americký, teda v USA dostupnejší a je tiež spôsobilý pre operácie z lodí a vybavený pre tankovanie za letu, čo sú ďalšie nezanedbate¾né výhody. [Upraveno 24.1.2009 poslal Alchymista] [/quote]
Nebude zachrana drahsia, jak vyroba noveho?

Záleží dos na tom, kam má prvý stupeò pada, kde je dopadová zóna. Ak je priestor dosiahnute¾ný z pobrežia, tak by sa mohli zmesti s celou akciou do 5 milionov s dvomi-tromi vrtu¾níkmi bez tankovania za letu. Ak je ďalej a treba tankova za letu alebo použi podpornú loď, tak to bude o dos drahšie.

[quote]Záleží dos na tom, kam má prvý stupeò pada, kde je dopadová zóna. Ak je priestor dosiahnute¾ný z pobrežia, tak by sa mohli zmesti s celou akciou do 5 milionov s dvomi-tromi vrtu¾níkmi bez tankovania za letu. Ak je ďalej a treba tankova za letu alebo použi podpornú loď, tak to bude o dos drahšie. [/quote]

kolko stoji 1. stupen?

[quote][quote]... tak by sa mohli zmesti s celou akciou do 5 milionov s dvomi-tromi vrtu¾níkmi bez tankovania za letu. ...[/quote]
kolko stoji 1. stupen? [/quote]
Kompletní raketa Falcon 1 (včetně zajištění startu) je nabízena za cenu 8 - 9 mil. USD (viz http://www.spacex.com/falcon1.php ), takže 1. stupeò bude asi o hodně levnější než 4 mil. USD.

Celý Falcon 9 by měl být nabízen za cca 40 - 50 mil. USD (viz http://www.spacex.com/falcon9.php ).

[quote][quote][quote]... tak by sa mohli zmesti s celou akciou do 5 milionov s dvomi-tromi vrtu¾níkmi bez tankovania za letu. ...[/quote]
kolko stoji 1. stupen? [/quote]
Kompletní raketa Falcon 1 (včetně zajištění startu) je nabízena za cenu 8 - 9 mil. USD (viz http://www.spacex.com/falcon1.php ), takže 1. stupeò bude asi o hodně levnější než 4 mil. USD.

Celý Falcon 9 by měl být nabízen za cca 40 - 50 mil. USD (viz http://www.spacex.com/falcon9.php ). [/quote]

Vyroba jednoho motoru Merlin nebo treba celeho stupne je jen jista podmnozina nakladu na zazehnuti tohoto motoru na startovaci rampe. Merlin je uz nyni vpodstate v seriove vyrobe a jeho technologie neni nic prevratneho. Je dost pravdepodobne ze slozita zachrana prvniho stupne muze prevazit naklady na vyrobu noveho. Prvni stupen pada do opustene casti pacifiku, takze se znovupouziti vyplati snad jen v pripade, ze stupen lze vylovit obycejnou lodi na navijaku, oplachnout, vysusit a nakonzervovat uz na lodi a prepravit do Kalifornie.
Pokud i po takto hrubem zachazeni bude mozno nektere casti znovupouzit, tak hura do toho to.

Start nosiče Falcon 1 s malajskou družicí pro dálkový průzkum Země RazakSat byl pro technické problémy s nosnou raketou odložen na neurčito, nejméně o 6 týdnů, oznámila malajská strana.

[url]http://www.nst.com.my/Current_News/NST/Friday/Frontpage/20090417161214/A... [/url]

Argentinská organizace pro výzkum vesmíru podepsala s firmou Space-X kontrakt na vypuštění dvou družic pro dálkový průzkum Země Saocom 1A a 1B nosičem Falcon 9.

[quote]Argentinská organizace pro výzkum vesmíru podepsala s firmou Space-X kontrakt na vypuštění dvou družic pro dálkový průzkum Země Saocom 1A a 1B nosičem Falcon 9. [/quote]
S akym terminom sa pocita?

[quote][quote]Argentinská organizace pro výzkum vesmíru podepsala s firmou Space-X kontrakt na vypuštění dvou družic pro dálkový průzkum Země Saocom 1A a 1B nosičem Falcon 9. [/quote]
S akym terminom sa pocita? [/quote]

V rozpětí roků 2012 až 2013 podle oficiálního tiskového prohlášení Space-X, viz

[url]http://www.spacex.com/press.php?page=20090416 [/url]

Falcon 1 Flight 5 s družicí RazakSat je plánován z atolu Kwajalein dne 2009-06-13.

[quote]Falcon 1 Flight 5 s družicí RazakSat je plánován z atolu Kwajalein dne 2009-06-13. [/quote]
Spíš to bude až v červenci (2009-07-13) - http://www.space-travel.com/reports/SPACEX_And_ATSB_Announce_New_Launch_...

Spletli mne Rusové, psali "junja" ...

Старт запланирован на 13 июня с атолла Кваджлейн в Тихом океане.

Jo, člověk nemá dát na převzatí informace (a na Space-X jsem nic nenašel, ale intenzívně jsem nehledal). Teprve teď

[url]http://www.spacex.com/press.php?page=20090601 [/url]

Podle stránky (zveřejněna 2009-11-01):

[url]http://spaceports.blogspot.com/2009/11/falcon-9-launch-set-for-february-... [/url]

dala společnost SpaceX pořadavek na rezervaci kosmodromu Cape Canaveral Air Force Station na den 2010-02-02 pro první start rakety Falcon 9 s prototypem kosmické lodi Dragon.

Na stránkách společnosti SpaceX jsem na nic nenarazil, pokud tam někdo něco k této zprávě najde, nech prosím dá URL do této nitě.

"Na stránkách společnosti SpaceX jsem na nic nenarazil, pokud tam někdo něco k této zprávě najde, nech prosím dá URL do této nitě."

a himbajs.. fakt nasadzujú pekelné tempo :o

to by už mal by potom druhý štart. kvalifikačný - COTS s plne funkčnou kabínou..
http://blogs.orlandosentinel.com/news_space_thewritestuff/2009/09/air-fo...
pod¾a tohto tu:
http://blogs.orlandosentinel.com/files/usaf-ccafs-90-day-schedule-09-200...
plánujú prví štart, s maketou dragonu už 29. novembra tohto roku

Pages