STS-110/ISS-8A

Primary tabs

MEK příspěvek #1391Start raketoplánu Atlantis byl odložen. Asi půldruhé hodiny po zahájení plnění odhazovací nádrže ET došlo na pozemním zařízení rampy k úniku kapalného vodíku. Naštěstí nedošlo k jeho vznícení, ale přípravy musely být přerušeny a start odložen na neurčito. Příčinou byl zřejmě prasklý svár v přívodním potrubí na mobilním vypouštěcím zařízení. I když představitelé NASA doufají v možnost dalšího pokusu po odkladu o jeden den, odborníci tomu příliš nevěří. Navíc problémy může dělat počasí. I když na samotném kosmodromu bude v pátek pozdě večer počasí lepší než dnes, na všech transatlantických letištích připravovaných pro případné nouzové přistání raketoplánu budou meteorologické podmínka podle předpovědi nevyhovující. Upozoròuji, že se budu snažit dělat přímou reportáž jak na Space Portal">http://www.space-portal.net/tak na iDNES v rubrice "Věda a technika"Držíém palce, aby to raketoplánu vyšlo co nejdřív, protože příští týden budu mít fofr v práci.

MEK příspěvek #1392http://spaceflight.nasa.gov/shuttle/ NASA na této stránce zatím nemá zapnuté hodiny odpočítávající čas do startu. Předběžně zde je uvedeno datum startu 7.4.2002 1-5p.m. CDT.CDT = Floridský čas = EST? (EST=SEČ+6 hod, Letní SEČ+7 hod).Takže to vypadá až na pondělí ráno našeho času. Na této stránce je obrázek místa na rampě kde došlo k úniku ,,Gaseous hydrogen,,. Je zde také pěkný obr. konstrukce S0 Truss v montážní hale Kennedy Space Center, Fla (Originál: truss Překlad: podpěrný trám, příhradový nosník, kýlní pás, nosič (střechy, mostu apod.). 12 tunový drobeček složený nyní v nákladovém prostoru STS. Nevíte někdo z jakého materiálu je konstrukce vyrobena (asi Titan nebo nějaké lehčí slitiny).Ještě by bylo zajímavé uvést zde, než STS odstartuje informaci o záložních letištích pro STS. Máte někdo přehled, která všechna to jsou (V popisech letů STS byla řeč o letištích, zřejmě USAF, nebo NATO : Španělsko, Maroko ...). Jsou ještě nějaká další.Mohl by , čistě teoreticky raketoplán přistát na Ruzyni, nebo třeba v Pardubicích? Buran(Analog) už na Ruzyni byl vidět (r.1988 nebo 1989 na An-225).V 70.letech v Paříži tuším byl k vidění Enterprise.ZdravíM.Filip

MEK příspěvek #1393K posledním otázkám:a) Optimální časy vzletů raketoplánu Atlantis (SELČ) pro následující dny jsou:2002-04-05 23:50:222002-04-06 23:24:332002-04-07 23:02:032002-04-08 22:36:142002-04-09 22:13:442002-04-10 21:51:142002-04-11 21:25:252002-04-12 21:02:552002-04-13 20:40:25b) TAL (Trans Atlantic Landing) nouzová letiště jsou:vojenská základna NASA ¨Moron (Španělsko)letiště Ben Guerrir (Maroko)letiště Dakar (Senegal) - jen pro lety na nízké sklonyv současnosti neaktivované letiště u města Zaragoza (Španělsko)Raketzoplán sice může přistát kdekoli, kde je přistávací dráha alespoò 3200 m douhá a vybavené MLS systémem (mikrovlnný naváděcí systém), ale preferované jsou předem přiravená letiště, kde je minimální technické zabezpečení pro poletové ošetření rekatoplánu (odčerpání KPL z OMS a RCS, napojení na pozemní klimatizaci, aby se "neuvařila" elektronika)c) Truss - já to v materiálech na SPACE-40 i jinde překládám jako nosník, ale ono to není jen nosník, protože to obsahuje spoustu dalších systémů (např, počítače, rozvody elektřiny včetně přepojovacích a rozvodných skříní, pojistek, akumulátorů, stejnosměrných "transpormátorů! atp.).V oficiálních matgeriálech označováno jako ITS = Integrated Truss Structured) Časy:EST - Eastern Standard Time - východoamerický standardní čas (zimní) UT-5 h (Florida)EDT - Eastern Daylight Time - východoamerický letní čas = UT-4 h (Florida)CST - Central Standard Time - středoamerický (? překlad jsem si vymyslel) standardní (zimní) čas = UT-6 h (v Houstonu)CDT (=EST) - Central Daylight Time - středoamerický letní čas = UT-5 h (v Houstonu)Pak jsou ještě MST, MDT (to je "horské" Mountain pásmo, o hodinu posunuté proti CST/CDT)PST, PDT (to je "pacifické" Pacific), ještě o hodinu (Kalifornie, tedy JPL a Vandenberg).

MEK příspěvek #1394Jinak další letiště vybavená pro přistání raketoplánu jsou:White Sands (New Mexico) - pro nouzové přistání AOA (Abort Once Around)Edwards AFB (California) - pro nouzové přistání AOA (Abort Once Around)a samozřejmě SLF (Shuttle Landing Facility), Kennedy Space Center (Florida) - pro nouzové přistání RTLS (Return To the Launch Site)SLF a Edwards jsou primární a záložní letiště pro normální ukončení letu a pro nouzové přistání v průběhu letu, pokud může přistávací manévr být odložen do 24 hodin od vzniku havarijní situace. Jinak jak jsem řekl, může to být kdekoli a pak je možné přistání do 3 hodin od havarijní situace (dřív to z provozně-technických důvodů není možné - jen vlastní sestup atmosférou trvá 1 hodinu a 2 hodiny příprava systémů na brzdicí manévr, včetně fázování okamžiku zážehu).Více letiš vybavených potřebným technickým pozemním vybavením pro obsluhu raketoplánů není.Omlouvám se za překlepy v předchozím příspěvku, ale psal jsem to jednak ve spěchu, jednak přímo do formuláře, kde delší řádka není vidět celá. Aleši, nedalo by se s tím něco dělat, aby se to wrapovalo automaticky do řádek?

MEK příspěvek #1400V pondělí ve 21:00 SELČ jsem zahajil na Space Portalu reportáž o startu STS-110.Tonda V.

MEK příspěvek #1402Dají se někde sehnat podrobnější technické informace o modernizaci hlavních motorů ?Diky, Patrik