Provoz SpaceX

Primary tabs

SpaceX si pronajalo historický komplex 39A od NASA.

[img]http://d1jqu7g1y74ds1.cloudfront.net/wp-content/uploads/2014/04/IMG_6941... [/img]
Vlevo NASA administrator Charlie Bolden, uprostřed Gwynne Shotwellová, prezidentka a provozní ředitelka společnosti SpaceX a ředitel Kennedy Space Center Bob Cabana oznamují, že NASA právě podepsala nájemní smlouvu s SpaceX Hawthorne, Kalifornie, pro používání a provoz NASA KSC Launch komplexu 39A .

http://www.universetoday.com/107179/spacex-leases-historic-launch-comple...

Doplním, že pronájem je prozatím na 20 let, do 2034 a první start FH se má uskutečnit příští rok právě z této rampy (původně z VAFB v Kalifornii).

http://www.floridatoday.com/story/tech/science/space/2014/04/14/spacex-t...

Starty z této rampy také SpX umožní vertikální integraci nákladu, což je neměnný požadavek DoD, jehož zakázky se Elon samozřejmě snaží získat.

http://www.spaceflightnow.com/news/n1404/15pad39a/#.U0-R11V_thw

Na NSF bola dost polemika ci to bude 1. start FH vobec (teda nebude z Vandenberg-u) alebo ci prvy start z komplexu L39A bude start FH. Ak som to spravne pochopil malo by to byt, ze "inauguracny" start z L39A bude v prvom polroku 2015( a Shotwell by rada videla 1.stvrtrok), nosicom FH...

Teda prvy start FH by mal byt planovany z Vandenberg-u...i ked Elon M. tusim spominal ze nestihnu pripravit FH ku koncu roka...nemaju kapacity... [Editoval 17.4.2014 kamilfredo]

[quote]Teda prvy start FH by mal byt planovany z Vandenberg-u...[/quote]
Aktualizovaný Launch Manifest http://www.spacex.com/missions má na prvním řádku v 2015:

2015 - [b]FALCON HEAVY DEMO - CAPE CANAVERAL[/b] - FALCON HEAVY

no, ja to vidim tak, ze teraz budu minimalne 2 roky rampu prerabat, t.j. FH sa zase odsunie donevidim. Ale ako alibi je to dobre :(

nestraš, už tak z těch odkladů mám depky :-(
Třeba sebou hodí.

nestrasim, ale uz odneviemkedy sa vyraba rampa na vanderbergu, a teraz zrazu sa rozhodnu ze cape canaveral? To mi pride akoby ani nemali ziadny fixny plan

[quote]nestrasim, ale uz odneviemkedy sa vyraba rampa na vanderbergu, a teraz zrazu sa rozhodnu ze cape canaveral? To mi pride akoby ani nemali ziadny fixny plan [/quote]SpX neměli jistotu, že vůbec a kdy se dohodnou s NASA na pronájmu 39a. Ve chvíli, kdy došlo k dohodě, dostalo KSC přednost.

Čistě náhodou, nenarazili jste někde, jak by rampa měla vypadat po přestavbě? Respektive před a po. Jestli bychom dokázali aspoò trochu odhadnout dobu přestavby...

Na NSF su nejake uvahy tam prispievajucich clenov, plus nejake obrazky ...matne sa mi mari ze niekedy v priebehu maja by SPx mal zverejnit predstavu upravy L39A...skusim dohladat...

SpX se soudí s US Air Force o to, že bez soutěže přidělila zakázku na 36 prvních stupòů nosných raket ULA a to i přes to, že SpX splnila podmínku DOD na připuštění do soutěže o vynášení vojenských satelitů.

http://www.freedomtolaunch.com/SpaceXComplaintPressRelease.pdf

Vyzera ze dalsi start bude 10.5. ...

http://www.orbcomm.com/networks/og2-launch

Plné znění žaloby/soudního protestu SpX na USAF (36 stran)
http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?action=dlattach;topic=34583.0...

Soud vydal předběžné opatření blokující nákup ruských motorů pro rakety Atlas V - vítězství pro SpaceX.

http://www.universetoday.com/111624/court-injunction-blocks-russian-engi...

[quote]Soud vydal předběžné opatření blokující nákup ruských motorů pro rakety Atlas V - vítězství pro SpaceX.

http://www.universetoday.com/111624/court-injunction-blocks-russian-engi... [/quote]

fuha, tak to je huste. To som necakal :O

otázka je, do kedy to bude plati...
ak to zrušia, povedzme skôr ako za rok... tak sa nič nestalo
ak neskôr, tak ula bude ma problém

ak to teda nie je v podobnom duchu, ako je zastavenie spolupráce s ruskom zo strany nasa, ktoré nemá žiaden reálny dopad, lebo je formulované tak, že neobmedzuje a nezastavuje nič okrem návštev pár ¾udí v usa

nechce sa mi číta to rozhodnutie komplet, a ani nie som právnik... ale ak tam stojí toto a skutočne sa to bude dodržiava do písmená...
tak ten zákaz v podstate neznamená nič... a nezakazuje nič...

"The preliminary injunction prohibits the United States Air Force and United Launch Alliance, from making any purchases from or payment of money to NPO Energomash or any entity, whether governmental, corporate or individual, that is subject to the control of Deputy Prime Minister Rogozin."

môže niekto, kto je právnik sa vyjadri ku tomu? ako doslovne sa to berie a pod.?

lebo napr. mám pocit, že ula nakupuje tie motory od rd amross (pwr) a nie od energie

[quote]Soud vydal předběžné opatření blokující nákup ruských motorů pro rakety Atlas V - vítězství pro SpaceX.[/quote]

Rozhodnutí soudkyně je na http://apps.washingtonpost.com/g/documents/business/spacex/968/

[quote]otázka je, do kedy to bude plati...
ak to zrušia, povedzme skôr ako za rok... tak sa nič nestalo
ak neskôr, tak ula bude ma problém
...
[/quote]

Kazdopadne je to dobra zprava pro technologicky vyvoj v USA. Americani nez aby vyvijeli vlastni motor srovnatelnych parametru, spravne usoudili, ze levnejsim resenim bude nakup uvedeneho motoru. Na druhou stranu jakekoliv obdobne rozhodnuti omezuje vyvoj v uvedene oblasti, stejne tak jako vyzkum a vyvoj vytvari v prubehu vedlejsi vystupy.
Tohle dava sanci malym technologickym spolecnostem jako je SpaceX a dalsi, uvidime jaky tobude mit dopad na provozuschopnost a spolehlivost americkych raket.

[quote]uvidime jaky tobude mit dopad na provozuschopnost a spolehlivost americkych raket. [/quote]

v podstate...
ak to rozhodnutie podržia... tak atlas prestane o nejaké 2-3 roky (kedy im dôjdu zásoby) lieta
prípadne nasa uloží pár nosičov do zásoby, pretože momentálne je to jediný americký certifikovaný nosič na štarty s nukleárnym nákladom (=rtg) - btw. tá certifikácia je v niektorých veciach ažšia ako je human-rating

[quote]otázka je, do kedy to bude plati...
ak to zrušia, povedzme skôr ako za rok... tak sa nič nestalo
ak neskôr, tak ula bude ma problém

ak to teda nie je v podobnom duchu, ako je zastavenie spolupráce s ruskom zo strany nasa, ktoré nemá žiaden reálny dopad, lebo je formulované tak, že neobmedzuje a nezastavuje nič okrem návštev pár ¾udí v usa [/quote]

Předběžná opatření jsou vydávána před zahájením soudního řízení v případě hrozícího nebezpečí z prodlení. Výsledek soudního jednání buď předběžné opatření potvrdí nebo zruší. Případně je zrušeno automaticky, pokud žalobce od žaloby, na jejímž základě bylo vydáno předběžné opatření, odstoupí.

dik

práve som si, tak nejak po "hiperbole" (vďaka debate, inde a o inom) uvedomil.. že s celej firmy, space x, poznám jediné meno "Elon"
lenže Elon je s prepáčením "aják", a mám istú pochybnos že f9 "narysoval" on..
kto sú muskovi inžiniery? poznáte niekto nejaké konkrétne meno?
je v spce x, nejaký šéfkonštruktér?

alamo:

samozřejmě, ale dostaneš jebačku, že jsi si to dovolil říci.

Jinak jako šéfinženýra tam mají nějakýho skopčáka (reminiscence s Von Braunem čistě náhodná). [Upraveno 13.6.2014 cernakus]

http://www.spacex.com/about/leadership [Upraveno 13.6.2014 cernakus]

sefinzinier je Elon :D ale ci aj realne nieco inzinieruje, to neviem (a dost o tom pochybujem, nanajvys kyve hlavou na poradach)

ten skopcak ma byt kto? Mueller je cez motory (a je to american :D)

NRO Mission otevírá dveře pro souboj SpaceX - ULA.

SpaceX odmítl říci, zda se společnost hodlá ucházet o NROL-79.

http://aviationweek.com/space/nro-mission-opens-door-spacexula-duel?NL=A...

Ve skutečnosti se jedná o PR a LS protiúder DOD proti SpX. A zdá se, že DOD opravdu SpX nachytalo na švestkách. Když z toho SPX vycouvá nebo to v té soutěži prohraje, tak projede i ten útok na 36core kontrakt. A pravděpodobnost, že se tak stane, se jeví jako vysoká.

SpX v skutocnosti zaluje USAF za to, ze o uvedeny kontrakt ani nemohla sutazit, teda nie zato, ze kontrakt neziskala.
T.j. ak DoD sutaz otvorila aj pre SpX, ide o male vitazstvo a precedens. To sa samozrejme moze velmi rycho obratit proti SpX, ak sa ukaze ze nedokaze splnit kriteria pozadovane zakaznikom, a teda ze vela krici ale malo ponuka...

O to právě jde. Když DoD touto soutěží dokáže, že SpX jsou jen mediální šašci, kteří neměli reálnou šanci zvítězit, pak nevyhlášení soutěže nebylo protitržním chováním DoD a soud to bude muset, chtě nechtě smést.

Něco jako Jančura vs. ČD a Kraje. Jančura ten bezsoutěžní příklep na poslední chvíli u soudu nenapadl, protože tam by se, na rozdíl od médií, zkoumalo, jestli Jančura fakt měl na to, nahradit tisíce vlaků ČD. Na což samozřejmě neměl a ani nemá.

neviem ci mozeme brat DoD a USAF ako jeden subjekt. T.j. vysledok tendra v DoD nemusi mat priamy dopad na zalobu. Ale nepriamy urcite hej.

Teď jsi mně dostal. Já si myslel, že USAF je dcerka DoD, stejně jako NRO. Půjdu to pozjišovat.

Netýká se to přímo provozu, spíš vývoje, ale je to docela zajímavá informace, takže přidám ji sem.
Ve SpaceX pracuje první rodilý Čech - David Pavlík (33), který v předchozí kariéře prošel Microsoftem, Amazonem a Netflixem.
U Muska má na starosti zrychlení zpracování naměřených dat. Cool! :cool:

http://connect.zive.cz/clanky/cech-ktery-ve-spacex-vypousti-rakety-do-ve...

Takze uz vieme na koho nadavat, ked cakame na video tyzden :D

USAF certifikovali F9 jako launch systém, který se může ucházet o EELV zakázky.

The Air Force has certified SpaceX's Falcon 9 launch system as having conducted three successful flights, a prerequisite for companies seeking to win business from the Air Force's Evolved Expendable Launch Vehicle (EELV) Program.
Under Air Force standards, SpaceX is already qualified to compete for EELV missions, but SpaceX must also be certified by the Air Force before any contract can be awarded to the company. Meeting the criteria for successful flights is a key milestone in the certification process.

ak je to pravda, tak:
to v podstate znamená, že žaloba spacex na usaf z pred pár mesiacov v súvislosti s tým block-buy pre ula... je neopodstatnená... (pretože spacex nemali splnenú ani podmienku pre to, aby sa vôbec mohli uchádza o náklad)

aký to má dátum vlastne? dnešný?

Musk to při žalobě taky říkal, že v okamžiku block buy ještě nebyli certifikovaní, ale zbývalo počkat pár měsíců a mohli se do soutězě zapojit a přinést konkurenční tlak na cenu.

Datum asi dnes, info je od Chrise tady: http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=35157.msg1225077#msg122...

ak som to dobre pochopil, neboli certifikovaní, ale všetky technické podmienky mali splnené a boli v procese spracovania dát.
T.j. technicky vzaté ich USAF nemusela vzia do súaže, ale v rámci fair-play by asi bolo vhodnejšie tých pár mesiacov počka. Som zvedavý ako sa s tým sudca vysporiada.

pozor...
to, čo MP pastol, neznamená, že spacex je certifikované na štarty s usaf nákladom... len to znamená, že usaf certifikovalo ich 3 štarty (čo je minimálna a nutná podmienka, ale nie postačujúca - čo sa inak píše aj v tom chrisovom poste) - táto čas znamená, že spacex sa môže zúčasni tendrov
spacex ešte musí splni zvyšné techn. (a asi aj byrokratické) podmienky, aby mohli tie náklady vynies... ktoré zatia¾ nesplnili (a pod¾a chrisa splnia neskôr v tomto roku)

@MP:
vďaka

btw... ja mám poznámku inak:

ten block buy tender (alebo čo to je) bol vyhlásený v r. 2011... vtedy spacex boli ďaleko od certifikácie...
výsledky boli ohlásené v dec 2013

mno, vzhladom k tomu ze ULA zrejme nikdy nemuselo prejsty tymto certifikovanim certifikovanych startov po certifikacii...

[quote]mno, vzhladom k tomu ze ULA zrejme nikdy nemuselo prejsty tymto certifikovanim certifikovanych startov po certifikacii... [/quote]

atlas a delta boli viac-menej vyvinuté usaf... vlastné nosiče sú certifikované automaticky
[Edited on 12.7.2014 Agamemnon]

of course :D

:D njn, tak nejak :D

Co je na tom nepochopitelneho. Ceetifikace = proveri se, ze vydavateli certifikatu vyhovuje z ruznych hledisek. Kdyz si vydavatel certifikace postavi vlastni vyrobek je zcela automaticky certifikovan, neb byl prvopla ove vyroben podle specifikaci.

Kdybyste vedeli co musi splnit vyrobce pitome elektricke loko, tak vam ty nesmysly ani neprijdou.

[quote]Kdybyste vedeli co musi splnit vyrobce pitome elektricke loko, tak vam ty nesmysly ani neprijdou. [/quote]

alebo medicínske výrobky :D už len medicínsky softvér, cez čo všetko musí prejs :D a nielen finálny výrobok, ale aj celý proces vývoja
[Edited on 12.7.2014 Agamemnon]

okej - takže vysvetlenie, čo v skutočnosti znamená ten príspevok, čo MP pastol (z nsf):
- znamená to, že tie 3 štarty boli úspešné a dáta z nich môžu následne by použité na certifikáciu nosiča
- tiež to znamená, že spacex môže súaži o náklady usaf, ale nemôže žiaden takýto náklad vyhra, kým certifikácia nosiča nebude ukončená

okej, ďalšie info k certifikácií (vo¾ný preklad):
- spacex mali možnos vybra si, ako bude falcon certifikovaný - mali možnos vybra si počet štartov, ktoré budú potrebova na certifikáciu (dostali na výber 2, 3, 6 a 14) - čím menej štartov si zvolili, tým viac techn. doku. a papierov musia poskytnú...
- spacex si zvolili 3, dostali ku tomu pred podpisom procesu dokument obsahujúci podrobný zoznam vecí, ktoré bude usaf potrebova, takže vedeli do čoho idú pred začatím procesu - dokument má cez 200 strán
- usaf očakáva, že cert. nebude ukončená skôr ako cca marec 2015

via
http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=35157.msg1225394#msg122...

moja pozn.:
- ku tomu 200 stranovému dokumentu - ak ide o štandardný formát, tak povedzme 150 strán je relevantných, 50 strán sú blbosti okolo
- ako tomu rozumiem, nejde len o veci týkajúce sa samotného nosiča, ale aj procesov okolo, napr. kontroly kvality

[quote]
- ako tomu rozumiem, nejde len o veci týkajúce sa samotného nosiča, ale aj procesov okolo, napr. kontroly kvality
[/quote]

tyka sa to aj kontroly tesnosti tlakovacieho systemu? :D:D

[quote]Ve SpaceX pracuje první rodilý Čech - David Pavlík (33), který v předchozí kariéře prošel Microsoftem, Amazonem a Netflixem.
U Muska má na starosti zrychlení zpracování naměřených dat. [/quote]
David Pavlík je v těchto dnech v ČR.
Zítra bude mít v Praze takové posezení/přednášku na téma zkušenosti s prací v Silicon Valley. Předpokládám, že o SpX promluví taky.
Kdo by měl zájem, lze se přihlásit tady: http://www.eventbrite.com/e/silicon-valley-companies-and-families-ticket...

David and Miska will talk about their experiences in Silicon Valley, high tech companies, high tech crowd and what it takes to be one happy "geek" family. Come and learn that Netflix's "Freedom and Responsibility" is not only a great company culture, but also a great lifestyle. David will talk about little details that help you progress in your career (or business) and Miska will tell you about running "the Pavlik's show" and how to make kids and family happy while living with a geek.

[quote]Elonův Dassault Falcon 900 s imatrikulačkou N900SX by měl spolu s dalšími letouny a loděmi hlídkovat v oblasti měkkého přistání 1.stupně. [/quote]
Btw. nás čechy může potěšit fakt, že Elon je také vlastníkem tohoto L-39.

[img=tbn]http://cdn-www.airliners.net/aviation-photos/photos/0/8/2/1203280.jpg [/img]

Pages