Pluto vítězí

Primary tabs

MEK příspěvek #1994Tak přeci jen.NASA dostala peníze pro finacování projektu sondy k Plutu.Pro rok 2003 bude k dispozici 120 mil. dolarů. Celkem by sonda měla stát pouhých 490 mil. dolarů. Start je plánován na leden 2006 a po průletu u Pluta někdy v letech 2015 nebo 2016 bude zkoumat Kuppierův pás.

MEK příspěvek #2039Bohužel, zatím nebyl definitivně schválený rozpočet NASA na příští rok, momentálně je projednávaný ve výborech a podvýborech amerického Senátu. Zdá se však, že vše je na dobré cestě, potřebné navýšení rozpočtu schváleno bylo (dokonce včetně zahájení studii sondy k Europě.) Záležet hlavně bude na podpisu prezidenta Bushe, který má právo veta. Po deseti letech úvah a plánů to již začíná být trochu únavné.

MEK příspěvek #2041Ad rozpočet:Naplnily se obavy, že vzhledem k současné politické situaci bude rozpočet NASA očesán?Ad Europa: Předpokládám, že se jedná o sondu, která by měla nést miniponorku pro průzkum oceánu. Netušil jsem, že je to teprve ve fázi pouhopouhého ideového návrhu. Ad Pluto: Bude se tedy jednat o podobnou mise jako Voyager či Pioneer, kdy sonda bude dále pokračovat do hlubin vesmíru, jaká je předpokládaná její životnost?

MEK příspěvek #2042ad rozpočet: Schvalovaný rozpočet NASA předpokládá navýšení o cca 200 mil dolarů oproti původnímu návrhu.ad Europa:Jedná se (zřejmě) o rozpracování sondy, mající splnit úkoly Europy Orbiteru s jinými prostředky a financemi (zmínky jsou zatím velice kusé)ad Pluto: Po průletu kolem Pluta a Charona se předpokládá průzkum některého dalšího z těles Kuiperova pásu. Tomu bude odpovídat i životnost sondy.

MEK příspěvek #2043Díky za informace.