40 let od programu Apollo

Primary tabs

Zdravím všechny které zajímá program Apollo a nejen ten. Já osobně doufám, že Armstrong i Aldrin na Měsíci opravdu stanuli, ale řadím se mezi "pochybovače", přesně ve významu tohoto slova! Nechci tady omílat nesčetné množství anomálií nalezených na fotografiích a filmech z misí, nutno podotknout, že jsou některé opravdu zajímavé a všichni o nich víme. Přesto bych zde rád publikoval jednu anomálii nalezenou na stránkách Apollo image galery. Jedná se o Apollo 15. Níže uvedené snímky mají stejné pohoří v pozadí, ale odlišný povrch před objektivem a hlavně chybí LM.

http://www.apolloarchive.com/apollo_gallery.html

AS15-82-11082 snímek č.1
AS15-82-11057 snímek č.2

Věřím ale, že takovýchto nesrovnalostí bychom našli více než dost. Mimochodem (jiný)snímek z mise Apolla 15 figuruje i na obálce knihy Antonína Vítka "Stopy na Měsíci", kterou mi snad přinese ježíšek ;)
Rád bych zde zveřejnil ještě jedno video, které zachycuje kosmonauty Apollo 11 při "vytváření" iluze, že jsou vzdáleni od Země 200 000 km, tedy na půl cesty k Měsíci, ve skutečnosti však mají být pouze na její oběžné dráze!!!(záběry rozhodně nevypadají jako fake!!) Toto video jsem dříve nikdy neviděl a poukazuje na skutečnost, že kromě Apolla nebyl nikdy nikdo dál než jsou Van Allenovy radiační pásy. Scéna začíná někde kolem 32. minuty, ale doporučuji vydržet začátek dokumentu a shlednout ho každopádně do konce..stojí to zato ;)

http://video.google.com/videoplay?docid=-8455110982587487066#

[Upraveno 01.12.2009 Vena83] [Upraveno 01.12.2009 Vena83] [Upraveno 01.12.2009 Vena83]

[quote]...Jedná se o Apollo 15. Níže uvedené snímky mají stejné pohoří v pozadí, ale odlišný povrch před objektivem a hlavně chybí LM.

http://www.apolloarchive.com/apollo_gallery.html

AS15-82-11082 snímek č.1
AS15-82-11057 snímek č.2

[/quote]

Oni to zase takové anomálie nejsou: snímek "č.1"

http://www.hq.nasa.gov/office/pao/History/alsj/a15/AS15-82-11082.jpg

byl pořízen při EVA 3 na station 9, přibližně 1,4 km západně od LM a 300 metrů východně od Hadley Rille.

snímek "č.2"

http://www.hq.nasa.gov/office/pao/History/alsj/a15/AS15-82-11057.jpg

byl pořízen na začátku EVA 3 na station 8, tedy tuším že v místech ALSEPu, odběru hloubkových vzorků.

Zkus si stáhnout oba snímky ve větším rozlišením a v jakémkoli obrazovém editoru (po srovnání horizontu, přirozeně) je překrýt. Ihned uvidíš, že perspektiva i úhel pohledu na vzdálené kopce se liší, přirozeně tedy na tom od Hadleyovy rýhy LM není možno v tomto záběru LM vidět.
(Víš, když budu fotit v Praze Hradčany od Karlova mostu, bude tam i most. Když se ale vydám i nedaleko, třeba po proudu, bude po něm veta, přeztože ty baráky s věžma na kopci se budou zdát stejný...)

Zdravím ;) Tomu rozumím, bylo to pro mě zatím jediným vysvětlením, že byly snímky pořízeny každý pod jiným úhlem, dával sem si je proto vedle sebe a vzájemně porovnával. Škoda že sem nejdou vložit obrázky. Přesto mě pořád neseděl horizont v úpatí pohoří..jeho povrch je i tak na každém ze snímků jiný. Co mě ale překvapilo je video z výstupu Dave Scotta na EVA 1 ! Jak je známo ze snímků Apolla 15 průlez je natočen směrem od skalisek na planinu, Dave sestupuje po žebříku dolů a hledí jeho přilby zrcadlí lunární modul i všechno za ním a okolo něj..(horizont). Po kopcích však žádné stopy..Scott otáčí hlavou doleva i doprava a v zrcadlení je opravdu vidět celý horizont za LM.

http://history.nasa.gov/alsj/a15/a15.lrvdep.html#1195542

usudzova z videa z rozlíšením 352*240 bodov na to, čo v odraze gulového slnečného štítu vidie alebo nevidie je celkom "odvaha". Navyše na gu¾ovej zrkadlovej ploche vidíš všetko výrazne skreslene.

Z vyššie uvedených záberov som urobil rýchly červeno-zelený prekryv
http://img227.imageshack.us/i/as15821105711082prekryv.jpg/
[IMG]http://img227.imageshack.us/img227/9571/as15821105711082prekryv.th.jpg[/...
línia horizontu i detaily povrchu súhlasia celkom dobre, čas odchýlok je spôsobená tým, že zábery sú z rôznych miest, čas mnou (rýchla práca)

Je to pěkné, děkuji, měl sem namysli hlavně tu linii samotného úpatí pohoří, která je na každé fotce jiná, ale pravděpodobně to bude způsobeno jinou vzdáleností při focení snímků. Samozřejmě posuzovat video z odrazu hledí v přilbě (to vše v nízkém rozlišení) je trochu odvaha, ale pořád je to odraz a může se skutečně zdát, že kolem LM (zejména za ním) je široko daleko rovina.

Rád bych věděl Váš názor na dokument který uvádím znovu. Zdravím :)
http://video.google.com/videoplay?docid=-8455110982587487066#

Na ten "dokument" jsem nakoukl, trochu prolistoval, ale po zjištění, že používá sugestivní argumentaci založenou na polopravdách a po zhlédnutí části ohledně van Allenových pásů už jsem neměl náladu hledat v tom nějaký záběr na odlesk či co.

Ach škoda, zrovna VA pásy to začíná :)Upozoròoval jsem, že je potřeba některé části dokumentu přetrpět jako řekněme "od věci". Dále se tam nejedná o nějaký odlesk, ale o údajné záběry z Apolla 11 při vytváření iluze poloviční vzdálenosti Země- Měsíc když jsou přitom stále na oběžné dráze Země.

[quote]Na ten "dokument" jsem nakoukl, trochu prolistoval, ale po zjištění, že používá sugestivní argumentaci založenou na polopravdách a po zhlédnutí části ohledně van Allenových pásů už jsem neměl náladu hledat v tom nějaký záběr na odlesk či co. [/quote]

No pasaz o vrazednych elektronoch ma fakt pobavila :). Fakt sugestivne az na malu "chybu", elektrony niesu prave tie castice, s ktorymi by bol problem a pred ktorymi by bol problem uchranit posadku. To tam uz mohli rozpravat aj o vrazednych CRT obrazovkach :).

VARB sa tu uz raz rozoberali ale ked sledujem reakcie popieracov tak mam pocit, ze zijeme na jupiteri, lebo on ma take VARB, ktore by zabili posadku pri prelete cez ne.

Strasne bludy su tam.

Nejsou tam jenom zmínky o VARB :) Ale tak mě pořád nějak uniká, jestli se někdo dostal až k tomu, o čem tady pořád dokola píšu... 32.minuta a dále až skoro dokonce děkuji :D
PS:nejsem popírač ;) [Upraveno 01.12.2009 Vena83]

[quote]Nejsou tam jenom zmínky o VARB :) Ale tak mě pořád nějak uniká, jestli se někdo dostal až k tomu, o čem tady pořád dokola píšu... 32.minuta a dále až skoro dokonce děkuji :D
PS:nejsem popírač ;) [Upraveno 01.12.2009 Vena83] [/quote]

Ja som vas neoznacil za popieraca. Ja som mal na mysli tvorcou toho filmu.

K 32. minute, viete ked do 32. minuty tak prekrucaju fakty a trepu bludy, preco si myslite, ze od 32. minuty sa to zmeni? Proste je to len ich zmanipulovany pohlad na udalosti, podany tak aby si clovek myslel, ze maju pravdu. Su to len ich tvrdenia bez akehokolvek dokazu. Povatsine bludy, ked nepocitame autenticke vyroky, akurat tie komentare k tomu su znacne zavadzajuce ak nie uplne klamlive.

Zmanipulovat takto niekoho nieje az tak tazke, uvediete niekolko overitelnych faktov, ktore spravia dojem, ze sa jedna o doverihodne informacie a potom uz len trepete kraviny. Priklad som uviedol ohladom VARB lebo viem, ze to co tvrdia tam je totalna kravina. Jedine co je na tom pravda, ze okolo zeme sa nachadzaju radiacne pasy, potom uz len trepu.

Co je na tom zvlastne, ze niekto dostane pokyn, ze moze hovorit, hlavne ak ich prepli na priamy prenos pre media? Normalna vec.Na praci s kamerou pri zaberoch zeme nevidim tiez nic nenormalne jedine co je tam nenormalne je ten ich komentar k tomu. Precitajte si vlakno Vladoviny tam najdete vysvetlenych velmi vela udajnych "anomalii".

Dokazy popieracov su asi takehoto chrakteru: Ukazu vam fotku udajne ciernej ovce a vyhlasiu ju za podvod, lebo maju dalsich 5 inych fotiek kde je ovca biela, takze tym padom podla ich teorie je ta cierna zjavne podvod.

[quote]usudzova z videa z rozlíšením 352*240 bodov na to, čo v odraze gulového slnečného štítu vidie alebo nevidie je celkom "odvaha". Navyše na gu¾ovej zrkadlovej ploche vidíš všetko výrazne skreslene.

Souhlasím, ale neusuzujte z videa s rozlišením 352x240 bodů, nýbrž se na něj prostě podívejte, v hledí je vidět lunární modul a všude za ním rovina - všechno toto zakulacené, proč by se mělo tak velké pohoří někde v odrazu schovat? Není to přece malý kopeček, kde bych to pochopil;) Nejsem odborník :)

http://history.nasa.gov/alsj/a15/a15.lrvdep.html#1195542

[quote][quote]usudzova z videa z rozlíšením 352*240 bodov na to, čo v odraze gulového slnečného štítu vidie alebo nevidie je celkom "odvaha". Navyše na gu¾ovej zrkadlovej ploche vidíš všetko výrazne skreslene.

Souhlasím, ale neusuzujte z videa s rozlišením 352x240 bodů, nýbrž se na něj prostě podívejte, v hledí je vidět lunární modul a všude za ním rovina - všechno toto zakulacené, proč by se mělo tak velké pohoří někde v odrazu schovat? Není to přece malý kopeček, kde bych to pochopil;) Nejsem odborník :)

http://history.nasa.gov/alsj/a15/a15.lrvdep.html#1195542 [/quote]

Pustite si to video na 24" monitore a tie vase kopce tam uvidite. Ked sa budete pozorne pozerat.

Co je na tom zvlastne, ze niekto dostane pokyn, ze moze hovorit, hlavne ak ich prepli na priamy prenos pre media? Normalna vec.Na praci s kamerou pri zaberoch zeme nevidim tiez nic nenormalne jedine co je tam nenormalne je ten ich komentar k tomu. Precitajte si vlakno Vladoviny tam najdete vysvetlenych velmi vela udajnych "anomalii".

Dokazy popieracov su asi takehoto chrakteru: Ukazu vam fotku udajne ciernej ovce a vyhlasiu ju za podvod, lebo maju dalsich 5 inych fotiek kde je ovca biela, takze tym padom podla ich teorie je ta cierna zjavne podvod. [/quote]

Zdravím ;) Vy jste to nesledoval zase až tak pozorně že ne:) Pokud jim dal pokyn k hovoru někdo jiný než řídící středisko... :D Ale budiž, dejme tomu, jak se Vám ale může zdát normální práce s kamerou při záběru Země, když tam jasně ukazují jak dosáhnout efektu vzdálenosti 200 000Km od ní, pomocí natáčení přes malé kruhové okenko, ze vzdálenějšího koutu lodě, při zhasnutých světlech, pomocí tmavého materiálu znázoròujíc přechod mezi dnem a nocí, s komentářem (mělo by se posoudit jestli je autentický s N.A. a E.A. hlasy) a to všechno v době kdy měli být kousek dále než na oběžné dráze Země :D resp. u Měsíce. Je jasné, že se takovýmto "dokumentem" dá podsunout všechno jak říkáte, ale občas se někde v nich najde něco překvapivého, a už to má název jakýkoli. Asi těžko by s takovýmto videem přišla NASA. Místo těch ovcí jste tu pasáž mohl zkouknout ještě jednou. Zdravím ;)

PS: zkuste udělat snímek obrazovky, určitě bych rád kouknul, zatím :-) [Upraveno 01.12.2009 Vena83]

Navrhuji přesun do tématu "Vladoviny".

[quote]

Zdravím ;) Vy jste to nesledoval zase až tak pozorně že ne:) Pokud jim dal pokyn k hovoru někdo jiný než řídící středisko... :D Ale budiž, dejme tomu, jak se Vám ale může zdát normální práce s kamerou při záběru Země, když tam jasně ukazují jak dosáhnout efektu vzdálenosti 200 000Km od ní, pomocí natáčení přes malé kruhové okenko, ze vzdálenějšího koutu lodě, při zhasnutých světlech, pomocí tmavého materiálu znázoròujíc přechod mezi dnem a nocí, s komentářem (mělo by se posoudit jestli je autentický s N.A. a E.A. hlasy) a to všechno v době kdy měli být kousek dále než na oběžné dráze Země :D resp. u Měsíce. Je jasné, že se takovýmto "dokumentem" dá podsunout všechno jak říkáte, ale občas se někde v nich najde něco překvapivého, a už to má název jakýkoli. Asi těžko by s takovýmto videem přišla NASA. Místo těch ovcí jste tu pasáž mohl zkouknout ještě jednou. Zdravím ;) [/quote]

Nechapem naco mam 2 krat sledovat nieco kde je 95% kravin? Zatial este netrpim ziadnou dusevnou chorobou aby som nedokazal z materialou a faktov okolo letu apolla pochopit, ze americania na mesiaci pristali, nepotrebujem na to pozerat film utociaci na druhu signalnu sustavu urcenych pre tych co nemaju ani sajnu co tam hovoria a dokazu tie zvasty hltat ako fakty.

[quote]Navrhuji přesun do tématu "Vladoviny". [/quote]

Seznam nesrovnalostí, které mne zajímali jsem vyčerpal. Vám to nepřišlo zajímavé? Nebo jste nečetl a jen soudíte? :)

Nechapem naco mam 2 krat sledovat nieco kde je 95% kravin? Zatial este netrpim ziadnou dusevnou chorobou aby som nedokazal z materialou a faktov okolo letu apolla pochopit, ze americania na mesiaci pristali, nepotrebujem na to pozerat film utociaci na druhu signalnu sustavu urcenych pre tych co nemaju ani sajnu co tam hovoria a dokazu tie zvasty hltat ako fakty. [/quote]

Já přece netvrdím, že tam američané nepřistáli :) [Upraveno 01.12.2009 Vena83]

[quote]Navrhuji přesun do tématu "Vladoviny". [/quote]

Aj ja si myslim, ze cela tema patri do Vladovin.

[quote][quote]Navrhuji přesun do tématu "Vladoviny". [/quote]

Aj ja si myslim, ze cela tema patri do Vladovin. [/quote]

Chtěl jsem někoho "vyprovokovat" k odezvě, ale zatím jsou tu samí přesvědčení na 100%, kteří nikdy! ani malinko! a nachvilku! nezapochybovali, to je ohromné :D opravdu myslím to vážně. Děkuji za příspěvky, naslyšenou.

[quote]
Chtěl jsem někoho "vyprovokovat" k odezvě, ale zatím jsou tu samí přesvědčení na 100%, kteří nikdy! ani malinko! a nachvilku! nezapochybovali, to je ohromné :D opravdu myslím to vážně. Děkuji za příspěvky, naslyšenou. [/quote]

Ono takych menej chapavych, co sa na take dristy chytia najdete tu:

http://trodas.wz.cz/index.php?s=&act=ST&f=5&t=421&st=690

[quote][quote]
Chtěl jsem někoho "vyprovokovat" k odezvě, ale zatím jsou tu samí přesvědčení na 100%, kteří nikdy! ani malinko! a nachvilku! nezapochybovali, to je ohromné :D opravdu myslím to vážně. Děkuji za příspěvky, naslyšenou. [/quote]

Ono takych menej chapavych, co sa na take dristy chytia najdete tu:

http://trodas.wz.cz/index.php?s=&act=ST&f=5&t=421&st=690 [/quote]

Toto jsem už také někde zahlédl.., :) Přeji dobrou noc a hezký zbytek týdne :)

No ja se před týdnem koukal za západ slunce a připadá mi že zapadlo o 3st. vedle než by mělo, ja to vědel !!! země je placatá a slunce je jen velka žárovka pověšená na lanovce ! - vyprovokuji tím ve vás odezvu a přijmutí mých myslenek ? :-) - pochybuju

[quote] Ale budiž, dejme tomu, jak se Vám ale může zdát normální práce s kamerou při záběru Země, když tam jasně ukazují jak dosáhnout efektu vzdálenosti 200 000Km od ní, pomocí natáčení přes malé kruhové okenko, ze vzdálenějšího koutu lodě, při zhasnutých světlech, pomocí tmavého materiálu znázoròujíc přechod mezi dnem a nocí, s komentářem (mělo by se posoudit jestli je autentický s N.A. a E.A. hlasy) a to všechno v době kdy měli být kousek dále než na oběžné dráze Země resp. u Měsíce. [/quote]

Když jsou podle vás na oběžné dráze Země, proč teda ta Země pod nimi neubíhá, tak jak je vidět na záběrech např. při letech raketoplánů k ISS ? Na onom videu je však vidět Země stále ve stejné pozici ...

[quote]No ja se před týdnem koukal za západ slunce a připadá mi že zapadlo o 3st. vedle než by mělo, ja to vědel !!! země je placatá a slunce je jen velka žárovka pověšená na lanovce ! - vyprovokuji tím ve vás odezvu a přijmutí mých myslenek ? :-) - pochybuju [/quote]

Pochybujete správně, přesto Vám věřím že se to mohlo jevit tak jak říkáte, chápete význam mé věty ? Zdravím :)

Když jsou podle vás na oběžné dráze Země, proč teda ta Země pod nimi neubíhá, tak jak je vidět na záběrech např. při letech raketoplánů k ISS ? Na onom videu je však vidět Země stále ve stejné pozici ...

Na oběžné dráze Země nejsou podle mě, ale podle tvůrce dokumentu. Souhlasím, máte pravdu, měl by být opravdu vidět pohyb Země (měl by být patrný i na tom videu).Cením si toho že jste se nad tím zamyslel a poslal něco k věci. Zdravím :)

Ak je vasim zamerom len provokovat, tak to Vas este raz odporucam na:

http://trodas.wz.cz/index.php?s=&act=ST&f=5&t=421&st=690

Tam vam na to skocia vsetkymi 10timi.

Tam maju problem pochopit, aj to co je to beztiazovy stav, odporovat vam budu aj pri keplerovych zakonoch a ked napisete nieco co nieje v sulade s ich vierou tak vam to bud zmazu alebo zedituju tak aby to neodporovalo ich nabozenstvu :). Pripadne vas oznacia za klamara, neschopneho respektovat uz nimi dokazane "podvody" :).

[quote]Chtěl jsem někoho "vyprovokovat" k odezvě, ale zatím jsou tu samí přesvědčení na 100%, kteří nikdy! ani malinko! a nachvilku! nezapochybovali, to je ohromné opravdu myslím to vážně. Děkuji za příspěvky, naslyšenou.
http://video.google.com/videoplay?docid=-8455110982587487066#
[/quote] Takové filmy vyrábí NASA

Nemůžete na tomto místě najít odezvu , nebo tu jsou ovčané ( občané) zpracovány bankopány , majiteli sdělovacích prostředků , rudou i modrou demagogii. SR je tu jako šafránu.

Už som vidiel zeleného koòa aj hada blít-ale Vlado ty si unikatny jev.

[quote]Ak je vasim zamerom len provokovat, tak to Vas este raz odporucam na:

http://trodas.wz.cz/index.php?s=&act=ST&f=5&t=421&st=690

Tam vam na to skocia vsetkymi 10timi.

Tam maju problem pochopit, aj to co je to beztiazovy stav, odporovat vam budu aj pri keplerovych zakonoch a ked napisete nieco co nieje v sulade s ich vierou tak vam to bud zmazu alebo zedituju tak aby to neodporovalo ich nabozenstvu :). Pripadne vas oznacia za klamara, neschopneho respektovat uz nimi dokazane "podvody" :). [/quote]

Odporoucejte se Vy , ale nachvilku nekam do chládku, rozhodne nemam v úmyslu zpochybòovat program Apollo a jestli jsem chtěl (jak jsem uvedl) "vyprovokovat" k nějaké odpovědi, pak třeba k takové jako napsal pan M. Káòa ;) Jinak věřím že jste takové stránky viděl, já také , je jich poměrně dost a jsou plné nesmyslů. :)

http://www.space.com/11536-moon-microbe-mystery-solved-apollo-12.html
[b]Záhada měsíčních mikrobů konečně vyřešena[/b]
Leonard David, SPACE.com\'s Space Insider Columnist
Date: 02 May 2011 Time: 07:25 AM ET

[img]http://i.space.com/images/i/9358/i02/apollo12-moon-surveyor-3-lander.jpg...
[i]Ze Surveyor 3 byla odebrána televizní kamera s několika dalšími díly přinesena zpět na Zem k vědeckému prozkoumání. Zde po měsíci kráčející Pete Conrad z Apollo 12 zkoumá TV kameru ze Surveyoru před odpojením zařízení.[/i]
CREDIT: NASA
Velký obrázek: http://i.space.com/images/i/9358/original/apollo12-moon-surveyor-3-lande...

Existoval dlouho přežívající folklór o měsíčním přistání Apolla, který se ukázal být mrtvou záležitostí: mikrobi na měsíci.

Nad měsíčním přistáním Apolla 12 s astronauty zajištěným návratem kamery, která byla součástí raného robotnického landeru NASA – sondy Surveyor 3 – se vznáší lunární záhada.

Astronauti Apolla 12 Pete Conrad a Alan Bean 19. února 1969 provedli přesné přistání na lunárním povrchu v Oceanus Procellarum – Oceánu bouří. Místo jejich přistání bylo 535 stop (163 metrů) od landeru Surveyor 3 – a byla to jen malá procházka k tomuto hardware, které v lunárním terénu měkce přistálo roky před tím 20. dubna 1967. Video o návštěvě Apolla 12 u sondy Sourveyor 3: http://i.space.com/10040-ep-3-survey-trip-surveyor-3.html

Kameru Surveyor 3 bylo pro posádku Apolla 12 snadné sebrat a odvézt ve sterilních podmínkách zpět na Zem. Když tyto součásti vědci analyzovali v čisté komoře, zjistili důkazy o mikroorganismech uvnitř kamery.

Krátce z tohoto zařízení vybrali malou kolonii běžných bakterií – Streptococus Mitis.

Astrobiologický závěr, jaký byl vyvozen z neplánovaného experimentu byl, že to vypadá, že 50 až 100 mikrobů přežilo start, drsné kosmické vakuum, tříletou expozici radiací v měsíčním prostředí, hluboké lunární zmrazení v průměru na teplotu minus 253 stupòů Celsia ani nemluvě o přístupu k živinám, vodě nebo zdroji energie. Fotky – Náš měnící se Měsíc: http://www.space.com/10419-changing-moon.html

A teď rychle k dnešku.
[img]http://i.space.com/images/i/9359/i01/surveyor-3-camera-pete-conrad.jpg[/...

[i]Kamera Surveyor 3 zobrazená s astronautem Pete Conrade a techniky v NASA Lunar Receiving Laboratory při jejich přijetí po misi Apollo 12 v listopadu 1969. Kameru zabalili pro pozdější studie včetně mikrobiálních vzorků z této kamery.[/i]
CREDIT: John Rummel/NASA
Velký obrázek: http://www.space.com/images/i/9359/original/surveyor-3-camera-pete-conra...

[b]Malé špinavé tajemství NASA?[/b]

Tým usilovných výzkumníků se nyní hrabe v historických dokumentech – a i v nalezeném a revidovaném archivním 16 milimetrovém filmu NASA z éry Apolla – aby tento příběh objasnili.

Jak se ukázalo, existovalo malé špinavé tajemství o etiketě čisté komory v době prozkoumání kamery Surveyor 3, které vyšlo na světlo.

„Tvrzení, že mikrobi na měsíci přežili 2,5 roku bylo přinejmenším chatrné i podle standardů tehdejší doby,“ řekl John Rummel, předseda Committee on Space Research (COSPAR) Panel on Planetary Protection. „Tvrzení nikdy neprošlo oponenturou, ale i tak v tisku a na internetu od té doby přežilo. Nové žhavé objevy na měsíci: http://www.space.com/21-10-coolest-moon-discoveries.html

Tým kamery Surveyor 3 si myslel, že detekovali mikroby, kteří po ty roky žili na měsíci, „ale detekovali jen svou vlastní kontaminaci,“ řekl SPACE.com Rummel.

Bývalý činitel NASA pro ochranu planety Rummel je teď u Institute for Coastal Science & Policy at East Carolina University in Greenville, N.C.

Rummel spolu s kolegy Judith Allton z NASA’s Johnson Space Center a Donem Morrisonem bývalý vědec kosmické agentury v laboratoři přejímání z měsíce, nedávno prezentovali svůj společný článek: „Mikrobi na Měsíci? Surveyor III a poučení z něj pro budoucí mise s návratem vzorků.“
[img]http://i.space.com/images/i/9360/i02/apollo-12-surveyor-3-camera-samplin...

[i]Zmrazený snímek sejmutý z digitálně přepsané verze z originálního 16 mm filmu o vzorkování mikrobů z kamery. Vyšetřovatelé stojí před stolicí s laminárním průtokem, v níž se kamera během vzorkování nacházela. Všimněte si, že mají masky a pokrývky hlavy, které jejich hlavy nekryjí kompletně, krátké rukávy se zapínáním, které nesahají pod úroveò vršku stolice (což potenciálně umožòuje, aby přes ně a dovnitř foukal vzduch) a rukavice na rukou, ale bez jakékoliv ochrany svých paží.[/i]
CREDIT: John Rummel/NASA
Velký obrázek: http://www.space.com/images/i/9360/original/apollo-12-surveyor-3-camera-...

[b]Mizerné hygiena kosmické sondy[/b]

Svůj verdikt vynesli na zasedání „Důležitost misí s návraty vzorků ze Sluneční soustavy v budoucí planetární vědě,“ v březnu ve Woodlands, Texas, sponzorované NASA Planetary Science Division a Lunar and Planetary Institute.

„Kdyby se v soutěži ‚Americký idol‘ posuzovala mikrobiologie, tak by tihle hoši vypadli v prvním kole,“ napsal výzkumný tým o způsobu, jakým tým kamery Surveyor 3 zařízení tady na Zemi studoval. Nebo delikátně řečeno: „Celkové uspořádání nebudí moc důvěry z hlediska vyloučení vzniku kontaminace,“ řekl spoluautor Morrison.

Např. u účastníků provádění studie bylo zjištěno, že měli krátké rukávy, ruce měli tudíž holé. Rovněž sepnutí okraje košile byly výše než úroveò průtokové stolice … a to mohlo působit při vytažení částic z vnitřku košile, hlásí spoluautor Allton.

Výzkumníci označili i další body týkající se kontroly kontaminace.

V mluvě jednoduchých 101 mikrobiologických zásad: „Úzké osobní vztahy s vaším objektem … nejsou nezbytně dobře,“ vysvětluje výzkumný tým.

Kolem a kolem pravděpodobnost, že ke znečištění došlo při vzorkování kamery Surveyor 3 se ukázala jako velice reálná.

Vyšòořeni pro tuto příležitost! Dnes být dobře oblečen pro analýzu návratových vzorků u týmu NASA znamená lepší účinnost při detekci mikrobů při vyloučení vzájemné kontaminace.

[b]Naučná příhoda[/b]

Rummel na druhou stranu zdůrazòuje, že dnešní metody zacházení s návratovými vzorky jsou při detekci mikrobů mnohem účinnější.

Nicméně minulý incident u Surveyor 3 zdvihá varovnou vlaječku pro budoucnost.

„Potřebujeme být o několik řádů ohledně kontroly kontaminace opatrnější, než tomu bylo u týmu kamery Surveyor 3. Pokud nebudeme, pak by na vzorky z Marsu při návratu na Zem mohly být zavlečen život, a ve všem tomto ‚šumu‘ bychom vůbec nemuseli být schopni detekovat ani život z Marsu, který bychom také přivezli,“ řekl Rummel. „Můžeme a musíme při návratové misi se vzorky z Marsu odvést lepší práci.“

kokso, ze sterilne prostredie a chlapci tam chodia v kratkych rukavoch...

Predevsim by budouci vzorky z Marsu vubec nemeli co proletet nasi atmosferou.
Meli by zustat maximalne na ISS, ale spise na Mesicni zakladne.

Jinak bychom taky mohli dopadnout jako pri Hayabuse epilogu.
[url]http://www.thespacereview.com/article/1651/1[/url]
Alias film 28 tydnu pote.
Mozna jen sci-fi, ale co kdyz ne. Nahoda je vul. Nahoda nas muze vyhladit.
Uz pri Hayabuse to melo zustat maximalne na LEO v ISS a otevreni + vyzkum delat na ISS.
Dalsi duvod, proc udelat trvalou lidskou zakladnu na Mesici.
Pro bezpeci sveta, otevirat \"konzervy\" jen na Mesicni gravitacni zakladne.

lenze ubrzdit navratove puzdro a domanevrovat ho k ISS je daleko narocnejsie nez urobit reentry druhou kozmickou. To uz mozme rovno postavit labak na marse.

[quote]lenze ubrzdit navratove puzdro a domanevrovat ho k ISS je daleko narocnejsie nez urobit reentry druhou kozmickou. To uz mozme rovno postavit labak na marse. [/quote]

A to by bylo vubec nejlepsi.
Nechtel bych, aby tady po ulici chodili zombici.

Rozdíl je v tom, že pro přistání na Zemi stačí odeslat od Marsu družici o váze cca 100 kg, jenže pro manévrování a přiblížení k ISS potřebujete 1000 kg - 10x větší, 5x dražší, a přitom množství dovezeného materiálu je stejné. Pro NASA je rozdíl ceny mise 3 mld. USD a 15 mld. USD klíčový.
Je pravděpodobné, že cizí bakterie se s našimi budou prostě míjet, ale je velké riziko - cizí bakterie může považovat třeba plicní sklípky nebo mozkové neurony za volně ložený stavební materiál, ze kterého bude bez obav čerpat pro svůj život nebo třeba stavět schránky - náš imunitní systém bude jen opravovat poškození, neodhalí původce jako biologickou hrozbu. Potom už jen záleží na tom, čí systém je rychlejší - pokud náš, cizí bakterie bude vytlačena, případně izolována, pokud jejich, rozpadnou se plíce nebo mozek a zemřete. Pokud ale bakterie bude životně závislá na faktoru, který tady na Zemi nenajde, zahyne a žádná hrozba se nekoná.
Každopádně je nejlepší přistávat v poušti - malé riziko kontaminace a rozptýlení i v případě nehody - a mít připravenou sekačku sedmikrásek a malou atomovku pro případ potřeby lokální desinfekce. Riziko, že narazíte na život odolný vůči jadernému výbuchu je nulová.

No doufám, že nepřivezou nějakou \"Andromedu\".
Jaké je vůbec kritérium života? Ne \"našeho\" jak ho známe. Co když najdou něco, co pro nás vůbec nebude vypadat jako živé a ono nás to bude naopak považovat za parazity.
Já bych jakékoliv vzorky zvenku držel hodně daleko od Země.

Hlavní kritérium života je rozmnožování a výměna látek s okolím (příjem živin a odvod odpadu). I když nás *něco* (imnunitní systém cizího života) bude považovat za parazity, téměř jistě nebude mít prostředky, kterými nás omezit - vůbec nás to nebude znát a evoluce potřebuje tisíce až milióny let na vývoj systémů obrany a desítky až stovky let na adaptaci. Hlavní hrozbou je podle mně nevědomé ničení. Pokud vzorky najdeme už na Marsu nebo při cestě zpátky, je izolace jasnou volbou. Obrovská výhoda pilotované výpravy je v tom, že cestou zpátky můžete opatrně, ale důkladně a hlavně dlouhodobě zkoumat vzorky, a v případě problémů loď navézt na orbitu Země a k ISS. Krátkodobé testy na povrchu při rychlé výpravě nebo automatickém sběru vzorků mají mizivou šanci život odhalit. Riskantní je právě nezjištěný život, který odhalíme až na Zemi.

Harrison Schmitt, člen programu Apollo geolog a byvaly senator, prezentoval plan na tezbu He3 na Mesici
[url]http://news.yahoo.com/s/ac/20110504/us_ac/8419965_harrison_schmitts_plan... [/url]

[quote]Harrison Schmitt, člen programu Apollo geolog a byvaly senator, prezentoval plan na tezbu He3 na Mesici
[url]http://news.yahoo.com/s/ac/20110504/us_ac/8419965_harrison_schmitts_plan... [/url] [/quote]

He3 reaktor potrebuje vyssiu teplotu nez deuteriovy? Nejako mi potom unika vyhodnost pouzivania He3, okrem ekologie... Ale ak mame problem udrzat co i len vodikovu fuziu, preco sa bavime o heliovej?

[quote][quote]Harrison Schmitt, člen programu Apollo geolog a byvaly senator, prezentoval plan na tezbu He3 na Mesici
[url]http://news.yahoo.com/s/ac/20110504/us_ac/8419965_harrison_schmitts_plan... [/url] [/quote]

He3 reaktor potrebuje vyssiu teplotu nez deuteriovy? Nejako mi potom unika vyhodnost pouzivania He3, okrem ekologie... Ale ak mame problem udrzat co i len vodikovu fuziu, preco sa bavime o heliovej? [/quote]

Potrebuje trochu vyssi teplotu, naproti tomu neprodukuje neutrony, ale protony. Diky tomu se netvori radioaktivni izotopy v reaktorove nadobe. A to muze byt dost podstatnou vyhodou ... ;o)

D-D a D-T generuji po neutronu pri reakci, tyto neutrony si odnaseji nezanedbatelnou cast energie a de-facto snizuji vyteznost reaktoru.

D-He3 generuje vysokoenergeticky proton (jadro vodiku), to muze byt vyuzito v druhe reakci - H1 + B11 = 3 He4. Produktem je jenom zareni.

Pro podrobnejsi informace ale prosim hledejte na internetu nebo se obratte na fyziky. To ja nejsem.

no viete toho viac nez ja :) ja som si myslel ze nosicom energie pri fuzii je prave ten neutron. Cize je to ziarenie? Neutrony nechceme?

Stale je tu ale problem, ze nevieme udrzat ani tu \"trosku nizsiu\" teplotu.

[quote]no viete toho viac nez ja :) ja som si myslel ze nosicom energie pri fuzii je prave ten neutron. Cize je to ziarenie? Neutrony nechceme?

Stale je tu ale problem, ze nevieme udrzat ani tu \"trosku nizsiu\" teplotu. [/quote]

Nosicu je vice:
1. Elektromagneticke zareni
2. Castice odnasejici si cast energie

Jestli to dobre chapu, problemem pro \"zpracovani\" jsou jednak neutrony (jejich pohlceni materialem komory vytvori jiny, casto nestabilni izotop, material se stava radioaktvini a degraduje), pak vysokoenergeticke zareni gama. Ostatni produkty (alfa/beta)jsou nabite, tedy magneticke pole je zachyti a usmerni. Roentgenove zareni a zareni nizsich frekvenci je mozne zachytit kovy, kde se premeni v teplo.

Osobne si myslim, ze tezba He3 je mene ekonomicka nez tezba Thoria. Ale rozhodne muze mit budoucnost.