2Mars rovery tento rok 2003

Primary tabs

boldvin:
MEK příspěvek #3028Myslíte že kvůli katastrofě Colubie nevzletijou ani tyhle dva rovery? Nepropásli by výhodný okno který by bylo zas až za několik let?

MEK příspěvek #3030Naštěstí se jich to netýká, vynáší je klasické rakety typu Delta II. Mají vzlétnout nekdy behem konce kvetna - zacatku cervence.Viz : http://mars.jpl.nasa.gov/mer/mission/launch_vehicle.htmlahttp://mars.jpl.nasa.gov/mer/mission/tl_launch.html

MEK příspěvek #3045už se ví kde budou přistávat? byly dvě závěrečný místa ale který vybrali?

MEK příspěvek #3048Z týdenního přehledu ...Vědci, podílející se na projektu dvou roverů MER pro průzkum povrchu Marsu, se téměř jednomyslně shodli na dvou vhodných přistávacích místech pro tyto průzkumné roboty. V průběhu uplynulých dvou let byly nejprve z více než 180 návrhů vybrány čtyři oblasti. Z nich vědci vybrali dvě nejzajímavější - plošinu Meridiani (Terra Meridiani, nebo také Hematite site) a kráter Gusev. Plošina Meridiani získala své další jméno - Hematite site - od šedého minerálu hematitu, který by se v dané oblasti měl vyskytovat a svědčit tak o dávných možných horkých pramenech, vyvěrajících zpod povrchu Marsu (podobně, jako se to děje v současnosti na Zemi). Kráter Gusev měl být v minulosti podle některých vědců dnem jezera - vodu do něj mohl přivádět široký kanál, který vstupuje do kráteru z jihu. V obou oblastech se proto mohou nacházet stopy po vodě a možném životě na této planetě. Pokud by došlo z jakéhokoliv důvodu ještě před přistáním ke ztrátě jednoho z roverů, cílovou oblastí pro druhého by se měla stát plošina Meridiani, ta je pro vědce nejcennější. Definitivně se ale o dvou přistávacích místech rozhodne až v dubnu, vědecký výběr se totiž řídil pouze zájmem o získání co nejzajímavějších informací z povrchu Marsu. Je však nutné podřídit výběr cílových oblastí i technickým možnostem roverů, jde především o bezpečnost při přistávání (potíže by mohl způsobit příliš silný vítr) a o možnosti pohybu roverů v dané oblasti (bez velkých terénních nerovností a bez množství kamenů).

MEK příspěvek #3121Doufejme že nepoužijí ty samé motory na TPH jako sonda Contour, aby to nedopadlo stejně. Co je pracdy na tom, že už tyto rovery mají sbírat materiál pro pozdější návrat na Zemi?

MEK příspěvek #3126Imho to se netýká těhle dvou misí s vozítkama ale mise pozdější.