Na cestě k zániku

Primary tabs

Jan Toman:
MEK příspěvek #2123Je nyní americká sonda Galileo, mající za sebou poslední průlet kolem některého z Jupiterových měsíců. Cílem se tentokrát stala Amalthea, kolem které se Galileo protáhl v úterý v 6:19 UT ve vzdálenosti pouhých 160-ti kilometrů. O hodinu později se přiblížil na 71 000 km k oblačné přikrývce planety (naposledy byla blíže Jupiteru sonda Pioneer 11 v roce 1974). Plánovaná pozorování byla splněna jenom zčásti, nebo půl hodiny po průletu sonda přešla do safe módu a přerušila sběr informací. Ta byla tentokrát zaměřena hlavně na výzkum vnitřní části Jupiterovy magnetosféry a složení prstenu, v jehož blízkosti sonda prolétla. Sondě již zbývá velice málo paliva, potřebného k udržení orientace. Nyní se pohybuje po velice protáhlé dráze, která ji přivede do horních vrstev atmosféry Jupitera 21.9.2003.

MEK příspěvek #2144V nějakém článku jsem četl, že původně NASA plánovala trefit Galileem vulkán na Io(kvůli analýze vyvrhovaného materiálu), odstoupili od toho nebo to byl nesmysl?

MEK příspěvek #2146Slyšel jsem o tom také (naposledy v seriálu BBC, každé úterý ve 20.00 na ČT2). Jak moc vážně to mysleli, to nevím. Možná také chtějí jenom přilákat pozornost veřejnosti.