Exploze Sojuzu

Primary tabs

MEK příspěvek #2020Krátce po startu ( cca 29 sekund )explodovala nosná raketa Sojuz s družicí Foton. Příčiny se vyšetřují.

MEK příspěvek #2021K havárii došlo 14. 10. 2002 v 18:20 UT na kosmodromu Pleseck. Může to zásadně ovlivnit i provoz na ISSS (na 28. 10. je plánován start Sojuzu TMA-1). Viz Space Protal.Tonda V.

MEK příspěvek #2022Překlep - má být správně " Exploze SOJUZU ".

MEK příspěvek #2023Jelikož nefunguje Space Portal, hledal jsem zprávu na idnes:Došlo tu k tragické události takže novináři se probudili a začali se zajímat, co se stalo...a již to hlásí i v rádiu...určitě to bude večer v tv jako jedna z hlavních zpráv:(jako tomu bylo nedávno při zřícení haly na Bajkonuru)---16.10. 2002 10:55:09 - Exploze nastala 29 vteřin po startu Výbuch rakety zabíjel Jeden člověk zemřel a osm jich bylo zraněno, když krátce po startu z ruského kosmodromu Pleseck explodovala raketa Sojuz-U. Bez bližších podrobností to oznámil mluvčí ministerstva pro mimořádné situace. Raketa nesla na oběžnou dráhu družici Foton-M s vědeckými přístroji několika zemí. Družice měla fungovat jako orbitální laboratoř. Asi patnáct dní měla na oběžné dráze například testovat, zda jsou lišejníky schopné přežít v kosmu. Informace měla posílat pozemním stanicím v Rusku a Švédsku. Část vybavení dodala i Evropská kosmická agentura. Třistatunová bezpilotní raketa explodovala pouhých 29 vteřin po startu. Hořící trosky se poté zřítily na odpalovací rampu a startovací plochu. Nejmenovaný činitel pozemního kosmického kontrolního střediska označil Sojuz-U za nejspolehlivější ruskou kosmickou raketu. "Celých jedenáct let jsme s touto nosnou raketou Sojuz neměli žádnou nehodu," řekl agentuře Reuters. Havárie přišla po nepřetržité řadě pětasedmdesáti úspěšných vzletů raket tohoto typu. Nehoda, kterou vyšetřuje speciální komise, má mimořádný význam i pro Mezinárodní kosmickou stanici ISS. Na 28. října je totiž plánován start kosmické lodi Sojuz-TMA 1 s tříčlennou posádkou. Do vesmíru je má vynést podobná raketa. Tyto transportní lodi slouží u ISS jako záchranné čluny a musí být po půl roce pobytu ve vesmíru vyměòovány. Po šesti měsících totiž už výrobce negarantuje spolehlivost systémů.Pokud by vzhledem k havárii musel být start nového záchranného člunu na delší čas odložen, znamenalo by to, že stávající osádka ISS by musela stanici starým Sojuzem evakuovat.Zásadně by se tak narušil časový harmonogram využívání stanice. To by poznamenalo tento projekt na dobu mnoha měsíců nebo dokonce roků. Neúměrně by se také zvedly náklady. Přitom jak USA, tak Rusko zápasí s nedostatkem peněz na výstavbu a provoz ISS.Hlavní odpalovací základnou ruského kosmického programu je kazašský kosmodrom Bajkonur, který si Moskva pronajímá. Nyní se však snaží přesunout starty raket na svůj kosmodrom Pleseck. Letos už odsud bylo vypuštěno osm raket. Vynášení družic na oběžnou dráhu je pro Rusko důležitým zdrojem zisků, Rusové už ale v minulosti zakusili několik nezdarů. Například v prosinci 2000 přišli o šest komunikačních satelitů, když se nosná raketa, která je měla vynést do vesmíru, krátce po startu z Plesecku zřítila.ČTK , Antonín Vítek, spolupracovník iDNESM.Filip

MEK příspěvd+ #2031 - reakce na příspěvek #2023Proc by SP nesel? Uz jede...Od 15.10. vecer...Zmenu poskytovatele jsme oproti ocekavanim zvladli podstatne drive, nez jsme cekali...

MEK příspěvek #2026O této události přichází další zprávy, např. na http://www.spaceflightnow.com/news/n0210/15fotonm1/ se tvrdí, že raketa selhala již v 15 s letu a spadla zpět na rampu. LL

MEK příspěvek #2036Z různých oficiálních i neoficiálních zpráv vyplývá asi toto:Raketa odstartovala, krátce po startu selhal motor postranního bloku(pravděpodobně bloku D - neoficiálně). Blok se následně vlastní váhou oddělil od rakety (T+20 s?). Na to system AVD vypojil zbylé motory. V T+29 s došlo k "rozrušení" rakety. Akorát si netroufám říct zda ve vzduchu či dopadem na zem. Raketa prý uletěla 300 až 500 m a dopadla v areálu kosmodromu, ale mimo startovací komplex.Zemřel jeden voják (záklaďák), když byl v MIKu zasypán padajícím sklem, dalších osm bylo zraněno (šest hospitalizováno). PS: Ani z videí se nedá nic určit, pouze snad to, že startovací rampa je v naprostém pořádku.

MEK příspěvek #2045Potvrzeno, že závada byla na bloku D. V motoru od samého startu docházelo k tlakovým rázům, převyšujícím 5x až 6x povolené hodnoty. Pak následoval prudky pokles tlaku a motor vysadil.Příčina se hledá, pravděpodobně docházelok úniku peroxidu vodíku (pohonná látky pro turbočerpadlo).

MEK příspěvek #2046Doplnění: K "rozrušení" rakety v T+29 s došlo údajně dopadem na zem.V pátek 18. října na zasedání Rosaviakosmosu byl oficiálně odložen start Sojuzu-FG se Sojuzem-TMA. Veškeré přípravy byly odloženy o dva dny. Start se tedy uskuteční nejdříve 30. října 2002. Vyšetřování nehody Sojuzu-U bude skončeno nejdříve 22. října.Podle jiného zdoje by vyšetřování mělo být ukončeno v neděli 20. října a v pondělí 21. října by se mělo rozhodnout o datu startu.