X-33 a X-34

Primary tabs

Lubor Lejcek:
MEK příspěvek #464Dnes mě překvapila zpráva, že se NASA rozhodla ukončit po 31.3. další financování projektů X-33 a X-34 (v tu dobu končí kontraktys Lockheed Martin a s OSC). Jak diplomaticky říká zpráva NASA News 01-31, mohly by si společnosti, co vyvíjí X-33 a X-34, soutěžit v rámci programu SLI (Space Launch Initiative) o další kontrakty, ale NASA jim je sama nedá, nebo podle NASA "užitek získaný z letových zkoušek těchto prototypů neodpovídá množství požadovaných vládních investic a finanční prostředky SLI by měly být použity na potřeby s vyšší prioritou" (skoro se mi to jeví, že prostě tyto X- programy skončí - ani se mi tomu nechce věřit). Jsem tedy zvědav, co jsou"potřeby s vyšší prioritou". Musím říci, že jsem takový vývoj nečekal, na druhé straně se mluví o tom, že výstavba ISS se značně prodraží,mluví se o dalších 4-5 mld USD a tak je jasné, že se musí šetřit.Přeji všem na síti hezký den a víkend. Lubor Lejček

MEK příspěvek #466V poslední době je těch špatných zpráv o financování kosmonautiky nějak moc. ISS - chybí 4 miliardy v rozpočtu na dalších 5 let, zastavení vývoje X-ek (netýka se to nástupce raketoplánu - Venture Star), zastavení vývoje sond Pluto-Kupier Belt Mission a Solar Probe - tady bych pouznamenal jen to, že peníze z těchto projektů by měly být použity na urychlení vývoje sond pro Mars a nových alternativních pohonů. Doufal jsem, že prezidentské volby v USA vyhraje Al Gore, Bush je pro mně trochu mimo obraz, vidí jen armádu a protiraketový systém.

MEK příspěvek #473Boužel je to skutečně tak. Také jsem tomu nemohl nejprve věřit. Udajně byl projekt zastaven pro svou složitost a náročnost na nové, ještě nedopracované technologie ( hlavní problém je zřejmě s kompozitovými nádržemi , které nemohou být nahrazeny mnohem těžší hliníkovou ). Ale pravda je taková, že nasa nemá další finance na iss a dokonce za překročení padají v úřadu i hlavy. Projekt je prý, ale pouze zastaven. Zkrátka nám budou naše staré známé sts létat nad hlavou o pár let dýl než sme si mysleli.

MEK příspěvek #476 - reakce na příspěvek #473Zkušební projekt X-33 se prodražil vzhledem k původnímu rozhodnutí o souběžné stavbě letového stroje s vývojem nových, ale nutných technologií a následném zjištění nevyhovujícího stavu již hotové kompozitové nádrže.Zastavení vývoje X-33 ale ještě nemusí nutně znamenat výrazné prodloužení využívání nynějších raketoplánů. Do hry se mohou vrátit konkurenční, méně náročné projekty jednostupòových strojů s levným provozem od firem General Dynamics a Rockwell. Lockheed Martin neměl nikdy garantováno, že dostane zakázku na stavbu svého budoucího VentureStaru.Na stránkách o ISS M.Káni bylo před měsícem uvedeno, že v nejbližší době bude rozhodnuto o realizaci mohutných nákladních lodí, vyráběných v Chruničevových závodech a vynášených raketou Proton. Mělo jít jednak o záložní modul FGB, a dále o lodě na bázi Kosmosu-1443. O této možnosti se mluví již několik let s tím, že k prvnímu startu by prý mohlo dojít už letos. Nemáte někdo aktuální informace?PS. Zřejmě poslední možnost vidět Mir by měla být dnes v 17:48-17:50.

MEK příspěvek #477 - reakce na příspěvek #476:Zřejmě poslední možnost vidět Mir by měla být dnes v 17:48-17:50.Nevím, jak se mi mohlo podařit napsat chybný čas. Mělo by to být přesně o hodinu později, a Mir by měl přelétat z JZ k JV. Zítra už bude vidět jako slabší objekt.V dnešním článku p. Lejčka mě mj. zaujal údaj o nákladech na program Apollo: součet včetně Apolla 17 by činil 33,3 mld. USD v cenách z roku 1971. Na webových stránkách NASA jsem totiž našel údaj okolo 20 mld.USD, který prý zahrnoval vývoj + všechny lety vč. Apolla 17.

MEK příspěvek #478 - reakce na příspěvek #477: V dnešním článku p. Lejčka mě mj. zaujal údaj o nákladech na program Apollo: součet včetně Apolla 17 by činil 33,3 mld. USD v cenách z roku 1971. Na webových stránkách NASA jsem totiž našel údaj okolo 20 mld.USD, který prý zahrnoval vývoj + všechny lety vč. Apolla 17.Také jsem měl pocit, že ty náklady na Apollo jsou menší a věřil bych spíšeserveru NASA. Ale napsal jsem, z jakého (historického) zdrojejsou zmíněná čísla. Kromě toho v tom hodnocení, ze kterého jsem citoval,je ještě poznamenáno, že náklady jsou příliš vysoké vzhledem k získaným výsledkům. Asi je ten komentář míněn tak, že by získané výsledky šlo získat daleko levnějiasi automaty (ale toto je jen má dedukce, v závěrech to tam nepíší). Není tedyvyloučeno, že si to v tom komentáři překladatelé nadsadili (opět jen máúvaha), aby zmíněný závěr byl důraznější. Ostatně mohli bychom podleuváděné ceny mise Apolla 11 každou další misi odhadnout na 0,5 mld, což by mohlo býtreálnější. LL