Rosetta - evropská mise ke kometě

Primary tabs

dnes v noci proběhl úspěšný průlet sondy Rosetta kolem Marsu - ten upravil její dráhu i rychlost pro další gravitační korekci letos na podzim během průletu kolem Země.
více o sondě i o průběhu průletu kolem rudé planety zde http://www.esa.int/SPECIALS/Rosetta/index.html

Bude zajímavé sledovat jak působí gravitace v tomto nesymetrickém páru. Variantou může také být, že se kometa právě dělí, rotace kolem osy páru by mohla překonat gravitačním vazbu obou částí, zejména když jejich uspořádání je asymetrické.

dnesny zazih zacina o 1136 utc (1336 cest), bude trvat cca 26 min. a delta-v je 11 m/s

[quote]dnesny zazih zacina o 1136 utc (1336 cest), bude trvat cca 26 min. a delta-v je 11 m/s [/quote]

zazih uspesny...

via twitter:
https://twitter.com/ESA_Rosetta/status/489382113259814913
"Today's burn is complete! Just three more to go before arrival: 23 July, 3 Aug & 6 Aug."

Sonda je již méně než 10.000 km od komety. V roce 1840 a 1959 se kometa přiblížila k Jupiteru, resp. vstoupila do jeho gravitační sféry. To by mohlo být signálem rozpadu, což podporuje i vysoká aktivita a dvojnásobné množství prachu než plynu v ohonech. V každém případě přibyl ve výzkumu další velice zajímavý aspekt s kterým projekt nepočítal a bude klást i vyšší nároky na finální řízení mise.

Jsem zvědavý, jak Philae v listopadu osedlá tuhle gumovou kačenku. :D

[img=tbn400]https://pbs.twimg.com/media/Bsl1ZXAIEAAWRXW.jpg:large [/img]

Autor: Alex Parker

[quote]Bude zajímavé sledovat jak působí gravitace v tomto nesymetrickém páru. Variantou může také být, že se kometa právě dělí, rotace kolem osy páru by mohla překonat gravitačním vazbu obou částí, zejména když jejich uspořádání je asymetrické. [/quote]

mozno drzi pokope len zazrakom a pristavajuci philae bude ta posledna kvapka potrebna k rozpadu :D to by boli unikatne fotky...

8.000 km od komety. Před 30 lety provedla americká sonda ICE z této vzdálenosti první průlet a průzkum jádra komety v historii kosmonautiky. První zblízka zkoumanou kometou byla P/Giacobini-Zinner.

OT: to bola medzinarodna sonda (nasa/esa), nie? este aj v nazve to ma...

Zde je zářný příklad " mezinárodnosti ". Jednalo se o americkou sondu s pracovním označením Explorer-3, která byla postavena v USA, vypuštěna americkou raketou a řízena americkým řídícím střediskem. Část přístrojového vybavení byla dodána z Evropy, proto byla označena jako " mezinárodní". Pikantní je že Američané uvažují o jejím " oživení".
Já chápu jako mezinárodní ten případ, kdy se partner podílí na zásadní části mise, příkladně na výrobě,řízení a provozu sondy.
Je zajímavé že současníci sondy, sovětské sondy Venera-Galej nesly příkladně naši pohyblivou plošinu a jejich vlastníkem byl SSSR, nikoli Interkosmos.

to ozivenie je crowdsourcovana sranda... tj... toto je fakt medzinarodna vec, a kto to vlastne zaplatil, nezistis

Na webu ESA byly zveřejněny nové Rosettou pořízené snímky komety 67P z 14.7.2014 a z nich vytvořené "video" ukazující rotaci tělesa (rotující ve skutečnosti cca 1x za 12 hodin). 67C je opravdu zvláštní těleso a bude zajímavé, sledovat jeho další detaily.

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/07/17/the-dual-personality-of-comet-67...

[img]http://blogs.esa.int/rosetta/files/2014/07/Ros_67PCG_14July_mov.gif [/img]

Vypadá to, že osa rotace je někde mezi oběma částmi a ony se kolem ní převalují. Ta menší je o polovinu větší než Sněžka, jsem zvědav na počítačový model jako měla Itokawa.
Bylo by zajímavé spočítat při jaké rychlosti rotace převládne odstředivá síla nad gravitací , je pravděpodobné, že zahřívání Sluncem během dalších přiblížení rotaci urychlí.
Je kupodivu, že toto bizardní těleso nerozdělily slapové síly při přiblíženích k Jupiteru.

Mna by zaujimalo, ci dialkove pozorovania zmien jasnosti nasvedcovali tomu, ze ide o "dvojite" teleso. Vzhladom na uroven prekvapenia asi nie... :)

S fotografiemi je zatím bída, to i ti Japonci byli štědřejší když se blížili k Iotawě, jsem zvědav, jaký bude " přísun" z bezprostřední blízkosti.

[quote]S fotografiemi je zatím bída, to i ti Japonci byli štědřejší když se blížili k Iotawě, jsem zvědav, jaký bude " přísun" z bezprostřední blízkosti. [/quote]

taký ako teraz...
fotografie sú "nedostupné" prvých 6 mesiacov; všetko, čo sprístupnujú, sú v podstate výnimky - také sú zmluvy s ved. inštitúciami, ktoré postavili prístroje - majú exkluzívny prístup k dátam počas polroka (btw - toto je bežná prax esa aj nasa; ak niekto zverejòuje fotografie skôr, tak je to výnimka z pravidla (msl)... niekto na, myslím, umsf odpovedal niekomu, kto sa tam na to sažoval, nech skúsi popýta fotky zo včera z hubble)

To snad není ani možné, že by snímky " syslovali " půl roku, je vidět, že v Evropě financování není na výsledcích závislé- "to se to bádá, když to platí všichni jako ovce " / volně parafrázován Werich /.

[quote]... je vidět, že v Evropě financování není na výsledcích závislé- "to se to bádá, když to platí všichni jako ovce " [/quote]
Davide, je vidět, že o financování vědecko-výzkumných programů / projektů v Evropě moc jasno nemáš. Pak bys takovou hloupost nemohl napsat.
Mohu ti doporučit například účast na některé z příštích KNP, kde si tuto problematiku můžeš vyjasnit přímo s profesionály - vědci, nebo pracovníky CSO.
Pak pochopíš, že je to přesně naopak - pokud evropský vědec nedodá výsledky svého experimentu včas podle plánu, tak o peníze na svůj experiment příjde, resp. musí je vrátit.
Přičemž ke zpoždění může a taky většinou dochází vlivem odkladu startu nosiče, nákladu, návratu vzorků z ISS, atd, což vědec sám nemá šanci nijak ovlivnit a je jaksi ve vleku událostí.
Termín pro odevzdání výsledků se o tyto odklady neposouvá = zůstává fixní!

(Michal Václavík, nebo Jana Kvíderová by mohli vyprávět ...)

[quote]To snad není ani možné, že by snímky " syslovali " půl roku, je vidět, že v Evropě financování není na výsledcích závislé- "to se to bádá, když to platí všichni jako ovce " / volně parafrázován Werich /. [/quote]

ešte raz: to odkladanie uverejòovania výsledkov, fotiek, prístupu, etc, je politika ako v európe, tak aj v usa

Bral jsem to tak, že o projektech v Evropě nerozhodují parlamenty / v USA Kongres/, ale prostředky které plynou do ESA se tam spotřebují a není tedy potřebné jednotlivé projekty prezentovat veřejnosti, neb o nich nerozhodují zákonodárci, ale byrokrati v ESA.
Zkrátka není potřeba veřejné kontroly, zda byly účelně či budou účelně využity.

Podrobný popis a vysvětlení toho "zpoždění veřejného přístupu k datům" je např. v článku na http://blogs.esa.int/rosetta/2014/07/16/access-to-rosetta-data/ . Jde o tzv. "proprietary period" a u Rosetty se členské státy ESA rozhodly pro 6 měsíců. Podle toho článku je hlavním smyslem "proprietary period" to, aby první a výlučný přístup k datům měly ty vědecké týmy, které celá desetiletí připravovaly své přístroje a experimenty. Je to jejich odměna a konkurenční výhoda před ostatními vědci.

Jak už psal Agamemnon, tak okamžité zveřejòování některých dat (tzv. "open data") je vlastně výjimkou, danou dohodou všech zúčastněných. V článku je zmíněno, že "proprietary period" (tedy několikaměsíční odklad zveřejnění dat) mají např. Hubble, Chandra, MESSENGER, Mars Express, XMM-Newton a také Rosetta. Naopak "open data" politiku mají marsovské rovery, Cassini-Huygens, SOHO nebo třeba PROBA-2.

Podle mne nám nezbývá nic jiného, než to akceptovat a doufat, že rychle zveřejnit se toho z Rosetty rozhodnou co nejvíc (snad vždy alespoò pár fotek brzy po pořízení). Podle toho výše zmíněného článku by měla být vybraná data z Rosetty rychle zveřejòována hlavně při klíčových událosech (při navádění na oběžnou dráhu kolem komety, při přistávání modulu Philae na kometě a při maximálním přiblížení komety (a sondy) ke Slunci.

[quote]Podrobný popis a vysvětlení toho "zpoždění veřejného přístupu k datům" je např. v článku na http://blogs.esa.int/rosetta/2014/07/16/access-to-rosetta-data/ . Jde o tzv. "proprietary period" a u Rosetty se členské státy ESA rozhodly pro 6 měsíců. Podle toho článku je hlavním smyslem "proprietary period" to, aby první a výlučný přístup k datům měly ty vědecké týmy, které celá desetiletí připravovaly své přístroje a experimenty. Je to jejich odměna a konkurenční výhoda před ostatními vědci.[/quote]

Ten článek je bohužel dost nepřesný. Za prvé 6-ti měsíční perioda je s otazníkem. Může být totiž i delší. Stalo se to u mise Dawn (místo slíbených tří měsíců to bylo 12 nebo 15), data z Philae jsme až na výjimky doposud neviděli (mám na mysli průlety okolo Země, Marsu, Šteins a Lutetie). Data z Rosetty jsou zatím ne úplně košér (nicméně jsou prakticky plně použitelné i pro vědeckou práci), ale aspoò že jsou (opět mám na mysli data z období před hibernací). Dále samozřejmě s tímto článkem odpadá častá výmluva ESA, že ona za to nemůže, protože data vlastní organizace, které dodaly experimenty. ESA je totiž vlastníkem navigačních kamer a dohodla se s týmem OSIRIS, že data zveřejòovat nebude (až na schválené výjimky).

[quote]Naopak "open data" politiku mají marsovské rovery, Cassini-Huygens, SOHO nebo třeba PROBA-2.[/quote]

Nevím jak u zbývajících, ale Cassini-Huygens rozhodně nemají politiku "open-data". Jediné co je k dispozici jsou silně komprimované jpegy originálních snímků, které jsou pro většinu vědecké práce naprosto nepoužitelné. Data zbývajících přístrojů nejsou k dispozici hned vůbec a to ani v náhledu. Snímky z Huygensu pronikly ven hned po přistání náhodou a byl z toho docela poprask. U Cassini je "proprietary period" 9 měsíců a je dodržována velmi pečlivě až na drobné výjimky, kdy se nepodaří data včas připravit (stalo se to například kdysi dávno u dálkoměrných měření radarem nebo radarových snímků ledových měsíců). Jinak většině nadšenců úplně stačí ty jpegy a to mají na mysli, když chtějí po ESA "raw" snímky. Já ten pojem nemám rád, protože je matoucí, právě proto, že někdo si pod tím představuje komrimované náhledy z Cassini, ale vědci si pod tímto pojmem samozřejmě představí "raw" snímky, které produkuje kamera (to znamená snímky v plné kvalitě, akorát nekalibrované).

Jde pouze o snímky, nedovedu si představit, že by stejně postupovala NASA při přibližování k cílům. Nechápu co chtějí " vědci" z ESA na snímcích " vybádat", kometární jádro už před deseti lety vyfotila detailně a zblízka NASA v přímém přenosu.
Zásadní otázka nestojí, kdo sondu postavil a provozuje, ale kdo to všechno platí. a to jsem já - daòový poplatník a chci za své peníze informace a to hned !
Kdyby stejně postupovala NASA, tak na své bádání nedostane ani cent!

[quote]Jde pouze o snímky, nedovedu si představit, že by stejně postupovala NASA při přibližování k cílům. Nechápu co chtějí " vědci" z ESA na snímcích " vybádat", kometární jádro už před deseti lety vyfotila detailně a zblízka NASA v přímém přenosu.
Zásadní otázka nestojí, kdo sondu postavil a provozuje, ale kdo to všechno platí. a to jsem já - daòový poplatník a chci za své peníze informace a to hned !
Kdyby stejně postupovala NASA, tak na své bádání nedostane ani cent! [/quote]

ty necitas odpovede, co ti piseme, vsak? len stale opakujes dokola svoje, nie?

uz traja/styria rozni ludia sme ti tu napisali, ze nasa ma uplne rovnaku politiku a ze ak niekto (msl napr.) zverejnuje nejake obrazky, tak je to vynimka z beznej praxe
[Edited on 22.7.2014 Agamemnon]

Nezbývá tedy než doufat, že Dawn a NH dostanou vyjímku a budu moci sledovat jejich přibližování k cílovým objektům se zpožděním v hodinách nikoli měsících.

[quote]Nezbývá tedy než doufat, že Dawn a NH dostanou vyjímku a budu moci sledovat jejich přibližování k cílovým objektům se zpožděním v hodinách nikoli měsících. [/quote]

No tak doufat můžeš. U Dawnu pochybuji, protože kamera je z MPS (stejně jako OSIRIS na Rosettě) a oni prostě nevidí důvod proč něco měnit. A i kdyby to změnili, tak snímky se nepořizují každý den, ale třeba jednou týdně.
U New Horizons snímky uvidíme snad hned (aspoò je to slíbeno), ale hned zde znamená - až dorazí na Zemi, což při daných přenosových rychlostech a vzdálenosti znamená zpoždění ~jeden den a navíc jen u prioritních snímků. Většinu ze snímků ve skutečnosti uvidíme třeba i měsíce po průletu (půl roku až rok bude trvat přehrání dat zpět na Zemi).

dawn nema vynimku, aspon pri veste ju nemal (co som niekde cital)

Neexistuje nic jako výjimka. Vedoucí experimentu se klidně může rozhodnout, že dá data online ihned a nikdo mu to nezakáže.
Ale proč by to dělal. Tyhle ochranné lhůty jsou něco jako cla v obchodu. Chrání produkci vědy v daném ústavu.
Proto i data z misí, která jsou k dispozici tzv. ihned, jsou téměř vždy nějak znehodnocena, aby se ztížilo případné zneužití jinými vědci v době ochranné lhůty.

Poslední snímek na stránce ESA je ze 14. t.m., pro srovnání OPPy má snímky ze Sol 3729, t.j z 20. t.m.
Pokud si vzpomínám tak i ti Japonci, když se blížili k Itokawě měli na Vebu snímky den staré.

Snad bychom se mohli shodnout, že ESA má velké "rezervy", jak se říkalo za socíku, v sebeprezentaci.

Nevím, jak je to se snímky a jejich uvolòováním ke zveřejnění - ale umíte si představit tu smrš zpráv a televizních šotů, kdyby se k podobné akci chystala NASA? Všude by bylo přerosettováno, každé zprávy by obsahovaly aspoò zmínku o tom, jak se Rosetta cítí, jakou má teplotu, co jí hrozí, co jí nehrozí, co si o tom co jí hrozí a nehrozí myslí která celeryta a jak s údivem zjišuje, jak je daleko - prostě člověk by se už bál otevřít konzervu, že na něj místo šprotů v tomatě vykoukne Rosetta...

A realita? Na ČT24 rozhovor s Pacnerem, jak se mu koukalo na start Apolla 11...

Zeptejte se lidí mimo nás - kosmocvoky, co jim říká Rosetta nebo Čurjumov-Gerasimenko. Velký kulový...

[quote]
Pokud si vzpomínám tak i ti Japonci, když se blížili k Itokawě měli na Vebu snímky den staré. [/quote]

Ano, to je pravda - [url]http://www.isas.jaxa.jp/e/topics/2005.shtml[/url].
Osobně mám na to takový názor, že by měli dát k dispozici online snímky z navigačních kamer (ty vlastní ESA). Ty sice budou zajímavé až když bude sonda u komety (mají totiž 5× nižší rozlišení než OSIRIS NAC) a jsou jen černobílé, ale byl by to dobrý kompromis.
Jinak, že má ESA blbé PR je známo. Ovšem také má podstatně nižší rozpočet na PR než NASA.
Zajímavý článek k tématu od vědce, který byl (či je?) v jednom z vědeckých týmů Rosetty je zde - [url]http://scienceblogs.de/planeten/2014/07/18/europaeische-oeffentlichkeits.... Upozoròuji, že je v němčině.

a opportunity, david... je tam ko¾ko? mesiac-dva? :D alebo 10 rokov?

btw - esa vopred povedala, že nové snímky budú raz za týždeò... tento týždeò bude ďalšia snímka/séria (vo štvrtok, iirc + v stredu je ďalší zážih)

edit:
btw, pr esa je zlá, to sa zhodneme :D nič nové

edit 2:
ešte jedna vec... je pekné, že všetci nadávajú na esa, ale v tomto prípade ten, kto má rozhodujúce slovo o obrázkoch je MPS (aj keď esa im ustúpila s tým navcamom)
[Edited on 22.7.2014 Agamemnon]

Já netrvám na snímcích - ale trochu propagace by neškodilo! Takhle to vypadá, že ESA nic nedělá. O Roskosmosu se novináři zmíní aspoò při startu a přistání další posádky ISS, ESA jako by nebyla. Animace, povídání o startu, o dráze, vysvětlování všech těch manévrů - trošku vzrušení "Naskočí motor - nenaskočí? Naskočil!". Když přistává cokoli na Marsu - záběry do řídího roomu, všichni se třesou napětím - a pak ruky hore jak při odzemku, padají si do náručí, plácají se po zádech, ani na harašení si (Američani!) pozor nedávají...

A ESA? Nuda šedivá! Škoda, přeškoda...

ale toto nie je chyba esa... ale novinárov...

čo sa týka tejto misie, tak esa robí na svoje pomery a so svojím rozpočtom ve¾mi dobrú robotu...
rôzne súaže pre verejnos - v súvislosti so zobúdzaním v januári, tiež v súvislosti so vstupom na orbitu teraz v auguste...
má pripravený program pri príležitosti vstupu na orbitu... tiež má pripravený program pre pristátie...
mala ve¾mi slušný prenos zo zobúdzania, kopa rozhovorov, infa, etc...
ve¾mi dobre pôsobí na twitteri - handleri esaoperation, esa_rosetta, philae2014... tiež na facebooku... pre pristátie aj pre zachytenie na orbite má pripravené akcie na twitteri aj facebooku (#wakeuprosetta, #rosettaarewethereyet)
tiež na youtube... pripravila vynikajúce animácie pre deti v súvislosti s letom rosetty, tiež rôzne informačné videá, o rosette, o trajektórií, etc...
etc

akú má momentálne roseetta, v tom postavení k zemi v akom je, vlastne asi prenosovú rýchlos pre dáta?

Moc velkou ne. Přesné informace o aktuální přenosové rychlosti nebyly snad ani zveřejněny. Dříve se psalo o rychlosti 14-22 kbit/s. Pro splnění vědeckých cílů pak stačí 5 kbit/s.

Dnes kolem poledne bude poslední větší brzdící manévr, rychlost klesne na 8m/s, vzdálenost 4000 km.
Nastane fáze setkávání.
Zklamání z výkonů Rossety je dáno výkonností informačních systémů, které umožòují účastníkům " být při tom " nejen na Zemi, ale i ve Vesmíru. Vzpomněl jsem Itokawu, také to bylo malé těleso a bylo bezvadné sledovat, jak se sonda přibližovala a z rozmazané skvrnky se stalo reálné těleso, jak je měřili, mapovali atd..
U Rosety je poslední " bombou " mezi snímky papírový model skeletu sondy, resp. animace pro zvolna chápající diváky.
Nemohu se ubránit dojmu, že je to tím že ESA " má své jisté" a nemusí o peníze nijak bojovat a tedy ani prezentovat své snažení před veřejností.
Byl by jistě zajímavý průzkum na téma " co je ESA, co dělá, a kolik nás to stojí" , odhaduji, že nevědomost by byla vysoko přes 90%.

[quote]Byl by jistě zajímavý průzkum na téma " co je ESA, co dělá, a kolik nás to stojí" , odhaduji, že nevědomost by byla vysoko přes 90%. [/quote]

vysledky by boli presne rovnake ako keby si sa v usa spytal, co je to nasa, co robi a kolko to americanov stoji...
to je univerzalna vec; zaujem o vesmir a aktivity cloveka v nom je v podstate rovny 0

dnesny zazih je 1038 utc a bude trvat 16 min 35 s

dnesny zazih uspesne ukonceny

Rosetta tým potvrdil, že dnes uvolní nejnovější snímek(y) 67P v 15:00 CEST.
No sláva :D

[quote]Rosetta tým potvrdil, že dnes uvolní nejnovější snímek(y) 67P v 15:00 CEST.
No sláva :D [/quote]

jj, toto je podla planu, co oznamili na zaciatku...
snimky vo stvrtok o 1500 cet

nove foto + 3d model
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/07/24/hints-of-features/
[Edited on 24.7.2014 Agamemnon]

Z toho dnešního článku na "Rosetta blogu" připomínám informaci, že další obrázky z OSIRIS kamery sice budou až za týden (31.7.2014), ale že obrázky z NAVCAM (s nižším rozlišením) plánují zveřejòovat každý den (v průběhu závěrečného přibližování). Takže důvod k radosti asi budeme mít častěji než dosud.

Ovšem obrázky z NAVCAM jsou zatím pořád ještě dost "hrubé", takže na lepší detaily si zřejmě budeme muset pár dní počkat.

Obrázek z NAVCAM z 23.7.2014:
[img]http://blogs.esa.int/rosetta/files/2014/07/ESA_ROSETTA_NAVCAM_20140723_e... [/img]

Obrázky z OSIRIS z 20.7.2014 (tedy z větší vzdálenosti a přesto o dost lepší):
[img]http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2014/07/... [/img]

Úžasný " bramboroid", jsem zvědav na teorie jak se mohl takhle zformovat.

Buď spojením dvou asteroidů, nebo naopak zásahem s odstřelením ostatního materiálu.

Přesně takhle vznikla všechna tělesa sluneční soustavy -včetně i těch největších - vzájemnými srážkami.Při menších rychlostech došlo ke "spojení" , při větší rychlosti naopak k "vyražení" části hmoty nebo celkové destrukci. Takže takovéhle patvary na nás v oblasti asteroidů a komet čekají. Pouze u velkých těles ( planety ,malé planety - plutoidy ) došlo k přetavení a mají kulový tvar

Pages