New Horizons Pluto-Kuiper Belt

Primary tabs

Start sondy New Horizons Pluto-Kuiper Belt byl z 11. ledna 2006 odlozeny nejmene o sest dni - zatim se pocita s vypustenim 17. ledna 2006. Duvodem je potreba provest dodatecne testy nosne rakety. Startovaci okno pro let k Plutu trva do 14. unora 2006, nicmene pokud sonda neodstartuje do 24. ledna vcetne, bude muset ze sveho \"letoveho radu\" vypustit navstevu Jupitera a doba letu k cili se vyrazne protahne. Nahradni startovaci okno je 2. az 15. unora 2007 - uz bez pruletu u Jupitera.

Úprava dráhy by měla být říjen až prosinec 2015, aby sonda nabrala směr k jednomu ze tří možných KBO. Pokud by chtěla navštívit další bude si jej najít asi sama, nebo vše zůstane jen u jednoho průletu.

Cílové těleso pro kosmickou sondu New Horizons objeveno.

Při pátrání ve vnějších oblastech Sluneční soustavy, které bylo úspěšné, objevil HST tři tělesa Kuiperova pásu jako možné cíle pro sondu New Horizons, které by mohla navštívit po průletu kolem Pluta, ke kterému dojde v polovině července 2015. Tělesa byla detekována v rámci programu HST zaměřeného na pátrání po cílových tělesech pro sondu New Horizons.

Tým kolem sondy New Horizons očekává předložení návrhu NASA v průběhu roku 2016 pro pokračování sondy v letu k jednomu z nově objevených těles. Sonda se bude řítit napříč Sluneční soustavou, aby dosáhla tělesa ve vzdálenosti 6,5 miliardy km přibližně tři až čtyři roky od průletu kolem Pluta.

http://www.astro.cz/clanek/6477?utm_source=news&utm_medium=mail&utm_camp...

Doufejme, že zvolí KBO s nejmenší energetickou náročností úpravy letu, aby se ušetřilo palivo pro případné další KBO.

Příští léto nejspíš proběhne další hledací / upřesòovací kampaò HST, která získá další data, která spolu se skutečnou spotřebou u Pluta řeknou, co jde a co ne. Nejspíš ale vyberou nejsnáz dosažitelný cíl. Připadá mi ale směšné mluvit o tom, že HST zachránil úspěch New Horizons, když při průletu kolem Pluta prozkoumá 6 objektů Kuiperova pásu, a objevem dalšího tělesa se to zvýší z 6 na 7.

Jde též o to potvrdit, že Pluto patří mezi KBO, nebo jestli to není " uprchlý" měsíc Neptuna.
Pravdou ovšem je, že Plutova soustava obsahuje tělesa všech možných velikostí, chybí / zatím/ jen prstenec.
Průlet soustavou bude ale velice krátký a rychlý a je otázkou zda se průzkum dalších čtyřech těles, nepočítaje možné další měsíčky a pravděpodobný prstenec, do výzkumné sekvence vejde a zcela jistě nebudou všechna v optimálních polohách pro výzkum, ba právě naopak.
Při sólovém průletu u druhého cíle bude naopak času přehršle a navíc bude možné zvolit optimální vzdálenost a cílové KBO opravdu podrobně prozkoumat.

[quote]Cílové těleso pro kosmickou sondu New Horizons objeveno.

Při pátrání ve vnějších oblastech Sluneční soustavy, které bylo úspěšné, objevil HST tři tělesa Kuiperova pásu jako možné cíle pro sondu New Horizons, které by mohla navštívit po průletu kolem Pluta, ke kterému dojde v polovině července 2015. Tělesa byla detekována v rámci programu HST zaměřeného na pátrání po cílových tělesech pro sondu New Horizons.

Tým kolem sondy New Horizons očekává předložení návrhu NASA v průběhu roku 2016 pro pokračování sondy v letu k jednomu z nově objevených těles. Sonda se bude řítit napříč Sluneční soustavou, aby dosáhla tělesa ve vzdálenosti 6,5 miliardy km přibližně tři až čtyři roky od průletu kolem Pluta.

Na domovské stránce NH je uvedeno, že změna dráhy k cílovému tělesu bude provedena v intervalu X.-XII.2015, což znamená, že cíl musí být vybrán v prvé polovině roku 2015.

http://www.astro.cz/clanek/6477?utm_source=news&utm_medium=mail&utm_camp... [/quote]

Dnes 5.11. v 08.00 UTC zbývají k Plutu " jen" 2 AU a 251 dní letu.

NH připravován na probuzení 6.12 2014.

http://pluto.jhuapl.edu/news_center/news/20141113.php

Pozorování Slunce pomocí palubního UV spektrometru.

[img=tbn]http://pluto.jhuapl.edu/overview/ScienceShorts/images/Alice_ultraviolet_... [/img]
Technici na Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory v Laurel, Maryland, instalují Alice Ultraviolet Imaging Spectrometer na New Horizons několik měsíců před startem sondy v roce 2006 k systému Pluta.

http://pluto.jhuapl.edu/overview/ScienceShorts.php?page=ScienceShorts_11...

Zajímavou shodou okolností je zítra padesáté výročí vzletu Marineru-4 k Marsu, okolo něhož úspěšně prolétl 15.7 následujícího roku po 227 dnech letu, NH bude zítra zbývat k Plutu též 227 dní letu a též okolo něj prolétne 15.7., není to zajímavé ?

[quote]Zajímavou shodou okolností ...
... není to zajímavé ? [/quote]Nie, pretože sme to tak schválne naplánovali ;)

Dnes ve večerních hodinách se sonda probudí z poslední hibernace, potvrzení vzhledem k obrovské vzdálenosti dorazí až po půlnoci již v neděli.
Následující dva roky si již " nezdřímne " , poté bude dva roky odpočívat a v roce 2019 bude zkoumat KBO , pravděpodobně P1 nebo P3. Ke kterému zamíří rozhodne korekce provedená čtrnáct dní po průletu kolem Pluta.
Snímkovat systém Pluta započne již v lednu 2015, ale snímky podrobnější než z HST se očekávají až v květnu.
V současné době je pořád hodně daleko od Pluta / zhruba 1,5 AU /.
Zajímavostí je, že se očekává téměř " najisto" detekce prstenců.
PS. Čekání na podrobné snímky nám zkrátí sonda DAWN, která v únoru dostihne největší z planetek Ceres.

Povedlo se! NH se probudila z hibernace a komunikuje s řídicím centrem.

It's ALIVE! The @NASANewHorizons mission control just received full confirmation at 9:53 p.m ET! Pluto get ready! 3:54 AM - 7 Dec 2014

Jak je popsáno v článku, toto probuzení bylo téměř rutinní záležitostí, poněvadž sonda byla během předchozích 9 let hibernována 18x na relativně krátká období v rozmezí 36 až 202 dní, takže probuzení už v minulosti proběhlo několikrát, naposledy letos v srpnu. Dnešní probuzení je symbolické v tom, že jím začínají přípravy na blízké setkání s Plutem, ke kterému dojde za 219 dní.

http://www.nasa.gov/newhorizons/on-plutos-doorstep-new-horizons-spacecra...

Sonda je již méně než 1,5 AU od cíle.

[quote]Sonda je již méně než 1,5 AU od cíle. [/quote]

Davide, priznam se ze se tesim na fotky.

Sonda dovrší americký základní průzkum Sluneční soustavy, pokud ovšem doletí i k KBO a není důvod o tom pochybovat, nebo ke všem typům těles ve Sluneční soustavě doletěly jako první americké sondy, krom našeho Měsíce, kde prvenství patří Sovětům. V případě Saturnu, Uranu, Neptunu, Pluta a KBO budou v nejbližších desetiletích jako jediní, pochybuji, že by se tam někdo jiný než NASA dokázal vypravit.

[quote]Sonda dovrší americký základní průzkum Sluneční soustavy, pokud ovšem doletí i k KBO a není důvod o tom pochybovat, nebo ke všem typům těles ve Sluneční soustavě doletěly jako první americké sondy, krom našeho Měsíce, kde prvenství patří Sovětům. V případě Saturnu, Uranu, Neptunu, Pluta a KBO budou v nejbližších desetiletích jako jediní, pochybuji, že by se tam někdo jiný než NASA dokázal vypravit. [/quote]

Máš ve všem naprostou pravdu. Problém je, kolik u toho Saturna, Uranu, Neptuna a v Kuiperově pásu uvidíme v příštích letech i těch amerických sond a družic. Bojím se, že pokud jde o vzdálenější vesmír, jde do háje úplně všechno.

Pokud se týče prostoru mimo vliv Slunce, tak věc limituje malá rychlost současných pohonů limitovaná hluboko pod 50km/s. Jelikož v tom prostoru pracují a ještě min deset, možná i dvacet let budou pracovat dvě sondy, nač tam létat.
Pro let k nejbližším hvězdám je třeba rychlosti v desetinných zlomcích c , což je mimo současnou realitu.

[quote]Jelikož v tom prostoru pracují a ještě min deset, možná i dvacet let budou pracovat dvě sondy, nač tam létat.[/quote]

Takhle jednoduše bych to neviděl. Voyagery jsou schopny měřit v tomhle prostoru snad jen jediný parametr.

Naproti tomu, kdybychom tam dokázali dopravit aspoò průměrný kosmický teleskop, tak jsme schopni měřit paralaxu vzdálených objektů daleko přesněji, než ze Země a výrazně tak zpřesnit naše představy o rozměrech vesmíru (nemluvě o tom, že bychom tam třeba dopravili fakt velký teleskop... a pozorovali s ním např. KBO, která prostě příliš daleko jak ze Země, tak pro průlet .. to je ale už hodně specializovaná mise)

Co je ten průměrný teleskop? Takový Kepler si umím dobře představit, jak ho posílají kolem Jupiteru dál. Faktem je, že kvůli poklesu rozpočtů jde vzdálený průzkum do háje, letí Juno a tím to hasne. Moje vysněná miniponorka pro průzkum oceánu Europy je pořád jen sen. V nejbližších 10 letech nepoletí, takže do 20 let. Přitom solidně vybavené sondy se dnes dají udělat s vahou kolem 600 kg.

Průzkum vzdálených částí Sluneční soustavy je z hlediska publicity málo efektivní. Na výsledek se čeká desítku let. Jelikož o misích rozhodují politici, nelze se divit malému zájmu. Od startu NH uplyne v nejbližších dnech 9 let a pořád nic podstatného. O tom, že se nějaká sonda blíží k Plutu ví jen pár nadšenců.
Pokud se týče oceánu na Europě, tak to nebude tak žhavé, místo oceánu v našem slova smyslu to budou zřejmě vrstvy podivných ledů střídající se s ledovou kaší, vše pod obrovským tlakem, takže ponorka by si asi moc nezaplavala.
Pokud nebude k dispozici nějaký nový druh pohonu, který by lety podstatně zkrátil bude periférie Sluneční soustava na periférii zájmu. [Upraveno 12.1.2015 David]

tuším jsem to už jednou četl, že New Horizons nese popel objevitele Pluta (ten si vystřelení ostatků do kosmu přál..)
http://science.slashdot.org/story/15/01/11/1348249/nasas-new-horizons-to...

Půl roku do průletu, našel jsem informaci, že by měl započít dálkový průzkum.

zle umiestnený príspevok (mobil.. malá obrazovka..) [Upraveno 14.1.2015 alamo]

Tak 25. - za týden by měly být další snímky, už to začíná a končí devět let očekávání !

1,38 AU od cíle, má pořád slušnou rychlost přes 14 km/s.

NH se chystá poodhalit závoj Plutu.

[img=tbn]http://i.space.com/images/i/000/045/180/original/pluto-new-horizons-art.... [/img]
Umělecká představa průletu New Horizons kolem soustavy Pluta 14. července 2015.

http://www.space.com/28362-pluto-new-horizons-alan-stern-interview.html?...

Nebyla by od věci soutěž na počet nových měsíců, resp. možných prstenců .

Všechno nejlepší k narozeninám Clyda Tombaugha, objeviteli Pluta.

Zemřel v roce 1997, narodil se 4.února 1906.

http://pluto.jhuapl.edu/News-Center/News-Article.php?page=20150204

Okamžik na který jsme čekali: První nové obrázky Pluta z New Horizons.

[img]http://d1jqu7g1y74ds1.cloudfront.net/wp-content/uploads/2015/02/20150204... [/img]
Pluto a Charon, největší z jeho pěti známých měsíců, 25. a 27. ledna 2015, jak je viděl Reconnaissance Imager (Lorri) na New Horizons.

[img]http://d1jqu7g1y74ds1.cloudfront.net/wp-content/uploads/2015/02/20150204... [/img]
Porovnání snímků Pluta a jeho velkého měsíce Charona, mezi červencem 2014 a lednem 2015.

http://www.universetoday.com/118770/the-moment-weve-been-waiting-for-fir...

Na tom horním snímku vidím objevující se body, že by to byly malé měsíčky? Dva jsou těsně nad t. planetou a tři jsou v levé polovině snímku.
Sonda je pořád i po devíti letech cestování strašně daleko, přibližně jako Mars od Slunce.
Charon je vůči Plutu vskutku obrovský, vždy je skoro o třetinu větší než Ceres, mající statut t. planety jako Pluto. [Upraveno 05.2.2015 David]

Pohled z New Horizons: Celý den na Plutu-Charonu.

[img=800]http://pluto.jhuapl.edu/News-Center/news/pictures/stars_bary_03-FINAL.gif [/img]
Tanec Pluta-Charona: Tento blízký pohled na Pluto a Charon, který byl pořízen od 25. až 31. ledna 2015.

[img]http://pluto.jhuapl.edu/News-Center/news/pictures/zoom_bary_03-FINAL.gif [/img]
Výřez horního snímku.

http://pluto.jhuapl.edu/News-Center/News-Article.php?page=20150212

Naučte se vše o Plutu, nejslavnější trpasličí planetě.

[img=tbn]http://i1.wp.com/www.universetoday.com/wp-content/uploads/2011/12/pluto-... [/img]
Umělecká představa setkání s Plutem a Charonem.

[img]http://i0.wp.com/www.universetoday.com/wp-content/uploads/2011/08/NixHyd... [/img]
HST foto systému Pluto-Charon,zobrazeny jsou také měsíce Nix a Hydra.

[img]http://i0.wp.com/www.universetoday.com/wp-content/uploads/2014/12/A_Moon... [/img]
Animace snímků Pluta a jeho největšího měsíce Charona pořízená v červenci 2014 sondou New Horizons, jasně ukazuje, že těžiště soustavy leží mimo obě tělesa. Animace je vytvořena z 12-ti obrázků, které byly pořízeny pomocí nejlepší teleskopické kamery - Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) - ve vzdálenosti v rozmezí od 429 milionů km do 422 milionů km. Charon obíhá přibližně 18.000 km nad povrchem Pluta.

[img]http://i0.wp.com/www.universetoday.com/wp-content/uploads/2014/07/Pluto7... [/img]
Povrch Pluta při pohledu z HST z několika snímků pořízených v letech 2002 a 2003. I když je dalekohled je mocný nástroj, trpasličí planeta je tak malá, že je obtížné zobrazit jeho povrch. Astronomové zaznamenali skvrny s neobvyklým množstvím oxidu uhelnatého v pevném skupenství.

http://www.universetoday.com/13872/interesting-facts-about-pluto/ [Upraveno 19.2.2015 dodge]

85 let po objevu Pluta, New Horizons pozoruje malé měsíce obíhající kolem Pluta.

[img=tbn]http://pluto.jhuapl.edu/News-Center/news/pictures/LORRI_4x4_Presser_02.gif [/img]

[img=tbn]http://pluto.jhuapl.edu/News-Center/news/pictures/Nix-Hydra%202-8-15.jpg [/img]

http://pluto.jhuapl.edu/News-Center/News-Article.php?page=20150218 [Upraveno 19.2.2015 dodge]

Nikoliv objevuje, ale pozoruje - Nix a Hydru objevil HST.

V levé části snímků se směrem dolů pohybuje světlá skvrna, může někdo posoudit, zda se jedná o reálný objekt, nebo jen světelný efekt optiky ? Dík.

Pokud se ten gif rozfázuje do jednotlivých snímků, tak ta skvrna se pohybuje na 3 po sobě jdoucích snímcích nerovnoměrně dolů. Ale na ostatních 4 snímcích je také tak jasná skvrna. A v časové posloupnosti se tak pohybuje:
1/
2/hodně dolů ,mírně vpravo
3/zpět nad pozici 1/
4/vpravo
5/dolů
6/dolů
7/nahoru, nad pozice 3/ a 4/

Vypadá to na artefakty po zpracování a rotaci a po použití (zřejmě Larsen-Sekaninova) filtru.

Dík.
Do průletu zbývá 136 dní, což je pomalá dráha sondy k Venuši, a 162 mil km, což je o 10% více než AU.

Úspěšná korekce dráhy, New Horizons se přibližuje k Plutu.

trajektorie Correction Maneuver 15B2

Délka: 93 sekund
Výsledek: zpomalení rychlosti New Horizons o 1,14 m/s; zpožděný čas Pluto příletu o 14 min 30 s; posunutí trajektorie směrem k požadovanému průletu.
New Horizons přibližná vzdálenost od Země: 4,8 miliardy km (32,28 astronomických jednotek)
New Horizons přibližná vzdálenost od Pluta: 149.000.000km (1 AU)
Doba za kterou dosáhne signál z New Horizons Zemi: 4 hodiny, 28 minut, 31 sekund
Primární komunikace: stanice NASA Deep Space Network Canberra, Austrálie (70-m anténa)
Po obratu New Horizons vstoupil "do režimu spin" - účinnější režim pro odesílání dat zpět na Zemi - tam, kde zůstane až do dubna 4.

http://pluto.jhuapl.edu/News-Center/News-Article.php?page=20150310

134,6 mil km.

Pages