Nová ruská kosmická loď PPTS/PTK

Primary tabs

Zakládám téma pro přesun a soustředění relevantních příspěvků o přípravách nové ruské kosmické lodi PPTS (perspektivnaja pilotirujemaja transportnaja sistema).

***** 14.5.2008 - 15:49 - Antonín Vítek *****

Ruská kosmická agentura FKA zveřejnila informaci o postupu spolupráce Evropy s Ruskem na vývoji nové transportní pilotované lodě. Viz

http://www.federalspace.ru/NewsDoSele.asp?NEWSID=3377

Definitivně to nebude Kliper, ale loď s kuželovitou návratovou kabinou (čili něco jako Orion). Zatím se to označuje zkratkou PPTS (perspektivnaja pilotirujemaja transportnaja sistema). Na společném projektu se dohodly FKA a ESA. Na technické úrovni jednání probíhá mezi RKK Eněrgija a EADS Astrium + Thales Alenia Space (která spadá taky pod EADS - tohle ukazuje, že zpráva datovaná 2008-05-14 může být trochu zasmrádlá v podrobnostech).

Loď by měla mít max. kapacitu 6 osob a schopná jak letů na nízkou dráhu kolem Země, tak pro cirkumlunární lety. Nosič by musel mít nosnost v rozpětí 18 až 20 tun, starty by se uskutečòovaly z nového plánovaného kosmodromu Vostočnyj v Amurské oblasti. Zahájení letových zkoušek 2015, první pilotovaný let 2018.

\"Russia will start tests of a new-generation manned spacecraft in 2018\"

Rusko zacne testovat novu pilotovanu lod v r.2018

Tepelné pokrytie novej lode:

http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/phpBB2/viewtopic.php?t=12008&start=375

(príspevok z 3. septrembra)

http://www.ria.ru/science/20120718/702412855.html

pod¾a roscosmos bude lieta od 2018... takže reálne najskôr tak 2022-2025, heh :)

Otázka je či vôbec ešte Rusko má schopnos vyvinú nový hrdware. Špecialne štátne súkromná firma Energia má problém dokonči aj starožitný modul MLM , relikt MIRu. Posledný skutočne nový projekt realizovali v 80tych rokoch a dodnes z toho žijú. Je fakt že za dvadsa rokov finančnej suchoty stihla vyhynú celá generácia skúsených konštruktérov.Bohužial má silnú politickú podporu a jej pozícia dodavate¾a kozmickej techniky je zdá sa neotrasite¾ná.Ku škode veci.Ak by bol dnes v Rusku niekto schopný skutočne inovatívne rieši dopravu na orbitu, myslím že by to bola firma SUCHOJ.Majú know-how aj dostatok vlastných zdrojov na základný výskum.Ale v Rusku to je tak...Vládne miesta sú odsúdené večne kopírova americké plány. Buran proti STS, Kliper proti X-34,PPTS proti Orionu-SLS. Vyhadzovanie tak potrebných a nedostatočných financií.

Energija zase ukazuje na centrum Chruničeva, kde sa teraz modul aj nachádza:

http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/content/z17.07.12.shtml

(správa z 17.7.2012, 11:10)

MLM je od začátku výrobkem Chruničevů, Eněrgija jako taková garantuje ruskou účast na ISS

vo vseobecnosti by pomohlo keby mala ruska vlada trochu mensi zaujem o nuklearne ponorky a trosku vacsi zaujem o poziciu ruska v kozme. Bohuzial sa zda ze pozicia \"najlacnejsi dopravca\" im pripada dostatocna :(

[quote]vo vseobecnosti by pomohlo keby mala ruska vlada trochu mensi zaujem o nuklearne ponorky a trosku vacsi zaujem o poziciu ruska v kozme. Bohuzial sa zda ze pozicia \"najlacnejsi dopravca\" im pripada dostatocna :( [/quote]

A mimochodem, když se kouknu na projekty RKA na další dekádu a na projekty NASA, ESA, JAXA a CNSA (ISRO), tak toho mají rozplánováno nejvíc. Což s ohledem an fakt, že jejich rozpočet je až třetí za NASA a ESA, docela ujde, ne? Nesmíš zapomínat, že ruskies nemají zvládnutou propagandu (nebo chceteli, PR), takže to vypadá, jako by dělali velký kulový. Ale to je jen zdání. Otázkou je, zdali jim to při tak malém rozpočtu všechno neselže alá F-G. Ale to se ještě uvidí, unifikovaná platforma sond se nakonec může projevit jako vynikající nápad, který levně zajistí spolehlivé stroje pro výzkum.

[quote]tak toho mají rozplánováno nejvíc.[/quote]

tu je klucove slovo \"rozplánováno\" :) v podstate tyka sa to vsetkych... vsetci hlavne planuju :D

papier znesie vsetko, ja si mozem rozplanovat prve pristatie na ganymede za 2 roky. Rusi planuju uz cele desatrocia, periodicky na mars, na mesiac, na mesiac a na mars, nova stanica, nova lod. Len bohuzial nic z toho sa nestalo.
Amici sice zaplavuju svet powerpointom, ale aspon cast z toho aj uzrie svetlo sveta. Orion uz sa vyraba prvy kus, MSL za par tyzdnov pristava, komercnici uz doleteli k ISS a maju testovaci prototyp miniraketoplanu, armadny minishuttle kruzil okolo zeme rok.

Takze hoci som k akymkolvek planom akejkolvek agentury vzdy skepticky, k ruskym planom som este skeptickejsi :(

[quote]Takze hoci som k akymkolvek planom akejkolvek agentury vzdy skepticky, k ruskym planom som este skeptickejsi :( [/quote]

jj, take nieco :)

najkrajsi powerpoint (+/-) maju aj tak briti :D

Anatoli Zak dnes píše na svojom webe o pokračovaní prác na PTK NP ( predtým PPTS ) http://www.russianspaceweb.com/ptk_2012.html

Díky.

Překvapilo mě, jak moc se shodují nejnovější data PTK NP s MPCV, i to, že by také chtěli 120-130 tunový nosič jako Američané, pouze kvůli nedostatku financí jsou nuceni to rozdělit do dvou startů lehčích nosičů.

Hmotnost obytného modulu
Orion 9,8 t
PTKNP 9,5 t

Suchá hmotnost servisního modulu
Orion 4,1 t
PTKNP 4,5 t

Hmotnost na oběžné dráze před manévrem TLI
Orion 22,8 t
PTKNP 23,0 t (přibližně)

Delta-v servisního modulu
Orion 1,5 km/s
PTKNP 1,3 km/s (přibližně)

[quote

... že by také chtěli 120-130 tunový nosič jako Američané, pouze kvůli nedostatku financí jsou nuceni to rozdělit do dvou startů lehčích nosičů.

Niekedy aj nedostatok peòazí je na niečo dobrý.

http://www.energia.ru/ru/news/news-2012/public_10-19.html

Neviem, či je to len nepresnos, ale v tomto článku sa Vitalij Lopota vyjadril, že nová loď unesie na nízku orbitu do siedmich ¾udí.

nemyslím, že nepresnos... také info som videl už predtým... aj keď mám pocit, že sa hovorilo len o 6 ¾uďoch... ale možno aj 7... 6 alebo 7 určite...

Ja som zatia¾ vždy videl iba 6.

[quote]Ja som zatia¾ vždy videl iba 6. [/quote]

nj, tak potom to asi bolo 6... a tých 7 bude niečo nové (alebo omyl)

[quote][quote]Ja som zatia¾ vždy videl iba 6. [/quote]

nj, tak potom to asi bolo 6... a tých 7 bude niečo nové (alebo omyl) [/quote]

Když sověti/ rusové dokážou nacpat do mròavého Sojuzu 3 lidi i se skafandry, proč by do nové lodi jich nanacpali třeba deset, ostatně do CM Apolla by se klidně též vešlo 6 lidí a to bylo před padesáti lety !

Když sověti/ rusové dokážou nacpat do mròavého Sojuzu 3 lidi i se skafandry, proč by do nové lodi jich nanacpali třeba deset, ostatně do CM Apolla by se klidně též vešlo 6 lidí a to bylo před padesáti lety ! [/quote]
6 ¾udi do Apolla možno ale či aj k¾udne to neviem. :( Nechcel by som tam by ani 5 minut.

[quote] ...proč by do nové lodi jich nanacpali třeba deset... [/quote]

No, to myslíte tak, ako Musk plánuje napcha 7 ¾udí do Dragonu? To asi nemá ani na Sojuz...

Re: Jaro: http://www.energia.ru/ru/news/news-2012/public_10-19.html

Výtah některých informací v rozhovoru s Lopotou, presidentem NPO Energie:

V r. 2009 Rusko přestavilo široký program výzkumů kosmu, byl představen i Putinovi a setkal se s velkým zájmem. Ve stejné době se na ně (Roskosmos?) obrátil americký Lockheed Martin, evropská Astrium EADS a japonská Mitsubishi Industry, v poslední době se k nim přidal Boeing. Společně rozpracovali program osvojení kosmu na nejbližších 10 roků. V současné době program posuzovali na Astronautickém kongresu v Neapoli. Již dokončili program vytvoření společné konstrukční kanceláře, sjednocují zdroje a směřují koncepci na nejbližších 30-40 roků.

Co se týče nové lodě PPTS, není to jen loď, ale jelikož má provádět lety do dalekého vesmíru, bude to komplex. Tak např. marsovský komplex může vážit až 500 tun. Na jaké orbitě se bude formovat ukáže budoucnost, ale nejspíše na Lagrangeove bodě.
Samotný návratový modul kosmická lodě je podobný americkému, nejdůležitější je na něm tepelná ochrana, systémy zabezpečení života, systémy řízení a navigace. Loď má kapacitu 7 lidí na LEO, do vzdálenějšího vesmíru 4 lidi.

Dragon v plné konfiguraci pro pilotované lety ještě neexistuje. Space-X zjednodušili mnohé technologické procesy, použili výsledky předchozích výrobců. Rusko si nemůže dovolit zmenšit experimentální rozpracování uzlů, agregátů, podsystémů, detailů. Mají za cíl, aby při jedné poruše (libovolně jaké) loď vždy splnila cíl mise, při 2 poruchách zabezpečla bezpečný let a návrat posádky na Zemi. Při každém experimentálním zpracování se objevují stovky, tisíce připomínek, které je nutno zpracovat. Na př, Sojuz má 650.000 montážních jednotek. Space-X značně omezuje program experimentálního rozpracování a riziko je velmi vysoké, ale oni jdou na toto riziko. Rusko však bude urychlovat tempo zhotovení své lodi.

„Mořský start“ je realizace jednoho z nejlepších konkurenčních předností ruské kosmické techniky. Na raketě Zenit, která se kompletuje na Ukrajině pracují desítky tisíc ruských pracovníků, v Rusku se dělá 90% montážních prací. Motor RD 171 nazýváme „Car motor“ (podobně jako dělo Car puška), takový motor nikdo nemá. Právě tento motor může v nejbližších desetiletí určit konkurenceschopnost ruských raket. Aby se neztratila technologie, je nutno vyrobit ročně 6-8 motorů. Mořský start je zatím jediný zákazník těchto motorů. Je mu líto, že někteří nechápu význam tohoto motoru jako jediná možnost pro sestrojení rakety těžkého typu. Kdyby „Mořský start“ zbankrotoval, všichni konkurenti v oblasti raket i motorů by byli šastni. Raketu s nosností na LEO 65-75 let založenou na motorech RD 171 je možno sestrojit během 3-5 roků.

Co se týče letu na Mars, v mezinárodní průmyslové skupině, o které jsme mluvili výše se posuzují různé scénáře. Nyní se posuzují dva scénáře, které vyhovují národním agenturám. Konečný cíl obou scénářů je Mars, zatím se nehledí někam dále. V prvém scénáři v prvé etapě je Měsíc, ale bez přistání na něm, ale osvojení lunární orbity a prověrka technologií efektivního pohonu. Dále by nastoupil let k asteroidu.

Na prvé etapě druhého scénáře je asteroid, potom Měsíc. Jsou to scénáře: Země – Měsíc - asteroid- Mars nebo Země – asteroid- Měsíc –Mars. Nejdůležitější je rozpracování technologie efektivního pohybu u Měsíce, aby se ověřily všechny systémy okolo-planetové a na-planetové činnosti.

Existují celkem 3 velké asteroidy, které mohou ohrozit Zemi. Pro jejich odklonění je třeba raketa s nosností cca 70 MT, aby vynesla patřičnou aparaturu. Budou se používat kosmické tahače s jadernou nebo sluneční energií, které pomocí elektro-reaktivních motorů dopraví k asteroidu potřebné prostředky na odklonění, nejspíše to zajistí termojaderný výbuch

hmm, množstvo zaujímavých info...
hlavne tá čas o spoločnej konštrukčnej kancelárií je zaujímavá...

[quote]Na jaké orbitě se bude formovat ukáže budoucnost, ale nejspíše na Lagrangeove bodě. [/quote]

skúste pánovi Lopotovi vysvetli že \"veď tam nič, nie je..\" :D

Re: Novák: http://www.energia.ru/ru/news/news-2012/public_10-15.html

Z rozhovoru presidenta NPO Energia Lopoty pro Moskevský komsomolec – některé myšlenky:

Rozhovor byl veden v starém Koroljovovo křesle, za starým jeho stolem, s původní stolní lampou.
V současné době země při stále zachovaných technologických přednostech prodává jen 2% světových tržních kosmických služeb a v oblasti osvojení Měsíce a Marsu zaostává za USA.

Nelze jinak, říká Lopota, my prostě musíme udržet prestiž ve spolehlivosti naší techniky. Dále popisuje historii, poukazuje na to, že USA získali von Brauna s velkou skupinou vedoucích raketových specialistů, získali několik set raket připravených k vypuštění, úplné komplexy technické, technologické a obslužní dokumentace, přesto se podařilo Koroljevovu OKB1 (dnešní NPO Energia) získat řadu prvenství. Byly poprvé vyzkoušeny vícestupòové rakety, byly navrženy paliva a motory s vysokým Isp, které realizovaly hoření na hranici výbuchu a je velmi důležité při takovém režimu zachovat spolehlivost. Proto je nutno před startem dělat důkladné prověrky.

Trh kosmických okolo-zemních služeb tvoří 300 mld. USD a jen malá část připadá Rusku. V této oblasti musí Rusko pracovat výlučně ve svých národních zájmech, zvyšovat konkurenceschopnost. Co se týče osvojení dalekého vesmíru, zde nutno pracovat v mezinárodní kooperaci, protože na Mars nikdo nedoletí výlučně svojí technikou. Rozpracování a zkoušky letu k Marsu se budou konat na drahách okolo Měsíce. Nevyhnutelné budou elektro-reaktivní motory, tím se několikrát sníží potřebná hmota komplexu. Musíme se naučit více využívat energetické zdroje vesmíru, abychom zajistili efektivnější pohyb v prostoru.

Jestliže vše půjde podle plánu, do r. 2025 budou připraveny pilotované lodi pro let a přistání na Měsíci. To, že tam byli již Američané nehraje roli, to byly jednorázové a velmi rizikové lety. Musí se zpracovat spolehlivá technologie přistávání na jiná tělesa, musí se zpracovat celá infrastruktura pobytu na planetě a kolem ní a mnoho dalšího. To vše lze odzkoušet u Měsíce.

Dále mluví o založení mezinárodní kooperace vedoucích podniků v kosmické technologii, jak bylo již přeloženo v mém minulém překladu. Programy se společně posuzují každé čtvrtletí. Říká, že je nutné nejdříve realizovat potřebnou infrastrukturu u Měsíce.

Tato kooperace však ještě není v Rusku vládou schválená, a američtí kolegové chtějí realizovat Rusy navržený program svou raketou SLS a lodí Orion. Je zajímavé, že v Rusku byla sestrojena nejlepší raketa na světě – Energia, což je všeobecně uznáváno. NPO Energia se snaží obnovit tuto raketu ve spolupráci s Kazachstánem a Ukrajinou.

Dříve vypsaný konkurs T3 na návrh těžké rakety byl adresný na jednoho dodavatele s formálním příkazem zhotovení konkurenceschopného a vysoce efektivního raketo-kosmického systému. Neúčast našeho a dalších podniků v konkurzu bylo skrytým vyjádřením nesouhlasu s danou filozofií návrhu prostředků vyvedení na dráhu. Pro znovuzrození Energie jsou nevyhnutelné objektivnost, politická vůle a vlastenectví.

NPO Energie předkládá ve spolupráci s Kazachstánem a Ukrajinou konstrukci rakety supertěžké třídy.V takové raketě 90% komponentů a sytém bude ruských. Mnoho komponentů bude existujících, již odzkoušených, v Kazachstáně je možno obnovit startovní komplexy. Díky projektu „ Mořský start“ se udržuje technologie výkonných motorů a nejlepších na světě urychlovacích bloků, zachránily se základy rakety Energie. To všechno dává Rusku šanci být světovým lídrem v kosmonautice. Jelikož prakticky všechny systémy mají letovou kvalifikaci, bylo by možno raketu postavit do 5 let. Ale rozhodnutí stále není, už 22 roků se urputně konstruuje Angara s nosností 40 tun.

Co se týče Sojuz a Progres, kdo vám řekl, že jsme jen drožkaři? Jsme jediná země, která má vysoce spolehlivou techniku dopravu lidí a materiálu do okolo-zemního prostoru. Už máme konstrukční řešení lodě příští generace, v současné době u části z nich se provádějí letové zkoušky. Zatím takové zkušenosti jako my nemají ani Američané. Musíme co nejdříve sestrojit tuto loď nové generace.

Co se týče nedostatků ruské části ISS: Rozměry modulů byly ohraničeny nosnou raketou (Protonem). V posledních 15 letech se při reorganizacích narušily základní organizační principy výroby raket a tak došlo k neprofesionálním ztrátám pozice Ruska na trhu. V nové lodi budou značně zlepšeny životní podmínky, může nést až 7 lidí do okolo-zemního prostoru + 500 kg nákladu, dále do vesmíru pak 4 lidi a bude znovupoužitelná. Klíčové systémy budou zdvojeny.

Při mezinárodní spolupráci bude každý chtít využít svoje systémy a technologii, bude rozhodovat, kdo je má efektivnější a spolehlivější. Rusko má přednosti v systémech zabezpečení života, stokovacích mechanismech, navigace a řízení, dále ve výkonných motorech pro prvé stupně. Okopírovat motory je možno, ale je to neobyčejně složité, je výhodnější je koupit.

Stanice Mir byla svou funkcí dokonalá a dosud nic lepšího nebylo. Byla navržena jednou generální konstrukční kanceláří, na ISS již jsou kompromisy. Chtěli jsme původně ISS na stejné dráze jako Mir, abychom některé moduly a přístroje mohli přenést. V té době jsme ale neměli peníze a Američané platili řadu projektů, proto diktovali svoje podmínky a ISS byla postavena na jiné dráze.

Vydávat Energii za \" nejlepší\" raketu na světě je přehnané, s čím ale nepochybně nejlepší byla je koncepce. Možnost vynášet jak náklad tak kosmoplán byla perspektivní. Za nejlepší konstrukci nutno pořád považovat Saturn-5, včná škoda, že v definiční fázi raketoplánu, kdy bylo jasné, že vícenásobně použitelný systém je sci-fi, nebyla přijata vyrianta s využitím Saturnu-5. Kdyby se tak stalo nebylo nutnodnes vyvíjet novou superraketu a na Měsíc se mohlo letět prakticky kdykoli.

[quote]Vydávat Energii za \" nejlepší\" raketu na světě je přehnané, s čím ale nepochybně nejlepší byla je koncepce... [/quote]

Motory:
RD-170 nejlepsi kerolox motor a mozna jeden z nejlepsich motoru vubec
RD-0120 v porovnani s F1 mensi, na druhou stranu 3x vyssi tlak ve spalovaci komore, trikrat vetsi specificky impuls ... doporucuji porovnat parametry

Koncepce:
Boostery (dnesni Zenit)
Hlavni teleso porovnatelne (Energia/Saturn a Energia-M/Saturn-B)

Doporucuji porovnat relevantni zdroje o Energia a Saturn. Saturn je starsi o cca 20 let, na druhou stranu elektronika na podobne urovni. Jedine cim se to lisilo bylo pouziti kvalitnejsich materialu a dotazeni nekterych koncepcnich zalezitosti. Samozrejmne, Saturn byl vytvaren vicemene jako manufaktura (poloseriovy provoz), Energia byla prakticky rucni prace. Jedine, co se dostalo do seriove vyroby jsou prave boostery (Zenity).

Nevim, nakolik se rusove nechali inspirovat Saturnem a nakolik se jednalo o ciste jejich napady, kazdopadne Energia je lepsi nosic jak parametry, tak konstrukci a vyslednou odolnosti. Za spolehlivost ovsem platila robusni konstrukci, tedy vahou.

[quote]RD-0120 v porovnani s F1 mensi, na druhou stranu 3x vyssi tlak ve spalovaci komore, [b]trikrat vetsi specificky impuls[/b] ... doporucuji porovnat parametry[/quote]

Až tak moc ne :)

Při mořské hladině
RD-0120: 359 s
F-1: 263 s

Quote: Nevim, nakolik se rusove nechali inspirovat Saturnem a nakolik se jednalo o ciste jejich napady, kazdopadne Energia je lepsi nosic jak parametry, tak konstrukci a vyslednou odolnosti. Za spolehlivost ovsem platila robustni konstrukci, tedy vahou.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Se Saturnem neměla nic společného, nemohla se jím inspirovat, to spíše STS. Jak byla těžká dává srovnání:

1,5- stupòová Energia měla startovní váhu 2.400 tun a nosnost na LEO 100 tun
2-stupòový Saturn 5 měl startovní váhu 2.851 tun a nosnost na LEO 80 tun.

Rozdíl si každý může posoudit.

[quote]Až tak moc ne :)

Při mořské hladině
RD-0120: 359 s
F-1: 263 s [/quote]

Ano, je to pravda. Popletl jsem si vacuum a sealevel. Tedy rozdil je podstatne mensi.

[quote]Se Saturnem neměla nic společného, nemohla se jím inspirovat, to spíše STS.[/quote]

Mel jsem spise na mysli konstrukci a ochranu motoru, automaticke haseni atd.

[quote]
2-stupòový Saturn 5 měl startovní váhu 2.851 tun a nosnost na LEO 80 tun.
[/quote]

Saturn V měl nosnost na LEO cca 120t.

Ano, nosnost 120 tun na LEO měl 3-stupòový Saturn V určený k letu na Měsíc. Je to teoretická nosnost, kdyby 3 stupeò vyhořel při dosažení LEO a vynesl čistý náklad. Ve skuetčnosti pracoval již před dosažením LEO a pak znovu zapálil jako EDS. Energia byla určena jen pro lety na LEO, proto musíme porovnávat s 2- stupòovou variantou Saturnu V, který na př. vynesl Skylab.

Kdyby Energia byla použita pro lety k Měsíci, musela by mít také další stupeò a její teoretická nosnost na LEO by byla také větší, než 100 tun, nebo prvý a druhý stupeò by mohl být odhozen značně dříve, ptotože náklad by vynesl až třetí stupeò jen LEO

Třetí stupeò hořel jen krátce než zaparkoval na LEO spolu s Apollem a Orlem. Plný třetí stupeò vážil 120t, Apollo 30t, Orel 16t.

Třetí stupeò spotřeboval jen malou část paliva před zaparkovním na 190km cirkulární orbitě. Nevím přesně kolik, ale i kdyby to byla třetina, pořád by to představovalo cca 120 tunový komplex na LEO ..

Asi máte pravdu, ale od nosnosti Saturnu V by se musela odečíst také třetina prázdné hmoty třetího stupně, porovnávat nosnost na stejném sklonu dráhy a stejné výšce dráhy. Navíc třístupòový SaturnV vážil až 3038 tun. V podstatě každá 3-stupòová raketa má značně větší nosnost na LEO než stejná raketa snížená o vrchní stupeò. Proto by bylo nutno porovnávat jen výkonnost Energie s dvoustupòovým Saturnem V určeným pro LEO jako byla určena Energia. Tato varianta Saturnu V existovala pro Skylab.

Ještě se vracím k porovnání Saturnu 5 s Energií:

Myslím, že není zcela objektivní porovnávat dvě rakety se zcela jinou koncepcí, jiným použitím a které vývojově navíc dělí 20 roků. Energia tak, jak ji navrhuje nyní Popovkin pro lety do hlubokého vesmíru by měla také 3 stupně (přesněji 2,5) a in-line umístění nákladu.

Když budeme posuzovat původní Energii se Saturnem 5, musíme porovnávat Energii s prvými dvěma stupni Saturnu a to jednak po technické stránce, jednak po koncepční stránce.

Po technické stránce je jasně lepší Energie, má značně lepší jak LOX/RP tak LOX/LH2 motory a z toho plynoucí lepší váhové poměry. Jak jsem řekl, je to dáno 20-letým vývojovým odstupem.

Po koncepční stránce, kdyby byl Saturn 5 používán jako dvoustupòový pro stavbu ISS a její zásobování, dal bych přednost jeho koncepci, nebo ta umožòuje značně menší objemy LH2 paliva, i když by měl menší nosnost než Energie. Energie při in-line umístění nákladu namísto bočního by měla zřejmě ještě větší nosnost než 100 tun. Boční náklad (Buran) zvyšuje aerodynamický odpor jednak větším čelním průřezem, jednak tím, že Energia musí větším úhlem náběhu kompenzovat setrvačný klopný moment bočního zatížení (Buran neměl motory jako Shuttle).

Energii navrhovanou Popovkinem by bylo lépe srovnávat s plánovaným SLS , kde koncepce a případné použití bude stejná. V takovém srovnání vyniknou její technické parametry perspektivní konstrukce, přestože oba nosiče bude vývojově dělit cca 25 roků. Díky vynikajícím boosterům již 1,5 stupòové provedení Energie s in-line umístěním nákladu bude mít značně vyšší nosnost na LEO (min. 100 tun) než první 1,5 stupòová verse SLS (75 tun). S třetím LOX/LH2 stupněm bude na tom Energie v nosnosti asi také lepší než druhá verse SLS a to má v reservě ještě možnost přidat boostery. Nedivím se Popovkinovi, že jí chce obnovit, ale pochybuji, že na to dostane peníze.

Těžko na to dostane peníze, protože supernosič se nestaví samoúčelně, musí \" něco\" vynášet a to něco by měly být FUNGUJÍCÍ planetární supersondy, či pilotované lodi třídy Apollo a mám obavy zda rusové toto dokáží postavit, ostatně důvodem zastavení jak dalšího \"vývoje\" N-1 a zastavení programu Eněrgia byl \" nedostek velkých užitečných zatížení \".
Již sověti si zřejmě byli vědomi, že postavit loď na Měsíc potažmo Mars nedokáží a proto se zoufale snažili o \" mezinárodní spolupráci\", když to nevyšlo projekt Eněrgia, který se na \" mezinárodních \" podnicích mohl podílet, zastavili. Proto jsem přesvědčen, že supernosič stavět vůbec nebudou.

[quote] Pinkas: V r. 2009 Rusko přestavilo široký program výzkumů kosmu, byl představen i Putinovi a setkal se s velkým zájmem. Ve stejné době se na ně (Roskosmos?) obrátil americký Lockheed Martin, evropská Astrium EADS a japonská Mitsubishi Industry, v poslední době se k nim přidal Boeing. Společně rozpracovali program osvojení kosmu na nejbližších 10 roků. V současné době program posuzovali na Astronautickém kongresu v Neapoli. Již dokončili program vytvoření společné konstrukční kanceláře, sjednocují zdroje a směřují koncepci na nejbližších 30-40 roků.
[/quote]

Když Lopota říká \"my\" myslí RKK Eněrgija. Tedy přesněji přeloženo: V r. 2009 Eněrgija přestavila široký program výzkumů kosmu, byl představen i Putinovi a setkal se s velkým zájmem. Ve stejné době se na ně (tj. Eněrgiji) obrátil...

(Už od Koroljovových dob v Sojuzu/Rusku vznikají kosmické programy jako iniciativa \"zdola\", od generálních konstruktérů, kteří lobbují na ministerstvu (dnes Roskosmosu), ve vládě a ÚV (resp dnes prezidentském úřadu). Já bych jim peníze na rakety dal, Putin sotva.

PS. nechápu co poslední strany dělají v tématu PPTS, když jsou o raketách

[quote]Pinkas: Energia tak, jak ji navrhuje nyní Popovkin pro lety do hlubokého vesmíru [/quote]

Popovkin? K tomu máte odkaz? Diskuze totiž začala s odkazů na rozhovory s Lopotou, který se v jednom zmiòuje o tom, že Roskosmos (tj.Popovkin) jejich (tj. RKK Eněrgije) návrhy na revitalizaci rakety Eněrgije zazdívá.

Pardon, měl to být skutečně Lopota, zaměnil jsem jména

[quote]Alex: Tady jsou podrobnosti

http://fotki.yandex.ru/users/videofotostudia/view/518268/?page=0#preview

[/quote]

Pozor, to sú predstavy Chruničevovcov.

http://www.energia.ru/ru/news/news-2012/photo_12-26.html

26.12.2012 sa uskutočnila tlačovka, na ktorej riadite¾ RKK Energija uvo¾nil nieko¾ko informácií. Tie sú dostupné napríklad na novinkách portálu novosti kosmonavtiki. Okrem iného oznámil, že technický projekt novej lode je dokončený. Ide o technický projekt lode, ktorej zadanie bolo zmenené oproti pôvodnému zadaniu, to vieme už dlhšie, napr. i Anatoly Zak o tom písal.

http://novosti-kosmonavtiki.ru/news/4166/

Pages